F roukj e was ons zonnetje 179: PZC dwarsstraten varia Verdriet na drama Gorinchem Markies van Bristol het pikzwarte schaap van de familie gratis Modder helpt Tom Poes en het monster Trotteldrom het weer puzzel recept Gebonden uiensoep at O woensdag 13 januari 1999 De 18-jarige Marianne Roza uit Gorinchem overleed in de nacht van zaterdag op zondag in een muziekcafé in haar woonplaats nadat ze was getroffen door vanaf de straat afge vuurde kogels. De even oude Inge van Boxtel uit Schelluinen raakte zwaargewond. Het derde slachtoffer, de 17-jarige Froukje Schuitmaker uit Sleeuwijk, raakte in een coma en overleed maandagavond. Froukjes twee Gorkumse school vriendinnen Mieke Roubos en Annemieke Kooijman (beiden 17) waren tijdens het drama van zaterdagnacht bij haar en doen hun verhaal. doorTon Voermans Muziekcafé Bacchus was za terdag het laatste café van een gezellig avondje stappen voor de drie vriendinnen. Ze kenden elkaar al vijf jaar. Anne mieke: „Het was de tweede keer dat Froukje met ons meeging. Omdat ze in Sleeuwijk woont zou ze die nacht bij mij blijven slapen." Bacchus is favoriet bij school gaande tieners. Iedereen kent elkaar en je kunt er de avond swingend eindigen. „Om half twee wilden we weggaan. Ik had mijn jas al gekregen", zegt Mie ke. „Toen we daar stonden klop te er iemand op de deur. Er werd ook aangebeld en iets door de deur geroepen. Ik weet niet wat. Plotseling schreeuwde een van de portiers 'Terug, allemaal te rug." Met een wapen werd de deur doorzeefd. In het tumult viel Annemieke op de grond. „Toen ik opkeek zag ik Froukje liggen, helemaal onder het bloed." Mieke zocht binnen in de dan cing haar vriendinnen. „Ik kon ze nergens vinden Toen zag ik Annemieke en die zei: Froukje ligt er nog. Toen pas kreeg ik door dat er geschoten was. Klasgenoten en vrienden van het gymnasium in Gorinchem houden Mieke en Annemieke tijdens het gesprek stevig vast. Een hand in een hand en een arm rond de schouder. De twee vri end innen zijn vol lof over het café. „Het was er altijd hartstik ke gezellig", zegt Mieke. Onvei lig hebben ze zich er nooit ge voeld. Metaaldetectiepoorten hielden wapens buiten. Onmenselijk Het leven van Mieke en Anne mieke veranderde met de schietpartij voorgoed. „Het is onmenselijk. Degene die het ge daan heeft weet niet wat hij de families heeft aangedaan. Hij weet niet wat hij heeft aange richt." De anderhalf uur na de fatale schoten waren onwezen lijk voor de tieners. „Wachten en huilen. Zorgen om Froukje en de andere slachtoffers, maar ie dereen was heel behulpzaam en vriendschappelijk", zegt Anne mieke. „Toen een agent onze ge gevens had genoteerd zijn we naar buiten gerend." Daar stonden hun ongeruste va ders te wachten. Die ouderlijke ongerustheid verbleekt bij de pijn die Mieke. Annemieke en de andere leerlingen van gymna siumklas vijf voelen ..Het is zo onbegrijpelijk", zegt Annemie ke „Froukje en geweld." De ge dachte tovert de eerste maar ook enige lach tijdens het gesprek op de monden van de twee vrien dinnen. „Zo absurd. Froukje werd al kwaad als je een mier doodtrapte. Dat is echt gebeurd. Froukje was ons zonnetje", zegt Annemieke. GPD door Harm Harkema In Nederland is hij onbekend, maar in Groot-Brittannië we ten ze maar al te goed wie John Hervey, de zevende markies van Bristol, is. Of beter gezegd was, want het afgelopen weekeinde is de markies op 44-jarige in zijn slaap plotseling overleden in zijn huisje op het landgoed Ick- worth. Zijn bekendheid dankte de on getrouwde en kinderloze mar kies aan zijn levenswijze Hij was het prototype van de rijke edelman die niet wilde deugen, er tientallen miljoenen guldens doorheen joeg en uiteindelijk aan lager wal geraakte. Geheel volgens het boekje was de markies natuurlijk verslaafd aan cocaïne en heroïne. Zijn va der, de zesde markies van Bris tol had hem nog zo correct opge voed. Zo zeer zelfs dat John tot zijn dertiende gedwongen was tijdens het eten witte hand schoenen te dragen. Dat hij niet het type van een eerzame heer van stand zou worden maar ge boren was om op het randje te leven, bleek echter al opvrij jon ge leeftijd. Zo spande hij tijdens een aristo- cratenfeest eens een dun draad je tussen de stoel van de gast vrouw (een gravin) en een champagnefontein, opgebouwd uil vijfhonderd glazen. En met succes. Toen de gravin haar stoel verschoof, stortte de fon tein rinkelend in elkaar. Volgens ingewijden had de mar kies. net als zijn vader, een grote minachting voor het volk en voor de maatschappelijke re gels, die hij dan ook aan zijn laars lapte. Die eigenschap, gecombineerd met de vijftien miljoen gulden (Advertentie) [kinderen 2-daagse eigen vervoerreis, incl. hotel met ontbijt. Per volwassene 1 kind gratis*. Aankomst vele data t/m 25 maart. Nu bij D-reizen al vanaf Vraag uw relsadvlseuse om meer info. OfU NAAK (Of BU) ÉÉN VAN ONIC D-KUZIN VAKANTIEWINU15 lil VOO* TtUHlUMUS 585-TUT MG. 501 Of GOUDfN GIDS] Weg krijtrots EASTBOURNE Groot-Brittannië Bij het om het natuurschoon be roemde Beachy Head aan de zuidoost-kust van Engeland is een groot stuk krijtrots in zee gestort. Experts zeggen dat het mogelijk het grootste stuk krijtrots is dat in de recente ge schiedenis is afgebrokkeld. Honderdduizenden tonnen kalksteen stortten ruim hon derdvijftig meter naar beneden in zee. Volgens experts is de ero sie mogelijk veroorzaakt dooi water dat de rots is binnenge drongen en is gaan uitzetten doorvorst. Deskundigen zeggen dat de rotsen worden bedreigd door de stijgende zeespiegel. Knaak of euro APELDOORN Nederland Het is een leuk idee van een win kelier: alle artikelen die je ver koopt op een knaak 2,50) waarderen en je zaak vervol gens Knaakland noemen. Maar toen kwam de euro. Door invoe ring van de Europese eenheids munt zal Knaakland, dat zeven tien filialen heeft, zijn naam moeten veranderen. Want ook het begrip knaak verdwijnt. De bedrijfsleiding breekt nu zijn hoofd over welke naam de winkel na 1 januari 2002 moet krijgen. Euroland lijkt voor de hand te liggen. Maar wanneer de zaak de euro als eenheids prijs gaat hanteren, is de klant omgerekend ƒ2,20 gulden kwijt. Dat is een strop voor de koopjes winkel. Paus in de zak GUADELUPE Mexico Als de boodschap maar wordt verspreid, hoe maakt niet uit. Die gedachte ligt ten grondslag aan de beslissing van een Mexi caanse zoutjeskoning om fo tootjes van de paus of de heilige maagd van Guadelupe in zijn zakken chips te stoppen. Een woordvoerder van de fabri kant zegt met de actie te willen bereiken dat de boodschap van de paus in elke hoek van Mexico bekend wordt. Verder komt de opbrengst gedeeltelijk ten goe de aan het bezoek dat de kerk leider dit jaar aan het Midden- Amerikaanse land brengt. De krant staat vol met topconferenties en politieke strubbelingen uit de machts centra van de wereldje zou bi|na denken dat daarbuiten geen actualiteiten bestaan Een misvatting-VWt in Huambo. Camagüey.Vtshak- hapatnam, Hoog-Soeren of Spitsbergen - om maar eens wat dwarsstraten te noemen - als het gesprek van de dag geldt, is ook best lezenswaardig. Zwarte Marianne FREMAINVILLE Frankrijk Het dorp Frémainville in de omgeving van Parijs heeft een buste van een zwarte Marianne, het symbool van de Franse Republiek, onthuld. Het beeld staat in trouwzaal van hel stadhuis. De onthulling van het beeldje van de zwarte Marianne werd ver richt in aanwezigheid van Daniel Cohn-Bendit, lijsttrekker van de Franse Groenen bij de komende verkiezingen voor het Euro pees Parlement, en vertegenwoordigers van antiracistische or ganisaties zoals SOS-x-acisme en de Liga voor de Mensenrechten. „Het is de Marianne van de vrijheid. Zij symboliseert de afschaf fing van de slavernij en de 50e verjaardag van de Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens", aldus burgervader Maillet, van het bijna vijfhonderd inwoners tellende dorp. De buste zal enige tijd te zien zijn naast een beeld van een witte Marianne, om uitdrukking te geven aan 'antiracisme en broederschap', aldus de Maillet. Vijandbeeld KINGSTON Canada Het Canadese leger blijkt oefeningen te houden waarbij een onafhanke lijk geworden Québec de vijand is. Officieren uit de overwegend Franstalige provincie hebben hierte gen geprotesteerd. Er worden Québec-oe- feningen gehouden bij het commando van de Ca nadese landmacht en de Koninklijke Militaire Academie in Kingston. De soldaten moeten proberen de hoofdstad Ottawa te heroveren die door het le ger van Québec is bezet. Sommige deelnemers aan de oefening vinden dit on gepast, gelet spanningen tussen Engels- en Frans- taligen in CanadaIn Qué bec zijn al twee referenda gehouden over afschei ding van Canada. De laat ste keer in 1995 was er nog maar een kleine meerder heid van 50,6 voor be houd van de eenheid. CHILCA Peru De 64-jarige Gerardo Padilla smeert zichzelf in met modder, die volgens hem een uiterst heilzame werking heeft. Het goedje is te vinden in drie meertjes bij het Peruaanse dorp Chilca, een kleine ze ventig kilometer van de hoofdstad Lima. Veel Peruanen geloven in de gezonde eigenschappen van de Chilca-modder. De bagger zou ziektes kunnen genezen waartegen de moderne geneeskunde kans loos is. Gerardo heeft zichzelf sinds 1992 elk jaar een modderbehandeling gegeven en zegt dat hij zo gezond is als een vis. foto Martin Mejia/AP die hij al op achttienjarige leef tijd had geërfd, brachten de markies zeer geregeld in het nieuws. Tijdens een studenten feestje gooide hij eens alle meubilair door de ruiten. Op twintigjarige leeftijd werd hij veroordeeld wegens diefstal van een paar verkeerszuiltjes. Later ging hij verscheidene keren ach ter de tralies wegens drugsbezit en dronken rijden. In 1980 ge noot hij de twijfelachtige eer de eerste Engelse edelman te zijn die Australië werd uitgezet. Dit omdat hij zijn veroordelingen wegens drugsbezit er verzwe gen had. Het geld leek ondertussen niet op te kunnen. Behalve aan drugs besteedde hij miljoenen aan du re auto's, helikopters, jachten, huizen in Parijs, Londen, Mona co en New York en natuurlijke aan liederlijke feesten. Na de dood van zijn vader in 1985 erf de hij nog het een en ander en werd zijn bezit geschat op zo'n 45 miljoen gulden, Hij nam toen ook definitief zijn intrek in de oostvleugel - met zestig kamers - van het megalomane familie paleis Ickworth. Toen hij daar eens, op zoek naar een fles champagne, de deur van de koelkast niet open kon krij gen, schoot hij met een geweer de hengsels uit de deur. De laatste jaren ging het een stuk minder met de markies. Het paleis - overgedaan aan mo numentenzorg - was verruild voor een eenvoudig huisje op het landgoed. Zijn kapitaal had hij er voor een groot deel doorheen gejaagd. De titel gaat nu naar de negen tienjarige Lord Frederick Her vey, een halfbroer van John. Maar veel meer dan de titel schiet er niet meer over. GPD „Maar dat weet ik!" riep hij wanhopig uit. „Dat is de grot van het monster en hij is opgegeten! Ach, wat moet ik beginnen?" Maar nu klonk het geluid van voetstappen uit de rotsspleet en tot zijn gewel dige opluchting stapte Tom Poes in het daglicht. „Ik heb daarbin nen een beetje rondgekeken", verklaarde die. „U was aan het slapen en ik wilde wat meer over het monster weten." „Slapen?!" riep heer Bommel uit. „Noggrapjes maken ook! Begrijp je dan niet. dat je me dodelijk ongerust gemaakt hebt met je gevaar lijk gedoe? Ik ben aan het einde van mijn krachten..." „Dat hoefde niet, hoor", zei Tom Poes. „Ik heb geen spoor van het monster in die Zeeland: Herfstbeeld Toonder Studio's grot gevonden. Maar ik heb wel iets vreemds ontdekt: de bodem zit er ook vol met vluchtgaten!" „O", mompelde heer Ollie. Zijn ver ontwaardiging zakte uit hem weg, terwijl hij probeerde om de mededeling te verwerken. „Vluchtgaten?" herhaalde hij. „Wat be doel je?" „Kom", zei Smoris. „We kunnen hier niet blijven staan. En terug naar het hotel kunnen jullie ook niet, want jullie zijn allebei in overtreding. Kom maar mee naar mijn huis, daar zullen ze niet zoeken." Heer Bommel volgde het ventje peinzend, maar Tom Poes bleef staan. „Kijk eens", zei hij. „Daar komt iets vreemds aan." Cryptogram Hans Belterman Europa: Opnieuw zachter Horizontaal: 1. Musici die voor vuurwerk zorgen (8); 5. Goddelijke slaapplaats (8); 6. Makkers zonder'n vreemde drank (4); 8. Met veel geestdrift wordt dit verblijf afgebroken (4); 10. Hij gaat er vandoor in een wagen (5); 12. Insnijding in het vroegere Joegoslavië (5). Verticaal: 1. Scheelt een kledingstuk (6); 2. Dieren die met elkaar in botsing komen (6); 3. Die zuil is bij een heks voorbij (5); 4. Een stok bederft ervan als je te lang rust (5); 7. Vuiligheid van minder gewicht (5); 9. Dit boordsel is erg Frans (4); 11Dier met een vijl als staart (3). Oplossing dinsdag De woorden in de eerste en derde ko lom zijn: STORTBUI en ALGEMEEN. Het sleutelwoord luidt: WACHTLOPEN. spacelab talkshow oogappel roerloos tomahawk boekweit ui ensoep ignorant Het recept voor de uiensoep komt uit de keuken van de Oostenrijks/Hongaarse familie van de Habsburgers. In hun tijd werd de soep vlak voor het opdienen gezeefd en werden alle vaste bestandde len door de zeef gewreven. Echt noodzakelijk is het niet maar wanneer u de soep net zoals destijds aan het keizerlijke en koninklijke hof in Wenen wenst te eten dan moet u dat zeker doen. Net als zoveel re cepten uit de 19e eeuw is die voor de uiensoep hier en daar wel aan onze keuken aangepast. Voor 4 hoofdgerechten: 60 gram boter; 2 eetl. (olijf) olie; 6-8 grote uien, schoongemaakt, ca. 750 gram, grof gesnipperd; 3 teentjes knoflook, ragfijn gehakt; 2 eetl. tomatenpuree; 1 theel. scherp paprikapoeder; 75 gram bloem, gezeefd; 2 dl een voudige rode wijn; 3 tabletten voor groenten- of vleesbouillon; 8 (of meer) sneden wit- of bruin- brood; 8 dunne plakken jongbelegen Goudse of Kernhemse kaas; cayennepeper. Verhit een pan met dikke bodem. Laat de boter er in smelten en voeg de olie toe. Doe de uien erbij en laat ze, onder regelmatig omscheppen, zolang frui ten tot ze wat kleur hebben gekregen. Schep de knoflook er door en roer er na 1 minuut de tomaten puree door. Strooi paprikapoeder erover. Laat alles, onder voortdurend omscheppen dan nog 2 minu ten zachtjes bakken. Strooi de bloem er over en schep alles zonder ophouden, gedurende 2 minu ten om. Schenk er 1.5 liter koud water en de wijn bij. Blijf zolang roeren tot de soep aan de kook is gekomen en licht is gebonden. Doe de bouillon tabletten erbij. Laat de soep 15 minuten zachtjes sudderen. Roer van tijd tot tijd de soep krachtig door. Hierna kunt u de soep eventueel zeven. Neem intussen de korsten van het brood af. Roos ter de sneetjes elk aan een zijde heel licht. Beleg de niet geroosterde zijden met kaas en strooi er een beetje cayennepeper over. Leg de sneetjes onder een reeds hete (oven)grill. Neem de sneetjes er on der vandaan zodra de kaas is gesmolten en ook al hier en daar een kleurtje heeft gekregen. Snijd de kaassneetjes in vingerbrede repen. Dien de soep op in een voorverwarmde terrine. Geef de kaasrepen er apart op een schaaltje bij. Het winterweer in West-Europa is maar van korte duur. Na het noodweer met hevige sneeuwval in Noord-Spanje en Zuidoost- Frankrijk en het sneeuwdek dat vandaag in Nederland viel, liggen de temperaturen in West-Europa vandaag alweer ruim boven nul. Oorzaak is de draaiing van de wind naar west. Hierdoor wordt naast zachte oceaanlucht een aantal storingen aangevoerd. Op de Britse eilanden veroorzaakt zo'n storing morgen veel bewolking en perioden met regen. Terwijl er in de Benelux en Frankrijk enkele buien vallen, is het in Spanje daarbij vrij zonnig en droog. De temperatuur in West-Europa varieert van circa 2 graden in de Ardennen tot 17 graden in Zuid-Spanje. In Centraal-Europa is het kouder. In oostelijk Duitsland en Tjechië valt er regen vermengd met sneeuw, bij temperaturen die maar net boven het vriespunt liggen. In Polen en boven de 700 meter in de Alpenlanden, is dat droge sneeuw. In Scandinavië en Rusland wintert het nog rustig door. In Stockholm en Oslo vriest het vandaag circa 7 graden en in Helsinki blijft het kwik overdag onder de -10 graden. In Rusland en de Baltische staten valt er op grote schaal lichte sneeuw. De hoogste temperaturen in Europa worden aan de zuidkust van Turkije verwacht. Daar kan de temperatuur tot 20 graden stijgen. lichte sneeuw matige sneeuw sfc zware sneeuw f/' onweer lichte regen matige regen Samengesteld front zwaar bewolM zware regen Door: Jordi Bloetr, Van een korte winterse periode naar een beeld dat eerder bij de herfst past. De laatste sneeuw smelt vanochtend overal weg en we krijgen met een westelijke wind opklaringen, een paar buien en temperaturen ruim boven het vriespunt. Tot in het weekeinde valt er dan geregeld regen of een bui, maar zowel overdag als 's nachts is het gedaan met de vorst. Plaatselijk hangt vanochtend (dichte) mist en er kan een regenbui vallen. Vanmiddag blijft het lang droog en is er een beetje zonneschijn. De wind uit de westhoek wordt matig, kracht 3 a 4. Langs de kust staat soms een vrij krachtige wind, 5 Beaufort. De storing die gisteren sneeuw bracht, trekt vandaag over Duitsland naar het oosten. De activiteit gaat er gro tendeels uit, zodat er geen pak sneeuw in de wintersportgebieden wordt verwacht. Het blijft bij een paar centimeter. Donderdag heeft het winterweer zich uit geheel West-Europa verwijderd en ook in de Alpen stijgt de sneeuwvalgrens tot boven 1000 meter. Bij ons vanmiddag dus meestentijds droog weer, een beetje zon en temperaturen oplopend naar een graad of 6. Vanavond neemt de bewol king weer toe en een nieuwe oceaanstoring brengt meer wind uit zuidwest en ook regen. Donderdag staat er een doorstaande westelijke wind en daarmee worden opklaringen en nog een paar regenbuien aangevoerd. Vrijdag wordt een.redelijke dag met zonnige momenten. Nog steeds waait het stevig door vanuit de zuidwesthoek. In het weekeinde keren wol ken en regen waarschijnlijk terug, maar met maximaal 10 graden. Een bui Vooruitzichten weer donderdag vrijdag zaterdag zondag max. 8r 7° 10° 7° min. 3° 3: 4° 4= wind W 4 ZW 5 Z 5 ZW 4 Zon Maan woensdag onder 17.01 donderdag op 8.45 woensdag onder 13.58 donderdag op 5.34 Nautisch bericht De westelijke wind heeft kracht 3 a 4 Beaufort. Aan de kust later 5 Beaufort en draaiend naar zuidwest. De kustwatertemperatuur is 6 graden. Plaatselijk kan het in de ochtend mistig zijn, maar het zicht verbetert 's middags. Waterstanden WOENSDAG Hoog water Laag water 13 JANUARI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 11.16 147 23.47 160 04.56 129 17.30 145 Terneuzen 11.32 170 05.16 13617.56 152 Bath 12.26 201 --.06.06 159 18.40 177 Roompot Buiten 11.30 112 23.50 123 05.05 106 17.35 115 Z'zee/Colijnsplaat 12.15 118 ----- 06.00 112 18.35 122 Stellendam Buiten 11.36 106 --.05.14 062 17.54 065 Wemeldinge 00.00 134 12.30 133 06.05 12418.35 13' Krammersl. West 00.05 13012.30 130 05.55 121 18.25 13 DONDERDAG Hoog water Laag water 14 JANUARI uur cm uur cm uur cm uur cn Vlissingen 12.05 165 05.44 141 18.20 15 Terneuzen 00.09 183 12.26 189 06.16 149 18.46 16 Bath 00.55 216 13.18 227 07.08 17519.36 185 Roompot Buiten 12.10 125 ----- 05.55 11418.30 11 Z'zee/Colijnsplaat 00.50 129 13.25 129 07.00 121 19.25 12 Stellendam Buiten 00.00 117 12.22 118 06.09 067 18.45 06 Wemeldinge 01.05 144 13.35 146 07.05 13319.35 13 Krammersl. West 01.00 141 13.25 141 07.00 12819.25 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4