Voortgezet onderwijs scoort goed Leven onder hoogspanning Ter Heide voelt zich kop van Jut Asbestgevaar na brand in Oud-Vossemeer Opvangcentrum Cadzand is nog niet klaar voor komst nieuwe asielzoekers Zeeuwse scholen presteren volgens Keuzegids boven landelijk gemiddelde ^akbonden |tevreden over actiedag banken Orchideeën bloeien al in winters Koudekerke Staatssecretaris wil meer informatie over Arduin zeeuwse almanak Vaardig ZEEUWS-VLAANDEREN zeeland door Henk Postma iEN HAAG -Vrijwel alle mid- [elbare scholen in Zeeland iresteren op of zelfs (ver) boven :t landelijk gemiddelde. Dat ilijkt uit de Keuzegids Middel- Scholen 1999. De gids be- irdeelt de scholen aan de hand in veertig criteria, waaronder |e aantallen geslaagden, zitten- lijvers, gemiddelde examcn- ijfers, docententeams en :hoolonderzoeken. ie Keuzegids baseert zich op [evens, verzameld door iuw-journaliste Marjan igerbeek. Al eerder verschenen haar hand publicaties paar in scholen rapportcijfers oijgen toebedeeld. Nieuw is lat nu ook de resultaten open- laar zijn gemaakt van school- inderzoeken (proefwerkcijfers raarmee scholen hun leerlin- ;en naar het examen sturen), legevens over de samenstelling ran de docententeams zijn nu oor het eerst beschikbaar. kritischer lij de beoordeling van het ren- lement van de middelbare cholen is de Keuzegids door gaans kritischer dan de onder wijsinspectie. Wat de vwo-afde- ingen betreft dicht de inspectie tier Zeeuwse scholen een 'zeer loog' rendement toe: de CSW liddelburg, het Zwin College Jostburg. Scheldemond Vlis- ingen en het Zeldenrust Colle- Terneuzen. De Keuzegids loemt het rendement van de 'd-afdelingen van deze scho- ai gewoon 'hoog', en plakt dat tempel, net als de inspectie, tk op de vwo-afdelingen van 't Reynaert College Hulst en ;t Goese Lyceum, iders dan de Keuzegids kwa- fieeert de inspectie ook het St. 'illibrord College Goes, het lalvijn College Goes en het Pre ssor Zeeman College Zierik- iee als scholen met een hoog inderende vwo-afdeling. De ïsultaten van vrijwel alle an- IERNEUZEN - De vakbonden ïjn zeer tevreden over de eerste feeuwse actiedag voor een be- ere CAO voor bankpersoneel, londerdag werden 25 banken a Zeeuws-Vlaanderen bezocht lm handtekeningen te verza nden. Tachtig procent van het perso- ieel in Zeeuws-Vlaanderen, o'n achthonderd mensen, heeft {etekend", verklaarde bonds- jestuurder P. Rosendaal van De linie. Rosendaal noemde de grote res pons 'buitengewoon aange- paam'. „Het is uitstekend ge daan. Het enthousiasme onder Ie werknemers is groot." Hij ferwacht ook in de rest van Zee and veel handtekeningen op te ialen. Midden-Zeeland Vandaag, vrijdag, worden ban- ien in Midden-Zeeland be- iocht. Alle banken in Goes, Middelburg en Vlissingen wor den aangedaan, en als daar nog jijd voor is ook de banken in kleinere plaatsen als Zierikzee ?n Domburg. Op 22 januari is Tholen aan de beurt. )e acties in Zeeland worden ge coördineerd door De Unie en indersteund door FNV Bondge- loten, CNV en de bond voor ho- [er opgeleid bankpersoneel VB- rv. tosendaal: „De bonden eisen ien loonsverhoging van 4,5 pro- :ent. De werkgevers bieden wee procent structureel en één irocent eenmalig in 2000. Het iverleg is gestruikeld op dat iod. Dat is verbeneden de maat roor een sector die zo goed ren- leert. Er worden torenhoge vinsten gemaakt. De mensen nogen, moeten daarin meede- en. Het bankpersoneel krijgt vel een winstuitkering, maar lat is incidenteel, niet structu reel." Staking De bonden hopen dat van de p.00.000 mensen die landelijk bij tanken werken, er 80.000 de tandtekeningenactie onder steunen. De vierbonden hebben ;amen 30.000 leden. De handte- :eningen worden op 25 januari iverhandigd aan vertegen woordigers van de werkgevers. „Dat moet aanleiding zijn voor ide werkgevers om nog eens naar |hun loonbod te kijken. We zijn Ier echter niet helemaal gerust op dat zij dat ook doen. Daarom denken we na over hardere ac tie, midden februari. Dat wordt dan inderdaad een staking." dere vwo-afdelingen in Zeeland worden gekwalificeerd als 'ge middeld'. Alleen het Buys Bal lot College Goes komt er in de Keuzegids wat bekaaider van af. Die zou een laag renderende vwo-afdeling hebben. Over de havo-afdelingen zijn Keuzegids en inspectie het rede lijk eens. Ze noemen het rende ment van de havo-afdeling van het Zwin College Oostburg 'zeer hoog', en kwalificeren de pres taties van CSW Middelburg en Reynaert College Hulst als 'hoog'. De inspectie beschouwt ook de havo-afdelingen van het Professor Zeeman College en het Goese Lyceum als bovenge middeld. De Keuzegids voegt daar nog het St. Willibrordcol- lege aan toe. Beiden noemen het rendement van de havo van De Rede Taag'. Alle andere scholen scoren gemiddeld. Het rendement van de mavo-af deling van Scheldemond noemt de inspectie 'zeer hoog'. De gids spreekt van 'hoog'. Positieve vermeldingen krijgen ook de mavo van het Reynaert College, het Goese Lyceum, Nehalennia, Zwin College en CSW Vlissin gen. De keuzegids noemt de mavo van De Rede laag rende rend. De inspectie plakt dat eti ket op de mavo van het Buys Ballot College De inspectie waardeert het vbo van het Schelde College in St. Maartensdijk als 'zeer hoog', en dat van het Buys Ballot College als hoog. De keuzegids geeft die noemer aan de CSW, het Zwin College, Schelde College en Scheldemond. Bij de inspectie komt de vbo-afdeling van Scheldemond als Taag' uit de bus en die van het Zeldenrust College zelfs als 'zeer laag'. door René Schrier GOES - Blijvend vrij uitzicht staat soms zo wervend in de advertenties van makelaars. De een geeft er niet om dat hij bij de buren op tafel kijkt, de ander zit het liefst alleen in de polder te genie ten van een weids landschap. De toekomstige bewoners van een wo ning aan de Vogelwikkestraat in Goes hebben echter wel iets heel aparts in hun tuin. Een hoogspanningsmast van het nutsbedrijf Delta. Het is de laatste, of juist de eerste, van de 150 kiloVolt-leiding naar Goes. Als een boom die nooit zal bloeien staat de mast vlakbij de woning. Volgens een woordvoerster van Makelaardij Spaans BV, die de huizen verkoopt, is de hoogspanningsmast zo dicht bij de wo ning kennelijk geen probleem want het hele rijtje van vijf huizen is verkocht. Vragen zijn er door door aspirant-ko pers niet over gesteld, zegt de woord voerster: „Iedereen kan het zelf zien. Volgens een zegsman van het nutsbe drijf kan een hoogspanningsmast zo dicht bij een huis geen kwaad.Onder zoek heeft geen relatie aan kunnen to nen tussen hoogspanningsmasten en kanker. Dat is nog nooit bewezen foto Willem Mieras door Jacques Cats MIDDELBURG-„Het gaat te ver directeur Rudi ter Heide alle schuld van de in de schoenen te schuiven voor de financiële noodsituatie bij het Bureau voor Toerisme Zeeland. Het be stuur, de provincie en het toeris- tisch-recreatief bedrijfsleven dragen in gelijke mate verant woordelijkheid". Raadsman J. de Jonge vond bij de behandeling van de ontslag kwestie bij het BTZ, donderdag op het kantongerecht in Middel burg, dat die andere partijen eens flink de hand in eigen boe zem moeten steken in plaats van de directeur als 'kop van Jut' te gebruiken. K. P. T. G. Flos, advocaat van het toeristisch bureau, stelde dat de directeur bij het voltrek ken van de financiële ramp een allesbepalende rol heeft ge speeld. Hij zou onvoldoende controle op de organisatie heb ben gehad en niet tijdig hebben ingegrepen. De directeur werd ook verweten een duidelijk ad vies van de accountant in de wind te hebben geslagen door toch personeel aan te nemen. Excuus De raadsman van de stichting was niet onder de indruk van Ter Heides excuus dat het bu reau onder grote politieke druk met een geherstructureerde or ganisatie verder moest, terwijl men daar nog helemaal niet klaar voor was. De representanten van de ont slag aangezegde directeur en medewerkers plaatsten grote vraagtekens bij het bedrag van het financiële tekort en de in krimpingsmaatregelen die op basis van een inderhaast in el kaar getimmerd rapport zij n ge- door Pascalle Cappetti CADZAND - Het asielzoe kerscentrum Cadzand opent vermoedelijk pas op 1 april de deuren voor de nieuwe lichting asielzoekers. De periode tot 1 maart, de datum waarop de eerste bewoners zouden arri veren, bleek te krap om alle voorbereidingen op tijd rond te krijgen. Op het terrein van het voormalige vormingscen trum Hedenesse aan de Vier honderdpolderdijk wordt mo menteel volop gewerkt aan de dienstonderkomens. Directeur J. Sanders van het nieuwe centrum vertelt dat al lereerst een kantoor voor de directie wordt neergezet. Nu heeft zij nog geen eigen werk plek in het centrum. De huidi ge bijgebouwen worden opge knapt tot kantoorruimte. Daarna worden er semi-per- manente huisjes voor de asiel zoekers geplaatst, Ook zijn er al enkele bomen gekapt om ruimte te scheppen voor de te bouwen school. Vanaf 1 maart moet het centrum alvast on derdak gaan bieden aan het personeel. Sanders denkt daarna ongeveer een maand nodig te hebben om alles in ge reedheid te brengen voor de Op het terrein van het voormalige vormingscentrum Hedenesse wordt momenteel ruimte gemaakt voor het centrum. foto Charles Strijd gefaseerde komst van de maximaal 350 bewoners. Het asielzoekerscentrum kwam half september vorig jaar in handen van het Cen traal orgaan Opvang Asielzoe kers (COA). Daarvoor werd het centrum, met ruim hon derd asielzoekers, gerund door de familie Schoonaard. De overname door het COA en de uitbreiding van het centrum hadden nogal wat voeten in de aarde. Veel mensen vonden het aantal asielzoekers niet in ver houding staan tot het inwo nertal van Cadzand. Ook de oprichting van een school bij het centrum gaf aanleiding tot discussie. De openbare basis school in Breskens die het les materiaal en de leerkrachten voor de school zou leveren, wilde van de gemeente Oost burg harde garanties dat zij over de benodigde middelen kon beschikken. door Winnie van Dam KOUDEKERKE - Midden in het winterse polderlandschap in Kouderkerke heerst er al een tropisch temperatuurtje. De zo mer is er in volle gang, of. meer voor de hand liggend misschien, in volle bloei. In de kassen van de orchideeën- kwekerij van M. Wekkink ste ken honderden gele, roze, witte en lila orchideeën fel af tegen de omgeploegde akkers, kale bo men en grijze luchten. Een deel van de orchideeën is gekweekt voor Valentijnsdag op 14 februari en een ander deel gaat naar de vensterbank, want het blijft volgens kweker Wek kink een huiskamerplant. foto Ruben Oreel door Roelf Reinders MIDDELBURG - Staatssecre taris Vliegenthart (volksge zondheid) wil van de Inspectie voor de Gezondheidszorg infor matie over de situatie bij Stich ting Arduin. Daarna beslist zij over een grondig onderzoek naar de Zeeuwse instelling voor verstandelijk gehandicapten. Dat antwoordt Vliegenthart op vragen van het SP-Tweede-Ka- merlid A Kant. Aanleiding voor de vragen waren klachten over de zorg en arbeidsomstandighe den die de organisatie voor ver pleegkundigen NU '91 van per soneel had gekregen. Volgens de klachten zijn er bij Arduin te veel mensen met een Melkert- baan, loopt er ongekwalificeerd personeel rond en verrichten medewerkers die dat niet mo gen medische handelingen. NU'91 stapte in oktober '98 zélf al met de klachten naar de In spectie omdat er volgens de vak organisatie bij Arduin sprake was van een 'zorgwekkende si tuatie' De Inspectie oordeelde dat zij geen onderzoek bij Ar duin doet omdat NU '91 de ano nimiteit van de klagers niet prijs geeft. De staatssecretaris wil nu dat de Inspectie haar informeert over Arduin. Volgens haar is er bij de stichting geen sprake van verdringen van gewone banen door Melkertbanen. nomen. Ter Heides raadsman De Jonge: „Er is voor een tekort van 620.000 aan mensen naar huis gestuurd". Zijn confrator J. Van der Wijst - optredend na mens het voormalige hoofd pro motie - stelde vast dat er 'met een volstrekte willekeur' men sen de laan uit zijn gestuurd. De raadslieden vonden dat het stichtingsbestuur zich te arm voordoet: er werd op gewezen dat de bank bereid is het verlies te financieren. En was daar niet de toezegging van gedeputeerde Van Zwieten dat de provincie in de kosten van de afvloeiing van de leden van de werkorganisatie wil bijdragen? Stichtingsvoorzitter D. J. van der Zaag haastte zich mee te de len die toezeggingen vanaf het Abdijplein 'boterzacht' te vin den. Voorts baart het hem ern stig zorgen te moeten vaststel len dat het vertrouwen van de bank ineen begint te schrompe len. Over de bemoeienis van de provincie zei Van der Zaag Ter Heide diverse keren te hebben gewaarschuwd dat de gedepu teerde een prijskaartje moest worden voorgehouden als hij bepaalde dingen geregeld wilde hebben, „Dat is helaas niet ge beurd". Ter Heide stelde op zijn beurt vast dat de interne projec tenafdeling zich onder bescher ming van het provinciehuis gro tere vrijheden veroorloofde. Van alle kanten werd het stich tingsbestuur verweten de ont slag aangezegde medewerkers onder grote druk te hebben ge zet door ze voor te houden bij weigering van de vergoeding van één maand salaris de ineen storting van het totale bureau op hun geweten te hebben. Raadsman Van der Wijst: „Der gelijk bewijs van onvermogen is stuitend". Raadsvrouw K. van Oosterhout: „Alle normen van goed werkgeverschap zijn met voeten getreden". Zij en andere juridische adviseurs vestigen den er de aandacht op dat de ontslag aangezegde personen financieel beter af zouden zijn bij een faillissement. door Esme Soesman OUD-VOSSEMEER - Naar aanleiding van het vrijkomen van asbestdelen bij de brand bij Tweewielerservice Van de Zan- de in Oud-Vossemeer hebben de gemeente Tholen en de plaatse lijke brandweer een schriftelij ke waarschuwing verspreid on der bewoners van de Kalisbuurt in Oud-Vossemeer. De brand richtte donderdagmorgen voor enkele tonnen schade aan in het pas verbouwde bedrijf. Om tien over zeven werd alarm geslagen bij de politie. Het nog in afwerking zijnde gedeelte van het bedrijf, waaraan door de eigenaar enkele jaren is ge werkt, brandde geheel uit. Op het moment dat de brand uitbrak waren geen fietsen, bromfietsen of scooters in het pand aanwezig. Omdat er giste ren aan de vloer gewerkt zou worden, was het bedrijf ont ruimd. Hittestraling Technisch onderzoek heeft uit gewezen dat van brandstichting geen sprake is. De brand is hoogstwaarschijnlijk ontstaan door de hittestraling van de ka chel, waardoor het nabij de ka chel bevestigde hout vlam heeft gevat. De brandweerkorpsen van Tho len en Sint-Maartensdijk zagen kans, mede dankzij de gunstige windrichting, overslaan naar aangrenzende panden te voor komen, Wel kwam asbest vrij, omdat de dakbedekking uit as- bestcementplaten bestaat. Door middel van een brief zijn omwonenden ingelicht over de risico's. De stukjes asbestce- ment die in de directe omgeving van het pand nummer 51 op de grond terecht zijngekomen zijn, aldus dit schrijven, niet gevaar lijk voor de gezondheid mits de stukjes niet worden verpulverd en in huis terechtkomen. Afgezet Om te voorkomen dat voertui gen de stukjes asbestcement ka- potrijden, is de straat afgezet. Voetgangers wordt aangeraden zo weinig mogelijk te lopen op de plaatsen waar asbestcement ligt en fietsen, kinderwagens en schoenen - tot de wijk is schoon gemaakt - niet mee naar binnen te nemen. Ook wordt de omwo nenden geadviseerd kinderen niet in het riscogebied te laten spelen en niet zelf aan de slag te gaan met het schoonmaken van de omgeving. Het opruimen van het asbest is in eerste instantie een taak van de gedupeerde en diens verzeke- nngsmaatschappij. Mocht van daag niet met schoonmaken worden begonnen, trekt de ge meente, aldus de voorlichter, alsnog aan de bel. In de lucht ge komen asbestvezels vormen geen bedreiging meer. Aanvan kelijk werd gewaarschuwd ra men en deuren dicht te houden, omdat inademing gevaarlijk is. In de loop van de dag was dat ge vaar geweken. Trekkebenend kwam die Vlissinger zijn kantoor bin nen: een verkeerd genomen stoeprandje. Zulke dingen gaan tellen met 'the big 50' aan de horizon. De boekhou der boodt zeer hulpvaardig, bijna gretig medische bij stand aan. ,,lk heb jaren geleden eens een cursus ehbo gevolgd", prees hij zijn vaardigheden aan. Die werden overigens vriendelijk doch beslist afge wimpeld. Geenszins uit het veld gesla gen mijmerde de boekhouder over zijn trainingsperiode in eerste hulpverlening. „Enkel de mond-op-mond-beade ming vond ik niet zo prettig, bekende hij. „Maar ik heb er niets van vergelen. De huis arts die de training gaf zei al- lijd' bij niet responderende slachtoffers immer mond-op- mondbeademing, behoudens gevallen met lijkvlekken, ri gor mortis en wanneer het hoofd van de romp geschei den is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 43