OVINCIALE ZEEUWSE COURANT VS waarschuwen Milosevic Boekarest siddert voor razende mijnwerkers 50% KORTING M w AW Akkoord over nieuwe Noord-Ierse regering Bedrijfsleven steekt miljoenen in project tegen verpaupering 4 WEKEN Geslaagde rentree Krajicek Witte Huis en Veiligheidsraad pikken uitwijzen OVSE-chef niet Raad wijst planologische kralenketting van Pronk af VOOR 16,00 JA, ik wil: nJ! 8° Bewolkt Bewolkt en vooral vanmiddag af en toe wat regen of motregen.Krachtige zuiden wind en temperatuur rond 9 graden. 242e jaargang no. 15 dinsdag 19 januari 1999 losse nummers 1,80 pagina 17 wmmmiammmaammmimmm Brussel buigt zich over vangrails BRUSSEL - De Europese Commissie zet vraagte kens bij de wijze van aan koop van vangrails door de Nederlandse overheid. In plaats van de vereiste openbare aanbesteding via de Europese staats courant werkt de over heid met één vaste leve rancier. De Commissie wil ophel dering en geeft de rege ring daarvoor twee maanden de tijd. Als het antwoord niet bevredi gend, is kan de Commissie het Nederlands aankoop beleid bij het Europees Hof in Luxemburg onge daan laten maken. De Commissie vermoedt dat het beleid ook in strijd is met de Europese afspra ken over het vrije verkeer van goederen. Brussel is in actie gekomen na klach ten van één of fneerdere bedrijven die zich gedu peerd voelen. Een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat reageerde gis teren ven-ast. Volgens hem is de Commissie een jaar geleden al ingelicht dat Rijkswaterstaat Eu ropese aanbesteding voor vangrails voorbereidt. In februari verschijnt de eer ste mededeling in die zin in het Publicatieblad van de EU. Volgens de woord voerder werkt Rijkswa terstaat via de inkoopor ganisatie Coopra met twee leveranciers: Laura Metaal uit Eygelshoven en Prins uit Dokkum. „Maar als andere bedrij ven aan onze specificaties kunnen voldoen, doen ze maar mee." ANP van onze redactie buitenland BELGRADO - De Ver enigde Staten hebben de Joegoslavische president Milosevic gisteren ge waarschuwd dat 'hij met vuur speelt'. De VS eisen dat Belgrado zijn besluit om de chef van de OVSE- waarnemersmissie in Kosovo, Walker, uit te wij zen intrekt. In de verklaring worden de re denen die de Joegoslavische au toriteiten aanvoeren voor de uitwijzing 'onaanvaardbaar, fout en onwaardig' genoemd. „Het enige wat zij met hun jong ste acties hebben gedaan is de internationale woede over hun gebrek aan medewerking ver groten. Milosevic speelt met vuur", aldus woordvoerder Ru bin van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Hij wees erop dat de NAVO zon dag het 'activatiebevel voor luchtaanvallen' heeft herbeves tigd. Eerder op de dag werd Walker tot ongewenst persoon verklaard. Belgrado gaf de Amerikaan 48 uur de tijd het land te verlaten. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties eiste gisteren dat Belgrado terugkomt van haar besluit Walker uit te wijzen. De raad sprak verder een 'krachti ge veroordeling' uit over de re cente massaslachting in het Kosovaarse plaatsje Racak. Ook de Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa zelf veroordeelde het besluit van de Joegoslavische autori teiten. Walker zal Kosovo met verlaten, aldus een OVSE- woordvoerder. Ook Rusland, een van de weini ge bondgenoten van Joegosla vië, riep Belgrado op het besluit in te trekken. De uitzetting van het hoofd van de waarne mersmissie kan volgens Rus land de situatie in de Servische provincie verergeren De Joegoslavische regering leek gisteren een ramkoers jegens de internationale gemeenschap in te zetten. Niet alleen werd OV SE-chef Walker uitgewezen, ook schoffeerden de Serviërs het Joegoslavië-Tribunaal. Hoofd aanklaagster Arbour van het in ternationaal hof in Den Haag kreeg geen toestemming Koso vo binnen te komen, omdat ze geen visum had. Belgrado vindt dat het Joegoslavië-Tribunaal niet bevoegd is voor Kosovo. Verder leken Joegoslavische Vluntjestelefoon terug op station LEIDEN - Op de Nederlandse stations hebben muntjestele- ioons een comeback gemaakt. Binnen vier maanden vervangt de NS op en rondom de stations alle 770 telefooncellen van KPN Telecom door die van Telfort, de gezamelijke dochter van de spoorwegen en British Telecom, ïe eerste cel werd gisteren met isel tam tam op Leiden CS in abruik genomen, jehalve met muntjes kan de iiant ook met een Telfort-kaart rellen. De kaart van concurrent KPN werkt niet. ANP Dijkstal voorspelt IVAO-ingreep BERKEL-ENSCHOT - VVD- leider Dijkstal waarschuwt de PvdA D66 en de vakbeweging ingrepen in de hoogte en duur van de WAO-uitkeringen niet kunnen uitblijven, als hel aantal WAO'ers onvoldoende wordt teruggedrongen. Dijkstal zei gisteravond op een WD-bijeenkomst in Berkel- Enschot grote twijfels te hebben de maatregelen die vorige week door staatssecretaris Hoo- gervorst zijn voorgesteld, de instroom in de WAO wel vol doende terugdringen. Dijkstal riep coalitiegenoten D66 en PvdA op na te denken over wat er in een dergelijk geval moet gebeuren. ANP Mijnwerkers omzeilen op creatieve wijze een blokkade van de politie, door Hans Gertsen PETROSANI - De Roemeense premier Vasile heeft gister avond een beroep gedaan op duizenden mijnwerkers uit de Jiu-vallei om hun gistermor gen gestarte protestmars op Boekarest te staken en naar huis terug te gaan. De Roemeense premier zei dat hij persoonlijk wil onderhan delen met stakingsleiders mits cle mijnwerkers hun acties on middellijk opschoxten. Het was gisteravond Iaat nog on duidelijk of de mijnwerkers in zouden gaan op het aanbod van premier Vasile. Volgens een woordvoerder van de regering heeft premier Va sile zich persoonlijk in het con flict gemengd om dreigende gevechten tussen de mijnwer kers en ordetroepen te voorko men. De al twee weken durende sta king kreeg gistermorgen een grimmig karakter nadat een groep van naar schatting 10.000 mijnwerkers vanuit de stad Petrosani, 250 kilometer ten noordwesten van Boeka rest, tegen alle waarschuwin gen van de regering in aan een mars op de Roemeense hoofd stad begon. Traangas In een poging de mijnwerkers tegen te houden, bestookte de oproerpolitie de stoet demon stranten. vanuit helikopters met traangas. Het weerhield de mijnwerkers er niet van vier metershoge wegblokkades van rotsblokken die de politie zon dag al had opgewoipen te slechten. Tot een directe con frontatie met de oproerpolitie kwam het echter niet. De mijnwerkers protesteren tegen de sluiting van twee mij nen. Daarnaast eisen ze forse loonsverhogingen en een indi viduele afvloeiingsregeling van 10.000 dollar, honderd mo dale Roemeense maandsala rissen, voor iedere mijnwerker die overbodig wordt. De Roe meense regering heeft de eisen van de mijnwerkers vorige week al afgedaan als 'totaal onrealistisch'. Het gros van de mijnen in en rond de Jiu vallei is zwaar ver liesgevend. De Roemeense mijnindustrie in zijn totaliteit staat voor honderden miljoe nen dollars in het krijt bij de staat. Mede onder druk van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) is de regering vo rig jaar een grootschalige sa nering van de mijnindustrie begonnen. Met hand en tand De mijnwerkers uit de Jiu-val lei verzetten zich echter met hand en tand tegen verdere mijnsluitingen. De Roemeense regering wil koste wat kost voorkomen dat de betogers Boekarest bereiken. Daarom foto Robert Ghement/EPA werd gisteren het complete treinverkeer van en naar de vallei stil gelegd. In het begin van de jaren ne gentig kwam het tweemaal tot zeer ernstige ongeregeldheden in Boekarest toen met knup pels bewapende mijnwerkers uit de Jiu-vallei zich tegen an- ti-eommunistische demon stranten keerden. Bij die onge regeldheden vielen negen doden en vele honderden ge wonden. De mijnwerkei's werden des tijds aangevoerd door Miron Cozma. Hij werd tot veertien maanden cel veroordeeld van wege zijn aandeel in de bloedi ge rellen. Cozma, tegenwoor dig prominent lid van de extreem-rechtse Partij voor een Groter Roemenië, is ook nu de leider van de kompels. De regering weigert vanwege zijn dubieuze verleden recht streeks met hem te onderhan delen. GPD van onze redactie buitenland BELFAST - Een meerderheid van protestanten en katholie ken in het Noord-Ierse parle ment heeft gisteren een akkoord over de vorming van een nieuwe regering goedgekeurd. Het voorstel werd eerder op de dag ingediend door de protes tantse leider Trimble en de ka tholieke politicus Mallon, de beoogde toekomstige leiders van de regering. De stemming kwam als een verrassing, omdat eerst werd aangenomen dat er pas morgen, na drie dagen de batteren, over zou worden ge stemd Het plan, dat vorige maand na enkele weken onderhandelen werd opgesteld, voorziet in het opzetten van tien departemen ten voor Noord-Ierland. De hoogste posten van deze depar tementen worden gelijkelijk verdeeld over de protestanten en katholieken. Verder zal in zes beleidsgebie den worden samengewerkt met de autoriteiten in de Republiek Ierland. Hiermee wordt een ta boe doorbroken voor de protes tanten die zich verzetten tegen een vereniging met Ierland of stappen in die richting. Half-februari volgt een veel moeilijker stemming over de feitelijke samenstelling van de regering. Trimble herhaalde eerder maandag dat het Ierse Republi keinse Leger een begin moet maken met zich te ontwapenen voordat hij de politieke bondge noten van het IRA Sinn Fein, wil opnemen in zijn regering. Hij zei dat zijn Ulster Unionist Party bereid was de macht te de len met katholieken die hun doelen met 'uitsluitend vreed zame middelen' proberen te be reiken. Ontwapening noemde hij 'een fundamentele vereiste' voor de uitvoering van het vre desakkoord van vorig jaar. AP Dominee Paisley, die fel gekant is tegen het vredesakkoord in Noord-Ierland, reageerde gisteren des duivels toen een meerder heid van het parlement in Belfast het plan van Trimble en Mallon steunde. foto Peter Morrison/AP door Pieter Evelein DEN HAAG - De overheid moet niet te veel ruimte bie den voor nieuwe woonwij ken en bedrijfsterreinen bui ten de steden. Open land moet zoveel mogelijk onbe bouwd blijven. Alleen als het echt niet anders kan, kan de overheid een zeer beperkt aantal gebieden langs snel wegen ('corridors') aanwij zen waar huizen en bedrijven mogen komen. Deze oproep is gedaan door de VROM-Raad, een advies orgaan van minister Pronk (Ruimtelijke ordening). Het advies is een verkapte ver oordeling van de plannen van Pronk. Naar verwach ting besluit het kabinet vrij dag over het ruimtelijk be leid voor de komende jaren De raad waarschuwt Pronk om niet te snel in te gaan op verzoeken van regio's tussen grote steden in. Die willen daar graag bouwen. Dat mag pas als zij kunnen aantonen dat het echt niet anders kan, vindt de VROM-Raad, en als de bebouwing in de omge ving kan worden ingepast. Op dit moment is al sprake van 'ongeplande corridor vorming'. Dat bedreigt grote steden, het landschap en de doorstroming op snelwegen. Pronk wil langs snelwegen woningbouw en bedrijven mogelijk maken. Hetgaat om internationale 'transportas sen', bijvoorbeeld vanuit de Randstad richting Duits land. Daar mag van Pronk niet aaneengesloten worden gebouwd, maar volgens een 'kralenketting'-model. Tus sen de 'kralen' moet volgens de Raad voldoende ruimte blijven. ANP Eerste stakingsdag in onderwijs eenheden hun aanval op Racak te hebben uitgebreid tot nog twee of drie andere plaatsen in de omgeving. Ook ten oosten van het dorp zagen waarnemers Servische troepenbewegingen. Racak zelf werd opnieuw be stookt met zwaar geschut en machinegeweren. Het Albanese parlement riep gisteren alle Albanezen op zich te'verenigen om steun te betui gen aan de Albanese gemeen schap in Kosovo. 'De Albanezen zullen de Kosovaren nooit aan de genade van de Serviërs over laten', luidde de verklaring die het parlement aannam. RTR/AFP/AP De eerste dag van de estafettestaking in het onderwijs zit er op In Brabant en Limburg - op de foto een school in Weert - werden 's ochtends de stakingsregisters getekend, waarna het naar Den Bosch ging voor een grote demonstratie. Vandaag leggen leraren in Groningen, Friesland en Drenthe het werk neer. Tunnelboor groot bouwpakket De boormachine die zich een weg onder de Westerschelde gaat banen, arriveert in stukjes. De eerste onderdelen kwa men maandag per schip in Sluiskil aan, waarna ze op trailers naar het werkterrein bij Terneuzen werden ver voerd. De montage van de 185 meter lange boortrein Q begint mogelijk nog deze week. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 11,13 en 15; sport: 16 en 17 van onze redactie binnenland ENSCHEDE - Het bedrijfsle ven investeert de komende jaren dertig miljoen gulden om ver paupering van de wijken in En- schede-Noord tegen te gaan. Dat gebeurt in samenwerkings verband met de gemeente, pro vincie, rijksoverheid en Ensche- dese woningbouwcorporaties. De komende tien jaar wordt er voor vijfhonderd miljoen in En- schede-Noord geïnvesteerd. In het Stedelijke Vernieuwings project zijn 27 partijen verte genwoordigd. De overeenkomst is gisteren in het bijzijn van mi nister Van Boxtel voor het Gro testeden- en Integratiebeleid ondertekend. Kloppend hart van het project wordt een wijkactiviteitencen- trum. „Hier worden nieuwe projecten uitgezet en begeleid. Dat kunnen scholingsprogram ma's zijn, maar ook projecten die aanzetten tot zelfstandig ondernemerschap", vertelt R. Jongedijk, coordinator Grote- stedenbeleid Enschede. Scholing Het bedrijfsleven stelt financië le middelen en kennis beschik baar voor het wijkactiviteiten- centrum. Deze bedrijven, waaronder Blokker, Albert Heijn, Randstad Uitzendbu reau en McDonald's, gaan bovendien investeren in de win kelvoorzieningen van Ensche- de-Noord. „Binnen zes maanden moet dit al enkele tientallen nieuwe ba nen opleveren. Verder komen er in overleg met deze bedrijven speciale scholingsprogramma's voor langdurig werklozen. Deze mensen krijgen in hun eigen (Advertentie) wijk een opleiding en een baan." De zes woningcorporaties in Enschede-Noord gaan de ko mende tien jaar driehonderd miljoen gulden in wijkverbete- ringen investeren. Enschede wil van de rijksoverheid een bijdra ge van 65 miljoen. Van Boxtel vindt dat te veel. Het is nog niet bekend welk bedrag Enschede- Noord uiteindelijk wel krijgt. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) J een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 J per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: MIDDELBURG/GOES nu tot Laatste dasen Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1