Controle waterschap moet beter PZC PZC Wereldwinkel viert dubbel feest Horecaman Renesse wil actie tegen geweld rsfi:. i Thoolse strandjes vragen onderhoud Regionaal Platform onderzoekt effecten plan Auvergnepolder Reimerswaal in zee met Kloetings bureau voor nieuwe promotie zeeland 11 Zeeuwse Eilanden heeft te weinig zicht op overtredingen PJSSgfe Pomp defect gemaal vervangen Reimerswaal bekijkt noodstroom Ruim 16.000 claims waterschade Rondvaarten Vlissingen onzeker Brand in flatwoning Vlissingen Politie flitst 58 hardrijders Kamervragen over korting internaten Automobilist rijdt door na aanrijding dinsdag 19 januari 1999 doorMieke van der Jagt GOES - De handhaving bij het waterschap Zeeuwse Eilanden schiet tekort. Een strakkere structuur, een centraal registra tiesysteem en extra menskracht voor handhaving bij de afdeling waterkwaliteit moeten leiden tot de ideale situatie: Zeeuwse eilanden waar iedereen, bedrij ven en burgers, zich aan de re gels houdt. Daarvoor zijn goede voorlich ting, een actueel beheer van de vergunningen, preventief- en repressief toezicht noodzake lijk. De Nota Handhaving, die maandag door het waterschap werd gepresenteerd, laat er geen twijfel over bestaan: handha ving is een taak van het water schap, onlosmakelijk verbonden met de zorg voor wa terkwaliteit, waterkwantiteit en het beheer van wegen en wa terkeringen. Gezworene S. Vermue-van 't Westeinde stelde bij de presen tatie van de nota voorop dat handhaving vöor het water schap niks nieuws is. De fusie partners die samen Zeeuwse Eilanden vormden, hadden al lemaal een eigen handhavings beleid. Dat dat, bij elkaar ge voegd, onvoldoende is, komt vooral door het ontbreken van een gestructureerde aanpak, het tot voor kort ontbreken van een coördinator en een achterstand in het vergunningenbeleid. Dammen Als voorbeeld wordt in de nota het probleem met de dammen genoemd. Bij de afgelopen pe riode van wateroverlast, bleken er overal in Zeeland te veel dammen te liggen. Het water schap heeft regels over het aan tal dammen per landbouwper- ceel, de minimale onderlinge afstand en de diameter van de duikers. Wie een nieuwe dam legt, moet daarvoor een vergun ning vragen en krijgt die. met HEINKENSZAND Ontwikkelingssamenwerking - De Werkgroep Ontwikkelings samenwerking Borsele verga dert donderdag 21 januari in het gemeentehuis in Heinkenszand. De vergadering begint om 13.00 uur in kamer 157. onder meer de voorwaarde dat de oude binnen een bepaalde tijd wordt weggehaald. Gebleken is dat niet duidelijk is clat dammen obstakels zijn in de waterdoorvoer. Daarvoor alleen al zou betere voorlichting op z'n plaats zijn. Daarnaast werd duidelijk dat oude dammen dik wijls bleven liggen, omdat er toch niet gecontroleerd werd. Ook zijn er op verschillende plaatsen nieuwe dammen aan gelegd door mensen die hele maal niet wisten dat daarvoor een vergunning nodig was. Opsporing Inmiddels is een handhavings- coördinator, A Vos, aangesteld die een centraal registratiesys teem gaat opzetten. In dat sys teem komen alle vergunningen en ontheffingen met de bijbeho rende tijdslimieten en voor schriften. De opsporingsambte naren, drie mensen die nu nog alleen op het gebied van water kwaliteit en slik op de weg, be voegdheden hebben, worden uitgerust met opsporingsbe voegdheid over de hele breedte van het waterschapswerk. Daarnaast moet het hele ver gunningenbestand worden ge actualiseerd. Voor de sectoren waterkeringen, wegen en wa terkwantiteit, hoeft dat geen problemen te geven. In de huidi ge personele bezetting kunnen daarvoor voldoende uren wor den gevonden. Bij de waterkwa liteit ligt het anders. De huidige sterkte zou moeten worden uit gebreid met 1,4 voltijdsbaan. In het gestructureerde handha vingsbeleid staan het water schap verschillende middelen ten dienste. Behalve voorlich ting en het legaliseren van be staande situaties, kan het schap ook bestuursrecht toepassen of zaken via het strafrecht oplos sen. Vermue-van 't Westeinde ziet het meest in het bestuurs recht. „Alleen als preventief en repressief toezicht niet meer werken. Maar dan heeft een dwangsom dikwijls meer effect dan een boete. Voorwaarde is wel dat we goede afspraken ma ken met andere overheden en met het Openbaar Ministerie." De Nota Handhaving zal ko mende week in de waterschaps commissies worden besproken. Het algemeen bestuur van het schap behandelt de nota tijdens de vergadering van 3 februari. Voor controle in het buitengebied stelt het waterschap extra personeel aan. foto Willem Mieras door Esme Soesman SINT-PHILIPSLAND - De strandjes die de gemeente Tholen rijk is, zouden op structurele "basis beter onder houden moeten worden. De gemeente heeft over de nood zaak van dit onderhoud een rapportage in de maak. In de loop van dit jaar komt deze in behandeling. De rapportage heeft betrek king op de strandjes bij Stave- nisse, Gorishoek, Sint Anna- land en Sint Philipsland. Instemming met de inhoud van de nota betekent dat in de meerjarenbegroting eerst nog gezocht moet worden naar geld. In de begroting van de gemeente Tholen is namelijk tot dusverre geen rekening ge houden met structureel onder houd van de strandjes. Incidenteel onderneemt de ge meente wel actie op dit gebied Zo heeft zij, naar aanleiding van de wateroverlast die me dio september onder meer de bevolking op Tholen en Sint Philipsland trof, herstelwerk zaamheden uitgevoerd aan het strandje van Sint Philipsland. A Geense-Heerebout uit Sint Philipsland diende een schrif telijk verzoek in bij het college van burgemeester en wethou ders om het strandje opnieuw op te spuiten. „Door de slan gen die over de dijk gelegd zijn om water af te voeren, is veel zand weggespoeld. Met hoog water kun je er nauwelijks meer komen. Dat vind ik zon de, omdat het strandje 's zo mers vaak door mensen uit de buurt wordt gebruikt. Je bent er zo en je hoeft de hete auto met in. Soms zit er wel een man of vijftig", verklaart Geense haar aanschrijven van de ge meente. Hersteld De ergste schade aan het door wateroverlast getroffen strandje is volgens een woord voerder van de gemeente in middels hersteld. „Het zand wat op de dijk terecht is geko men is teruggebracht en de ga ten en geulen die in het strand zijn ontstaan, zijn dichtge maakt." Verdere werkzaam heden zijn afhankelijk van de uitkomst ^an de rapportage. WOLPHAARTSDIJK - De pomp van het gemaal bij Sluis de Piet. dat zondagavond door kortsluiting werd getroffen, moet worden vervangen. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft maandag een nieuwe pomp uit het Duitse Hannover laten ko men. Die is 's avonds geïnstalleerd, waarna het gemaal weer in bedrijf kwam. De oude pomp kan waarschijnlijk nog wel wor den hersteld, maar zal daarna hooguit als reserve dienst doen. Door het uitvallen van de pomp steeg het waterpeil maandag licht, twee a drie centimeter. De vervanging van de pomp kost bijna 20.000 gulden, die het waterschap wil verhalen op de verzekering. Hoe de kortsluiting zondagavond heeft kunnen ontstaan, is niet achterhaald KRUININGEN - Het college van burgemeester en wethou ders van de gemeente Reimerswaal stelt een onderzoek in naar de haalbaarheid en de kosten van een noodstroomvoor- ziening op het gemeentehuis. Bij calamiteiten fungeert het gemeentehuis doorgaans als crisiscentrum. In zo n geval is het wel handig als in het gebouw altijd de eleknciteitsvoor- ziening functioneert. Het onderzoek kost 5300 gulden. Af hankelijk van de uitkomsten, wordt besloten of het gemeente huis van Reimerswaal zo'n noodstroomvoorziening krijgt. DEN HAAG - Ruim zestienduizend bedrijven, voornamelijk boeren, hebben zich de afgelopen maanden bij het ministerie van Landbouw gemeld om in aanmerking te komen voor een schadevergoeding voor de wateroverlast eind oktober. Vol gens een woordvoerder van het ministerie zal het schadebe drag dat hiermee gemoeid is rond de negenhonderd miljoen gulden uitkomen. Het gaat om een kleine 8200 bedrijven uit het zuidwesten en ongeveer 8100 uit het noordoosten van het land. Deze regio's vallen onder de Wet tegemoetkoming scha de bij rampen en ongevallen WTS). Daarbij komen de boeren en tuinders die voor de oogstschaderegeling in aanmerking komen. Zij kunnen zich nog tot 25 januari melden. VLISSINGEN - De VW Vlissingen kan nog niet garanderen dat er komende zomer weer toeristische rondvaarten vanuit Vlissingen mogelijk zijn. Directeur J. Jacobs van de VW heeft met rederij Flandria uit Antwerpen een 'intensief en langdu rig gesprek gehad". „Maar ik ben er nog niet uit en Flandria ook niet. In maart weten we meer" Flandria onderzoekt nog een keer of de toeristische rondvaart Antwerpen-Vlissingen bestaansrecht heeft. „Dat is al meer dan waar wij op hadden gehoopt.Maar intussen heeft de directeur ook contacten met enkele andere rederijen.Dat de financiële situatie van Flandria niet heel rooskleurig is. is bekend. ..Rederijen moe ten beoordelen of zo'n dienst exploitabel is. Vorig jaar heeft Vlissingen negen rondvaarten gehad Dat is ver onder de maat. Als we nu een contract afsluiten, moet dat meer inhoud hebben." VLISSINGEN - In een flatwoning aan de President Roose- veltlaan in Vlissingen heeft maandagmiddag een forse bin nenbrand gewoed. De brand is ontstaan door een defect in de wasdroger. De ruimte waarin de droger stond en de achterlig gende entreehal is volledig uitgebrand. Doordat alle deuren naar de kamers openstonden, is er overal veel rook en roet- schade. De woning is niet meer bewoonbaar. De woning erbo ven heeft eveneens rookschade, De brandweer schat de scha de op twintig- tot vijfentwintigduizend gulden. De bewoner heeft nog geprobeerd de brand te blussen, maar door de snelle rookontwikkeling was dat niet mogelijk. door Esme Soesman HOLEN - Het Regionaal Plat- km Auvergne (RPA) - een sa- aenwerkingsverband tussen de Ihoolse bewonerswerkgroep Auvergnepolder, de bewoners- rereniging Auvergne en de Heemkundekring uit Halsteren, gaat onderzoeken of voor het gewijzigde plan Auvergnepol der van de gemeente Bergen op Zoom een streekplanherziening nodig is. Overleg maandag met de Bergse wethouder G. A A J. Janssen heeft de ongerustheid bij het platform niet weggeno men. Volgens de huidige plannen, die nog verder worden uitgewerkt, wordt in twaalf jaar tijd onge veer eenderde van de polder ge vuld. Ten westen van hetLange- water, zowel aan de noord- als zuidkant van de Tholenseweg moeten bedrijven verrijzen. In het noorden komen dienstverle nende bedrijven, in het zuiden logistieke bedrijven en in de REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl zuidpunt tegen de Prinsesse- plaat aan komt - voor zover nu bekend - middelzware indu strie. Het platform maakt zich sterk voor de nuloptie. De platform leden willen behoud van de Au vergnepolder in de huidige vorm. Zij vrezen dat de aantas ting van de polder, wanneer de eerste stappen eenmaal zijn ge zet, doorgaat. Temeer omdat de infrastructuur er dan inmiddels ligt. „Het was een goed gesprek en we hopen ook in de toekomst aan de tafel te kunnen blijven zitten met de wethouder, maar onze ongerustheid is niet weg. Wij vinden dat er te weinig ar gumenten zijn om in de polder te bouwen en de vraag is ook wat er daarna gebeurt", aldus Matjo van Liere van de bewoners werkgroep Tholen. Het RPA gaat uitzoeken of een streek planherziening nodig is, Daar na wil het platform zich richten op het onder de aandacht bren gen van alternatieven bij de ge meente Bergen op Zoom. In het gesprek met de Bergse wethouder hebben de platform leden al gewezen op het Noord- land als alternatief terrein: een gebied van zo'n zestig hectare dat deels in eigendom is van Ge neral Electrics. Van Liere: ..En met moderne technieken zijn ze tegenwoordig in staat bestaan de bedrijventerreinen te revita liseren en door inbreiding op een kleinere oppervlakte meer te doen. Want je moet niet tor nen aan die polder." De bewonerswerkgroep Tholen, bestaande uit leden van de pla nologiewerkgroep van de Natuurvereniging en veront ruste Tholenaren, houdt geïnte resseerde inwoners van de stad op de hoogte via een - eind deze week te verschijnen - informa tiebulletin. Vrijwilligers van de Wereldwinkel zijn druk bezig met de verbouwing van de vestiging aan de Goese Waterstraat, foto Di rk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom GOES - Vorig jaar, op 7 februa ri, opende de Wereldwinkel zijn nieuwe pand aan de Water straat in Goes. Zaterdag 6 fe bruari, dus op één dag na precies een jaar later, viert de Wereld winkel opnieuw een opening. Dan wordt de uitbreiding, waardoor de winkel zeker twee keer zo groot wordt, feestelijk in gebruik genomen. „We hebben een aanbod gekre gen van de eigenaar, die kenne lijk graag wil dat wij hier blij ven", verklaart vrijwilligster Wies Mouwen van de Wereld winkel de verbouwing die mo menteel in volle gang is, „We konden de begane grond van het naastgelegen pand vooreen heel redelijke prijs erbij huren. Zo'n aanbod krijg je maar één keer. dus daarom hebben we de stap maar gezet." De muur tussen beide panden is inmiddels doorgebroken De Wereldwinkel heeft er daardoor een forse ruimte aan de ka nt van de Beestenmarkt bijgekregen. „Daardoor kunnen we veel meer van ons aanbod, vooral de cadeau-artikelen, uitstallen", zegt Mouwen. Toen de winkel een jaar geleden van de A Joachimikade naar de Waterstraat verhuisde, zei het bestuur dat het om een tijdelijke locatie ging en dat het op zoek zou blijven naar betere huisves ting. Toch kan de organisatie te rugkijken op een uitstekend jaar. „De omzet is meer dan ver dubbeld", aldus Mouwen. „Op deze plek heb je een heleboel passanten en daar moeten wij het toch van hebben. Nu we ook nog kunnen uitbreiden, is het duidelijk dat we hier voorlopig niet meer weggaan." Het 'oude' deel van de Wereld winkel gaat vandaag, dinsdag, door Marcel Modde RENESSE - „Een gemiste kans", oordeelt horeca-baas W. Veerhoek uit Renesse over het niet aanhaken van het Schouw- se uitgaanscentrum bij het stille protest tegen de dodelijke schietpartij in Gorinchem. Het stoort hem dat de plaatselijke koepelorganisatie afgelopen zaterdag geen initiatief heeft genomen om het landelijke mo ment van bezinning mede in houd te geven. „Dit kun je niet zomaar voorbij laten gaan." Veerhoek wil kijken of het mo gelijk is een aantal collega's te mobiliseren om, in aanloop naar het hoogseizoen, een anti-ge- weldscampagne op te zetten. Renesse neemt binnen Zeeland een bijzondere plaats in. Niet alleen wordt de badplaats zo mers sinds jaar en dag over spoeld door jonge toeristen, ook buiten het hoogseizoen is het één van de favoriete stapplek- ken. „We zijn er in Renesse stuk voor stuk trots op dat hier nog altijd zoveel jongeren naartoe komen. Dan moet je op z'n minst aandacht besteden aan zo'n ver schrikkelijk voorval. Persoon lijk trek ik me dit soort dingen best wel aan. Voorlopig is het ons deurtje nog voorbij gegaan, maar wie zegt me dat zoiets hier ook niet kan gebeuren? Nu zijn het twee meisjes geweest in een plaats ergens ver van ons bed, volgende week zijn het mis schien wel m'n eigen zoon of dochter. Op dit soort momenten moet je er gewoon zij n als Stich ting Horeca Renesse! Volgens secretaris W. Hart van de koepelorganisatie is overwo gen aan te haken bij de landelij ke actie rond de dood van Marianne Roza en Froukje Schuitmaker, maar was het 'te weer open na enkele dagen ge sloten te zijn geweest. Het nieu we gedeelte moet nog verder worden geschilderd, afgewerkt en ingericht. Dat doen de vrij willigers zelf, met hulp van een 'goede klusjesman'. De ingang van de winkel blijft aan de Wa terstraat. Tijdens de feestelijke herope ning op zaterdag 6 februari worden voetballen verkocht die niet het product zijn van kin derarbeid. De ballen zijn gesig neerd door de uit Zierikzee afkomstige Feyenoorcl-speler Peter van Vossen. door Ingrid Huibers KRUININGEN - Reclamebu reau Wigman Van Dijk uit Kloetinge mag hoogstwaar schijnlijk toch het nieuwe pro motiemateriaal voor de gemeente Reimerswaal ontwer pen. Het college van burge meester en wethouders wilde eind oktober al met het bedrijf in zee, maar daar was de raad het niet mee eens. Die wilde eerst meerdere offertes zien. Vooral het feit dat er geen enkel bureau in de eigen gemeente een kans had gekregen de opdracht in de wacht te slepen, zat enkele raadsleden dwars. Daarop wer den twee bedrijven, één van bin nen en één van buiten Reimers waal, uitgenodigd alsnog een offerte uit te brengen, maar dat liep op niets uit. Een van de be drijven verzuimde tijdig met een voorstel te komen; het voor stel van het tweede bedrijf werd ter elfder uren teruggenomen. Het Kloetingse reclamebureau is uiteindelijk de lachende der de. Verouderd Het college wil in ieder geval nieuwe brochures en fotoboek jes, omdat het huidige materiaal opraakt en bovendien verou derd is. Van beide boekjes wer den acht jaar geleden driedui zend exemplaren gedrukt. Het Kloetingse bureau mag zich ook op het logo van de gemeente storten, al moet het huidige logo wel als uitgangspunt dienen. kort dag om daarop te kunnen inhaken' en de gelederen in be weging te krijgen De Stichting Horeca, politie en gemeente is er alles aan gelegen het onlust-imago van Renesse weg te poetsen. Jaarlijks wordt zo'n vierhonderdduizend gul den geïnvesteerd inde orga n isa- tie van allerlei activiteiten om de oudere jeugd tijdens de va kantieperioden bezig te hou den. 's-HEERENHOEK - Bij drie snelheidscontroles op Zuid-Be veland heeft de politie maandag in totaal 58 hardrijders betrapt. De meeste zondaars werden tus sen 13.15en 14 45 uur geflitst op de Sloeweg (N254) bij 's-Hee- renhoek: 24. Eén bestuurder trapte het gaspedaal wel erg ver in en liet 137 kilometer per uur noteren, bijna het dubbele van de limiet van 70. De radar stond ook op de Noordzakweg bij 's- Heer Arendskerke, waar tussen 10.15 en 12.30 uur twintig be stuurders over de schreef gin gen Tussen 15.00 en 16.30 uur was het veertien keer prijs op de Goesestraatweg (N669) bij 's- Gravenpolder. Ook moeten enkele onderdelen van de videofilm worden aange past. Panoramacamera Zelf lanceerde het bedrijf afge lopen oktober al ideeën voor een panoramacamera - om al de ruimte in Reimerswaal goed vast te kunnen leggen - en een rugzakje - om de gemeente mee rond te struinen. Met het nieuwe promotiemate riaal is bijna een ton gemoeid. Het college vraagt de raad in de vergadering van dinsdag 26 ja nuari in te stemmen met de plannen van Wigman Van Dijk. De vergadering begint om 19.30 uur. DEN HAAG - SP-Kamcrlid R. Poppe heeft staatssecretaris M. Vliegenthart van Volksgezond heid, Welzijn en Sport (VWS) vragen gesteld over de bezuini gingen op schippersinternaten, waarover veel onrust is ont staan onder ouders. Poppe wil weten of het waar is dat de internaten pas eind de cember zijn ingelicht over de bezuiniging van zesenhalf mil joen gulden op een budget van zestig miljoen gulden. Ook vraagt hij zich af wat de gevol gen van de ingreep zijn voor ge zinsbedrijven in de binnenvaart en voor de regionale spreiding van schippersinternaten, waar van er één in Terneuzen is geves tigd. GPD BRUINISSE - Een 49-jarige in woner van Bruinisse deed maandag bij de politie aangifte van doorrijden na een aanrij- ding. De auto van de Bruenaar stond geparkeerd aan de Deestraat in Bruinisse en raakte beschadigd doordat een andere auto er te genaan reed. Degene die de schade veroorzaakte, reed door. De omvang van de schade is bij de politie niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19