Ouderen tegen afbouw ziekenhuis Een eeuw Vredelust in Yerseke PZC Justitie vordert geld terug van 'flipper-kraken' PZC Bouwklus super nekt vlaggenbedrijf Tholen verspreidt ideeënformulieren voor betere service Eerste ongeluk na aanpassingen voor veiliger Tholenseweg zeeland 17 Bonden pleiten bij minister voor volwaardige voorziening in Goes én Zierikzee Elly en Rikkert vermaken jeugd in kerk Kapelle Nieuwe manager voor De Stenge Spullen gestolen uit fietstas Autoradio en cd's weggenomen Auto van de weg door gladheid Fietspad door Kwade Hoek Stelen in w inkel duur betaald Gewonden bij aanrijding Ingang vrijdag 15 januari 1999 door René Schrier GOES - Het ouderenbondenbe- raad Groot Goes heeft in een brief aan minister Borst van Volksgezondheid gepleit voor twee volwaardige ziekenhuizen in Goes en Zierikzee. De bonden maken in hun schrijven be zwaar tegen de voorgenomen inkrimping van de functie van het ziekenhuis in Zierikzee. Vooral het plan om langdurige operaties alleen in Goes uit te voeren en korte opnames alleen in Zierikzee stuit de ouderen bonden tegen de borst. Het bondenberaad is een orga nisatie waarin de ANBO, de KBO, de NBP en de PCOB parti ciperen. In de brief aan Borst worden verschillende argumen ten aangevoerd die de ouderen- organisaties ook al aan het zie kenhuisbestuur hebben laten weten. Ze schrijven minister Borst dat vooral ouderen - en dat zijn er heel wat in de regio de Bevelan- den en Schouwen-Duiveland - door de plannen van het zieken huisbestuur getroffen worden. Het bondenberaad somt zes ar gumenten op die tegen de zie- jcenhuisplannen pleiten. Zo KAPELLE - Elly en Rikkert verzorgen zaterdag 13 februari een kinderprogramma in de Ne derlands-hervormde kerk in Kapelle. Het programma begint om 15.00 uur; de kerk is open vanaf 14.30 uur. Elly en Rikkert zijn sinds 1975 christen, wat in veel van hun liedjes doorklinkt. Naast het yolwassenenprogramma spelen jze ook speciale voorstellingen ivoor kinderen vanaf vier jaar. ÏHet duo schrijft en vertaalt flaarnaast voor andere arties ten, zoals Esther Tims. Elly feingt en acteert in het TV-pro- Jgramma De Ark van Stekeltje. Elly en Rikkert begeleiden zich zelf op gitaar, bouzouki, man doline en andere instrumenten. jVaste muzikanten zijn Jan Bor ger op accordeon en synthesizer en Dick Le Mair op percussie instrumenten. constateren de bonden dat het openbaar vervoer in de regio niet best is, waardoor de bereik baarheid van de ziekenhuizen slecht is. Een van de klachten is dat de tijdstippen waarop het openbaar vervoer wel rijdt niet aansluiten bij de bezoektijden van het ziekenhuis. Een ander bezwaar is dat oude ren uit Schouwen-Duiveland het risico lopen dat ze in Goes worden opgenomen en ouderen van de Bevelanden wellicht naar Zierikzee moeten. Dat is volgens de bonden niet alleen belastend ten aanzien van ver voer, maar ook voor de mensen die op bezoek willen komen. Daarnaast wordt er op gewezen dat de Zeelandbrug - zeker als het om spoedeisende zaken gaat - altijd een obstakel blijft, on danks alle toezeggingen dat am bulances snel door kunnen. Dat speelt vooral in de zomermaan den als het niet alleen druk is op de tweebaanswegen tussen Goes en Zierikzee, maar ook het risico bestaat dat de bruggen van de Zeelandbrug en de Zand- kreekdam open staan. Verder wijzen de ouderen de minister op de verkeersdruk rond Zierik zee en vooral in Goes. In de brief aan de bewinds vrouw wordt er verder op gewe zen dat Zierikzee recent een fik se renovatie heeft ondergaan. Volgens het bondenberaad is daar sprake van een kapitaal vernietiging van 25 miljoen gul den en wordt er niet juist omge gaan met gemeenschapsgeld. ..Bovendien vragen wij ons af of het steeds groter worden van al lerlei ziekenhuisorganisaties nu echt zo effectief is en echt zoveel geld bespaart als wel wordt aan gegeven. Hoe groter een organi satie, hoe logger ook om daarin veranderingen aan te brengen en hoe minder overzichtelijk." De bonden wijzen als voorbeeld op de omslag in het bedrijfsle ven waarin grote bedrijven zich opsplitsen in kleinere eenheden met eigen verantwoordelijkhe den. Tot slot wordt de minister ge vraagd er alles aan te doen om te zorgen dat in Goes en Zierikzee volwaardige ziekenhuizen kun nen functioneren. De suggestie wordt gedaan om eventueel zwaardere behandelingen in Goes uit te voeren en de vervolg- behandelingen in Zierikzee. loor Frank Balkenende [MIDDELBURG - Twee Vlissin- [gers van 26 en 24 jaar moeten het financiële voordeel terugbe talen dat een aantal inbraken op Walcheren hen heeft opgele verd. Officier van justitie C. Fet ter vorderde donderdag respectievelijk 10.863 en 43.000 gulden. De twee zijn vorig jaar tot anderhalf jaar en vier maan den celstraf veroordeeld voor zogeheten flipper-inbraken op Walcheren. 'Flipperen' is met een hard stuk plastic tussen deur en spijl wrikken om zo het slot open te wippen. Donderdag speelde voor de meervoudige kamer van de rechtbank het staartje van de eerdere strafzaken. Tegen de twee liep nog een Pluk Ze-claim. Die werd volgens officier van justitie Fetter ondersteund door .voldoende verklaringen en aan wijzingen. Zij wees erop dat in REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M.van derJagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl alle inbraakgevallen sprake was van de flippermethode en dat bij de 24-jarige Vlissinger thuis gestolen goederen waren aangetroffen. De verdediging vond echter dat de officier in haar vordering veel te ver is doorgeschoten. Raadsman A H J. Neels van de 26-jarige, donderdag afwezige, Vlissinger: ,,Het is niet fair om zoveel zaken aan één delict op te hangen. Men probeert nu alle flipperinbraken van Walcheren in de schoenen van deze twee te schuiven." Getuigen Volgens Neels waren ook ver schillende getuigenverklarin gen 'niet waterdicht'. Raads man D. J. Olie wierp tegen dat zijn (24-jarige) cliënt geen voor deel van de inbraken heeft ge noten, behalve de goederen die bij hem thuis in beslag zijn ge nomen. Ook hij sprak van een 'kloof tussen bewezen feiten en de vordering van de officier van justitie'. Hij vond de bedragen veel te hoog.,,Het voordeel moet concreet worden vastgesteld." De 26-jarige Vlissinger werd in augustus '97 tot anderhalf jaar cel veroordeeld voor een bero ving, een inbraak, een poging tot inbraak, een autodiefstal, een autokraak en diverse ver nielingen. Bovendien moest hij nog zes maanden zitten, omdat hij in zijn proeftijd over de schreef was gegaan. De recht bank achtte 24-jarige stadsge noot schuldig aan een inbraak en poging tot inbraak, wat hem op vier maanden celstraf kwam te staan. De rechtbank doet woensdag 27 januari uitspraak. HEINKENSZAND - Gemeen schapscentrum De Stenge in Heinkenszand heeft per 1 janu ari een nieuwe manager in de persoon van Michiel van Mierlo. De vorige manager, J. de Groot, is met de VUT, maar hij zal voor lopig nog als adviseur zijn dien sten aan De Stenge blijven ver lenen. Van Mierlo was tot 1 november 1998 werkzaam als chefkok in restaurant Bos en Duin in Oost- kapelle. Het oude bejaardenhuis Vredelust werd in 1970 vervangen door nieuwbouw. foto Willem Mieras doorLuc Qggel YERSEKE - Zorgcentrum Vredelust in Yerseke, althans de naam, bestaat honderd jaar. In het kader van dit jubileum worden het hele jaar door al lerlei activiteiten georgani seerd. De naam is overgenomen van het oude bejaardenhuis Vrede lust, dat in 1899 gebouwd werd. Het huidige Vredelust staat weliswaar op dezelfde plek, maar is nog maar 29 jaar oud. Het oude bejaardenhuis, dat plaats bood aan 28 men sen, is in 1970 gesloopt. Het zorgcentrum van nu biedt plaats aan 68 permanente be woners. Daarnaast beschikt het centrum over twee opna mekamers, waar mensen die revalideren van een operatie tijdelijk kunnen verblijven. De gemiddelde leeftijd van de bewoners van Vredelust was vorig jaar 87,09 jaar. Daarmee heeft Vredelust gemiddeld de oudste bewoners op de Beve landen. De gemiddelde leeftijd van mensen in zorgcentra op de Bevelanden ligt op 86,89 jaar. Het landelijk gemiddelde is 85,85 jaar. Directeur A Vergouwe heeft wel een mogelijke verklaring voor de volgens haar 'redelijk hoge' gemiddelde leeftijd van de bewoners: „De mensen blij ven het liefst zo lang mogelijk zelfstandig wonen. Vaak heb ben ze ook familie omzich heen die nog voor hen zorgt. Daardoor komen ze pas op ho ge leeftijd bij ons binnen. Bo vendien hebben ze vaak een goede gezondheid." Van com petitie met andere zorgcentra is volgens Vergouwe absoluut geen sprake: „Die hoge gemid delde leeftijd hebben we niet aan onszelf te danken, maar aan de ouderen zelf." Ondanks het feit dat het ge bouw nog maar 29 jaar oud is, voldoet het niet meer aan de eisen van deze tijd. Zo is het de bedoeling dat iedere bewoner een eigen douche krijgt. Nu moeten ze die nog delen Ook moeten de kamers aanzienlijk groter worden. Op dit moment meten ze 19 vierkante meter, maar dat moeten er 35 worden. De uitkomst van een in novem ber vorig gestart onderzoek naar de kwaliteit van het zorg centrum moet uitwijzen of het in aanmerking komt voor re novatie. Er is vorig jaar ook een enquête gehouden onder de bewoners, over de kwaliteit van de zorg en de maaltijd voorziening. De uitkomsten waren zeer positief. Vergouwe: „Er waren wel wat kleine din gen als 'de thee is te koud' of 'de koffie komt te laat', maar daar praten we dan met de mensen zelf over." Groningen Bij de jubileumactiviteiten staat ieder keer een provincie centraal. Deze maand is dat Groningen. Dat komt vooral naar voren in de gezamenlijke maaltijd. Hel zorgcentrum neemt namelijk deel aan de actie 'Een eeuw tafelen in Ne derland.' Hierbij krijgen bewoners van Vredelust en bewoners van de aanleunwoningen Boschen burg iedere maand een menu uit de laatste honderd jaar voorgeschoteld, gebaseerd op de provincie die in die maand het thema is. De eerste geza menlijke maaltijd is op 21 ja nuari aanstaande. De provin cie Zeeland is in augustus aan de beurt: „Dan kunnen we de festiviteiten mooi op het mos self eest hier in Yerseke laten aansluiten", verklaart direc teur Vergouwe. De jubileumactiviteiten wor den zaterdag 16 januari ge opend door muziekvereniging EMMuitKruiningen. Het con cert begint om half drie in de recreatiezaal van Vredelust. MIDDELBURG - In de Lange Delft in Middelburg is donder dagmiddag uit de fietstas van de fiets van een 30-jarige Middelburgse een tas met enkele nieuwe truien en een dames blouse gestolen. De vrouw had de fiets enige minuten onbe heerd achtergelaten bij het winkelen. MIDDELBURG - Uit een vermoedelijk niet goed afgesloten auto, die geparkeerd stond aan de Korczakstraat in Middel burg zijn tussen woensdag 18 en donderdag 12.30 uur een ra dio, een cd-speler en enkele cd's gestolen. OUDE TONGE - Een 33-jarige autobestuurstcr uit Nieuwe Tonge is bij een ongeval op de Lange weg in Oude Tonge licht gewond geraakt. Ten gevolge van de gladheid raakte zij van de weg en reed vervolgens tegen een boom. De auto werd zwaar beschadigd en moest worden weggetakeld. De be stuurster liep een bult op haar hoofd op en stelde zich onder doktersbehandeling. GOEDEREEDE - Bij natuurgebied De Kwade Hoek in de ge meente Goedereede is deze maand begonnen met de aanleg van een nieuw fietspad. Dat gebeurt in opdracht van de pro vincie Zuid-Holland in het kader van het fietspadenplan. Met het project is zeshonderdduizend gulden gemoeid. Het zoge heten fietspad 240 krijgt een overwegend recreatieve functie. Het tracé is vastgesteld in overleg met de betrokken gemeen te, de Vereniging Natuurmonumenten, het waterschap Goe- ree-Overflakkee. de Stichting Duinbehoud en het Rijk. De route loopt van 't Plaatje aan de Stellingweg door de Oostdui nen en gaat vervolgens over in het bestaande verharde pad naar Ouddorp. Het fietspad komt verder van de natuurkern af te liggen dan het huidige onderhoudspad, ter bescherming van de aanwezi ge flora en fauna. De bestaande asfaltverharding wordt ver wijderd en vervangen door schelpenzand, waarna het wegge tje alleen nog toegankelijk is voor wandelaars. De nieuwe fietsroute wordt naar verwachting voor 15 maart opgeleverd, zodat er geen overlast ontstaat voor broedende GOES - Een 47-jarige inwoner van Goes heeft donderdag een boete van 240 gulden gekregen voor winkeldiefstal. De man 'vergat' een boodschap van noggeen vijf gulden af te reken in een supermarkt nabij de Goese binnenstad. Het personeel sprak hem hierop aan en schakelde de politie in. Na verhoor werd de man met de boete op zak naar huis gestuurd. VEERE - Bij een aanrijding tussen een bromfietser en een fietsster op de Veerseweg in Veere zijn donderdag omstreeks 13.30 uur twee personen gewond geraakt. Beide voertuigen reden over het fietspad richting Middelburg. Op het moment dat de 21-jarige uit Middelburg afkomstige bromfietsbe stuurder de uit Veere afkomstige bestuurster van de fiets wil de inhalen, reed deze laatste iets naar links De bromfietser kon de fietsster niet meer ontwijken. Beiden kwamen ten val. De bestuurster van de fiets en de duopassa gier van de bromfiets zijn met onbekend letsel per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. De bromfietsbestuurder had lichte verwondingen aan een knie. Beide voertuigen zijn be schadigd. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Ter vervanging van fysieke ideeën bussen stuurt de gemeente Tho len ideeënformulieren rond on der inwoners en andere bij de gemeente betrokken personen, die ingevuld - zonder postzegel - kunnen worden teruggestuurd. Dit initiatief is bedoeld om de dienstverlening aan 'klanten' verbeteren. De ideeënformulieren worden tussen 15 januari en 15 februari rondgestuurd en uitgedeeld. Onder het motto 'Zegt u het maar' worden mensen uitgeno digd hun aanmerkingen op het functioneren van de gemeente in specifieke zaken kenbaar te maken. De ambtelijke organisa tie gaat - afhankelijk van de aangesneden onderwerpen en hoeveelheid j-eacties - met de gegeven suggesties aan de slag. Het plaatsen van een ideeënbus in het gemeentehuis was oor spronkelijk een idee van de pro jectgroep Tijd voor kwaliteit, die zowel binnen de organisatie (onder meer in werkmethoden) als extern (klantvriendelijk werken) streeft naar verbete ringen. Plaatsing van een bus in het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk voldoet in de praktijk echter niet. De gemeente Tholen telt negen woonkernen en vele duizenden inwoners komen nooit of zelden op het gemeente huis. Om alle mensen toch in de gelegenheid te stellen ideeën of verbeterpunten aan te dragen, is gekozen voor een suggestie formulier. Binnen de organisatie zelf wordt eveneens geprobeerd ver beteringen te verzamelen, be trekking hebbend op werksfeer of -aanpak. De communicatie daarover verloopt via sector- hoofd of afdelingschef. door Esme Soesman HALSTEREN - Bij een eenzij dig brommerongeval donder dagochtend op een recht stuk van de Tholenseweg bij Halste ren is een zestienjarige brom fietser uit Sint-Philipsland ge wond geraakt. Hij botste tegen één van de palen die onlangs als afscheiding zijn neergezet tus sen rijweg en fietspad, ter be scherming van de fietsers. Het slachtoffer werd, na het on geluk dat rond half acht plaats vond op het fietspad richting Halsteren, overgebracht naar ziekenhuis Lievensberg in Ber gen op Zoom. Hij liep kneuzin gen en schaafwonden over zijn hele lichaam op. Bovendien schoot een ringer uit de kom en raakte zijn hand ontveld. Nabe handeling kon hij naar huis. Zijn bromfiets raakte geheel vernield. Volgens een woordvoerder van de politie Halsteren zag de jon gen het paaltje niet. Vermoede lijk is het ongeval een combina tie van slecht zicht door het weer en de duisternis en het ontbreken van wegverlichting. Onder gebruikers van de Tho lenseweg leeft kritiek op de aan passingen die de gemeente Ber gen op Zoom, deze en vorige week, heeft aangebracht De hierdoor ontstane versmalling van rijbaan en fietsweg levert gevaar op bij het inhalen, menen zij Ook schieten bromfietsers bij het inhalen van fietsers de weg op om ruimte te hebben. Een woordvoerster van de ge meente Bergen op Zoom laat weten dat de toedracht van het ongeluk nog moet worden uit gezocht. „De paaltjes zijn bedoeld om fietsers te beschermen, door de auto's van ze weg te halen. Als blijkt dat bromfietsers daar door weer andere dingen gaan doen, dan kan het ook de vraag zijn wat zwaarder weegt. Gelijk alles omgooien als er kritiek is, heeft geen zin. Mensen zijn heel vindingrijk als je nieuwe maat regelen neemt, dus gebeurt er weer wat anders." Volgens de Bergse voorlichtster zijn de witte paaltjes goed zicht baar. door Esme Soesman KAPELLE - De bouwwerk zaamheden aan Versmarkt C1000 in Kapelle betekenen een strop voor de ernaast gele gen Zeeuwse Vlaggen Combi natie (ZVC-Reclame) aan de Ooststraat. ZVC-eigenaar Paul Okkema zegt al twintig tot dertigduizend gulden aan opdrachten te zijn misgelo pen, sinds in november de werkzaamheden zijn begon nen. Schuitema Vastgoed uit Amersfoort, eigenaar van bei de panden, wil geen commen taar geven. De achter de ZVC gelegen loods is deels in gebruik doör de C1000 en deels door de ZVC. De versmarkt moet over pad verlenen aan Okkema, die zijn deel van de loods heeft ingericht als werkplaats om onder meer vlaggen en licht bakken te maken. Sinds de werkzaamheden bij de C.1000 zijn begonnen, wordt de in gang van de loods voortdurend door auto's geblokkeerd, stelt Okkema. Door graafwerk zaamheden is het pad op dit moment zelfs helemaal niet toegankelijk. „Ik wist dat er verbouwd ging worden, maar niet dat dat in deze mate zou zijn. Het pad zou deels vrijge houden worden. Nu kan ik mijn loods niet in en dat bete kent dat ik me niet aan de le vertijden kan houden die ik met opdrachtgevers heb afge sproken. Juist dat is altijd de kracht van mijn bedrijf", al dus de eigenaar van ZVC. Bovendien is de computerap paratuur - door het trillen van boren - al twee keer op hol ge slagen, waardoor al gemaakt werk vernietigd werd. Ook dat leverde vertraging opDrie op drachtgevers hebben inmid dels hun order ingetrokken. Behalve de loods is ook de re ceptie van het bedrijf moeilijk bereikbaar. Klanten moeten nu gebruik maken van de in gang van het woonhuis. Frus trerend vindt Okkema, temeer omdat nieuwe klanten vaak een kijkje komen nemen bij het bedrijf. „Ik heb afgelopen jaar veel geadverteerd en dat wordt nu in één keer teniet gedaan. Ze zeggen dat dit nog tot april duurt. Als dat zo is, zijn wij failliet." Huur De ZVC-eigenaar, die boven zijn eigen bedrijf woont, is ge stopt met huur betalen. Zijn woning en bedrijfspand zijn eveneens eigendom van Schuitema. Bovendien heeft Okkema een advocaat in de arm genomen, die zich beraadt over te nemen stappen. Schui- temawoordvoerder M. Ver- hoeff onthoudt zich van com mentaar. De bouwactiviteiten voor de C1000 in Kapelle brengen de naastgelegen Zeeuwse Vlaggen Combinatie in problemen. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 29