Nieuw bouwplan Jannewekken PZC PZC Alarm over vrijwillige brandweer Horecaman Renesse wil campagne tegen geweld na drama Gorinchem Zoetwaterbekken lijkt af te ketsen op prijs per kuub zeeland 11 Luxe appartementen op braakliggend terrein Zierikzee Reimerswaal onderzoekt noodstroom Automobilist rijdt door na aanrijding ^Waterschap bereid |meer lichtmasten in buitengebied te zetten SL 'SMSSStfe Ruim 16.000 claims waterschade Rondvaarten Vlissingen onzeker Brand in flatwoning Vlissingen Pomp defect gemaal vervangen Boete voor watervervuiling Kamervragen over korting internaten dinsdag 19 januari 1999 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Er ligt een com pleet nieuw bouwplan voor het sinds mei 1997 braakliggende terrein op de hoek van Janne- wekken en Driekoningenlaan in Zierikzee. Nieuwe eigenaar Bouwbedrijf Boogert BV uit Oosterland gaat er een luxe ap partementencomplex neerzet ten. Met het project zijn enkele miljoenen guldens gemoeid. De enige overeenkomst tussen het nieuwe plan en het in 1997 gelanceerde plan Residentie Jannewekken is volgens direc teur J. Boogert van bouwbedrijf Boogert BV het aantal apparte menten. „Zoals de plannen nu zijn gaan ook wij uit van twintig koopappartementen, maar die KRUININGEN - Het college van burgemeester en wethou ders van de gemeente Reimers waal stelt een onderzoek in naar de haalbaarheid en de kosten van een noodstroomvoorzie- ning op het gemeentehuis. Bij calamiteiten fungeert het gemeentehuis doorgaans als crisiscentrum. In zo'n geval is het wel handig als in het gebouw altijd de elekriciteitsvoorzie- ning functioneert. Het onder zoek kost 5300 gulden. Afhan kelijk van de uitkomsten, wordt besloten of het gemeentehuis van Reimerswaal zo'n nood- stroomvoorziening krijgt. BRUINISSE - Een 49-jarige in woner van Bruinisse deed maandag bij de politie aangifte van doorrijden na een aanrij- rli ding. De auto van de Bruenaar stond geparkeerd aan de Deestraat in Bruinisse en raakte beschadigd idoordat een andere auto er te- ;c'| genaan reed. Degene die de schade veroorzaakte, reed door. De omvang van de schade is bij de politie niet bekend. worden een stuk groter dan in het oude plan. Dat was wat dat betreft veel te mager. De appartementen in het nieuw te bouwen complex worden 100 tot 135 vierkante meter groot. In het oude plan werd volgens Boogert uitgegaan van 70 vier kante meter grote appartemen ten. Het is de bedoeling dat er een kelder komt onder het drie bouwlagen tellende complex. Die 'kelder' gaat dienst doen als berging en er wordt ook een par keergarage met een capaciteit van twintig auto's in onderge bracht. Vanuit de parkeergara ge kunnen bewoners met een lift naar alle verdiepingen. De appartementen op de boven ste verdieping - volgens Boogert het best te omschrijven als 'penthouses' - worden het grootst, meest luxueus en der halve ook het duurst. Over de prijzen van de appartementen wil Boogert nog niets kwijt. „Daar is het nog veel te vroeg voor." Boogert zoekt de potenti ële kopers vooral in kringen van 55-plussers. Hij wil liefst zo snel mogelijk - binnen enkele maan den - met de bouw van het com plex beginnen. Als de gemeente geen spaak in het wiel steekt, begint de bouw nog dit jaar. Boogert schat de bouwtijd op ongeveer een jaar Het ontwerp van het nieuwe ap- partememtencomplex is ge maakt door architectenbureau Kraamer Partners BNA BNI BV uit Noordgouwe. Boogert bouwde eerder onder meer ap partementencomplex De Mu- ralt in Brouwershaven. Fiat-garage Het teri-ein aan het Jannewek ken kwam in mei 1997 braak te liggen toen Fiat-garage Van der Wekken die stek verruilde voor een plekje op het bedrijventer rein aan de Grevelingenstraatin de Zierikzeese wijk Poortam bacht. De bouwgrond aan het Jannwekken werd verkocht aan projectontwikkelaar Grooten- dorst uit Waddinxveen, die sa men met Aannemingsbedrijf Valkenburgh BV uit Nieuwer- kerk aan de IJssel het plan Resi dentie Jannewekken ontwik kelde. In juni 1998 haakte Grootendorst af en Valken burgh BV had geen trek alleen verder te gaan. Onlangs werd de verkoop van het terrein aan Boogert bezegeld. door Rolf Bosboom GOES - Sociale onveiligheid ton voortaan ook aanleiding zijn om openbare verlichting in iet buitengebied te plaatsen. HeLwaterschap Zeeuwse Eilan- 3C den neemt echter niet zelf het 1( initiatief om lichtmasten neer te zetten langs wegen die het be- heert, maar wacht verzoeken g g ran burgers af. t.R 0 i 'eeuwse Eilanden heeft een be- 1 d eid geformuleerd voor verlich- ing langs waterschapswegen. K leden is het toenemende aantal am rerzoeken om openbare verlich- ing op duistere plekken. De Qa reg-en waterschappen waaruit so 'eeuwse Eilanden enkele jaren modeleden is voortgekomen had- gg len nauwelijks of geen beleid op Ja lat gebied. De richtlijnen die J lestaan spreken elkaar soms tok nog tegen. Verlichting wordt hoofdzake- ijk aangebracht om de ver- mv ceersveiligheid te verbeteren. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N. ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Brand blussen in de baas z'n tijd; werkgevers zijn daar steeds minder soepel ii foto Marijke Folkertsma Opleiding steeds moeilijker te combineren met werk door Marcel Modde ZIERIKZEE - Burgemeester J. Asselbergs van Schouwen- Duiveland wil de problema tiek rond de steeds strengere opleidingseisen voor de vrij willige brandweer zo snel mo gelijk terug op de agenda van het regionaal bestuur. Alarmerend is de situatie nu nog niet, maar een feit is vol gens Asselbergs wel dat de korpsen in de knel komen, om dat veel manschappen geen kans zien de opleidingen te combineren met hun dagelijk se werkzaamheden. Postcommandant C, Dorre man van de blusgroep Scha- rendijke/Kerkwerve klaagde zaterdag tegenover Asselbergs zijn nood. Volgens hem zijn vrijwilligers ontevreden over het toenemend aantal cursus sen dat moet worden gevolgd. Een bijkomend probleem is volgens de burgemeester dat steeds minder werkgevers be reid zijn hun personeel toe stemming te geven lid te wor den van de brandweer. „De kans bestaat immers dat ze in de baas z'n tijd worden opge piept en dat wil nog wel eens lastig zijn. Dit in tegenstelling tot vroeger, toen het lidmaat schap van de vrijwillige brandweer in de eerste plaats werd beoordeeld als taak in dienst van de samenleving. Kortom, er zijn allerlei proces sen aan de gang waar we niet zomaar onverschillig tegen over moeten blijven staan." Binnen het regionaal bestuur wordt er regelmatig over het probleem gesproken, aldus Asselbergs. maar veel effect heeft dat tot dusver niet ge had. „Als gemeenten kunnen wij er weinig aan veranderen. De regels en eisen worden op gesteld door het ministerie van Binnenlandse Zaken. Maar dat neemt niet weg dat we niet moeten nalaten deze signalen consequent neer te leggen daar waar ze uiteindelijk horen. Dat wil zeggen op het bordje van de adviseurs van het mi nisterie of rechtstreeks bij de minister zelf. De vrijwillige brandweer is functioneel en dat moet ook zo blijven. Ik zou als burgemeester niet andere willen werken. Dus is het zaak dat we vermijden dat er straks wél een alarmerende situatie ontstaat. Ik wil over tien jaar ook nog graag over een vrij willige brandweer beschik ken." Reserve Volgens Asselbergs voldoet de sterkte binnen de korpsen op Schouwen-Duiveland nog volledig aan de normen. Ge middeld genomen telt het ei land zelfs meer brandweerlie den dan strikt noodzakelijk en zijn de wachtlijsten redelijk bezet. „Voorlopig hebben we nog iets in reserve. De paraat heid van onze brandweer is in elk geval niet in het geding." Een kwart van de ongevallen met slachtoffers vindt immers in het donker plaats. Het water schap hanteert als regel dat 'verkeersaders', wegen voor doorgaand verkeer, op kruis punten en T-aansluitingen wor den voorzien van verlichting. Op andere wegen blijft verlich ting in principe achterwege, tenzij de verkeersveiligheid er duidelijk mee is gediend, bij voorbeeld bij veelgebruikte oversteekplaatsen voor fietsers. Naast verkeersveiligheid wordt sociale veiligheid steeds be langrijker. De meeste ver-zoeken die het waterschap ontvangt voor verlichting in het buiten gebied, zijn bedoeld om de soci ale veiligheid te vergroten. Ook in het Masterplan 2007, een am bitieus programma om de eco nomie en de leefbaarheid van het buitengebied te vergroten, is sociale veiligheid een promi nent thema. Bij verzoeken van burgers zal bijvoorbeeld worden gekeken of er sprake is van wegbeplanting, die het gevoel van onveiligheid vergroot. De aanwezigheid van sportvelden of andere voorzie ningen in het buitengebied kan een reden zijn om verlichting aan te brengen op de toegangs wegen. Andere argumenten zijn hoge criminaliteit, meerdere woningen op korte loopafstand en de nabijheid van recreatie, zoals recreatieparken, cam pings en duinovergangen. Spaarzaam Toch wil het waterschap spaar zaam met openbare verlichting blijven omspringen. De plaat sing (ongeveer 2000 gulden per mast) en het verbruik en onder houd (ongeveer 120 gulden per mast per jaar) zijn nu eenmaal kostbaar. Ook moet rekening worden gehouden met maai- werkzaamheden (extra kosten), de natuur (lichthinder voor plant en dier) en de verkeersvei ligheid (extra botsobstakel in de berm) Elk ingediend ver-zoek moet daarom afzonderlijk wor den beoordeeldHet is, zoals het in een notitie van het water schap staat omschreven, 'keer op keer maatwerk'. Het voorstel om het beleid voor wegverlichting aan te passen wordt morgen, woensdag, be sproken in de commissie water keringen en wegen van het-wa- terschap. Het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden wil het be leid in 2000 evalueren. Horeca-baas W. Veerhoek: „Dit kun je niet zomaar voorbij laten gaan.' foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde RENESSE - „Een gemiste kans", oordeelt horeca-baas W. Veerhoek uit Renesse over het niet aanhaken van het Schouwse uit gaanscentrum bij het stille protest tegen de dodelijke schietpartij in Gorinchem. Het stoort hem dat de plaatselijke koepelorga nisatie afgelopen zaterdag geen initiatief heeft genomen om het landelijke moment van bezinning mede inhoud te geven. „Dit kun je niet zomaar voorbij laten gaan." Veerhoek wil kijken of het mogelijk is een aantal collega's te mobiliseren om, in aan loop naar het hoogseizoen, een anti-ge- weldscampagne op te zetten. Renesse neemt binnen Zeeland een bijzon dere plaats in Nret alleen wordt de bad plaats zomers sinds jaar en dag overspoeld door jonge toeristen, ook buiten het hoog- serzoen is het één van de favoriete stapplek- ken. „We zijn er in Renesse stuk voor stuk trots op dat hier nog altijd zoveel jongeren naartoe komen. Dan moet je op z'n minst aandacht besteden aan zo'n verschrikkelijk voorval. Persoonlijk trek ik me dit soort din gen best wel aan. Voorlopig is het ons deur tje nog voorbij gegaan, maar wie zegt me dat zoiets hier ook niet kan gebeuren? Nu zijn het twee meisjes geweest in een plaats er gens ver van ons bed, volgende week zijn het misschien wel m'n eigen zoon of dochter Op dit soort momenten moet je er gewoon zijn als Stichting Horeca Renesse! Veerhoek is eigenaar van drie discotheken en evenzoveel cafés. Twee van zijn zes eta blissementen waren zaterdagavond ge opend. Om klokslag middernacht, in lijn met de afspraken van de horeca-uitbaters in Gorinchem en tal van andereplaatsen in het land, ging de muziek in Pinky en 't Roefke uit en werd één minuut volledige stilte in acht genomen. „Wanneer de minuut voorbij is en er ergens achter in de discotheek een klein applaus wordt ingezet, dan merk je ge woon dat zo'n gebaar indruk maakt. Ook op jongelui die eerst doen alsof het ze koud laat. Ze hebben er - met elkaar - even over nagedacht." Wél in de pas met de landelijke actie luidden tegen zéven uur de klokken van de Jacobskerk. De Stichting Horeca, politie en gemeente is er alles aan gelegen het onlust-imago van Renesse weg te poetsen Jaarlijks wordt zo'n vierhonderdduizend gulden geïnvesteerd in de organisatie van allerlei activiteiten om de oudere jeugd tijdens de vakantieperio den bezig te houden, stelt stichtingsecreta ris W. Hart De politie hanteert een lik-op- stuk beleid bij opstootjes. ..En dat alles be gint z'n vruchten af te werpen." Kentering De kentering is volgens hem zo'n drie jaar geleden ingezet. „Tegenwoordig is het echt een stuk rustiger, bijna stil zelfs waar het gaat om geweldplegingen. Het belangrijk ste is dat je zorgt dat de jeugd iets te doen heeft en er kort op blijft zitten, goed in de gaten houden wat er gebeurt. Want als de tent om twee urn- 's nachts sluit, staan er \yel in één keer zo'n tienduizend man op straat Volgens Hart heeft de koepelorganisatie overwogen zich aan te sluiten bij de lande lijke actie rond de dood van Marianne Roza en Froukje Schuitmaker, maar was het 'te kort dag om daarop te kunnen inhaken' en de gelederen in beweging te krijgen. „Onze voorzitter en penningmeester zijn op va kantie. net als veel eigenaren van diverse horecagelegenheden Vandaar eigenlijk." Taxichauffeur Calamiteiten met een dodelijke afloop zijn Renesse tot dusver bespaard gebleven. Wel werd in 1996 een taxichauffeur ernstig ge wond door pistoolschoten, na een scher mutseling met een barbezoeker. Hoewel Veerhoek het met Hart eens rs dat het ge weld in het Schouwse uitgaanscentrum sindsdien met vereende krachten is terug gedrongen, is het volgens hem nu zaak alle zeilen bij te zetten om te voorkomen dat het straks opnieuw uit de hand loopt. „Vooral als je ziet hoeveel mensen eigenlijk hele maal niet meer staan te kijken van zo'n schietpartij, het bijna gewoon gaan vinden. Dat kén toch niet!" Hij is van plan een groepje collega's bij el kaar te roepen om te kijken of het mogelijk is een ludieke campagne op touw te zetten, zodat het publiek doordrongen blijft van de 'zinloosheid' van geweldsplegingen. „Het heeft nu de aandacht, dan moeten we denk ik met z'n allen proberen dat moment vast te houden en ten goede te keren. Andere ebt het weer weg en begint het hele verhaal straks weer van voren af aan. Hoe lang gele den was het ook alweer dat we massaal ver ontwaardigd waren over wat er met Mein- dert Tjoelker is gebeurd DEN HAAG - Ruim zestienduizend bedrijven, voornamelijk boeren, hebben zich de afgelopen maanden bij het ministerie van Landbouw gemeld om in aanmerking te komen voor een schadevergoeding voor de wateroverlast eind oktober. Vol gens een woordvoerder van het ministerie zal het schadebe drag dat hiermee gemoeid is rond de negenhonderd miljoen gulden uitkomen. Het gaat om een kleine 8200 bedrijven uit het zuidwesten en ongeveer 8100 uit het noordoosten van het land. Deze regio's vallen onder de Wet tegemoetkoming scha de bij rampen en ongevallen (WTS). Daarbij komen de boeren en tuinders die voor de oogstschaderegeling in aanmerking komen. Zij kunnen zich nog tot 25 januari melden. Tot en met afgelopen vrijdag hadden zich ruim twaalfhonderd onderne mers gemeld. VLISSINGEN - De VW Vlissingen kan nog niet garanderen dat er komende zomer weer toeristische rondvaarten vanuit Vlissingen mogelijk zijn. Directeur J. Jacobs van de VW heeft met rederij Flandria uit Antwerpen een 'intensief en langdu rig gesprek gehad'. „Maar ik ben er nog niet uit en Flandria ook niet. In maart weten we meer." Flandria onderzoekt nog een keer of de toeristische rondvaart Antwerpen-Vlissingen bestaansrecht heeft. „Dat is al meer dan waar wij op hadden gehoopt." Maar intussen heeft de directeur ook contacten met enkele andere rederijen. Dat de financiële situatie van Flandria niet heel rooskleurig is, is bekend. „Rederijen moe ten beoordelen of zo'n dienst exploitabel is. Vorig jaar heeft Vlissingen negen rondvaarten gehad. Dat is ver onder de maat. Als we nu een contract afsluiten, moet dat meer inhoud hebben." VLISSINGEN - In een flatwoning aan de President Roose- veltlaan in Vlissingen heeft maandagmiddag een forse bin nenbrand gewoed. De brand is ontstaan door een defect in de wasdroger. De ruimte waarin de droger stond en de achterlig gende entreehal is volledig uitgebrand. Doordat alle deuren naar de kamers openstonden, is er overal veel rook en roet- schade. De woning is niet meer bewoonbaar. De woning erbo ven heeft eveneens rookschade. De brandweer schat de scha de op twintig- tot vijfentwintigduizend gulden. De bewoner heeft nog geprobeerd de brand te blussen, maar door de snelle rookontwikkeling was dat niet mogelijk. WOLPHAARTSDIJK - De pomp van het gemaal bij Sluis de Piet. dat zondagavond door kortsluiting werd getroffen, moet worden vervangen. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft maandag een nieuwe pomp uit het Duitse Hannover laten ko men. Die is 's avonds geïnstalleerd, waarna het gemaal weer in bedrij f kwamDe oude pomp kan waarechi j nlijk nog wel wor den hersteld, maar zal daarna hooguit als reserve dienst doen. Door het uitvallen van de pomp steeg het waterpeil maandag licht, twee a drie centimeter. De vervanging van de pomp kost bijna 20.000 gulden. Hoe de kortsluiting zondagavond heeft kunnen ontstaan, is niet achterhaald. TERNEUZEN - De Koninklijke Marechaussee heeft maan dag in de Zevenaarhaven in Terneuzen de kapitein van een zeeschip een boete van twee mille opgelegd voor het overtre den van milieuvoorschriften. Hetschip werd geschilderd zon der ervoor te zorgen dat verfresten worden opgevangen. Die vielen dus in het water. De kapitein kreeg een proces-verbaal en vervolgens een schikking aangeboden van tweeduizend gulden. Die werd meteen betaald. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Om vangrijke opslag van regenwa ter uit het Schouwse duingebied in een bufferbekken in de achter de duinen gelegen polder, is haalbaar maar duur. Dat blijkt uit onderzoek van de provincie Zeeland. Voor wat betreft de waterhuis houding kampt Schouwen- Duiveland met een aantal pro blemen. Het duingebied dreigt te verdrogen, boeren hebben in de Kop van Schouwen last van zoute kwel en op termijn dreigt een tekort aan drinkwater te ontstaan. Een mogelijke oplos sing is het gebruik van overtol lig uit het duingebied afstro mend zoet water. Dat kan in een bufferbekken worden opgevan gen. Technisch gesproken is het vol gens L. Kaland van de dienst ruimte, milieu en water van de provincie Zeeland geen pro bleem om - raison van een in vestering van 8,3 miljoen gul den - een bufferbekken van ongeveer honderd hectare aan te leggen. In combinatie met de aanleg van een bos kan het ook nog interessant zijn uit een oog punt van recreatie. Ook de land bouw profiteert er mogelijk van. Het hele plan staat of valt vol gens Kaland echter met het ren dement. Uitgaande van een zoetwater bekken van honderd hectare kost het boeren die er gebruik van maken 82 cent per kubieke meter. Dat maakt het in de visie van Kaland alleen interessant voor boeren die zich met inten sieve teelten bezig houden. Bo vendien moet iemand bereid zijn het zoetwaterbekken te be heren en exploiteren. De pro vincie voerde daarover gesprek ken met Delta Nutsbedrijven, maar dat staat volgens Kaland niet echt te springen om dit kar wei ter hand te nemen. „Die wil len het alleen doen als de afna me gegarandeerd is." Niet enthousiast De resultaten van het onder zoek zijn door de provincie doorgespeeld aan de landin richtingscommissie Schouwen- West. Die is ook al niet enthousi ast, zo blijkt uit antwoord op vragen die aan de commissie ge steld werden. „Deze optie is het meest realistisch, maar levert voor zover het zich op dit mo ment laat aanzien alleen voordelen op voor enkele indi viduele landbouwers." Deland- inrichtingscommissie doet de deur echter niet helemaal dicht. „Wij willen de mogelijkheden voor aanleg van bassins niet to taal verwerpen." Pijpleidingen net Een andere mogelijkheid om de Schouwse boeren van zoet wa ter te voorzien is de aanvoer van zoet water uit'het Haringvliet. Via een pijpleidingennet zou dat water dan over het eiland gedis tribueerd moeten worden. 'Fi nancieel niet haalbaar', oordeelt de landinrichtings commissie. In de jaren tachtig stuitte een dergelijk plan op grote bezwa ren van de Schouwse boeren. Zij vonden de lasten te hoog, pro testeerden met luide stem tegen het pijpleidingplan van het toen nog zelfstandige Waterschap Schouwen-Duiveland en het eind van het liedje was dat het plan diep in een lade verdween en Schouwen-Duiveland vijf tien miljoen subsidie van de rijksoverheid verspeelde. DEN HAAG - SP-Kamer- lid R. Poppe heeft staats secretaris M. Vlicgenlhart van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) vragen gesteld over de be zuinigingen op schip- persinternaten. waarover veel onrust is ontstaan on der ouders. Poppe wil weten of het waar is dat de internaten pas eind december zijn in gelicht over de bezuini ging van zesenhal f mil joen gulden op een budget van zestig miljoen gulden. Ook vraagt hij zich af wat de gevolgen van de in greep zijn voor gezinsbe drijven in de binnenvaart en voor de regionale sprei ding van schippersinter- naten. waarvan er één in Terneuzen is gevestigd. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 23