ROVIHCIALE ZEEUWSE COURAI Grote hinder door stroomstoring Sneeuwval teistert verkeer BRISTOL Europarlement verhoogt druk op Cresson en Marin 4 WEKEN Van Vollenhoven wil nationaal onderzoek naar zinloos geweld EUROPA Zaterdag 23 januari ZWN bestraft voor rokende buschauffeur VOOR 16,00 JA, ik wil: Fabrieken, verkeersinstallaties en treinenloop in Zeeland ontregeld U£K belooft Joegoslaven vrijheid Ondernemers willen af van ziekenfondsbijdrage Pettens afval mag naar Covra Jordan beëindigt loopbaan Staatsbosbeheer eeuw oud Dat wordt dringen bij de kamerplanten HOEVEEL PONDJES MOETEN ER NOG AF? Aloëszijn zorgeloze vetplanten met een opvallend uiterlijk. Erg geschikt voor een zonnige plek op de vensterbank. Ook in de zomer mooi als terrasplant. Keuze uit 5 soorten. EUROPA Advertentie i Landelijke open dag Schoevers 10.00 -14.00 uur Hogeschool Schoevers (hbo) Schoevers College (mbo) I Bel (076) 531 99 31 Eekhoornstraat 4, Breda Wat zon Wolkenvelden, ook wat zon en nog een enkele regenbui. Middagtemperatuur rond 6 graden. Meest matige westelijke wind. 242e jaargang no. 10 woensdag 13 januari 1999 losse nummers 1,80 door Mare Peeperkorn STRAATSBURG - Betrokken heid bij fraude, corruptie en vriendjespolitiek dreigt de Eu rocommissarissen Cresson (On derwijs) en Marin (Middelland- se-Zeebeleid) fataal te worden. Een meerderheid in het Euro pees Parlement van christen democraten, liberalen en Groe nen eist hun ontslag. De socialisten - de grootste frac tie in het Europees Parlement - betitelen dit als 'willekeur' en menen dat bij vertrek van het tweetal ook commissievoorzit ter Santer moet opstappen. De ze eis is echter politiek wissel- geld. Marin en Cresson begonnen gis termiddag in allerijl een 'char me-offensief'. Liberalen en Groenen werden vereerd met een bezoekje waarbij de com missarissen uiteen zetten dat zij zich nooit schuldig hebben ge maakt aan fraude VVD-Euro- parlementariër Wiebenga toon de zich na afloop van de bliksembezoekjes absoluut niet onder de indruk. Hij hekelde Marin, die de schuld op zijn ambtenaren afschoof. Santer kan overigens de oproep van christen-democraten, libe ralen en Groenen naast zich neer leggen. Het parlement kan immers geen individuele com missarissen naar huis sturen, al leen de hele Commissie De dag na het 'het debat' maan dagavond over het mogelijke vertrek van de Commissie, werd gedomineerd door intensief po litiek overleg. Ondanks de be- SOMMELSDIJK - Streekver voerder ZWN moet een reiziger uit Sommelsdijk 100 gulden schadevergoeding betalen. De man klaagde in één jaar meer dan 20 keer over buschauffeurs die roken in diensttijd. De Geschillencommissie Open baar Vervoer heeft de klachten gegrond verklaard en stelt dat het roken door chauffeurs onge wenst en schadelijk is. Reizi gersvereniging Rover, die jaar lijks tientallen klachten krijgt over rokende chauffeurs, is in genomen met de uitspraak. loften van beterschap door San ter, is de crisisdreiging nog geenszins verdwenen. Volgens CDA-Europarlementa- riër Maij-Weggen moeten of de commissarissen weg, óf de voor zitter haalt alle belangrijke ta ken bij hen weg. Santer hult zich in stilzwijgen, om via besloten overleg en politieke druk te red den wat er te redden valt. GPD Advertentie eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Kleine stroomstoringen hebben dinsdagavond grote hin der veroorzaakt voor ver keer en bedrijven in Zee land. Sneeuw, ijzel en harde wind kregen greep op hoogspanningslijnen waardoor de netspanning in de gehele provincie her haaldelijk even wegviel. Ook in de huiskamers was te merken dat de stroomvoorzie ning voortdurend werd onder broken. Delta Nutsbedrijven werd bedolven onder een groot aantal telefoontjes van bezorg de inwoners en gedupeerde be drijven. Noodsysteem Het treinverkeer op het traject Vlissingen-Roosendaal was 's avonds tussen acht en tien uur volledig ontregeld. Treinen on dervonden hinder door wegval lende spanning op de bovenlei ding en seinen die niet meer goed functioneerden. De appa- door Joke Licher en Hester van Yperen DEN HAAG - De ondernemers organisatie VNO-NCW wil dat de verplichte werkgeversbij drage aan de ziekenfondskas wordt afgeschaft wanneer klei ne zelfstandigen in het zieken fonds komen. Vanaf dat moment is het niet langer een werknemersverzekering, maar een volksverzekering, redeneert de vereniging van ondernemers. .Volksverzekeringen moeten door het volk worden betaald", zegt R. van der Plank, secretaris gezondheidszorg van VNO- NCW. De organisatie vindt dat de werknemers de huidige werkgeverspremie moeten be talen. Van de werkgevers ont vangen zij dan een vrijblijvende tegemoetkoming in de kosten. Werkgevers leveren de hoogste bijdrage aan de ziekenfonds kas: de helft van de totale bij drage van 26 miljard. De werknemers en de overheid be talen ieder een kwart: 6,5 mil jard. De premie voor de werkne mer zou in de voorgestelde constructie uitkomen op 7,4 procent. Het voordeel van de nieuwe constructie is dat werkgevers hun tegemoetkoming van jaar tot jaar kunnen bepalen. „Ook kan dan een uitruil plaatsvin den, bijvoorbeeld als werkne mers liever een loonsverhoging krijgen", aldus de secretaris. WD en PvdA wijzen er op dat het ziekenfonds ook nu geen zuivere werknemersverzeke ring is. Veel ouderen en mensen met een bijstandsuitkering zit ten in het fonds. De WD heeft wel begrip voor de redenering van de werkgevers, maar het gaat te ver om de werkgevers bijdrage te schrappen. ANP door Roelf Reinders APELDOORN - Er moet in Ne- r~i Ierland een instituut komen dat onderzoek doet naar de achter- o i gronden van zinloos geweld. Dat vindt Pieter van Vollenho ven, voorzitter van het Fonds ^«Slachtofferhulp Nederland. -8, Volgens Van Vollenhoven heeft JIS/i Nederland het onderzoek naar 12- ie oorzaken van de toegenomen agressie in de samenleving veel gelang laten liggen. ..Datisjam- jner", vindt Van Vollenhoven. _,,In het begin van de maat- rt-ischappelijke verontwaardiging vonden we het allemaal ver- ichrikkelijk. Het werd afge- laan als lokale incidenten die vejoveral konden gebeuren. Maar 6-1 ïog steeds staan we met ogen ^v5pen te kijken zonder dat we am weten wat we ertegen moeten senjdoen", zei Van Vollenhoven te- ;en de PZC. folgens hem moet gedegen on heil derzoek door een onafhankelij ke instelling naar de drijfveren van daders de basis vormen van beleid om het geweld aan te pakken. „Is het drankmisbruik, is het drugsgebruik, is Neder land te vol? Of zijn het de films op televisie waardoor we onze normen en waarden verliezen?" Hij wil dat het onderzoeksinsti tuut er op korte termijn komt. Van Vollenhoven zou verder graag zien dat slachtoffers van geweld de mogelijkheid krijgen anoniem aangifte bij de politie te doen. Nu is het nog zo dat een verdachte via de advocaat naam en adres van het slachtoffer kan achterhalen. Veel sla'chtoffers doen uit angst geen aangifte, zegt Van Vollenhoven. Het Fonds Slachtofferhulp Ne derland, waar Van Vollenhoven vqprzitter van is, zamelt geld in voor de 25 Bureaus Slachtoffer hulp in Nederland die slachtof fers van onder andere gewelds delicten helpen. zie ook pagina 21 (Advertentie) ratuur van de slagbomen scha kelde over op een noodsysteem, waarbij automatisch gekozen werd voor de veiligste stand: ge sloten. Spoorwegovergangen waren daardoor lange tijd ge stremd. De vertragingen voor treinreizi gers liepen volgens een woord voerder van de Nederlandse Spooi'wegen op tot een half uur. Keersluisbrug Het wegverkeer stuitte op ver keerslichten die ontregeld wa ren door stroomstoringen. In Vlissingen stond de Keersluis brug drie kwartier lang, van kwart voor acht tot half negen, nodeloos open. Computersystemen De stroomonderbrekingen wa ren ook funest voor procesappa ratuur en computersystemen van bedrijven. De aardappelfa brieken McCain in Lewedorp en Lamb-Weston/Meijer kampten volgens Delta Nutsbedrijven met storingen. Een van de drie eenheden van de Elsta-centrale bij Terneuzen was even buiten bedrijf. Pechiney in Vlissingen had vooral te kampen met verstoor de meet- en regelapparatuur, waardoor de anodepastafa- briek moest worden stilgelegd. De productie van aluminium heeft volgens een zegsman van de fabriek niet te lijden gehad onder de storing. De oorzaak van de stroomon derbrekingen omschrijft P. J. Buijs van Delta Nutsbedrijven als 'lijndansen of galopperende lijnen'Sneeuw en ijzel dat op de hoogspanningsdraden terecht komt bevriest en vormt een 'vleugelprofiel', waar de wind tegenaan blaast. Als de dansen de draden elkaar raken, valt de spanning even weg. Volgens Buijs gebeurde dat op het tra ject tussen Goes en Woens- drecht. Ook West-Brabant ondervond problemen. In de loop van de avond verbeterde daar de situa tie. Dipjes Doordat het nutsbedrijf be schikt over twee stroomcircuits, bleef het bij 'dipjes' in de stroomvoorziening. Buijs: „Niemand heeft dus echt in het donker gezeten." Het etnisch Albanese Kosovo Bevrijdingsleger UQK heeft de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa toe gezegd dat acht gevangengenomen Joegoslavische militairen (foto) worden vrijgelaten.De Joegoslavische strijd- krachten hebben een grote aanval aangekondigd als de U£K de militairen toch niet laat gaan. De Raad van State heeft geen bezwaar tegen de opslag van hoogradioactieve gebruikte splijtstof in transport- containers bij de Covra in Borssele. De Covra is op gelucht, provincie en gemeente zijn teleurgesteld. 1 De Noord-Amerikaanse basketbalcompetitie (NBA) moet het voortaan doen zonder de inbreng van Michael Jordan. De 35-jarige Amerikaan zet volgens functionarissen na veertien jaar topbas- ketbal een punt achter zijn loop- O J" baan. -0 l4r Staatsbosbeheer bestaat in 1999 honderd jaar Sinds enkele jaren is het roer bij de dienst omgegooid en haalt men bewust bezoekers binnen in de beheerde bossen en natuurgebieden. Staatsbosbeheer West-Brabant en het Deltagebied ziet in het jubileum voldoende reden voor een symposium, aanstaande vrijdag. Onderwerp: de toekomstige koers van de organisatie éL. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; uit: 11,12,13, 15 en 16; zeeland: 17, 18,19, 21 en 23; buitengebied: 27, 28, 29,30 en 31. Een fietser bij Oud Ade. foto Taco va n der Eb/G PD (Advertentie) Zie pagina 10 Opkikker maakt het u makkelijk om te gaan lijnen. Opkikker is die drinkbouillon van Maggi waar bijna geen calorieën in zitten. Lekker hartig voor tussendoor, met een radijsje of crackertje Daar merkt de weegschaal niets van. Een beetje van jezelf, en een beetje van Maggi van onze redactie DRIEBERGEN - De uitbundige sneeuwval heeft gisteren in gro te delen van West-Europa geleid tot verkeerschaos. Door onge lukken op gladde wegen vielen in Duitsland ten minste veertien doden. In Nederland ontston den door het weer vele aanrij dingen en lange files. Ook het verkeer in Zeeland had hinder. De politie telde in het hele land tientallen aanrijdingen. Het ging om slippartijen en kleinere ongevallen, waarbij voor zover bekend niemand gewond raak te. De politie Rotterdam-Rijn mond registreerde in de avond- spits honderd aanrijdingen. Schotelantennes op kopstations van kabelexploitant Eneco sneeuwden gisteravond vol. In een groot deel van Zuid-Hol land was doorgifte van de com merciële satellietzenders via de kabel enkele uren niet mogelijk. Onder meer in het Eiland van Dordrecht, Vlaardingen, Schie dam en delen van Goeree- Overflakkee was er geen beeld. Deze kabelabonnees moesten het 's avonds zonder SBS6, Ve ronica en andere satellietzen ders doen. Door de sneeuw deden zich vooral in het noorden en zuid westen van Duitsland meer dan 1.500 verkeersongelukken voor. Honderden mensen liepen ver wondingen op. Op de snelweg tussen Hamburg en Flensburg sloeg een Nederlandse vracht wagen met fruit om. De chauf feur liep lichte verwondingen op. Veel bussen, treinen en vliegtuigen hadden vertraging. De sneeuw bracht in het noor den van Frankrijk het openbare leven danig in de war. Het ver keer in en rond Parijs kwam bij na tot stilstand waardoor zich files met een totale lengte van 200 kilometer vormden. Veel fo renzen hadden de grootste moeite om thuis te komen met het openbaar vervoer. Voor het eerst in tientallen jaren viel er sneeuw op het Canari- sche eiland Tenerife. De Canari- sche eilanden werden voi*ige week al getroffen door zware re genval en stormen die flinke schade aanrichtten. Zeeland Ook het verkeer in Zeeland had gisteravond veel hinder van de sneeuw. De politie turfde vijftig ongevallen, waarbij voor zover bekend geen ernstig gewonden vielen. Op de rijksweg A58, en dan met name tussen Bergen op Zoom en Goes, gleden tientallen auto's van de weg. Vrachtwagenchauffeurs mop- Advertentie perden op het volgens hen on toereikende strooibeleid van wegbeheerder Rijkswaterstaat. Volgens S. L. Krekelberg, plaatsvervangend diensthoofd van de kring Midden- en Noord- Zeeland, is die kritiek niet te recht. De strooiwagens werden rond het middaguur al opge trommeld. Enkele uren later werd op de rijkswegen ge strooid. Het zout bleek aan het begin van de avond'echter niet afdoende om de sneeuw te doen smelten, waarna sneeuwschui vers werden ingezet. In de ochtenduren reed op de A58bij Nieuw- enSint Joosland een Goesenaar de sloot in Hij werd met rugklachten naar het ziekenhuis gebracht. Verder raakten auto's beschadigd bij glijpartijen. Kanaal Twee automobilisten raakten gisterochtend door de gladheid in de problemen op de Derde Verkorting in Axel. Eén be stuurder, een 33-jarige Terneu- zenaar, gleed met zijn auto het kanaal in. Hij krabbelde onge deerd uit het ijskoude water. Een 81-jarige automobilist uit Koudekerke is maandag om streeks middernacht met zijn voertuig gedeeltelijk in een sloot in zijn woonplaats beland. Hij bleef ongedeerd. AP/D- PA/RTR/GPD (Advertentie) Ritslaars v3f\ Ritslaars in zwart, bruin Geldig t/m 16 januari 1999 MIDDELBURG: Markt 45 (naast ING)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1