Krachtenbundeling in fruitsector PZC Dubbele nominatie voor popprijzen streelt Fiction Defenc/se en Racoon ■IfWIWiHHE Grenzeloos geblaat blijft sprakeloos T Schilderijtje op vingernagel Etty Hillesum wilde per se het lot van haar volk ondergaan zeeland Nieuwe fruitterminal aan Bijleveldhaven in bedrijf Fruit Packing Zeeland/Agropack onderhandelt nog met derde partij kunst cultuur ondernemend zeeland 1900-2000 Hoe grilliger het stuk hoe beter Trio Aurora vrijdag 15 januari 1999 door Claudia Sondervan KAPELLE - Fruitverpakkers Fruit Packing Zeeland BV en Agropack BV zijn samenge gaan tot één organisatie voor het sorteren, opslaan, verpak ken en kleinverpakken van fruit. Fruit Packing en Agropack concentreren hun activiteiten bij de Greenery- veiling in Kapelle. Door het sa mengaan en de concentratie van het nieuwe bedrijf op fruit moet een efficiëntere, markt gerichte en compacte organi satie ontstaan die het hele pro ces vanaf het oogstmoment tot distributie omvat, zegt alge meen directeur C. Geense van Fruit Packing Zeeland. Het nieuwe bedrijf is nog niet af: er zijn meer plannen, zegt Geense. Die plannen betreffen de uitbreiding van de samen werking met een mogelijke overname van een derde partij Geense wilde donderdag niet uitweiden over identiteit en aard van de beoogde partij (en). „Misschien is het wel een deel van The Greenery," zei Geense donderdag. Bij The Greenery werd dat donderdag echter ontkend. Op de volgende ontwikkelin gen wordt gewacht voor het vaststellen van een nieuwe be drijfsnaam, zegt algemeen di recteur Geense. Hij verwacht in de tweede helft van dit jaar duidelijkheid over de mogelij ke toevoeging van een derde partij aan het bedrijf. Fruit Packing Zeeland/Agropack hebben tien vaste mensen in dienst, naast wie via Randstad een pool van uitzendkrachten beschikbaar is van dertig tot zeventig mensen, naar gelang De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Claudia Sondervan VLISSINGEN-OOST - De eer ste lading fruit stroomde deze week binnen in de nieuwe fruitterminal in Vlissingen- Oost, die Van Bon Koel en Vriesvemen, Jansen Continen tal Stevedoring Company en Zeeland Seaports in samen werking hebben gebouwd aan de kop van de Bijleveldhaven. Zeeland Seaports verlengt de kade met 300 meter ten behoe ve van de ladende en lossende schepen aan de terminal. De 'Mystic' van rederij Seatrade uit Antwerpen bracht de eerste vracht van 2.000 ton verse grapefruits uit Florida. De terminal is in de afgelopen twee maanden in hoog tempo opgetrokken om gekoelde op slag te bieden voor de Europese import van verse groenten en fruit. De komende maanden worden schepen uit Zuid-Afri- ka, Israël, Egypte en Marokko verwacht. De terminal krijgt ook een belangrijke functie voor uitgaande lading naar Rusland. Komende week wordt de 'Zolotaya Dolina' geladen met producten voor Zuid-Afri ka. De opslagkamers in de terminal zijn uitgerust met computergecontroleerde kli maatregelaars om de groenten en fruit vers te houden. De koelfaciliteiten zijn volgens Van Bon zeer milieuvriendelijk door het beperkte gebruik van koelmiddelen die de ozonlaag niet schaden. Daarmee wordt vooruitgelopen op scherpere milieuregelgeving in de toe komst. De ruim 6.600 vierkan te meter opslagruimte biedt een volledig gekoeld opslagvo lume van een kleine 47.000 ku bieke meters, dat komend jaar verdubbeld wordt. door Denise de Boe VLISSINGEN - Binnenkort vindt de jaarlijkse uitreiking plaats van de Zeeuwse Popprij zen. De Stichting Popmuziek Zeeland maakt zaterdag 23 ja nuari in het Vlissingse Arse naaltheater de winnaars van 1998 bekend in de categorieën Beste band, Beste cd. Beste de- mo/cd-r en Jong en wild. Juke Joints, Racoon en Fiction Defenc/se staan genomineerd voor de beste band van 1998. Laatstgenoemde band dingt ook mee in de categorie Beste cd, samen met The Per en De Ni- ro. Kanshebbers bij de beste de- mo/cd-rom zijn Racoon, Edwin Theenaart en Lytrix en voor de titel Jong en wild komen ten slotte Blaat, Sander Verhaar en Flivver in aanmerking. Fiction Defenc/se is tweemaal genomineerd, voor zowel Beste band als Beste cd. Het bericht van de nominaties is een verras sing voor gitarist Thomas Mahu van de Zeeuws-Vlaamse band. „Ik had het niet verwacht", zegt hij. „Maar het is leuk natuurlijk om er tussen te staan. Zoiets is altijd een pluim in je kont. Je werk is niet voor niks geweest als blijkt dat anderen het ook weten te waarderen." Lovend De jonge band - de gemiddelde leeftijd van de bandleden is rond de 25 - wordt gevormd door zanger Danny Esseling, basgitarist Wouter Mahu. gita risten Mark de Smit en Thomas Mahu, allen uit Hulst, en de van oorsprong Litouwse drummer Rimas Martinaitas uit Nieuw- Namen, die sinds kort de nieuwe drummer is van Fiction Defenc- /se. In april vorig jaar kwam de eer ste cd Pilots op de markt. De nummers op dit goed ontvangen debuut - het Zeeuwse muziek blad NOOT was 'erg lovend' - houden het midden tussen pop en rock (Amerikaans en Brits): een smeltkroes van funk, expe rimentele rock, jungle en jazz. De dubbelnominatie vormt een extra aanmoediging voor Fic tion Defenc/se om door te gaan op de ingeslagen weg. Thomas: „We willen meer optreden. Dat is plan a. Als we eenmaal aan de rol zijn. proberen we ons op Bel gië te richten, want het is voor ons als band in Zeeuws-Vlaan- deren moeilijker om naar Hol land te gaan.Ook heeft de band al plannen voor een tweede cd. „Maar eerst moeten we zorgen voor voldoende materiaal", stelt Thomas nuchter. Racoon De Goese band Racoon kan eveneens bogen op twee nomi naties voor de Zeeuwse Popprij zen 1998, te weten in de catego rie Beste band en Beste demo/cd-r. Gitarist Dennis Huiger vindt de nominaties 'hartstikke leuk'. „Ik had het er gens wel verwacht, want onze cd-rom demo had in de NOOT een juichende recensie gekre gen." De muziek van de twintigers laat zich het beste omschrijven als poprock, 'vrij stevige liedjes, maar wel heel toegankelijk', al dus Dennis. Met de demo It's ati ice-cream day wekte Racoon de belangstelling van platenmaat schappijen en muziekbladen in het hele land. Door contacten met een landelijk boekingskan toor treedt de viermansformatie iedere week op, onlangs nog op het Noorderslag-festival in Groningen. Ook liggen er plan nen voor een cd-opname. Daar toe voert Racoon momenteel gesprekken met diverse platen maatschappijen. „We gaan voor het beste contract", belooft Dennis. Hij hoopt dat het de buutalbum voor het einde van dit jaar verschijnt. direct beschikbaar in de koe ling en opslag. Afgelopen jaar hebben we als pilotproject drie miljoen kilo op die manier ver werkt. Komend jaar moet dat zes tot acht miljoen kilo wor den", vertelt Geense. Door de concentratie op fruit is de verkoopfunctie die Agropack had voor het produc tiebedrijf van sperziebonen Van Land naar Klant in Roo sendaal gestopt. Het bedrijf brengt nu de verkoop onder in een nieuwe BV, waarvan de naam over enkele weken be kend wordt, vertelt directeur C. van Overveld. Apotheek komt onder één dak met huisartsen MIDDELBURG - Apotheek van den Boogerd gaat verhui zen van winkelcentrum Dau- wendaele in Muiddelburg naar het medisch centrum aan de Roozenburglaan in dezelfde wijk. De apotheek voegt zich na een verbouwing van het pand in april bij huisartsen praktijk Middelburg-Zuid van huisartsen J. C. Ponten, Ver- vloet en J. Visser. De huisartsen nemen het voormalige pand van Thuiszorg in het medisch centrum in gebruik. De interne verhuizing van de huisartsen vindt vrijdag 22 ja nuari plaats. De praktijk had meer ruimte nodig in .verband met de opleidingsplaats voor aankomend huisartsen die de praktijk sinds enkele jaren biedt. Tussen de praktijk en de apotheek ontstaat een hechte samenwerking. Doel is verbetering van de zorg voor de patiënten. Dat wordt bereikt door koppeling van de computersystemen, waardoor medicatiebewaking en infor matieuitwisseling verbeterd wordt. Patiënten kunnen hun recepten dan bi nnenshuis laten afhandelen. De huisartsen en de apothekers P. H. M. Baltus en C. J. Lastdragers gaan daar naast met de huisartsen geza menlijke voorlichting geven over de voorgeschreven ge neesmiddelen. Fiction Defenc/sc, hier tijdens de finale van de Zeeuwse Belofte (mei 1998), is genomineerd in de categorieën Beste band en Beste cd. foto Dirk-Jan Gjeltema het werkaanbod Het bedrijf richt zich op fruit in de breed ste zin, zowel het aanbod van Nederlandse kwekers als citrus en exotisch fruit. Het bedrijf wil de activiteiten in de fruitimport aanzienlijk vergroten. De fruitimport be leeft een aanbodspiek in de zo mermaanden tussen het oogst en verhandelsseizoen van de Nederlandse fruitkweek, dat van augustus tot maart reikt. Voor de Nieuw-Zeelandse fruitonderneming ENZA sor teert Fruit Packing Zeeland nu twintig miljoen kilo per jaar en verzorgt nog eens vier tot vijf miljoen kilo in kleinverpak- king per jaar. „We willen dat verder opvoeren met een groei percentage van twi ntig procent per jaar." Het bedrijf werkt aan de ver korting van de keten tussen fruitboom en klant. Voorheen werd het fruit na de pluk in bulk opgeslagen en vervolgens gesoldeerd en verpakt. Fruit Packing Zeeland voert nu een systeem in waarbij het fruit di rect na de oogst wordt gesor teerd naar kwaliteit en grootte en vervolgens wordt opgesla gen. „Daarna wordt het naar gelang de marktvraag verpakt en is wat de markt vraagt ook HBS?' 14 UC ivvIII nyoit eeuw blikt de PZC van dag tot dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. door Nicole Kluijtmans Ze had alle mogelijkheden om onder te duiken, maar ze wilde per se het lot van haar volk delen. De op 15 januari 1914 in Middelburg geboren joodse schrijfster Etty Hillesum kwam in november 1943 om in de gaskamers van Auschwitz. Ze zou vermoedelijk een van die talloze naamloze slachtoffers van de nazi-vernietigingskam pen zijn geworden, als ze niet vanaf 1941 tot kort voor haar dood een dagboek had bijge houden. In Middelburg herinnert een plaquette nog aan Etty Hil- ,lesuni, alhoewel de schrijfster hier maar enkele maanden heeft gewoond. Op het huis aan het Molenwater waar ze in 1914 het levenslicht zag, hangt nu een ci taat uit haar laatste dagboek: „Op iedere plek van deze aarde is men thuis, wanneer men alles in zich draagt." Haar vader, Louis Hillesum, was tot juli 1914 leraar klassie ke talen aan het toenmalige ste delijk gymnasium aan de La tijnse Schoolstraat. Toen Etty zes maanden oud was, verhuis de het gezin Hillesum - Etty had twee broers, Jaap en de later be kend geworden pianist Miseha - naar Hilversum. In 1932 vestig de Etty zich in Amsterdam waar zij rechten en Slavische talen studeerde. Als therapie hield zij een dag boek bijElf schriften waarin ze van dag tot dag notities maakte over het leven in het bezette Amsterdam en het kamp Wes- terbork waren hiervan het re sultaat. Door te werken voor de Joodsche Raad in het kamp Westerbork wist ze de deporta tie een lange tijd te voorkomen. GOES, 't Beest 'Blaat', van Oscar van Woensel, door Dood Paard, met Sara de Roo, Manja Topper, Oscar van Woensel, Kuno Bakker en Gilles Biesheuvel. Kostuums, decor en regie van het collectief. door Willem Nijssen oneel moet iets te vertellen hebben. WH je met dat medi um de angst vertolken dat de mensen elkaar zo langzamer hand niets meer te vertellen hebben, dan begeef je je op glad ijs. Want als je de angst voor straks reeds nü op de planken wil vormgeven, dan zet je daar misschien wel mensen neer die niets te vertellen hebben. En ga dan maar eens vertellen (of niet vertellen) wat je te vertellen hebt. Moeilijk? Het is glashelder, ver geleken bij de dialogen die in Blaat worden opgevoerd. Het stuk speelt zich af in 2009, tus sen mensen die nauwelijks meer kunnen communiceren en die voor hun ge'blaat' een taal moe ten gebruiken die sterk vervuild is. Hun thema's zijn de aloude: liefde, werk (het zelf bevestigen de daarvan), leven, dood. Ze roepen elkaar dingen toe in ver draaide woorden en halve zin nen, ze verwisselen nog tijdens "het praten van partner en ma ken nergens contact. Dat laatste wordt ook in de vormgeving zichtbaar gemaakt; het is het enige dat me in de voorstelling nog een beetje kon bekoren. De personages bewe gen zich niet voort over vaste grond, maar zitten/liggen/staan/lopen voortdurend op stoelen. Een ratjetoe van zetels, krukjes, stoelen, fauteuils, (voet)bankjes en taboeret. Wat het toppunt van comfort zou kunnen zijn, is geworden tot wankel ongemak. Het contact met de aarde is ver dwenen, de realiteit is zoek. Het is danook nauwelijks meer na te gaan waar het gesprek over gaat. wat deze groep mensen nog met elkaar te maken heeft. Rudimentaire vormen van angst en verlangen vechten om voor rang. Misschien kan dat ooit wel lei den tot boeiend theater, maar de jonge 'experimentele' groep Dood Paard (een collectief) slaagt er in Blaat niet in om het publiek werkelijk te pakken. Niet in de 'prelude', die lijkt op een improvisatieoefening tij dens een toneelles. Niet in het 'hoofdwerk', waar zich iets meer lijn in de 'dialogen' aftF kent, maar waarin geen overtui gende spanningsopbouw geen noodzaak is terug te via den. Jee Op de achtergrond hangt eek»11 batterij tv-schermen, waarcr e allerlei wisselende beelden E zien zijn. Langdurig uitzicht c|e een weiland, een stapel aardapoei pelen (of uien), een knutselend h kind, een olifantenpark in do's dierentuin, een trottoir met pajel« serende benen, een kauwencpa: mond in close up. Versnippfas ring. willekeur, verlies van z^at en betekenis... ik kan er van a^° les bij verzinnen, als dat zc^a moeten. Maar het móet nieje 1 Tenminste niet van déze voo^r stelling, die op een andere m£el nier dan de makers hebben b4>le doeld bijna volledig sprakeloéar blijft. toe MIDDELBURG, Concertzaal Trio Aurora (Hebe Mensinga, viool; Marjolijn Dispa, altviool; Maarten Jansen, cello) met werken van Beet hoven, Dohnanyi en Martinu door Douwe Eisenga De jonge musici die de con certserie Rijzende Sterren bevolken hebben over het alge meen de neiging om hun muzi kale neus richting het verleden te laten wijzen. Als er al stukken uit deze eeuw worden gespeeld zijn dat meestal werken van minstens vijftig jaar oud. Het Trio Aurora vormt daarop geen uitzondering. Dat is jammer, want juist met het ongrijp- baarste werk dat gisteravond in een matig bezette Concertzaal klonk, konden ze het best uit de voeten. legato bijvoorbeeld, of de veel vuldige dynamiektekens, zou den met meer precisie gebracht kunnen worden. Het gevolg was een enigszins vlakke, ongeïn spireerde uitvoering. Hoe voorzichtig Beethoven klonk, hoe gedreven het Trio a cordes van Bohuslav Martinu. Als het om onverwachte wen dingen gaat, kan deze compo nist er helemaal wat van. Som mige stukken noemde hij zelfs 'onverwachte werken', ver baasd als hij was over zijn eigen compositorische spontaniteit. Of hij dit strijktrio daar ook toe rekende is mij niet bekend, maar grillig is het stuk zeker. Het ene idee tuimelt over het volgende, waarbij de vraag rijst of het wel een evenwichtige compositie is. Hoe dan ook, Trio Aurora lustte er hoorbaar pap van. Weg was de voorzichtig heid. Weg waren ook de intona- tieprobleempjes die Beethoven soms teisterden. De individuele kwaliteiten van de leden van het trio kwamen goed over het voet licht in deze gedurfde uitvoe ring van Martinu. tch Dezelfde lef werd na de pautfar niet helemaal voortgezet. Dc^ Serenade in C voor strijktrio van Ernö Dohnanyi behoort t<pla het standaardrepertoire vodva deze bezetting. Sterker nog, «pe kan in Zeeland vrijwel gee0s strijktrio voorbijkomen of zple spelen het. Vorig seizoen klonj het al twee keer en gisteravon nam Trio Aurora het onder har den. Soms was de gedrevenhei er wel, zoals in het bevlogen ge speelde Rondo of het puntig Scherzo. In andere delen klonk de braai heid weer door. Juist de grillig delen tonen het vakmanscha van deze musici. Misschie moeten de leden van Trio Auro ra als het gaat om repertoire keuze hun neus eens een ander kant opzetten. Beethoven zal bij het schrijven van het Strijktrio in Es het be roemde Divertimento in Es van Mozart voor ogen hebben ge had. Niet alleen wijzen de twee menuetten en de twee langzame delen daarop, ook de toonsoort is dezelfde. De eerste twee delen uit Beethovens Trio volgen nog netjes de toen heersende regels. Vanaf het derde deel laat Beet hoven zien dat hij als 22-jarige al druk doende is de grenzen te verleggen. De laatste delen van het stuk zitten vol inventieve gedachten, versluierde cesuren en onverwachte wendingen. Dit alles werd door Trio Aurora echter erg voorzichtig gebracht. Elke noot zat in hun versie op z'n plaats, dat wel. Alles wat er onder en boven die noten geno teerd staat kreeg daarentegen net wat te weinig aandacht. De verschillen tussen pizzicato en Trio Aurora. door Claudia Sondervan OOST-SOUBURG - Iedereen zal wel eens pop petjes op zijn vingernagels getekend hebben, maar weinigen gaan zo versierd de deur uit. Inge van Eijkeren uit .Oost-Souburg stuurt haar klanten niettemin de straat op met nagels waar over een tijger is verbeeld, waar veertjes op plakken of waar schilderijtjes op aangebracht zijn met de airbrush-techniek. Met een soort luchtdrukpistooltje wordt de acrylverf op de na gel gespoten. Dat kan een kunstnagel zijn of een echte nagel. De draagster heeft vervolgens twee weken plezier van haar bijzondere vingernagels. Vlak voor de decemberse feestdagen opende In ge van Eijkeren haar balie in de kapsalon van Jan van den Berg aan de Paspoortstraat in Oost- Souburg, waar ze voor drie tientjes het precieze werkje klaart. „Met de Kerst waren de airbrush es in goud heel populair, gecombineerd met een gouden nagelversierinkje of strasssteentjes die je erop plakt. Veel bruiden willen een randver siering, een 'kantje' of witte veertjes. Straks met Valentijn worden hartjes weer gewaagd, 's zo mers moeten het felle kleuren zijn." „Het lijkt een jongerenproduct, maar ik krijg meest ouderen voor een airbrush, vaak wouwen van door de vijftig. Maar ik heb ook een meisje van negen jaar zo'n airbrush gegeven." Als re medie tegen het nagelbijten, legt ze uit. „Met goede professionele producten is dat niet scha delijk voor de ontwikkeling van de nagel." Etty Hillesum, omstreeks 194pr Met een soort luchtdrukpistooltje wordt de acrylverf op de nagel gespoten Kort voor haar laatste reis n; )e I Westerbork vertrouwde anl schrijfster haar dagboeken t )os1 aan vrienden. Dit in de hoopt iet zij voor publicatie konden zi enl gen. Toch zou het nog achttien; dertig jaar duren voordat eiiek selectie van haar dagboekaa ich< tekeningen voor de eerste ki anj werden uitgebracht in de bu aaci del Het verstoorde leven. ast Het boek werd een gigantis e b succes en is uitgegeven in v and talen. Daarna volgden Het dt e e kende hart van de barak, In di ooi zend zoete armen en de wett iste schappelijke uitgave Etty, les nagelaten geschriften van E\ est Hillesum 1941-1943dat na;iek dagboekfragmenten ook de vi uss brieven bevat die Etty van fel; Westerbork naar vrienden lek Amsterdam schreef. ij 1 Dankzij het oeuwe van H|en< lesum hebben we jaren na 166 oorlog nog een beeld van we joodse bevolking die de ellen apt met waardigheid weet te di ati gen. un Ie] foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 34