Bouw d'Orangerie voor rechter PZC Kruising wordt gereconstrueerd Journalisten stellen mediagedrag Spahr aan de kaak «225S Thoolse strandjes vragen onderhoud Regionaal Platform onderzoekt gevolgen plan Auvergnepolder Ondernemersclub wil reclameborden in parkeergarage zeeland 11 Vlissingen vecht schorsing nieuw appartementencomplex aan K°°P ÉM* 1 i 4l i - P-, Rondvaarten Vlissingen onzeker Brand in flatwoning Vlissingen Pomp defect gemaal vervangen Reimerswaal bekijkt noodstroom Ruim 16.000 claims waterschade Thema-avond wereldoorlog I Kamervragen over korting internaten KOUDEKERKE Drankrijder betrapt dinsdag 19 januari 1999 door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het bestuur van de Nederlandse Vereniging voor Journa listen (NVJ) is bezorgd over de visie van de Middelburgse burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek op de rol van de media in de samenleving. De NVJ verzoekt de gemeenteraad van Middelburg om zijn burgemeester van het belang van professioneel gedrag tegenover vertegenwoordigers van de media te overtuigen. De NVJ doelt daarmee op recente bot singen van de burgemeester met mede werkers van Omroep Zeeland. In een interview onlangs met een vertegen woordiger van Omroep Zeeland was de burgemeester vooraf op de hoogte gesteld dat er vragen gesteld zouden kunnen worden over affaires waarbij hijzelf onderwerp van nieuwsgaring was geworden. ..De burgemeester zelf zou afwegen op welke wijze hij enkele vragen over zijn persoon zou beant woorden. Het resultaat is bekend. Ge heel onverwachts onderbrak hij het in terview en wees de bewuste redacteur de deur", stelt de NVJ. Vervolgens werd dezelfde medewerker van Omroep Zeeland belet om een sfeertekening te maken van het werk van politiemensen tijdens de jaarwis- seling. „Een wijze van werken die in andere steden gebruikelijk is en ook plaats heeft met leden van het kabinet, defensieonderdelen en andere open- bare diensten." De verslaggever werd volgens de vakbond, ondanks gemaakte afspraken, op bevel van burgemeester Spahr van der Hoek uit een politieauto gezet. Tot teleurstelling van de NVJ liet de burgemeester ten slotte op 8 januari tijdens een bezoek aan Omroep Zee land de mogelijkheid liggen om beide affaires recht te trekken. De NVJ, die een rol speelt bij de be scherming van de informatievrijheid en de kwaliteit van de media, spreekt van een zeer ongebruikelijke reeks van incidenten. „In het land gaan op een enkel incident na media en gemeente bestuurders en -functionarissen als professionals met elkaar om." door Lukas Fransen MIDDELBURG - „Voor een heroverweging, moet je eerst overwogen hebben", zei be stuursrechter W.M.P. van Al phen maandag in de rechtbank in Middelburg. Daar vocht de gemeente de schorsing aan, die de bouw van 23 appartementen op de plaats van hotel/restau rant d'Orangerie in Vlissingen tegenhoudt. Van Alphen vroeg zich af of de gemeente Vlissin gen ook in de geactualiseerde bouwvisie voldoende rekening houdt met bezwaren van omwo nenden. Vlissingen wil op de plaats van het karakteristieke pand uit 1898 en het aangrenzende be drijfsgebouw aan de Koude- kerkseweg een uit vijf lagen be staand appartementencomplex laten verrijzen. Onder het com- aji plex moet een parkeergarage komen met 23 plaatsen. Enkele omwonenden hebben zowel tegen de sloop van d'Orangerie, als tegen de i: nieuwbouw bezwaar aangete kend. Het appartementencom- ocj plex vormt volgens hen een 'on omkeerbare en desastreuze lij) verstoring' van de directe woonomgeving. Buurbewoner P. Kuyper kreeg in juli 1998 middels een gang naar de be stuursrechter zelfs voor elkaar dat zowel de sloopvergunning voor d'Orangerie, als de bouw vergunning voor het apparte mentencomplex op die plek werden geschorst. Kuyper vindt de gemeente de inspraak van een groot aantal bewoners niet serieus neemt. proleet FlnancierM_ pabo VastgoedI Ontwikkeling Realisme-. Omwonenden hebben bezwaar aangetekend tegen sloop en nieuwbouw van hotel/restaurant d'Orangerie in Vlissingen. Beide pai*tijen stonden maan dag weer tegenover elkaar, om dat de gemeente wil dat de schorsing van de sloop- en bouwvergunning wordt opge heven. „De opvatting van de ge meente is dat, binnen het kader van de bezwaarschriftenproce- dure, de geconstateerde gebre ken in de eerste besluitvorming zijn hersteld", zei J. Franckena- mens de gemeente. Hij zei dat er haast moest worden gemaakt met de plannen, omdat verpau pering van het pand dreigde. Daarnaast zou de bouw van de appartementen voorzien in een dringende behoefte en daarmee foto Lex de Meester de woonfunctie binnen het ste delijk gebied versterken. „Hoe zit het met die urgentie?", vroeg Van Alphen zich af. „In verband met verpaupering van d'Oran gerie zijn reeds in 1995 plannen gemaakt met het architectenbu- reau. Het is nu 1998." Volgens Kuyper is er nog niets veranderd nadat de bestuurs rechter de sloop- en bouwver gunning introk en zo een stokje voor de plannen van de gemeen te stak. „Er is geen sprake van nieuwe feiten of omstandighe den. Tijdens de hoorzitting van de commissie bezwaar- en be roepschriften op 20 juli 1998 heeft de gemeente met verbe tenheid verklaard dat haar be sluitvorming reeds was geba seerd op het bestaan van een oorspronkelijke planologische visie." Kuyper vindt dat de gemeente met het slechts actua liseren van de oorspronkelijke visie voor het bouwplan, de mo gelijkheid voorbij laat gaan een nieuwe objectieve en onafhan kelijke visie op te stellen „De gemeente blijft volharden in haar vooringenomen stand punt. Een nadere ruimtelij ke- stedebouwkundige uitwerking is een absoluut minimumvereis te." Van Alphen vroeg zich af of de gemeente wel de juiste weg be wandelde. „Er is nogal wat ver anderd sinds de behandeling van het onderwerp in de com missie bezwaar- en beroep schriften. Had u niet terug ge moeten naar de commissie? Die heeft u niet voor niets in het le ven geroepen; anders moet u die afschaffen." „Ik denk dat we een plausibele en geloofwaardige weg bewandelen", zei Francke. „Dat weet u niet, want u weet niet wat de visie van de commis sie is", antwoordde Van Alphen. Van Alphen doet woensdag 20 januari uitspraak. VLISSINGEN - De VW Vlissingen kan nog niet garanderen dat er komende zomer weer toeristische rondvaarten vanuit Vlissingen mogelij k zijn. Directeur JJ acobs van de VVV heeft met rederij Flandria uit Antwerpen een 'intensief en langdu rig gesprek gehad'. „Maar ik ben er nog niet uit en Flandria ook niet. In maart weten we meer." Flandria onderzoekt nog een keer of de toeristische rondvaart Antwerpen-Vlissingen bestaansrecht heeft. „Dat is al meer dan waar wij op hadden gehoopt." Maar intussen heeft de directeur ook contacten met enkele andere rederijen.Dat de financiële situatie van Flandria niet heel rooskleurig is, is bekend. „Rederijen moe ten beoordelen of zo'n dienst exploitabel is. Vorig jaar heeft Vlissingen negen rondvaarten gehad. Dat is ver onder de maat, Als we nu een contract afsluiten, moet dat meer inhoud hebben. Toeristen, burgers wennen niet aan een dienst die zo weinig vaart." VLISSINGEN - In een flatwoning aan de President Roose- veltlaan in Vlissingen heeft maandagmiddag een forse bin nenbrand gewoed. De brand is ontstaan door een defect in de wasdroger De ruimte waarin de droger stond en de achterlig gende entreehal is volledig uitgebrand. Doordat alle deuren naar de kamers openstonden, is er overal veel rook en roet- schade. De woning is niet meer bewoonbaar. De woning erbo ven heeft eveneens rookschade. De brandweer schat de scha de op twintig- tot vijfentwintigduizend gulden. De bewoner heeft nog geprobeerd de brand te blussen, maar door de snelle rookontwikkeling was dat niet mogelijk WOLPHAARTSDIJK - De pomp van het gemaal bij Sluis de Piet, dat zondagavond door kortsluiting werd getroffen, moet worden vervangen. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft maandag een nieuwe pomp uit het Duitse Hannover laten ko men. Die is 's avonds geïnstalleerd, waarna het gemaal weer in bedrijf kwam De oude pomp kan waarschijnlijk nog wel wor den hersteld, maar zal daarna hooguit als reserve dienst doen. Door het uitvallen van de pomp steeg het waterpeil maandag licht, twee a drie centimeter. De vervanging van de pomp kost bijna 20.000 gulden. Hoe de kortsluiting zondagavond heeft kunnen ontstaan, is niet achterhaald. KRUININGEN - Het college van burgemeester en wethou ders van de gemeente Reimerswaal stelt een onderzoek in naar de haalbaarheid en de kosten van een noodstroomvoor- ziening op het gemeentehuis. Bij calamiteiten fungeert het gemeentehuis doorgaans als crisiscentrum. In zo'n geval is het wel handig als in het gebouw altijd de elekriciteitsvoor- ziening functioneert. Het onderzoek kost 5300 gulden. Af hankelijk van de uitkomsten, wordt besloten of het gemeente huis van Reimerswaal zo'n noodstroomvoorziening krijgt. DEN HAAG - Ruim zestienduizend bedrijven, voornamelijk boeren, hebben zich de afgelopen maanden bij het ministerie van Landbouw gemeld om in aanmerking te komen voor een schadevergoeding voor de wateroverlast eind oktober. Vol gens een woordvoerder van het ministerie zal het schadebe drag dat hiermee gemoeid is rond de negenhonderd miljoen gulden uitkomen Het gaat om een kleine 8200 bedrijven uit het zuidwesten en ongeveer 8100 uit het noordoosten van het land. Deze regio's vallen onder de Wet tegemoetkoming scha de bij rampen en ongevallen (WTS). Daarbij komen de boeren en tuinders die voor de oogstschaderegeling in aanmerking komen. Zij kunnen zich nog tot 25 januari melden. door Esme Soesman SINT-PHILIPSLAND - De strandjes die de gemeente Tho- len rijk is, zouden op structurele basis beter onderhouden moe ten worden. De gemeente heeft over de noodzaak van dit onder houd een rapportage in de maak. In de loop van dit jaar komt deze in behandeling. De rapportage heeft betrekking op de strandjes bij Stavenisse. Gorishoek, Sint Annaland en Sint Philipsland. Instemming met de inhoud van de nota bete kent dat in de meerjarenbegro ting eerst nog gezocht moet worden naar geld. In de begro ting van de gemeente Tholen is namelijk tot dusverre geen re kening gehouden met structu reel onderhoud van de strand jes. Incidenteel onderneemt de ge meente wel actie op dit gebied Zo heeft zijnaar aanleiding van de wateroverlast die medio sep tember onder meer de bevol king op Tholen en Sint Philipsland trof. herstelwerkzaamheden uitgevoerd aan het strandje van Sint Philipsland. A Geense- Heerebout uit Sint Philipsland diende een schriftelijk verzoek in bij het college van burge meester en wethouders om het strandje opnieuw op te spuiten „Door de slangen die over de dijk gelegd zijn om water af te voeren, is veel zand wegge spoeld Met hoogwaterkun jeer nauwelijks meer komen. Dat vind ik zonde, omdat het strandje s zomers vaak door mensen uit de buurt wordt ge- GOES - De Eerste Wereldoor log, of La Grande Guerre, staat woensdag 27 januari centraal op een soirée van de Alliance Francaise. Chrisje Brands zal aan de hand van voorbeelden uit de litera tuur en de beeldende kuns\ la ten zien wat voor een trauma die oorlog in Frankrijk veroorzaakt heeft. En hoe pas nu, zestig jaar na dato, langzaamaan ruimte komt voor de andere kant van La Grande Guerre: het leven en de ontberingen van de gewone soldaat. De bijeenkomst vindt plaats in 't Beest aan de Bees tenmarkt in Goes en begint om 20.00 uur. bruikt. Je bent er zo en je hoeft de hete auto niet in. Soms zit er wel een man of vijftig", ver klaart Geense haar aanschrij ven van de gemeente. Hersteld De ergste schade aan het door wateroverlast getroffen strand je is volgens een woordvoerder van de gemeente inmiddels her steld „Het zand wat op de dijk terecht is gekomen is terugge bracht en de gaten en geulen die in het strand zijn ontstaan, zijn dichtgemaakt." Verdere werk zaamheden zijn afhankelijk van de uitkomst van de rapportage. DEN HAAG - Kamerlid R. Poppe van de Socialisti sche Partij heeft staatsse cretaris M. Vliegenthart van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) vragen gesteld over de be zuinigingen op schip- persinternaten, waarover veel onrust is ontstaan on der ouders. Poppe wil weten of het waar is dat de internaten pas eind december zijn in gelicht over de bezuini ging van zesenhalf mil joen gulden op een budget van zestig miljoen gulden. Ook vraagt hij zich af wat de gevolgen van de in greep zijn voor gezinsbe drijven in de binnenvaart en voor de regionale sprei ding van schippersinter- naten, waarvan er één in Terneuzen is gevestigd. ÜPD PvdA - De afdeling Veere van de Partij van de Arbeid houdt van daag, dinsdag, een discussiebij eenkomst over het rapport 'De rode draden van de sociaal-de mocratie', dat een aanzet is voor het nieuwe beginselprogramma van de partij De bijeenkomst begint om 20.00 uur in sporthal De Couburg te Koudekerke In leider is Willem Witteveen. Eer- ste-Kamerlid en voorzitter van de commissie die het rapport heeft geschreven. door Winnie van Dam VLISSINGEN - De kruising Koudekerkseweg - Sottegem- straat in Vlissingen is tijdelijk afgesloten. Op die kruising wordt gewerkt aan een ver hoogde uitritconstructie, om dat de Sottegemstraat onder de 30 kilometer-zone zal val len. De werkzaamheden duren naar verwachting nog onge veer drie dagen. Op de Hogeweg, parallel aan de Sottegemstraat, geldt tijde lijk een tweerichtingsverkeer tussen de Koudekerkseweg en de Bonedijkestraat. Deze tij delijke maatregel is getroffen, omdat de parkeerterreinen naast en achter het Streekzie kenhuis Walcheren niet bereikbaar zijn vanaf de Kou dekerkseweg zolang aan de kruising gewerkt wordt. Bo vendien geldt in datzelfde deel van de Hogeweg een tijdelijk parkeerverbod voor een goede doorstroming van het verkeer foto Lex de Meester IHOLEN - Het Regionaal Plat form Auvergne (RPA) - een sa- ■enwerkingsverband tussen de Pi Ihoolse bewonerswerkgroep Auvergnepolder, de bewoners- rereniging Auvergne en de [uj Heemkundekring uit Halsteren, ;aat onderzoeken of voor het [ewijzigde plan Auvergnepol der van de gemeente Bergen op Zoom een streekplanherziening nodig is. Overleg maandag met de Bergse wethouder G. A A J. Janssen heeft de ongerustheid bij het platform niet weggeno men. Volgens de huidige plannen, die nog verder worden uitgewerkt, wordt in twaalf jaar tijd onge- q veer eenderde van de polder ge vuld. Ten westen van het Lange- water, zowel aan de noord- als zuidkant van de Tholenseweg moeten bedrijven verrijzen. In het noorden komen dienstverle nende bedrijven, in het zuiden logistieke en in de zuidpunt te- ioorEsme Soesman REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl gen de Prinsesseplaat aan komt - voor zover nu bekend - middel zware industrie. De platformleden willen be houd van de Auvergnepolder in de huidige vorm. Zij vrezen dat de aantasting van de polder, wanneer de eerste stappen een maal zijn gezet, doorgaat. Te meer omdat de infrastructuur er dan inmiddels ligt. „Het was een goed gesprek en we hopen ook in de toekomst aan de tafel te kun nen blijven zitten met de wet houder, maar onze ongerustheid is niet weg. Wij vinden dat er te weinig argumenten zijn om iri de polder te bouwen en de vraag is ook wat er daarna gebeurt", aldus Matjo van Liere van de be wonerswerkgroep Tholen. Het RPA gaat uitzoeken of een streekplanherziening nodig is. Daarna wil het platform alter natieven onder de aandacht brengen bij de gemeente Bergen op Zoom. In het gesprek met de Bergse wethouder hebben de platformleden al gewezen op het Noordland als alternatief terrein; een gebied van zo'n zes tig hectare dat deels in eigen dom is van General Electrics. Van Liere: ..En met moderne technieken zijn ze tegenwoor dig in staat bedrijventerreinen op te peppen en door inbreiding op een kleinere oppervlakte meer te doen. Want je moet niet tornen aan die polder." De bewonerswerkgroep Tholen. bestaande uit leden van de pla nologiewerkgroep van de Natuuryereniging en veront ruste Tholenaren, houdt geïnte resseerde inwoners van de stad op de hoogte via een - eind deze week te verschijnen - informa tiebulletin. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag om tien over twaalf een 57-jarige man uit Oostka- pelle betrapt op rijden onder in vloed. De agenten hielden de man op de Markt in Middelburg staan de. Bij de blaastest scoorde de man 685 microgram alcohol per liter uitgeademde lucht; de toe gestane hoeveelheid is 220 microgram. Zijn rijbewijs is in genomen en hij zal een dagvaar ding krijgen om voor de rechter te verschijnen. door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Het Centrum. Management Terneuzen heeft een nieuwe manier gevonden om geld te vergaren dat ge bruikt kan worden om de Ter- neuzense binnenstad te ver fraaien. De bestuursleden willen de mu ren aan de binnenkant van de grote parkeergarage in Terneu zen volhangen met reclame. Volgens aanjager A Stoffels is er geen gebrek aan animo onder ondernemers, die wel een vier kante meter muur wilen huren. De plannen moeten nog worden doorgesproken met het college van burgemeester en wethou ders van Terneuzen. Stoffels:.Ik zie geen reden waarom ze er niet akkoord mee willen gaan. Het fleurt de boel wat op en daarbij komt de opbrengst ten goede aan het verfraaien van de bin nenstad. Geld dat het gemeen tebestuur anders weer op een andere manier moet vrijma ken." Stoffels is niet bang dat de gemeente de exploitatie van de wanden in eigen hand gaat ne men en zelf de opbrengst op strijkt. „Wij helpen de gemeente er juist mee Ze zouden het geld voor iets anders kunnen aan wenden, maar het feit blijft dat er middelen moeten komen voor de binnenstad", zegt Stoffels. Uniek De Terneuzense wethouder J Baart spreekt over een uniek plan in Nederland, maar hij wil eerst even de reactie van het vol tallige college van B en W af wachten. Baart: ..Er zitten nog al wat juridische haken en ogen aan dit plan en die moeten eerst nog grondig worden uitgespit. Waarschijnlijk kan het college over enkele weken een boekje open doen over dit ambitieuze plan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 11