Informele raad over superwinkel PZC PZC Vrachtwagenchauffeur zwaargewond Pikken in ruif grote-stedenbeleid Sanering oude gasfabriek Goes moet doorgaan Winkeliers Zierikzee vrezen vestiging van outlet centre in Goes Kapelse bouwgrond gaat voortaan naar de eerste gegadigde zeeland 19 Gemeentebestuur Goes houdt rekening met komst veel publiek Bromfietsster bij botsing gewond Telefoondieven rammen pand Kinderboerderij krijgt uitstel Verslaafde dief gaat cel in Computers weg uit school Veere ruilt grond met boer Scouting Sluis en politie op matje N-Beveland verklaart achterstand milieubeleid woensdag 13 januari 1999 door Mieke van der Jagt (JOES - De gemeente Goes houdt woensdag 20 januari een extra, informele raadsvergade ring over de eventuele komst van een designer outlet centre in bet industriegebied Poel II aan dezuidkant van Goes. Omdat de remeente verwacht dat er veel belangstelling zal zijn - heel Goes praat over het centrum - wordt de vergadering gehouden in de aula van het Goese Ly ceum. Op de publieke tribune van de raadszaal in het stadhuis kunnen hooguit dertig belang stellenden plaatsnemen. De agenda voor de vergadering, die om 19.30 uur begint, ver meldt behalve de opening, rondvraag en sluiting een toe lichting op de plannen van BAA Mc Arthur Glen om een verza- melcentrum van kleine uitver koopwinkels te beginnen. De heer Roud krijgt de gelegenheid om namens de firma de keuze voor Goes en de werkwijze toe te lichten. Daarna krijgt de raad gelegenheid om vragen te stel len. De fractie van GroenLinks heeft er inmiddels bij het college op aangedrongen ook het publiek de gelegenheid te geven om vra gen te stellen en overwegingen uit te spreken. Dat moet kun nen, volgens de fractie, omdat het een informele raad betreft, de eerste die in de Goese ge schiedenis wordt gehouden. De raad en het college zijn daarom niet gebonden aan het normaal geldende reglement van orde en kunnen derhalve vrij een eigen orde scheppen. GroenLinks kan zich voorstel len dat winkeliers in de binnen stad, met wie de gemeente eer der een nauwe samenwerking en goede communicatie als voorwaarde stelde, met bran dende vragen zitten. Over par keren, over vervoer met. bussen en over het gevaar dat de com pacte Goese binnenstad be dreigt. Ook de milieubeweging, neemt de fractie van GroenLinks aan, zal wel bedenkingen hebben in verband met de groeiende ver keersstromen die een dergelijk centrum genereert. De eerste openbare informele raadsvergadering in Goes is vol gens de fractie van GroenLinks een mooie gelegenheid om het eerder uitgesproken streven waar te maken om burgers bij het bestuur te betrekken. boor Willem van Dam ZIERIKZEE - De Zierikzeese middenstanders maken zich zorgen over de mogelijke komst van een zogeheten designer out let centre naar Goes. In een brief aan het gemeentebestuur van Goes dringt het Zierikzees On dernemers Collectief (ZOC) er met klem op aan geen goedkeu ring aan de vestigingsplannen te hechten, voordat onderzoek is gedaan naar de gevolgen daarvan voor de midden- en kleinbedrijven in Goes en de rest van de provincie. Het ZOC vreest dat de Zierikzeese winke liers veel klanten zullen verlie zen, indien er in het nabijgele gen Goes zo'n mega-dumpzaak komt. Zoals eerder gemeld, heeft het Amerikaanse bedrijf BAA MeArthur Glenn plannen om op let Goese bedrijventerrein De Poel een enorm winkelcomplex te bouwen, waar overgebleven voorraden en allerhande (merk) artikelen van mindere kwaliteit worden verkocht. Het ;aat om een investering van londerd miljoen gulden. Het centrum zou ongeveer zeven honderd banen opleveren. Ook in Sas van Gent bestaan plan nen voor een dergelijke super- winkel. De Goese middenstanders be zien de voornemens van BAA McArthur Glenn met veel arg waan. Dat wantrouwen blijkt te ijk worden gedeeld door hun code 's in Zierikzee. In de brief plaatst het ZOC-bestuur kriti sche kanttekeningen bij een uit spraak van burgemeester D. J. van der Zaag dat de vestiging van een outlet centre geen nade lige consequenties zal hebben voor het bestaande winkelap paraat in Goes. ,,Over de finan- cieel-economische gevolgen voor de midden- en kleinbedrij ven in de regio werd niet gespro ken", constateert het bestuur van de ZOC. De Zierikzeese winkeliersvereniging vindt dat onjuist. Zeeland behoort qua bevolkingsaantal tot de kleine provincies. In relatie daarmee behoort Goes tot de 'grote ker nen'. Dat brengt ook bestuurlij ke verantwoordelijkheid mee voor de regionale gevolgen van het te voeren beleid. Goes is geen eiland in de relatief kleine Zeeuwse samenleving. Het zou uw bestuur om die reden sieren indien u pas tot vestiging zou besluiten nadat een onafhanke lijk distributie-planologisch onderzoek de gevolgen van zo'n vestiging heeft vastgesteld." Het ZOC, waarbij 125 Zierik zeese ondernemers zijn aange sloten, heeft een kopie van de brtef verstuurd naar het ge meentebestuur van Schouwen- Duiveland. Daarin vragen de middenstanders de gemeente om steun voor hun pleidooi voor zo'n onafhankelijk onderzoek. De Zierikzeese middenstands organisatie heeft inmiddels ook het college van Gedeputeerde Staten van haar standpunt op de hoogte gebracht. door Esme Soesman ÏAPELLE - De gemeente Ka- jelle geeft bouwkavels voor irijstaande woningen voortaan uit volgens het principe 'wie het ierst komt, die het eerst maalt'. Het tot nu toe gehanteerde lo- lingssysteem, dat regelmatig perd bekritiseerd, komt daar- nee te vervallen. Het oude systeem leidde regel- TERHOLE - Een negentienjari ge bromfietsster uit Klooster- zande raakte dinsdagochtend gewond bij een aanrijding met een bromfietser op het fietspad langs de N60 in Terhole. De vrouw werd per ambulance naar ziekenhuis De Honte in Terneuzen gebracht. Zij heeft vermoedelijk een hersenschud ding opgelopen. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113)273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Hulpverleners in touw bij de op het viaduct over de A58 bij 's-Heer Arendskerke gekantelde vrachtwagen. foto Willem Mieras door René Schrier 'S-HEER ARENDSKERKE - Een chauf feur van een tankauto is dinsdagmiddag ernstig gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval. De wagen sloeg rond half vier om op het viaduct van de Sloeweg over de A58 in de buurt van 's Heer Arendskerke. Op die plaats kantelen wel vaker vracht auto's. De chauffeur kwam met zijn arm bekneld onder zijn cabine te zitten en moest door de Goese brandweer uit zijn benaderde positie gehaald worden. Om dat de verwonding er ernstig uitzag is ook de traumahelikopter uit Rotterdam inge zet. Het slachtoffer is echter uiteindelijk met een ambulance naar het Oosterschel- deziekenhuis in Goes vervoerd. De wagen was geladen met geconcen treerd vruchtensap en was van de A58 af gekomen om via de Sloeweg in de richting van het Sloegebied te rijden. Waarschijnlijk heeft de chauffeur de bocht op het viaduct met te hoge snelheid genomen. Het verkeer richting Sloegebied moest ge ruime tijd omgeleid worden. De gekantel de vrachtauto is met een takelwagen rechtgezet en weggesleept. matig tot wrevel, zegt S. M. R van Terheijden van de sector Grondgebied van de gemeente Kapelle. ,,Een heleboel mensen liepen ertegenaan dat zij al een jaar ingeschreven stonden, ter wijl iemand anders - die dan net een maand ingeschreven stond - de bouwkavel toegewezen kreeg. Dit is eerlijker én je weet ook waar j e aan toe bent. J e weet op welke plaats je op de wacht lijst staat," Vooral het feit dat het aantal belangstellenden groeit, maakte het voor de ge meente aantrekkelijk om met een ander systeem te gaan wer ken. De reacties op de verande ring zijn volgens Van Terheijden tot nu toe positief. Mensen die al voor een kavel bouwgrond staan ingeschreven, hoeven zich niet opnieuw in te schrijven. Ook hun namen worden nu ge rangschikt op volgorde van aanmelding. Vóór 1 maart wor den zij ingelicht over hun plaats op de wachtlijst. Weigeren Om hoeveel gegadigden het in totaal gaat, weet Van Terheij den nog niet precies. Bij controle van het aantal personen dat in geschreven staat voor uitbrei dingsplan Herdershoefje in We- meldinge, is gebleken dat nog maar 25 van de oorspronkelijk 73 belangstellenden nog steeds ingeschreven willen staan. Die controle is op de overige uitbrei dingsplannen nog niet uitge voerd. Voor Overtieringe in Ka pelle bestaat nu nog een lijst met ruim honderd namen. De Boom- weidelaan in Schore telt zo'n 25 inschrijvingen. Het plan is de lijst jaarlijks te vernieuwen. Overigens is weigeren van een kavel alleen mogelijk bij een eerste aanbod. Wanneer een ge gadigde voor de tweede keer een aangeboden kavel weigert, zakt deze persoon naar de laagste plaats op de wachtlijst. Met in schrijving is een bedrag van honderd gulden gemoeid. Onderscheid In de kern Kapelle wordt bij be handeling van de wachtlijst geen onderscheid gemaakt naar maatschappelijke of economi sche binding. Bij de kavels in Schore en Wemeldinge wel; deze zijn bedoeld om te voorzien in de lokale behoefte. De prijzen voor de kavels per vierkante meter lopen uiteen van 195 gul den per vierkante meter in Ka pelle tot 135 gulden per vier kante meter in Schore. Wat drugsproblematiek en de bijbehorende criminaliteit betreft kan het stadgewest Vlissingen-Middelburg in ieder geval al een beetje meepraten met de erkende 'grote steden'. foto Ruben Oreel Zeeland heeft geen steden, laat staan grote steden. Vlissingen is de grootste gemeente, met amper 45.000 inwoners. Maar dat wil niet zeggen dat Zeeland geen grote stedenproblematiek kent. Op de eigen Zeeuwse schaal bestaat die wel degelijk. Het is morgen, donderdag, aan de burgemeesters van Vlissingen en Middelburg om dat samen duidelijk te maken in Den Haag. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Wissingen en Middelburg willen samen, als stadsgewest, de status verwer ven van 'grote stad'. Zij hebben zich aangemeld bij het ministe rie van Binnenlandse Zaken, waar minister R. van Boxtel (D66) de verantwoordelijkheid draagt voor Grote-Steden- en Integratiebeleid. Met hem heb ben de burgemeesters een ge sprek. Zij zijn niet de enigen. Meer 'kleine' gemeenten, waar onder Zaanstad, Lelystad en Den Helder, komen bij Van Box tel op visite. Zijn beleid bevindt zich in de opbouwfase en mag zich nu al in een grote populari teit verheugen. De redenen zijn duideüjk. Wie tot het keurkorps van Van Box tel wordt toegelaten, mag direct onderhandelen met het Rijk. Zonder tussenkomst van de pro vincie. Dat vergroot de bestuur lijke vrijheid. Maar minstens zo belangrijk is, dat gemeenten met de status 'grote stad' op meer geld kunnen rekenen van de rijksoverheid. Althans, dat is de verwachting. Wie meedoet aan het grote ste denbeleid, zal zelf echter ook in de buidel moeten tasten. De lief de komt niet van één kant. Zo hebben Vlissingen en Middel burg hun zinnen vooral gezet op een bijdrage uit het investe ringsfonds stedelijke vernieu wing. Dat is onder meer bedoeld om 'achterstandswijken' op te knappen. Als Middelburg en Vlissingen geld uit die pot krij gen, zullen zij eveneens een duit in het zakje moeten doen. Voor wat hoort wat. Hetzelfde geldt voor andere fondsen die in het kader van het grote-stedenbeleid zijn gescha pen, zoals een sociaal fonds voor werkgelegenheidsprojecten (de voormalige Melkert-banen) en een infrastructuurfonds. Het hoofddoel van al deze acti viteiten is versterking van de stedelijke economie, van de ste delijke samenleving.- Het Rijk trekt daar extra geld voor uit, omdat het anders fout dreigt te gaan. En het Rijk beschouwt grote steden als de motoren van de economie. Tot die steden be horen al: Utrecht, Amsterdam, analyse Rotterdam en Den Haag plus de G21 (onder meer Zwolle, Leeu warden, Groningen, Nijmegen, Haarlem, Breda, Heerlen en veertien andere). De hamvraag is of Vlissingen en Middelburg tussen die grotere steden passen. Zijn ze niet te kleinschalig? Zijn de problemen er wel groot genoeg? Kan het Rijk zijn geld niet beter beste den? Vlissingen heeft in elk geval zijn achterstandswijken en zijn drugsproblematiek. In Middel burg steken ook af en toe onver moede sociale problemen op, zoals enkele jaren geleden met jongeren in de wijk Dau- wendaele. Het is aan de burge meesters van beide steden om duidelijk te maken of die situa tie inderdaad een erkenning als 'grote stad' rechtvaardigt. Of zij Van Boxtel kunnen overtuigen. De geschiedenis van het stads gewest Vlissingen-Middelburg leert dat enige bescheidenheid geen kwaad kan. In 1991 wisten de twee Walcherse gemeenten die status te verwei-ven, hoewel het toenmalige kabinet ertegen was. Het stadsgewest is sinds dien achtervolgd door negatie ve geluiden over gebrekkige sa menwerking. Inmiddels zijn er wel wat be sluiten over samenwerkings projecten genomen, onder meer over de brandweer en bedrij venterreinen. Maar de verwach tingen zijn gewoon te veel opge klopt. Het stadsgewest was met name bedoeld om woningbouw en bijbehorende subsidies in de wacht te slepen. Het was een geldkwestie, om mee te kunnen blijven doen. De roep om erken ning als 'grote stad' lijkt dat ook vooral te zijn. Dat is niet erg, als het maar dui delijk is. GOES - Uit een bedrijfspand aan de A Fokkerstraat in Goes zijn maandagavond diverse GSM-toestellen gestolen. Door met een auto tot tweemaal toe de pui van het pand te rammen, konden de telefoontoestellen worden weggehaald. De schade bedraagt ongeveer tienduizend gulden. De politie is nog op zoek naar getuigen. SINT-MAARTENSDIJK - De Stichting Kinderboerderij en Heemtuin heeft van het Rijk tot 1 mei uitstel gekregen voor de definitieve oplevering van het terrein bij Sint-Maartensdijk. Het is de tweede keer dat de stichting, gedwongen door het slechte weer, een verzoek tot uitstel heeft ingediend. De nieuwe datum geldt als laatste grens. Wanneer het terrein van de kinderboerderij en heemtuin dan nog steeds niet ge reed is, vervalt de rijkssubsidie. Volgens E. Frigge-Hogesteeger van het betrokken Platform Leefbaar Platteland Tholen is afronding vóór 1 mei haalbaar. De materialen liggen gereed en ook hebben zich genoeg men sen en verenigingen aangemeld om een handje toe te steken. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A van Wa- mel heeft dinsdag een 22-jarige inwoner uit Vlissingen con form de eis veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. De man moest zich gisteren verantwoorden voor vier winkeldief stallen, die hij vorig jaar in Vlissingen en Middelburg heeft gepleegd. De buit bestond uit T-shirts, een jas, een taart en een set aanstekers. Zijn strafblad is op dit gebied zeer uitge breid. Volgens het ZCAD is het moeilijk om de recidive tegen te gaan. De Vlissinger is verslaafd aan harddrugs en heeft psy chische problemen te overwinnen. Officier van justitie F. van Es meende dat er al heel wat energie in de verdachte is gesto ken. VLISSINGEN - Uit een school in de Vlissingse wijk Paau- wenburg zijn in de nacht van maandag op dinsdag een paar computers gestolen. Van het gebouw werd een ruit vernield. De waarde van de buit is onbekend. VEERE - De gemeente Veere gaat een grondruil aan met de ei genaarvan een agrarisch bedrijf aan de Valkenissewegin Big- gekerke. Het bedrijf wordt in het kader van de ruilverkave ling in de nabije toekomst verplaatst. Hierdoor komt een stuk grond vrij van ongeveer 1,1 hectare. Omdat de grond goed aansluit op de bestaande bebouwing van de kern, is de locatie geschikt voor een toekomstige uitbreiding van Biggekerke. In het kader van de landinrichting/ruilverkaveling verstrekt de gemeente in ruil voor de 1,1 hectare, een stuk grond van 2,2 hectare aan de eigenaar van het agrarisch bedrijf. SLUIS - Burgemeester C. van Liere en wethouder J. Boogaard van Sluis-Aardenburg zullen dinsdag 26 januari de leiders van scouting Sluis en de politie ontvangen om te spreken over het voorval met de nepbom van afgelopen vrijdagavond. Ook Scouting Nederland, de overkoepelende organisatie zal aan wezig zijn. Van Liere zegt niet zozeer 'boos' te zijn op de scouting. Het kan volgens hem ook zo zijn dat de politie iets te voortvarend had gereageerd op het voorval door direct de Explosieven Oprui- mings Dienst in te schakelen. door René Schrier GOES - Het college van Gede puteerde Staten blijft erbij dat de verontreinigde grond op de plaats van de voormalige gasfa briek aan Westhavendijk in Goes voor half 2003 opgeruimd moet worden. Het is niet uitgesloten dat de ei genaar van de grond, J. J. de Ja ger, een bijdrage aan de sane ring moet betalen. Dat hangt af van de besprekingen over het convenant dat het Rijk, de pro vincie, de gemeente en het nuts bedrijf Delta met elkaar willen afsluiten over de sanering van tereinen waarop gasfabrieken hebben gestaan, In het kader van die besprekin gen wordt ook contact opgeno men met de huidige grondeige naren, omdat ervan uit wordt gegaan dat die er eveneens voordeel bij hebben dat de grond wordt schoongemaakt. Vervuilde grond heeft immers een veel lagere economische 'waarde. Het terrein van de gasfabriek in Goes is in het verleden al eens schoongemaakt en destijds is er bewust voor gekozen een zoge naamde restvervuiling te laten zitten. Later heeft zich een ga rage op het terrein gevestigd. De provincie is op grond van de Wet bodembescherming verplicht na te gaan of er sprake is van een geval van ernstige bodemver ontreiniging. Als dat het geval is moet de urgentie worden vast gesteld. Dat is gebeurd en de provincie is in mei 1998 tot de conclusie gekomen dat de sane ring urgent is. Bezwaar De Jager heeft bezwaar ge maakt Zo vindt hij dat de ge meente Goes zich aan haar ver antwoordelijkheid onttrel^. Verder wijst hij erop dat een bij drage aan de sanering een zware wissel trekt op zijn bedrijfsvoe ring. Ook heeft De Jager er moeite mee dat de manier van saneren is gekozen zonder over leg met hem. GS hebben hem ge antwoord dat zij niets te maken hebben met een eventuele kwes tie tussen De Jager en de ge meente Goes. Verder wijzen ze erop dat hij als grondeigenaar ook belanghebbende is. De manier van sanering is geko zen op grond van beschikbare gegevens en hetgeen wettelijk mogelijk danwel toegestaan is. Over de definitieve sanerings werkzaamheden zal overigens wel met De Jager overlegd wor den, zo laten GS hem weten. Zijn bezwaren verklaren GS on- doorlngrid Huibgrs WISSENKERKE - Wethouder J. M. Meulenberg-op 't Hof van de gemeente Noord-Beveland moest dinsdag in Utrecht aan de commissie-Bressers uitleggen waarom de gemeente Noord- Beveland achterloopt met de uitvoering van haar milieupro gramma. De gemeente heeft van het mi nisterie van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening en Milieu wel al geld gehad in het kader van de Vervolgbijdrageregeling Ontwikkeling Gemeentelijk Milieubeleid (VOGM). Kan Meulenberg de adviescommis sie niet overtuigen, dan wacht de gemeente een sanctie. ,,Het gaat nog om het gevoerde milieubeleid over 1997", legde Meulenberg de commissie Openbare Werken en Milieu maandagavond uit. In het ergste geval, maar zover komt het vol gens de wethouder niet, moet de gemeente al de VOGM-gelden, ofwel 40.000 gulden, terugbeta len aan de overheid. Vliegen Meulenberg voerde onder meer aan dat de gemeente in 1997 en 1998 prioriteit gaf aan het op treden tegen de vliegenoverlast die ontstond door het opslaan van mest. Daaraan zijn zo'n zes honderd arbeidsuren opgegaan. Tegelijk kon zij de commissie Bresser het net ontwikkelde plan duurzaam bouwen van de gemeente laten zien. Daar stem de de commissie Openbare Wer ken maandagavond op de val reep mee in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 35