RQVINCIALE ZEEUWS Borst tegen tabak in super Europese rel loopt met sisser af Tankvliegtuig stort neer bij Schinveld Terneuzen mag in uitgaanscentrum opnames maken 4 WEKEN A Brazilië zorgt voor beurspaniek Fotoprijzen voor Van Resteren Beperken verkooppunten zou jongeren meer van roken afhouden Duitsland sluit kerncentrales TOPKWALITEIT MEUBELEN Helikopter bezorgt vogelhut "Oorlog' om toeristisch bureau Japan nodigt nazaten kampslachtoffers uit VOOR 16,00 JA, ik wil: PZC Nieuwe ploeg voor Dubbeldam 1 5° Eerst droog Wolkenvelden, ook een beetje zon en eerst op de meeste plaatsen droog. Vanavond en vannacht regen. Maximum 7 graden. 242e jaargang no. 11 donderdag 14 januari 1999 losse nummers 1,80 LONDEN - De effectenbeurzen in Europa hebben gisteren een behoorlijke tik opgelopen van de problemen waarin Brazilië verzeild is geraakt. Ook de be langrijke beurs ter wereld, die in .New York, moest het ontgelden. De onrust was een gevolg van het opstappen van de Brazili aanse bankpresident Franco, een fervent inflatiebestrijder. Later leek de schrik wat weg te ebben. Wall Street sloot 1,3% lager Daarmee viel het verlies erg mee, want in het eerste uur van de handel zakte de beursin dex met 2,75%. De Braziliaanse Bovespa-index zat snel na ope ning op een verlies van 10%, maar sloot 5% lager. Dat het verlies kleiner werd. kwam doordat overheidsbedrijven op de beurs aan het kopen gingen. Brazilië is de 'economische ach tertuin' van de Verenigde Sta ten. Gaat het in daar mis, dan kan het ook fout lopen in de VS. De neergang in Amsterdam be droeg 5,4%. Frankfurt moest Jiet doen met een verlies van 4,1% en Parijs daalde 3,5%. Londen zakte 3%. In Madrid kwam de daling uit op 6,9%, de pp twee na grootste daling in de jeschiedenis. ANP/RTR/AFP zie ook pagina 6 van onze redactie binnenland ONDERBANKEN - Een tankvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is gis teravond vlakbij de vliegbasis in het Duitse Geilenkirchen neergestort. De bemanning van vier mensen is daarbij om het leven gekomen. Het tankvliegtuig kwam terecht in het bosgebied net over de grens bij het Lim burgse Schinveld en vloog na een ex plosie in brand. Het toestel, met 10.000 liter brandstof aan boord, kwam vlak bij twee huizen terecht, maar volgens de politie zijn er geen burgers om het le ven gekomen. Volgens een woordvoerder van de NAVO-basis Geilenkirchen heeft het toestel bij het aanvliegen voor de lan ding om onbekende redenen een door start gemaakt. Daarna stortte het neer. Bij een doorstart breekt de piloot de landing af, geeft vol gas om hoogte te winnen en zet daarna een nieuwe lan dingspoging in. Direct na het ongeval, even over half negen, werd in Nederland en Duitsland groot alarm geslagen. Brandweerlie den uit Onderbanken (waaronder Schinveld ressorteert) blusten uitein delijk samen met Duitse collega's het vuur. Ook brandweerkorpsen uit onder meer Heerlen en Brunssum waren ter plaatse, maar kwamen niet in actie Het tankvliegtuig was een KC-135 Stratotanker ter grootte van een Boeing 707. De belangrijkste taak van dit toestel is het bijtanken van vliegtui gen in de lucht. Het toestel kan 90.000 liter brandstof meenemen- GPD/ANP door Joke Licher en Guus Mater DEN HAAG - Minister Borst van Volksgezond heid wil af van de verkoop van sigaretten in super markten en benzinesta tions. Tabaksproducten horen wat haar betreft in een tabakswinkel. Sigaretten naast gezonde arti kelen in een supermarkt, vindt van onze redactie buitenland BONN - Binnen de Duitse coali tieregering hebben de sociaal democraten en Groenen giste ren hun geschillen opgelost over hoe af te stappen van kernener gie. De kwestie bedreigde de sa menhang van het kabinet. De twee partijen wonnen met hun anti-nucleaire programma de verkiezingen in september. door Joost Bosman TERNELTZEN - De gemeente ftrneuzen mag het camerasys teem in het uitgaanscentrum [aan gebruiken voor opspo- .ingsdoeleinden. Daarvoor leeft de Registratiekamer, die naakt over de privacy van bur gers en instellingen, deze week het groene licht gegeven. Terneuzen is daarmee een van eerste gemeenten in Nederland die deze bevoegdheid krijgt. Eerder al werden in Bergen op Zoom en Ede hiermee ervarin gen opgedaan. Sectiechef algemene bestuurs- en juridische zaken G. Christi- aanse bevestigt het fiat van de kamer. Hij verklaart dat voor de werkelijke registratie en opslag van de videobeelden nog de no dige technische aanpassingen moeten worden gedaan. De beelden mogen door het besluit van de Registratiekamer 24 uur na een incident nog worden ge bruikt om aanstichters van bij voorbeeld straatgeweld te ver- "jen. Voor de bediening van de apparatuur op het politiebu reau is speciale software nodig. ,De daartoe gerechtigde perso nen zullen die moeten installe ren", aldus Christiaanse. Justitie Hij wijst erop dat het gebruik van de videobeelden achteraf uitsluitend een zaak is van justi tie. „De gemeente staat daar buiten. Ons belang is alleen de (Advertentie) RECHTSTREEKS VAN GERENOMMEERDE FABRIEKEN VOOR DE HALVE PRIJS. Ridderkerk - Van 13 jan. t/m 20 febr. wordt bij Meubelboer derij de Reijer, Kievitsweg 124 Ridderkerk een specta culaire fabrieksverkoop gehouden. Honderden massief eiken, teak en geloogd grenen kasten, dres soirs, salontafels, eethoeken, kleinmeubelen, stoffen en lede ren bankstellen worden nu recht streeks, zonder tussenkomst van groothandel en importeur, ver kocht voor DE HALVE PRIJS. Alles wordt gratis thuisgebracht en vakkundig geplaatst. Met volledige garantie. Reservering voor latere levering is moge lijk. Wie binnenkort dus meubels nodig heeft kan nu zijn slag slaan bij: Meubelboerderij de Reijer. Kievitsweg 124, Ridderkerk (Bolnes). Bij Rotterdam. Dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Vrijdag koop avond. 's-Zondags gesloten. Ruime parkeergelegenheid. zij een slecht signaal. De minis ter zei dit gisteren bij een actie van de projectgroep Smoke Free Kids, die jongeren ervan wil weerhouden te beginnen met ro ken. Borst wil de verkoop bin den aan een vergunningenstel sel. Hoe snel dit kan, weet zij niet. Dat ligt ook aan de Kamer. De coalitiepartijen zijn ver- deeld over het plan van Borst. De PvdA is voor, de WD tegen en D66 is gereserveerd. „Beper king van het aantal verkoop punten is geen doel, maar een middel om de voornaamste doodsoorzaak te bestrijden", zegt het Tweede-Kamerlid Oudkerk (PvdA). Hij wijst op experimenten in Scandinavië. Te ver De WD vindt het plan van Borst te vergaan. „Zij laat weer een luchtballon op", zegt Van Blerck. „Dit gaat erg ver en het is nog maar de vraag of je jonge ren zo van het roken afhoudt. Als je een dergelijke maatregel neemt, dan moet je ook denken aan de economische belangen." D66 is evenmin enthousiast, maar vindt het plan wel een dis cussie waard. Het Kamerlid Van Vliet betwijfelt echter of een be perking van het aantal verkoop punten helpt jongeren van het roken af te houden. Het Centraal Bureau Levens middelenhandel ((CBL), waar bij alle supermarkten zijn aan gesloten, is verbaasd over het idee. „Afgesproken was dat het aantal verkooppunten onge moeid zou blijven", zegt een woordvoerster. De supers pro beren het roken te ontmoedigen door niet meer aan jongeren te verkopen, stelt het CBL De minister blijft erbij dat er een wettelijk verbod moet ko- Maar er trad verschil van me ning op over hoe snel de Duitse kerncentrales, die ongeveer eenderde van de stroombehoef- te leveren, zullen worden geslo ten. Een ander twistpunt was hoe om te gaan met kernafval. Details van de overeenkomst worden later bekendgemaakt. De Duitse regering begint op 26 januari besprekingen met de nucleaire industrie. AFP/RTR signalering en observering van ongeregeldheden Voor dat doel werd de camera in de Nieuwstraat afgelopen sep tember ook geïnstalleerd. De politie zou erdoor sneller kun nen ingrijpen bij opstootjes. Christiaanse zegt dat videobe waking leidt tot zo'n 60 procent minder straatgeweld. Hij ba seert zich daarbij op cijfers van de gemeente Nijmegen, waar het camera-experiment al lan ger loopt. Over Terneuzen is nog weinig te zeggen, omdat de ca mera daarvoor nog te kort staat opgesteld. Gorinchem De gemeente was samen met Nijmegen en Bergen op Zoom een van de voortrekkers op het gebied van camera's op straat. De discussie daarover laaide de ze week weer op na het schietin cident in Gox-inchem, waarbij twee jeugdige discobezoekers omkwamen. Overigens zal Ter neuzen niet op korte termijn overgaan tot plaatsing van meer camera's. Daarvoor is volgens Christiaanse geen noodzaak. Binnenkort zullen ook aan de camera zelf aanpassingen wordt verricht. Nu zijn de beel den bij slecht weer nog wel eens onduidelijk. Onder meer door de camera aan te sluiten op een glasvezelkabel in plaats van de gewone kabel, hoopt de ge meente deze storingen te ver helpen. zie ook pagina 11 Jongeren zetten op een vrachtwagen hun handtekening tegen het roken. foto ToussaintKluiters/ANP van onze redactie buitenland STRAATSBURG - Het Euro pees Parlement neigt ernaar de Europese Commissie voorlopig te laten zitten. Nieuw onder zoek door een 'club van wijzen' moet eerst onomstotelijk vast stellen dat één of meerdere Eu rocommissarissen verantwoor delijk zijn voor fraude en vriendjespolitiek. De langverwachte stemming vandaag over heenzenden van de commissarissen Cresson en Marin lijkt daardoor met een sisser af te lopen. CDA-Euro- parlementariër Maij-Weggen, maar ook Wiebenga (WD) en Lagendijk (GroenLinks), bena drukten gisteravond dat voor het wegsturen van Cresson en Marin geen meerderheid meer bestaat. Commissievoorzitter Santer heeft volgens Maij-Weggen CALLANTSOOG - Na tuurreservaat het Zwa- nenwater bij Callantsoog, eigendom van Natuurmo numenten, is gisteren verrijkt met een ronde, drijvende vogelobserva tiehut. De eerste in Ne derland. Het geprefabriceerde sta len gevaarte, met een ge wicht van 9.000 kilogram, werd met een 'stalen vo gel', een Chinook trans porthelikopter van de Ko - ninklijke Luchtmacht, naar het noordelijke duinmeer gebracht. Vervoer over land was niet mogelijk, omdat daardoor het natuurge bied te veel zou worden beschadigd. In februari gaat de hut open voor be zoekers. foto Joop Boek/GPD men op de verkoop van tabaks waren aan jongeren onder de 18 jaar. De detailhandel wil onder dat verbod uitkomen door op vrijwillige basis de verkoop van tabakswaren aan jongeren on der de 16 aan banden te leggen. Bij de actie van de Smoke Free Kids in Den Haag waren tien tallen jongeren aanwezig. De projectgroep biedt jongeren tussen de 12 en de 15 een bedrag van 300 gulden wanneer zij be loven drie jaar lang niet te ro- ken. Het geld komt van spon sors. ANP pagina 2: commentaar De Zilveren Camera 1998, de prijs voor de beste nieuwsfoto van het afgelopen jaar, en de oeuvre-onderschexdxng Foto journalist van het Jaar gaan dit jaar naar freelance fotograaf Geert van Kesteren. Op deze foto heeft hij het bezoek van paus Johannes Paulus aan Fidel Castro vastge- legd. .Als Ter Heide oorlog wil, kan hij oorlog krijgen", reageert ge deputeerde L. G. van Zwieten op scherpe kritiek van de voor ontslag voorgedragen directeur van het Bureau voor Toeris me Zeeland R. ter Heide. Ter Heide zegt dat de pro- vincie medeverantwoordelijk is voor de financiële T problemen van het bureau. openlijk gedreigd af te treden als de twee zouden moeten op stappen. Ook de Nederlandse Eurocommissaris Van den Broek sloot een heengaan van de hele Commissie niet langer uit. Next-best Daardoor slonk gisteren in de loop van de dag het aantal voor standers van het voorstel Cres son en Marin naar huis te sturen Koortsachtig overleg tussen li beralen en christen-democra ten resulteerde in een 'next- best' oplossing: nieuw onder zoek. Binnen twee maanden moeten experts van onder meer de Re kenkamer uitpluizen in hoever re commissarissen schuld heb ben aan de misstanden met miljarden-subsidies. De socia listische fractie heeft daar steeds op aangedrongen. Eind maart buigt het parlement zich dan weer over de kwestie, gewa pend met nieuwe feiten. Volgens Maij-Weggen lijdt het Europees Parlement met deze oplossing geen gezichtsverlies. Ook Wiebenga vindt dat er 'be langrijke winst' is geboekt. Imago Het imago van de Europese po litiek kalft intussen af. Meer dan de helft van de Nederlan- ders (55%) heeft er geen ver trouwen in, zo blijkt uit een enquête van het NIPO en de ac tualiteitenrubriek 2Vandaag. Het zijn vooral de leeftijdsgroe pen boven 35 jaar die argwaan hebben. Aan de enquête deden 617 mensen mee. Van degenen die op de hoogte zijn van de beschuldigingen te gen Cresson (54%), vindt 82 procent dat de Frangaise haar biezen moet pakken. Maar vijf procent van de ondervraagden weet dat in juni verkiezingen voor het Europese Parlement plaatsvinden. GPD/ANP feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15, en 17; sport: 18 en 19; onderwijs: 21,23,25,27, 29,31,32,33 en 35. van onze redactie buitenland DEN HAAG - Japan gaat (ach terkleinkinderen van Neder landse oorlogsslachtoffers uit de Jappenkampen voor een uit wisselingsprogramma uitnodi gen voor een bezoek aan Japan. Het programma komt voort uit een initiatief van C. Stolk, de grondlegger van de Stichting Japanse Ereschulden (JES). De Japanse ambassade in Den Haag maakte dit gisteren be kend. Iedereen in de leeftijd van 16 tot 18 jaar van wie een (over- )grootouder tijdens de Tweede Wereldoorlog in Nederlands- Indië in een kamp zat, mag zich aanmelden Voor tien tot vijf tien jongelui is een studiebeurs van 6.000 gulden beschikbaar. De ambassade schrijft in het deelnemersformulier dat veel Japanners beseffen dat in de oorlog vervelende dingen zijn gebeurd waar de slachtoffers niet graag aan terugdenken: 'Als je grootvader- of moeder of één van je overgrootouders in een Jappenkamp heeft gezeten, heeft zij of hij (en misschien jij) waarschijnlijk geen positief beeld van het Japanse volk'. Vice-voorzitter BCohen van de Stichting Japanse Ereschulden ontkende dat het initiatief iets met JES te maken heeft. ANP Brussel sluit disco na martelingen BRUSSEL - De burgemeester van Brussel sluit een discotheek definitief, nadat portiers bezoe kers in de kelder zouden hebben gemarteld. Zo'n vijftien klagers hielden daar ernstige verwon dingen aan over. Zeker drie por tiers worden vervolgd. De uitsmijters van de disco Who's Who's Land gebruikten fysiek geweld tegen bezoekers, als die in hun ogen niet voldoen de fooi gaven. In enkele gevallen werden lastige klanten in een kelder in elkaar geslagen. ANP (Advertentie) Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Straat: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vhssingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 Jfeo Y nr.Tj.'j.r'.nrf.wG-u j TMC Goes, Marconistraat 13 Tel. (0113) 25 04 95 713214 000002 I Davy Dubbeldam rijdt het komende seizoen in een nieuwe profploeg, het Duitse Team Cologne. De presentatie van de wieier- formatie had gisteren plaats in Remagen. De renner uit Sluiskil is een van de vier Nederlanders in de twaalf man tellende ploeg. Team Cologne richt zich vooral op Duitse koersen zoals de Vredeskoers 1 H en de Ronde van Duitsland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1