Scheuren in de solidariteit Bedankje Schroder naar CDU is wel op zijn plaats PZC PZC Geweld feiten en meningen Overleg over leeftijd kindsoldaten strandt Tweedeling gezondheidszorg is nauwelijks te stoppen Criminaliteit onder allochtone jeugd door wijkplan voorkomen 13 januari 1949 woensdag 13 januari 1999 door Gerard Chel Het internationaal overleg over het verhogen van de minimumleeftijd voor het wer ven. opleiden en inzetten van jongeren voor het leger is ge strand. Al op de eerste onder handelingsdag, maandag in Genève. werd besloten niet verder te praten. De Zweedse ambassadeur in Genève, Ca therine von Heidenstam, heeft een jaar de tijd gekregen naar een compromis te zoeken. Sinds 1994 wordt in een speci ale werkgroep, onder auspici ën van de VN-rechtenmensen- commissie, onderhandeld over een aanvullend protocol op het VN-verdrag over de Rechten van het Kind. In dit amende ment moet de leeftijdsgrens voor soldaten worden opge trokken van 15 tot 18 jaar. Op deze manier moet een einde komen aan het fenomeen kind soldaat. Maar tot op heden wil len diverse (meest Westerse) landen, onder aanvoering van de Verenigde Staten, niet af van de praktijk waarbij ook 16- en 17-jarigen worden ge ronseld en opgeleid. Niet toevallig kwam Amnesty International, dat deel uit maakt van de wereldcoalitie tegen het inzetten van kindsol daten, gisteren met een nieuw rapport waarin onder meer wordt gewezen op de negatieve effecten van nieuwe generaties lichte wapens waardoor zelfs tienjarigen makkelijk (semi-) automatische wapens kunnen hanteren. „Het lijkt erop dat de moderne oorlogsvoering steeds meer een oorlog tegen kinderen wordt", aldus Amnesty. Naar schatting zijn er wereld wijd ruim 300.000 soldaten van 18 jaar en jonger actief, in som mige Afrikaanse conflicten worden echter regelmatig ook kindsoldaten van tien jaar en jonger gesignaleerd. Overigens waren in Geneve gisteren slechts vier Afrikaan se landen (Angola, Mauritius, Ethiopië en Egypte) vertegen woordigd. GPD Minister Herfkens. Herfkens vindt hulporganisatie te volgzaam Minister Herfkens van Ont wikkelingssamenwerking wil een duidelijker taakverde ling tussen overheid en particu liere hulporganisaties zoals Novib, Icco en Bilance. De on derlinge verstrengeling moet minder, wat de effectiviteit van de hulp zal verbeteren, stelt zij. Volgens Herfkens dreigen hulp organisaties 'slachtoffer van hun eigen succes' te worden. De samenwerking met overheden verloopt zo goed dat ze minder dan voorheen tegengas geven bij beleidsvoornemens van de minister. Een te innige band 'bergt op zijn minst het gevaar in zich dat er wederzijds onvol doende kritisch naar elkaar wordt gekeken'. Herfkens stelt vast dat overheid en hulporganisaties onvoldoen de gebruik maken van de eigen heid van de hulpkanalen die ze tot hun beschikking hebben. De kracht van het overheidskanaal is om in dialoog met bestuurders in ontwikkelingslanden ruimte te maken voor politieke zeggen schap van onderop. Hulporga nisaties zijn juist sterk in het or ganiseren en mobiliseren van armen met als doel politieke in vloed af te dwingen, aldus de minister. Herfkens ondersteunt de parti culiere hulpverlening jaarlijks metzo'n 10 procent van haar be groting. Elk jaar heeft ze 650 miljoen uit te geven. ANP door Margit Kranenburg Zijn ze nog wel tegen te hou den: rijken die massaal met voorrang medische ingrepen of verzorging kopen? Het gebeurt nu nog mondjesmaat: Richard Krajicek bepaalt zelf wanneer hij aan zijn knie wordt geope reerd en gefortuneerde ouderen liggen niet met anderen op een kamer in een verpleeghuis, maar huren zelf verzorgend per soneel in. Maar de commercie officieel toelaten in ziekenhuizen, waar voor topman Hamel van het Academisch Ziekenhuis in Gro ningen pleit, dat zet de gezond heidszorg op zijn kop. De poli tiek roept, met uitzondering van de WD, om het hardst nee. Ze prijzen de gelijke toegankelijk heid tot de gezondheidszorg in Nederland en zien de toestan den al voor zich als die ver dwijnt. Stel je maar voor: twee vrienden doen mee aan een badminton- toernooi. De eerste dag ver draait de een, registeraccoun tant in het dagelijks leven, zijn knie en moet opgeven. Een paar dagen later tijdens de finale overkomt zijn vriend, met een baan als kledingverkoper, pre cies hetzelfde. Bijbetaling De geblesseerde vrienden moe ten beiden onder het mes en ko men op een wachtlijst. Was tot dan toe hun ellende hetzelfde, nu er sprake is van schaarste is het de accountant die geluk heeft. Met een extra bijbetaling buigt nog dezelfde week de or- thopeed zich over zijn knie. De kledingverkoper zit thuis en moet zeker zes weken wachten. Misschien helpt in dit voorbeeld de vriendschap en kan de goed verdienende badmintonspeler ook voorrang kopen voor zijn vriend. In de alledaagse prak tijk zal het regelmatig voorko men dat mensen moeten toezien hoe hun rijke buurvrouw wel wordt geholpen en zijzelf moe ten wachten. De enige troost: het extra geld van rijke patiën ten komt ten goede aan de arme re patiënten. Toch is het nauwelijks tegen te houden dat rijken hun eigen weg zoeken, /Ms dat niet in Ne derland kan, dan wel in het bui tenland zoals nu ook al steeds meer gebeurt. Zeker als het om gezondheid gaat, kun je het ei genlijk niemand kwalijk nemen om voor zichzelf de beste be handeling te regelen. Tot nu toe heeft de politiek zich altijd heel principieel tegen een verdere tweedeling uitgespro ken. Rijk moet solidair zijn met arm als het om gezondheidszorg gaat, redeneert ze, net als jong solidair is met oud en gezond met ziek. Het is tot nu toe ook gelukt om de voorrangszorg tegen te hou den. Vorig jaar nog kreeg de Tweede Kamer de organisaties in de zorg op één lijn. De discus sie over tweedeling laaide toen op omdat bedrijven met specia le bedrijvenpoli voorrang wil den regelen voor hun zieke werknemers. Onder politieke druk heeft iedereen toen be loofd de voorrangszorg te ver geten en gezamenlijk de wacht lijsten aan te pakken. Maar de wachtlijsten zijn niet verdwenen en verdwijnen ook niet van vandaag op morgen. Zeker met de toenemende ver- De Nijmeegse uroloogBoerema oogstte eind jaren tachtig een storm van kritiek toen hij een particuliere kliniek wilde opzetten. Die kwam dan ook niet van de grond. foto Ruud Hoff/ANP grijzing zal de vraag naar zorg alleen maar toenemen en zullen patiënten proberen voor zich zelf de best mogelijke zorg te krijgen. Tenzij minister Borst van Volks gezondheid zeer snel een won dermiddel tegen de wachtlijsten ontdekt, ontkomen politici er niet aan serieus na te denken over de toekomst van de ge zondheidszorg en de rol van de commercie daarin. Alleen maar 'nee' roepen, is een ontkenning van een tweedeling die zich ook nu al voordoet. GPD Nederland reageert op het geweld en de misdaad van heden met de tolerantie en de technische middelen van eergisteren. Die slotsom lijkt on ontkoombaar voor wie op zich laat inwerken hoe weid in de samenleving een repeterend verschijnsel wordt. De schietpartij in het afgelopen weekeinde in Gorinchem, waarbij twee jonge vrouwen werden ge dood, levert berichtgeving op die sinds enkele jaren al$ een serie wordt geschreven. Minister Korthals van Justitie zei dinsdag dat tegen gekken weinig te ondernemen valt. Maar hij beperkte zich niet tot die opmerking. Hij vindt dat op meer plek ken camera's moeten worden geplaatst, onder meer ii( uitgaanscentra. Die zienswijze van de bewindsman zal ongetwijfelc worden bekritiseerd. Nederlanders zijn zeer gevoelig als het gaat om de bescherming van de persoonlijke le venssfeer. Zij schuwen het gebruik van camera's en mo nitoren in de openbare ruimte, velen hebben moeite met het gebruik van de DNA-test om de dader van een mis drijf te identificeren en er bestaat grote huiver over de bevoegdheid van autoriteiten om te fouilleren. De inzet van dergelijke middelen en methodes levert ook niet dé oplossing van het probleem van toenemend geweld. De oorzaken zijn buitengewoon complex. Ne derland woi'dt voller en krimpende ruimte leidt per de finitie tot toename van agressie. De instituten en orga nisaties die traditioneel werden benut om normen en waarden over te dragen, zijn of worden verlaten. Het zal een doorlopende inspanning vergen om de samenle-l ving niet verder naar de rand van onleefbaarheid te la ten afglijden. Het probleem valt niet met enkele maat regelen op te lossen. Niettemin valt veel te zeggen voor de opvattingen van Korthals. Naarmate de openbare ruimte onveiliger wordt, verliest het begrip 'openbaar' betekenis. Bij dat verschijnsel past geen behoudzucht. Op feiten des le vens die onderhevig zijn aan verandering dient dyna misch te worden gereageerd. In potnpstations, super markten en stadions is het gebruik van camera's geac cepteerd. De overheid hoeft niet overdreven terughou dend te zijn bij het gebruik van dezelfde technische middelen. Het gaat daarbij om een afweging. Om potentiële ge-t weldplegers af te schrikken zal iedereen iets moet inle veren van de persoonlijke levenssfeer. Als fouilleren eii de DNA-test meer worden toegelaten, kan dat in zekere mate een aantasting met zich brengen van het kostbare principe van de integriteit van het menselijk lichaam Daar kan echter tegenover staan dat misdadigers die zich geen enkele rekenschap geven van die integriteit en die medemensen voor het leven schenden een grotere kans hebben te worden opgepakt en gestraft. De door Korthals bepleite maatregelen dienen uiter aard met waarborgen te worden omgeven om willekeur .tegen te gaan. De samenleving zal ze echter moeten ac cepteren als een klein kwaad waarmee groter kwaad h( wordt bestreden. door Abdel llah Rubio Een wijkgerichte aanpak, die vergezeld gaat met preventieprojecten op de ba sisschool. Dat is de manier om de jeugdcriminaliteit on der bepaalde allochtone groeperingen tegen te gaan, meent prof. dr. J. Junger-Tas, hoogleraar jeugdcriminolo gie aan de universiteit van Lausanne. Volgens haar zijn de relatief hoge criminaliteitscijfers van Marokkaanse, Antilli aanse, Turkse en Surinaamse jongeren in Nederland voor al terug te voeren op de slech te sociaal-economische situ atie waarin deze groepen verkeren „We zullen die jon gens een beter toekomstper spectief moeten bieden. Ik ben ervan overtuigd dat als ze de middelbare school af maken en een diploma heb ben, dat dan tachtig procent is gered Want de jongeren alleen opsluiten in jeugdin richtingen lost volgens haar niets op Junger-Tas, die aan verschil lende rapporten van het mi nisterie van Justitie over jeugdcriminaliteit heeft meegewerkt, sprak deze week in Zwijndrecht over problemen rond allochtone jongeren Volgens de hoogle raar blijkt een wijkgerichte aanpak in de Verenigde Sta ten zeer succesvol en zou zo iets ook goed in ons land kun nen werken. „Onderzoek heeft ook uitgewezen dat er een verband is tussen de wijk waarin je opgroeit en het ge drag dat je vertoont." Leiders In vier Nederlandse steden, waaronder Rotterdam en Dordrecht, wordt al met de door Junger-Tas voorgestel de methode geëxperimen teerd. „We kennen allemaal de wijken waar problemen zijn Die ga je goed definië ren. Je zorgt dat je een aantal leiders hebt, belangrijke mensen uit de wijk die op je hand zijn. Vervolgens stel je een preventieteam samen waarin alle organisaties die zich met de jeugd bezig hou den vertegenwoordigd zijn. Samenwerking is daarbij een keiharde voorwaarde. Daar na maak je een risico-analyse van wat er precies mis is in de wijk." Het grote voordeel van zo'n team is volgens haar dat er ontzettend veel informatie uitgewisseld kan worden. „Als je dat hebt gedaan, moet je prioriteiten stellen, bij voorbeeld schoolverzuim aanpakken, meer kleine win keltjes in de wijk of meer crè ches en voorschoolse opvang regelen. Vervolgens maak je een planning en neem je je zelf voor om dat binnen een bepaalde termijn te realise ren." Aanpak Belangrijk is dat tegelijker tijd met deze wijkgerichte aanpak allerlei projecten kunnen worden uitgevoerd op de basisscholen in die wij ken. „Want wil je echt wat doen aan die problemen met etnische minderheden, dan moet je heel jong beginnen, op de basisschool. Het liefst nog eerder, op de peuter speelzaal, maar daar wordt helaas door deze bevolkings groepen te weinig gebruik van gemaakt." Via de kinderen kun je vol gens Junger-Tas vervolgens de ouders benaderen en hen cursussen geven. „Dan kim je ze precies vertellen hoe het Nederlands onderwijssys teem in elkaar zit, hoe ze hun kinderen kunnen begeleiden met huiswerk en hoe je moet straffen." Die preventiepro gramma's hoeven niet ont wikkeld te worden, die zijner volgens de hoogleraar al. Nederlanders Junger-Tas onderstreepte tijdens haar lezing dat het een grote misvating is dat de meeste misdrijven door al lochtonen wordt gepleegd. „Het grootste deel, tachtig procent, wordt nog altijd ge pleegd door Nederlanders." Dat wil echter volgens haar niet zeggen dat er geen pro bleem is. Sommige allochto ne bevolkingsgroepen scoren relatief hoog op het gebied van criminaliteit, erkende zij. Surinamers en Marokka nen blijken bijvoorbeeld ver houdingsgewijs meer drugs delicten en delicten met geweld, zoals berovingen op straat, te plegen. Belangrijke voorwaarde om dat tegen te gaan is zorgen dat die jon gens wat te verliezen hebben, bijvoorbeeld een baan. GPD door Peter van Nuijsenburg Het zal natuurlijk niet ge beuren, maar eigenlijk zou bondskanselier Gerhard Schro der de grootste oppositiepartij, de CDU, een bedankbriefje moeten sturen. De christen-de mocraten weigeren pertinent te profiteren van de zwakke start van zijn rood-groene regering en zijn er in geslaagd een deba cle te maken van het plan waar mee ze Schroder zijn eerste grote nederlaag hadden willen toebrengen. Rond de CDU-handtekenin- genactie tegen het voorstel van de regering om buitenlanders - met name de in Duitsland wo nende Turken - bij naturalisatie ook de oorspronkelijke pas te laten behouden, hangt de pene trante walm die doorgaans bij de (neo)-nazi's kan worden wor den opgesnoven. Niet aan be ginnen, roepen derhalve vele CDU-prominenten, die ver moedelijk ook inzien dat het fi asco alleen de regering in de kaart speelt. Pauzenummer Maar Schroder weet ongetwij feld ook dat dit pauzenummer niet lang zal duren en dat de schijnwerpers weer op de mage re prestaties van zijn coalitie zullen worden gericht. Vandaag komen de kopstukken van zijn SPD en regeringspartner De Groenen in Berlijn bijeen om 'horloges gelijk te zetten en plooien glad te strijken'. Dat is meer dan nodig want de lijst van miskleunen is zo lang dat je je afvraagt hoe een rege ring die net twee maanden re geert dat voor elkaar heeft ge kregen. Een kleine bloemlezing: de voorgestelde belastingher vorming is unaniem, ook door geestverwanten, gekraakt; vi- ce-kanselier en 'superminister' van Financiën Lafontaine wilde de onafhankelijkheid van de Europese Centrale Bank (ECB) op de korrel nemen; het asielbe leid van SPD-minister Schily (Binnenlandse Zaken) stuitte op het woedende verzet van de Groenen. Maar boven alles overheerst de indruk dat de regering geen dui delijke koers heeft en niet wil of durft te kiezen tussen de alge meen als noodzakelijk erkende heivormingen. Voortmodderen lijkt de stijl van regeren te zijn geworden, ongeacht welke par tij aan het bewind is. Schroder (1) en Lafontaine: regeringsmaatjes maar ook rivalen. Het probleem wordt nog ver groot doordat de 'hervormer' Schroder en de 'traditionalist' Lafontaine niet alleen collega's, maar ook rivalen zijn. Momen teel lijkt Schroder de overhand te hebben, maar dat kan morgen weer ten gunste van Lafontaine zijn veranderd. Gehannes Hoe moeizaam het kabinet tot nog toe functioneert, blijkt uit het gehannes rond het sluiten van de negentien kerncentrales in hel land. Rood en groen zijn het er over eens dat ze dicht moeten. Dat is ongeveer het eni ge punt van overeenstemming. De SPD wil de sluiting over twintig jaar of meer uitsmeren en liefst zonder conflicten met de exploitanten. De Groenen vinden dat veel te lang en willen de eerste centrales al binnen de ze regeerperiode uitschakelen. De Groenen wilden een onmid dellijk verbod van het verrijken van Duits kernafval m Frank rijk en Engeland. De SPD vreest bij eenzijdige opzegging van de contracten schadeclaims ter hoogte van vele miljarden. De Groenen wilden kernenergie extra belasten; de SPD wees dat woedend af. Schroder en de Groene minister van Milieu, Trittin, besloten de zaak boven dien te compliceren door het ge schil tot een prestigezaak op te blazen. Schroder nodigde Trit tin niet uit voor een 'sonderings- gesprek' met de topmanagers van de vier belangrijkste ener giebedrijven. Op zijn beurt ont bond Trittin zonder overleg met Schroder twee commissies die de regering adviseren omtrent de veiligheid van kernenergie. Uiteindelijk moest Schróder met een kabinetscrisis dreigen om Trittin weer in het gareel te brengen. Sterke man Dat bood Schroder ook de kans om voor één keer de sterke man uitte hangen en een einde te ma ken aan insinuaties dat hij kan selier is bij de gratie van Lafon taine. Maar wie na nog geen twee maanden regeren het grofst mogelijke geschut in stel ling moet brengen om een onwillige collega tot de orde te roepen, bewijst alleen maar hoezeer het in zijn regering schort aan de meest elementaire overlegcultuur. De feestdagen zijn kennelijk ge- foto E PA bruikt voor een algehele bezin ning, want zowel Trittin als Schröders secondant inzake kernenergie, minister van Eco nomische Zaken Müller, zijn nu bereid tot een compromis over het einde van het verrijken van het kernafval. Dat verbod komt er (winst voor Trittin), maar pas over een jaar. Binnen die termijn moet er met de Britten en Fran sen een akkoord mogelijk zijn over het voortijdig opzeggen van de opwerkingscontracten. Het Berlijnse topberaad wordt daarom niet de Grote Confron tatie die het verleden week nog leek te worden. Integendeel, het is zeer goed denkbaar dat het de afsluiting wordt van de moeiza me aanloopfase van de coalitie en het begin markeert van een 'normale' regeerperiode. De eerste signalen dat rood en groen aan elkaar en aan hun nieuwe verantwoordelijkheid beginnen te wennen, kunnen in middels worden waargenomen. Rust aan het thuisfront zal met name Schroder nodig hebben. Duitsland is sinds 1 januari voorzitter van de EU en Schro der wil van zijn eerste grote op treden op het Europese toneel een succes maken. GPD Röntgen Een nieuw röntgenfoto-appa raat van Philips moet een mas sa-onderzoek op tuberculose mogelijk maken. Van elke dui zend gezond voelende perso nen in Nederland hebben er vier tbc, van wie twee in de be smettelijke vorm. Verraad Tegen een 59-jarige Hagenees is door de procureur bij het Bijzonder Gerechtshof in Mid delburg een celstraf van 18 jaar geëist voor het verraad van twee medewerkers van het distributiekantoor in Kloos- terzande. De man die was be last met het onderzoek naar een overval op het kantoor in maart 1944 had twee jonge mannen aangegeven. Beiden i" zijn later in Duitsland omge- komen. 1- Huizentekort Terwijl elders in Zeeland de woningnood afneemt, stijgt in: Vlissingen het aantal woning-, zoekenden gestaag. Volgens de directeur van de gemeentelij ke woningdienst zijn 1647 nieuwe huizen nodig. Bij zijn berekeningen heeft hij nog niet eens rekening gehouden met het afschrijven van nood woningen. Veerdienst De Stoomvaartmaatschappij Zeeland kondigt aan de ko mende zomer weer een toeris- tendienst tussen Folkestone en Vlissingen te gaan varen. Uitgever: W F. dePagter Hoofdredactie: A. L Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax. (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag- vanaf 19 00 uur in het weekeinde verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel (0115)694457 Fax (0115)620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel (0115)568000 Fax (0115)561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a 4301 KJ Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst 8 30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.pzc nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur- Tel (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00; franco per post 128,50; per maand 35,75: per jaar 372,50; franco per post 491,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80. zaterdag 2,60 p st (alle bedragen inclusief 6 pet btw), Postrek.nr..3754316 t.n v PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm; minimumprijs per advertentie 28,65, ingezonden mededelingen 2.5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 6.50 meer (excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2