Universiteit wil Zeeuws filiaal *£SZ Tussenpersonen vallen verzekeraars aan Saddam mag van VS meer olie voor voedsel verkopen Bf^ESHO Witte Panters in actie 4 WEKEN VANDAAG OPEN DAG VACATURES Ondergang Bureau Toerisme Zeeland leidt tot grote chaos VOOR 16,00 2z Twente overweegt studenten in Vlissingen propedeuse te laten doen Auto Leasen? Afzettingsproces tegen Clinton begonnen Brazilië in zwaar weer Bouwen onder spanning Oezbeekse schaker in Vlissingen JA, ik wil: Kunst van het Vaticaan in Bonn Herfstig ZW7 Veel bewolking en soms wat lichte regen. Vrij krachtige tot harde zuidwestenwind. Middagtemperatuur rond 9 graden. 242e jaargang no. 12 vrijdag 15 januari 1999 losse nummers 1,80 door Richard Hoving VLISSINGEN - De Uni versiteit Twente (UT) overweegt een propedeu sejaar onder te brengen bij de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. Over de in houd van het academisch onderwijsprogramma be staat nog geen duidelijk heid. De UT, die de naam heeft een 'ondernemende universiteit' te zijn, verzorgt al propedeuseon- derwijs aan de Hogeschool Friesland in Leeuwarden. Stu denten volgen hier een breed opgezet programma dat aan sluit op meerdere studierichtin gen die aan de UT-vestiging in Enschede worden gegeven. De gesprekken tussen de Hoge school Zeeland en de UT zijn een direct gevolg van het debat dat vorig jaar werd gehouden over de toekomst van Vlissingen. Tij dens een van de vele openbare bijeenkomsten adviseerde een oud-rector magnificus de Hoge school Zeeland na te denken over een samenwerkingsver band met de Universiteit Twen te. ,Dat hebben we gedaan", aldus bestuursvoorzitter van de Ho geschool Zeeland L. Labruyère. Na een aantal verkennende te lefonische gesprekken gaan vertegenwoordigers van beide onderwijsinstellingen binnen kort rond de tafel zitten. Vol gens Labruyère heeft de UT nog niet definitief besloten om een propedeusejaar in Zeeland op te zetten. „Voor het zover is moet er eerst een haalbaarheidson derzoek worden gedaan." Dit onderzoek moet duidelijk ma ken of er voldoende belangstel ling is voor het volgen van een academisch jaar in Zeeland. Eindhoven De Hogeschool Zeeland is al langer op zoek naar een univer siteit om een samenwerkings verband mee aan te gaan. De Erasmus Universiteit in Rotter dam en de Katholieke Universi teit Brabant in Tilburg hebben nooit belangstelling getoond. De Universiteit Eindhoven trok zich een paar j aar geleden op het laatste moment terug. Een sa menwerkingsverband met een universiteit past volgens La bruyère 'uitstekend' in het stre ven van de Hogeschool Zeeland om 'hét centrum voor hoger on derwijs in Zeeland te zijn'. Labruyère acht de kans groot dat de UT haar plannen doorzet. „De gesprekken zijn tot dusver re erg positief verlopen.De eer ste academische studenten denkt de bestuursvoorzitter niet voor 1 september 2000 te kunnen verwelkomen. „Eigen lijk is het nog te vroeg om over een datum te praten, maar het komende schooljaar lijkt mij in elk geval niet reëel." Een woordvoerder van de UT omschrijft de gesprekken die tot dusverre met de Hogeschool Zeeland zijn gevoerd, als 'louter oriënterend'. „Het is voor ons wel een serieuze optie, maar of het doorgaat kan en durf ik nog niet te zeggen." De UT begon in 1985 bij wijze van experiment met een vesti ging in Friesland. Dat gebeurde onder meer op verzoek van de I U least al een VW Passat vanaf/ 619,- per maand KIEV - Soldaten van de Nationale Garde van de Oekraïne oefenen in het neerslaan van onlusten op straat. De militairen ontvangen hun training van Amerikaanse ser geanten, die in de Oekraïne zijn in het kader van de militaire samenwerking tussen de twee landen. De eenheid die hier in actie is, behoort tot het Witte Panter-bataljon. De soldaten staan zelf verwarrend genoeg te boek als de 'rode baretten'. foto Sergei Supinsky/AP AUTO-LEASE Walcheren Tel.: 0118 424000 Fax.: 0118 416699 WASHINGTON - In het proces tegen president Clinton hebben de aanklagers van het Huis van Afgevaardigden gisteren in hun openingsverklaringen herhaald dat Clinton wegens meineed en belemmeren van de rechtsgang moet worden afgezet. De aanklagers willen bewijzen dat de president herhaaldelijk over zijn relatie met Monica Le winsky heeft gelogen tegen de justitie en vooral voor de grand jury die door aanklager Starr bijeen was geroepen. Clintons verdedigers in het pro ces, dat wordt geleid door Op perrechter William Rehnquist, komen vanaf dinsdag aan het woord. De president kan wor den uitgenodigd om als getuige op te treden in het proces. De senatoren beslissen pas over het al dan niet toelaten van ge tuigen nadat beide partijen hun zaak in de eerste ronde hebben gepresenteerd. Ook Monica Le winsky kan worden opgeroe pen. RTR/AFP/AP zie ook pagina 2 door Alex Bogers DEN HAAG - De verzekerings maatschappijen zijn doorgesla gen in hun jacht op marktaan deel en winstgroei. Die bood schap had Alexander van Voorst Vader, de voorziter van de NB- VA, de Bond van Assurantiebe middelaars, gisteren voor de Nederlandse verzekeraars. „Commercie wint het van de normen en waarden. Winstbe jag en het najagen van markt aandeel doen afbreuk aan kwaliteit en integriteit. De ver zekeringsbranche moet nu haar zure lessen trekken", vond Van Voorst Vader. De marktwerking die is ontstaan door de privati sering van de Ziektewet en de WAO is door de verzekeraars vertaald naar 'ieder voor zich'. Verzekeringsmaatschappijen houden zich vooral bezig met de jacht op de jonge gezonde werk nemer en de collectieve contrac ten. Volgens Van Voorst Vader hebben de verzekeraars hier mee een bom onder de branche gelegd. Hij roept op tot strin gentere vormen van toezicht, omdat zelfbeheersing niet toe reikend "is. De voorzitter windt er geen doekjes om. De verzeke raars zijn te ver gegaan en moe ten nu op de blaren zitten. De privatisering van de Ziektewet en de WAO boden de verzeke raars nieuwe grote markten waarop zij zich vol overgave stortten. „Men verliest uit het oog dat er een bodem zit in elk aantrekkelijk aanbod", aldus Van Voorst Vader. De harde woorden van de voor man van de tussenpersonen komen een week nadat de verze- van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Verenigde Staten gaan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties voor stellen om Irak zo veel olie voor voedsel te laten verkopen als het wil. Washington wil daarmee voorkomen dat president Sad dam Hoessein nog langer kan zeggen dat het Westen zijn be volking uithongert. Een Amerikaanse regerings functionaris verklaarde dat 'wij er geen probleem mee hebben als het Iraakse volk meer voed sel en medicijnen nodig heeft'. „Wij bestuderen manieren om dit aan hen te geven." Volgens de Amerikaanse VN- ambassadeur Burleigh staat het voorstel gelijk aan het beëindi gen van het olie-embargo tegen Irak. Dit werd acht jaar geleden ingesteld na de Iraakse invasie in Koeweit. Op dit moment mag Bagdad per- zes maanden voor ruim tien mil jard gulden olie verkopen om het Iraakse volk aan medica menten en voedsel te helpen. Het land kan per halfjaar echter maar voor ongeveer zesenhalf miljard gulden olie oppompen. Desondanks dienen de Ameri kanen het voorstel in. De VS zouden eveneens het pro ces willen stroomlijnen dat be paalt welke goederen Irak wel en niet mag kopen in het kader van het olie-voor-voedsel-pro- gramma Bagdad wees het plan later als 'zonder betekenis' af. Het zei dat het al zoveel olie exporteert als de markt kan opnemen. De Iraakse regering herhaalde dat elke oplossing van de langduri ge crisis over de ontwapening (Advertentie) MORGEN IN DEZE KRANT! gepaard moet gaan met een vol ledige opheffing van de VN- handelssancties en schadever goeding voor westerse aanval len op zijn grondgebied. De Iraakse vice-premier Tareq Aziz verklaarde gisteren in een krantenartikel dat Koeweits 'land en kusten' deels aan Bag dad behoren. Aziz omschreef de grenzen van Koeweit als een 'bomhuls die in de toekomst tot ontploffing kan komen'. RTR/AFP/AP keraars de premies voor de zie kengeldverzekering en de ziek tekostenverzekering flink moesten verhogen. Daarnaast bleek in de afgelopen weken dat het aantal WAO'ers weer is op gelopen. Gezonde Bij de ziektekostenverzekering proberen de verzekeraars zo veel mogelijk jonge gezonde mensen en collectieve verzeke ringen binnen te halen. De con currentie is zo groot dat de ver zekeraars verliezen op deze polissen voor lief nemen. Vol gens de Consumentenbond draaien de ouderen hiervoor fr- nancieel op en kunnen een aan tal mensen met een ziekteverle den geen onderdak vinden als ze een andere verzekeraar zoeken. Van Voorst Vader signaleert dit ook en zegt dat hiermee een wis sel wordt getrokken op het soli dariteitsbeginsel, de basis van verzekeringen. Immers, mensen die geen problemen hebben, be talen mee aan de kosten voor hen die wel ziek worden. In ruil hiervoor zijn ze verzekerd voor hulp als ze toch ziek worden. „Wordt hier aan getornd", zegt Van Voorst Vader, „dan lopen wxj het risico de eerste domino steen in een hele lange reeks om ver te werpen." GPD (Advertentie) Een bejaarde Iraakse vrouw zoekt naar voedsel in een vuilnishoop in Bagdad. foto Santiago Lyon/AP Sportieve veterschoen provincie en de Kamer van Koophandel. Uit onderzoek was gebleken dat het aantal Friese schoolverlaters dat voor een technische opleiding koos, beduidend onder het landelijk gemiddelde lag. Afgelopen sep tember hebben ongeveer vijftig studenten zich aangemeld om een universitaire propedeuse op de Hogeschool Friesland te vol gen. De Braziliaanse straatmuzikant Edevaldo Ferreira speelt met zijn zoons een deuntje in het door een crisis getroffen fi nanciële hart van Brazilië. Saö Paulo Economen kijken met argusogen naar de gebeurtenissen in het Zuid-Ame rikaanse land, omdat die de internationale financië- JT le wereld zware schade zouden kunnen toebrengen. O Nieuwbouwwoningen in Goes staan letterlijk onder hoog spanning. Ondanks de aanwezigheid van het stalen gevaarte is er geen gebrek aan belangstelling voor de 1 U huizen. De Oezbeekse schaker Rustam Kasimdhzanov verblijft al enige tijd in Vlissingen. Hij bereidt zich daar voor op het pres tigieuze Hoogovens schaaktoernooi dat dit weekeinde begint. Kasimdhzanov krijgt in Wijk aan Zee te maken met de absolute wereldtop, maar de Zeeuwse rust en kust O O geniet nog even zijn voorkeur. fc-w feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; kunst cul tuur: 9,10,11,13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 23, 24,25, 26 en 27. door Jacques Cats MIDDELBURG - Een faillisse ment van het Bureau voor Toe risme Zeeland lijkt onafwend baar als de kantonrechter aan de directeur en zeven medewer kers bij hun ontslag een schade claim van totaal negen ton toewijst. De acht vochten don derdag de ontbinding van hun arbeidsovereenkomst aan. Gaat het bureau financieel ten onder, dan «taan alle 31 mede werkers op straat. Het faillisse ment leidt tot een financiële ramp. Gelden van consumenten om vakantiewoningen te reser veren vallen dan in het faillisse ment en kunnen niet worden doorbetaald aan de woningver huurders. „Dat zal deze zomer chaotische taferelen opleve ren", voorspelt stichtingsadvo caat K. P. T. G. Flos; consumen ten die woningen opeisen en verhuurders dre woningen wei geren. De vakantieboekings- centrale van het Bureau wordt nu al geteisterd door telefoon tjes van verhuurders, die, han gende de perikelen, hun vakan- tiehuizenbestand blokkeren. Schade Het faillissement kan grote schade toebrengen aan de pro motie van Zeeland. Ook dreigen er verstrekkende consequenties als ANWB en VW Middelburg alleen moeten opdraaien voor de exploitatie van het Zeeland Promotie Paviljoen. Inmiddels hebben de eerste ge gadigden zich aangediend voor overname van onderdelen van het bureau. Ef wordt vooral ver lekkerd gekeken naar de vakan- tieboekingscentrale, op jaarba sis goed voor een omzet van zeven miljoen gulden. Een van de geïnteresseerden wil de afde- (Advertentie) ling wel overnemen, maar dan zonder het bijbehorend perso neel. De Walcherse Rabobanken willen praten over steun. Kantonrechter M. Klarenbeek komt binnen een week tot een oordeel, waartegen geen beroep mogelijk is. Hij liet doorsche meren dat twee arbeidsovereen komsten zullen worden ontbon den. Zonder vergoeding. zie ook pagina 15 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: telefoon: 0164-236023 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat snellen 0800-0231231 De PZC 713214 000002 PAGINA 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1