Gat in begroting onderwijs Hulst PZC Scouts werken samen aan vrede Kip van slag, kuikens ter wereld Actie vrachtrijders tegen obstakels in Aardenburg Misbruiken pinpas Zorgcentra bestraft zeeland ,20 CDA ziet overschrijding van 7,5 miljoen in uitgaven voor schoolgebouwen Zotten klaar voor carnaval Oproep actie tegen kapitaalsvernietiging W esterscheldetunnel Onrust grensarbeiders over belastingverdrag woensdag 13 januari 1999 door Barend Pelgrim HULST - Er bestaat een enorm tekort in de begroting voor de onderwijsvoorzieningen in de gemeente Hulst. Dat conclu deert de gemeenteraadsfractie van het CDA op basis van de voorgenomen investeringen in schoolgebouwen voor de ko mende jaren. De kostenraming voor nieuwbouw, vervanging en onderhoud van schoolgebou wen die het college van burge meester en wethouders in 1997 maakten zal naar verwachting van de christen-democraten met zo'n 7,5 miljoen gulden worden overschreden. In het onderwijshuis vestings- beleid van 1997 ging het ge meentebestuur uit van een be groting van 13,2 miljoen. Dit betrof de uitbreiding van de In- gelhosenberg jn St. Jansteen HEIKANT - De carnavalsbacil kriebelt bij vele wagenbouwers al in de keel. Zaterdag 16 janua ri komen verschillende vereni gingen in Heikant en Sas van Gent bij elkaar voor de war- ming-up naar het zottenfeest. Het 'Uulehat' Aardenburg maakt zich op voor het schuur- bal, dat zaterdag voor de 22e keer wordt gehouden. De plaatselijke groep De Bocht- verkens tekent in 't Heike vanaf 20.30 uur voor het traditionele wagenbouwersbal in Heikant. In Sas van Gent nemen de lief hebbers vanaf 21.00 uur een voorproefje in brasserie Jef frey's. Verschillende dweil bands blazen een vrolijke noot. In Aardenburg barst in de loods van de familie Van Overloop aan de Paardenmarkt zaterdagmid dag voor de jeugd om 14.00 uur het dolle dwaze jeugdprinsen- schuurbal los. Tijdens deze bij eenkomst worden de nieuwe jeugdprins en -prinses gekozen. Tijdens het avondschuurfeest is de verkiezing van het carna valslied 1999. De bloemetjes worden hier vanaf 21.00 uur buitengezet op onder meer mu ziek van de boerenkapel De Bla- osuuln (550.000 gulden), de Ark (160.000 gulden) en De Brug (380.000 gulden) in Hulst. Ver der rekenden B en W op 10,7 miljoen voor de nieuwbouw van het Reynaertcollege (Hulst) en de nieuwe behuizing van de ba sisschool St. Bernardus (Clinge) ging 1,4 miljoen kosten. De tel ler voor het Reynaertcollege staat anno 1999 echter al op 17,1 miljoen gulden, een kostenra mingoverschrijding van maar liefst 6,4 miljoen. Voor de Ber nardus moet er zes ton extra te genaan. Daarnaast werd in de begroting van twee jaar terug geen rekening gehouden met de uitbreiding van de basisschool St Willibrordus (Hulst) en de leerlingenprognose van de In- gelhosenberg, die in het jaar 2000 recht geeft op een dertien de en veertiende klaslokaal. De ver- of herbouw van De Ark ten slotte gaat geen 160.000 maar zeker 560.000 gulden kosten. CDA'er J. van Eek, die de finan- Sh v* T' -i - Hf door Pascalle Cappetti GRIETE - Hij was zijn kip al een paar da gen kwijt. Ze kwam alleen om te eten en daarna vloog ze weer over de omheining heen. Tot de buurman maandag de kip èn haar nageslacht vond. Dat zijn kip in deze tijd van het jaar aan het broeden was ge slagen, was een complete verrassing voor L. J. van Fraeijenhove uit De Griete. ,,Dit heb ik nog nooit meegemaakt." De moederkloek moet van slag zijn ge raakt door de warme dagen in de eerste weken van januari, denkt Van Fraeijen hove. Haar biologische klok werd in de war geschopt door temperaturen van tien, vijftien graden. En net toen de kou toe sloeg. de temperatuur onder het vriespunt daalde en de sneeuw viel, kwamen er ze ven kuikentjes parmantig vanonder een conifeer tippelen. Drie maanden vroeger dan gebruikelijk is, had de kip haar eieren verstopt en uitgebroed. Twee jonge diertjes bleken niet opgewas sen tegen de inmiddels veranderde klima tologische omstandigheden. Zij overleef den de kou niet. Maar de anderen konden wel worden gered. Van Fraeijenhove en zijn vrouw hebben de diertjes zo lang in een - leeg - konijnenhok gezet, in elk geval beschut en droog. Hij veiwacht dat de kuikens het nu wel redden. „Je kan ze niet zomaar onder de lamp zet ten. Dat is veel te warm. Dan gaat de moe derkip zelf dood. Want zij loopt natuurlijk steeds van buiten naar binnen." foto Charles Strijd ciering van onderwijshuisves- tingsbeleid heeft uitgeplozen, constateert dat het gemeentebe stuur een beleid voert dat vele malen meer gaat kosten dan mogelijk is op basis van de hui dige begroting. Van Eek: „Hulst heeft een be- dragvan2,2 miljoen per jaar be schikbaar voor onderwijsvoor zieningen. De helft daarvan is nodig voor structurele kosten, zoals exploitatie. Opvang van rentelasten en in het verleden aangegane verplichtingen. Dat betekent dat er in feite 1,1 mil joen vrij is voor investeringen, vervangingen en onderhoud. Veel te weinig dus voor de plan nen die er liggen." Onvolledig Van Eek laakt de summiere in formatie de raad krijgt van het college. Volgens hem worden de raadsleden onvolledig geïnfor meerd. „In juni is het bestuur reeds gevraagd om een totaal in zicht in de onderwijsfinancie ring, over wat is aangegaan en wat mogelijk is. Volgens mij kan dat op één velletje papier. Om dat we die inlichtingen steeds maar niet krijgen ben ik zelf maar eens gaan rekenen, en ik moet zeggen dat de resultaten me ten zeerste verbazen." Met het oog op de ruime over schrijding van het budget denkt Van Eek dat er twee varianten mogelijk zijn, een rigoureuze wijziging van de prioriteiten van het college, of een verho ging van de belastingen. Tegen dat laatste zullen de confessio nelen zich hevig verzetten. Van Eek verwacht in de commissie financiën en de gemeenteraad een verklaring voor het ondoor zichtige budgetbeleid en hoopt dat zijn berekeningen geen be waarheid zullen worden. Drankrijders tegen de lamp AXEL - Een 37-jarige automo bilist uit Axel kreeg in de nacht van maandag op dinsdag een rijverbod en een dagvaardin voor het rijden onder invloed van alcohol. Datzelfde over kwam een 45-jarige bestuurder uit Hulst die dinsdagnacht op de Azaleastraat in Terneuzen werd betrapt op rijden onder invloed. door Sheila van Doorsselaer EEDE - Na de buschauffeurs zijn nu ook vrachtrijders uit Eede en Aardenburg het zat. Zij vinden dat ze door de vele aan passingen aan het wegdek in het kader van Duurzaam Veilig met GS wijzen bezwaren plan buitengebied af OOSTBURG - Gedeputeerde Staten hebben de door vier bur gers ingediende bezwaren op de tiende Herziening van het be stemmingsplan Buitengebied Oostburg van de hand gewezen. Zij blijven bij de beslissing om het bestemmingsplan gedeelte lijk goed te keuren, zoals de Pro vinciaal Planologische Com missie (PPC) eerder adviseerde. Tijdens een hoorcommissie kre gen de vier bezwaarden woens dag 23 december jongstleden de tijd hun bezwaren toe te lichten, maar de bedenkingen werden niet gehoord. Daarmee vervalt ook het bezwaar van varkens baron Van Sleuwen die het niet terecht vindt dat het, overigens illegale, voedermengfabriekje in Cadzand wordt wegbestemd. Ook leggen GS het bezwaar naast zich neer dat er niet ge noeg uitbreidingsmogelijkhe den zijn voor de mengfabriek. Advocaat A Cornelissen van advocatenkantoor Den Hollan der, die Van Sleuwen bij alle za ken vertegenwoordigt, vindt dat de bezwaren van zijn cliënt zo zwaarwegend zijn dat het be stemmingsplan niet mag wor den goedgekeurd. Loonwer- kersbedrijf Brasser-Van der Sluis aan de Molenweg in Zuid- zande was ook niet te spreken over de uitbreidingsmogelijk heid die het bedrijf krijgt toege kend. GS keuren het Oostburgse be stemmingsplan slechts gedeel telijk goed, omdat de gemeente de ontwikkeling en uitbreiding van de intensieve veehouderij als hoofdtak wil indammen De PPC heeft juist geadviseerd de ze bedrijven wel de ruimte te ge ven. GS hanteren de streekplan herziening Vestigingsbeleid Intensieve Veehouderij, dat in november 1998 is vastgesteld. Alle bestemmingsplannen Bui tengebied moeten hieraan wor den getoetst. hun zware combinaties niet meer op een fatsoenlijke manier door Aardenburg kunnen rij den. Met bijna honderd vracht wagens uit voornamelijk Aar denburg en Eede, maar ook uit andere West-Zeeuws-Vlaamse plaatsen, zal aanstaande zater dag 16 januari een colonne wor den gevormd die van Eede naar Aardenburg zal voeren. „De onvrede is er al lang bij de transportsector in Eede", zegt B. Gijs, woordvoerder van de Verenigde Eedese ZakenLui (VEZAL) waar de vrachtrijders bij zijn aangesloten. „De bom barstte toen de drempels bij het Eiland en Waterlandkerkje werden aangelegd, maar ook al daarvoor was er voor ons in Aar denburg al geen doorkomen meer aan. Het is onmogelijk om met die lange vrachtwagens door de traverse te laveren." Achterste benen Langzaam maar zeker druppel den erbij Gijs steunbetuigingen van vrachtrijders binnen en werd besloten tot actie. Gijs: „Op het gemeentehuis in Sluis stonden ze op hun achterste be nen toen ze hoorden dat wij een actie beramen. We worden mor gen (donderdag) ontboden op het gemeentehuis om met de burgemeesters en wethouders te praten over onze plannen. Wat er ook gebeurt, we houden onze poot stijf. De actie gaat door!" De VEZAL heeft de Sluis-Aar- denburgse raadsleden gevraagd zaterdag mee te rijden met de vrachtwagenchauffeurs om uit eerste hand mee te maken wat de chauffeurs dagelijks ervaren. Alle leden van de oppositiepar tijen CDA en Dorpsbelangen en Toerisme (D&T) rijden mee en ook bijna alle leden van de coa litiepartijen hebben al toege zegd te verschijnen. Rondweg Gijs zegt dat de transportsector noodgedwongen vóór de aanleg van de rondweg rond Aarden burg is. „Als de traverse niet wordt opengelegd, hebben we geen andere keuze dan voor de rondweg te stemmen." De vrachtcolonne zal onder po litiebegeleiding en met de brandweer stand-by een rondje rijden van industrieterrein de Vlasschaard in Eede, door Aar denburg en daarna weer terug komen in Eede. De vrachtrij ders verzamelen zich tussen 10 en 10.30 uur. door Winnie van Dam VLISSINGEN - In één woord fantastisch. Zo omschrijft Tom Kievit uit Koudekerke de Jamboree in Chili. De 17-jari- ge student bouwkunde aan de Hogeschool Zeeland kwam vrijdag terug uit het Zuidame- rikaanse land, waar de negen tiende Wereld Jamboree plaatsvond. Wereldwijd reis den 35.000 scouts uit honderd zestig verschillende landen af naar Chili om in het kader van het thema 'Building Peace To gether' samen aan vrede te werken. De organisatie van de Chileen se Jamboree toverde een voor malig landgoed in Chili voor deze gelegenheid om in een dorp met alle noodzakelijke voorzieningen. Om aan te ge ven hoe omvangrijk het terrein was, vertelt Kievit - die al van af zevenjarige leeftijd bij de scouting zit - dat het van 'links naar rechts' drie kwartier lo- pen was. Het doel van de Jamboree was om gedurende elf dagen met elkaar een tijdelijke samenle ving op te bouwen, waarin door middel van projecten de verschillende nationaliteiten elkaar iets probeerden bij te brengen over hun eigen nor men, waarden en gewoontes. Geen ruzie De samenwerking verliep vol gens Kievit, ondanks de vele verschillen in taal, cultuur en religie, zonder problemen. „Iedereen kwam om lol te maken dus over religie en poli tieke verschillen hoefden ein delijk eens niet geruzied te worden. In tegenstelling tot wat normaal in veel landen ge beurt als je afwijkende ideeën hebt", legt de student uit. De verschillen in eetcultuur leverden ook geen problemen op. Iedere nationaliteit kon haar eigen specialiteit kopen in verschillende daarvoor in gerichte supermarkten. „Ik kon 's morgens in plaats van rijst gewoon een boterham met jam eten." De voedselvoorzie ningen waren dik in orde, de integratie tussen de verschil lende nationaliteiten geens zins. En daar draait het volgens de scout nou juist alle maal om. Kievit „Contacten leggen met andere landen werd jammer genoeg niet ge noeg gestimuleerd. We gingen dus voornamelijk met Hollan ders om." In Dronten was dat in 1995 naar de scout zijn mening Hol- Scout Tom Kievit, net terug van de Jamboree in Chili: „Iedereen kwam om lol te maken dus over re ligie en politieke verschillen hoefde eindelijk niet geruzied te worden." foto Lex de Meester landser geregeld. Toen was hij ook van de partij. „Alles was strak georganiseerd. De orga nisatie koos in Dronten juist voor versmelting van cultu ren." Zijn armen zien nog bruin van de zon. „Overdag steeg het kwik soms tot 40 graden celci- us. Op de koudste dag was het 28 graden", lacht de scout. We gens de zinderende hitte moest iedereen alles een versnellin- kje lager doen. „Tussen de middag hielden we altijd een siësta en deden we het rustiger aan." Kievit zegt dat het de ge woonte is van de Chileense be volking om alles in een lager tempo te doen. Ze zijn wat hij noemt 'heel makkelijk'. Dat bracht volgens de scout ook nog wel eens de nodige irrita ties met zich mee. „Soms moesten we een uur wachten. Als we bijvoorbeeld een af spraak hadden gemaakt om negen uur. verschenen ze vaak een half uur te laat. Dat von den zij dan heel normaal. De organisatie verliep door die 'no panic-houding' ook niet altijd vlekkeloos. „Iets simpels als een postze geltje kopen was daar moei lijk. Als het postkantoor al open was, bleken de postzegels vaak niet voorradig. Niemand weet daar ook iets. Wilde je bijvoorbeeld weten hoe laat het postkantoor opende dan zeiden ze vaak schouderopha lend: Probeer het straks nog eens." Swoppen Een typische scoutingactivi- teit is swoppen, wat zoveel be tekent als het onderling ruilen van bijvoorbeeld badges of uniforms. Ook de scout uit Kouderkerke swopte zo vijf entwintig verschillende badges bijelkaar. Ondanks de chaotische organisatie is de Jamboree een ervaring om nooit meer te vergeten gewor den. Over vier jaar is er weer een wereldwijde scoutont moeting in Thailand. door Wout Bareman TERNEUZEN - De Neder landse Vereniging voor Per sonal Finance vindt dat de bouw van de Westerschelde- tunnel tussen Terneuzen en Ellewoutsdijk onmiddellijk moet worden stilgelegd. De beslissing over de bouw is, jaren geleden, genomen op basis van 'bestuurlijk gema nipuleerde gegevens'. Er is sprake van geldverspilling en een aantasting van het mi lieu, vindt de vereniging. Donderdag verschijnt in de PZC een advertentie, waarin de vereniging de Zeeuwen oproept zich uit te spreken over de geboorde tunnel. Dat kan door een formulier in te vullen, waarin de voorkeur wordt uitgesproken voor het tracé tussen Terneuzen en El lewoutsdijk. Het lijkt de ver eniging eenvoudiger de mening over het nu gekozen tracé te peilen, omdat het aantal voorstanders hiervan veel geringer zal blijken dan voor het tracé Kruiningen- Perkpolder. Dit tracé is vele malen goedkoper, de bodem is er stabieler - dus de risico's zijn minder groot - er blijft dankzij die goedkope oplos sing voldoende geld over voor aanleg van de tunnel onder het Kanaal Gent-Ter neuzen bij Sluiskil, de Zak van Zuid-Beveland blij ft on aangetast, het veer Vlissin- gen-Breskens een toeristi sche trekpleister) kan gehandhaafd blijven, de be drijventerreinen van West- Brabant kunnen mee profite ren van de meer oostelijke verbinding en door het grote re verkeersaanbod zullen de tol- en veertarieven kunnen worden gedrukt. De Nederlandse Vereniging voor Personal Finance, die overigens wordt geleid door J. Langbroek, de man die in oktober '97 namens de Ne derlandse Vereniging van Belastingbetalers in een brief aan de Tweede Kamer ook al pleitte voor een meer oostelijke verbinding, wil de uitslag van de peiling eind j a- nuari aan de kamerfracties bekendmaken. Het is, vol gens de vereniging, nog niet te laat. Terugdraaien van het rege ringsbesluit van '96 om te kiezen voor een geboorde tunnel op het tracé Terneu- zen-Ellewoutsdijk is nu nog mogelijk en zou zelfs 'een uit daging' zijn, al was het alleen al vanwege de 'enorme kos tenbesparing, de veel gerin gere belasting van het milieu en alle andere voordelen'. De machines die nu in aanbouw zijn, kunnen best verkassen naar het traject Kruiningen- Perkpolder. En zelfs met die verhuizing kan nog tijdwinst worden geboekt. Het tracé Kruiningen-Perkpolder (of omgekeerd) is immers korter. Volgens de vereniging van Langbroek beperkt de kapi taalsvernietiging door de verhuizing zich tot enkele miljoenen guldens, 'peanuts' in vergelijking met de te ver wachten totaal-investering van minstens twee miljard gulden. Wettig Directeur M. Buis van de NV Westerscheldetunnel rea geert uiterst laconiek op het offensief van de Vereniging voor Personal Finance. „De Tweede en de Eerste Kamer hebben zich heel duidelijk uitgesproken over de wijze waarop dit project moet wor den uitgevoerd. Het is alle maal vervat in een wet en die voeren wij nu uit." Volgens grove berekeningen van Buis is inmiddels zo'n 300 miljoen gulden uitgegeven aan de werken, die in november '97 pal westelijk van Terneuzen begonnen. Er zijn met de tun nelbouwers, de Kombinatie Middelplaat Westerschelde, verplichtingen aangegaan voor een bedrag van 1,3 mil jard en daar komen straks nog enige honderden miljoe nen bij. Buis: „Voorzichtig gezegd zou deze vereniging er goed aan doen de energie in andere zaken te stoppen. Van een club die zich verzet tegen geldverspilling zou je mis schien anders mogen ver wachten..." door Wout Bareman TERNEUZEN - De werkgroep van grensarbeiders in Zeeuws- Vlaanderen wordt overstelpt met verzoeken om meer infor matie over de gevolgen van het nieuwe belastingverdrag tussen Nederland en België. Aan dit verdrag wordt momenteel de laatste hand gelegd. Mogelijk wordt het nog dit voorjaar van kracht. De 4500 Nederlandse grensarbeiders gaan er dan hon derden, zoniet duizenden gul dens per jaar op achteruit. De problemen draaien rond de belastingbetaling. De grensar beiders - Zeeland telt er zo'n duizend - moeten straks in het werkland belasting gaan beta len. Nu nog dragen ze belasting af in het land waar ze wonen en betalen ze hun sociale premies in het werkland. De Nederland se grensarbeiders leveren in de toekomst vooral in door de ho gere belastingtarieven in België en het wegvallen van verschil lende fiscale aftrekposten, zoals onder meer de hypotheek- en lij frentecontracten. Ook op kleinere posten onder vindt de grensarbeider nadeel. Schrik De werkgroep van grensarbei ders in Zeeuws-Vlaanderen is geschrokken van de onwetend heid bij veel grensarbeiders. Woordvoerster F. Daelman: „Naar aanleiding van de be richtgeving in de media zij n veel mensen wakker geschrokken. De situatie is heel erg triest. Mensen beseffen nu pas dat dit weieens het einde van de Neder landse grensarbeid kan zijn. Ze durven geen nieuwe woning meer te kopen, ze hebben de nei ging hun huidige huis te verko pen, het is echt allemaal kom mer en kwel. Ik krijg huilende mensen aan de deur, mensen dii niet meer weten welke toekomsi ze hebben." De werkgroep werkt nauw sa men met een vertegenwoordi ging van grensarbeiders in Zuid-West-Brabant. De contac ten met de vakbonden - met na me de FNV - staan op een laag pitje, nadat die bond zich tot nu toe te afwachtend opstelde. Informatie Daelman: „Daarom nemen we zelf het heft in handen. Op maandag 8 februari houden we een heel goed voorbereide infor matie-avond in Den Dullaert in Hulst, waar alle grensarbeiders heel uitvoerig worden bijge praat over de gevolgen van het nieuwe belastingverdrag. We verwachten daar ook kamerle den en, inderdaad, ook mensen van de Belgische en Nederland se vakbonden." De werkgroep adviseert de Ne derlandse grensarbeiders nu al bij de Belgische vakbonden aan te kloppen met het verzoek voor hen een berekening te maken van de financiële gevolgen die het belastingverdrag voor hen persoonlijk heeft. Die gegevens worden vervolgens doorge stuurd naar gespecialiseerde le den van de Tweede Kamer. Ook een groep Europarlementariërs houden de zaak in het oog. De werkgroep heeft twee actie nummers geopend: 0115- 694858 en 0115-453538. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een twintig jarige man uit Oostkapelle heeft met een pinpas van Stichting Agogische Zorgcentra Zeeland voor ruim vierduizend gulden opgenomen. Voor het misbruik maken van de pinpas en het pin nen van geldbedragen moest de Oostkapellenaar dinsdag voor de politierechter in Middelburg verschijnen. De man woonde toen tijdens het misdrijf - gepleegd tussen eind oktober en 5 november vorig jaar-in bij een medewerker van de Stichting aan de Markt in Middelburg. Politierechter A van Wamel vonniste veertig uur onbetaalde arbeid. Ze stelde te vens vast dat het nadeel van 4.225 gulden door verdachte aan AZZ moet worden terugbe taald. Raadsman J. Platteeuw trachtte verzachtende omstan digheden aan te voeren. „Mijn cliënt is van huis weggelopen Hij ging in Middelburg elke avond stappen. Dat kost geld. Hij heeft zich gemeld bij het ZCAD vooreen antabus-project om van zijn verslaving af te ko men. Inmiddels heeft hij werk gevonden." „Dit is het stomste wat ik ooit heb gedaan", merkte de ver dachte op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 50