Afscheid zonder sentimenten PZC Buitengewone vergadering IOC over corruptie Ben Schroder laat publiek genieten met Don't Touch Hans Kraay jr de smaakmaker, Eugène Doolaege gelukkigste sport 23 Ajax heeft de tweeling goede dienst bewezen Ajax: niet gesproken met Mols Anthuenis trainer Anderlecht Amerikaans bridgeduo aan kop Jordi verhuurd aan Celta de Vigo Richard Virenque naar Polti Loting eerste ronde schaakstrijd Broers De Boer hebben conflict met Ajax ervaren als levensles Kluivert: komst De Boertjes is heel gevaarlijk Koplopers vaster in het zadel Gemser pleit tevergeefs voor wildcard Postma zaterdag 16 januari 1999 door Henk Hoijtink AMSTERDAM - Barmhartig betoogde penningmeester Arie van Os dat Ajax Frank en Ronald de Boer met hun trans fer naar Barcelona een 'uitste kende dienst heeft bewezen'. Het is aan Van Os te danken, zei de penningmeester, dat de tweeling niet wordt geschei den, al leek Barcelona slechts in Frank geïnteresseerd. Van Os sprak zijn tevreden- heid uit over de totale trans fersom. De schatbewaarder van Nederlands beursgeno teerde landskampioen toonde zich opgelucht'. Barcelona vol deed aan de vraagprijs die Ajax begin deze week had be paald, nadat de onderhande lingen vorig weekeinde spaak waren gelopen. Van Os sprak tegen dat Ajax aanvankelijk 60 miljoen had gevraagd. „We hebben uiteindelijk ge kregen wat we wilden", zei hij „Maar zeker nu er steeds meer buitenlanders in Nederland spelenis het spijtig dat spelers van dit kaliber vertrekken. "Of Ajax het transferbedi-ag aan versterkingen besteedt, is aan trainer Jan Wouters, zei Van Os. Maar het is voor Ajax en de gebroeders De Boer beter zo, vond de penningmeester. Van Os. „Hoewel de gebroeders De Boer in het afgelopen halve seizoen alles hebben gepro beerd, was het duidelijk dat in hun hoofd andere dingen speelden." GPD AMSTERDAM - Ajax heeft geen contact gehad met aanvaller Michael Mols van FC Utrecht. De oud-ajacied meldde tijdens de winterstop dat hij na dit seizoen ingaat op 'een aanbieding van een van de drie traditionele topclubs in Nederland.' Pen ningmeester Arie van Os meldde dat Ajax niet met Mols heeft gespi-oken, „Of dat nog gebeurt? Dat moet je aan de trainer vragen." Eerder deze week verklaarde manager Fraixk Arne- sen dat PSV geen interesse in de spits van FC Utrecht heeft. Het bestuur van Ajax pi'aat na het trainingskamp in Zuid- Afrika in ieder geval wel met Jari Litmanen, over verlenging van zijn contract. De verbintenis van de Fin loopt na dit sei zoen af. ANP BRUSSEL - Aimé Anthuenis is vanaf 1 juli 1999 de nieuwe hoofdtrainer van de Belgische club Anderlecht. Hij heeft een contract voor drie jaar getekend. Anthuenis (55). nu trainer van Racing Genk, volgt Arie Haan op dieseptember vorigjaar ontslag nam. Ook Morten Olsen, weggestuurd bij Ajax, was in beeld. Anderlecht staat nu onder leiding van de interim-trai ners Frank Vercauteren en Jean Dockx. BELGA/ANP DEN HAAG - Het Amerikaanse bridgekoppel Berkowitz/Co- hen blijft de ranglijst aanvoeren na de derde ronde van het Cap Gemini World Top-toernooi in het Haagse hotel Des In- des De koplopers staan op 207 punten, dertien meer dan het achtervolgende duo Buratti/Lanzarotti uit Italië. De Gro ningse bridgers Jansen en Westerhof (189) nemen de derde plaats in. De twee overige Nederlandse koppels staan na drie van de vijftien ronden al op grote achterstand. Leufkens en Westra nemen met 137 punten de elfde plaats in, Maas en Ramondt staan vijftiende met 101 punten. ANP MADRID - Manchester United verhuurt Jordi Cruijff met on middellijke ingang voor de rest van het seizoen aan Celta de Vigo. De Spaanse nummer twee van de Premiera Division heeft geen optie tot koop op de Nederlandse aanvaller bedon gen. De Engelse club, waarvoor ook verdediger Jaap Stam ac tief is, heeft een speciale clausule in het huurcontract laten opnemen. Manchester-United mag Cruijff op ieder moment terughalen wanneer het 28 dagen lang meer dan drie spelers wegens blessures moet missen. ANP PARIJS - Richard Virenque gaat de komende twee jaar voor de Italiaanse wielerploeg Polti rijden. Dat maakten de renner en zijn nieuwe formatie in Parijs bekend Virenque kondigde in december nog zijn afscheid aan. wegens alle beschuldigin gen aan zijn adres De Franse renner maakte deel uit van de Festina-ploeg, die afgelopen zomer wegens een dopingschan- daal uit de Tour de France werd gezet. Virenque (29) heeft al tijd ontkend verboden middelen te hebben gebruikt. Viren que kan zich bij de Italiaanse ploeg sportief revancheren voor het (mislukte) voorbije jaar. In 1997 eindigde hij nog als twee de in de Tour. Virenque is prof sinds 1991AFP WIJK AAN ZEE - De loting van de eerste ronde van het het 61e Hoogovensschaaktoernooi ziet er als volgt uit: Kasparov (Rus) - Ivantsjoek (Oek), Van Wely (Ned) - Kramnik (Rus) - Yermolinsky (VSt) - Svidler (Rus) - Topalov (Bul) - Timman (Ned), Reinderman (Ned) - Anand (Ind), Piket (Ned) - Sokolov (Bos), Sjirov (Spa) - Kasimdsjanov (Oez). ANP door Peter ter Horst KAAPSTAD - Aan de receptie van het hotel Villa Via, gelegen aan een jachthaven der rijken in Kaapstad, wachtten Frank en Ronald de Boer vrijdagmiddag op de fax met hun Spaanse toe komst. Anderhalf uur geleden hadden ze in de auto op weg aaar de golfbaan in Stellen- bosch een telefoontje gekregen van Ajax-bestuurslid Arie van Os. De transfer naar Barcelona was rond. Ze hadden Richard ffitschge afgezet, en een taxi te ruggenomen. „Konden we niet eens golfen", klaagde Ronald. Frank en Ronald de Boer zagen eruit als twee toeristen die wil den uitchecken, en niet twee voetballers op weg naar Camp BARCELONA - Patrick Klui vert is niet blij met de komst van Frank en Ronald de Boer naar Barcelona. „Ik denk dat het heel gevaarlijk is om nog meer Ne derlanders naar Barca te halen dan er nu al zijn. Als er iets mis gaat is het heel makkelijk om te zeggen dat het de schuld is van de Hollanders'. De Nederlandse spits van Bar^a reageerde zon der enige terughoudendheid op het bericht van de transfer van de twee broers. Kluivert is niet de enige die de uitbreiding van de Neder^ndse voetbalkolonie in de Catalaanse hoofdstad met zorg tegemoet ziet. Ook andere spelers, en met name de Catalaanse, lieten mer ken niet erg gelukkig te zijn met de nieuwste aanwinst. Aan voerder Pep Guardiola: „Barce lona moet geen Ajax worden. Barca is Barga en we moeten er voor zorgen dat dat zo blijft." De verdedigers Pelegrino en Abelardo, de twee spelers die de meeste reden hebben om zich zorgen te maken over hun plaats in de basis, weigerden commen taar te leveren op de komst van hun nieuwe concurrenten. Het Nederlandse aandeel in Camp Nou is met de broers De Boer ge stegen tot twaalf. Acht spelers en vier leden van de technische staf. GPD Nou. Alleen de baliejuffrouw leek door te hebben dat hier iets bijzonders aan de hand was. „Dus zo wordt nu geschiedenis gemaakt", zei ze tegen een colle ga. Toen de faxen binnenkwa men, tekenden de broers elk drie keer de papieren die de Spaanse voetbalbond nodig heeft om de transfer goed të keuren. Ronald belde met de zaktelefoon zijn advocaat om te horen of het zo goed was. „Moeten we ze nu te rugfaxen"? Toen de hotelmede werker had bevestigd dat het gelukt was, wist de tweeling het zeker- vijftien jaren Ajax waren voorbij. De voetbalwereld kent verras sende, zo met absurde wendin gen, maar het vertrek van Frank en Ronald de Boer gistermiddag uit het trainingskamp van Ajax in Zuid-Afrika was er een om in te lijsten, 's Morgens trainden ze nog mee met de groep en scoor den ze, zonder het te weten, bij de combinatie-oefeningen met afronden op doelman Van der Sar hun laatste doelpunten in Ajax-tenue. Waaronder een he le mooie van Frank in de krui sing. Wat een vrije middag op de golf baan had moeten worden, ein digde in een hectisch afscheid, en een vlucht Kaapstad-Johan- nesburg-Madrid-Barcelona. Tijd om afscheid te nemen van de collega's was er niet eens, want die lagen op het strand of bezochten de wijnlandgoederen in Stellenbosch. Alleen trainer Jan Wouters en een paar Ajax- medewerkers kregen nog een handje. Verrast Na alle commotie rondom de transfer de afgelopen week, waarbij Barcelona uiteindelijk alleen Frank leek te willen aan trekken maar Ajax stond op een dubbele verkoop, had de twee ling dit niet verwacht. „Ja, we zijn verrast, zeker dat Barcelo na ons toch allebei heeft ge kocht. Dat ze Ronald nog zou den kopen, had ik niet meer verwacht. En Ronald zelf ook niet", zei Frank toen de fax naar Spanje was verzonden. Ronald de Boer had niet ingeze ten over zijn toekomst, toen een transfer naar Barcelona er eer der deze week niet meer in bleek te zitten.,Ik kon het snel van me afzetten. Er zijn wel meer top clubs in Europa." Aan specula tie dat Barcelona hem heeft ge kocht om hem snel weer door te verkopen, hecht hij geen waar de. „Dat zien we dan wel weer. Maar het lijkt me stug dat dit al leen gebeurt zodat een andere club dan weer meer zou moeten betalen." Ronald verwacht bij Barcelona 'gewoon' rechtshalf te spelen. „Ze spelen de laatste tijd toch weer 4-3-3"? Na alles wat het afgelopen half jaar tussen de broers en Ajax is gebeurd, tot en met een rechts zaak toe, voelden de twee zich gistermiddag 'opgelucht.' Het gedwongen aanblijven bij Ajax hadden ze geaccepteerd, maar het was geen ideale situatie. „Voor ons is het belangrijk dat we nu zekerheid hebben", aldus Frank. De broers hebben het conflict met Ajax ervaren als een levens les. „Ik heb het afgelopen half jaar geleerd dat je best wel eens aan jezelf mag denken", aldus Ronald. „Je moet soms wat har der zijn, anders gebeurt het niet". Of, zoals Frank het zei: „Voor de buitenwereld is het niet leuk, maar soms moet je te gen je natuur handelen om iets te bereiken wat je graag wilt" Met de paar Ajax-medewerkers die nog in het hotel waren, hief de tweeling tenslotte twee gla zen rode wijn op de goede af loop. Van sentiment was niets te bespeuren. „Maar het afgelopen halfjaar neemt niet al het moois weg dat we hier hebben be leefd", zei Ronald. „In m'n hart blijf ik altijd Ajacied." GPD Ronald (rechts) en Frank de Boer op het vliegveld van Kaapstad vlak voor hun vertrek naar hun nieuwe werkgever FC Barcelona. foto Leo Vogelzang/GPD ■an onze sportredactie LAUSANNE - Het Internatio naal Olympisch Comité belegt 17 en 18 maart een buitengewo ne vergadering in verband met de interne corruptieaffaire. Tij dens die bijeenkomst in Lau sanne stemmen de leden over een mogelijk royement van de van corruptie verdachte colle ga's. IOC-directeur Francois Carrard maakte dat vrijdag tij dens een persconferentie be kend. De geruchtmakende zaak draait om de toewijzing van de Olympische Spelen van 2002. Salt Lake City zou het evene ment mede hebben verkregen door verscheidene IOC-leden om te kopen. Het zou gaan om een totaalbedrag van 1,2 mil joen gulden aan smeergeld. De organisatie van een speciaal IOC-congres betekent dat er één of meer verdachte IOC-leden voor royement in aanmerking komen. Alleen tijdens zo'n ses sie kunnen leden hun congé NOUAKCHOTT - Met nog twee dagen te gaan, hebben de leiders in de woestijnrally Granada - Dakar hun leidende positie ver stevigd. Bij de motoren bouwde BMW-rijder Richard Sainct uit Frankrijk zijn voorsprong op zijn landgenoot Thierry Mag- naldi uit tot bijna vier minuten. Bij de auto's nam een andere Fransman, Jean-Louis Schles- ser, nog iets meer afstand van de Spanjaard Miguel Prieto. De marge bedraagt nu 27 minuten en 4 6 seconden. De aanvoerders van het klasse ment grepen gisteren tijdens de veertiende etappe in Maureta- nië, van Atar naar Nouakchott over 504 kilometer, wel naast de ritzege. Bij de auto's zegevierde de Spanjaard José Maria Servia. Leider Schlesser eindigde in zijn buggy van eigen fabrikaat op de derde plaats. Bij de moto ren ging de dagprijs naar de Ita liaan Giovani Sala. Zijn landge noot Meom kwam als tweede binnen, gevolgd door de Zuid- Afrikaan Cox. RTR/AFP krijgen. Volgens het olympisch handvest is een tweederde meerderheid van de stemmen noodzakelijk om IOC-leden uit te sluiten. Het IOC wil tijdens dezelfde vergadering in Lausanne ook de procedure van toewijzing ter discussie stellen. Om corruptie in het vervolg te voorkomenbe raadt het IOC zich over wijzi gingen in het selectiebeleid. Nog maar een klein deel van alle IOC-leden zouden zich in de toekomst over de toewijzing van de Olympische Spelen moeten buigen. Carrard liet weten dat dertien IOC-leden deze week een brief van IOC-voorzitter Samaranch hebben ontvangen. Daarin vraagt de Spanjaard ophelde ring over de mogelijke betrok kenheid van de persoon in kwestie in het corruptieschan daal van Salt Lake City. Ook het Nederlandse IOC-lid Anton Geesink moet uitleg geven over een Amerikaanse donatie van 5000 dollar, die voor zijn mobie le olympische academie be stemd zou zijn geweest. „Ik ben niet in de positie om nu al te zeggen hoeveel verdachte IOC-leden in aanmerking ko men voor ontslag", stelde Car rard. „Meer dan de helft van het aantal verdachte personen heeft al gereageerd." De IOC-directeur verklaarde dat de dertien brieven waren verstuurd op basis van het eigen IOC-onderzoek in de corruptie zaak, geleid door de Canadees Dick Pound. De eerste resulta ten en maatregelen worden waarschijnlijk al dit weekeinde tijdens een bestuursvergade ring van het IOC besproken. Carrard benadrukte dat het IOC niet van plan is de Winterspelen uit Salt Lake City weg te halen. Het corruptieschandaal rond de Olympische Winterspelen van 2002 in Salt Lake City eiste het eerste slachtoffer binnen het Amerikaans Olympisch Comité. Het comité (USOC) maakte het terugtreden van Alfredo La Mont, directeur van internatio nale contacten, bekend. La Mont diende zijn ontslag in na dat bekend was geworden dat hij zaken heeft gedaan met het organisatiecomité van de Win terspelen in Salt Lake City en voormalig voorzitter Tom Wel ch van dat comité. USOC accep teerde het ontslag van La Mont. RTR/AFP/DPA van onze sportredactie LEEUWARDEN - Henk Gem ser heeft er voor gepleit dat Ard Schenk, de Nederlandse afge vaardigde in het bestuur van de Internationale Schaats Unie (ISU), alsnog een startplaats voor Ids Postma op het WK all round afdwingt. Schenk zei gistermorgen in een reactie daar geen mogelijk heden toe te hebben. Gemser kan alleen via de KNSB nog iets trachten te regelen, aldus Schenk. Gemser. coach van de voor het WK uitgeschakelde ti telverdediger, had meer initia tief verwacht om Postma alsnog op een 'wildcard' te laten star ten. Tal van sporten kennen een dergelijk plaatsingssysteem. Volgens Schenk kent de ISU dat principe echter niet. Schenk; „De KNSB kan een brief sturen aan de ISU, met het verzoek de wereldkampioen te laten star ten. Dat is de enige mogelijk heid die er is, niet allerlei lokale acties. Ik kan alleen iets doen via de KNSB. Anders zet ik mijn pet verkeerd op. Henk is in de herfst zelf onderdeel van de be sluitvorming geweest. Het is misschien hard. maar er is geen discussie." GPD door Lucien Roelandt GOES - Indoor Zeeland maakt zich vandaag op voor een spet terende finale. Want ook giste ren, de tweede dag van het springen voor paarden, was er sprake van sport van hoog ni veau. Dat bleek uit het grote aantal combinaties dat, on danks de technische en stevige parcoursen van Marinus Vos, zich telkens voor de barrage wist te plaatsen. Vandaag zal het niet anders zijn. De Grote Prijs van de gemeente Borsele, een klassiek parcours interhationaal 1.35 meter, werd een prooi voor Ben Schroder met Boll vorm's Don't Touch. De finale van de klasse B om de Zil veren Mossel werd gewonnen door Dian Pijnen met La vita. Schroder kreeg de Grote Prijs van de gemeente Borsele beslist niet cadeau. Met de wijze waar op hij deze prijs op zijn naam schreef, dwong een van Neder lands grootste aanstormende talenten veel bewondering af. Vijftien combinaties hielden over het basisparcours het strafblad blank. Zij streden op het scherp van de snede om de hoogste eer. Als eerste starter zette international Emile Hendrix met de ruin RBG Ha lifax de la Brique met een fout loos parcours en een tijd van 43.89 de druk meteen op de ke tel Althans, dat dachten de kenners. Slechts voor de eerste drie vol gers bleek de opgave van de Limburger te zwaar. Hendrix streekgenoot Wil Schellekens stelde met Breitex Aerobic de tijd ruim twee tellen scherper. Het sein voor de concurrentie om met het mes tussen de tan den op jacht te gaan naar de hoogste eer, Eric van der Vleu ten lukte het als eerste om met de merrie Vink Jikke onder het zadel met een tijd van 42 34 Schellekens van de leiding te verdringen De international uit Mierlo mocht slechts een mi nuut de hoop op de overwinning koesteren. De Zweedse Emma Wester met Iowa, een afstam meling van de legendarische Nederlandse hengst Libero H, beet zich nog stuk op de tijd. Foutloos Bij Eric Willemsz Geeroms was daar geen sprake van. In 40.98 stuurde de ruiter Aarle Rixel de bruine rum Audi's Kalypso foutloos naar de finish Maar zestig seconden later bleek dit niet voldoende voor de zege. In een alles-of-niets-rit toonde Ben Schröder met Bollvorm's Don't Touch zich ruim een halve tel sneller. Eric Willemsz Geeromsz toonde zich niet teleurgesteld: „Je bent hier pas verzekerd van de over winning na'de laatste sprong. Het gaat steeds sneller. Een klei ne 'ophouding' om je paard goed voor de hindernis te brengen is fataal. Dan kun je het gelijk schudden." Woorden die door de winnaar Ben Schröder werden onder streept. „Mijn enige kans om te winnen was die gewaagde wen ding en vervolgens tussendoor die twee hindernissen te rijden, Gelukkig pakte het goed uit, want was mijn paard ook maar even uit de galop gevallen had ik het meteen kunnen vergeten." Een bewijs Schroder dat het ni veau van Indoor Zeeland ont zettend hoog ligt. „Met een paard waar je hier enkele jaren geleden nog vooraan reed, kom je nu niet meer aan de bak Ster ker nog, een aantal van de bete re ruitere heeft zich hier niet in geschreven omdat het vreesde paarden te hebben die niet goed genoeg zijn om een rol van bete kenis te spelen." Bewaarheid Amper twee uur later werden de woorden van Eric Willemsz Geeroms bewaarheid. In de 1.40 meter rubriek internationaal om VW/Audi Van Strien Prix was het de Belg Peter vari Broekhoven die als laatste star ter de hoogste eer voor zich op eiste, In de finale van de klasse B slaagde de Zeeuwen er niet in om de Zilveren Mossel in eigen huis te houden Kim Heijboer uit Sirjansland reed de viervoe ter Limmerick keurig rond. maar kreeg een half strafpunt wegens tijdsoverschrijding aan zijn broek. Dat gaf Dian Pijnen met Lavita de kans om het zilve ren kleinood in de wacht te sle pen. Een kans die de amazone uit Woensdrecht zich niet liet ontnemen. De Rabo-prijs, een topscore ru briek 1.35 meter internationaal, werd een prooi voor Albert Zoer met Just an Illusion. De ruiter uit Echten scoorde met zijn 1300 punten er zestig meer dan Wil- jam Laarakkers met Corraldo. door Peter van Kouteren TERNEUZEN - Hans Kraay junior was de onbetwiste smaakmaker van de avond, maar de 71-jarige Eugène Doolaege ging met de mooiste prijs naar huis. Doolaege is al zestig jaar lid van voetbalvereniging RIA Westdorpe en een trouwe supporter van alle elftallen van de club. Dat leverde hem gisteravond in de kantine van voet balvereniging Terneuzen de Ilan van der Hooft-wisseltrofee op. De beker, die in de eerste twee jaargangen werd gewonnen door Bert van der Meij- den (Vogelwaarde) en Henny van Pamelen (Hontenisse) leverde Doolaeges club bo vendien 2500 gulden op, dat besteed wordt aan de jeugdafdeling van de West- dorpse vereniging. Cor Geensen, die al 35 jaar lang de verrichtingen van Terneuzen B1 op de voet volgtei ndigde in het klasse ment van de trouwste jeugdsupporter op de tweede plaats. Jo Weemaes (Steen) leg de beslag op de derde plaats. Voor de Han van der Hooft-trofee waren elf supporters genomineerd. Eddy van der Hooft, oudste broer van de overleden voetbaltrainer: „We hebben het dit jaar niet gemakkeli jk gehadWe hebben alleen maar puur naar supporters gekeken. Ge nomineerden die ook vrijwilliger of jeugdtrainer zijn, vielen daardoor af." Hans Kraay junior, met succes gestrikt om de opzet nieuw leven in te blazen, boeide zijn gehoor met talrijke anekdotes uit zijn actieve voetbalcarrière. Zo verhaalde hij over zijn avontuur in de Verenigde Staten, waar hij op 20-jarige leeftijd in één elftal speelde met Guus Hiddink en de Noord- Ierse international George Best. Vervol gens speelde hij voor het Engelse Brigh ton. „De allermooiste tijd van mijn leven, in een ploeg met allemaal internationals." Daarna haalde Kraay herinneringen op aan zijn verblijf bij NAC. Eindhoven („met de slechtste trainer die ik ooit heb meegemaakt: Mario Verleysdonk"). FC Dordrecht en Telstar en vertelde hij over Dennis Bergkamp, die altijd nachtmer ries had als hij tegen Kraay moest spelen. Kraay sloot zijn verhaal af met een schit terende anekdote over drie Achterhoekse boertjes in de tijd dat hij bij De Graaf schap speelde. Oud-scheidsrechter Piet Koster diste ver halen op uit de actieve voetballoopbaan van Han van der Hooft. Ton Kienhuis meldde namens de Zeeuwse Sportraad het initiatief van de Han van der Hooft- trofee vanaf volgend jaar jaarlijks te on dersteunen met een beker, die door de winnaar mag worden behouden. Hans Kraay junior (midden achter) tussen de genomineerden voor de Han van der Hooft-trofee. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 23