Vrees voor megastore bij Goes PZC Openluchtspel Het Oproer op herhaling Verzet tegen verkeersterreur Deur open en bij afgaande maan is het gedaan met onze boterham zeeland woensdag 13 januari 1999 s 19 Gospelkoor in Renesse Inwoners Noordwelle vragen college aanpak van tweede woningen Verslaafde dief gaat cel in Drankrijder tegen de lamp Fietser gewond bij val Computers weg uit school Veere ruilt grond met boer Scouting Sluis en politie op matje Telefoondie ven rammen pand Solistenconcours Studie effect superdump nodig door Willem van Dam ZIERIKZEE - De Zierikzeese middenstanders maken zich zorgen over de mogelijke komst van een zogeheten designer out let centre naar Goes. In een brief aan het gemeentebestuur van Goes dringt het Zierikzees On dernemers Collectief (ZOC) er met klem op aan geen goedkeu ring aan de vestigingsplannen te hechten voordat onderzoek is gedaan naar de gevolgen daar van voor de midden- en kleinbe drijven in Goes en de rest van de provincie. Het ZOC vreest dat de Zierikzeese winkeliers veel klanten zullen verliezen, indien in het nabijgelegen Goes zo'n megadumpzaak komt. Zoals eei'der gemeld, heeft het Amerikaanse bedrijf BAA McArthur Glenn plannen om op het Goese bedrijventerrein De Poel een enorm winkelcomplex te bouwen, waar overgebleven voorraden en allerhande (merk artikelen van mindere kwali teit worden verkocht. Het gaat om een investering van honderd miljoen gulden. Het centrum RENESSE - -De gezamenlijke dienst op zondag 24 januari van de hervormde gemeente Renes- se-Noordwelle in de Jacobus- kerk in Renesse wordt opgeluis terd door een optreden van het gospelkoor Laetare. 'Dirigent is M. van 't Hoff. Een klein combo - bestaande uit een dwarsfluitiste en een basgita- rist - zorgt voor muzikale on dersteuning. Voorganger tij dens de dienst is ds. P. Goodijk. Het orgel wordt bespeeld door S. van Wijgerden, de vaste orga nist van de Jacobuskerk. De dienst begint om Op.30 uur. zou ongeveer zevenhonderd ba nen opleveren. Ook in Sas van Gent bestaan plannen voor een dergelijke superwinkel. De Goese middenstanders be zien de voornemens van BAA McArthur Glenn met veel arg waan. Dat wantrouwen blijkt te worden gedeeld door hun colle ga's in Zierikzee. In de brief plaatst het ZOC-bestuur kriti sche kanttekeningen bij een uit spraak van burgemeester D. J. van der Zaag dat de vestiging van een outlet centre geen nade lige consequenties zal hebben voor het bestaande winkelap paraat in Goes. „Over de finan- cieel-economische gevolgen voor de midden- en kleinbedrij ven in de regio werd niet gespro ken", constateert het ZOC-be stuur. Geen eiland De Zierikzeese winkeliersver eniging vindt dat onjuist. „Zee land behoort qua bevolkings aantal tot de kleine provincies. I-n relatie daarmee behoort Goes tot de 'grote kernen'. Dat brengt ook bestuurlijke verantwoorde lijkheid mee voor de regionale gevolgen van het te voeren be leid. Goes is geen eiland in de re latief kleine Zeeuwse samenle ving. Het zou uw bestuur om die reden sieren indien upas tot ves tiging zou besluiten nadat een onafhankelijk distributie-pla nologisch onderzoek de gevol gen van zo'n vestiging heeft vastgesteld." Het ZOC, waarbij 125 Zierik zeese ondernemers zijn aangel- oten, heeft een kopie van de brief verstuurd naar het ge meentebestuur van Schouwen- Duiveland. Daarin vragen de middenstanders de gemeente om steun voor hun pleidooi voor zo'n onafhankelijk onderzoek. De Zierikzeese middenstands organisatie heeft inmiddels ook het college van Gedeputeerde Staten van haar standpunt op de hoogte gebracht. door Ali Pankow NOORDWELLE - Woning- huw blijft een van de belang rijkste pijlers voor de leefbaar- leid in een kleine kern. In dat lader moet er ook streng wor den gelet op oneigenlijk gebruik van huizen die permanent be woond dienen te worden. De dorpsgemeenschap in Noord welle verwoordde dat dinsdag avond weer eens krachtig tij dens een bezoek van het college van burgemeester en wethou ders. Noordwelle kreeg de primeur van de tweede serie kernbezoe- ken die het college de komende ,os maanden over Schouwen-Dui- veland maakt. Lof kreeg het da gelijks gemeentebestuur toege zwaaid voor een betere verde ling aan het aantal te bouwen woningen over alle kernen in de gemeente. Daarvoor was inten sief overleg met de provincie no- Aanvankelijk mochten er volgens het toewijzingsbeleid van de provincie alleen in Zie- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N. ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl rikzee nog aanzienlijke aantal len huizen worden gebouwd. De gemeente Schouwen-Duive- land bepleitte een verruiming, zodat de komende jaren ook in de dorpen met enige regelmaat enkele woningen gebouwd kun nen worden. Voor Noordwelle betekent dit concreet dat er tot 2006 nog tien huizen mogen bij komen. Bij voorkeur binnen de bestaande bebouwing, de zoge naamde inbreiding. „Het moet wel snel gebeuren", volgens een van de aanwezigen. De basisschool in Noordwelle zou daar wel bij varen. Het leer lingenaantal voldoet nu aan de norm, maar dat wil men ook in de toekomst zo houden. Een doorn in het oog van verschil lende dorpsbewoners is het ge bruik als tweede woning van en kele huizen in de kern. In kaart Wethouder C. W. Veerhoek gaf daarop een uitgebreide toelich ting óp het beleid van de ge meente. Inmiddels is in kaart gebracht welke woningen in de kernen als tweede woning wor den gebruikt, maar ook welke recreatiewoningen permanent worden bewoond. Het zal vol gens Veerhoek heel wat mens kracht en dus geld vergen om dat krachtig te kunnen aanpak ken. „Het is aan de gemeente raad om daar over enkele maan den een uitspraak over te doen", aldus de wethouder. De aanwezigen vonden het alle maal wat omslachtig en meen den dat de gemeente gewoon snel en slagvaardig moet optre den. Ook woningbouwvereni ging Beter Wonen zou volgens de Noordwellenaren een krach tiger beleid moeten voeren te gen oneigenlijk recreatief ge bruik van woningen. Convenant Bereikbaarheid, veiligheid en voorzieningen waren andere onderwerpen in het kader van de leefbaarheid. Verder gaf wet houder Veerhoek een toelich ting op de bouw van het nieuwe gemeentehuis en sprak wethou der GJ. van der Salm over de fi nanciële positie van de gemeen te. Voorzitter W. Lokker teken de namens de dorpsgemeen schap aan het begin van de avond een convenant met de ge meente Daarmee is deze groe pering de tiende dorpsraad die op basis van een officiële over eenkomst de gemeente ge vraagd en ongevraagd kan ad viseren. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A van Wa- mel heeft dinsdag een 22-jarige inwoner uit Vlissingen con form de eis veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. De man moest zich gisteren verantwoorden voor vier winkeldief stallen, die hij vorig jaar in Vlissingen en Middelburg heeft gepleegd. De buit bestond uit T-shirts, een jas, een taart en een set aanstekers. Zijn strafblad is op dit gebied zeer uitge breid. Volgens het ZCAD is het moeilijk om de recidive tegen te gaan. De Vlissinger is verslaafd aan harddrugs en heeft psychische problemen te overwinnen. Officier van justitie F. van Es meende dat er al heel wat energie in de verdachte is ge stoken. MIDDELBURG - Een 28-jarige automobilist uit Heerlen is in de nacht van maandag op dinsdag in Middelburg aangehou den voor het rijden met drank op. De man werd op de Staten- laan aangehouden en blies 350 microgram alcohol in plaats van 220. De man kreeg een boete van 390 gulden en een rijver bod van twee uur. MIDDELBURG - Een 16-jarige jongen uit Middelburg heeft maandagmiddag in Middelburg een hersenschudding opge lopen toen hij met zijn fiets ten val kwam. De jongen reed op het fietspad van de Schroeweg en is door een onbekende oor zaak gevallen. Zijn fiets werd beschadigd. VLISSINGEN - Uit een school in de Vlissingse wijk Paau- wenburg zijn in de nacht van maandag op dinsdag een paar computers gestolen. Van het gebouw werd een ruit vernield. De waarde van de buit is onbekend. VEERE - De gemeente Veere gaat een grondruil aan met de ei genaar van een agrarisch bedrijf aan de Valkenissewegin Big- gekerke. Het bedrijf wordt in het kader van de ruilverkave ling in de nabije toekomst verplaatst. Hierdoor komt een stuk grond vrij van ongeveer 1,1 hectare Omdat de grond goed aansluit op de bestaande bebouwing van de kern. is de locatie geschikt voor een toekomstige uitbreiding van Biggekerke. In het kader van de landinrichting/ruilverkaveling verstrekt de gemeente in ruil voor de 1,1 hectare, een stuk grond van 2,2 hectare aan de eigenaar van het agrarisch bedrijf. SLUIS - Burgemeester C. van Liere en wethouder J. Boogaard van Sluis-Aardenburg zullen dinsdag 26 januari de leiders van scouting Sluis en de politie ontvangen om te spreken over het voorval met de nepbom van afgelopen vrijdagavond. Ook Scouting Nederland, de overkoepelende organisatie zal aan wezig zijn. Van Liere zegt niet zozeer 'boos' te zijn op de scou ting. Het kan volgens hem ook zo zijn dat de politie iets te voortvarend had gereageerd op het voorval door direct de Ex plosieven Opruimings Dienst in te schakelen. GOES - Uit een bedrijfspand aan de A Fokkerstraat in Goes zijn maandagavond diverse GSM-toestellen gestolen. Door met een auto tot tweemaal toe de pui van het pand te rammen, konden de telefoontoestellen worden weggehaald. De schade bedraagt ongeveer tienduizend gulden. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er komt dit jaar weer Oproer in Zierikzee. Op zes vrijdag- en zaterdagavonden van de laatste drie weekeinden van juni wordt in het centrum van Zierikzee dit muzikale openluchtspektakel weer opge voerd. Hoewel er nog steeds niet voldoende geld op tafel ligt, heeft de stichting Historische Spelen Zierikzee er alle ver trouwen in dat de benodigde fi nanciën er wel op tijd komen. „We houden tot 1 februari nog een kleine slag om de arm, maar in die tussentijd gaan we wel van start met de promotie van het Oproer en dus geven we van af vandaag op de Vakantiebeurs in Utrecht al bekendheid aan dit openluchtspel", aldus woord voerster C. J. Geluk van de stichting Historische Spelen Zierikzee dinsdag tijdens een persbijeenkomst. Volgens de begroting is er 160.000 gulden nodig voor zes opvoeringen. De helft daarvan moet via recettes binnenkomen. De gemeente draagt 25.000 gul den bij en verder zijn er spon sortoezeggingen van enkele bankinstellingen in Zierikzee, de Koninklijke Zeelandia en Makelaarskantoor BijdeVaate. „Verder is de Stichting Renesse ons gunstig gezind en hopen we nog bijdragen los te krijgen uit een ronde langs recreatieonder nemers en middenstand en ho reca in Zierikzee", aldus Geluk. Tribunes In de begroting is geen rekening gehouden met de kosten van op en afbreken van de tribunes en het plaatsen van afzettingen en dergelijke. Die kosten nam de gemeente vorig jaar voor haar rekening en de stichting gaat er van uit dat ze dat dit jaar weer zal doen. De verwachting is ove rigens dat die kosten dit keer aanzienlijk lager zullen zijn. De zes opvoeringen worden nu in drie weekeinden gebundeld. Verder heeft regisseur Cees Möhlmann op basis van de erva ringen van vorig jaar ben logis tiek draaiboek gemaakt, zodat praktischer kan worden ge werkt. De stichting Historische Spelen Zierikzee werd in september vo rig jaar opgericht naar aanlei ding van het succes van de eer ste serie opvoeringen van het openluchtspel, waarbij meer dan honderd amateurspelers, - zangers en -muzikanten betrok ken waren. „Absoluut een goede zaak dat dit initiatief wordt voortgezet", meent Geluk. Schouwen-Duiveland kan er op uitstekende wijze mee gepro moot worden en de vele enthou siaste deelnemers aan het spel bieden een breed draagvlak. Arrangementen De stichting hoopt in overleg met horeca- en recreatieonder nemers te komen tot diverse arrangementen waar de opvoe ring van Het Oproer een onder deel van vormt. Eén dagarran gement in samenwerking met Waterland Neeltje Jans en res taurant De Beuze in Zierikzee is er al en staat afgedrukt op de achterkant van het eerste pam flet waarin het openluchtspel wordt aangekondigd. De doelstelling van de stichting reikt verder dan nogmaals het Oproer in Zierikzee te laten plaatsvinden. Regisseur Cees Möhlmann en componist Mar van der Veer zijn gevraagd in 2000 met een nieuwe productie te komen en de serie in later sta dium nog met een derde script uit te breiden, zodat er na ver loop tijd om het jaar een ander openluchtspel in Zierikzee kan worden opgevoerd. ZIERIKZEE - Drieëntwintig solisten en ensembles laten za terdag 16 januari tijdens het so listenconcours van Koninklijke Harmonie Kunst en Eer horen wat ze in hun mars hebben. De deelnemers aan het vrij toe gankelijke solistenconcours worden beoordeeld door Cathy Kotoun. De optredende muzi kanten geven zelf aan in welke afdeling zij uitkomen. Hoe ho ger de afdeling is waar ze zich voor inschrijven, des te strenger de beoordeling. Zeven deelnemers treden tij dens het solistenconcours solo op. De overige zestien deelne mers bestaan uit ensembles, va riërend van duo's tot kwartet ten. Het solistenconcours van Kunst en Eer begint om 18.30 uur in gebouw De Harmonie aan de Kaersemakerstraat in de Zie rikzeese wijk Malta. door Nils ten Brinke RENESSE - Bewoners van de Hoogenboomlaan in Renesse willen de Transferium- bussen en taxi's uit de duinen weren. Volgens hen is het gemotori seerde verkeer door het natuurgebied milieuonvrien delijk en gevaarlijk voor de wandelaars die te voet naar het strand willen. Zij bepleiten de inzet van huifkarren voor het strandverkeer, maar die bieden niet genoeg capaciteit om alle badgasten te vervoe ren. Afgelopen zomer maakten 324.000 toeristen van het Transferium gebruik. Daar mee kent Renesse, stelde bur gemeester J. J. P. M. Assel- bergs onlangs nog op tevreden toon vast, 'het eerste succes volle Transferium in Neder land'. P. Lubbers uit Zierik- zeevernam die uitspraak met verbazing. Met omwonenden protesteert hij fel tegen 'mi lieuvervuilende bussen en scheurende taxibusjes, die wandelaars op de Hoogen boomlaan van de weg druk ken'. Dat laatste is zelfs letter lijk gebeurd, vertelt Lubbers. „Mijn moeder, die op de Hoo genboomlaan woont, is van de zomer de brandnetels in ge sprongen om niet door een bus geschept te worden." Dit voorval was voor Lubbers de bekende druppel. Samen met een tiental bewoners van de Hoogenboomlaan heeft hij een brief gestuurd naar alle milieuorganisaties op Schou wen-Duiveland. Daarin worden de klachten geïnven tariseerd van toeristen en om wonenden die te voet naar het strand willen. Levensgevaarlijk Volgens de ondertekenaars is er sprake van een levensge vaarlijke situatie, omdat de bussen en taxi's ook op het wandel- en fietsgedeelte van de Hoogenboomlaan rijden. Gezinnen met kinderen wor den op een wandeling vijf tot zes maal met bolderwagen en al gedwongen naar de berm uit te wijken, aldus de opstellers van de brief. Dit is voor Lub bers onaanvaardbaar: „Een natuurgebied is in een race baan veranderd. Taxichauffeurs Vanaf 1986 is de weg naar het strand vanaf camping de Prin senhoeve tot het Watergat in de duinen verboden gebied voor gemotoriseerd verkeer, met uitzondering voor bewo ners en bestemmingsverkeer. Met de komst van het Transfe rium in 1997 is vanuit milieu overwegingen besloten alleen huifkarren en elektrowagens op het laatste berijdbare stuk naar het strand toe te laten. Maar die kunnen onvoldoende badgasten vervoeren.Om die reden heeft de gemeente Schouwen-Duiveland in mei 1998 busonderneming Zuid West Nederland (ZWN) en- Taxicentrale Renesse inge schakeld voor het strandver keer. Het zijn met name de taxi- I chauffeurs die volgens Lub bers onverantwoord hard over j dit weggetje scheuren. „Er j rijden jongens met alleen rij- bewij s B in bussen met 2 4 stoe- len, dat is verboden en levens- I gevaarlijk. Verleden jaar raakte zo'n jonge gast de macht over het stuur kwijt en I belandde in de sloot." Incident Bedrijfsleider P. Haage van de I Taxicentrale spreekt van een j incident en benadrukt dat het I probleem zit in de te geringe I vervoerscapaciteit van de I paardenkarren. Volgens hem I zijn die te klein en te gering in J aantal. „Je kunt gezinnen met I jonge kinderen en mensen die j slecht ter been zijn toch met in de kou laten staan." De Taxi- centrale, ZWN en de gemeente I werken aan een plan om het I verkeer naar het strand accep- I tabel te maken. In februari J wordt dat door de commissie I ruimtelijke ordening bespro- I ken. De Bruinisser visser Bout heeft zijn palingfuiken op zolder klaarliggen voor het nieuwe seizoen. foto Pieter Hon hoff door Marcel Modde BRUINISSE Grevelingenvis- ser Wim Bout uit Bruinisse had er 's ochtends nog een hard hoofd in. Hij kon eenvoudig weg niet begrijpen waarom Rijkswaterstaat plotseling zo moeilijk deed over twintig da gen achtereen sluiten van de Brouwerssluis. Onder het hui dige regime ging de spui im mers nog een halfjaar dicht. Een paar uur later diezelfde dinsdag komt het verlossende woord. Het mag toch. De pa lingvisserij op de Grevelingen is gered. Bout zucht tevreden. „Fijn dat het zo gelopen is." j Langere tijd leek een conflict j tussen de Grevelingenvissers I en Rijkswaterstaat onvermij delijk. „Wanneer ze vasthou- den aan maximaal tien dagen I aaneen sluiting van de sluis I tijdens de schieraaltrek, dan pikken wij dat niet", had Bout nog geroepen. Een jurist was reeds in de arm genomen, forse schadeclaims dreigden. „Van I de tien bedrijven die in 1971 vergunning kregen om in de Grevelingen op aal te vissen, zijn er nog zeven over. Drie zijn uit armoe gestopt Wij Greve lingenvissers hebben alles no dig om ons hoofd boven water te kunnen houden. Verschil lenden staan aan de rand van de afgrond. Wat wil Rijkswa terstaat dan? Ons net even dat duwtje geven, zodat ze van ons af zijn? Want. als die sluis open gaat net op het moment dat de trek op gang is, dan is het wel mooi je boterham die daar wegzwemt. We moeten ieder jaar flink investeren om de vis stand op peil te houden door nieuwe glasaal uit te zetten. Die paling zie je hier nooit meer terug als die eenmaal weg is." Bout, voorzitter van de Vereni ging van Grevelingenvissers, vindt dat er gesolt wordt met. de belangen van hem en zijn maten. „Toen de Grevelingen in 1971 werd afgesloten van de Noordzee, zou het een con stant stilstaand zoetwater- meer worden. Onder die voor waarde zijn tien vergunningen vergeven aan beroepsvissers. Een paar jaar later wordt be sloten toch een spuisluis in de dam te zetten en de boel om de zes maanden open te gooien voor de noodzakelijke verver sing van het water. Daar viel voor ons altijd goed mee te le ven, omdat de sluis tijdens de trek (in het najaar) zonder pro bleem dicht mocht. En dan ko men ze opeens op de proppen met een volledige openstelling en is zelfs twintig dagen slui ting teveel! Ik kan het niet meer volgen." Gecompenseerd De gemeente Schouwen Dui- veland, cle provincie en het Grevelingenschap kiezen de kant van de vissers. De belan gen van de beroepsgroep wor den zwaarder geacht dan de principiële keuze om de na tuur z'n gang te laten gaan. Het is vooral deze druk die Rijkswaterstaat dinsdag deed zwichten, gaf woordvoerder Jos Geluk eerlijk toe. „Wan neer wij van hogerhand een signaal hadden gehad dat we de vissers voldoende tegemoet waren gekomen met ons voor stel tot drie keer tien dagen sluiting van de sluis en tussen door telkens vijf dagen open, dan hadden we doorgezet. Zou dat' verlies opleveren bij de vissers, dan was dat gecom penseerd. Dat zijn we bij der gelijke besluiten nu eenmaal verplicht als overheidsinstan tie." Het inkomen van de vergun ninghouders wordt voor ze ventig procent bepaald door de aalvangst, aldus Bout „De trek van de schieraal is sterk afhankelijk van de weersom standigheden en de afgaande maan. Ze zijn geslachtsrijp en hun natuurlijke drang drijft ze naar de paringsgronden in de Saragossazee. Als ze gaan - wanneer ze de zee eenmaal ge roken hebben - dan gaan ze ookDan liggen ze echt voor de deur te wachten totdat die opengaat Zoverwillenwijhet natuurlijk niet laten komen." De paling uit de Grevelingen weegt gemiddeld 1,1 kilo Zwaarder vindt je ze nergens in de Nederlandse wateren, I zegt Bout trots. „Wie geeft zo iets nu zonder slag of stoot op? I Wij niet in ieder geval." Wandelaars en gemotoriseerd verkeer gaan slecht samen op de smalle Hoogenboomlaan in Renesse foto Pieter Honhoff j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 41