VS bestoken radarinstallatie Irak Moordpartijen in Freetown PZC Transsekssueel mag niet getrouwd blijven Dreigende taal moslimleider in Kaapstad Fatsoensjacht uitgever seksblad in VS maakt tweede slachtoffer 'tof OVSE bereikt akkoord met \JQK over vrijlaten militairen Turken en Grieken in Balkanvredesmacht buitenland Spanningen lopen op door reeks incidenten VS bestraffen Russen wegens hulp aan Iran Drie jaar cel na drie inbraken VS waarschuwen China Eurovisie Songfestival wankelt Gezocht: jurist van drie miljoen Krijgsheer onder het mes Belgische sektebestrijder voor de rechter gedaagd UsL Doodvonnis ex-president Mali BEDRIJFS- VRI.IETI.IDS- VOERTU1GEN 16-24 JAN 99 Jllka woensdag 13 januari 1999 van onze redactie buitenland WASHINGTON - Een Ameri kaans gevechtsvliegtuig heeft gisteren een radarinstallatie bij het Iraakse Mosul bestookt. De installatie was een bedreiging voor de F-16, die er patrouil leerde om de zones te bewaken waar Iraakse vliegtuigen sinds 1991 niet meer mogen vliegen. Een soortgelijk incident deed zich maandag voor. iDoor de incidenten is de span ning toegenomen tussen het ■Iraakse regime en de Ameri kaanse en Britse strijdkrachten in de regio, die er internationale maatregelen tegen Bagdad wil len handhaven of afdwingen. (Bagdad haalde gisteren fel uit naar de buurlanden Saudi-Ara- bië en Koeweit, die handlangers van Washington en Londen zou den zijn. Het parlement van Koeweit is daarom bijeengeko men om zich over de landsver dediging te beraden. De Ameri kaanse minister van Defensie, Cohen, benadrukte dat de VS geen duimbreed wijken en de vliegvrije zones handhaven. Frustratie Irak heeft na de Amerikaanse en Britse aanvallen in december aangekondigd die zones niet langer te respecteren. De aan vallen werden in december uit gevoerd uit frustratie over de Iraakse weigering mee te wer ken aan de VN-ontwapenings- doorTon van Lierop ANTWERPEN - Havenarbeider Ronny heet nu Priscilla, maar is WASHINGTON - De Verenigde Staten hebben gisteren nieuwe sancties afgekondigd tegen Russische wetenschappelijke instituten wegens hulp aan Iran bij de bouw van raketten of nu cleaire technologie. Washington neemt economi sche strafmaatregelen tegen drie Russische instellingen, ver klaarde de Amerikaanse natio nale veiligheidsadviseur Berger. De straffen komen voort uit de [vrees dat 'Iran agressief streeft naar massavernietigingswa pens en lanceersystemen'. De gestrafte instituten zijn Ni- kiet (Instituut voor onderzoek naar Energietechnologie), de Mendelejev Universiteit voor chemische technologie en het Luchtvaartinstituut in Moskou. In juli stelde president Clinton strafmaatregelen in tegen zeven Russische ondernemingen we gens hulp aan Iran.RTR missie, Unscom. Unscom ligt nu onder vuur omdat zij onderge schikt zou zijn gemaakt aan Amerikaanse belangen. De Amerikaanse inspectievluchten voor Unscom boven Irak zijn voorlopig opgeschort. Unscom heeft geprobeerd er op toe te zien dat Irak zich van massavernietigingswapens ontdoet. De verplichting die wapens op te geven volgde na de mislukte inlijving van Koeweit in 1990. Irak mag sindsdien in het zuiden en het noorden van het land niet meer vliegen. Een Iraakse oppositieleider met een basis in Iran, Mohammed Bakr al-Hakim, zei gisteren in Koeweit dat de VS in 1991 heb ben verhinderd dat de opstand tegen Saddam Hoessein slaag de. Washington zou nadien nog twee keer een stokje hebben ge stoken voor een succesvolle op stand tegen het regime. Al- Hakim beklemtoonde daarom dat het binnenlandse verzet te gen Saddam gebaat is bij huma nitaire en morele ondersteu ning, maar niet bij directe betrokkenheid van derden. Een Koerdische beweging heeft geëist dat de in 1991 ingestelde zone waar de Iraki's niet mogen vliegen, wordt uitgebreid. De Patriottische Unie van Koerdis- tan (PUK) vindt dat de zone in het noorden van Irak groter moet worden opdat de Koerden veiliger zijn voor acties van het regime van Saddam. Bagdad heeft weinig meer in te brengen in het noorden van het land, waar de PUK en de Demo cratische Partij van Koerdistan (DPK) grote delen beheersen. AFP/RTR/DPA nog steeds getrouwd met haar wettelijke echtgenote. Justitie in Antwerpen ergert zich hier mateloos aan. De wet verbiedt namelijk huwe lijken tussen leden van hetzelf de geslacht. Transseksueel Pris cilla moet daarom van het Openbaar Ministerie officieel van haar vrouw scheiden. Op de identiteitskaart is de naam Ronny allang vervangen door Priscilla. Ook de aandui ding 'man' is vervangen door 'vrouw'. Echtgenote Jeanine blijft haar partner echter steu nen door dik en dun. „Ik houd van die persoon, wat het ge slacht ook moge zijn", zei Jeani ne gisteren bij een rechtszitting in Antwerpen. „Wij willen bij elkaar blijven. Als echtpaar." Justitie eist echter van het kop pel dat het officieel scheidt, om geen precedent te scheppen voor homoseksuelen en lesbien nes die na het bijeenblijven van Jeanine en Priscilla ook met el kaar willen huwen. Het paar weigert dit resoluut. Priscilla zegt alleen van ge slacht te zijn veranderd, maar dat ook wat haar betreft de lief de voortduurt. Zij werkt ook nog gewoon in de Antwerpse haven. De rechtbank doet over een maand uitspraak. Tot die tijd blijven Jeanine en Priscilla gelukkig getrouwd, ANP Pagad-leden vuren saluutschoten af bij de begrafenis van Jacobs in Kaapstad. fc van onze redactie buitenland KAAPSTAD - Duizenden moslims trok ken gisteren door de voorsteden van Kaapstad, Zuid-Afrika, om een jonge moslim te begraven die de nacht daarvoor overleed. De 22-jarige Yussuf Jacobs werd vrijdag in het hoofd getroffen toen de oproerpolitie met rubberen kogels op moslimbetogers schoot. De moslims demonstreerden bij het be zoek van de Britse premier Tony Blair te gen de Britse betrokkenheid bij operatie Desert Fox en de aanvallen op Irak. De militante moslimorganisatie Pagad (People Against Gangsterism and Drugs), waarvan het slachtoffer lid was. zwoer dit weekeinde dat ze het land onregeerbaar zou maken als Jacobs zou sterven. Voor het begin van de protestmars verklaarde Pagad-leider Abdus Salaam Ibrahim de oorlog aan het Zuid-Afrikaanse leger, de politie en de veiligheidstroepen. Pagad wordt onder meer in verband gebracht met een aantal aanslagen op bekende cri minelen. zakenmensen, gematigde mos limgeestelijken en de Zuid-Afrikaanse vestiging van het Amerikaanse restaurant Planet Hollywood. De politie hield de begrafenismars giste ren scherp in de gaten, maar bleef op een afstand om geen nieuwe oproer te veroor zaken. RTR LONDEN - Mensen die in Groot-Brittannië voor de derde keer op een inbraak worden betrapt, krijgen automatisch een gevangenisstraf van drie jaar Dat heeft de Britse minister van Binnenlandse Zaken. Straw, gisteren bekendgemaakt. De maatregel wordt nog dit jaar van kracht. Volgens de BBC wil het ministerie vooral de inbraken in hui zen van particulieren aanpakken. De bestraffing van de reci divisten maakt deel uit van een reeks maatregelen tegen in braken die het ministerie vorig jaar heeft aangekondigd. ANP WASHINGTON - De Verenigde Staten hebben China gisteren laten weten dat zij 'zeer verontrust' zijn over de nieuwe acties tegen dissidenten. De onderdrukking van voorvechters van een meerpartijensysteem kan een bezoek van de Chinese pre mier Zhu Rongji aan Washington in april bederven, verklaar de een Amerikaanse functionaris. Een Amerikaanse en een Chinese delegatie ontmoetten elkaar gisteren in Washington voor de tweede dag van besprekingen over de mensenrechten. Het is de eerste dialoog tussen beide landen in vier jaar. De deelnemers spraken niet met verslag gevers na het overleg. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Albright, zei elders dat de Verenigde Staten zeer verontrust zijn over wat er in China gebeurt. RTR JERUZ ALEM - Het dit jaar in Jeruzalem te houden Eurovisie Songfestival wankelt. De organisatoren hebben gedreigd het evenement af te gelasten als de Israëlische regering niet bin nen enkele dagen duidelijkheid schept over de door haar toe gezegde bijdrage van circa vijf miljoen gulden. Dat geld is nooit overgemaakt. Dat berichtte gisteren het Israëlische dagblad Ma'ariv. De krant citeerde de directeur-generaal van de Israëlische pu blieke omroep. Amnon Barkai, de hoofdproducent van het evenement, nam maandag ontslag. Als reden gaf hij op dat de budgettaire en organisatorische problemen het hem onmoge lijk maakten zijn taak naar behoren uit te oefenen. Het Songfestival staat op het programma voor 29 mei. ANP LONDEN - Een Amerikaans advocatenkantoor wil in Lon den een vestiging openen. Daarvoor zoekt het gespecialiseer de juristen, die een jaarsalaris krijgen van 1,6 miljoen dollar 3 miljoen), zo blijkt uit een advertentie in The Times van gisteren. Het salaris overtreft verre de normale salariëring die in de be drijfstak geldt. Volgens een Londense advocatenvereniging komt een dergelijk salaris maar zelden voor. Een juridisch ad viseur in de City verdient rond de 125.000 gulden per jaar. Het Amerikaanse kantoor, QD Legal, zegt uiterst winstge vend te zijn en partners te zoeken die in geld of aandelen be taald willen worden. AFP GROZNY - De machtige Tsjetsjeense krijgsheer Salman Ra- doejev bereidt zich in de hoofdstad Grozny voor op een opera tie aan zijn bij gevechten verminkte gezicht. Hij beloofde gis teren geen wraak te nemen op de artsen als er iets mis gaat. De operatie aan Radoejev wordt uitgevoerd door Tsjetsjeense en buitenlandse artsen, verklaarde zijn woordvoerster giste ren. Wanneer dat gebeurt is niet duidelijk. Radoejev leidde tijdens de Tsjetsjeense onafhankelijkheids oorlog van 1994 tot 1996 een aanval op Russisch grondgebied waarbij Russische burgers in gijzeling werden genomen. RTR door John Wanders WASHINGTON - Larry Flynt, uitgever van het seksblad Hust ler, heeft gisteren de naam ont- iuld van het tweede slachtoffer ran zijn jacht op hypocriete Re publikeinen in de Verenigde Staten. Het gaat om Bob Barr, Republikeins afgevaardigde uit de staat Georgia. Flynt zegt het onomstotelijke bewijs te heb ben dat Barr zijn vorige echtge note bedroog. Het congreslid gedroeg zich vol gens Flynt in zijn privé-leven op een wijze 'die volkomen haaks stond op de moralistische en ethische principes' die Barr bij voortduring verkondigde in re latie tot de Lewinsky-zaak. Bob Barr ontpopte zich het afgelo penjaar als een van de felste cri tici van president Clinton. Barr, lid van de justitiecommis- sie van het Huis van Afgevaar digden, maakt deel uit van het team van aanklagers in de rechtszaak tegen de Ameri kaanse president. De rechts zaak tegen Clinton begint mor gen in de Senaat met het betoog van de aanklagers. Barr is een uitgesproken conservatief poli ticus. Hij is een groot pleitbe zorger van herstel van traditio nele normen en waarden in het Amerikaanse gezin, ook al is hij zelf twee keer gescheiden. Hij schreef Flynt recentelijk een brief waarin hij de nu tegen hem geuite beschuldigingen ontken de. Flynt smijt bij zijn zoekactie BRUSSEL - Een sekte in België heeft de sektenbestrijder Jean-Al- bert Fisch voor de rechtbank in Brussel gedaagd. Fisch heeft voor een parlementaire onderzoekscommissie gezegd dat de Kerk van Raël een gevaarlijk sekte is waarvan de leden zich schuldig maken aan pedofiele praktijken. De Raëliërs ontkennen dat ten stelligste en eisen schadevergoeding. Zij willen verder dat ■Fisch de rechtbank het bewijs van zijn uitspraken levert. De inter nationale sekte wordt geleid door de Fransman Claude Vorilhon. De leden geloven in de op handen zijnde komst van buitenaardse we zens die hun scheppers zouden zijn. Fisch wil op zijn beurt de sekte wegens laster dagvaarden. In een ge schrift beweren de Raëliërs dat Fisch zijn ex-vrouw vermoord heeft. Belg a (Advertentie) Baukje bakmix Kies uit mix voor appeltaart of mix voor boterkoek. In een handomdraai klaar. Pak 450/400 gram. Met Klantenkaart 50% korting niet alleen met geld, hij maakt ook gebruik van privé-detecti- ves, van wie sommigen zijn op geleid door de FBI en de CIA Hij beweert met grote stelligheid dat Ban- zijn tweede echtgenote bedroog met de vrouw die latei- zijn derde echtgenote zou wor den. Barrs derde echtgenote be riep zich tijdens een formeel verhoor door advocaten op haar grondwettelijke recht om te zwijgen. Larry Flynt is een fan van Clin ton. Hij zegt met zijn campagne de schijnheiligheid van Clin tons tegenstanders aan de kaak te willen stellen. Hij kondigde binnenkort nog zeker acht pro minente Republikeinen te zul len 'ontmaskeren'. Flynt loofde in oktober in een krantenpaginagrote adverten tie een miljoen dollar uit aan vrouwen die een affaire hadden gehad met een congreslid en die daarvan geloofwaardig bewijs konden leveren, bijvoorbeeld een brief of een boodschap op een antwoordapparaat. De Republikeinse leider Bob Li vingston uit Louisiana was het eerste slachtoffer. Livingston, door zijn partij genoten naar vo ren geschoven als de nieuwe 'speaker' in het Huis van Afge vaardigden, kondigde op 19 de cember, twee dagen na de ont hulling over zijn seksleven, zijn plotselinge vertrek aan uit de politiek. GPD van onze redactie buitenland BELGRADO - De Organisatie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (OVSE) heeft in Kosovo geregeld dat acht gevangengenomen Joegosla vische militairen zullen wor den vrijgelaten. De acht zijn sinds vrijdag in handen van het etnisch Albanese Kosovo Bevrijdingsleger U£K. De Joegoslavische strijd krachten hebben een grote aanval aangekondigd voor het geval de U£K de militai ren niet laat gaan. De troepen bewegingen van de afgelopen dagen geven aan dat Belgrado inderdaad op het punt staat op grote schaal aan te vallen. OVSE-voorzitter Knut Volle- bak zei gisteren in de Koso- vaarse hoofdstad Pristina dat de acht snel vrijkomen. Een woorvoerder van de UQK, Al- bin Kurti, zei dat de beweging als tegenprestatie de vrijla ting verwacht van negen ge vangengenomen leden. De ne gen zouden in december door het Joegoslavische leger zijn opgepakt op Albanees grond gebied. Albanië heeft gisteren op nieuw gevraagd om een optre den van de NAVO in de om streden Servische provincie Kosovo. Tirana houdt een in terventie van de NAVO voor onvermijdelijk. Kindsoldaten In het U£K zijn honderden kindsoldaten jonger dan vijf tien jaar actief. Dit meldde de hulporganisatie Save the Children gisteren. De rapportage staat haaks op informatie van de VN-rap- porteur over Kindsoldaten, Olara Otunnu. Otunnu voerde in september een missie uit in Kosovo en concludeerde toen dat geen van de strijdende partijen ge bruik maakte van kinderen. Voor Otunnu is de informatie van veldwerkers van Save the Children aanleiding een nieu we Kosovo-missie voor te be reiden. DPA/AFP/RTR/ANP KQDMar van onze redactie buitenland FREETOWN - De rebellen in Sierra Leone hebben zich bij hun terugtocht uit de hoofdstad Freetown schuldig gemaakt aan moordpartijen en een spoor van verwoesting achtergelaten. Re bellenleider Foday Sankoh werd gisteren vrijgelaten en naar het buurland Guinee ge vlogen voor onderhandelingen over het beëindigen van de ge vechten. Volgens ooggetuigen lagen er gisteren in de met puin bezaaide straten talloze lijken en stonden hele straten in brand. De rebellen trokken zich terug uit Freetown, nadat versterkin gen waren gearriveerd voor de Ecomog - de West-Afrikaanse vredesmacht - die bestaan uit Ghanese en Guinese strijd krachten onder leiding van Ni- geriaanse bevelhebbers. Het aantal inwoners van Free town is opgelopen tot een mil joen. Veel mensen zijn het ge vaarlijke platteland ontvlucht sinds de burgeroorlog in 1991 uitbrak. Sankoh, die vastzat op een Nigeriaans marineschip, werd naar Conakry gevlogen voor onderhandelingen over het beëindigen van de strijd. Hij sprak direct met ministers van twee Afrikaanse staten die be middelen in het bloedige con flict en VN-gezant Francis Ok- elo De ministers ontmoetten maandag de Sierraleoonse pre sident Kabbah. Na het overleg zei de minister van Buitenlandse Zaken van Togo dat Sankoh 'bereid is over vrede te praten' en dat 'hij niet streeft naar een militaire rege ling, maar naar een politieke oplossing'. Ondanks de verzoenende woor den van Sankoh verklaarde de tweede man van de rebellen, ge- BAMAKO - De voormalige pre sident van Mali, Moussa Traoré, is gisteren in hoger beroep ter- doodveroordeeld wegens 'eco nomische misdrijven'. Het hof achtte bewezen dat Tra oré als president uit 's lands schatkist had gestolen. Traoré werd in 1991, na 23 jaar aan de macht te zijn geweest, afgezet bij een staatsgreep. De huidige president, Alpha Omar Konaré, is tegenstander van de dood straf. Traoré werd al in 1993 we gens andere misdaden terdood- veroordeeld. Konaré zette die straf later om in levenslange ge vangenisstraf. AFP van onze redactie buitenland ATHENE - Ministers van De fensie van Italië en landen op de Balkan hebben gisteren een overeenkomst ondertekend voor de oprichting van een vre desmacht voor het zuidoosten van Europa. „Wij bieden de internationale gemeenschap meer militaire mogelijkheden. En dat is precies wat Europa ons vroeg te doen", verklaarde de Italiaanse minis ter Scognamiglio. De ministers van Griekenland, Bulgarije, Albanië, Macedonië en Italië bereikten een akkoord met vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Turkije, Roe menië en Slovenië over de vesti ging van een 4000 militairen tel lende troepenmacht in Plovdiv in Bulgarije. Het hoofdkwartier rouleert om de vier jaar tussen de landen. De Balkan-vredesmacht moet eind dit jaar operationeel zijn en kan deelnemen aan internatio nale vredes- of humanitaire missies op de Balkan. Maar alle ministers zeiden dat de troepen niet worden ingezet in crisisge bieden als Kosovo, waarbij Al banië is betrokken. Dat zowel Griekenland als Tur kije deelneemt aan de vredes macht is een klein wonder. Athene en Ankara legden hun strijd bij over wie de troepen macht gaat leiden. De landen kwamen overeen dat Turkije als eerste land het opperbevel krijgt en Griekenland de poli tieke en militaire overlegcom missie zal voorzitten. De troepen zullen werken onder de paraplu van multinationale organisaties als de NAVO. de West-Europese Unie en de Ver enigde Naties. De troepenmacht zal bestaan uit elf gemechani seerde en drie lichte ïnfanterie- compagmes. RTR/AFP (Advertentie) INTIRWTIOWI, neraal Sam Bockarie dat hij de stnjd voortzet, in elk geval tot hij Sankoh heeft gesproken. Bockarie alias Mosquito be schuldigde vanuit Abidjan, Ivoorkust, de Ecomog van de verwoestingen in Freetown. Hij zei dat zijn troepen nog het grootste deel van Freetown in handen hebben en zich opma ken het internationale vlieg veld, waar Ecomog voorraden en versterkingen aanvliegt, aan te vallen. „Wij gaan raketten af schieten op alle toestellen die landen", aldus de commandant van de opstandelingen, die zich het Revolutionair Verenigd Front (RUF) noemen. Volgens Bockarie houden zijn strijders driehonderd militairen van Ecomog gevangen. De Europese Unie veroordeelde gisteren de poging van de rebel len de democratisch gekozen re gering van Sierra Leone omver te werpen. AFP/RTR - Open van 10 tot 18u30 - (Woensdag 20 opening tot 21 uur) toegang tot het Motorfictssalon

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5