Nooit meer verdwalen in Belgisch Limburg Ski-atlas op cd-rom j Fietsroutes Kempen en Maasland 43 i vrije tijd zaterdag 16 januari 1999 J Het skiseizoen staat weer voor de deur en daarom is uitgeverij Academie Service mooi op tijd met de Nederlandse Ski Atlas 1999 op cd-rom. Deze oorspronkelijke uitgave van Fink-Kummerly +Frey is door de uitgever in Schoonhoven in het Nederlands uitgebracht en aangepast aan de wensen van ons wintersportpubliek. De atlas mag wat ons be treft gerust een encyclo pedie worden genoemd, want de cd-rom bevat een karren vracht aan informatie over vijfhonderd wintersportge- biedenin Zwitserland, Italië, Frankrijk Oostenrijk en Duitsland. Het belangrijkste onderdeel van de cd-rom is het uitgebreide kaartmateri aal. Als je bijvoorbeeld Frankrijk oproept, dan ver schijnt er eerst een interac tieve overzichtskaart op het scherm van de Franse win tersportgebieden. Omdat dat gebied groter is dan in één keer op het computerscherm kan worden afgebeeld, is die kaart met de muis op en neer te schuiven. De belangrijke wintersport gebieden worden met ge nummerde stippen aangege ven. Via die stippen kom je bij de gedetailleerde over zichten, waar alle informatie over het gebied te vinden is Ook hier wordt het scherm gevuld met fraaie kaarten, waarop alle pistes en winter sportplaatsen zijn aangege ven. Van elke plaats zijn ver volgens alle bijzonderheden met een enkele muisklik op te vragen. De wintersportencyclopedie bevat een uitstekende zoek functie. Dat zoeken gebeurt aan de hand van een selectie formulier op het scherm, waarin allerlei criteria kun nen worden ingevuld die voor de gebruiker van belang zijn. Er kan worden gezocht op hoogte van bergen en da len, op de kilometers pisten in de verschillende moeilijk heidsklassen, op een maxi maal bedrag dat je per dag aan een skipas wil besteden of op allerlei bijkomende factoren, zoals avondenter- tainment, kinderopvang, musea, skischolen en noem maar op. De resultaten van zo'n zoekactie zijn direct zichtbaar. Het programma geeft vanuit de wintersportgebieden di recte koppelingen naar Web sites op het Internet, waar de laatste gegevens te vinden zijn, bijvoorbeeld over de sneeuwhoogten. De ski-atlas draait in zijn ge heel vanaf cd-rom. Er hoeven dus geen gegevens naar de harde schijf worden gekopi eerd. Hooguit kan op de desktop of in het startmenu van Windows een snelkoppe ling naar het programma worden gemaakt. Paul Houkes De ski-atlas is te koop bij boek handel en computerwinkel. De cd-rom kost f59,90. Littekens NOORD ZEE Laten we er niet kinderachtig over doen; de Belgen hebben iets geniaals bedacht: een fietsroute-netwerk, met genummerde knooppunten die bewegwijzerde trajecten met elkaar verbinden. Klinkt ingewikkeld, maar een kind doet de was. Verdwalen is uitgesloten en de landkaart kan thuisblijven. De primeur is voor de regio Kempen en Maasland in Belgisch Limburg. Dé fietsprovincie van Vlaanderen. Alles wat je aan landschap en stedeschoon kunt bedenken, ligt daar bij elkaar. Een idealere omgeving voor de introductie van het fietsroute-netwerk bestaat domweg niet. Eerst wat voorgeschiedenis. Twaalf ge meenten, nog wat overheid en de mi lieubeweging vonden elkaar in een plan om aan de ene kant de natuur te bescher men en aan de andere kant het toerisme te bevordex-en. Dat kon samengaan door herstel van flox-a en de aanleg van fietspa den te combineren. Met het aan elkaar knopen van bestaande en nieuwe wegen en weggetjes ontstond een netwerk van lussen. Totale lengte: pak hem beet 500 kilometer, waarvan zeker de helft autovrij. Op 73 plaatsen raken de routes elkaar. En dat is nou net de grap. Elk knooppunt is genummerd, waardoor het heel eenvoudig wordt van te voren een tx-aject uit te stippelen. De achterkant van een visitekaartje is groot genoeg om een dagtocht op uit te schrijven. Een rondje van tien kilometer kan, maar ook elk veel voud daarvan behoord tot de mogelijkhe den. Verwijsbordjes Het barst ondex-weg van de verwijsbord- jes, dus moet je echt je best doen te ver dwalen. Een ander groot voox'deel van het systeem is dat - als weersomstandigheden of conditie daar toe nopen - de route on derweg zonder gepuzzel kan worden ver lengd of ingekort. Op elk knooppunt kan de duidelijke kaart van het fietsroute netwerk daarvoor worden geraadpleegd. Zelf de trajectafstanden staan er bij Miljoenen zijn er besteed aan het project. Geld dat voor een belangrijk deel door Europa beschikbaar is gesteld. Voor nieu we economische impulsen, na de sluiting van de mijnen. Ga maar na. In 1957 werd er nog door 7300 mijnwerkers van de NV Kempische Steenkolenmijnen zo'n twee miljoen ton zwart goud naar boven ge bracht. Zes jaar geleden is te Zolder de laatste schacht dichtgetimmerd. Omgeschoolde kolendelvers staan nu in de frisse lucht zaailingen van de grove den te trekken. Dit om te voox'komen dat de heidevelden zullen dichtgroeien. Ze wor den ingezet voor het meest xiiteenlopende boswachtex-swerk. Hier en daar steken oude verroeste mijnschachtliften als een hex'innering uit een ver verleden boven de bomen uit. De bedrijfsterreinen worden gesaneerd. De vuile grond verdwijnt ver pakt in plastic in enorme gaten, wox'dt netjes afgedekt en weer beplant. De spooxiijn voor pendelende arbeiders van en naar Maaseik is opgebroken en over het talud is, dwax's door de bossen, een kaarsrecht fietspad aangelegd. ten moet een stevige klim worden ge maakt. Uit het zadel en op bakfietsverzet moet het lukken. De inspanning wordt beloond met een adembenemend panora ma. Honderd meter boven zee. Op de hori zon het dampende silhouet van DSM in Geleen. De klim was met twee pijltjes aangekon digd op het bord van het fietsroute-net werk. Het is één van de weinige steile stukken in het netwerk. Kempen en Maasland zijn fietsvriendelijk. Licht glooiend. In een folder wordt het Oeterdal Klein Zwitserland genoemd, maar dat is zwaar overdreven. Om met de Belgen te spreken weinig echte holle wegen en ver- maledijdde kuitenbij ters. 't Is meer vals plat, waardoor het soms lijkt of je fiets aanloopt, terwijl het aan de andere kant weer net is of je wordt geduwd. Logica Met een doorsnee versnelling op de fiets komt iedex-een hier uit de voeten. Let een beetje op de plaatsnaamborden. Richting Opoeteren is omhoog. Dus een tandje bijsteken. Neeroeteren ligt in het dal, dat gaat vanzelf. Zelfde verhaal bij Op'itter, Neerglabbeek, Opdenberg, Neerhare, Opgrimbe en ga zo maar door. Alles vol gens de wetten van de logica. Wat kan het leven toch overzichtelijk zijn. Wie gega randeerd watexpas wil fietsen stippelt een x-oute uit langs de Zuid willemsvaax-t of het Prins Albertkanaal. Wel een beetje saai, 'steeds maar rechtdoor. Op de dijk langs de oude Maas kronkelt het fietspad mee. In de Uitexwaarden is veel gedaan aan dynamisch landschaps beheer. Mooi woord voor verwildering. Prachtige x'uige stukken, waar wilde Poolse ponys en stoere Galaway-runde- ren uit Schotland je als picknicker vol strekt negeren. De wilgen en els mogen hier ongestooi'd hun gang gaan. Dat levert originele oerbossen op, waar de blauw- borst broedt en de koninginnenpage een vaste bezoeker is. Voor een paar gulden zet een pontje je naar de overkant de grens over Er hggen verschillende van die fietsvex-en ondex-- weg. Op de oevers bij de aanlegsteigex-s zitten de kroegen. Wie eenmaal is afge stapt en moet wachten, heeft snel een pintje besteld. Aan de ovexkant tappen ze alleen Heineken, maar hier komt het gerstenat van de St Jozef Brouwerij in Opitteren. Tot de streekbieren behoren: Limburgse Witte, Bokkeryex-, Bosbiex-, Kriekenbier, Ops-ale en Pax Pils. Wie niet drinkt en toch van een probleem af moet, kan een bezoek brengen aan de kapel van Onze Lieve Vrouw Troosteres der Bedrukten. Ooit door twee kruisvaar ders uit dat dorp als dank neergezet. Ze wisten uit een Turkse gevangenis te ont snappen. Een mirakel, dankzij Maria. Maagd De Heilige Maagd is een attractie op zich in Belgisch Limburg. Overal staan de ka pelletjes. In Bitsingen werd in 1925 zelfs de grot van Lourdes nagebouwd. Je kunt er een rozenhoedje bidden en het opste ken van een devotielichtje kost vijftig francs. Aan het plafond, vlak boven de Madonna, heeft een zwaluw een nest ge metseld. Naast de moeder der moedex-s zijn er ook andere heiligen uitgestald. Zo als St. Rxta de heilige voorde onmogelijke en hopeloze zaken. Het rieten mandje, waar boodschappen kunnen worden ach tergelaten, zit vol handgeschreven wan hoopskreten en reserveringen voor een plekje in de hemel. Minder populair is de Thaumeoppoea Processionea, de pi"Ocessiërups. In het bos wordt op grote borden gewaarschuwd voor de brandharen van deze kruiper. Zelfs contact met een achtexgebleven web kun nog ondraaglijke jeuk opleveren. Bo ven het klaterende water bij een van de vele watex-molens hier balanceert - zo maar in het wild - een vissend ijsvogeltje. Groene veren, blauwe nxg en oranje borst. Zo mooi. Veel van de molens zijn opge knapt en hebben een toeristische dan wel horeca-bestemming gekregen. Maar de ruïnes, waarvan de grote raderen zijn doorgeroest en weigeren nog langer water te scheppen, blijven het leukste om naar te kijken. Bezienswaardig is ook Maaseik. Een goed geconsex-veerde middeleeuwse handels stad, waar op het met kindei'hoofdjes ge plaveide centrumplein een standbeeld de gedachte aan de 600 jaar geleden overle den schilders Jan en Huybext van Eyck le vend houdt, In het Van Eyck-museum hangt al hun werk. Niet alleen originelen, maar ook veel reproducties. Wel zo ge makkelijk, zegt een wexwende folder. Hoef je niet de halve wereld af te reizen om toch een compleet overzicht van hun oeuvre te hebben. Opnieuw dxe Belgische logica. Geen speld tussen te krijgen. Rob van den Dobbelsteen Niet alleen voor wielrijders, ook voor wande laars is in Kempen en Maasland een netwerk van routes uitgezet. Kleuren en symbolen op wegwijzers verwijzen naar de lengtes van de tochten en op alle startplaatsen staan grote overzichtplattegronden met een toelichting opgesteld. In de Limburggids van het Belgisch Verkeers bureau zijn tal van arrangementen voor korte en langere fiets- en wandelvakanties opgeno men. Ook herfst- en winteraanbiedingen ko men daar in voor. Verdere informatie: Belgisch Verkeersbureau in Nederland, telefoon (023).534.44.34. De industriële littekens in het landschap worden kosmetisch wegge wei'kt. De ser veerster in het dox"pscafé formuleert het andex's. We geven alles weer terug aan de natuur. Allé, da's schoon gezegd toch! Ze beveelt een route aan die naar de Biezen- vennen voert. Voormalige grindputten, waar niets herinnert aan de luidruchtige schrapex-s waarmee jarenlang miljoenen kiezelstenen zijn weggehaald. Het zijn nu de krijsende visdiefjes die op een aange name manier de stilte verstox'en. Keien liggen er genoeg in Kempen en Maasland. In de ijstijd moet het er ruig aan toe zijn gegaan. De Maas was een gro te wilde gletsjeiTiviex-. Bovenop het Kem- pisch plateau (ook wel de puinkegel ge noemd) bij het Mechelse bos is nog goed te zien hoe het woeste water zich met grof geweld een weg door het landschap zocht. Tientallen meters is het hoogtevex-schil tussen de verschillende terrassen langs de rivier die nu zo onschuldig in het dal kab belt. Om van het uitzicht te kunnen genie- Verwijsborden zijn talrijk langs het fietsroute-netwerk in Belgisch-Limburg. De kaart kan thuisblijven. De fietsroutes raken elkaar op 73 genummerde punten. Het wordt daardoor heel eenvoudig zelf een traject uit te stippelen. Opvallende ontwerpen uit de zuidelijke delen van Afrika in Rotterdam te zien Grootste meubelvakbeurs ter wereld in Keulen ook voor consument te bezoeken Overzicht van de hypotheken Genieten van Zeeuwse oesters in Brusselse eetgelegenheden Navarra timmert aan de weg met de productie van goede wijnen Gedroogde peulvxnieht steeds minder populair Volkswagen Bora vult het gat tussen de Golf en de Passat Kia Shuma stilletjes op de markt gebracht De loopfiets is al eeuwen oud Back Orifice penetreert de pc via een achterdeurtje Nieuwe technieken verfijnen heupoperaties Postzegels en puzzel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 37