Hf SE COURANT NAVO dreigt Servië met aanval Israëlisch plan voor aanslag op Saddam 4 WEKEN Stille tocht Gorinchem trekt 25.000 mensen Nederlands gezin in Jemen ontvoerd Derde sprinttitel Marianne Timmer VOOR 16,00 Verdriet in verscheurd Angola ïchoten bij Arnhemse liscotheek Westen spreekt harde taal na bloedbad in Kosovo Italië is eindelijk van Öcalan af 5 Varende ouders in problemen Kevin Olsmeijer verrast in Goes ZW4 Zonnige perioden Veel zon en plaatselijk een buitje, ^iddagtemperatuur rond 7 graden. Matige zuidwesten- tot zuidenwind. 242e jaargang no. 14 maandag 18 januari 1999 losse nummers 1,80 PZC PAGINA 13 Het Nederlandse gezin - yader, moeder en hun twee kleine kin deren - en het Britse echtpaar waren gisterochtend vanuit Sa- dah in Noord-Jemen gezamen lijk naar de hoofdstad vertrok ken. De Nederlandse vader werkt in Sadah als administra teur in een ziekenhuis in dienst van de internationale medische hulporganisatie Worldwide Services (WS). Ook dé Britten werken daar. Toen het gezelschap niet in de hoofdstad aankwam, is alarm geslagen. Na een zoektocht zijn hun auto's leeg teruggevonden Ministerie Getuigen hebben gezien dat zo wel het Nederlandse gezin als de Britten door Jemenitische men sen zijn weggevoerd. Het minis terie van Buitenlandse Zaken houdt zich met de zaak bezig en heeft de familie in Nederland over de ontvoering ingelicht. „De ambassade is verder in nauw overleg met de Jemeniti sche autoriteiten om helderheid te krijgen omtrent het motief van de daders, wat ze willen en om tot een oplossing te komen", aldus de woordvoerder van het departement m Den Haag. Het is niet voor het eerst dat in Jemen Nederlanders zijn ont voerd. In mei 1994 waren drie TNO-medewerkers twee maan den in handen van de Jihm- stam. Ze werden goed behan deld. In februari vorig jaar ontvoer den verschillende stammen twee Nederlanders Ook zij wer den ongedeerd vrijgelaten. Reisadvies In december vorig jaar heeft het ministerie het reisadvies voor Jemen nog aangescherpt Aan leiding was de kidnapping van zestien buitenlandse toeristen. Bij de bevrijdingsactie door Je menitische troepen kwamen toen vier gegijzelden om het le ven. Het departement waarschuwt Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) (JA) ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 34,25 'J per kwartaal met automatische afschnjving a 96,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 713214 000002 ARNHEM - Een klant heeft za terdagmorgen vier schoten ge- 1-2 lost op de deur van de Arnhemse deij megadiscotheek Luxor. Nie- as? mand raakte gewond. De schut- b' ter is gevlucht. De bewakings- ro camera van Luxor heeft de ho< schietpartij opgenomen. af| De portiers van de discotheek ^ho lebben zaterdagmorgen ver- 8» klaard dat zij ruzie kregen met tie mannen, die zich niet wil dst fen laten fouilleren aan de in- es I ging. De portiers zetten het enidrietal met wat duw- en trek en werk buiten de deur. Eén van de mei mannen trok daarop een vuur- n/S wapen en schoot op de deur. 3'4 Dankzij het kogelwerende glas :etsten de kogels af. Op het mo- r 14 nent van de schietpartij ston- buic ien er veel gasten in de hal van P,aa de disco. klas 2, 2 0,4 Burgemeester Scholten van o.6 Arnhem sprak zijn zijn afschuw over de gebeurtenis uit. De rege- d, ring moet maatregelen nemen 14,6 tegen het toenemende wapen- nm bezit onder uitgaanspubliek, zei 3-12 2 u De Arnhemse officier van justi- 'ese tieK. Visser zei in een reactie dat ten< altijd gevangenisstraf zou moe- >.17 ten worden opgelegd bij verbo- 9. den wapenbezit. ANP/GPD Bij het begin van de stille tocht hielden de duizenden aanwezigen bloemen omhoog. van onze redactie buitenland GORINCHEM - Duizenden Nederlan ders hebben zaterdagavond veelal in stilte geprotesteerd tegen de slachtof fers van 'zinloos' geweld. Aanleiding was de dood van twee meisjes na een schietincident vorige week zaterdag in het uitgaansleven van Gorinchem. Er liepen niet alleen 25.000 mensen mee in een stille tocht in Gorinchem, maar ook op tal van andere plaatsen in Ne derland stonden mensen soms letterlijk stil bij het redeloos geweld. Als protest luidden tegen 19.00 uur overal in het land de kerkklokken. Bus sen en trams in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht stonden op die zelfde tijd een minuut stil. Verscheide ne commerciële radiostations namen ook een minuut stilte in acht. Van de pu blieke stations deden Radio 1 en 3 mee. In Roermond woonden 500 sympathi santen een fakkeloptocht bij. Eenzelf de aantal mensen deed zaterdagavond mee aan een wake in Vlaardingen. In Oss waren honderden mensen voor een stille tocht op de been. Verslagen De acties waren allemaal bedoeld ter nagedachtenis aan de jongste slachtof fers van 'zinloos' geweld, de 18-jarige Marianne Roza en de 17-jarige Froukje Schuitmaker. Hun gewelddadige dood vorige week bracht opnieuw Neder land, en vooral Gorinchem zelf, in be roering. Onder de jongeren in de stad heerste verslagenheid. Ze namen aller lei initiatieven om stil te staan bij wille keurig geweld in het algemeen en de dood van hun twee plaatsgenoten in het bijzonder. De Nederlandse Spoorwegen zette van uit Dordrecht en Geldermalsen gratis treinen in om mensen uit het hele land naar de Zuid-Hollandse plaats te ver voeren. De veerdiensten in Sleeuwijk en Woudrichem zetten de mensen gratis over. Veel sympathisanten kregen bij aan komst door jongeren t-shirts met daar op de tekst: 'Is er wel zinvol geweld???'. Ook werden aan vrijwel alle deelne mers aan de tocht witte rozen uitge reikt. Klasgenoten en vriendinnen van de slachtoffers lazen voorafgaand aan de stille mars het gedicht Mensen ge vraagd' van Coert Poort voor. De Go- rinchemse burgemeester P. IJssels sprak in zijn toespraak tot de toege stroomde duizenden van 'een emotio nele opstand tegen een krankzinnige daad'-. Volgens minister Korthals van Justitie, die samen met minister Van Boxtel voor Grotesteden- en Integra tiebeleid meeliep in de tocht, was de mars een duidelijk signaal: „zo kan het niet meer. De winst van een tocht als deze is voor Van Boxtel het stille verzet van de mas- foto Phil Nijhuis/GPD sa. Hij hoopte dat veel mensen vertrou wen putten uit de demonstratie. „Ge zien de grote opkomst zullen velen in zien dat het met het gros van de mensen goed zit." Vechtpartijen Juist op de avond van de massale beto ging in Gorinchem, hadin het Limburg se en Brabantse uitgaansleven een groot aantal vechtpartijen plaats. In het Brabantse Someren raakte een 17- jarige jongen uit die plaats ernstig ge wond Hij is met steekwonden in de buik opgenomen in een ziekenhuis. De vermoedelijk dader, een 19-jarige jon gen uit Asten, is aangehouden. Op minstens negen plaatsen in Noord en Midden-Limburg braken zaterdag avond en -nacht vechtpartijen waarbij tien mensen lichtgewond raakten De politie verrichtte vier arrestaties we gens mishandeling. ANP zie ook pagina 4 van onze redactie buitenland LONDEN - Israël had in decem ber vorig jaar een plan ontwik keld om de Iraakse president Saddam Hoessein te doden. De Amerikaans-Britse bombarde menten in het kader van opera tie Desert Fox gooiden echter roet in het eten. Bovendien had de regering nog geen goedkeu ring gegeven, omdat in kringen van de geheime dienst Mossad de kans van slagen op niet meer dan twintig proces werd ge schat. Dat heeft de Britse krant Sun day Times gisteren onthuld Volgens de krant wilde een spe ciale eenheid van het Israëlische leger Saddam treffen met gelei de projectielen. De aanslag was gepland op het moment dat de Iraakse leider het huis van zijn maitresse zou verlaten, ergens in het noordwesten van het land. De Mossad had een spion die Irak was binnengedrongen, fo to's laten maken van de omge ving waai- de maitresse woont. Herdenking In Bagdad gingen zaterdag en zondag in totaal zo'n 8.000 men sen de straat op om het begin van de Golfoorlog te herdenken. Ook werd er gedemonstreerd te gen een Amerikaans voorstel op grond waarvan de sancties te gen Irak verlicht, maar niet be ëindigd zouden worden. Irak staat open voor goedbe doelde initiatieven, volgens een officieel communiqué van giste ren. Het is de eerste positieve reactie van Bagdad op voorstellen van in de eerste plaats Frankrijk om het olie-embargo op te heffen en een nieuw wapencontrolesys teem voor de Iraakse bewape ning in het leven te roepen. Het Iraakse parlement gaf za terdag een opmerkelijke verkla ring uit, waarin stond dat Irak de grenzen van Koeweit, zoals die zijn vastgesteld in resolutie 833 van de VN-Veiligheidsraad, respecteert. De nieuwe Turkse premier Bü- lent Ecevit heeft de Verenigde Staten gewaarschuwd dat Tur kije de confrontatiekoers tegen over Bagdad niet steuntTurkij e is voor het opheffen van de VN- sancties tegen Irak. Ecevit werd afgelopen maan dag premier. De Amerikanen gebruiken bases in Turkije om met vliegtuigen te patrouilleren boven Irak ANP/AP/FP KUITO - Een meisje uit het Angolese dorpje Kuito kijkt naar een massagraf. Daarin zijn negen mensen begraven die enkele weken geleden om het leven kwamen door toedoen van strijders van de rebellenbeweging Unita. De rebellen vuurden vanaf een heuvel op de bewoners, omdat Kuito, 450 kilometer ten zuidoosten van hoofdstad Luanda, in handen is van de MPLA-regering. De meeste inwoners van het dorp sympathiseren met het regeringsbewind, foto Nicky de Blois/AP door Paul Koopman BRUSSEL - Servië moet onmiddellijk tien com pagnieën militairen uit Kosovo terugtrekken en internationaal onderzoek toestaan naar het bloed- van vrijdag bij het dorp Racak. Als Belgrado het in oktober gesloten be stand in Kosovo blijft schenden, riskeert het NAVO-luchtaanvallen. Deze boodschap zullen de NAVO-opperbevelhebber Clark en generaal Naumann, voorzit ter van het Militair Comité van de NAVO, morgen in Belgrado overhandigen aan de Joegosla vische president Milosevic. De zestien NAVO-ambassa- deurs kwamen gisteravond op verzoek van de VS in Brussel bijeen om hun reactie te bepalen op de executie van 46 Albane- wier zwaar verminkte li chamen in een greppel bij hun dorp Racak werden gevonden. Onder de slachtoffers bevonden zich volgens OVSE-waarne- mers drie vrouwen, een 12-jarig jongetje en veel oudere mannen, allemaal in burgerkleren. Het Kosovo-bevrijdingsfront U£K verklaarde dat negen UQK- strijders gesneuveld waren. Veertig slachtoffers werden gis teren naar een moskee overge bracht, terwijl Racak opnieuw onder vuur kwam te liggen. De NAVO vreest dat het conflict in Kosovo snel kan escaleren als 't® Milosevic niet tot de orde wordt geroepen. In een verklaring her innerde de Alliantie er aan dat nog 700 gevechtsvliegtuigen van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een Nederlands gezin en een Brits echtpaar zijn gisteren in Jemen ontvoerd. Ze waren met twee auto's van Sa dah onderweg naar de hoofd stad Sanaa, maar kwamen daar niet aan. Hun auto's zijn leeg te ruggevonden. Dit heeft een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Den Haag gistermiddag be kendgemaakt. Nederlanders die naar het land willen of moeten behalve voor ontvoeringen ook voor bomaan slagen. In het reisadvies blijven toeristische reizen naar de pro vincies Ma'rib, Al-Jawf, Saadah, Al-Mahran, Abyan en het noordwesten van Shabwah ontraden, tenzij onder goede begeleiding van een erkend reis bureau dat van de situatie ter plaatse om de hoogte is en de no dige veiligheidsmaatregelen treft. ANP paraat staan voor een eventuele luchtaanval op Servische doe len. De internationale gemeen schap was unaniem in zijn af schuw over het gebeuren in Kosovo. Secretaris-generaal Solana van de NAVO zei dat hij 'walgde' van het bloedbad, de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken Van Aartsen zei vervuld te zijn van 'afschuw' en de Amerikaanse president Clinton sprak van een 'duidelij ke Servische schending' van mensenrechten. Volgens Servische bronnen be gon de beschieting van Racak nadat de etnisch Albanese in woners van het dorp de politie mannen die Servische forensi sche experts begeleidden, onder vuur namen. De bewoners wil den wel de gerechtelijke medici het dorp binnen latenmaar niet de politie. De Britse generaal-majoor John Drewienkiewic, een van de lei ders van de OVSE-missie, heeft gisteren anderhalf uur vergeefs ingepraat op een Joegoslavische rechter om te voorkomen dat politiemannen Racak opnieuw zouden binnentrekken Tijdens het onderhandelen, werd het vuur geopend door de Serviërs. Louise Arbour, de hoofdaankla ger van het Joegoslavië-tribu- naal, vertrekt vanmorgen ver gezeld van zes medewerkers via de Macedonische hoofdstad Skopje naar Kosovo Het is zeer de vraag of ze inderdaad in deze door Servië ingelijfde provincie wordt toegelaten. De Servische president Milan Milutinovic heeft de Ameri kaanse leider van de OVSE- waarnemersmissie, William Walker, beschuldigd van leu gens. De Servische vice-premier Vojislav Seselj, een ultra-natio nalist, wees elke Servische be trokkenheid bij de moordpartij af en beschuldigde Walker van samenwerking met de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA, die de hand zou hebben gehad in het gebeurde in Racak. Walker zei zaterdag zeker te weten dat Joegoslavische en Servische veiligheidstroepen verantwoordelijk zijn voor het bloedbad in Racak. GPD zie ook pagina 5 De Koerdische rebellen leider Abdullah Öcalan heeft zaterdag na twee maanden 'ballingschap' Italië verlaten met onbe kende bestemming. Tur kije, dat Öcalan wegens terrorisme wil berechten, maar vergeefs om uitleve ring \Toeg, protesteerde bij de Italiaanse regering. De dreigende drastische verhoging van de eigen bijdrage voor schippersinternaten bezorgt varende ouders veel hoofdbrekens. Geschat wordt dat de helft van de fa milies het geld niet zal kunnen opbrengen. Ruiter Kevin Olsmeijer (19) zorgde zaterdagavond voor een grote verrassing door in Goes in de finale van Indoor Zeeland favoriet Wout-Jan van der Schans achter zich te laten. Ols meijer was met zijn elfjarige ruin Top's Garfield de snelste (35.95) in de barrage. Van der Schans werd met 37.28 seconden tweede. Eric Willemsz Geroms (foto) won O O met Kalypso de rubriek tot 1.35 meter. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en22.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1