ROC uit de pas met vakanties De Zeeuwse concurrent van Rex Voor een ziek kind doe je alles PZC Kamerlid Buijs Zeeuws kampioen vragenstellen Kapitaalinjectie in KSG is uitzondering op de overheidsregel zeeland 13 Kritiek op prijskaartje vakantie in Zeeland Politiehond dinsdag 19 januari 1999 School houdt data ministerie aan door Miriam van der Schot VLISSINGEN - Ouders met zo wel kinderen op het Regionaal Opleidingscentrum (ROC) als op andere scholen, moeten zich in de voorjaarsvakantie in bochten wringen. De voorjaars vakantie van het ROC wordt na melijk, met uitzondering van Zeeuws-Vlaanderen, een week eerder gevierd dan op de andere Zeeuwse scholen. Dat komt omdat het ROC zich aan de richtlijnen van het mi nisterie van onderwijs houdt. Het advies van het ministerie luidt dat de voorjaarsvakantie van 15 tot en met 19 februari ge houden wordt. Het gros van de basisscholen en middelbare scholen op de Bevelanden en op Walcheren houdt zich aan het advies van de Werkgroep Va kantiespreiding Zeeland. De leerlingen van die scholen zijn daardoor vrij van 22 tot en met 26 februari. „Medewerkers van het ROC hebben wel geconstateerd dat de vakanties niet gelijk lopen. Daarop hebben we deze vakan tieverspreiding nog eens aan de orde gesteld bij de medezegge- schapsraad. Daar is besloten om toch het advies van het ministe rie te volgen", zegt W. Maas kant. hoofd planning en organi satie van het ROC. ..Wij kunnen er niets aan doen dat andere scholen zich niet aan dat advies houden. En het ROC is niet door de werkgroep benaderd. Opval lend is wel dat zij inmiddels hebben aangekondigd zich vol gend jaar wel aan de richtlijnen van het ministerie te zullen hou den." Maar ook in de komende meivakantie is nog weinig on derlinge afstemming. Eén van de voornaamste rede nen dat het ROC voor een vroe gere voorjaarsvakantie heeft gekozen, is het carnaval. ,,Wij hebben behoorlijk wat leerlin gen uit Brabant die carnaval vieren. Als we de vakantie een WDDELBURG-Zeeland beigt als vakantieprovincie het «ket 'te duur' opgeplakt te hijgen. Waar directeur Rudi ter Beide van het Bureau voor Toe risme al geruime tijd voor waar schuwt wordt nu ook door ver- Mijfsgasten geroepen. Dat ilijkt uit een onderzoek naar de ukantiebeleving in dit gewest. iWintig procent van de geën quêteerden vindt de prijs van het recreatieproduct op het land inrelatie tot de kwaliteit van het gebodene aan de hoge kant; in de waterrecreatiesector valt ze dat nog meer op. Voorzitter J. J, A M. Bruurs van de initia tiefgroep professionalisering kwaliteitsverbetering in de toerstisch/recreatieve sector, acht, zeker met het oog op de toenemende concurrentie van andere toeristengebieden, enige waakzaamheid rond de prijs ontwikkelingen geboden. „De prijs-kwaliteit verhouding kan op een bepaald moment een doorslaggevende rol vervullen." De onderzoeksgegevens komen voort uit een gasteninformatie- systeem, dat bedoeld is indivi duele recreatiebedrij ven inzicht tegeven hoe gasten over hun va kantieverblijf denken. Daarnaast bieden de enquête uitkomsten ook een beeld van de door vakantiegangers in Zee land opgedane ervaringen. Zee land heeft als vakantieprovin cie een paar sterke troeven in handen. Natuur en landschap worden hooggewaardeerd, net als de mogelijkheden tot fietsen en wandelingen. De uitslag van de enquête geeft aan dat het pu bliek vooral de beleving van de omgeving zwaar laat meetellen om de vakantie al dan niet als geslaagd bestempelen. Uit de reacties van de onder vraagde vakantiegangers blijkt dat er behoefte is aan voorzie ningen wanneer het strand niet trekt. Tempelman ziet ter vervulling van die wens eerder oplossingen in het verder pro moten van de mogelijkheden van de steden als alternatief bij slecht weer dan in het realiseren van enorme overdekte accom modaties. De kritiek bij het vakantiepu- bliek bestond overwegend uit de signalering van knelpunten in de infrastructuur. Er waren klachten over de bereikbaar heid van bepaalde toeristische gebieden en over het ontbreken van voldoende parkeervoorzie- *tingen aan de kust. week later houden, krijgen we veel problemen met die leerlin gen. Die zullen dan gewoon wegblijven. Hoewel die kinde ren voor het carnaval geen extra vrij moeten nemen, zijn sommi ge ouders bijna gedwongen dat wel te doen of om te zoeken naar een andere manier van opvang. Dat geldt bijvoorbeeld voor leerkrachten die zelf les geven op het ROC. ..Ik zag pas kort ge leden dat mijn kinderen die op de CSW (Christelijke Scholen gemeenschap Walcheren) zit ten, een week eerder vakantie hebben", zegt een lerares van het ROC. „Vrij nemen op andere dagen kunnen wij niet. Nu heb ik geluk dat mijn kinderen zelf standig thuis kunnen blijven, maar ik heb ook collega's met kleine kinderen. Die zullen voor opvang moeten zorgen. Geluk kig heb ik ook geen vakantie ge boekt, want anders had ik mijn kinderen van school moeten houden." Werkgroep „Van deze geluiden heb ik op onze school nog niets gehoord", zegt rector H. T. Koster van scholengemeenschap Nehalen- nia in Middelburg. „Eén mede werker heeft gevraagd of onze voorjaarsvakantie niet klopt met die in haar agenda. En dat is zo. We houden ons aan het ad vies dat uitgebracht is door de werkgroep vakantiespreiding. Die geeft advies voor heel Zee land. Voorzover ik weet houden alle basisscholen en middelbare scholen zich aan dit advies. Al leen in Zeeuws-Vlaanderen kan het afwijken, omdat daar car naval wordt gevierd. AXEL Bloeddonoren - Het Nederland se Rode Kruis in Axel houdt- vandaag, dinsdageen bloeddo noravond in de Marijkeschool in Axel van 19.00-20.30 uur. Willeke de Koster, Martha Crucq en Lisette de Visser (vlnr): de enige drie vrijwilligsters voor de Doe Een Wens Stichting in Zeeland. foto Ruben Oreel door Guido van der Heijden VLISSINGEN - Steeds meer organisaties, verenigingen en stichtingen kampen met een tekort aan vrijwilligers. Voet balclubs vinden niemand meer om op een vrije middag lijnen te trekken, buurtorganisaties moeten de deuren sluiten. Niet door gebrek aan interesse maar omdat niemand meer voor niks de handen uit de mouwen wil steken. Ook de Doe Een Wens Stichting dreigt de dupe te worden van deze be denkelijke trend. Sinds 1989 is de Doe Een Wens Stichting actief in Nederland. Doe Een Wens is een stichting die probeert wensen van le vensbedreigend zieke kinde ren te vervullen. In Zeeland echter is er een nijpend tekort aan vrijwilligers. Slechts drie vrouwen runnen de gehele provincie Zeeland. Veel te wei nig. Het gevolg is dat de activi teiten soms op een lager pitje gezet moeten worden Tijdens de kerstdagen voerde de stichting in samenwerking met groenwarenhuizen actie om geld in te zamelen voor Doe Een Wens. In de Intratuinzaak in Koudekerke konden sterren worden gekocht en in een kerstboom opgehangen. De opbrengst gaat naar Doe Een Wens. De actie kon elders in Zeeland helaas geen vervolg krijgen: gebrek aan vrijwillig sters die een actiehoekjè zou den kunnen inrichten en be mensen. Efteling Martha Crucq is coördinatrice van de Doe Een Wens Stich ting voor Zeeland. Samen met Willeke de Koster en Lisette de Visser zorgt zij er in Zeeland voor dat de wensen van de Zeeuwse zieke kinderen ver vuld kunnen worden. Aan dacht van Omroep Zeeland heeft de eerste nood gelenigd. Crucq heeft goede hoop dat ze binnenkort steun krijgt van vijf nieuwe vrijwilligers. „Maar we kunnen altijd meer vrijwilligers gebruiken", vol gens Crucq. „Ze lijken soms heel eenvou dig, de wensen", weet Crucq „Een dagje naar de kartbaan, een dagje naar de Efteling. Voor ons niet zo bijzonder, maar juist die eenvoudige din gen zijn soms het moeilijkst voor elkaar te krijgen. Als je bijvoorbeeld met een kind naar de Efteling wil moet de hele familie mee, die mensen zijn er vaak ook aan toe. Bo vendien moeten er daarnaast allerlei zaken geregeld worden zoals bijvoorbeeld een zuur- stoffles of een bed." Wanneer het op zieke kinderen aankomt wil Crucq van geen 'nee' horen. „Het gaat om onze kinderen, 't zit in je. Je denkt niet na; je doet 't. Je handelt naar beste kunnen." Martha Crucq zelf heeft naast haar werk voor de stichting een baan op freelancebasis waardoor ze haar uren zelf een beetje kan indelen. Een luxe positie, beseft ze. „Maar als ik in tijdnood kom of als ik moet kiezen tussen mijn werk voor Doe Een Wens en mijn baan kies ik altijd voor het werk voor de kinderen. Voor een kind doe je alles. Ik wel." Het geringe aanbod aan vrij willigers speelt voor Doe Een Wens met alleen in Zeeland. Ook vrijwilligers in*Friesland en Limburg worstelen met een gebrek aan hulp. Crucq doet nu in noodgevallen een beroep of familie en kennissen maar een structurele oplossing is het niet. „Er zijn zoveel vutters in Nederland", stelt Crucq, die zegt met iedere vrij williger blij te zijn „Het is niet zo dat je er echt iedere dag bezig mee bent en bovendien kun je er zelf mee te maken krijgen. Ook jij kunt morgen een ziek klein kind hebben." door Jacques Cats Alex en Foofer uit Sluiskil hebben, zo werd dezer dagen gemeld, een professionele entree gemaakt op de filmset. De golden retrievers spelen een glansrijke hoofdrol in de nieuwe Ne derlandse film 'Cowboy uit Iran'. De Evangelische Omroep brengt de rol prent in april op het scherm. Er lopen in Zeeland meer honden rond, die goed zijn voor een filmrol. Dat kwam aan het licht toen de politie op Schouwen drie autodieven moest inrekenen. De onverlaten waren als lammetjes toen ze vaststelden dat de agenten in zwaar behaard gezelschap waren. Even had de held uit de Duitse serie Rex ern stige concurrentie. Om orde op zaken te kunnen stellen heeft de politie voor de bestrijding van verschillende vormen van criminaliteit een daarop afgestemde viervoeter. Zo zijn er honden met een fijne neus voor verdovende middelen. Andere exem plaren bieden het voordeel dat ze on willige personen tot soepel meewerken weten te bewegen. De dieren zijn op af roep beschikbaar en ze staan stuk voor stuk hun mannetje. Sterker nog: ze zijn desgewenst hondsbrutaal. Misvatting Het is een kwalijke misvatting te den ken dat het gaat om honden die je als dierenliefhebbende agent aanschaft en vervolgens meeneemt op dienst. Daar komt iets meer bij kijken. Stel, je bent hond en je wilt wat. Je droomt er zelfs van ooit hond in politiedienst te wor den. Op dat moment beginnen de eerste problemen op te doemenTreft het lot je bijvoorbeeld als poedel te zijn geboren, dan kun je een glanzende carrière in de schaduw van blauw wel schudden. Voor zo'n inzet dien je andere karakter trekken in huis te hebben. Daarom heb ben de dieren voordat ze hun kwalitei ten mogen tonen al een strenge selectie ondergaan. En de daarop volgende trainingen moet je ook niet uitvlakken. De Zeeuwse politieman Ben van Veel en is hondengeleider. Dat betekent dat hij is opgeleid om zijn Hollandse herder op gepaste wijze in stelling te brengen als omstandigheden dat gewenst maken. De 'Rex' van Van Veelen heet Boyco. De instructie van de herder heeft erin Hondengeleider Ben van Veelen: „Je praat toch over een geweldsmiddel." foto Ruben Oreel voorzien dat Boyco zich kan ontpoppen als een rechercheur op vier benen. Hij draait er zijn poot niet voor om om het huisje van een kogel in kontjeshoog gras op te sporen. En daar waar het baasje mogelijk wegens ademnood de achtervolging moet staken, ziet de her der eerder kans de voortvluchtige in te halen en op andere gedachten te bren gen. Nederlandse Rex'en mogen niet voor elk akkefietje in actie komen. De Na tionale Ombudsman heeft zich daar onlangs duidelijk over uitgelaten. Een diensthond mag pas dan worden ingezet wanneer een minder vergaande vorm van geweldstoepassing door de omstandigheden niet zinvol is. Bij de afweging de hond uit de auto te halen moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid van ernstige verwon dingen. De ervaring leert bovendien, zo constateerde de Nationale Ombuds man, dat een diensthond veelal zonder onderscheid een persoon zal bijten. Voordat de hond eraan te pas komt, moet dan ook eerst een waarschuwing uitgaan, zodat iemand die kwaad wil nog even de keuze wordt gelaten: zal ik me bekeren of bezeren. Liefhebberij Ter voorkoming van misverstanden, naast surveillancehonden, dieren in dienst van de politie, bestaan er ook po litiehonden. Die worden uit liefhebbe rij door burgers getraind op bepaald gedrag. Voor de inzet van een exem plaar uit deze laatste categorie is het voor een burger mogelijk om. buiten de sterke arm om, een beroep te doen op enig particulier initiatief. In het Be- tuwse Angeren heeft iemand een be drijf opgezet, waar ondernemers een hond kunnen huren voor de bewaking van hun bedrijfsterreinen. Een beest uit dat bestand is het njveau van opzitten, pootjes geven en pantof fels aanslepen royaal ontstegen. Wie zo'n dier laat aanrukken, krijgt een ex emplaar met het keurmerk van de Ne derlandse Vereniging van Politiehon den om de hals aangeleverd. De huurkosten bedragen rond twee honderd gulden per week, exclusief btw. In de kaartenbak van het uitleen bedrijf zitten honden waar je geen ruzie mee moet krijgen. De Rotweiler Borre is daar een fraai voorbeeld van. In drukwekkend formaat, dienovereen komstige tanden. In de verhuur door kwalijke lieden al een paar keer half bewusteloos geslagen, maar daardoor niet verworden tot een schoothondje. Integendeel: hij lust er nu nóg meer pap van. Onder controle Terug naar het fenomeen surveillance hond - het Zeeuwse korps heeft er ne gen in eigendom - en geleider Van Veel en. Die wijst op het belang dat baas en hond goed op elkaar zijn ingespeeld „Je praat toch overeen geweldsmiddel. Dat moet op een gewaarborgde manier worden ingezet. Daarom is het noodza kelijk dat je zo'n hond onder alle om standigheden onder controle weet te houden, want anders wordt het een on geleid projectiel." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Vragen staat vrij in de Tweede Kamer. Het Zeeuwse kamerlid Siem Buijs (CDA) maakt volop gebruik van die vrijheid. Hij kan niet tippen aan record-vragenstelster Ag nes Kant van de Socialistische Partij (SP). Met zesentwintig schriftelijke kamervragen heeft de voormalige Goese huisarts zich vorig jaar wel in de kop groep van vragenstellers genes teld. Kamervoorzitter Jeltje van Nieuwenhoven maakte maan dag in haar nieuwjaarstoe spraak traditiegetrouw bekend welke Tweede Kamerleden in het voorafgaande jaar het vaakst met vragen aan de bel hebben getrokken. Kant won met stip. Zij heeft het kabinet in 1998 vijfenzestig keer om op heldering gevraagd. Jan Hoeke- ma (D66) deed het negenenvijf tig keer; Maxime Verhagen (CDA) en Remi Poppe (SP) acht envijftig keer. Dat is de landelijke top. Van de vijf Zeeuwse kamerleden komt er (nog) niet één voor in dit klas sement, maar als het in mei aan getreden CDA-kamerlid Buijs zo doorgaat, maakt hij volgend jaar zeker een kansje. Is dat iets om trots op te zijn? Buijs: „Het CDA zit in de oppositie. Wij hebben niet bij de onderhande lingen over het regeerakkoord gezeten. Dan is het logisch dat je meer vragen stelt dan iemand van een regeringspartij." Minstens zo zwaar weegt, vol gens Buijs, dat hij de 'zorg' als belangrijkste aandachtsveld heeft Ook Kant heeft dat. „Ge zien de problemen in de zorg is het niet zo verwonderlijk dat uit die hoek veel vragen komen. Maar elke vraag heeft een ach tergrond, zoals over het zieken huis op Schouwen. Ik stel geen vragen om het stellen van vra gen Daarvoor voel ik me te goed. En ik heb van minister Borst van Volksgezondheid al verschillende toezeggingen los gekregen." Nulscore Buijs staat aan kop in de Zeeuw se top, gevolgd door RPF-frac- tievoorzitter Leen van Dijke (vijftien vragen), de WD-ka- merleden Jan te Veldhuis (veer tien) en Jan Geluk (acht stuks). Gerrit Schoenmakers, kamerlid voor de PvdA scoort 'nul'. De oud-wethouder van Middel burg heeft niet zo'n sterke drang zich te profileren met kamer vragen. Hij heeft er zelfs een he kel aan. „Wij graven op deze manier ons eigen graf, met al dat papierwerk. Als ik iets wil be reiken, dan speel ik het wel door aan collega-kamerleden of be spreek het in de fractie." De PvdA is dan ook regeringspartij. Bank schenkt basisscholen oude computers SLUIS - De Rabobank West- Zeeuws-Vlaanderen reikt de komende weken dertig compu ters, inclusief beeldscherm, toetsenbord en muis, uit aan 21 basisscholen in de werkregio. De computers zijn binnen het bankwezen met meer bruik baar, maar worden door de ba sisscholen enthousiast ontvan gen. Het basisonderwijs heeft een tekort aan middelen om de noodzakelijke computers aan te schaffen. Door de schenking van de Rabobank kunnen nu meer kinderen tegelijk met de apparatuur aan de slag Maandag reikten Cor de Jonge en Ellen de Winde van de Rabo bank West-Zeeuws-Vlaanderen al een computer uit aan de open bare basissisehool Johan Hen drik van Dale te Sluis. Activitei tencoördinator van de school. Frank van den Neste, nam sa men met de leerlingen van de bovenbouw de apparatuur in ontvangst. Cor de Jonge vertelde tijdens de overhandiging dat de bank op die manier de betrokkenheid bij de gemeenschap wil benadruk ken. Tegelijk met de computer werden door Cor de Jonge ook eurolespakketten voor de kin deren aan de school overhan digd. Door middel van dit pak ket maken de kinderen van de basisscholen alvast kennis met de nieuwe munt. Aan de hand van een aantal opdrachten kun nen de kinderen de titel 'Euro professional' en een diploma verdienen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Overheidssteun aan individuele bedrijven is in principe uit den boze, maar er zijn uitzonderingen mogelijk. De kapitaalinjectie in de Ko ninklijke Schelde Groep in Vlis- singen is zo'n uitzondering, volgens het wetenschappelijk bureau van de VVD, de Telders- stichting. De stichting presenteerde maandag het rapport Overheid en industrie, In vijftig jaar van industrialisatie naar kenniseco nomie. Minister A Jorritsma van Economische Zaken nam het eerste exemplaar in ont vangst. In het rapport worden harde no ten gekraakt over het industrie beleid in Nederland, met name over de steun aan individuele bedrijven. In het scheepsbouw- concern Rijn-Schelde-Verolme is van 1971 tot 1983 2,2 miljard gulden gestoken. Vliegtuigbou wer Fokker heeft van 1981 tot 1996 2,4 miljard gulden steun gehad. Dit zijn de afschrikwekkende voorbeelden Er zijn ook ande re Stork, Hoogovens en DSM hebben eveneens gedeeld in staatssteun. Die bedrijven doen het goed. „Maar", concludeert de Teldersstichting in het alge meen, „de resultaten van de in dividuele steunverlening zijn mager. De teloorgang van vele industrieën is nauwelijks noe menswaardig beïnvloed." De schrijvers van het rapport constateren ook dat er veelal op niet-econom^che gronden naar steunmaatregelen wordt gegre pen. Het imago van een bedrijf (Fokker als nationaal symbool) en de publieke opinie spelen een grote rol. En; 'Incidenten drij ven de industriepolitieke agen da, niet het beleid'. Auteur R E. Batten had het wat moeilijk met de vraag waarom dit niet voor de Koninklijke Schelde Groep (KSG) zou gel den. „De Schelde is een marine werf en heeft een strategische waarde", reageerde hij na enige aarzeling „Dat maakt het ver schil. Al kan ik die strategische waarde moeilijk beoordelen Minister Jorritsma schoot de econoom te hulp. Zij wees erop, zoals al eerder, dat de rijksover heid geen steun heeft gegeven aan de KSG, maar een soort le ning. En dat het Rijk die lening als aandeelhouder heeft ver strekt. om het bedrijf aantrek kelijker te maken voor een overname-kandidaat. „En de marine hecht zeer aan de werf. Internationaal gezien is mari- nebouw ook geen echte markt, dat is een staatsmarkt." Voor de scheepsbouw wil Jor ritsma sowieso een uitzonde ring (blijven) maken, zolang dat internationaal gezien nodig is. Het liefst zou zij helemaal af stappen van steun aan scheeps werven voor nieuwbouworders, maar 'dat kan helaas nog niet'. Europese scheepsbouwers heb ben juist om bescherming van de Europese markt gevraagd, omdat Aziatische landen aan dumping zouden doen. Jorrits ma liet weten zeer benieuwd te zijn naar het oordeel van de Eu ropese Commissie. Voorstander van protectionisme is zij niet. maar Jorritsma is vooral prak tisch. Zij richtte zich daarbij minder tegen de Aziatische lan den „Als het daar weer beter gaat, gaan de prijzen stijgen." De Verenigde Staten zitten haar meer dwars „Wat scheeps- nieuwbouw betreft is dat land een absolute ramp, daar zijn z,e zo buitengewoon protectionis tisch." Plan centrum voor bezoekers struisvogelfarm SLUIS - De familie De Bruyc- kere wil bij hun struisvogel - boerderij in Sluis een bezoe kerscentrum opzetten. De bedoeling is dat belangstellen den van het bezoekerscentrum informatie over de loopvogels krijgen, struisvogelproducten zoals eieren en veren, kunnen kopen en tussendoor een ver snapering kunnen nemen. Voor de oprichting van het cen trum diende de familie een vrij- stellingsverzoek in op het voor- bereidingsbesluit Buitengebied van de gemeente Sluis-Aarden- burg. Door het voorbereidings- besluit moeten in principe alle bouwvergunningen worden aangehouden, maar de gemeen te kan een uitzondering maken als vooraf door Gedeputeerde Staten (GS) een verklaring van geen bezwaar wordt afgegeven. Het college van B en W van Sluis-Aardenburg vindt dat het bezoekerscentrum helemaal past in het streekplan van de provincie en in de integrale her ziening bestemmingsplan Bui tengebied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13