Virenque ontloopt straf niet Met drie diploma's de wijde wereld in Arsenal bevrijdt Nwanko Kanu Karavaan woestijnrally overvallen Geesink ontvangt brief Samaranch Bokser Mike Tyson gaat op buffeljacht 23 Verbruggen op qui-vive PZC vrijdag 15 januari 1999 door René Banierink LAUSANNE - Wanneer Ri chard Virenque mocht denken niet een Zwitserse licentie een mogelijke schorsing door de Franse bond te omzeilen, dan heeft hij het mooi mis. Dat zegt Hein Verbruggen, voorzitter van de internationale wieier unie (UCI). 'Volstrekte onzin', is zelfs het krachtige commentaar van de Nederlander op berich ten die de afgelopen dagen her en der verschenen. Die kwamen naar aanleiding van het feit dat de 29-jarige Franse wielrenner, die al meer dan een jaar in het Zwitserse 'Genève woont, naar verwach ting vandaag op een persconfe rentie bekend maakt dat hij een contract bij het Italiaanse Polti tekent. Dat zou meteen beteke nen dat Virenque terugkomt op zijn verklaring van 6 december vorig jaar dat hij zou stoppen met wielrennen. Licentie Virenque behoorde afgelopen jaar tot de Festina-renners die uit de Tour de France werden gezet naar aanleiding van de be kentenis van ploegleider Rous- :el en verzorger Voet dat er in het team op grote schaal en ge- itructureerd doping werd ver strekt. In tegenstelling echter tot een aantal, inmiddels ge schorste, Zwitserse renners als Zülle en Dufaux, heeft Virenque iteeds ontkend doping te heb ben gebruikt. Dat is hem be paald niet in dank afgenomen in Zwitserland en het zou daarom des te pikanter zijn wanneer hij door het aanvragen van juist een Zwitserse licentie van de eventuele problemen af zou zijn. Sancties Op dit moment loopt in Frank rijk nog steeds het gerechtelijk onderzoek tegen de Festina- equipe. Volgens de berichten zou Virenque mogelijke sancties van de Franse bond naar aanlei ding daarvan willen ontlopen door een Zwitserse licentie aan te vragen. „Complete onzin", zegt Verbruggen. „Wanneer uit het Franse gerechtelijk onder zoek blijkt dat Virenque dingen heeft gedaan die in strijd zijn met de reglementen van de UCI, dan wordt hij gestraft. De UCI geeft dan de nationale bond waar de betreffende renner de licentie heeft aangevraagd, min of meer opdracht die renner te straffen. Het maakt dus niet uit bij welke bond Virenque zijn li centie aanvraagt, hij blijft on der de i'egels van de UCI vallen. Het wachten is nu op de uit spraak van de Franse rechter, tot dat moment kan en wil de UCI niets doen. Verbruggen: „En dat kan best nog wel een paar maanden duren." Bij de Zwitserse bond kon giste ren overigens niemand vertellen of Virenque inderdaad een Hel- veetse licentie heeft aange vraagd. De Zuid-Afrikaan Alfie Cox rijdt op zijn KTM-motorfiets door de Afrikaanse woestijn. Cox staat op de vierde plaats in het algemeen klassement. foto Bruno Fablet/AP van onze sportredactie TICHIT - De karavaan van de woestijn rally Granada - Dakar is het slachtoffer geworden van een gewapende bende. Bij de overval, op het grondgebied van Mau- retanië, zijn verscheidene voertuigen ge stolen. Van deelnemers en volgers werden paspoorten en geld afgenomen. Ruim rijf tig kilometer voor het einde van de twaalfde etappe, van Nema naar Ti chit, dwong de bende twaalf auto's, zeven vrachtwagens en vier motoren tot stop pen. Een twintigtal zwaar bewapende overvallers fouilleerde de deelnemers op waardevolle bezittingen. Vier auto's, drie vrachtwagens en een motor werden mee genomen. De vrachtwagens werden gisteren terug gevonden. van het overige materieel ont breekt vooralsnog elk spoor. De overval lers maakten de overige vervoermiddelen onklaar. Alle mensen bleven ongedeerd en konden op eigen kracht het bivak in Tichit bereiken. De organisatie van de woestijnrally be sloot gisterochtend na enig oponthoud de veertiende etappe, van Tichit naar Atar, van start te laten gaan. De Duitse autocoureur Jutta Klein- schmidt boekte in de dertiende etappe de tweede dagzege met haar Zweedse navi gator Tina Thörner. AFP van onze sportredactie UTRECHT - Anton Geesink heeft van IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch een per soonlijke brief ontvangen naar aanleiding van uitgaven door het organisatiecomité van de Winterspelen van 2002 in Salt Lake City. Dat heeft het Neder landse IOC-lid in een persbe richt laten weten. Geesink wil niet op de inhoud van het schrij ven van Samaranch ingaan. „Deze brief maakt deel uit van de confidentiële juridische pro cedure, die conform de IOC- reglementen is gestart naar aan leiding van de. inmiddels in de publiciteitsorganen op rui me schaal vermelde, uitgaven, gedaan door het organisatie comité Salt Lake City", aldus Geesink. De brief van de IOC-voorzitter gaat vermoedelijk over de 5000 dollar die Geesink ontving van het organisatiecomité van Salt Lake City voor zijn mobiele olympische academie. Het IOC meldde eerder dat het twaalf le den per brief om opheldering zou vragen naar aanleiding van de bedragen of goederen die ze eerder van Salt Lake City ont vingen. Geesink meldde dat hij Samaranch per omgaande zijn antwoord zal zenden. Na de zitting van het uitvoerend comité van het IOC op 24 janua ri. de vergadering waarin beslissingen vallen naar aanlei ding van het omkopingsschan daal in Salt Lake City, wil Gees ink de zaak toelichten. ANP van onze sportredactie- LONDEN - Arsenal heeft giste ren met Inter Milaan overeen stemming bereikt over de over gang van ex-Ajacied Nwanko Kanu naar de Engelse kampi oen en bekerhouder. De club, waar hij wordt herenigd met Marc Overmars en Dennis Berg kamp, neemt de Nigeriaanse aanvaller voor circa vijftien miljoen gulden over van Inter. Kanu (22) zal voor vijfjaar teke nen. mits hij de medische keu ring goed doorstaat. In het na jaar van 1996, kort na zijn transfer van Ajax naar Inter, kwam bij een medische test een slecht functionerende aortaklep aan het licht. Na een operatie in Amerika werd Kanu volledig genezen verklaard. Maar Arse nal wil volgens een woordvoer dergeen risico's lopen. De Nederlandse manager van Kanu, Franklin Sedoc, ver klaarde niettemin dat Kanu woensdag al is gekeurd en dat de uitslag positief was. „Hij is kerngezond en kan dus topvoet bal bedrijven. Hoewel hij de laatste twee jaar amper heeft gespeeld De transfer is rond, wel moet Kanu nog rondkomen met de club. Maar dat lijkt me geen probleem." Bij Inter kwam de aanvaller nauwelijks aan spelen toe. „Dit is dan ook een bevrijding", ver zuchtte hij gistervond. „Ik wil dolgraag spelen. Die kans krijg ik nu. Ik hoop en denk het ple zier in het voetbal terug te vin den." Kanu kon ook terugkeren naar Ajax. Hij was zelfs al op zoek naar een huis in Diemen. „Maar", aldus Sedoc, „het is niet het juiste moment voor Ka nu om nu terug te gaan naar Ajax. De club zit niet in rustig, vaarwater. Het ontslag van Olsenproblemen rond De Boer tjes die straks ook nog vertrek ken. net als meer spelers waar schijnlijk." AFP Oezbeek Rustam Kasimdhzanov wil via Vlissingen naar de schaaktop Hij is 19 jaar, Oezbeek en uitzonderlijk slim. Van zijn naam heeft nog bijna niemand gehoord, maar daar moet verandering in komen. Rustam Kasimd hzanov is een talentvol schaker en reist de halve wereld door in zijn drang een echte topper te wor den. Zijn rust zoekt hij niet in zijn geboorte plaats Tashkent of in schaakbolwerken als New York of Amsterdam. Voor een volgend toer nooi laadt Kasimdh zanov zich op achter de Oranjemolen. In Vlissin gen dus. door Koen de Vries VLISSINGEN - Morgen begint Rustam Kasimdhzanov aan een van de grootste uitdagin gen in zijn nog prille carrière. Vorig jaar won de Oezbeek samen met de Nederlander Di- mitri Reinderman de meester - groep van het Hoogovens toer nooi en daarom mag hij nu meedoen in de grootmeester- groep. In Vlissingen bereidde hij zich enkele maanden voor op deze krachtproef. Een krachtproef mag het best genoemd worden, want Kasimdhzanov - momenteel ongeveer zeventigste op de we reldranglijst - ontmoet in Wijk aan Zee de top-zeven van de wereld (Kasparov. Anand, Kramnik. Ivantsjoek, Topalov, Shirov en Svidler), de beste Nederlanders (Timman, Van Wely, Piket, Sokolov en Rein derman) en de tot Amerikaan genaturaliseerde Rus Yer- molinski. Gemiddeld zes uur per dag zat Kasimdhzanov met zijn neus in de boeken of met zijn hoofd boven de stukken. Daarna stapte hij op de fiets voor een rondje Walcheren of maakte hij een wandelingetje door de Vlissingse binnenstad. En las hij Engelstalige boeken. „Sommige mensen noemen mij een expert van Engelse litera tuur uit de periode 1900-1930. Dat is zwaar overdreven. Ze noemen mij zo, omdat ze zelf nooit lezen. Ik heb natuurlijk wel wat gelezen van Oscar Wild, Charles Dickens en dat soort mensen. Ik citeer ook wel uit hun werk. Maar dat heeft er mee te maken dat ik een goed Rustam Kasimdhzanov: „Hier is het lekker rustig. Ik kom tot mezelf door de sfeer van de stad en door de zee." foto Lex de Meester geheugen heb." „Vlissingen is een ideale plaats om het hoofd schoon te krijgen", meent het schaaktalent. ..Ik ben snel af geleid, want het schaken spookt steeds door mijn hoofd. Je mag dat rustig een vorm van deformatie noemen. In grote steden zou die afleiding alleen maar groter zijn. Hier is het lekker rustig. Ik kom tot mezelf door de sfeer van de stad en door de zee." Hübner Je zou Kasimdhzanov best een van de laatste troubadours in de westerse wereld kunnen noemen. Geld om een vaste verblijfplaats te betalen heeft hij niet. Dus logeert hij een poosje hier en dan weer daar. 'Hier' is bij Paul van Rooijen, een schaakgekke Vlissinger die zijn huis in de buurt van het Ar senaal heeft staan. 'Daar' is bijvoorbeeld in Solingen, bij zijn teamgenoot Robert Hüb ner, de man die een panische angst heeft voor journalisten en twintig talen vloeiend spreekt. De Duitser geldt als een van de beste schaakanaly tici ter wereld en is verder zeer bedreven in het ontraadselen van allerlei oude geschriften. „Alleen toppers kunnen een huis betalen"weet de gelegen- heids-Vlissinger. En een topper is Kasimdhzanov nog niet, hoewel hij vorig jaar in Iran kampioen van Azië werd. „Ik besef dat ik me de beste scha ker van drie miljard mensen mag noemen, maar ik doe dat niet. Een aantal sterke spelers deed niet mee, zoals Anand. Ik heb daar een paar aardige par tijen gespeeld, maar was niet super." In zijn vroege jeugd was Kasimdhzanov voorbestemd om een hoge functie in de Rus sische politiek te vervullen. Hij behoorde tot een door de staat geselecteerd elitegroepje jon geren, dat regelmatig de wijde wereld werd ingestuurd. Ook in 1980, een jaar na het einde van het IJzeren Gordijn, ging hij nog naar zo'n pioniers kamp. Tijdens een vijftigdaags verblijf aan de Zwarte Zee werd hij in de watten gelegd („we kregen ladingen kaviaar, maar hadden niet in de gaten dat dat iets speciaals was") en werd er gesproken over poli tiek. „Ik was nog maar elf en was al helemaal ingesteld op politiek. Ik kon hele betogen opbouwen en theorieën formuleren. Ook toen nog zat er een communis tische gedachte achter. Het IJzeren Gordijn was misschien verdwenen, maar dat was in de Sovjet Unie nog bijna nergens doorgedrongen. Pas later ro ken we de geur van democratie. Ik was elf. maar wilde toch een daad stellen en stapte als een van de eersten uit dat kamp." In Oezbekistan was weinig toe komst voor een talentvol scha ker. „In de Sovjet Unie was een topschaker een man met aan zien. Dat is nu allang niet meer zo. De infrastructuur van het schaken is in Oezbekistan he lemaal weggevaagd. Er zijn geen clubs en er zijn geen trai ners. Wil je wat bereiken, dan moet je daar niet zijn. De men sen kennen me er wel, maar daar heb ik niets aan." Secondant Daarom bouwt hij in Vlissin gen aan zijn hoogst onzekere toekomst. Paul van Rooijen probeert Kasimdhzanov af en toe te ondersteunen bij zijn trainingen. Veel baat heeft die daar niet bijwant Van Rooijen is lang niet zo geniaal als de Oezbeek. „Ik zou graag zeggen dat ik een revolutionaire aan pak heb en dat ik daarom geen secondant nodig heb. Maar dat is niet zo. Ook die kan ik niet betalen." Zware druk In elk geval staat Kasimdh zanov voor het zwaarste toer nooi uit zijn carrière. Of toch niet? „Als het goed gaat, hoeft dat met zo te zijn. Volgens mij staan mijn tegenstanders on der een minstens even zware druk. Zij zijn bijna verplicht om van een op papier zwakkere speler te winnen. Ik ben van niemand bang. De meeste par-, tijen die mijn tegenstanders de laatste tijd gespeeld hebben, heb ik nagespeeld. Ik heb mijn partijen daarmee vergeleken. Het blijkt dat het verschil in de top heel klein is. Het zou heus niet zo bijzonder zijn als Kas parov in de buurt van mij zou eindigen." De voorbereiding achter het bord was kort en goed Volgens de Oezbeek, maar niet het be langrijkst. De psychologische kant van de zaak is van veel groter belang. „Toen Short en Kamski aan hun eerste toer nooi meededen, gingen ze ten onder aan de druk. Ze scoorden 1,5 en 2 punten uit dertien par tijen. Dat mag mij niet overko men Ik weet dat ik mijn stin kende best zal moeten doen om een goed resultaat te bereiken. Maar ik overschat het belang niet. Het is geen WK. Als ik dit toernooi verschrikkelijk be langrijk zou vinden, zet ik me zelf onder zware druk. Ik moet gewoon benieuwd zijn naar hoe het gaat, en genieten. En als het fout gaat, moet ik niet alle schepen achter me ver branden." Dat laatste is van groot belang. Kasimdhzanov wil graag een gerespecteerd prof worden, maar weet dat schakers in die pe dalen verzeild kunnen ra ken. Hij wil zichzelf geen druk opleggen en richt zijn pijlen daarom op de wat verdere toe komst. „Ik weet wat van En gelse literatuur, maar daar kom je nergens mee. In feite kan ik maar één ding: schaken. Ik heb drie diploma's: die van Fide-Meester, van Internatio naal Meester en van Groot meester Daarmee zal ik het moeten redden." door Norbert Kleinherenbrink LAS VEGAS - Iron' Mike Tyson maakt zaterdagavond in het MGM Grand Hotel en Casino van Las Vegas zijn tweede co meback als bokser, na een ge dwongen absentie van ruim an derhalf jaar. De slechtste man op aarde bindt de strijd aan met de 30-jarige Zuid-Afrikaan Frans Botha, ook wel de 'Witte Buffel' genoemd. De veelbe sproken 32-jarige Amerikaan gaat op buffeljacht. Het gevecht in het gok- en boks- mekka is afgesloten op tien ron den. Maar of de partij ook zo lang zal duren, is zeer de vraag. Bij de bookmakers in Las Vegas is Tyson zwaar favoriet: 7-1 „Het wordt een bloedbad", voorspelde de ex-gedetineerde, fijnzinnig als altijd. „Botha moet uitkijken, anders wordt hij in een lijkzak afgevoerd. Hij is blank, hij kan me niet verslaan." Voor Tyson is het de laatste kans in zijn turbulente leven. Als hij het nu opnieuw verknalt, is er geen weg meer terug. Dan zal de jongste wereldkampioen in het zwaargewicht van alle bonden (22 november 1986) voor eeuwig te boek staan als verkrachter, crimineel, geweldpleger en beest. Opnieuw beginnen „Ik probeer mijn leven te veran deren", zei Tyson in de aanloop naar zijn duel met ex-doping- zondaar Botha. „Het liefst zou ik verhuizen naar een ander land en daar helemaal opnieuw beginnen. Maar eerst wil ik nog vier partijen boksen. Daarna stop ik en ga ik me helemaal op mijn gezin richten." Tyson verloor op 28 juni 1997 in Las Vegas als mens en bokser al zijn krediet en waardigheid. In een vlaag van waanzin beet hij in de ring een stuk uit het oor van wereldkampioen Evander Holyfield. Zijn diskwalificatie vormde het begin van een lange lijdensweg Hij verloor zijn bok- slicentie, moest zich bij diverse psychiaters en tuchtcommissies melden, werd aangeklaagd we gens belastingontduiking, be gon een j uridische procedure te gen zijn manager Don King en werd beschuldigd van de mis handeling van twee verkeers deelnemers. In die laatste strafzaak dreigt opnieuw een gevangenisstraf voor Tyson. Hij moet op 5 febru ari voorkomen. Er loopt nog een voorwaardelijke straf tegen hem. Indien de tweevoudige we reldkampioen aller bonden schuldig wordt bevonden aan molestatie, kan hij maximaal Mike Tyson. twintig jaar cel krijgen. Eerder verbleef hij drie jaar achter de tralies wegens de verkrachting van een 18-jarige deelneemster aan een Miss-verkiezing, Strijden „Destijds ben ik als man de ge vangenis ingegaan en er als man uitgekomen", liet Tyson laco niek weten „Als het moet, doe ik dat opnieuw. De geschiedenis kan zich herhalen. Ik ben sterk en vastberaden. Mij kan niets gebeuren. Ook geestelijk kan niemand mij doden. Zolang ik leef, zal ik strijden." Tyson, al ruim twee jaar ge trouwd met arts Monica Turner en vader van twee kinderen, be seft dat hij de schijn tegen heeft en houdt. „De Amerikaanse maatschappij vindt dat ik in de gevangenis thuishoor. Ik kan bij wijze van spreken niet eens meer een blank meisje aankij ken. Als ik daarbij betrapt word, sta ik meteen onder ar rest. Wat dat betreft, maak ik me geen enkele illusies meer." Voor TYson, die tijdens recente persconferenties in Las Vegas een fitte, scherpe en imposante indruk maakte, is het duel met Botha een opstap naar het grote werk. De voormalige boksheld wil opnieuw de onbetwiste kampioen van alle grote bonden (WBA, WBC, IBF, WBO) zijn. Daarvoor moet hij nog even ge duld hebben. Eerstboksende ti telhouders Lennox Lewis (WBC) en Holyfield (IBF en WBA) op 13 maart in New York tegen elkaar. Tyson zal de win naar van dat titanenduel maar al to graag willen uitdagen. „Holyfield en Lewis zijn uitzon derlijke boksers, maar ze zijn geen Mike Tyson", grinnikte de knock-outspecialist. „Zij zijn de kampioenen, ik ben de ko ning. Als zij op dezelfde avond moeten boksen als ik, komt er niemand bij hen kijken." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 23