BTW-regeling water onwettig 1 WINTER OPRUIMING OP OP carpet-land Gouda krijgt millennium winkel Rechtbank weigert Jongeren hebben mening maar stroom getuigen m je moej ze er we] naar vragen drugszaak marine Korthals wil meer bemande camera's in uitgaansgebieden Veel Nederlanders somberen over toekomst Twee tarieven strijdig met richtlijn Europese Unie Tbc-explosie op school in Best Arts schrijft verhuizen uit Schilderswijk voor kortingen tot 50% Chauffeur hervat hongerstaking Wijk voorzien van aardwarmte Eis vijf jaar tegen tasjesrover Tweede verdachte sabotage NS Koninklijk wild krijgt de ruimte Varkenshouders eisen opschorten inkrimping door Louis Burgers DEN HAAG - Slechts net iets meer dan de helft van alle Ne derlanders is optimistisch over de toekomst. Uit een onder zoek van de stichting Weten blijkt dat 56 procent van de on dervraagden met vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Twaalf procent is pessimis tisch. Het Weten Publieksonderzoek 1999 ondervroeg ruim duizend Nederlanders over de vraag hoe zij de kansen en risico's die verbonden zijn aan onze sa menleving inschatten. Ook geeft het onderzoek antwoord op de vraag hoe mensen om gaan met de kansen en risico's die verbonden zijn aan hun ei gen leven. De meeste ondervraagden noemden criminaliteit, agres siviteit en de asielzoekerspro- blematiek als risico's voor de toekomst. Ook het milieu en oorlogsdreiging werden ge noemd. Positief noemen de on dervraagden vooral de ontwik kelingen op medisch gebied. Wel wil de helft van de onder vraagden dat er grenzen aan ontwikkelingen op dit gebied worden gesteld. Positief noemden ze ook ont wikkelingen op het gebied van de welvaart, technologie en on derwijs en wetenschap. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland han delt in strijd met Europese wet geving door twee BTW-tarieven te hanteren voor het belasten van drinkwater. Dit staat in een brief van een ambtenaar van de Europese Commissie aan het CDA dat de zaak in Brussel heeft aangekaart. In de brief staat dat de zesde BTW-richtlijn van de Europese Unie bepaalt dat één tarief moet gelden voor al het drinkwater. Staatssecretaris Vermeend van Financiën ziet in de brief nog geen reden om tot maatregelen over te gaan, aldus zijn ministe rie gisterenn. De regering wilde drinkwater onder het hoge BTW tarief bren gen. maar de Tweede Kamer be sloot daarop dat het verbruik tot een bedrag van 60 gulden toch onder het lage tarief moest blijven. De Eerste Kamer had er BEST - Op het Heerbeeck Colle ge in Best zijn vermoedelijk 76 eerlingen en docenten besmet met tuberculose. Dat blijkt uit onderzoek van de GGD. De be smetting is goed behandelbaar met medicijnen, aldus Daemen van de gezondheidsdienst. Volgens Daemen is er geen reden tot paniek. Wel moeten de dra gers van de bacterie gedurende ruim een half jaar medicijnen slikken. In december kwam aan het licht dat een brugklasser open tuber culose had. Toen duidelijk was dat hij enkele andere leerlingen had besmet, besloot de GGD de ac hele scholengemeenschap in het Brabantse dorp onder de loep te nemen. ANP grote moeite mee en ging pas ak koord toen Vermeend beloofde in de loop van dit jaar met nieu we voorstellen te komen. Ondoorzichtig Het CDA verzette zich in de Tweede Kamer tegen het hogere BTW-tarief op water dat de overheid op jaarbasis 250 mil joen gulden oplevert. Daar ging 40 miljoen gulden vanaf toen het amendement werd aan vaard om de eerste 60 gulden onder het lage BTW-tarief te houden. CD A-Kamerlid Reitsma vraagt via de vaste Kamercommissie Financiën aan Vermeend om snel te reageren op de brief van de Europese Commissie en hij wil kort daarna met de be windsman debatteren. De tariefsverhoging werd op 1 januari van kracht en Reitsma vreest dat voor de consument een ondoorzichtige situatie zal ontstaan. Het liefst ziet het CDA-Kamerlid dat de verho ging van de BTW wordt terug gedraaid. Vermeend zal voorlopig niet tornen aan de regeling. Een woordvoerster van Financiën wijst erop dat het gaat om een brief van een medewerker van de Europese Commissie aan een medewerkster van de CDA- fractie in de Tweede Kamer. De brief geeft niet een standpunt weer van de Commissie. Het is overigens niet aan de Commis sie om een Nederlands besluit te schrappen, maar aan het Euro pese Hof. Wel zou de Commissie de zaak aanhangig kunnen ma ken bij het Europese Hof. maar daarvan is geen sprake, aldus de woordvoerster. PvdA-Kamerlid Crone vindt dat de regeling uitgevoerd moet worden. Uitlatingen van amb tenaren van de Europese Com missie hebben volgens hem 'geen status'. D66-Kamerlid Bakker zegt dat als de BTW-re- geling inderdaad in strijd blijkt met de Europese richtlijn, het kabinet niet moet gaan zitten wachten op een uitspraak van het Europese Hof. Het zou dan volgens hem het beste over de hele linie het hoge BTW-tarief kunnen hanteren en de extra opbrengst gebruiken voor koopkrachtreparatie voor de laagstbetaalden. ANP GOUDA - In Gouda gaat vrijdag een millenniumwinkel open waarin de bezoeker zich waant in verleden, heden en toekomst. In de winkel zijn speciaal ontworpen millenniumartikelen van voornamelijk edelmetaal te koop, zoals dasspelden, theelepeltjes en sleu telhangers. Langs de wanden zijn replica's van oude winkelgeveltjes gemonteerd om zo een oud-Hollands sfeer op te roepen. Het is niet de bedoeling de winkel na de jaarwisseling te sluiten, zegt eigenaar Cor Kemner: „Als de zaak goed loopt, dan blijven we open." foto Bram Gebuys/ANP door Peter de Knegt AMSTERDAM - De poging van de advocaten om de rechtszaak tegen de van cocaïnesmokkel vanaf de Antillen verdachte mariniers van tafel te krijgen, is vooralsnog mislukt. De recht bank wees gisteren de verzoe ken daartoe van de verdedigers af. Ook weigert de rechtbank tientallen getuigen te horen tij dens het proces dat maandag begint. Om de rechtmatigheid van de gecontroleerde doorlevering van de cocaïne van Cura9ao ïaar Nederland te toetsen, wor den tijdens het proces wel de toenmalig procureur-generaal van de Nederlandse Antillen, T. van Daalen, en de Antilliaanse hoofdofficier van justitie Piar als getuige opgeroepen. De ad vocaten menen dat het Open baar Ministerie op de Antillen grove fouten heeft gemaakt waardoor het opsporingsonder zoek onrechtmatig zou zijn. Afgewezen De vraag van de verdediging om 34 getuigen te horen, werd goeddeels afgewezen. De advo caten wilden met deze getuigen verhoren inzicht in het opspo ringsonderzoek krijgen. Naast rechercheurs, Colombianen, Antilliaanse mariniers en Anti 1- liaanse aanklagers willen de advocaten de Antilliaanse mi nister van Justitie. R. Martha, horen. Deze heeft naar eigen zeggen geen toestemming gege ven voor de gecontroleerde doorlevering van honderden ki lo's cocaïne. De verdediging wil ook de aanklager zelf, F. Teeven, als getuige horen Teeven gaf begin vorig jaar toestemming een marineman als infiltrant in te zetten. GPD Ivan onze redactie binnenland DEN HAAG - Een Haagse huis arts heeft twee van oorsprong Nederlandse patiënten als re cept voorgeschreven te verhui zen uit de Schilderswijk, de volksbuurt die een smeltkroes is van zo'n zestig nationaliteiten. Hij heeft de patiënten een brief meegegeven waarin hij om me dische redenen pleit voor een urgent vertrek van de bewoners uit hun wij kDe betrokken pati ënten voelen zich dermate on veilig dat zij met ernstige psy- (Adverlentie) Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie per 1 januari de krachtenbundeling van NCB en GLTO chosociale klachten op het spreekuur verschenen. De ge zondheidsproblemen hebben te maken met berovingen en ander geweld in de wijk. Huisarts J. Bonarius vindt het beter voor het welzijn van zijn patiënten als zij naar een 'rusti ger' wijk verhuizen. Hij schrijft: 'Om medische redenen adviseer ik een andere woonomgeving, gehoord de forse problematiek die men doorstaat.' Met dit ver- huisrecept kunnen de bewoners naar de GGD en de woning bouwverenigingen stappen om voorrang te krijgen bij het vin den van een nieuwe woning in of rondom Den Haag. Geschrokken Bonarius zegt te zijn geschrok ken van het beeld dat zij hem schetste. „Ik werk niet in de Schilderswijk, maar als je van je patiënten hoort hoe het daar toegaat, denk ik dat daar iets mis is. Ik ken deze twee patiën ten al jaren en het verloederen van de buurt heeft hen aange grepen. Bovendien vraag ik me af of meer mensen hiermee kam pen. Ik wil dit signaleren zodat de leefbaarheid in de Schilders wijk kan verbeteren." GPD door Eva Calicher DEN HAAG - „Als mensen die autorijden milieubelasting moeten betalen, dan moeten brommerrijders dat ook, omdat ze net zo goed het milieu ven-ui len. En als je op vakantie gaat naar Portugal, moet je met de trein en niet met het vliegtuig", vindt de 12-jarige Annemieke Zwaneveld uit Lelystad. Pre mier Kok luistert geduldig, ter wijl de negen jongeren tussen de 11 en 19 jaar om de beurt de me ningen van henzelf en van hun leeftijdgenoten over zes actuele onderwerpen vertellen. De jongeren presenteerden gis teren in Den Haag de einduit slag van het jeugdreferendum van de Stichting Nationaal Jeugddebat aan de premier. In het referendum - november vo rig jaar in de krant van de stich ting verschenen - werd jongeren gevraagd hun mening te geven over onder meer de strafmaat voor geweld, milieuvervuiling, werk voor jongeren, onderwijs en participatie in de politiek. Uit het referendum komt naar voren dat jongeren vinden dat ze vaak een vergeten partij zijn in de politiek. Zo vindt bijna 90 procent dat er een wet moet ko men waardoor gemeenten ver plicht zijn hun jeugdige inwo ners meer te betrekken bij beslissingen over bijvoorbeeld vrij etij dsvoorzieningen. Daarnaast vindt ruim 80 pro cent van de jongeren dat ge meenten een jongerenactivitei- tenkrant moeten maken. „Dat is gewoon heel handig", meent de 17-jarige Jamila Elmagnoui. „Vaak weet je na school niet wat je moet doen. Dan ga je een beet je rondhangen in de stad of op het schoolplein. Zo'n krant zou jongeren aan ideeën helpen. Vooral de jeugd tussen de 11 en 14 jaar vindt dat de stemgerech tigde leeftijd verlaagd moet worden naar 16 jaar. Jongeren die zelf bijna mogen stemmen, vinden verkiezingen minder be langrijk en vinden het dan ook niet noodzakelijk dat de stem gerechtigde leeftijd wordt ver laagd. „Daar komt de kloof tus sen jongeren en politiek naar voren", meent Wil Fabri. pro jectleidster van het Nationaal Jongerendebat. „Ze weten niet op wie ze moeten stemmen, om dat ze vinden dat hun belangen niet goed worden vertegen woordigd. Er wordt toch niet naar hen geluisterd, waarom zou je dan gaan stemmen?" Jongeren omringen Kok bij de presentatie van de uitslag van het referendum. foto Cees Zorn/GPD In totaal hebben 1.200 jongeren gereageerd op de oproep van het Nationaal Jeugddebat om aan het referendum mee te doen. Fa bri is tevreden over de respons, „Jongeren hebben overal een ei gen mening over. Die willen ze graag laten horen wanneer je er naar vraagt en wanneer ze zeker weten dat er ook echt wordt ge luisterd", zegt Fabri Annemieke is in ieder geval blij dat zij premier Kok eindelijk eens kon vertellen waarom ze vindt dat mensen minder met vliegtuig op reis moeten gaan. „Heel milieuonvriendelijk. Dat vond hij ook", zegt zij trots. Advertentie Zolang het nog kan: Grijp uw kans! Bel voor openingstijden en het dichtstbijzijnde filiaal (020) 355 59 44 DEN HAAG - Een Nederlandse gedetineerde in een gevange nis bij de Marokkaanse hoofdstad Rabat heeft zijn hongersta king hervat. De trucker staakte vrijdag een eerdere actie Een medewerker van de Nederlandse ambassade bezoekt vandaag de gevangene om na te gaan wat de reden van zijn nieuwe actie is, deelde Buitenlandse Zaken gisteren mee. Net als rijf andere Nederlandse gedetineerden wilde de vrachtwagenchauffeur met de eerdere hongerstaking af dwingen dat Den Haag en Rabat een verdrag ondertekenen waardoor gevangenen in hun vaderland hun straf kunnen uit zitten. Zij protesteerden vorige maand tegen de slechte om standigheden in hun gevangenis ANP ALKMAAR - Een nieuwbouwwijk in Hoorn gaat wellicht aardwarmte gebruiken. Energiebedrijf Energie Noord West (ENW) legt de laatste hand aan een analyse van kosten en ba ten. Valt die gunstig uit. dan gaat ENW proefboren Volgens J. Weda van ENW wordt in Nederland nog geen ge bruik gemaakt van aardwarmte In Frankrijk en Duitsland gebeurt dat wel. De toekomstige Hoornse wijk gaat 3.500 wo ningen tellen. Aardwarmte kan worden benut door via een buis water in de aarde te pompen, het te laten opwarmen en vervolgens naar het aardoppervlak te transporteren ENW moet bij Hoorn zo'n twee kilometer de grond in om een geschikte aardlaag te treffen. De kosten bedragen één miljoen gulden per kilometer. ANP BREDA - Het OM wil dat de rechtbank in Breda een vermoe delijke tasjesrover een zeer zware straf oplegt. De verdachte uit Rucphen hoorde vijf jaar cel tegen zich eisen. Hij wordt verdacht van het beroven van acht bejaarde vrouwen. Ook houdt justitie hem verantwoordelijk voor 25 inbraken. De verdachte zou in september vorig jaar in Bergen op Zoom, Roosendaal en Etten-Leur acht bejaarde vrouwen op straat hebben overvallen. Hierbij ging hij volgens het OM niet zachtzinnig te werk Hij dreigde met een mes of sleepte de vrouwen over de grond tot ze hun tas loslieten. Volgens de officier moet de aan heroine verslaafde verdachte eerst maar eens boeten, voordat hij voor zijn drugsprobleem mag worden behandeld. Uitspraak 25 januari. ANP BREDA - Justitie heeft een 27-jarige man uit Helmond aan gehouden in verband met betrokkenheid bij het stelen van bakenzenders langs spoorbanen De man is voorgeleid aan de rechter-commissaris, zo het het OM in Breda gisteren weten. Vorige week werd de hoofdver dachte in de zaak, een 31-jarige Tilburger, al gearresteerd vanwege het stelen en verplaatsen van tientallen zenders. De Helmonder wordt ervan verdacht de man uit Tilburg ge holpen te hebben bij een van de vele diefstallen. De bakenzen ders staan langs spoorlijnen om veiligheidsberichten en noodoproepen door te geven Ruim drie jaar lang kon de Til burger zijn gang gaan. ANP DEN HAAG - Het koninklijk wild krijgt de ruimte. In de om heining van kroondomein Het Loo in Apeldoorn komen ope ningen. zodat edelherten, zwijnen en reeën via het pas ge opende wildviaduct over de Al bij Kootwijk naar een ander gebied kunnen. Langs wegen en landbouwgronden blijft de omheining on aangeroerd. Ook is een wildtunnel onder de N344 in aanleg. Uiteindelijk moet een aaneengesloten leefgebied voor het wild ontstaan. ANP Over de resultaten van het jeugdreferendum wordt nog uitgebreid gediscussieerd tij dens een serie van zeven regio nale debatten, waarvan één in Terneuzen in februari, tussen jongeren en politici. Het lande lijke debat vindt plaats op 23 maart in Den Haag. GPD van onze redactie binnenland PUTTEN - De Nederlandse Vakbond Varkenshouders (NVV) spant opnieuw een kort geding aan tegen de Nederland se Staat. Daarin zal de vakbond net als in september vorig jaar eisen dat de Wet Herstructure ring Varkenshouderij (WHV) wordt opgeschort. Dal heeft NW-voorzitter W. van den Brink gisteren meegedeeld. De wet voorziet in de inkrim ping van de varkensstapel met 20 procent. Het kort geding is een reactie op het besluit van minister Apotheker van Land bouw begin deze week om in hoger beroep te gaan tegen het tussenvonnis van de Haagse rechtbank. In dat vonnis be paalde de rechtbank dat Apo theker voor 26 januari moet aantonen dat het echt nodig is om de varkensstapel in te krim pen om het mestoverschot weg te werken Als de minister dat niet kan, wordt de wet niet bin dend verklaard. Als de wet wel blijft bestaan, moet Apotheker de boeren een schadevergoe ding betalen voor de varkens rechten die hij van hen afpakt. De varkenshouders menen dat de kosten voor de staat kunnen oplopen tot drie miljard gulden. Van den Brink vindt het een 'zwaktebod' van Apotheker om in hoger beroep te gaan. „Hij probeert tijd te winnen." ANP Vernieuwing OM loopt niet gladjes DEN HAAG - De weg naar een 'nieuw' Openbaar Ministerie kent nog tal van hobbels en kui len. Zo is er nog 'een flinke min derheid* van officieren van jus titie die zich niet echt betrokken voelt bij de vernieuwing. Dit staat in een rapport van het bureau Berenschot dat op ver zoek van het college van procu reurs-generaal bekeek hoe de reorganisatie ervoor staat. De in de vorige kabinetsperiode door de toenmalige minister Sorgdrager van Justitie in gang gezette reorganisatie moet van het OM een moderne organisa tie maken. Maar ondanks alle inspanningen is volgens Beren schot een aantal zaken onveran derd gebleven. ANP door Joyce Veekman ZOETERMEER - Minister Korthals var» Justitie wil op meer plekken camera's neerzet ten, waardoor onder meer uit gaansgebieden via monitoren direct te controleren zijn. Dit moet de veiligheid vergroten. Korthals reageert hiermee op de schietpartij afgelopen weekein - de in Gorinchem. Twee vrouwen kwamen hierbij om het leven, een derde raakte gewond. Korthals noemde de schietpar tij 'gekkenwerk'. „En tegen gekken doe je weinig", zo oor deelde hij. Korthals benadrukte dat het onmogelijk is om 'alle gevallen van dwaasheid' te be strijden Daarom wil hij vaart zetten achter de dingen die de overheid wél kan doen. Zo wil hij bekijken of preventief fouilleren op eventueel wapen bezit mogelijk is. Eerder kon digde hij al aan illegaal wapen bezit en wapenhandel strenger te willen bestraffen. De straf maat voor illegaal wapenbezit wil hij verhogen van negen maanden tot vier jaar cel. Voor illegale wapenhandel denkt hij aan een gevangenisstraf van acht jaar. Nu is dat vier jaar. Werkbezoek De bewindsman zei dit gisteren na een werkbezoek bij de Cen trale Recherche en Informatie dienst (CRI). Hij bezocht ook het CRI-kinderpornoteam dat zich bezighoudt met de opsporing en vervolging van kinderporno. Het team moet in de loop van het jaar bestaan uit zes mensen die zich richten op de bestrijding van kinderporno. In onder meer Terneuzen en Bergen op Zoom worden al ca mera s ingezet als observatie middel. maar er mogen geen opnamen mee worden gemaakt. Terneuzen wil hier wel een ver zoek voor indienen. ANP pagina 2: commentaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3