Bonden en Peper naderen elkaar Nederland in actie tegen straatgeweld PZC Vermeend maakt LPG voordeliger MKB vraagt om bescherming Arrestant overlijdt aan hersenletsel Neerstorten vliegtuig stelt Amerikanen voor raadsel binnenland Onderhandelingen over politie-CAO verlopen minder stroef Vader laat in Egypte gegijzeld gezin gaan Huizen branden uit na drugsruzie Klant gegijzeld in supermarkt Verbanden op Antillen staan onder druk Hurktoilet tegen pedofielen Akkoord in beroepsvervoer Lekkende wethouder weg Graffitivandalen krijgen strafles Hulp bij ontsnapping Luchtje aan brand raderboot JdLj cite CLCAaJ<L/IjL ST vrijdag 15 januari 1999 door Hans de Bruijn DEN HAAG - De kans dat de Nederlandse politie maandag gaat staken, lijkt gisteren wat kleiner te zijn geworden. De po litiebonden en een delegatie van het ministerie van Binnenland se Zaken waren het na negen uur onderhandelen weliswaar nog steeds niet eens over een nieuwe CAO, maar zij besloten vanavond verder te praten. En dat was beduidend meer dan eerder op de dag mogelijk leek. De onderhandelaars wilden niets zeggen over de inhoud van bet pakket dat op tafel ligt. Maar het feit dat vanavond ver der wordt gepraat,'zou kunnen betekenen dat minister van Bin nenlandse Zaken Peper tot con cessies aan de politiebonden be reid is. Het kabinet - en vooral minister van Financiën Zalm - zou daarvoor vandaag tijdens het wekelijkse kabinetsberaad de financiële ruimte moeten scheppen. „De voorbereidingen voor ac ties gaan gewoon door. Maar wij zijnnogin gesprek", zei voorzit ter H. van Duijn van de Neder landse Politiebond veelbeteke nend. Eerder op de dag was hij boos uit het overleg gelopen, na dat Peper een nieuw voorstel had gedaan, dat nauwelijks aan de eisen van de bonden tege moetkwam. Peper bood de bonden aanvan kelijk een salarisverhoging van van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris Vermeend (Financiën) komt nog voor de zomer met voorstellen om LPG-rijders fiscaal te be voordelen. Dit past in het kabi netsbeleid om autorijden op re latief schone brandstoffen goedkoper te maken. De motorrijtuigenbelasting op auto's met een LPG-installatie is momenteel beduidend hoger dan die op auto's met een benzi nemotor. De maatregelen van Vermeend moeten in 2000 ingaan. Het vo rige kabinet kondigde al aan te jkel streven naar een veel hoger per centage LPG-rijders. Uiteinde lijk moet één op de tien automo- inglbilisten op gas rijden. Maar mede door de hoge motorrijtui- üj genbelasting en de inbouwkos- ten van een gasinstallatie is LPG-rijden de laatste jaren juist minder populair gewor den, iets waarover de LPG- branche kortgeleden nog de noodklok over luidde. Ruim zes >ei procent van de automobilisten m rijdt nu op LPG, maar dat per- iecentage zakt gestaag en komt lie angstig dicht in de buurt van de ai grens waarop het voor het be drijfsleven niet meer interes- van onze redactie binnenland loodsoorzaak in te stellen. Politie en ambulance kregen vo rige week een melding dat in Bergen een man op de grond lag. De man leek volgens de politie dronken en kon zich niet identi- VENLO - Een 61-jarige man uit het Noord-Limburgse Bergen, fie afgelopen weekeinde na een lerblijf van enkele uren in een politiecel in Venlo onwel naar ten ziekenhuis werd gebracht, 5 daar gisteren overleden. Jus titie in Maastricht heeft laten ireten een onderzoek naar de AMSTERDAM - Een Egyp tisch/Nederlandse moeder die door toedoen van haar Egypti sche man met haar drie kinde ren in diens vaderland vast zit, mag alsnog van haar echtgenoot terugkeren naar Amsterdam. Dat heeft het Bredero Lyceum in Amsterdam gisteren telefonisch vernomen van de oudste doch ter Sherin (14). Het gezin wordt zondagochtend in Nederland verwacht. De gezinsleden werden sinds vorig jaar zomer vastgehouden door de man. Hij leeft in onmin met zijn vrouw en had de Neder landse paspoorten ingenomen, waardoor het gezin niet kon te rugkeren naar Nederland. Deze week bepaalde de rechter in Cairo dat de man als gezins hoofd in het recht stond zijn fa milieleden het reizen te verbie den. Waarom de vader opeens besloot de paspoorten terug te geven, is niet duidelijk. ANP 4,15 procent over twee jaar aan, slechts 0,15 procent meer dan in zijn vorige voorstel. De bonden reageerden daar woedend op. Zij eisen 3,5 procent per jaar, alsmede terugkeer naar de leef tijd van 60 jaar voor pensione ring voor politiemensen. Volgens de bonden komt de 4,15 procent netto neer op 0,66 pro cent in 1999 en op ternauwer nood 1 procent in 2000. Boven dien verzetten zij zich tegen het voorstel om de pensioengerech tigde leeftijd op te trekken tot 62 jaar. Zij noemen dat onaan vaardbaar, vooral omdat de werkdruk van de politiemensen toeneemt. „De minister heeft kennelijk geen idee van het poli tiewerk", zei Van Duijn. Gisteravond waren de vak bondsmensen veel mindernega tief. „Het perspectief is nog niet sant is het gas te produceren en aan te bieden. Openbaar-vervoerbedrijven die omschakelen naar gas worden dit jaar al door het Rijk onder steund. Ze krijgen een financië le tegemoetkoming voor het om bouwen van bussen. Bovendien komen openbaar-vervoerbe drijven in aanmerking voor een accijnsverlagingop LPG. Diesel De Stichting Natuur en Milieu stelt dat een auto op diesel het milieu drie keer zoveel vervuilt als een auto op benzine of LPG. De Stichting vindt daarom dat Vermeend het rijden op LPG niet fiscaal aantrekkelijker moet maken dan het rijden op benzine, maar wel voordeliger dient te maken dan het rijden op diesel. De Stichting vindt dat diesel duurder moet worden. LPG en diesel zijn beide interes sant voor automobilisten die tenminste 15 a 20.000 kilometer per jaar rijden. Het baart de milieubeschermers zorgen dat de verkoop van au to's met LPG sterk daalt en die van dieselauto's toeneemt. Ook met de scherpere normen die in 2005 gaan gelden, blijft diesel volgens Natuur en Milieu zeer vervuilend. GPD/ANP ficeren. Op het politiebureau werd hij door een arts onder zocht en ingesloten. Een paar uur later bleek dat er geen verandering in zijn toe stand was opgetreden. Hij werd daarop naar een ziekenhuis in Heerlen vervoerd, waar artsen een bloeduitstorting onder de schedel constateerden en hem opereerden. Zijn toestand was begin deze week nog stabiel. Gisteren overleed de man als nog. De politie zegt dat alle hande lingen conform voorschriften zijn uitgevoerd. Bij de arrestatie is geen geweld gebruikt. Van daag verricht het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk sectie op het lichaam. De politie in Venlo kwam enkele jaren geleden in opspraak toen agenten een man oppakten die zich verward gedroeg. De dien ders dachten dat de Venloënaar dronken was, maar hij bleek een hersenbloeding gehad te heb ben. De man overleed korte tijd later. ANP GULPEN - Twee woningen in Gulpen zijn gisteravond volle dig uitgebrand na een ruzie over drugs tussen twee bewoners. Daarbij overgoot de ene bewo ner de ander met benzine. Het was zijn bedoeling de andere bewoner in brand te steken. Dat plan mislukte, maar het ge volg was wel dat de woning in vlammen opging. Ook het aangrenzende huis brandde uit. Naar verluidt zou het geschil te maken hebben ge had met een drugsdeal tussen de bewoners. Een aanpalende bak kerij liep rookschade op. GPD De vlag van een kerktoren in Gorinchem hangt halfstok tijdens de begrafenis van Marianne Roza. foto Robin Utrecht/GPD van onze redactie binnenland GORINCHEM - Nederland lijkt zich op te maken voor een massaal protest morgen tegen straatgeweld. Op tal van ma nieren bloeien initiatieven op om de slachtoffers te herden ken. Directe aanleiding is de schietpartij afgelopen zater dag in Gorinchem, die twee meisjes het leven kostte. Eén van de verdachten heeft in middels zijn betrokkenheid bij het incident bekend. Justitie meldde de bekentenis tijdens een persconferentie op de dag dat één van de twee do delijke slachtoffers, de 18-ja- rige Marianne Roza, onder grote belangstelling in Gorin chem werd begraven. Het meisje overleed na de schiet partij bij muziekcafé Bacchus vrijwel direct aan haar ver wondingen De 17-jarige Foukje Schuitmaker overleed maandagavond na een opera tie. Zij wordt morgenmiddag begraven. Twee andere twee verdachten in de zaak ontkennen iedere betrokkenheid. Het voorrar- rest van de drie verdachten, mannen van 34, 30 en 26, is verlengd. Het Openbaar Mi nisterie (OM) legt hen moord en subsidiair doodslag ten laste. Verwacht wordt dat ze medio april voor de rechtbank verschijnen. Eén van de verdachten, een 34-jange Gorinchemmer, is vorig jaar door de rechtbank in Dordrecht veroordeeld voor openlijke geweldple ging. Hij was in november 1997 betrokken bij een vecht partij in café The Golden Rose in zijn woonplaats. De Gorin chemmer werd veroordeeld tot drie maanden cel waarvan zes weken voorwaardelijk. De straf werd omgezet in tachtig uur dienstverlening. Ook toen vocht de verdachte een me ningsverschil uit met hulp van een broer. Dat was overigens een ander dan degene die er van verdacht wordt zaterdag ook bij de schietpartij betrok ken te zijn. Enkele uren voor de begrafe nis van Marianne Roza pakte de politie drie nieuwe ver dachten uit Gorinchem op. Ook werden in zes panden in vallen gedaan. Er zijn spullen gevonden die mogelijk be trekking hebben op de zaak. Geweld Ondertussen zijn overal in het land initiatieven genomen om zaterdag een vuist te maken tegen straatgeweld. Het comi té dat de stille tocht in Gorin chem organiseert, riep alle kerkelijke gemeenten in Ne derland op om voorafgaand aan de tocht de klokken te lui den en daarna een minuut stil te in acht te nemen. De zuide lijke bisdommen Breda, Den Bosch en Roermond hebben ruim achthonderd parochies gevraagd om daar gehoor aan te geven. In andere plaatsen worden ook stille tochten georgani seerd, zoals in Roermond en Brunssum. In Lelystad zijn verscheidene organisaties een eigen actie tegen het geweld. Internetaanbieder Word Onli ne (WOL) mobiliseert de In ternetgemeenschap om via een 'online-petitie' te protes teren tegen het geweld op straat. De horeca in Amsterdam heeft via een brief aan burgemees ter Patijn haar ongenoegen kenbaar gemaakt over het drama in Gorinchem. De Am sterdamse afdeling van Konk- lijke Horeca Nederland stelt dat horecaondernemers, be zoekers en overheid samen het signaal moeten afgeven dat de maat vol is. dat zij geweld af wijzen. ANP/GPD weg", zei Van Duijn toen. „Het feit dat we zo lang in gesprek zijn gebleven, geeft hoop." Ook de onderhandelaars na mens minister Peper wilden niets zeggen over de inhoud van hun voorstellen. Pikant detail was dat Peper - die zelf in het buitenland is - werd vertegen woordigd door de Tilburgse burgemeester Stekelenburg, die waarnemend voorzitter is van het beraad van korpsbeheer ders. Tot 1997 was hij nog voor zitter van de FNV, waarbij ook de NPB is aangesloten. Stekelenburg had met die nieu we positie geen moeite. „Het be viel me uitstekend. Aan deze on derhandelingstafel werden de belangen van de Nederlandse politie behartigd, en daar hoor ik ook bij." GPD KERKRADE - Twee met auto matische geweren gewapende mannen hebben gistermiddag het wisselkantoor in een super markt in Kerkrade overvallen. Gedurende korte tijd gijzelden zij een klant. De gijzeling had plaats toen de dieven bij het verlaten van de winkel/bank op de politie stoot ten. De verdachten gingen weel de winkel binnen, gijzelden een klant en kwamen vervolgens weer naar buiten. Ze gebruikten de gijzelaar als schild en konden zo uit het zicht van de politie ra ken. De klant wist kort daarna echter te ontkomen. De overval lers sprongen vervolgens op een motor en gingen er vandoor. De politie zette de achtervolging in Daarbij vielen over en weer schoten. Een politieauto werd een aantal keren geraakt. Later raakte de motorrijder de macht over het stuur kwijt bij een rotonde in Eygelshoven. Het voertuig botste daarbij op een politieauto. Beide daders zijn zowel door kogels als door de aanrijding ernstig gewond ge raakt en overgebracht naar het ziekenhuis. De identiteit van de mannen is nog niet bekend. De buit - het juiste bedrag is nog niet bekend - werd veiligge steld. De politie heeft veertig agenten op de zaak gezet. GPD PHILIPSBURG - De verhou dingen op de Nederlandse An tillen staan sterk onder druk. Vooral op Saba wordt druk ge speculeerd om het eiland tot Nederlandse provincie te be stempelen. Dat heeft de Kamer commissie Antilliaanse Zaken geconstateerd. Voorzitter P. Rosenmöller van de commissie heeft die geluiden en die van een status aparte, zo als die van Aruba, ook verno men. Hij wil nog niet reageren op die suggesties. De Bovenwinden zijn niet tevre den over de relatie tot de Bene denwindse eilanden omdat zij vinden dat zij worden meegezo gen in de negatieve spiraal waarin met name Curasao ver keert. Bovendien vinden de bewoners van Saba, St. Maarten en St. Eustatius dat ze te weinig terug zien van de belasting die ze be talen. Na de orkaan George lonkte St. Maarten al openlijk naar Nederland in de vorm van vragen om noodhulp. De eiland bewoners onderhandelden lie ver direct met Nederland in plaats van Willemstad erbij te betrekken. Niet alleen op de Bovenwinden heerst onvrede over het Antilli- aans verband. Ook op Bonaire denkt men aan een referendum waarin het staatkundige bestel aan de orde moet komen Rosenmöller geeft aan dat nie mand binnen zijn delegatie echt op staatkundige veranderingen zit te wachten. Op St. Maarten klaagden de au toriteiten tegen de commissie dat de beloofde vijf miljoen gul den noodhulp vanuit Nederland naar aanleiding van de schade die de orkaan George veroor zaakte nog steeds niet binnen is. ANP van onze redactie binnenland SCHINVELD - Amerikaanse luchtmachtautoriteiten welen nog niet wat de oorzaak is van het neerstorten van het tank vliegtuig, woensdagavond in het grensgebied tussen de Duit se NAVO-basis Geilenkirchen en het Nederlandse Schinveld. De vier bemanningsleden van het vliegtuig kwamen bij het on geluk om het leven. Twee lichamen zijn geborgen, de overige twee bemanningsle den waren gisteravond nog njet gevonden. Het zoeken naar de stoffelijke resten werd gister middag tijdelijk gestaakt. Ke- rosinedampen zouden volgens de commandant van de basis, brigade-generaal Stieglitz, de reddingwerkers in gevaar kun nen brengen. Onderzoek moet duidelijk ma ken waar en op welke manier het tankvliegtuig de baan heeft geraakt. Tot die tijd wordt niet gevlogen vanaf de basis Geilen kirchen. Stieglitz kon gistermiddag nog weinig zeggen over de precieze toedracht. Wel is duidelijk dat de verkeerstoren van de Awacs- basis al alarm sloeg nog voordat het toestel neerstortte. „Het vliegtuig volgde een afwijkend vliegpatroon," aldus Stieglitz. „De toren zag dat het toestel een steile bocht naar rechts maakte, vlak voor het neerstortte." De bemanning van het tank vliegtuig was volgens Stieglitz zeer ervaren en had al meerdere vluchten gemaakt vanaf Gei lenkirchen. Het toestel had Fairchild in de Verenigde Staten als thuisbasis. Meteen na Nieuwjaar waren de vier be manningsleden vertrokken vanaf Fairchild, in de Ameri kaanse staat Washington, van daag zouden ze terugkeren naar huis. De oefening boven het zuidwestelijke deel van de Noordzee verliep woensdag zonder problemen Moeiteloos pompte de Stratotanker in volle vlucht de Awacs vol met kerosi ne Er was nog 10.000 liter over, toen de terugreis werd ingezet. De grote fracties in de Tweede Kamer willen van staatssecre taris Van Hoof (Defensie) snel EDE - Naar de wc gaan 'op z'n Frans' Dat moeten de bezoe kers van het nieuwe zwembad in Ede als zij tijdens het zwem men in hoge nood geraken. Het toilethok krijgt zogeheten hurktoiletten, dus zonder pot om op te zitten. De voor ons land ongebruikelijke toiletvorm is onder meer bedoeld om pedofielen geen kans te geven een kind op schoot te nemen. Maar dat is niet de enige reden, benadrukt directeur A van Raam van Aqua Indoor ..Kinderen die zwemles krijgen moe ten vaak naar het toilet. Meestal zit daar geen deksel op en glijden ze eraf. Bovendien kunnen we deze toiletten makke lijk schoon spuiten." GPD UTRECHT - Bonden en werkgevers in het beroepsgoederen- vervoer hebben een onderhandelingsresultaat bereikt voor een CAO van ruim twee jaar. De CNV noemt het bod van de werkgevers van Transport en Logistiek Nederland mager, maar legt het wel voor aan de leden. Het betreft tegen de 90.000 van de in totaal 110.000 werknemers in deze sector. De bonden vroegen 6,5 procent loonsverhoging voor een pe riode van twee jaar en kregen 5,75 voor 27 maanden. ANP ALMERE - De Almeerse wethouder Velsink van onderwijs, milieu en personeelszaken heeft gisteren haar ontslag inge diend, nadat was gebleken dat zij vertrouwelijke informatie uit het stadhuis naar derden lekte Velsink zou onder meer een ex-onderwijzer die een juridische procedure tegen de gemeente heeft lopen vertrouwelijke in formatie hebben verschaft. De politica stelt ook haar raads- zetel ter beschikking. Zij is de tweede WD-wethouder die in dit nog prille jaar uit het college van Almere stapt. GPD SPIJKENISSE - De gemeente Spij kenisse is voornemens pro fessionele graffitikunstenaars in te schakelen om les te geven aan opgepakte graffitispuiters. De door de politie in de kraag gevatte graffitiplegers krijgen les in het maken van kunstwerken. Deze worden vervolgens tentoongesteld. Door de jongeren een podium te verschaffen hoopt de gemeente te voorkomen dat ze lukraak in de stad aan het werk gaan. De jongeren die meedoen aan het project, ont lopen echter niet hun straf. ANP DEN HAAG - Justitie verdenkt een medewerker van het peni tentiair complex Scheveningen van betrokkenheid bij de ont snapping van een gevangene. De 43-jarige man uit Den Haag is gisteren voorgeleid aan de rechter-commissaris. Vorig jaar september stelde de rijksrecherche een onderzoek in naar de vermiste gevangene. De leiding bleek de man sinds 1 september kwijt te zijn. Een zoekactie leverde niets op Uit onderzoek is gebleken dat de gedetineerde met hulp van binnenuit is ontsnapt. Het personeelslid zou daarvoor 10.000 gulden hebben gekregen plus een betaalde vakantie. ANP AMSTERDAM - De brand waardoor in Amsterdam eerder deze week de hekwieler Mark Twain verloren ging, is vermoe delijk aangestoken. De politie is op zoek naar de dader Getuigenverklaringen wijzen er volgens een woordvoerder van de waterpoli tie op dat er in de boot is ingebroken en ver volgens brand is gesticht. De Mark Twain was een originele hekwieler uit de VS en da teerde uit 1896. Herbouw zou miljoenen guldens kosten GPD door Peet Vogels DEN HAAG - Het Midden- en Kleinbedrijf (MKB), onderne mingen tot 100 werknemers, verliest steeds meer terrein aan de grote bedrijven. Hoe vrijer de markt wordt, hoe meer last de kleine bedrijven ondereinden van de grote concurrenten. H. de Boer, voorzitter van de bran chevereniging MKB-Nederland wil dat de overheid de kleine be drijven in bescherming neemt tegen al te harde concurrentie. Het MKB zit tussen hamer en aambeeld, zo blijkt uit een ver haal in het economenblad ESB. Ht aantal bedrijven groeit flink. Het aantal kleine ondernemin gen met 1 tot 10 werknemers nam in 10 jaar tijd toe met 126.251 tot 426.858. Het aan deel van deze bedrijfjes in de to tale economie daalde echter met bijna 3 procent tot 20,5 procent. Dat is voor een deel het gevolg van de forse toename van een mansbedrijfjes. Die bedrijven draaien over het algemeen lage omzetten. Daarnaast zijn de problemen van startende on dernemers van negatieve in vloed op het aandeel van het MKB in de economie. Veel star ters zijn slecht voorbereid en proberen met afbraakpnjzen werk binnen te halen. Dat lukt een tijdje, maar veel van die be drijven gaan later alsnog fail liet Ook de beunhazen snoepen veel omzet weg bij het MKB. Aan de andere kant heeft het MKB te maken met de concur rentie van grote bedrijven. Sla gers, bakkers en groentenboe- ren leggen de laatste jaren massaal het loodje door de con currentie van de supermarkten. Grootbedrijf De prijsvechters aan de onder en de bovenkant van de markt hebben duidelijk effect op de omzetgroei. De kleine bedrijven hadden de afgelopen tien jaar een gemiddelde omzetgroei van 0,26 procent per jaar. Dat is aan merkelijk minder dan de infla tie. De middenbedrijven, 10 tot 100 werknemers, deden het met een gemidddelde groei van 1,37 pro cent iets beter Alleen het groot bedrijf kon met een gemiddelde jaarlijkse groei van 3,5 procent echt groeien. MKB-Nederland wil dat de overheid samenwerking voor het Midden- en Kleinbedrijf toestaat De Nederlandse Me dedingingsautoriteit (NMa), moet die samenwerking soepel beoordelen, vindt De Boer. Aan de onderkant moeten de beunhazen en zwartwerkers harder worden aangepakt. Bo vendien vindt het MKB dat er een soort certificaat moet ko men, een keurmerk voor bedrij ven. GPD Advertentie duidelijkheid over de oorzaak van het vliegtuigongeval. „Zo nodig moet het ministerie van Defensie extra maatregelen treffen om de veiligheid van de vliegbasis in het Duitse grens gebied te verbeteren", vindt het CDA Het CDA overweegt een debat in de Tweede Kamer aan te vra gen over het ongeluk. De Socia listische Partij in Limburg vindt dat er tijdelijk een vliegverbod moet worden ingesteld, maar het ministerie van Defensie zal daar niet om vragen. GPD Dommelsch bokbier Een fonkeling in uw glas. 6-Pack, 6 flesjes <i 30 cl. Met Klantenkaart 50% korting6^9 i 30 cl. cLl clc<Jj. Crash KC-135 nederla)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3