Regio kampt met personeelstekort PZC Vrachtrijders Eede tevreden met belofte aanpak verkeersknelpunten PZC Toch rijksgeld voor verkeersmaatregelen in kader Ruitproject Treurige eenhoorn wacht op schepper Geldtekort dwingt bibliotheek in Sas tot maatregelen 1 zeeland 15 Bedrijfsleven meldt duizend vacatures in Zeeuws-Vlaanderen ZLTO verlengt actie zwerfasbest Discussie over vliegveld uitgesteld Werkstraf voor kaakslag Jongens vallen meisje lastig Dief steelt flessen parfum Contrabande in beslag genomen Overheden grensgebied zien mogelijkheden die Benelux biedt niet Man beticht van mishandeling van vriendin WfM zaterdag 16 januari 1999 door Joost Bosman TERNEUZEN - Zeeuws- Vlaanderen heeft een tekort aan personeel. In de hele regio zijn in ieder geval duizend vacatures niet opgevuld. Dat blijkt uit een onderzoek van de Junior Kamer Zeeuws-Vlaanderen. Eind vo rig jaar stuurde de kamer aan alle bedrijven met meer dan vijf werknemers een enquêteformu lier toe, waarop zij hun ervarin gen kenbaar konden maken. Volgens P. van de Bilt, voorzitter van de juniorkamer, hebben 280 van de 800 aangeschreven on dernemingen in Zeeuws-Vlaan deren gereageerd. „Een respons van 35 procent', en dat is heel hoog voor een enquête. Hetzelf de geldt voor de kwaliteit van de achtergrondinformatie die de werkgevers verstrekten." Aan vankelijk was d^ insteek om al leen te kijken naar vacatures voor hoog opgeleid personeel, maar uiteindelijk is ervoor ge kozen om alle opleidingsni veaus onder de loep te nemen. Omdat het om voorlopige on derzoeksresultaten gaat, kan Van de Bilt nog niet zeggen wel ke sectoren het meest te kampen hebben met een personeelste- (Advertentie) Verbrugge bv Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon (0115) 6812 00 BMW maakt rijden geweldig kort. Het aantal van duizend va catures vindt Van de Bilt niet verontrustend. Vooraf had de juniorkamer geen verwachting opgesteld. Het idee om een der gelijk onderzoek te organiseren, is ontstaan doordat veel werk gevers klaagden over de proble men die zij hadden met het vin den van geschikt pei-soneel. Overigens is Arbeidsvoorzie ning Zeeland bezig met een soortgelijke enquête. „Maar wij wilden de uitkomst daai-van niet afwachten", verklaaxl Van de Bilt. Wel is de planning in de toekomst samen te gaan werken met Arbeidsvoorziening. Daar naast wordt de enquête vex-der bekeken, en wil de junior-kamer met personeelsfunctionarissen van een aantal grote bedrijven gaan pxjaten om hun visie over de tekoxtenproblematiek te ho ren. Promotie Aanvankelijk was de juniorka mer voornemens een px-omotie- weekend te organiseren, indien daadwei'kelijk zou blijken dat er een aanziexxlijk gebrek aan personeel zou bestaan in Zeeuws-Vlaanderen. Maar nu is dat nog te voorbaxdg. Van de Bilt: „Pas als blijkt dat er bij voorbeeld vijftig HEAO'ex-s no dig zijn, kun je een gerichte actie opzetten. Maar daai-op moeten we ons nu nog niet fixeren. We kunnen ook aan alle leex-lingen in het middelbaar onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen een brief sturen met de vi-aag of zij qua werkgelegenheid interesse heb ben in de regio. Als dat blijkt, kun je misschien beter proberen hén vast te houden." AARDENBURG Carnaval - Wat het nieuwe Aar- denburgse carnavalslied wordt dit jaar weten de feestgangers pas laat op de avond van het 22e schuux-feest in het Uulehat. De nieuwe jeugdprins en zijxx prin ses worden al in de namiddag tijdens het bal voor de jeugd op zatex-dag 16 januax-i bekendge maakt. Dit eerste schuurbal start zaterdagavond om 21.00 uur en wordt opgeluisterd door de Nightflyer en de Baosuuln. Het feest wordt gehouden in de loodsen van de familie Van Overloop aan de Paardenmarkt. De grootste kixelpunten waar de vrachtrijders op de weg nxee worden geconfronteerd, zoals de traverse in Aardenburg, zullen verhol - pen worden. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer EEDE - De actie die de trans portsector in Eede vandaag (zaterdag) zou houden uit pro test tegen de aanpassingen aan de wegen in de regio, is op het laatste moment afgeblazen. Een afvaardiging van de Ver eniging van Eedese Zakeixlui (VEZAL) heeft donderdag avond, na een vruchtbaar ge sprek met het college van bur gemeester en wethouders van Sluis-Aardenburg en project leider A de Jong van Duur zaam Veilig Verkeer (DVV), besloten toch maar niet xxiet hondei-d vrachtwagens dooi de straten van Eede en Aar denburg te rijden. De vx-achtrijders hebben de toezegging gekregen dat de grootste knelpunten op de we gen worden vei'holpen. Zo wordt de traverse in Aarden burg binnenkort aangepakt. De VEZAL verklaarde eerder, hoe de uitslag van het gesprek met het college ook zou verlo pen, de poot stijf te houden. De acties zouden sowieso door gaan. De soep bleek achteraf niet zo heet te worden gegeten als dat ze werd opgediend. „We wilden graag een gesprek met het college, maar de burge meester had gezegd dat er geen gesprek zou zijn als wij de ac tie zouden doox-zetten. Toen hebben we maar ingebonden", zegt VEZAL-woordvoerder P. Raeman. Drempels De VEZAL presenteerde het college een lijst met twaalf ac tiepunten, waarvan de vx-acht rijders wilden dat deze wox-den aangepast. Wat een week gele den niet kon, was na het ge sprek opeens wel mogelijk: de tx-averse in Aardenburg wordt nog vóór maart aangepast. De scherpe bochten wox-den 'vrachtwagenvriendelijker' gemaakt. Ook stond de Eede- weg op de lijst van de VEZAL. De vrachtrijders willen niet dat de weg straks vol ligt met drempels. Hier kan het college echter niets meer aan vex-ande- ren, omdat de nadruk van deze aanpassing ligt op het veilig heidsgevoel van de omwonen den. Ondanks deze tegenslag neemt de VEZAL genoegen met de beloftes van het colle ge- Burgemeester C. van Liere toonde zich opgelucht over de beslissing van de VEZAL om de actie af te blazen. Van Liere: „Een verstandige keuze. We willen immers niet dat de vex-- houding tussen de VEZAL en het college wordt verstoord. We hebben de vrachtrijders toegezegd dat ze vanaf nu worden betrokken bij het pro ject Duurzaam Veilig en deel uit mogen maken van de werk groep Eede.Het college zal op uitnodiging van de VEZAL komende week een ritje maken in een vrachtwagen zodat zij zelf kunnen ervaren welke problemen vrachtlijders te genkomen als zij langs de Aar- denburgse travex-se moeten la veren. Harde acties De acties zijn dus voorlopig uit de lucht, maar Raeman zegt dat, als het college zich niet aan zijn woox-d houdt, er harde acties zullen volgen. Banika- des van vrachtwagens sluit hij niet uit. Toch denkt hij dat het zover niet komt. Raeman: „Ik heb alle vertrouwen in het woord van onze bux-gemees- ter." GOES - Zeshondei'd boeren in Zeeland hebben zich tot nu toe aangemeld om deel te nemen aan de actie ter verwijdering van zwerfasbest van hun bedrijven. Dat is een beti-ekkelijk gexing aantal. Als de deelname wordt gerelateerd aan die in Nooi-d- en Zuid-Holland, zouden vol gens de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO) zo'n vijftienhonderd Zeeuwseondei-nemei-s aan de actie kun nen deelnemen. Besloten is dat de aanmeldingstermijn bij de ZLTO in Goes met een week wordt verlengd tot vrijdag 22 ja nuari. MIDDELBURG - De Statencommissies Ruimtelijke Orde ning en Milieu hebben vx-ijdag de behandeling van het conve nant over het maximale aantal starts en landingen op vlieg veld Midden-Zeeland uitgesteld. Een meerderheid van de partijen drong aan op een gezamenlijke vex-gadering in de loop van volgende maand. Rond die tijd wordt ook het ant woox-d van de Rijksluchtvaart dienst verwacht over de berekening van de wettelijk toege stane geluidsovex-last rond het vliegveld bij Ai-nemuiden. TERNEUZEN - De Tei-neuzense politierechter heeft vrijdag, een 26-jarige man uit Terneuzen veroordeeld tot veertig uur wexkstx-af. De man had 7 juli '97 in Sas van Gent op het werk zijn voorman met zijn vuist in het gezicht geslagen. De ver dachte, die een reputatie op dit gebied heeft, vertelde door het slachtoffer te zijn uitgelokt. De tandartskosten van 640 gul den heeft hij aan het slachtoffer vergoed. HULST - Een 17-jai'ig meisje uit Kloosterzande werd don derdagavond omsti'eeks 21 uur lastig gevallen door twee jon- gens toen zij in het Baseliekstx-aatje in Hulst haar brommer wilde pakken die daar stond geparkeerd. Een kennis van het meisje kwam op haar hulpgex-oep af erx de daders schrokkend daar zo van dat ze wegrenden, De politie ondex-zoekt of de twee daders mogelijk ook betx-ok- ken bij de mishandeling van een 30-jarige Hulsterse, diezelf de avond. De vrouw fietste door de Kleine Bagijnestraat en werd door twee jongens tegen haar aim geschopt. AXEL - Een 22-jarige man uit Velp werd donderdagnamid dag in een winkeLaan de Noordstx-aat in Axel betrapt op het stelen van enkele flessen parfum met een totale waarde van 1772 gulden. Nadat de dader de winkel had verlaten werd hij door een per soneelslid achtei-volgd en in de Burchtlaan in de kraag gevat. De man werd dvex-gebx-acht naar het politiebureau in Terneu zen en werd in vex-zekering gesteld. Nadat hij een dagvaax-- ding had gekregen mocht hij weer gaan. CADZAND - Op de Badhuisweg in Cadzand wei'den donder dagnamiddag twee mannen van 21 en 22 jaar uit Oostende aangehouden. Zij bleken in bezit te zijn van in totaal 354 gram softdrugs en een busje tx-aangas. Voor het bezit van de drugs moesten zij ieder 1810 gulden afi-ekenen. Voor het busje traangas kwam daar nog eens 250 gulden bovenop. De drugs werden in beslag genomen. De agenten constateerden ook dat de auto waarin het tweetal was aangehouden technisch niet in orde was. Hiei-voor werd een afzonderlijk pi-oces-verbaal opgemaakt. door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - De rond weg om Zaamslag en de paral- \dweg langs de Langeweg (van ie rotonde Drieschouwen tot aan de Derde Verkorting) lijken gered. Rijkswaterstaat houdt Iwintig miljoen gulden beschik bar voor verkeersveiligheids- naatregelen in het kader van iet Oost-Zeeuws-Vlaamse Ruitproject. i voorzitter van het Ruitovei"- j, burgemeester T. Steenkamp ïan Hontenisse, klonk vrijdag- niddag opgelucht. Vertegen- iraoi'digers van Rijkswater hadden hem 's moi'gens verzekerd dat het eei'der door het ministerie van Verkeer en ivj Waterstaat beloofde geld daad werkelijk naar Zeeuws-Vlaan- erderen komt. Enkele maanden geleden liet minister T. Netelen bos nog weten er over te denken om de wegaanpassingen in het oosten van de i'egio een lagere REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 dij 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl prioriteit te geven. Nu die maat regel teniet is gedaan, is de kou uit de lucht en zullen ook de an dere wegbeheerders (gemeen ten, provincie en waterschap) hun verplichtingen nakomen, verzekerde Steeiikamp. Het belangrijkste project dat in Oost-Zeeuws-Vlaanderen ge realiseerd dient te worden, is de rondweg om het dorp Zaamslag. Alleen voor die rondweg is al vijftien miljoen gulden nodig. Of de tracékeuze helemaal ze ker is en de benodigde grond binnen koxte tijd te verwerven is, wist Steenkamp vx-ijdag niet helemaal zeker „Maar ik ga er vanuit dat, nu de rijksbijdrage zeker gesteld is. dat er met on middellijke ingang voortvarend aan verder wordt gewerkt. De rondweg en de parallelweg langs de Langeweg zijn tenslot te hoofdverbindingen. En we hebben geleerd van de pi'oble- men met Duurzaam Veilig in het westen van de x-egio. We moeten eerst de hoofdverbindingen op orde hebben alvorens aan het binnengebied te beginnen." De Hontenisser burgemeester voegde er direct aan toe dat de wegen in het binnengebied in geen geval moeilijk toeganke lijk voor landbouwverkeer wor den gemaakt. „De agrarische percelen dienen bereikbaar te blijven, hebben de landbouwor ganisaties ons op het hart ge drukt. Akkers en weilanden lig gen ook midden in de Ruit, dus moeten een aantal binnenwe gen ook geschikt blijven of wor den gemaakt voor landbouw voertuigen." Inspraak Volgens de zogeheten open plan pi'ocedure (OPP) zijn al vier in spraakavonden gehouden voor- gewenste verkeersmaatregelen in de Ruit: het gebied tussen rijksweg N61 (Tex-neuzen/Terhole), rijksweg N60 (Tex-hole/Hulst), Absdaal- seweg, Langeweg (Hulst/Axelse Sassing), Tractaatweg (Sas- sing/Terneuzen). Tijdens een 'inloopavond' in het Axelse cultureel centrum De Halle in maart kunnen belang hebbenden en betrokkenen nog eens hun eisen en verlangens kenbaar maken. Daarna zullen de contouren van de Ruit vaste re voi-m aannemen en kunnen later in het jaar ook nieuwe wer ken - na onder meer de aanleg van verschillende rotondes - in uitvoex-ing worden genomen, verwacht Steenkamp. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De gemeente Oostburg hoopt met kunstenaar P. Bartels tot een oplossing te komen voor liet kunstwerk De Eenhoorn bij het gelijknamige spoi't- complex in Oostburg. Het kunstwerk is enige maanden geleden door onbekenden met stenen vernield en sindsdien staat het er wat troosteloos bij. De glazen plaat zit vol barsten. De gemeente gaf in de zomer van 1996 na een selectie van Zeeuwse kunstenaars, aan Bax-tels uit Heinkenszand de opdracht om een kunstwerk te maken voor een plek bij het nieuwe sportcomplex. De belang rijkste voorwaarde die de gemeente stelde, was dat het werkstuk vandalisme- bestendig was. Gezien de enigszins afge legen locatie was het namelijk niet on denkbeeldig dat vandalen een poging zouden wagen het kunstwerk te vernielen. Bax-tels ging aan de slag met vliegtuigglas dat bestand zou moeten zijn tegen vanda lisme. Afgelopen najaar bleek dat onver laten toch hun kans hadden gezien om het werk te beschadigen. Met bakstenen of stoeptegels werd het glas van de nodige ci'aquelés voor-zien. De gemeente, die niet tegen dei-gelijke acties is verzekerd, wil graag dat het wei-k wox-dt opgeknapt en heeft dan ook aan Bax-tels gewaagd om mee te denken over de manier waai*op. Volgens woordvoerster A de Vin is er geen sprake van dat er geen geld is voor het her stellen van het wex-k, zoals de kunstenaar beweex-t. „Over geld is nog niet gesproken. We willen alleen van de kunstenaar weten of hij een idee heeft hoe we dit kunnen op lossen." Zij ontkent ook dat de gemeente de kunstenaar aansprakelijk stelt, omdat het kunstwerk toch niet vandalismebe- stendig is gebleken. Bartels was wijdag niet bereikbaar voor commentaar De 'vandalismebestendige' Eenhoorn die kunstenaar B. Bartels voor de gemeente Oostburg maakte uit vliegtuigglas, wacht nu gebroken op herstel. foto Charles Strijd P door Pascalle Cappetti SAS VAN GENT - De openbare bibliotheek en leeszaal in de ge meente Sas van Gent ziet zich genoodzaakt op koxde termijn maatregelen te nemen om de zwakke financiële positie te versterken. Een beperking van de openingstijden, het schrap- pen van de bibliobus en de sluiting van de vestiging in Phi lippine behoren tot de mogelijk heden. Een werkgroep bestaan de uit vertegenwoordigers van de gemeente en de bibliotheek heeft de problemen in kaart ge bracht. Jaarlijks kampt de bi bliotheek met een tekort van twintig mille. De werkgroep heeft binnenkort een gesprek met het college van burgemeester en wethouders van Sas van Gent over de ont stane situatie. Vorig jaar trok het bestuur van de bibliotheek ook al aan de bel bij de gemeente om de financiële problemen te bespx-eken. De gemeente was toen niet bereid om bovenop de vier ton, die zij volgens de nor- men van de Vereniging Zeeuwse Gemeenten moest verstx-ekken, nog wat extra's te geven, on danks de noodkreet van de bi bliotheek. De gemeente moet dan maar duidelijk maken wel ke taken de bibliotheek in de toekomst moet ver\-ullen, oor deelde het bestuur. De raad drong er wel op aan nog eens met de bibliotheek te over leggen. Nu, met de nieuwe sa menstelling van het college gaat de bibliotheek het opnieuw pro beren, geeft penningmeester D. van Nes aan. „De sfeer is vex-be- tex-d. De wil om iets aan de situa tie te veranderen, is zeker aan wezig. Maar of de middelen ook aanwezig zijn. is de waag." Dat de nood hoog is, moge wat hem betreft duidelijk zijn. Van Nes: „Op deze manier houden we het geen jaar meer vol." Structureel De hoge kosten en daarmee het structurele tekort van de biblio theek hangen onder meer samen met de hoge pex-soneelslasten door de invoering van de 3 6-uri- ge wei-kweek en de gestegen kosten voor enex-gie en admini stratie. Vooral de dure huisves ting in De Speije in Sas van Gent en De Meerpaal in Philippine weegt zwaar op de begroting. door Wout Bareman TERNEUZEN - Lokale en pro vinciale besturen in de grensge bieden zouden veel intensiever gebruik kunnen maken van de mogelijkheden die de Benelux biedt voor grensoverschrijden de samenwerking. Daai'bij kan de Benelux Over eenkomst, die acht jaar geleden van kracht werd, als leidx-aad dienen. Daai-in wox-dt een de centrale aanpak - zonder in menging van Den Haag, Brussel en Luxemburg en dus zonder dat eerst een verdrag moet wor den gesloten - van alle mogelij ke zaken bepleit. Landsgrenzen Deze week publiceerde de Bene lux Economische Unie twee brochures met als centraal the ma de juridische mogelijkheden om tot een structurele samen werking over de landsgx-enzen heen te komen. Woox-dvoex-der H. Mooren van de Benelux: „Er bestaan langs de binnengrenzen van de Benelux al een aantal sa menwerkingsverbanden op ge meentelijk niveau, in Eure- gioverband en rond bepaalde thema's. Een aantal daaxvan is tot stand gekomen aan de hand van de Benelux Overeenkomst. Goede voorbeelden zijn de ge meenten in het BENEGO-ge- bied (Antwerpen, Breda, Turn- hout) en in het Land van Reijnaert (Hulst, Beveren), die al jaren op structurele wijze sa menwerken, Dat geldt ook voor Baarle-Hërtog en Baarle-Nas- sau, die sinds begin»'98 structu reel zoeken naar oplossingen voor gezamenlijke problemen." Knelpunten Mooren constateert dat samen werking vooi-al zinvol is, als het leidt tot het oplossen van knel punten. De afspraak die de ge meenten Essen en Roosendaal hebben gemaakt over het ambu lancevervoer, zorgt ervoor dat de beschikbax-e middelen grens overschrijdend zo efficiënt, mo gelijk worden gebruikt. Mooren: „Het wegnemen van de daadwerkelijke px-aktische ver schillen voor burgers en be- dx-ijfsleven is een andere zaak. Er zijn genoeg voorbeelden te noemen waar afstemming en harmonisatie gewenst is. De structurele samenwerking zal voor-komen dat pax-tners in eeri te laat stadium ontdekken dat de cultuur aan de andere zijde van de grens index-daad anders iets anders is dan men aanvan kelijk dacht." Tijdens de vergadering van de Scheldemondi'aad, half novem ber vorig jaar in Brugge, pleit ten vei-tegenwoox-digers van Zeeland (commissaris W. T. van Gelder) en Oost-Vlaanderen (gedeputeerde P. Wille) nadruk kelijk voor nauwere samenwei-- king op velerlei gebied op basis van de Benelux Ovex-eenkomst. Ze ondersteunden daarmee een pleidooi van secx-etaxis A A Sa men van de kring van Werkge vers in de Kanaalzone, die- meende dat, waar het bedrijfs leven elkaar al gx-ensovex-schrij- dend heeft gevonden, de be stuursorganen achtei-blijven. Saman: „Samenwerking is mooi, maar écht samen zaken verwezenlijken is iets anders." TERNEUZEN - Een 25-jarige Terneuzenaar werd donderdag avond in de Valeriaanstraat in zijn woonplaats aangehouden wegens de mishandeling en be dreiging van zijn 20-jai-ige vriendin. Zij deed hieivan aan gifte bij de politie. De Terneuze naar zal maandag worden voorgeleid bij de Rechter Com- missax-is. (Advertentie) Terneuzense Glashandel (Hazen meubelen en Ipi'e^elf Op maat qewiaaKt e.v.t. Vaar 0w efyen ontwerp ZIE ONZE NIEUWE SHOWROOM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 63