Ouderen wachten te lang op zorg Hangplek voor vleermuizen Wilde ideeën voor toeristisch Zeeland Onderwijs legt op 20 januari het werk neer Héél eventjes winter in Zeeland Covra mag gebruikt splijtstof opslaan in transportcontainers Huizenprijzen stijgen in Zeeland minder snel dan elders Oost-Zeeuws-Vlaamse tehuizen willen snel geld uit Den Haag zeeuwse almanak Uitwaaien zeeland door Conny van Gremberghe HULST - De wachtlijstproble matiek van de verzorgingshui zen in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren dreigt de spuigaten uit te lopen. Volgens directeur L. Jan- se van de stichting Curamus - het samenwerkingsverband van de Oost-Zeeuws-Vlaamse te huizen - moet er snel geld uit Den Haag komen om het aantal verpleeg- en verzorgingshuis bedden in de regio uit te brei den. Komt dat geld er niet, dan zal het aantal schrijnende ge vallen van ouderen die noodza kelijkerwijs thuis moeten blij ven, alleen maar toenemen. Janse: „Dat aantal is nu al veel te groot. We proberen die men sen met substitutieprojecten en hulp van de stichting Thuiszorg wel te helpen, maar toereikend is die hulp niet. Daar komt nog bij dat de thuiszorghulp aan mensen met een verpleeghuisin dicatie weer ten koste gaat van andere mensen. We hebben dus te maken met opschuif-effec- ten. Daaraan valt alleen iets te verhelpen als het sleutelpro bleem, de wachtlijsten, wordt aangepakt." Hoe hoog de nood gestegen is, kan Janse niet exact duiden. De rapportage van een recent on derzoek naar de wachtlijstpro blematiek door de stichting Scoop laat op zich wachten. „Het is zaak dat Scoop snel de boel afrond, omdat we dan via het Zorgoverleg Zeeuws- Vlaanderen en de provinciale politiek druk kunnen uitoefe nen op Den Haag om snel iets aan onze problemen te doen. Bedden bezet Voor zijn eigen instelling, de Blaauwe Hoeve in Hulst, kan Janse een aardige inschatting maken van de ernst van het pro bleem. Eenderde van de 147 be woners van het verzorgingshuis van de Blaauwe Hoeve hoort ei genlijk in het verpleeghuis thuis. Voor een plaats in het Hulster verzorgingshuis staan momenteel tachtig mensen op de wachtlijst. De wachtlijst van het 120 bed den tellende verpleeghuis van de Blaauwe Hoeve telt 35 na men. Het gaat dan vooral om mensen die psycho-geriatrische zorg nodig hebben, maar die de instelling niet binnenshuis kan bieden omdat alle bedden bezet zijn. Met het geld uit Den Haag zouden, zonder dat er direct ge bouwd hoeft te worden, een groot aantal mensen geholpen kunnen worden, meent Janse. Dat zou kunnen gebeuren door meer dagverpleging en uitbrei ding van substitutieprojecten. „Blijft dat extra geld achterwe- TERNEUZEN - Niet de voorspelde tien centimeter dikke witte deken over de Zeeuws-Vlaamse landerij en, maar slechts een dun laagje sneeuw. Niet veel, maar voldoende om Zeeland heel eventjes een winters aanzien te geven. Op de akkers nestelde de sneeuw zich in de voren en gaf daarmee het strakke polderlandschap een grillig tintje. De bomen met hun zwart tegen de hemel afste kende kale takken kregen een wit randje en vroege fo rensen moesten niet alleen krabben maar ook hun autoruiten ontdoen van sneeuw. Dappere fietsers glibberden over witte straten naar werk of school en hier en daar slaagden kinderen er zelfs in een heuse sneeuwbal te kneden. foto Charles Strijd door Ben Jansen DEN HAAG - Hoogradioactieve gebruikte splijtstof uit de on derzoeksreactor in Petten mag, in transportcontainers verpakt, tij de Covra in Borssele tijdelijk norden opgeslagen in een loods die is bedoeld voor radioactief afval met een lager stralingsni veau. De voorzitter van de afde ling bestuursrechtspraak van de Raad van State vindt het niet nodig de vergunning te schorsen die de Centrale organisatie voor radioactief afval hiervoor heeft gekregen. "Het Rijk heeft de Covra toe stemming gegeven de splijtstof uit Petten in afwachting van de bouw van een speciale bunker voor hoogradioactief afval voorlopig tussen laag- en mid- delradioactief afval neer te zet ten. Greenpeace, de Zeeuwse Milieufederatie en de stichtin gen Miljoenen Zijn Tegen en Leefbaar Zeeland hadden de Raad van State gevraagd daar een streep door te halen. Ze vin den opslag in de zware trans portcontainers - ook al is het tij delijk - niet veilig genoegen. Provincie Ook de provincie Zeeland en de gemeente Borsele hebben be zwaar geuit tegen de provisori sche opslag van het kernafval uit de onderzoeksreactor. Hun overweging is dat de gebruikte splijtstofstaven net zo goed voorlopig in Petten kunnen blij - ven als de verpakking in trans portcontainers zo veilig is. De Raad van State heeft ook geen aanleiding gezien de in de nieuwe vergunning voor de Co vra opgenomen bouw van de bunker voor hoogradioactief afval te schorsen. Dit betekent dat het nationaal opslagcen trum voor kernafval bij de ge meente Borsele een bouwver gunning kan aanvragen en vervolgens aan de slag kan. De nieuwe vergunning voorziet in de mogelijkheid licht radioac tief calcinaat van fosforprodu- cent Themphos op te slaan en radioactief afval uit de oliewin ning en ertsverwerkende indu strie te behandelen. Opgelucht Covra-directeur H.D.K. Codée reageerde dinsdag opgelucht op de uitspraak van de Raad van State. In 1994 is de Covra al be gonnen met een milieueffect- en veiligheidsrapport voor een nieuwe vergunning krachtens de kernenergiewet. Die vergun ning werd eind 1997 verleend, maar vorig voorjaar door de Raad van State vernietigd, om dat de handtekeningen van de minister van Verkeer en Water staat en van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij ontbra ken. De Covra kwam daardoor in ernstige tijdnood. Het op slaggebouw voor hoogradioac tief afval moet in 2001 gereed zijn, omdat in dat jaar de eerste transporten met in Frankrijk en Engeland opgewerkt afval van de kerncentrales Borssele en Dodewaard naar Nederland te rugkomt. Codée verzekerde dat onmiddellijk zal worden begon nen met de verdere voorberei dingen. Hij gaat ervan uit dat de bouw in april kan beginnen. Verenigde Staten Greenpeace liet weten de beslis sing van de Raad van State te betreuren. De milieuorganisatie vindt dat in elk geval met de tij delijke opslag van het Pettense afval moet worden gewacht tot duidelijk is of het naar de Ver enigde Staten kan gaan. De splijtstof is door de VS geleverd. Amerika wil het gebruikte ma teriaal slechts terugnemen als de reactor in Petten overscha kelt op het gebruik van uranium met een minder hoge verrij kingsgraad. De bestraling daar van in een reactor levert minder plutonium op, de stof waaruit atoombommen kunnen worden vervaardigd. De vergunning voor de Covra valt nu nog via een uitgebreide procedure bij de Raad van Sta te, een zogenaamde bodempro cedure. te bestrijden. Green peace zal dat in elk geval doen om de te voorkomen dat de op slagbunker voor hoogradioac tief afval volgens de huidige plannen wordt uitgevoerd. Er moeten volgens de milieuorga nisatie voorzieningen in komen om gebruikte splijtstof uit Bors sele en Dodewaard regelrecht bij de Covra op te slaan, zodat opwerking achterwege kan blij ven. Gedeputeerde A M. Dek en bur gemeester J. L. M. Mandos van Borsele waren erover teleurge steld dat de Raad van State geen stokje heeft gestoken voor de tijdelijke opslag. In de dagelijk se besturen van de provincie en de gemeente zal nog worden be sproken of de bodemprocedure zal worden benut. Dek en Man- dos zeiden er wel over tevreden te zijn dat de bouw van de op slagbunker voor hoogradioac tief afval nu kan beginnen. door Mieke van der Jagt OVEZANDE - Ze slapen nog, onderstebo ven in stille donkere gebouwen, de vleer muizen. Van de zomer jagen ze weer van schemerdonker tot het ochtendgloren, nuttig en nog altijd een beetje geheimzin nig. De Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) probeert het ze ondertussen naar de zin te maken. Dinsdag legde SLZ een vleermuizenkelder aan op het weidje van J. Bais aan de Blazekop in Ovezande. Te gelijk werd er een mooie grote drinkput bij gegraven. Rudie Geus van SLZ hoopt stiekem dat watervleermuizen de nieuwe kelder tot winterverblijf zullen kiezen. Een paar j aar geleden kreeg SLZ een zoot- je van 25 betonnen duikerelementen ca deau van het Havenschap Vlissingen. De elementen van een meter doorsnee en een meter lang zijn uitstekend geschikt om er een vleermuizenkelder van te maken en op twee plaatsen was dat ook al gebeurd. Dat de SLZ nu bij J Bais is aangeland, komt doordat Bais zijn erf graag streekei gen wil inrichten. Voor het weidje achter zijn huis betekent dat een drinkput, in planten met hoogstammeii en. omdat de omgeving daar bijzonder geschikt voor is, de aanleg van een vleermuizenkelder. De inrichting van streekeigen erven en de aanleg van kelders passen in het project Waardevol Cultuurlandschap Zak van Zuid-Beveland, waarbij het het ministe rie van LNV geld beschikbaar stelt voor het integreren van de functies natuur en landschap, landbouw en recreatie. Hangvoorzieningen Hoe lang het zal duren voordat er vleer muizen in de duikerelementen zitten, is volgens Rudie Geus niet te voorspellen. „We metselen de achterkant dicht, maken nog wat hangvoorzieningen binnenin en de voorkant wordt een moeilijk te openen deurtje met en open onderkant. Zo kan er nog wat water binnenlopen, zodat padden en salemanders er weUicht ook een win- terschuilplaats kunnen vinden." foto Willem Mieras door Jacques Cats UTRECHT-Een duinkabelbaan tussen Breskens en Knokke, kust hoppen van het ene naar het andere strand, een afgedankt olieboorplatform als toeristi sche attractie in de Zeeuwse wateren: het zijn wilde ideeën om het toekomstig toeristisch product mee te kunnen oppoet sen. De gedachten zijn neergelegd in het 'ontwikkelingsperspectief Noordzeeboulevard". Staatsse cretaris Ybema kreeg dinsdag op de vakantiebeurs in Utrecht het eerste exemplaar. Toeristische instanties hebben in de schets een regionale ver taalslag gemaakt van de lande lijke nota 'een zee van cultuur', bedoeld om op termijn opge wassen te zijn tegen de concur rentie van andere vakantiege- bieden. Voor de komende jaren staan tal van uitdagingen op het pro gramma op het terrein van ver voer, verblijf en vermaak. Pro ductontwikkeling en promotie dienen, zo menen de Zeeuwse samenstellers, in het teken te staan van de Zeeuwse identiteit. Anders dan werd gedacht heeft het vakantiepubliek een veel ruimer beeld van toeristisch Zeeland. In het ontwikkelings perspectief vindt voorts een af stemming plaats hoe afzonder lijke Noordzeekustgebieden zich nader wilen profileren Op sommige terreinen bestaan plannen om meer samen op te trekken. Onder het motto 'te ge, dan voorzie ik dat we in deze regio in een vicieuze cirkel te rechtkomen. Met name de oude ren zullen dan toch de dupe worden." door Jeroen Vliegenberg GOES - De prijzen van koopwo ningen in Zeeland zijn het afge lopen jaar toegenomen, maar ze stijgen aanzienlijk minder dan elders in Nederland. De lande lijke woningmarkt lijkt lang zaam tot rust te komen, al ne men de prijzen van koophuizen nog fors toe. Dat blijkt uit cijfers van de NVM, de Nederlandse Vereniging van Makelaars. Wel was er een spectaculaire stijging van de prijzen van Zeeuwse appartementen. Be taalde men in 1997 145.000 gul den voor een appartement, in 1998 moest hiervoor 215.000 gulden worden neergeteld: een toename van ruim 38 Ook vrijstaande womngen werden flink duurder. Hiervoor moest in 1997 288.000 gulden worden be taald, vorig jaar kostte een vrij staande woning 355.0000 gul den. Tussenwoningen gingen het afgelopen jaar in prijs met zo'n 5 omhoog naar 174,000 gulden. Hoekwoningen werden 3 duurder (211.000 gulden), terwijl landelijk de hoekwonin gen ruim 8 stegen. Levend begraven „De cijfers voor Zeeland lopen landelijk gezien steeds meer uit de pas", zegt directeur Mark Faasse van Makelaardij Faasse Faasse uit Goes. „De druk op de woningmarkt is hier met zo hoog In Zeeland is veel aanbod en relatief veel leegstand." Veel mensen willen in eerste instan tie niet naar Zeeland toe omdat ze volgens Faasse bang zijn 'om levend begraven te worden' „Soms moeten mensen vanwege hun werk hier komen wonen. Dat zien ze helemaal niet zitten. Het aardige is dat ze vaak na een paar jaar niet meer weg willen. Opvallend voor Zeeland is dat appartementen in 1998 bijna twee keer zo lang leegstonden als in 1997. Een appartement stond vorig jaar gemiddeld 101 dagen leeg, in 1997 slechts 49 dagen. De verklaring is simpel. „In 1997 waren de appartemen ten veel goedkoper Ze werden vooral aan jongeren verkocht. In 1998 zijn ze een stuk duurder geworden en zijn het vooral ou dere mensen die overwegen een appartement te kopen. Zij heb ben meer bedenktijd nodig dan jongeren. Voor ouderen is het vaak een emotionele beslissing, omdat het meestal gaat om een laatste woning", legt Faasse uit. De landelijke vraag naar vrij staande woningen blijft flink toenemen. Faasse merkt dat men eerder rechtstreeks over stapt van een tussenwoning naar een vrijstaand huis, omdat de rente ontzettend laag is. Die ligt nu nog onder de 5 Zeker in Zeeland is een vrijstaande woning heel betaalbaar. Overhaast „Mensen beslissen wel steeds vaker overhaast om een huis te kopen", waarschuwt Faasse. ..Ik pleit ervoor dat mensen een adviseur moeten inschakelen. Een aankopend makelaar bij voorbeeld. Zo haal je de scherpe kantjes van de prijsdalingen en prijsstijgingen af. waardoor er meer kennis op de markt komt. Dat is gunstig om de rust terug te laten keren." Naast Zeeland zijn ook in Noordoost-Groningen en Fries land de prijzen minder gestegen dan elders in het land. Utrecht is de duurste stad voor eengezins woningen en Amsterdam de duurste appartementenstad. De NVM-makelaars verkochten vorig jaar ruim 113.000 wonin gen, bijna 10 meer dan in 1997 De prijs van een gemid delde koopwoning is in ons land het afgelopen jaar met 8 toe genomen tot 293.000 gulden. Van een evenwicht in vraag en aanbod is nog lang geen sprake, stelt de NVM, want daarvoor moet een koper kunnen kiezen uit vijf of zes huizen. Vorig jaar konden potentiële kopers kie zen uit slechts drie woningen. door Henk Postma MIDDELBURG - Vrijwel het gehele onderwijs in Zeeland gaat volgende woensdag plat. Dat is de verwachting van de onderwijsbonden. Ze hebben hun Zeeuwse en Zuid-Holland se leden opgeroepen de hele dag het werk neer te leggen om de druk op minister Hermans te verhogen. De stakingsactie, waarop half december al een voorschot werd genomen, is be doeld om een loonsverhoging af te dwingen van 3,5 procent. De minister wil de bonden nog maar voor de helft tegemoet ko men. De Zeeuwse woordvoerder van de Algemene Onderwijsbond (AOb). Jo Korstanje, verwacht niet dat op korte termij n een ak koord uit de bus rolt Daarom is besloten de voorbereidingen voor de staking met volle kracht ter hand te nemen. In december deed een derde van de AOb-le- den aan de staking mee. Kors tanje verwacht dat nu zo'n tweederde van alle onderwijs krachten in Zeeland het werk zal neerleggen. Estafettestaking De staking treft zowat alle scho len, van basisonderwijs tot en met voortgezet onderwijs en be roepsonderwijs Alleen de Ho geschool Zeeland blijft buiten het conflict omdat daarvoor een andere cao geldt. De actie in Zeeland maakt onderdeel uit van een estafettestaking. Die begint aanstaande maandag in Limburg en Noord-Brabant en eindigt volgende week vrijdag in Overijssel. Gelderland en Flevoland. Het is in Zeeland zo'n beetje ge woonte geworden dat onder- wijsacties plaatsvinden op woensdagen, wanneer op basis scholen alleen 's ochtends wordt gewerkt. Wat Korstanje betreft gaat daar binnenkort verande ring in komen. „Want anders gaan de mensen straks nog den ken dat we hier in Zeeland al leen maar op halve dagen dur ven staken, en dat is natuurlijk niet het geval." Zwaartepunt De staking is een initiatief van de gezamenlijke onderwijsbon den Het zwaartepunt van de or- ganisatie ligt in Zeeland bij de AOb, omdat die bond hier het grootst is en over de meeste faci liteiten beschikt. Korstanje spreekt dan ook mede namens de andere bonden Bedoeling is dat aüe stakers in Zeeland zich volgende week woensdagmid dag verzamelen in De Stenge te Heinkenszand. Daar vindt dan, van twee uur tot half vier, een protestmanifestatie plaats, 's Ochtends kunnen stakende leerkrachten zich op drie plaat sen laten registreren: te Goes in het kantoor van de AbvaKabo, te Middelburg in het AOb-kan- toor en te Terneuzen in sporthal 't Zwaantje. Inbrekers stelen schoenen in Sluis SLUIS - Een schoenenwinkel in de Kapellestraat in Sluis werd in de nacht van maandag op d i nsdag bezocht door inbrekers. Uit de winkel werd een onbe kend aantal schoenen gestolen. ku(n)st en te keur' wordt ge streefd naar een gezamenlijk schilderevenement in Bergen, Katwijk en Domburg. Ook be staan er gedachten de organisa tie van evenementen en festivals langs de kust te bundelen. Voorts wordt gedacht aan ont wikkeling van nieuwe specta culaire accommodatievormen. Voor Schouwen zouden er mo gelijkheden zijn voor de oprich ting van een strandmotel. Ook wordt gedacht aan de realise ring van camperplaatsen. Op die zonnige zondag deden die Vlissingse vader en zijn dochter van vijf wat rechtge aarde Vlissingers op zo'n soort dag horen te doen: uit waaien op het strand. Maar naarmate de middag vorderde kreeg de icinterkil- te enige grip op het dollende duo Speciaal op kleine spil lebeentjes. Tot 't meiske er eentje liet waaien. „Mmmmm!" becommentari eerde ze. Da's lekker warm in mijn broek!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 47