Situatie Schouwse podia zorgelijk PZC Kip van slag, kuikens ter wereld Scouts genieten van vredige Jamboree Goesenaren lopen warm voor raad over dumpwinkel zeeland s20 Muziek- en theaterleven draait met kunst- en vliegwerk door C" f Oproep actie tegen kapitaalsvernietiging Westerscheldetunnel Noord-Beveland op matje bij commissie wegens achterstand milieubeleid Gevolgen van nieuw verdrag grensarbeiders wekken grote onrust Vrachtwagen kantelt, chauffeur zwaargewond woensdag 13 januari 1999 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - 'Zeer zorgelijk'. Zo omschrijft directeur G. Peijs van de Zeeuwse Theater Stich ting (ZTS) de situatie rond de muziek- en theatervoorzienin gen op Schouwen-Duiveland. Theater Mondragon in Zierik- zee wordt door cultuurwethou der P W. Berrevoets-Ringel- bergs zelf als 'een oude barrel' omschreven, met het Zierikzee- se muziek- en theaterpodium Brogum is het al niet veel beter gesteld en een theatervoorzie ning in het nieuw te bouwen ge meentehuis kan ook al niet Met veel kunst- en vliegwerk blijft het Schouwse theaterleven draaien, maar daar is dan ook alles mee gezegd. In Mondragon zou flink wat geld gestoken moeten worden om er een theatervoorziening van te maken die aan alle mo derne eisen voldoet. Voor 7,5 miljoen kan het theater com pleet worden gerenoveerd, maar dat geld heeft de gemeente Schouwen-Duiveland niet. De eerstkomende jaren wordt al leen het hoogst noodzakelijke aan het gebouw gedaan. Eerst en vooral moet het podiumbe- leid op poten gezet worden en pas als dat recht overeind staat, kijkt de gemeente verder. Arbo-eisen Peijs ziet de toekomst van Mondragon met angst en beven tegemoet. Het Zierikzeese thea tergebouw voldoet niet aan de eisen die de Arbowet daaraan stelt. Zo ontbeert Mondragon automatische trekinstallaties voor het ophijsen van decor stukken en andere attributen. Peijs: „De regels zijn heel streng, en ook terecht. Maar het betekent wel dat er voor Mond ragon minimaal dertig van die automatische trekinstallaties van 25.000 gulden per stuk ge plaatst moeten worden. Doe je dat niet. dan loop je de kans dat de Arbodienst het gebouw ge woon afkeurt." Peijs haast zich te zeggen dat als de gemeente tijdig met een goed plan komt, ze wel ontheffing kan krijgen van die verplich ting „Maar dan zit je nog met het feit dat theatergezelschap pen weigeren naar Zierikzee te komen omdat faciliteiten ont breken. Het Groot-niet-te-ver- mij den-Orkest komt niet meer naar Zierikzee en Hans Liberg ook niet. Voor ons wordt het zo steeds moeilijker om een aan trekkelijk programma in elkaar te zetten en de zaal vol te krij gen." Als dat laatste niet meer lukt - en dat is niet ondenkbaar - be staat het gevaar dat Mondragon in een neerwaartse spiraal te recht komt. Peijs vreest fors op lopende tekorten en gezien de huidige financiële positie van de gemeente Schouwen-Duive land van die zijde weinig hulp. Hij heeft zijn hoop gevestigd op de politiek. „Die zal keuzes moeten maken. De bal ligt bij hen." Peijs zal in ieder geval nog tot maart dit jaar geduld moeten hebben. Dan legt de door de ge meente in het leven geroepen 'klankbordgroep' een nota met uitgangspunten voor het podi- umbeleid op tafel op basis waarvan een stevig podiumbe- leid in elkaar getimmerd moet worden. Gemeenteambtenaar B. Stuit gaat ervan uit dat dat ook lukt, maar over hoe het in de visie van de klankbordgroep verder moet met Brogum en Mondragon, laat hij niets los. „Nee, ook geen tipje van de sluier. In maart ko men we daarmee naar buiten en niet eerder." K." 'iss* Ni* i- door Pascalle Cappetti GRIETE - Hij was zijn kip al een paar da gen kwijt. Ze kwam alleen om te eten en daarna vloog ze weer over de omheining heen. Tot de huurman maandag de kip èn haar nageslacht vond. Dat zijn kip in de ze tijd van het jaar aan het broeden was geslagen, was een complete verrassing voor L. J. van Fraeijenhove uit De Grie- te. „Dit heb ik nog nooit meegemaakt." De moederkloek moet van slag zijn ge raakt door de warme dagen in de eerste weken van januari, denkt Van Fraeijen hove. Haar biologische klok werd in de war geschopt door temperaturen van tien, vijftien graden. En net toen de kou toesloeg, de temperatuur onder het vriespunt daalde en de sneeuw viel, kwa men er zeven kuikentjes parmantig van onder een conifeer tippelen. Drie maan den vroeger dan gebruikelijk is, had de kip haar eieren verstopt en uitgebroed. Twee jonge diertjes bleken niet opgewas sen tegen de inihiddels veranderde kli matologische omstandigheden. Zij over leefden de kou niet. Maar de anderen konden wel worden gered. Van Fraeijen hove en zijn vrouw hebben de diertjes zo lang in een - leeg - konijnenhok gezet, in elk geval beschut en droog. Hij verwacht dat de kuikens het nu wel redden. „Je kan ze niet zomaar onder de lamp zetten. Dat is veel te warm. Dan gaat de moederkip zelf dood. Want zij loopt na tuurlijk steeds van buiten naar binnen." foto Charles Strijd door Wout Bareman TERNEUZEN - De Neder landse Vereniging voor Per sonal Finance vindt dat de bouw van de Westerschelde tunnel tussen Terneuzen en Ellewoutsdijk onmiddellijk moet worden stilgelegd. De beslissing over de bouw is, jaren geleden, genomen op basis van 'bestuurlijk gema nipuleerde gegevens'. Er is sprake van geldverspilling en een aantasting van het mi lieu, vindt de vereniging. Donderdag verschijnt in de PZC een advertentie, waarin de vereniging de Zeeuwen oproept zich uit te spreken over de geboorde tunnel. Dat kan door een formulier in te vullen, waarin de voorkeur wordt uitgesproken voor het tracé tussen Terneuzen en El lewoutsdijk. Het lijkt de ver eniging eenvoudiger de me ning over het nu gekozen tracé te peilen, omdat het aantal voorstanders hiervan veel geringer zal blijken dan voor het tracé Kruiningen- Perkpolder. Dit tracé is vele malen goedkoper, de bodem is er stabieler - dus de risico's zijn minder groot - er blijft dankzij die goedkope oplos sing voldoende geld over voor aanleg van de tunnel onder het Kanaal Gent-Ter- neuzen bij Sluiskil, de Zak van Zuid-Beveland blijft on aangetast, het veer Vlissin- gen-Breskens een toeristi sche trekpleister) kan gehandhaafd blijven, de be drijventerreinen van West- Brabant kunnen mee profite ren van de meer oostelijke verbinding en door het grote re verkeersaanbod zullen de tol- en veertarieven kunnen worden gedrukt. Brief De Nederlandse Vereniging voor Personal Finance, die overigens wordt geleid door J. Langbroek, de man die in oktober '97 namens de Ne derlandse Vereniging van Belastingbetalers in een brief aan de Tweede Kamer ook al pleitte voor een meer oostelijke verbinding, wil de uitslag van de peiling eind j a- nuari aan de kamerfracties bekendmaken. Het is, volgens de vereniging, nog niet te laat. Terugdraai en van het regeringsbesluit van '96 om te kiezen voor een geboorde tunnel op het tracé Terneuzen-Ellewoutsdijk is nu nog mogelijk en zou zelfs 'een uitdaging' zijn, al was het alleen al vanwege de 'enorme kostenbesparing, de veel geringere belasting van het milieu en alle andere voordelen'. De machines die nu in aanbouw zijn, kunnen best verkassen naar het tra ject Kruiningen-Perkpolder. Èn zelfs met die verhuizing kan nog tijdwinst worden ge boekt. Het tracé Kruiningen- Perkpolder (of omgekeerd) is immers korter. Volgens de vereniging van Langbroek beperkt de kapi taalsvernietiging door de verhuizing zich tot enkele miljoenen guldens, 'peanuts' in vergelijking met de te ver wachten totaal-investering van minstens twee miljard gulden. Wettig Directeur M. Buis van de NV Westerscheldetunnel rea geert uiterst laconiek op het offensief van de Vereniging voor Personal Finance. „De Tweede en de Eerste Kamer hebben zich heel duidelijk uitgesproken over de wijze waarop dit project moet wor den uitgevoerd. Het is alle maal vervat in een wet en die voeren wij nu uit." Volgens grove berekeningen van Buis is inmiddels zo'n 300 miljoen gulden uitgegeven aan de werken, die in november '97 pal westelijk van Terneuzen begonnen. Er zijn met de tun nelbouwers, de Kombinatie Middelplaat Westerschelde, verplichtingen aangegaan voor een bedrag van 1,3 mil jard en daar komen straks nog enige honderden miljoe nen bij. Buis: „Voorzichtig gezegd zou deze vereniging er goed aan doen de energie in andere zaken te stoppen. Van een club die zich verzet tegen geldverspilling zou je mis schien anders mogen ver wachten..." door Winnie van Dam door Mieke van der Jagt GOES - De gemeente Goes houdt woensdag 20 januari een extra, informele raadsvergade ring over de eventuele komst van een designer outlet centre in het industriegebied Poel II aan de zuidkant van Goes. Omdat de gemeente verwacht dat er veel belangstelling zal zijn - heel Goes praat over het centrum - wordt de vergadering gehouden in de aula van het Goese Ly ceum. Op de publieke tribune van de raadszaal in het stadhuis kun nen hooguit dertig belangstel lenden plaatsnemen. De agenda voor de vergadering, die om 19.30 uur begint, ver meldt behalve de opening, rondvraag en sluiting een toe lichting op de plannen van BAA Mc Arthur Glen om een verza- melcentrum van kleine uitver koopwinkels te beginnen De heer Roud krijgt de gelegenheid om namens de firma de keuze voor Goes en de werkwijze toe te lichten. Daarna krijgt de raad gelegenheid om vragen te stel len. De fractie van GroenLinks heeft er inmiddels bij het college op aangedrongen ook het publiek de gelegenheid te geven om vra gen te stellen en overwegingen uit te spreken. Dat moet kun nen, volgens de fractie, omdat het een informele raad betreft, de eerste die in de Goese ge schiedenis wordt gehouden. De raad en het college zijn daarom niet gebonden aan het normaal geldende reglement van orde en kunnen derhalve vrij een eigen orde scheppen. Winkeliers GroenLinks kan zich voorstel len dat winkeliers in de binnen stad, met wie de gemeente eer der een nauwe samenwerking en goede communicatie als voorwaarde stelde, met bran dende vragen zitten. Over par keren, over vervoer met bussen en over het gevaar dat de com pacte Goese binnenstad be dreigt. Ook de milieubeweging, neemt de fractie van Groen Links aan, zal wel bedenkingen hebben in verband met de groei ende verkeersstromen die een dergelijk centium genereert. De eerste openbare informele raadsvergadering in Goes is vol gens de fractie van GroenLinks een mooie gelegenheid om het eerder uitgesproken streven waar te maken om burgers bij het bestuur te betrekken. WISSENKERKE - Wethouder J. M. Meulenberg-op 't Hof van de gemeente Noord-Beveland moest dinsdag in Utrecht aan de commissie-Bressers uitleggen waarom de gemeente Noord- Beveland achterloopt met de uitvoering van haar milieupro gramma. De gemeente heeft van het mi nisterie van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening en Milieu wel al geld gehad in het kader van de Vervolgbijdrageregeling Ontwikkeling Gemeentelijk Milieubeleid (VOGM). Kan Meulenberg de adviescommis sie niet overtuigen, dan wacht de gemeente een sanctie. „Het gaat nog om het gevoerde milieubeleid over 1997", legde Meulenberg de commissie Openbare Werken en Milieu maandagavond uit. In het ergste geval, maar zover komt het vol gens de wethouder niet, moet de gemeente al de VOGM-gelden, ofwel 40.000 gulden, terugbeta len aan de overheid. Vliegen Meulenberg voerde onder meer aan dat de gemeente in 1997 en 1998 prioriteit gaf aan het op treden tegen de vliegenoverlast die ontstond door het opslaan van mest. Daaraan zijn zo'n zes honderd arbeidsuren opgegaan. Tegelijk kon zij de commissie Bresser het net ontwikkelde plan duurzaam bouwen van de gemeente laten zien Daar stem de de commissie Openbare Wer ken maandagavond op de val- door Wout Bareman TERNEUZEN - De werkgroep van grensarbeiders in Zeeuws- Vlaanderen wordt overstelpt met verzoeken om meer infor matie over de gevolgen van het nieuwe belastingverdrag tussen Nederland en België. Aan dit verdrag wordt momenteel de laatste hand gelegd. Mogelijk wordt het nog dit voorjaar van kracht. De 4500 Nederlandse grensarbeiders gaan er dan hon derden, zoniet duizenden gul dens per jaar op achteruit. De problemen draaien rond de belastingbetaling. De grensar beiders - Zeeland telt er zo'n duizend - moeten straks in het werkland belasting gaan beta len. Nu nog dragen ze belasting af in het land waar ze wonen en betalen ze hun sociale premies in het werkland. De Nederland se grensarbeiders leveren in de toekomst vooral in door de ho gere belastingtarieven in België en het wegvallen van verschil lende fiscale aftrekposten, zoals onder meer de hypotheek- en lijfrentecontracten. Ook op kleinere posten onder vindt de grensarbeider nadeel. Schrik De werkgroep van grensarbei ders in Zeeuws-Vlaanderen is geschrokken van de onwetend heid bij veel grensarbeiders. Woordvoerster F. Daelman: „Naar aanleiding van de be richtgeving in de media zijn veel mensen wakker geschrokken. De situatie is heel erg triest. Mensen beseffen nu pas dat dit weieens het einde van de Neder landse grensarbeid kan zijn. durven geen nieuwe woni: meer te kopenze hebben de n( ging hun huidige huis te verid pen, het is echt allemaal koi mer en kwel. Ik krijg huileni mensen aan de deur, mensen niet meer weten welke toekoi ze hebben." De werkgroep werkt nauw sa] men met een vertegenwoordi ging van grensarbeiders Zuid-West-Brabant. Decontac] ten met de vakbonden - met naj me de FNV - staan op een laai pitje, nadat die bond zich tot ni toe te afwachtend opstelde. Informatie Daelman: „Daarom nemen zelf het heft in handen, maandag 8 februari houden wï een heel goed voorbereide infort matie-avond in Den Dullaert Hulst, waar alle grensarbeidei heel uitvoerig worden bijge praat over de gevolgen van he nieuwe belastingverdrag. W verwachten daar ook kamerle den en mensen van de Belgisch en Nederlandse vakbonden." De werkgroep adviseert de Ne derlandse grensarbeiders nu bij de Belgische vakbonden aa te kloppen met het verzoek voo hen een berekening te makei van de financiële gevolgen di het belastingverdrag voor he persoonlijk heeft. Die gegeven worden vervolgens doorge stuurd naar gespecialiseerde le den van de Tweede Kamer. Oo een groep Europarlementariëi houden de zaak in het oog. D werkgroep heeft twee actie nummers geopend: 0111 694858 en 0115-453538. mahelikopter uit Rotterdam in gezet. Het slachtoffer is echtf uiteindelijk met een ambulanc naar het Oosterschei dezieken huis in Goes vervoerd. De wagen was geladen met gd concentreerd vruchtensap el was van de A58 afgekomen oil via de Sloeweg in de richtinj van het Sloegebied te rijden. 1 Waarschijnlijk heeft de chaua feur de bocht op het viaduct md te hoge snelheid genomen. Het verkeer richting Sloegebies moest geruime tijd omgeleij worden. De gekantelde vracht auto is met. een takelwagej rechtgezet en weggesleept. door René Schrier 'S-HEER ARENDSKERKE - Een chauffeur van een tankauto is dinsdagmiddag ernstig ge wond geraakt bij een eenzijdig ongeval. De wagen sloeg rond half vier om op het viaduct van de Sloeweg over de A58 in de buurt van 's Heer Arendskcrke. Op die plaats kantelen wel va ker vrachtauto's. De chauffeur kwam met zijn arm bekneld on derzijn cabine te zitten en moest door de Goese brandweer uit zijn benaderde positie gehaald worden. Omdat de verwonding er ernstig uitzag is ook de trau- VLISSINGEN - In één woord fantastisch. Zo omschrijft Tom Kievit uit Koudekerke de Jamboree in Chili. De 17-jari- ge student bouwkunde aan cfe Hogeschool Zeeland kwam vrij dag terug uit het Zuidame- rikaanse land, waar de negen tiende Wereld Jamboree plaatsvond. Wereldwijd reis den 35.000 scouts uit honderd zestig verschillende landen af naar Chili om in het kader van het thema 'Building Peace To gether' samen aan vrede te werken. De organisatie van de Chileen se Jamboree toverde een voor malig landgoed in Chili voor deze gelegenheid om in een dorp met alle noodzakelijke voorzieningen. Om aan te ge ven hoe omvangrijk het terrein was, vertelt Kievit - die al van af zevenjarige leeftijd bij de scouting zit - dat het van 'links naar rechts' drie kwartier lo pen was. Het doel van de Jamboree was om gedurende elf dagen met elkaar een tijdelijke samenle ving op te bouwen, waarin door middel van projecten de verschillende nationaliteiten elkaar iets probeerden bij te brengen over hun eigen nor men, waarden en gewoontes. Geen ruzie De samenwerking verliep vol gens Kievit, ondanks de vele verschillen in taal, cultuur en religie, zonder problemen. „Iedereen kwam om lol te maken dus over religie en poli tieke verschillen hoefden ein delijk eens niet geruzied te worden. In tegenstelling tot wat normaal in veel landen ge beurt als je afwijkende ideeën hebt", legt de student uit. De verschillen in eetcultuur leverden ook geen problemen op. Iedere nationaliteit kon haar eigen specialiteit kopen in verschillende daarvoor in gerichte supermarkten. „Ik kon 's morgens in plaats van rijst gewoon een boterham met jam eten." De voedselvoorzie ningen waren dik in orde. de integratie tussen de verschil lende nationaliteiten geens zins. En daar draait het volgens de scout nou juist alle maal om. Kievit: „Contacten leggen met andere landen werd jammer genoeg niet ge noeg gestimuleerd. We gingen dus voornamelijk met Hollan ders om." In Dronten was dat in 1995 naar de scout zijn mening Hol landser geregeld. Toen was hij ook van de partij. „Alles was strak georganiseerd. De orga nisatie koos in Dronten juist voor versmelting van cultu ren." Bruin Zijn armen zien nog bruin van de zon „Overdag steeg het kwik soms tot 40 graden celci- us. Op de koudste dag was het 28 graden", lacht de scout. We gens de zinderende hitte moest iedereen alles een versnel! in- kje lager doen. „Tussen de middag hielden we altijd een siësta en deden we het rustiger aan." Kievit zegt dat het de ge woonte is van de Chileense be volking om alles in een lager tempo te doen. Ze zijn wat hij noemt 'heel makkelijk'. Dat bracht volgens de scout ook nog wel eens de nodige irrita ties met zich mee. „Soms moesten we een uur wachten. Als we bijvoorbeeld een afspraak hadden gemaakt om negen uur. verschenen ze vaak een half uur te laat. Dat vonden zij dan heel normaal. De organisatie verliep door die 'no panic-houding' ook niet altijd vlekkeloos. „Iets simpels als een postze geltje kopen was daar moei lijk. Als het postkantoor al open was, bleken de postzegels vaak niet voorradig. Niemand weet daar ook iets. Wilde je bijvoorbeeld weten hoe laat het postkantoor opende dan zeiden ze vaak schouderopha lend: Probeer het straks nog eens." Swoppen Een typische scoutingactivi- teit is swoppen, wat zoveel be tekent als het onderling ruilen van bijvoorbeeld badges of uniforms. Ook de scout uit Kouderkerke sivopte zo vijfentwintig ver schillende badges bijelkaar. Ondanks de chaotische orga nisatie is de Jamboree een er varing om nooit meer te verge ten geworden. Over vier jaar is er weer een wereldwijde scoutontmoeting in Thailand. Scout Tom Kievit, net terug van de Jamboree in Chili: „Iedereen kwam om lol te maken dus over re ligie en politieke verschillen hoefde eindelijk eens niet geruzied te worden." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 42