Meer lichtmasten in buitengebied PZC Vlissingen bouwt flats voor ouderen met individueel zorgpakket op maat Waterschap mist voldoende zicht op overtredingen Plan voor zoetwaterbekken Schouwen lijkt onhaalbaar Horecaman Renesse wil campagne tegen geweld na drama Gorinchem zeeland 12 Burger kan waterschap vragen sociale onveiligheid aan te pakken dinsdag 19 januari 1999 door Rolf Bosboom GOES - Sociale onveiligheid kan voortaan ook aanleiding zijn om openbare verlichting in het buitengebied te plaatsen. Het waterschap Zeeuwse Eilan den neemt echter niet zelf het initiatief om lichtmasten neer te zetten langs wegen die het be heert, maar wacht verzoeken van burgers af. Zeeuwse Eilanden heeft een be leid geformuleerd voor verlich ting langs waterschapswegen. Reden is het toenemende aantal verzoeken om openbare verlich ting op duistere plekken. De weg- en waterschappen waaruit Zeeuwse Eilanden enkele jaren geleden is voortgekomen had den nauwelijks of geen beleid op dat gebied De richtlijnen die bestaan spreken elkaar soms ook nog tegen. Verlichting wordt hoofdzake lijk aangebracht om de ver keersveiligheid te verbeteren. Een kwart van de ongevallen met slachtoffers vindt immers in het donker plaats. Het water schap hanteert als regel dat 'verkeersaders', wegen voor doorgaand verkeer, op kruis punten en T-aansluitingen wor den voorzien van verlichting. Op andere wegen blijft verlich ting in principe achterwege, tenzij de verkeersveiligheid er duidelijk mee is gediend, bij voorbeeld bij veelgebruikte oversteekplaatsen voor fietsers. Naast verkeersveiligheid wordt sociale veiligheid steeds be langrijker. De meeste verzoeken die het waterschap ontvangt voor verlichting in het buiten gebied, zijn bedoeld om de soci- Forse boete voor watervervuiling TERNEUZEN - De Koninklijke Marechaussee heeft maandag in de Zevenaarhaven in Terneuzen de kapitein van een zeeschip een boete van twee mille opgelegd voor het overtreden van milieu voorschriften. Het schip werd geschilderd zon der ervoor te zorgen dat verf res ten worden opgevangen. Die vielen dus in het water. De kapi tein kreeg een proces-verbaal en vervolgens een schikking aan geboden van tweeduizend gul den. Die werd meteen betaald. ale veiligheid te vergroten. Ook in het Masterplan 2007, een am bitieus programma om de eco nomie en de leefbaarheid van het buitengebied te vergroten, is sociale veiligheid een promi nent thema. Verkeersveiligheid „Tot nu toe hebben we ons altijd strikt gehouden aan verkeers veiligheid als argument om openbare verlichting aan te brengen", zegt J. C Filius, hoofd sector wegen bij het wa terschap. „Nu hebben we ook ruimte gemaakt voor sociale veiligheid als argument. Het probleem is dat dergelijke aan vragen heel moeilijk te toetsen zijn. De beleving van mensen is vaak heel sterk. Ze ervaren een situatie als onveilig, terwijl die misschien objectief gezien niet onveilig is.Daarnaast moet het waterschap een afweging ma ken tegenover diverse andere belangen. Bij verzoeken van burgers zal bij voorbeeld worden gekeken of er sprake is van wegbeplanting, die het gevoel van onveiligheid vergroot De aanwezigheid van sportvelden of andere voorzie ningen in het buitengebied kan een reden zijn om verlichting aan te brengen op de toegangs wegen. Andere argumenten zijn hoge criminaliteit, meerdere woningen op korte loopafstand en de nabijheid van recreatie, zoals recreatieparken, cam pings en duinovergangen. Toch wil het waterschap spaar zaam omspringen met openbare verlichtingDe plaatsing (onge veer 2000 gulden per mast) en het verbruik en onderhoud (on geveer 120 gulden per mast per jaar) zijn nu eenmaal kostbaar Ook moet rekening worden ge houden met maaiwerkzaamhe- den (extra kosten), de natuur (lichthinder voor plant en dier) en de verkeersveiligheid (extra botsobstakel in de berm). Elk ingediend verzoek moet daarom afzonderlijk worden beoor deeld. Het is, zoals het in een no titie van het waterschap staat omschreven, 'keer op keer maatwerk'. Het voorstel wordt morgen, woensdag, besproken in de commissie waterkeringen en wegen van het waterschap. Het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden wil het beleid in 2000 evalueren. Aan de boulevard Evertsen verrijst binnenkort een zorgcentrum voor oudereh in de vorm van twee flats. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vlissingen krijgt er een nieuwe vorm van huisvesting voor senioren bij. Met dertig koopwoningen en zorg op maat wordt volgens J. de Graaf, directeur HVOV. een behoefte ingelost. Aan de bouw van de twee flats, die on geveer twaalf hoog worden, wordt dit voorjaar begonnen. Ze verschijnen aan de boule vard Evertsen in het rijtje van de Sardijntoren. De Graaf vult aan dat nieuwe bewoners voor een mooie loca tie én 'zorg en dienstverlening in de ruimste zin van het woord gaan betalen' „De zorgpakketten van de bewo ners kunnen afwijken. Het grote voordeel van deze ma nier van samenleven is dat ou deren lang zelfstandig kunnen wonen. Deze vorm is nieuw voor Vlissingen, maar die heb ben we wel afgekeken van huisvesting voor ouderen el ders in het land. En daar is het een succes." Zorgcoördinator Anders dan in een serviceflat, zit er geen vast personeel meer in het gebouw. Die post drijft de kosten te hoog op, is de ar gumentatie. Ook komt er geen gezamenlijke keuken, omdat m deze tijd, organisaties als Tafeltje Dekje zijn ingebur gerd. De nieuwe bewoners kunnen wel een beroep doen op een zorgcoördinator, die ge regeld aanwezig is. En ook is het alarmeringssysteem opti maal ontwikkeld Volgens De Graaf kan zo'n woonvorm nuttig zijn om ser vice op kleine schaal te verle nen. „Stel dat een oudere zijn afval niet alleen meer kan wegbrengen. Dan is dat ge makkelijk te regelen. En zo zijn er natuurlijk legio klussen te verzinnen, die ouderen niet meer zo gemakkelijk kunnen volbrengen." Ook wethouder C. de Keijzer is tevreden over het initiatief. „Deze seniorenwoningen met, ik noem het maar zorgcontrac- ten, hadden we net nodig. We hebben redelijk veel huisves ting voor ouderen in Vlissin gen. maar dat zijn voorname lijk huurwoningen. Ik denk aan appartementen in Oost- Souburg, in de omgeving van het oude PTT gebouw, het Theo van Doesburgcentrum in Vlissingen, de Bloemenlaan en in enkele straten in Paauwen- burg." Weinig Hij stelt dat er in de koopsfeer nog weinig mogelijkheden voor ouderen zijn. „Dit is een goede uitbreiding van ons aanbod. Ik noem deze combi natie, huisvesting met zorg op maat, wel een proef. In de toe komst hoop ik dat er naast de duurdere koopwoningen ook goedkopere koopwoningen voor senioren komen." De appartementen zullen naar verwachting vanaf 425.000 gulden op de markt gebracht worden. door Mieke van der Jagt GOES - De handhaving bij het waterschap Zeeuwse Eilanden schiet tekort. Een strakkere structuur, een centraal registra tiesysteem en extra menskracht voor handhaving bij de afdeling waterkwaliteit moeten leiden tot de ideale situatie: Zeeuwse eilanden waar iedereen, bedrij ven en buigers, zich aan de re gels houdt. Daarvoor zijn goede voorlich ting, een actueel beheer van de vergunningen, preventief- en repressief toezicht noodzake lijk. De Nota Handhaving, die maandag door het waterschap werd gepresenteerd, laat er geen twijfel over bestaan: handha ving is een taak van het water schap, onlosmakelijk verbonden met de zorg voor wa terkwaliteit, waterkwantiteit en het beheer van wegen en wa terkeringen. Gezworene S. Vermue-van 't Westeinde stelde bij de presen tatie van de nota voorop dat handhaving voor het water schap niks nieuws is. De fusie partners die samen Zeeuwse Eilanden vormden, hadden al lemaal een eigen handhavings beleid. Dat dat, bijelkaar ge voegd, onvoldoende is, komt vooral door het ontbreken van een gestructureerde aanpak, het tot voor kort ontbreken van een coördinator en een achterstand in het vergunningenbeleid. Als voorbeeld wordt in de nota het probleem met de dammen genoemd. Bij de afgelopen pe riode van wateroverlast, bleken er overal in Zeeland te veel dammen te liggen. Het water schap heeft regels over het aan tal dammen per landbouwper- ceel, de minimale onderlinge afstand en de diameter van de duikers. Wie een nieuwe dam legt, moet daarvoor een vergun ning vragen en krijgt die. met onder meer de voorwaarde dat de oude binnen een bepaalde tijd wordt weggehaald. Obstakels Gebleken is dat niet duidelijk is dat dammen obstakels zijn in de waterdoorvoer. Daarvoor alleen al zou betere voorlichting op z'n plaats zijn. Daarnaast werd duidelijk dat oude dammen dik wijls bleven liggen, omdat er toch niet gecontroleerd werd. Ook zijn er op verschillende plaatsen nieuwe dammen aan gelegd door mensen die hele maal niet wisten dat daarvoor een vergunning nodig was. Con trole en voorlichting zijn dus noodzakelijk voor het water schap om de taken naar behoren uit te voeren. Opsporing Inmiddels is een handhavings- coördinator, A Vos, aangesteld die een centraal registratiesys teem gaat opzetten. In dat sys teem komen alle vergunningen en ontheffingen met de bijbeho rende tijdslimieten en voor schriften. De opsporingsambte naren, drie mensen die nu nog alleen op het gebied van water kwaliteit en slik op de weg, be voegdheden hebben, worden uitgerust met opsporingsbe voegdheid over de hele breedte van het waterschapswerk. Daarnaast moet het hele ver gunningenbestand worden ge actualiseerd. Voor de sectoren waterkeringen, wegen en wa terkwantiteit, hoeft dat geen problemen te geven. In de huidi ge personele bezetting kunnen daarvoor voldoende uren wor den gevonden. Bij de waterkwa liteit ligt het anders. De huidige sterkte zou moeten worden uit gebreid met 1,4 voltijdsbaan. Dwangsom In het gestructureerde handha vingsbeleid staan het water schap verschillende middelen ten dienste. Behalve voorlich ting en het legaliseren van be staande situaties, kan het schap ook bestuursrecht toepassen of zaken via het strafrecht oplos sen. Vermue-van 't Westeinde ziet het meest in het bestuurs recht. „Alleen als preventief en repressief toezicht niet meer werken. Maar dan heeft een dwangsom dikwijls meer effect dan een boete. Voorwaarde is wel dat we goede afspraken ma ken met andere overheden en met het Openbaar Ministerie." De Nota Handhaving zal ko mende week in de waterschaps commissies worden besproken. Het_algemeen bestuur van het schap behandelt de nota tijdens de vergadering van 3 februari. Welzijnswerker blijft toch in Middelburg MIDDELBURG - Coördinator Hans Vergeer van het wijkbe heer Middelburg blijft in Mid delburg zijn werk doen. Vergeer had eind vorig jaar aangekon digd zijn werk neer te leggen voor een andere baan in Utrecht. Op het laatste moment is die beslissing echter terugge draaid. „Persoonlijke redenen en de po sitieve ontwikkelingen die mo menteel in Middelburg aan de gang zijn, hebben mij een paar dagen voor mijn vertrek naar Utrecht doen beslui ten toch hier te blijven", vertelt Vergeer. „Sa men met wethouder Van Dijk- Sturm heb ik bekeken hoe het staat met de ontv^ikkelingen in de Middelburgse wijken en met de integratie van de kwaliteits atlas in de wijken. Daar liggen nu nieuwe kansen." door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Om vangrijke opslag van regenwa ter uit het Schouwse duingebied in een bufferbekken in de achter de duinen gelegen polder, is haalbaar maar duur. Dat blijkt uit onderzoek van de provincie Zeeland. Voor wat betreft de waterhuis houding kampt Schouwen- Duiveland met. een aantal pro blemen. Het duingebied dreigt te verdrogen, boeren hebben in de Kop van Schouwen last van zoute kwel en op termijn dreigt een tekort aan drinkwater te ontstaan. Een mogelijke oplos sing is het gebruik van overtol lig uit het duingebied afstro mend zoet water, op te vangen in een bufferbekken. Technisch gesproken is het vol gens L. Kaland van de dienst ruimte, milieu en water van de provincie Zeeland geen pro bleem om - a raison van een in vestering van 8,3 miljoen gul den - een bufferbekken van ongeveer honderd hectare aan te leggen. In combinatie met de aanleg van een bos kan het ook nog recreatief interessant zijn. Ook de landbouw profiteert er mogelijk van. Het hele plan staat of valt volgens Kaland echter met het rendement. Uitgaande van een zoetwater bekken van honderd hectare kost het boeren die er gebruik van maken 82 cent per kubieke meter. Dat maakt het in de visie van Kaland alleen interessant voor boeren die zich met inten sieve teelten bezig houden. Bo vendien moet iemand bereid zijn het zoetwaterbekken te be heren en exploiteren. De pro vincie voerde daarover gesprek ken met Delta Nutsbedrijven maar dat staat volgens Kalanl niet echt te springen om dit kar wei ter hand te nemen. „Die wil len het alleen doen als de afna me gegarandeerd is." De resultaten van het onder zoek zijn door de provincie doorgespeeld aan de landin richtingscommissie Schouwen- West. Die is ook al niet enthousi ast, zo blijkt uit antwoord op vragen die aan de commissie ge steld werden. De landinrich tingscommissie doet de deur echter niet helemaal dicht. „Wij willen de mogelijkheden voor aanleg van bassins niet totaal verwerpen. Horeca-baas W. Veerhoek: „Dit kun je niet zomaar voorbij laten gaan." foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde RENESSE - „Een gemiste kans", oordeelt horeca-baas W. Veerhoek uit Renesse over het niet aanhaken van het Schouw se uitgaanscentrum bij het stille protest tegen de dodelijke schietpartij in Gorinchem. Het stoort hem dat de plaatselijke koepelorganisatie afgelopen zaterdag geen initiatief heeft genomen om het landelijke mo ment van bezinning mede in houd te geven. „Dit kun je niet zomaar voorbij laten gaan." Veerhoek wil kijken of het mo gelijk is een aantal collega's te mobiliseren om, in aanloop naar het hoogseizoen, een anti-ge- weldscampagne op te zetten. Renesse neemt binnen Zeeland een bijzondere plaats in. Niet alleen wordt de badplaats zo mers sinds jaar en dag over spoeld door jonge toeristen, ook buiten het hoogseizoen is het één van de favoriete stapplek- ken. „We zijn er in Renesse stuk voor stuk trots op dat hier nog altijd zoveel jongeren naartoe komen Dan moet je op z'n minst aandacht besteden aan zo'n ver- schrikkelijk voorval. Persoon lijk trek ik me dit soort dingen best wel aan. Voorlopig is het ons deurtje nog voorbij gegaan, maar wie zegt me dat zoiets hier ook niet kan gebeuren? Nu zijn het twee meisjes geweest in een plaats ergens ver van ons bed, volgende week zijn het mis schien wel m'n eigen zoon of dochter. Op dit soort momenten moet je er gewoon zijn als Stich ting Horeca Renesse Minuut stilte Veerhoek is eigenaar van drie discotheken en evenzoveel ca fés. Twee van zijn zes etablisse menten waren zaterdagavond geopend. Om klokslag midder nacht, in lijn met de afspraken van de horeca-uitbaters in Go rinchem en tal van andere plaatsen in het land, ging de muziek in Pinky en 't Roefke uit en werd één minuut volledige stilte in acht genomen. „Wan neer de minuut voorbij is en er ergens achter in de discotheek een klein applaus wordt ingezet, dan merk je gewoon dat zo'n ge baar indruk maakt. Ook op jon gelui die eerst doen alsof het ze koud laat Ze hebben er - met el kaar - even over nagedacht." Wél in de pas met de landelijke actie luidden tegen zeven uur de klokken van de Jacobskerk De Stichting Horeca, politie en gemeente is er alles aan gelegen het onlust-imago van Renesse weg te poetsen. Jaarlijks wordt zo'n vierhonderdduizend gul den geïnvesteerd in de organisa tie van allerlei activiteiten om de oudere jeugd tijdens de va kantieperioden bezig te hou den, stelt stichtingsecretaris W. Hart. De politie hanteert een lik-op-stuk beleid bij opstoot jes. „En dat alles begint z'n vruchten af te werpen." De kentering is volgens hem zo'n drie jaar geleden ingezet. „Tegenwoordig is het echt een stuk rustiger, bijna stil zelfs waar het gaat om geweldplegin gen. Het belangrijkste is dat je zorgt dat de jeugd iets te doen heeft en er kort op blijft zitten, goed in de gaten houden wat er gebeurt. Want als de tent om twee uur 's nachts sluit, staan er wel in één keer zo'n tienduizend man op straat." Landelijke actie Volgens Hart heeft de koepelor ganisatie overwogen zich aan te sluiten bij de landelijke actie rond de dood van Marianne Ro- za en Froukje Schuitmaker, maar was het 'te kort dag om daarop te kunnen inhaken' en de gelederen daadwerkelijk in beweging te krijgen. „Onze voorzitter en penningmeester zijn op vakantie, net als veel ei genaren van diverse horecage legenheden. Vandaar eigen lijk." Calamiteiten met een dodelijke afloop zijn Renesse tot dusver bespaard gebleven. Wel werd in 1996 een taxichauffeur ernstig gewond door pistoolschoten, na een schermutseling met een barbezoeker. Hoewel Veerhoek het met Hart. eens is dat het ge weld in het Schouwse uitgaans centrum sindsdien met vereen de krachten is teruggedrongen, is het volgens hem nu zaak alle zeilen bij te zetten om te voorko men dat het straks opnieuw uit de hand loopt. „Vooral als je ziet hoeveel mensen eigenlijk hele maal niet meer staan te kijken van zo'n schietpartij, het bijna gewoon gaan vinden. Dat kan toch niet!" Hij is van plan een groepje colle ga's bij elkaar te roepen om te kijken of het mogelijk is een lu dieke campagne op touw te zetten, zodat het publiek door drongen blijft van de 'zinloos heid' van geweldsplegingen. „Het heeft nu de aandacht, dan moeten we denk ik met z'n allen proberen dat moment vast te houden en ten goede te keren. Anders ebt het weer weg en be gint het hele verhaal straks weer van voren af aan. Hoe lang gele den was het ook alweer dat we massaal verontwaardigd waren over wat er met Meindert Tjoel- ker is gebeurd Heden kregen wij het bericht dat FRANK VERHAGE overleden is. Wij verliezen in hem een trouwe en gewaardeerde medewerker. Wij wensen zijn moeder en verdere familie veel sterkte. Middelburg, 18 januari 1999. Medewerkers van Viduet Zacht en kalm is na een kortstondige ziekte van mij heengegaan mijn geliefde moeder CHRISTINA KLOK-DE KORTE sinds 7 juli 1962 weduwe van Jan Klok in de gezegende ouderdom van 95 jaar. H. B. Klok 4461 RB Goes, 18 januari 1999, Kievitlaan 44. De dienst van Woord en Gebed, waarbij u wordt uitgenodigd, zal D.V. worden gehouden vrijdag 22 januari om 13.15 uur in rouwcentrum 'De Bevelan- den', Geldeloozepad 20 (naast de Alg. Begraaf plaats) te Goes. Aansluitend zal om plm. 14.00 uur de begrafenis plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats te Goes. Na de begrafenis is er in rouwcentrum 'De Beve- landen' gelegenheid tot condoleren. Geen toespraken. Geen bloemen. Met leedwezen namen wij kennis van het overlij den van de heer PETRUS MARIE GOETHALS Gedurende vele jaren heeft hij zich op positieve wijze voor onze gemeente ingezet. Wij denken met waardering aan hem terug. Wij betuigen de familie onze oprechte deelneming en wensen hen kracht toe dit verlies te dragen. Axel, 18 januari 1999. Burgemeester en wethouders van Axel. W. J. de Graaf, burgemeester M. A. Luijendijk-Bergwerf, secretaris 'Toch overwint eens de genade'. Vol vertrouwen in zijn Hemelse Vader is onver wacht heengegaan mijn geliefde man HENDRIK IJSSEL oud lid Provinciale Staten van Zeeland Middelburg: E. J. IJssel-Boon 4337 EG Middelburg, 17 januari 1999, Vrijlandstraat 42. De teraardebestelling zal in besloten kring plaats vinden. Geen bezoek aan huis. Condoleance alleen schriftelijk. Met medeleven hebben wij kennisgenomen van het overlijden van de heer HENRI BEIJER notaris te Vlissingen van 50.3.1960 tot en met 31.5.1982 Sauer Oonk. notarissen medewerkers oud-medewerkers Vlissingen, 14 januari 1999, Badhuisstraat 181.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 12