Sint Baafs als podium voor kunst PZC PZC Voorlopig verandert er niets voor gebruikers van Houtenkwartier 19 CDA en GPV willen haast met locatie voor opvang junks Grenspaal uit 1845 nog net gered Vrijwillige landruil bij IJzendijke loopt boven verwachting zeeland Steen door winkelruit Symposium over tulpenbollenteelt Chauffeur beboet na keren truck Dader na aanrijding gevlogen Scouting Sluis en politie op matje Bromfietser gewond bij botsing Voorzitter De Stelle weg SGP wil van roulatie in top van politie af woensdag 13 januari 1999 Multifunctioneel gebruik kerk door Pascalle Cappetti AARDENBURG - Aardenburg moet in de nabije toekomst hét cultuursladje van West- Zeeuvvs-Vlaanderen worden. Tentoonstellingen, toneel- en muziekuitvoeringen en andere kunstvormen moeten het stadje overspoelen. De gemeente Sluis-Aardenburg werkt aan een plan om de beeldbepalende hervormde kerk Sint Baafs ge schikt te maken voor multifunc tioneel gebruik. Ook gaat zij binnenkort met de galeriehou ders om de tafel om de ideeën verder uit te werken. Volgens wethouder J. Boogaard staan wat betreft de Sint Baafs de neuzen inmiddels in dezelfde richting en staan de kerkvoog dij en de Rijksgebouwendienst, beide eigenaren van de kerk, po sitief tegenover het gebruik van de kerk voor andere doeleinden dan louter liturgische. Daarmee is voor Boogaard de weg vrij om zich nader te oriënteren op de mogelijkheden en onmogelijk heden van het kerkgebouw. Vast staat dat de kerk momen teel nauwelijks geschikt is voor activiteiten zoals optredens en exposities. Een receptieruimte is er niet, evenals voldoende toi letten, mogelijkheden voor ca tering en een deugdelijke ver warming. De kerk wordt nu nog warmgestookt met straalka- chels op gas, die echter alleen TERNEUZEN - Onbekenden hebben maandagavond rond half elf drie stenen gegooid door el-een ruit van een zaak in het Schuttershofgebouw in Temeu- zen. Enkele goederen achter de jk ruit raakten beschadigd. De be- en heerder van de zaak deed aan gifte van vernieling. plaatselijk voor wat warmte zorgen. „Zit je er recht onder dan zweet je een ongeluk. Zit je er vier stappen vandaan, dan heb je het koud." De wethouder heeft binnenkort een gesprek over een orkestuit voering in de kerk. Een afspraak met de Rijksgebouwendienst is eveneens gemaakt. Het mulit- functioneel gebruik is al enige tijd aan de orde, maar gebeurt volgens Boogaard nog te veel op 'hap-snap-basis'. Zo had de presentatie van het Sportgala reeds in de kerk plaats en trad de Australische zanger Kamahl op. De gemeente wil zich door een extern bureau laten advise ren over de uitvoering van de plannen. In de meerjarenraming is voor dit doel twee ton gereserveerd. Boogaard beseft dat deze post niet voldoende zal zijn om alle technische aanpassingen te rea liseren. „Maar het is niet gezegd dat de gemeente dit hele bedrag inzet en alle kosten voor haar re kening zal nemen. Toch wil hij nog niet over de fi nanciën en de verdeling van de kosten spreken. „Het lijntje ligt er, maar het draadje is nog zo dun. Ik wil niet het risico lopen dat het breekt. Ik ben net zo blij dat er een positieve grondhou ding is." Nieuwe Richting Het promoten van het culturele karakter van Aardenburg is ook één van de doelstellingen van de Nieuwe Richting, een steden- ring van cultuurhistorische ste den in Nederland, waartoe ook Aardenburg behoort. Wethou der Boogaard vindt het vreemd dat hierbij geen aansluiting is gezocht bij de gemeente. „De burgemeester is in eerste in stantie wel bij de oprichting be trokken geweest, maar ik zou van initiatieven op dit terrein toch, als wethouder cultuur, op de hoogte willen worden ge steld." door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De fracties van GPV/RPF en het CDA drongen ,$r dinsdagavond bij het dage- ijks bestuur van Terneuzen op ian om haast te maken met de loektocht naar geschikte on derkomens voor de dag- en oachtopvang voor verslaafden in Terneuzen. De gemeente had van rijkswege tot eind vorig jaar Lte de tijd gekregen 0111 permanente onderkomens te vinden voor de opvang, maar is daar tot op he el1 den toe niet in geslaagd. De fracties maken zich nu zorgen dat de subsidiëring voor de voorzieningen ook in het geding komen. Volgens G. Christiaanse, hoofd van de juridische afdeling van de gemeente, hoeft voor wat het laatste betreft niet gevreesd te worden. Zolang de tijdelijke op vang aan het Schelpenpad func tioneert, zullen ook de middelen daarvoor vanuit Den Haag rich ting Terneuzen blijven stromen. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcityl@pzc.nl De gemeente heeft, om alles op safe te spelen, planologische maatregelen getroffen om de tij delijk opvang op de huidige lo catie voor enige tijd te kunnen handhaven. De zoektocht naar alternatieve panden gaat gewoon door. „Maar", hield loco-burgemees ter A Stahl-Hemelsoet de com missie algemeen bestuurlijke zaken voor, „het gaat moeilijk. In eerste instantie hadden we zeven panden op het oog, maar de een na de ander is afgevallen. Ook al vanwege de criteria die we ons zelf hebben opgelegd. De opvang moet aan de rand van de binnenstad, niet in de buurt van scholen en uitgaanscentra, maar wel makkelijk bereikbaar voor de doelgroep. Splitsing Ze zei er niettemin goede hoop op .te hebben dat binnen afzien bare tijd wel twee panden ge vonden worden. Het is niet uit gesloten dat eerst met een permanente dagopvang begon nen wordt en dat dan de nacht- opvang tijdelijk in het niet-per- manente gebouw blijft of omgekeerd. SLUIS - De gemeente Sluis- Aardenburg houdt op donder dagavond 25 februari een sym posium over tulpenbollenteelt rondom Sint Kruis. Landbouwers kunnen die avond terecht voor deskundige informatie over bollenteelt. Diegenen die willen telen, vor men een zogenaamde teeltkring die specifieke-lessen krijgt over de technische zaken. De cursus wordt bekostigd door 15.000 gulden aan 5B gelden die Sluis- Aardenburg heeft binnenge haald. De lokale landbouwor ganisaties steunen het initiatief van de gemeente. Sluis-Aardenburg wil de tul penbollenteelt promoten om de landbouwers een ander alterna tief te bieden dan de intensieve veehouderij. Initiatiefnemer E Maenhout: „De boeren horen veel te vaak dat iets niet kan. We willen hen nu eens een nieuwe kans bieden." Wie de kans wil grijpen, moet vlug zijn. want als teveel land bouwers zich aanmelden dan is de nieuwe neventak niet meer lucratief. S&V, ies». v.- - ,-•*» Amateur-historicus en -archeoloog Richard Bleijenbergbij de arduinen grenspaal uit 1845. door Barend Pelgrim NIEUW-NAMEN - Een uit 1845 daterende arduinen grenspaal die de zogenaamde Arenberggrens ten noordoos ten van Nieuw-Namen mar keert, is ternauwernood van de vergetelheid gered. Vorige week werd het markeringste ken bij het rooien van bomen omver gereden en in de bodem gedrukt. De Nieuw-Naamse amateur-historicus en -arche oloog Richard Bleijenberg herinnerde zich de aanwezig heid van de vijftig centimeter lange steen en wist de paal na intensief zoekwerk op te gra ven. De grondeigenaar en op drachtgever van de zaagwerk- zaamheden, Hulstenaar A Smet, wist niet af van het be staan van de bewuste Aren- bergpaal. De omvergereden paal, met de, inscriptie N2, maakt onder deel uit van de eigendomsaf zetting van het oude adellijke geslacht van Arenberg in de voormalige heerlijkheid Kiel- drecht. Diverse polders in Oost-Zeeuws-Vlaanderen zijn vernoemd naar de familie Arenberg, zoals de Hertogin Hedwigepolder, de Prosper- polder en de Nieuw Arenberg- polder. Markering De grens van het domein liep vanaf de huidige kerktoren van Kieldrecht in een lood rechte lijn noordwaarts, tot diep in het Verdronken Land van Saeftinghe. Als markering zijn drie arduinen grenspalen bewaard gebleven en daarvan heeft er één een plaats gekre gen in het streekmuseum van Hulst. De overige twee zijn de enige tastbare herinneringen van het voormalige uitge strekte eigendom van de Aren- bergen. Het grensteken dat Bleijen berg terug vond, bevindt zich op een dijk tussen het noorde lijke uiteinde van de Veer- straat (NL) en de Dijk van de Nieuwe Arenbergpolder (B). De huidige landsgrens ligt op ongeveer 250 meter van het ogenschijnlijk onbeduidende paaltje. De andere grenspaal staat op de zuidelijke dijk van de Koningin Emmapolder Bleijenberg wijst erop dat de twee markeringspunten de enige mogelijkheid vormen om de exacte ligging van de oude erfafscheiding nog te be palen. ,.Ik heb vanaf de kerk van Kieldrecht, stap voor stap, het hele stuk tot ver in de Saef- tinge gelopen en nergens is er nog iets te vinden. In de Saef- tinge stond tot een jaar of wat geleden ook nog vier eiken pa len die in de jaren, maar die zijn door het schurken van de in het gebied loslopende run deren afgebroken." Dé Zeeuws-Vlaamse autori teit op het gebied van grens- aanduidingen, Terneuzenaar P. Stuy, noemt de daders van het omver kegelen 'een stelle tje barbaren'. Stuy: „Het is goed dat er fanatiekelingen als Richard Bleijenberg bestaan, anders was dit cultuurhisto risch element voor het nage slacht verloren gegaan." Bleijenberg heeft overwogen het ding mee te nemen om vei lig te stellen, maar Stuy advi seert de Nieuw-Namenaar het sokkeltje te herplaatsen op de zelfde plek. „Normaal gespro ken staat het daar veilig. In feite is het eigendom van de grondeigenaar, maar de paal hoort daar ook. Het is gewoon het beste als hij op de histo risch juiste plaats blijft." Bleijenberg maakt zich echter zorgen over het historisch be sef in de streek en vraagt zich af wie zich gaat bekommeren om de palen. ..Ik hoop dat mijn noodkreet leidt tot maatrege len. Het is toch erg dat er zo on zorgvuldig wordt omgegaan met deze zaken." door René Hoonhorst HULST - De gebruikers van 't Houterikwartier kunnen zeker tot het jaar 2001 van het Hul ster activiteitencentrum ge bruik blijven maken. De ge meente onderzoekt daarnaast of het financieel mogelijk is om 't Houtenkwartier zodanig op te knappen dat er weer een aantal jaren op verantwoorde wijze van het gebouw aan het Houtenkwartier gebruik kan worden gemaakt. Wethouder P. Weemaes belooft overigens nog niet dat het acti viteitencentrum in de volgen de eeuw kan voortbestaan. Op het Hulster 'stadskantoor wordt nu echter niet alleen be cijferd wat het kost om alle ge bruikers elders onder te bren gen, maar ook of met minder geld het centrum overeind kan worden gehouden. Het be stuur van de stichting !t Hou tenkwartier rekende augustus vorig jaar voor dat met een verdubbeling van de huurin komsten investeringen voor een bedrag van drie ton kon den worden gedaan. Die 300.000 gulden moet in de optiek van het stichtingsbe stuur voldoende zijn om de meest noodzakelijke maatre gelen te nemen, vooral voor het verhogen van de veiligheid én het realiseren van energie besparing. B en W raamden eerder dat opknappen van het centrum een miljoen gulden zou kosten. Hogere huren Het college verheelde begin vorig jaar niet dat de huurders van 't Houtenkwartier voor onderdak elders aanmerkelijk meer moeten gaan betalen. Het stichtingsbestuur liet des tijds al weten dat aanmerke lijk hogere huurprijzen voor veel verenigingen de dood steek zou zijn. De meeste clubs zouden er ook qua ruimte op achteruit gaan - in Den Dul- laert zouden ze bijvoorbeeld met meerderen één lokaal die nen te delen - en daarnaast zouden jeugdcii'cus Reinardi en de jeugdbiljarters al hele maal nergens in de gemeente terecht kunnen. Weemaes noemde dinsdag geen alternatieve locaties of bedragen meer Formeel: „De ambtenaren rekenen momen teel alle opties door. Zowel de De activiteiten in het Hulster Houtenkwartier kunnen zeker nog tot 2001 rustig doorgang vinden. foto Charles Strijd verschillende mogelijkheden om 't Houtenkwartier voor kortere of langere tijd in ge bruik te houden als cle kosten van verhuizing en sloop. Als alle mogelijke opties op tafel liggen, worden die met het stichtingsbestuur en de afzon- derlijke huurders besproken. Onderhandelingsresultaten zullen vervolgens aan de gemeen teraad worden voorge- legd." De wethouder bevestigde wel dat de datum voor het eventu ele gedwongen veitrek een jaar is uitgesteld. Tot nu toe werd 1 januari 2000 als uiterste ontruimingsdatum gezien, maar de gebruikers die dat willen kunnen minstens een jaar langer blijven. Vol gens Weemaes is dat niet meer dan logisch omdat ook de bouw van het Reynaertcollege is vertraagd. Het voormalige Maristenklooster kan nu pas bij aanvang van het schooljaar 2000-2001 worden betrokken Omdat het Regionaal Oplei dingen Centrum (ROC) even tueel lokalen van het Rev- naertcollege zou moeten huren, was uitstel van verhuis plannen sowieso nodig, ver klaart de wethouder de radio stilte van afgelopen half jaar rondom 't Houtenkwartier. Voorzitter G. Rietra van het college van bestuur van het ROC liet desgevraagd weten dat het opleidingencentrum het liefst in 't Houtenkwartier blijft. „Er moet inderdaad wel wat aan het gebouw gebeuren, maar voor ons zij n geen al te ri- goureuze aanpassingen nodig. Zowel onze docenten als onze cursisten willen graag in 't Houtenkwartier blijven. Voor ons als bestuur staat vast dat wij met teveel aan huurverho ging kunnen ophoesten, zeker geen vertiendubbeling door een verhuizing naar het Rey naertcollege." Blijven Ook de voorzitter van het stichtingsbestuur 't Houten- kwartier, G. van de Voorde, stelt zich nog steeds op het standpunt dat de Hulster ver enigingen het meest gebaat zijn bij het voortbestaan van het activiteitencentrum. „Slechts één van de vijftien ge bruikers wil echt vertrekken", weet Van de Voorde. Ruimte Die ene huurder is peuter speelzaal Robbedoes. Hoofd leidster J. d'Hondt geeft grif toe dat de peuters nergens meer zoveel ruimte voor zo weinig geld zullen vinden. „Maar de ruimte is niet alles. Er zijn nogal wat gebreken aan ons onderkomen. Zo zijn er veel te weinig toiletten en zijn er voor het verschonen van lui ers en het aankleden van de peuters al helemaal geen goe de, aan alle eisen van comfort en hygiëne voldoende ruim ten." Robbedoes zou graag een deel van het gebouw van basis school De Nobelhorst betrek ken. Het meest ideaal zou zijn als de peuterspeelzaal in de zo- mervakantie kan verhuizen. D'Hondt: „Of dat er in zit, we ten we niet. We hebben al tij den niets van de gemeente ge hoord." AXEL - Een 'levensgevaarlijke manoeuvre' kwam de chauf feur van een trekker met oplegger dinsdagochtend duur te staan. De bestuurder, een twintigjarige man uit het Belgische Lier- de, wilde rond zeven uur op deTVactaatweg in Axel keren. Het was donker, glad en bovendien slecht zichtbaar, omdat de man precies achter de 'bult' bij de kruising met de Axelse Sas sing wilde draaien. De chauffeur, die in Hoek moest zijn, dacht te ver te zijn door gereden. Dat was niet het geval. Hij had gewoon rechtdoor kunnen rijden. De man kreeg een schikking van driehonderd gulden aangeboden. Toen hij deze boete niet direct kon beta len, werden trekker en oplegger als onderpand achtergehou den. Nadat het geld twee uur later was betaald, kon de Belg zijn weg vervolgen. TERNEUZEN - De Terneuzense politie zoekt getuigen van een aanrijding tegen een geparkeerde auto, waarbij de dader is doorgereden. Een 35-jarige Terneuzense had dinsdagna middag haar auto geparkeerd op de parkeerplaats bij de win kels aan de Terneuzense Kennedylaan. Toen zij terugkwam van het winkelen stond haar auto een meter verder achteruit, was de voorbumper beschadigd en lekte de radiator. De politie vermoedt dat getuigen het voorval hebben gezien en maant hen contact op te nemen met het Terneuzense poli tiebureau. SLUIS - Burgemeester C. van Liere en wethouder J. Boogaard van Sluis-Aardenburg zullen dinsdag 26 januari de leiders van scouting Sluis en de politie ontvangen om te spreken over het.voorval met de nepbom van afgelopen vrijdagavond. Ook Scouting Nederland, de overkoepelende organisatie zal aan wezig zijn. Van Liere zegt niet zozeer 'boos' te zijn op de scouting. Het kan volgens hem ook zo zijn dat de politie iets te voortvarend had gereageerd op het voorval door direct de Explosieven Oprui - mings Dienst in te schakelen. In het gesprek zal onder andere aan de orde komen hoe dit soort zaken in de toekomst kunnen worden voorkomen. TERHOLE - Een negentienjarige bromfietser uit Klooster- zande raakte dinsdagochtend gewond bij een aanrijding met een andere bromfietser op het fietspad langs de N60 in Terho le. De vrouw werd per ambulance naar ziekenhuis De Honte in Terneuzen. Zij heeft vermoedelijk een hersenschudding opgelopen. De aanrijding ontstond toen een negentienjarige bromfietser uit Hulst, die in de richting van Kloosterzande reed. op het fietspad onvoldoende rechts hield en een uit tegenovergestel de richting naderende bromfietser raakte. De Hulstenaar bleef ongedeerd, de vrouw liep hoofdletsel op, omdat haar helm niet goed was bevestigd en was afgevallen. De voertui gen wei-den beschadigd. OOSTBURG - Voorzitter van de Raad van Toezicht van het Oostburgse verpleeghuis De Stelle, J.L Cuelenaere, heeft na twintig jaar voorzitterschap zijn functie neergelegd. Cue lenaere zat in totaal 23 jaar in de Raad van Toezicht. Zijn functie wordt waargenomen door vice-voorzitter J. A Boeck- hout, tot de definitieve opvolger bekend is Ook C. S. De Feijter, lid sinds 1986, heeft haar taken bij de Raad stopgezet. Van beide leden is feestelijk afscheid geno- door Pascalle Cappetti IJZENDIJKE - De vrijwillige ruilverkaveling Ponte ten zui den van IJzendijke verloopt bo ven verwachting. De landin richtingscommissie beeft inmiddels honderd tot honderd vijftig hectare grond in de por tefeuille, die beschikbaar zijn voor kavelruil. Secretaris II. Jonkers van de commissie noemt de bereidwilligheid van de betrokken landbouwers be moedigend. De woordvoerder van de Dienst Landelijk Gebied ziet hierin een aanknopings punt om toekomstige ruilverka velingen ook op basis van vrij willigheid te doen plaatsvinden. De secretaris had niet verwacht dat de boeren, een jaar na de start van de operatie, al zo snel zo veel grond in de aanbieding zouden doen. De landinrich tingscommissie gaat voorlopig aan de slag met de gronden die inmiddels zijn aangeboden voor ruiling. Meer kan de commissie nog niet verhapstukken Het gaat hierbij om een tiental be trokkenen. Het 'lastige' is dat het Bureau Beheer Landbouwgronden, die de aankoop regelt, zelf slechts honderd hectare voor ruiling en natuurontwikkeling kan inzet ten. Het streven is om 170 hecta re in bezit te krijgen. „Als je meer grond hebt, heb je meer speelruimte", vertelt Jonkers. Hij ervaart ook dat veel mensen met gronden aan de kust of in Hoek, juist graag grond in Ponte willen hebben. „Eigenlijk is het verkavelingsgebied te klein." Buurman De landinrichtingscommissie had gedacht dat de boeren op de 'wensenzittingen' die begin vo rig jaar zijn gehouden, zelf met ideeën en tekeningen zouden komen. Dat gebeurde echter niet. „De mensen blijken in een aantal gevallen belangstelling voor de grond van hun buurman te hebben. Blijkbaar bestaat er toch een bepaalde angst om dit direct aan de buurman te vra gen. Terwijl die vaak dezelfde wens heeft. Dat had ook in een achternamiddag kunnen wor den geregeld." Hij denkt dat nog dit jaar de eer ste handtekeningen kunnen worden gezet. Natuur Over de natuurontwikkeling is Jonkers eveneens positief ge stemd. Het geplande bos van 25 hectare tussen de Passageule en de Oudemansdijk komt er, laat hij weten. Hiervan is inmiddels zeventien hectare verworven. Dat geldt ook voor De Linie en het natuurvriendelijk beheer van de steile oevers van de Pas sageule. „Daaraan wil iedereen meewerken." Alleen het natuurgebied bij Pi ramide ligt volgens hem moei lijker, omdat de landinrich tingscommissie geen gronden ter compensatie heeft voor de Belgische gebruiker. „We willen contact zoeken met onze Belgi sche broer of zus over de moge lijkheid van een grensover schrijdende ruil. Maar daar hebben we nog geen ervaring mee." TERNEUZEN - De SGP-fractie in de Terneuzense raad wil af van het regelmatig wisselen van politiecommandanten in de re gio. Volgens fractievoorzitter P. Hamelink komt het roulatie systeem voor top-politiefunc- tionarissen, dat de politie in Zeeland hanteert, de continuï teit van het politiewerk niet ten goede. Hamelink vroeg dinsdagavond tijdens de commissievergade ring voor algemeen bestuurlijke zaken het dagelijks bestuur van Terneuzen om de wisselingen aan de top van de politieorgani satie aan de orde te stellen tij dens de eerstvolgend districts collegevergadering. Hamelink heeft al eerder kant tekeningen geplaatst bij het re gelmatig wisselen van de wacht bij de politie in Zeeuws-Vlaan deren. Het voorbije voorjaar liet hij al blijken weinig gelukkig te zijn met het vertrek van com mandant F Goudswaard naar Middelburg. Goudswaard had. na een korte interimperiode,' nog maar een kleine drie jaar het bevel over de Zeeuws- Vlaamse manschappen. Zijn vervanger J. den Rooijen, amper een half jaar aan de slag, is deze week vervangen door K. de Vos. Den Rooijen is ziek en de poli tieleiding gaat ervan uit dat hij voor langere tijd uit roulatie is. Dat gegeven was voor de SGP- er aanleiding om bij het Terneu- zens college aan de bel te trek ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 49