Outlet lost parkeerellende niet op PZC PZC Zenga brengt origineel totaaltheater Overrompelende uitvoering van Antigone-Legend zeeland Goese ondernemers roepen gemeente op haast te maken met vinden oplossing Reimerswaal bekijkt bedrijfsverplaatsingen kunst cultuur iBijna winnen is erger dan gewoon verliezen Galerie zonder grenzen in Heinkenszand Brand in gemaal bij De Piet Vernielingen aan auto's Drankrijders tegen de lamp Tien mobiele telefoons gestolen Autokrakers zoeken telefoons Sieraden weggenomen maandag 18 januari 1999 door Mieke van der Jagt GOES - De Ondernemers Orga nisatie Goes (OOG) gelooft niet dat de komst van een designer outlet centrum, zoals het bedrijf BAA McArthur Glen (BMAG) dat in Goes wil bouwen, de par- keerproblematiek in Goes kan oplossen. Sterker nog: OOG wil de plannen van BMAG aangrij pen om meer haast te maken met de verbetering van de binnen stad. Op twee A-viertjes snel- post roept OOG de leden op om goed na te denken over de komst van een outletcentrum en de voor- en nadelen tegen elkaar af te wegen. In het opwarmertje voor de al gemene ledenvergadering van maart spoort het dagelijks bestuur van OOG de leden aan om niet voetstoots aan te nemen wat BMAG en de meerderheid van het Goese college van bur gemeester en wethouders voor rekenen. Het bedrijf hanteert de passer zoals het dat gewend is in Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk maar de Neder landse detailhandelsstructuur is veel compacter en fij nmaziger dan in de omringende landen. Daardoor kunnen de kansen en gevolgen voor zo'n centrum in Nederland weieens heel anders uitpakken dan in het buiten land. OOG wijst de leden op een onderzoek van het Hoofdbede- rijfsschap Detailhandel naar de wenselijkheid en de gevolgen van een outletcentrum in Lely stad. De resultaten daarvan zul len in februari bekend worden. Rekening houdend met de mo- door Mieke van derJagt KRUININGEN - Zonder dat de gemeente er al te zeer achter heen heeft gezeten, ontwikke len zich in Reimerswaal initia tieven die perfect passen in de ruimtelijke opvattingen van de laatste jaren. De gemeenteraad van Reimerswaal krijgt tijdens de vergadering van dinsdag 26 januari maar liefst vier voor stellen te behandelen waarbij bedrijfsmatige activiteiten be ter op hun plaats komen en waarmee ook nog potentieel plaats wordt gemaakt voor de zo gewenste inbreiding. Aan de Weelweg in Waarde is het bedrijf van de firma Goud verplaatst en hij wil bij de be staande bedrijfswoning drie vrijstaande particuliere wonin gen bouwen. Het college gaat akkoord op voorwaarde dat Goud zelf de kosten voor zijn re kening neemt. In Kruiningen wil het bouwbe drijf Poley aan de Langeviele in Kruiningen naar het bedrijven terrein Nishoek verhuizen. De werkplaats aan de Langeviele is te klein en er zijn geen uitbrei dingsmogelijkheden. De raad irijgt een voorstel om het be- irijf een perceel op Nishoek te VLISSINGEN, Vestzaktheater 'ander gekheid, van Alan Ayck- num, door De Zeeuwse Komedie, «et o.a. Marina de Koning, Ron hiry, Leonard van den Berge, Koen lijnheer en Irene Dingemanse. Re- lie van Willem Huijbreghs. loor Willem Nijssen en komedie is bedoeld om te lachen. Maar lachen is een •eemde bezigheid, waar icestal een hoop tragiek achter Schuil gaat. Een intelligente ko- icdie maakt daar gebruik van, loor iets van die tragiek te laten :ien. Alan Ayckbourn is een schrijver van dat type komedie. n Zonder gekheid (origineel: loking Apart', uit 1979) draait iet om een gezin, dat voor het eluk geboren lijkt en dat aller- ei mensen aantrekt voor wie lat laatste zéker niet geldt. Die inderen, dat zijn een buurman- ominee. een compagnon in za ten en een trouwe medewerker. )e één sukkelt met zijn huwe- ijk, de tweede met het succes tan zijn zakenpartner, de laat- REDACTIE MIDDEIM-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel. (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl ste met zijn eindeloze reeks vriendinnetjes. Dertien jaar (geen toeval?) gaan er in de loop van het stuk voorbij, maar ont wikkeling is er niet. De kinderen worden groot en de kwaaltjes komen op, maar verder staat ie dereen stil. Dat is nou juist de clou van het stuk. Mensen van het middelmatige slag als deze zijn niet in staat hun lot in eigen hand te nemen. Dat trieste feit wordt weggelachen en -gedron ken, maar door de meesterhand van een knap komedieschrijver fijntjes blootgelegd. De aanleidingen om in Zonder gekheid samen te komen zijn steeds feesten: nieuwjaar, va kantie, verjaardag. Het is altijd 'reuze gezellig'. De drie 'tragi sche' thema's slingeren door de alledaagse feestjes-prietpraat heen; het vraagt zorgvuldig ac teren om ze goed tot hun recht te laten komen. Dat lukt in de ver tolking van De Zeeuwse Kome die heel aardig, zij het met hier en daar een hapering in het tem po. Onder zoveel personages is het moeilijk de hoofdpersoon aan te wijzen. Is het Antine, vrolijke gastvrouw, middelpunt, bron van verliefdheden? Vlot ge speeld door Marina de Koning. Is het Hans, succesvol zaken man en joviaal gastheer, precies zó geschapen door Ron Thiry? Is het Huug, de dominee die Leo nard van den Berge laat schitte ren in zijn onhandige liefdesbe kentenis? Ik houd het op Sven, de mislukte zakenpartner die tragisch is 'niet omdat hij ge woon verliest, maar omdat hij bijna wint'. Het is een mooie rol van Koen Mijnheer, die eerst wat sukkelig overkomt, maar die met uitge streken grauw-kop zodanig sterk groeit in die klunzen-hou- ding dat hij tenslotte - uitge blust bordurend op een tuin- bankje - de hoofdrol naar zich toetrekt. Regisseur Willem Huijbreghs en het gezelschap hebben hun best gedaan het 'volgepropte' (een Ayckbourn-kenmerk) ook in andere dingen uit te drukken: kleurrijke kleding, belichting, dans, en zelfs kleurrijk taalge bruik. Opgeteld slagen ze er vrij goed in om het milde venijn weg te stoppen achter al die details van schone schijn. Alleen moet die kluwen van gespeeld plezier en verborgen zorgen misschien met nóg meer up-tempo in de war worden gebracht. Zonder gekheid is nog te zien op 23 en 24 januari, 6,7,13 en 28 februari en op 6,13, 20 en 27 maart, steeds in het Vestzaktheater te Vlissingen. gelijkheid dat er geen outlet centrum komt ('dan hebben we geen probleem'), dat het buiten Zeeland komt ('naarmate het verder van Goes komt, nemen de nadelige gevolgen af') vraagt OOG de leden te overwegen wat de standpunten zijn als er wel een outletcentrum in Zeeland, dus in Goes, komt. Per branche zullen de gevolgen verschillend worden ingeschat maar de pro jectontwikkelaar heeft aange geven dat de aantrekkelijkheid van de binnenstad directe in vloed heeft op het percentage bezoekers dat ook de binnen stad voor een bezoekje meepakt Gemiddeld zou dat 10 procent zijn van de 4 miljoen te ver wachten bezoekers. In dat ge val, en trouwens ook wanneer er geen outletcentrum komt. staat volgens OOG als een paal boven water dat de binnenstad snel in de steigers moet De aanpak van het parkeerprobleem moet wor den versneld met uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen, verbetering van de kwaliteit er van. goede verwijzing en beta len achteraf. verkopen. Ook in Yerseke stemt het initiatief van juwelier Poot tot voldoening. Poot wil een ou de bedrijfsloods aan de Oude Torenstraat, in het winkelcen trum van Yerseke, slopen en er twee winkelunits met een bo venwoning voor in de plaats bouwen. In één van de twee win kels gaat Poot zelf zitten omdat zijn huidige zaak aan de Wijn gaardstraat te klein is gewor den. De raad moet hierover een uitspraak doen omdat op de loods nog geen detailhandels bestemming rust. Een vierde ontwikkeling die on der het kopje 'wenselijk' kan worden bijgeschreven in de ver plaatsing van de C1000 super markt van de Hoofdstraat naar het Voorhoute in Kruiningen. Daarmee wordt een slepend probleem van parkeren en be voorraden in de Hoofdstraat opgelost en krijgt het terrein van de oude gemeentewerk plaats een bestemming. De raad behandelt tijdens de vergadering in het gemeente huis in Kruiningen, die om 19.30 uur begint, ook een voorstel om de Vereniging Zeeuwind de drie kleine molens bij Bath te laten vervangen door twee molens die twee keer zo hoog zijn. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Aan strakke scheidslijnen doen ze niet in de galerie van Arjen en Marian Pouwer in Heinkens zand. De grens tussen amateur en professioneel, tussen kunstnijverheid en kunst, op zichzelf al moeilijk te defipie- ren, interesseert de galerie houders niet. Dit weekeinde openden ze de nieuwe expositieruimte aan de Dorpsstraat in Heinkenszand met een tentoonstelling waar uit die stellingname meteen duidelijk wordt. Kaligrafie en origami blijken uitstekend sa men te gaan met aquarellen, tekeningen en keramiek. De exposanten Jopie Minnaard. Betsy de Jonge, Hans de Win, Lenie Pieper, Martine Boudonck en Cock Hazelager, zijn allemaal werkzaam in de gemeente Borsele, maar ook geografisch trekken de Pou- wels geen grenzen. De galerie is op woensdag en donderdag open van 13.00 tot 18.00 uur Op vrijdag zijn de openingstijden van 13 00 tot 18.00 en van 19 00 tot 21.00 uur en op zaterdag is de expo sitieruimte geopend van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 foto Willem Mieras foto Patricia Steur TERNEUZEN, Zuidlandtheater De Sfinx, muziektheater door Zenga door Trees van Herpen Zenga is een explosie van ideeën en talent. Alles wat in een theater mogelijk is laten zij zien in één muzikale reis door Egypte. In het muziek theater De Sfinx zijn tegelij kertijd de sterkte en de zwakte van deze groep jonge mensen samengebald. Talrijk zijn de hoogstandjes maar het totaal oogt enigszins uit balans. De rijke cultuurgeschiedenis van Egypte vormt de kapstok waaraan Zenga haar artistie ke uitingen ophangt In losse fragmenten passeren mum mies, door sfinxen bewaakte pyramides, karavanen in de woestijn, fata morgana's en de wereld van de dier-goden de revu. Atlantis, door sommige historici de bakermat van de Egyptische beschaving ge noemd, wordt eveneens in beeld gebracht. Muzikaal vor men Annet Visser en Peter Weekers, voormalig Flairck- leden, de ruggegraat van het gezelschap, daarin bijgestaan door slagwerk en synthesizer. Met ontwapenende flair be spelen ze diverse instrumen ten. Meestal op de dwarsfluit, maar ook op harp, panfluit, met klankschalen en percussie kunnen ze goed uit de voeten Origineel is het flessen-fluit- duet. Tussendoor laten ze re gelmatig hun stemmen klin ken in woordenloze zang Soms krijgt dit alles een inge togen new-age-geluid. dan weer is het uitbundig vrolijk. In deze door de muziek opge roepen mystieke sfeer vertol ken de twee danseressen Ma rieke Esser en Chantal de Vries hun rollen. Houterige mum mies die in een speels ballet uit hun windsels ontsnappen worden in een volgende scène elegante Egyptische wouwen of dansende sfinxen. Absoluut schitterend is de dans van de woestijdochters. In een bla zende zandstorm gecreëerd door veel rook in combinatie met gelig licht, wervelen de in transparante doeken gehulde danseressen over de vloer. In De Sfinx is weinig aan het toeval overgelaten. Het decor van Doef Beernink ademt een Egyptische sfeer. De belich ting door Robert Wit is sprook jesachtig, het halfverhoogde podium biedt een extra di mensie en de kostumering is perfect. Dat de som van al die kwaliteiten toch niet tot een evenwichtig eindproduct leidt, ligt eerder aan een over dosis aan enthousiasme dan aan enig gebrek van Zenga. Thema's worden net iets te lang uitgesponnen, een ver rassend element een keer te veel herhaald en losse elemen ten te kunstmatig met elkaar verbonden. Toch is dat maar een klein minpuntje van dit spectaculaire totaaltheater. Nog te zien 21 januari in de Stads schouwburg van Middelburg WOLPHAARTSDIJK - De brandweer in Wolphaartsdijk is zondag even na 18 uur uitgerukt vooreen brandmelding. Om wonenden van het gemaal bij sluis De Piet waren gealarmeerd door rook. Naast de tankautospuit van de post Wolphaarts dijk ging ook de autoladderwagen van de Goese brandweer op pad. Het gebouw van het gemaal bleek inderdaad vol rook te staan, maar er waren geen vlammen. De brandweerlieden verschaften zich toegang door een raam te forceren. Binnen bleek dat in één van de motoren van het gemaal kortsluiting ontstaan was Personeel van het waterschap, dat inmiddels ingeseind was, constateerde dat de stroomvoorziening nog wel intact was en dat de schade vermoedelijk beperkt was ge bleven tot de motor. Die schade wordt geschat op circa 7500 gulden VLISSINGEN - Twee geparkeerde auto's aan de Rossinilaan in Vlissingen zijn tussen zaterdagavond en zondagochtend vernield Van de ene auto werd de rechter buitenspiegel stuk gemaakt en van de andere auto de linker buitenspiegel. Te vens heeft de tweede auto lakschade opgelopen De daders zijn onbekend. De politie stelt een nader onderzoek in. GOES - Overmatig alcoholgebruik kwam in de nacht van vrijdag op zaterdag twee Bevelanders duur te staan. Een 26- jarige man uit Wolphaartsdijk die met anderhalf keer het wettelijk toegestane maximum aan microgrammen in zijn auto was gestapt, moest rond sluitingstijd op de Deltaweg blazen. Een rijverbod van twee uur mocht hij naast zijn auto afwachten en de boete van 390 gulden kon hij meteen vol doen. Weinig nachtrust en extra lichaamsbeweging was er ook voor een 23-jarige dronken automobilist uit Ovezande. Drie keer de maximale blaaswaarde leverde hem een rijverbod van 7 uur, een dagvaarding en de intrekking van zijn rijbewijs op Hij mocht, midden in de nacht, zelf een manier bedenken om van de 's-Gravenpolderseweg in Goes naar huis, in Ovezande, te komen. GOES - Bij een winkel aan de Lange Vorststraat in Goes werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een ruit vernield. Inbre kers namen tien mobiele telefoontoestellen mee met een geza menlijke waarde van 5.800 gulden. De politie verzoekt eventuele getuigen zich te melden bij het bureau in Goes. 's-GRAVENPOLDER - Inbrekers met een speciale belang stelling voor autoradio's en mobiele telefoons kozen in de nacht van vrijdag op zaterdag de 's-Gravenpolderse wijk Bui tenleven als werkterrein. Vier gedupeerde auto-eigenaars de den aangifte. De totale schade werd geraamd op 5.000 gulden. MIDDELHARNIS - Bij een inbraak in een woning aan de Roode Kruislaan in Ooltgensplaat op Goeree-Overflakkee wei-den sieraden en een paspoort gestolen. De daders kwamen het huis binnen door de achterdeur te forceren, nadat ze een sensorlamp onklaar hadden gemaakt. In Middelharnis sloe gen drie mannen hun slag in een winkel. Ze gingen er vandoor met een complete sieradenbak, met daarin vier gouden ket tingen ter waarde van ruim 1.500 gulden. Een onderzoek van de politie in de omgeving leverde vooralsnog niets op. MIDDELBURG, Kloveniersdoelen Tomoko Mukaiyama, piano en Jannie Pranger, zang met Antig one-Legend van Frederic Rzeiv- ski, regie Jan Ritsema door Douwe Eisenqa Na een sprankelend Nieuwjaarsfestival ver raste Nieuwe Muziek zater dagavond het publiek met de overrompelende compositie Antigone-Legend van Frede ric Rzevvski. Op de veelzijdige Ameri kaanse componist Rzewski valt absoluut geen etiket te plakken. Vrijwel alle stijlen en technieken van het naoor logse componeren zijn door Rzewski gebruikt. Het stuk Coming Together, dat handelt over een opstand in de New Yorkse staatsge vangenis in 197.1, is te be stempelen als minimalisme in z'n meest rauwe vorm. In The People United Will Ne ver Be Defeated, op basis van het Chileense verzetslied, komt een keur aan klassieke variatietechnieken voorbij. Dit compositorisch vrij- heidsstreven is gekoppeld aan een groot publiek enga gement. De thematiek van boven staande voorbeelden wijst daarop, ook zijn keuze om Antigone te toonzetten komt hieruit voort. In de gelijknamige tragedie van Sophocles komt het indi vidu in opstand tegen de on menselijke logica van de staat. Tijdens een burgeroor log in Thebe sneuvelen twee elkaar beconcurrerende broers, Polyneices en Ete- ocles. Hun bom, Creon wordt de nieuwe heerser van Thebe. Hij verbiedt de begrafenis van Polyneices, die va/i ver raad beticht werd. De zuster van Polyneices, Antigone, negeert dit verbod en wordt door Creon ter dood veroor deeld. Rzewski gebruikt voor zijn Antigone de versie die Ber- tolt Brecht geschreven heeft Is het bij Sophocles vooral het noodlot dat de hoofdrol speelt en waaraan geen mens ontkomt, Brecht benadrukt voornamelijk de strijd tussen machthebber en individu. Macht corrumpeert. ,,Wie de macht zoekt, drinkt van zout water, hij kan niet ophouden en moet doordrinken." De machthebber, Creon, werd zaterdagavond ge speeld door een stoel, net zoals alle rollen werden ge symboliseerd door grote en kleine stoelen. Jannie Pran ger schoof, het verhaal vol gend, met de stoelen over het toneel en zong daarbij alle teksten. Deze oplossing, die op zich heel goed aansluit bij de ideeën van Brecht over theatrale vervreemding, deed in het begin wat kramp achtig aan. Enigszins onbe holpen wisselde Pranger steeds van rol, met soms een gelaatsuitdrukking alsof ze bezig was met een grappig verhaal. Deze bezwaren verdwenen echter volledig op ongeveer een derde van het stuk. Het schrille contrast tussen de klagende Antigone en het bacchantisch overwinnings feest van Creon en de zijnen, zorgt dan voor een stroom versnelling in de dramatiek. Drama dat weerklinkt in een ongelooflijke rijke pianopartij die switcht van weerbarstig naar filmisch, van gestructureerd naar quasi geïmproviseerd, van iel naar orkestraal. Op het mo ment dat de zeer intens spe lende Mukaiyama, boven dien droeve jammerklachten moet laten horen, is er geen ontkomen meer aan. Drama dat weerklinkt in de al even prachtig en gedreven zingen de Pranger Dat de versie van Brecht ten opzichte van het origineel in de tweede helft een verwar rende wending neemt, doet er dan niet meer toe. De muzikale én theatrale zeggingskracht is dan zo groot geworden, dat het woordelijk willen volgen van de tekst niet meer belangrijk is. Antigone-Legend is een indrukwekkende composi tie. Meer nog, in handen van musici van dit kaliber is het een overrompelend werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 23