Covra mag splijtstof opslaan Wit dekentje over stad en land Hangplek voor vleermuizen Onderwijs legt op 20 januari het werk neer Wilde ideeën voor toeristisch Zeeland Huizenprijzen stijgen in Zeeland minder snel dan elders Rijkswaterstaat komt tegemoet aan eisen van palingvisserij Pettens afval in containers zeeuwse almanak Uitwaaien door Ben Jansen DEN HAAG - Hoogradioactieve gebruikte splijtstof uit de on derzoeksreactor in Petten' mag, in transporteontainers verpakt, bij de Covra in Borssele tijdelijk norden opgeslagen in een loods die is bedoeld voor radioactief afval met een lager stralingsni veau. De voorzitter van de afde ling bestuursrechtspraak van de Raad van State vindt het niet nodig de vergunning van de Co vra te schorsen. Het Rijk heeft de Covra toe stemming gegeven de splijtstof m afwachting van de bouw van een speciale bunker tussen laag- en middelradioactief af val neer te zetten. Greenpeace, de Zeeuwse Milieufederatie en de stichtingen Miljoenen Zijn Tegen en Leefbaar Zeeland hadden de Raad van State ge vraagd daar een streep door te halen. Ze vinden opslag in de containers niet veilig genoeg. Provincie Ook de provincie en de gemeen te Borsele hebben bezwaar ge uit. Zij menen dat de splijtstof staven net zo goed voorlopig in Petten kunnen blijven als de verpakking in transportcontai ners zo veilig is. De Raad van State ziet ook geen aanleiding de in de nieuwe vergunning op genomen bouw van de bunker voor hoogradioactief afval te schorsen. Dit betekent dat het nationaal opslagcentrum voor kernafval bij de gemeente Bor sele een bouwvergunning kan aanvragen en vervolgens aan de slag kan. De nieuwe vergunning voorziet in de mogelijkheid licht radioactief calcinaat van fosforproducent Themphos op te slaan en radioactief afval uit de oliewinning en ertsverwer- kende industrie te behandelen. Covra-directeur H. D. K. Codée is opgelucht na de uitspraak. In 1994 is de Covra begonnen met een milieueffect- en veiligheids rapport voor een nieuwe ver gunning. Die vergunning werd eind 1997 verleend, maar vorig voorjaar door de Raad van State vernietigd, omdat de handteke ningen van twee ministers ont braken. De Covra kwam daar door in ernstige tijdnood. Het opslaggebouw voor hoogradio actief afval moet in 2001 gereed zijn, omdat dan de eerste trans por-ten met in Frankrijk en En geland opgewerkt afval van de Nederlandse kerncentrales naar Nederland terugkomen. Codée gaat ervan uit dat de bouw in april kan beginnen. Greenpeace liet weten de beslis sing van de Raad van State te betreuren. Greenpeace wil de vergunning voor de Covra nu via een uitgebreide procedure bij de Raad van State, een zoge naamde bodemprocedure, be strijden. De milieuorganisatie wil dat er voorzieningen komen om splijtstof uit Borssele en Do- dewaard regelrecht bij de Covra op te slaan, zodat opwerking achterwege kan blijven. Gede puteerde A M. Dek en burge meester J. L. M. Mandos van Borsele waren teleurgesteld over de uitspraak. Zij zeiden wel tevreden te zijn dat de bouw van de opslagbunker voor hoog radioactief afval kan beginnen. Middelburg (boven) en Nieuw- en St. Joosland. foto's Ruben Oreel door Lukas Fransen MIDDELBURG - Veel mensen zullen verbaasd in hun ogen hebben gewreven toen ze dins dagochtend naar buiten ke ken. De winter leek met enige vertraging toch zijn intrede te hebben gedaan en de sneeuw bedekte als een witte deken het landschap. In Middelburg stapelden de witte vlokken zich enkele cen timeters hoog op. Pas nadat auto of fiets waren schoonge veegd. kon de glibberige weg worden vervolgd. Gisteravond kwam een tweede lading sneeuw over Zeeland. De strooiwagens waren dins dag al vroeg in de weer om de sneeuwdeken op de wegen met pekel te verdrijven. Dat kon niet voorkomen dat enkele au tomobilisten door de gladheid de macht over het stuur verlo ren en al glijdend tegen een ob stakel tot stilstand kwamen. Gelukkig deden zich daarbij geen ernstige persoonlijke on gelukken voor. Het gezegde het kan sneeuwen en het kan dooien slaat letter lijk op het wisselvallige weer in Nederland. Door de extreem hoge temperaturen konden vorige week sjaals en hand schoenen worden opgeborgen. Door de plotselinge daling van de temperatuur met zo'n tien graden, moesten ze deze week weer in allerijl tevoorschijn worden gehaald. Maar ook hier komt verandering in. Als we de voorspellingen mogen geloven, is'de sneeuw en de koude maar van korte duur en zal de temperatuur de komen de dagen oplopen. De vrieskou en sneeuw maken dan weer plaats voor de overbekende re genbuien. foto Ruben Oreel door Jeroen Vliegenberg GOES - De prijzen van koopwo ningen in Zeeland zijn het afge lopen jaar toegenomen, maar ze stijgen aanzienlijk minder dan elders in Nederland. De lande lijke woningmarkt lijkt lang zaam tot rust te komen, al ne men de prijzen van koophuizen nog fors toe. Dat blijkt uit cijfers van de NVM, de Nederlandse Vereniging van Makelaars. Wel was er een spectaculaire stijging van de prijzen van Zeeuwse appartementen. Be taalde men in 1997 145.000 gul den voor een appartement, in 1998 moest hiervoor 215.000 gulden worden neergeteld: een toename van ruim 38 Ook vrijstaande woningen werden flink duurder. Hiervoor moest in 1997 288.000 gulden worden be taald, vorig jaar kostte een vrij staande woning 355.0000 gul den. Tussenwoningen gingen het afgelopen jaar in prijs met zo'n 5 omhoog naar 174.000 gulden. Hoekwoningen werden 3 duurder (211.000 gulden), terwijl landelijk de hoekwonin gen ruim 8 stegen. Levend begraven ,,De cijfers voor Zeeland lopen landelijk gezien steeds meer uit de pas", zegt directeur Mark Faasse van Makelaardij Faasse Faasse uit Goes. „De druk op de woningmarkt is hier niet zo hoog. In Zeeland is veel aanbod en relatief veel leegstand." Veel mensen willen in eerste instan tie niet naar Zeeland toe omdat ze volgens Faasse bang zijn 'om levend begraven te worden'. „Soms moeten mensen vanwege hun werk hier komen wonen. Dat zien ze helemaal niet zitten. Het aardige is dat ze vaak na een paar jaar niet meer weg willen Opvallend voor Zeeland is dat appartementen in 1998 bijna twee keer zo lang leegstonden als in 1997 Een appartement stond vorig jaar gemiddeld 101 dagen leeg, in 1997 slechts 49 door Marcel Modde BRUINISSE - Rijkswaterstaat Zeeland is bereid het nieuwe sluisregime voor het Grevelin- genmeer af te stemmen op de ei sen van de palingvissers in het gebied. Dinsdag werd besloten dat de sluis in de Brouwersdam in de periode van de schieraal- trek twintig dagen achtereen dicht mag, zodat de vissers hun broodwinning niet zien ont snappen naar de Noordzee. Vólgens J. Geluk en N. Houteka mer van Rijkswaterstaat is het besluit in belangrijke mate be- invloed door de gemeente Schouwen-Duiveland, de pro vincie en het Grevelingenschap, die zich achter het standpunt van de beroepsvissers hadden geschaai'd. „Anders waren we hierin denk ik niet zo meege gaan en hadden we de vissers op de één of andere manier com pensatie moeten bieden", aldus Geluk. Schieralen Aanvankelijk wilde Rijkswa terstaat in het ontwerp water beheersplan 1999-2003 niet verder gaan dan sluiting van drie keer een periode van tien dagen in het najaar, het moment waarop de geslachtsrijpe palin gen aan hun trek beginnen naar de Saragossozee. Tussen die blokken moest bovendien mini- Verzet tegen verkeer van Transferium RENESSE - Bewoners van de Hoogenboondaan in Renesse willen de Transferium- bussen en taxi's uit de duinen weren. Volgens hen is het gemotoriseer de verkeer door het natuurgebied milieuonvriende lijk en gevaarlijk voor de wan delaars die te voet naar het strand willen. Zij bepleiten de inzet van huifkarren. Afgelopen zomer maakten 324.000 toeristen van het Trans ferium gebruik. Omwonenden protesteren fel tegen 'milieu vervuilende bussen en scheu rende taxibusjes, die wande laars op de Hoogenboomlaan van de weg drukken'. Zé hebben brief gestuurd naar alle milieu organisaties op Schouwen-Dui veland. Daarin zijn de klachten geïnventariseerd van toeristen en omwonenden die te voet naar het strand willen. maal vijf dagen 'pauze' zitten, gedurende welke tijd de sluis open zou gaan, zodat de schier alen een eerlijke de kans kregen hun natuurlijke drang te vol gen. De vissers maakten bezwaar tegen die beperkte sluiting, omdat er zo te veel vis ontsnapt waardoor ze inkom stenverlies leiden. Vorige week liet de Vereniging van Grêvelingenvissers door haar jurist nog een velletje A4 bij het overheidskantoor in Middelburg bezorgen, waarin ze hun eisen nog eens duidelijk uiteenzetten. Rijkswaterstaat heeft besloten hen tegemoet te komen. De Brouwerssluis mag straks maximaal dertig dagen dicht, waarvan twintig dagen aaneengesloten. Ook het mo ment dat de schuif naar beneden dient te worden gelaten, mogen de vissers zelf bepalen aan de hand van het daadwerkelijk be gin van de schieraaltrek. Het nieuwe sluisregime gaat op 1 april in. De maatregel bete kent dat het Grevelingenmeer het hele jaar door wordt gevoed door vers, zuurstofrijk water (en vissen en voedsel) uit de Noordzee, uitgezonderd de der tig 'palingdagen'. Natuurlijker Tot dusver was de Brouwers- sluis tussen april en oktober dicht Met de gewijzigde aan pak beoogt de waterbeheerder een 'natuurlijker' gebied te cre ëren. „Visserij is één van de functies in dat gebied en ver dient binnen dat verhaal dus ook een plaats", stelt Houteka mer. Volgens Geluk heeft het aanpas sen van de tien dagen cyclus geen gevolgen voor de uitgangs punten van het beheersplan. „Wanneer de sluis straks wat langer dicht is, zal dat niet het hele ecosysteem op z'n kop zet ten. Het is immers altijd zo ge weest. Het ging in dit geval meer om een principiële discussie. Over de paling die zich moet voortplanten. Die moet je op z'n minst de kans gunnen de Noord zee op te zwemmen, vinden wij. Nu gaat die schui f dicht en kun nen ze zo worden opgevist. Het is bij dit soort dingen maar net welke belangen je het zwaarst laat wegen.'' Voorzitter W. Bout van de Ver eniging van Grevelingenvissers toonde zich gisteren tevreden met het besluit. „We hebben er uitgehaald wat er in zat. Hier valt best mee te leven." zie ook pagina 19 door Mieke van der Jagt OVEZANDE - Ze slapen nog, onderstebo ven in stille donkere gebouwen, de vleer muizen. Van de zomer jagen ze weer van schemerdonker tot het ochtendgloren, nuttig en nog altijd een beetje geheimzin nig. De Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) probeert het ze ondertussen naar de zin te maken. Dinsdag legde SLZ een vleermuizenkelder aan op het weidje van J. Bais aan de Blazekop in Ovezande. Te gelijk werd er een mooie grote drinkput bij gegraven. Rudie Geus van SLZ hoopt stiekem dat watervleermuizen de nieuwe kelder tot winterverblijf zullen kiezen. Een paar j aar geleden kreeg SLZ een zoot- je van 25 betonnen duikerelementen ca deau van het Havenschap Vlissingen. De elementen van een meter doorsnee en een meter lang zijn uitstekend geschikt om er een vleermuizenkelder van te maken en op twee plaatsen was dat ook al gebeurd. Dat de SLZ nu bij J. Bais is aangeland, komt doordat Bais zijn erf graag streekei gen wil inrichten Voor het weidje achter zijn huis betekent dat een drinkput, in planten met hoogstammen en, omdat de omgeving daar bij zonder geschikt voor is, de aanleg van een vleermuizenkelder. De inrichting van streekeigen erven en de aanleg van kelders passen in het project Waardevol Cultuurlandschap Zak van Zuid-Beveland, waarbij het het ministe rie van LNV geld beschikbaar stelt voor het integreren van de functies natuur en landschap, landbouw en recreatie. Hangvoorzieningen Hoe lang het zal duren voordat er vleer muizen in de duikerelementen zitten, is volgens Rudie Geus niet te voorspellen. „We metselen de achterkant dicht, maken nog wat hangvoorzieningen binnenin en de voorkant wordt een moeilijk te openen deurtje met en open onderkant- Zo kan er nog wat water binnenlopen, zodat padden en salemanders er wellicht ook een win- tersehuilplaats kunnen vinden." foto Willem Mieras door Jacques Cats UTRECHT-Een duinkabelbaan tussen Breskens en Knokke, kusthoppen van het ene naar het andere strand, een afgedankt olieboorplatform als toeristi sche attractie in de Zeeuwse wateren: het zijn wilde ideeën om het toekomstig toeristisch product mee te kunnen oppoet sen. De gedachten zijn neergelegd in het 'ontwikkelingsperspectief Noordzeeboulevard'. Staatsse cretaris Ybema kreeg dinsdag op de vakantiebeurs in Utrecht het eerste exemplaar. Toeristische instanties hebben in de schets een regionale ver taalslag gemaakt van de lande lijke nota 'een zee van cultuur', bedoeld om op termijn opge wassen te zijn tegen de concur rentie van andere vakantiege- bieden. Voor de komende jaren staan tal van uitdagingen op het pro gramma op het terrein van ver voer, verblijf en vermaak. Pro ductontwikkeling en promotie dienen, zo menen de Zeeuwse samenstellers, in het teken te staan van de Zeeuwse identi tei t Anders dan werd gedacht heeft het vakantiepubliek een veel ruimer beeld van toeristisch Zeeland. In het ontwikkelings perspectief vindt voorts een af stemming plaats hoe afzonder lijke Noordzeekustgebieden zich nader wilen profileren. Op sommige terreinen bestaan plannen om meer samen op te trekken. Onder het motto 'te ku(n)st en te keur' wordt ge streefd naar een gezamenlijk schilderevenement in Bergen, Katwijk en Domburg. Ook be staan er gedachten de organisa tie van evenementen en festivals langs de kust te bundelen. Voorts wordt gedacht aan ont wikkeling van nieuwe specta culaire accommodatievormen. Voor Schouwen zouden er mo gelijkheden zijn voor de oprich ting van een strandmotel. Ook wordt gedacht aan de realise ring van camperplaatsen. dagen. De verklaring is simpel. „In 1997 waren de appartemen ten veel goedkoper. Ze werden vooral aan jongeren verkocht. In 1998 zijn ze een stuk duurder geworden en zijn het vooral ou dere mensen die overwegen een appartement te kopen. Zij heb ben meer bedenktijd nodig dan jongeren. Voor ouderen is het vaak een emotionele beslissing, omdat het meestal gaat om een laatste woning", legt Faasse uit. De landelijke vraag naar vrij staande woningen blijft flink toenemen. Faasse merkt dat men eerder rechtstreeks over stapt van een tussenwoning naar een vrijstaand huis, omdat de rente ontzettend laag is. Die ligt nu nog onder de 5 Zeker in Zeeland is een vrijstaande woning heel betaalbaar. Overhaast „Mensen beslissen wel steeds vaker overhaast om een huis te kopen", waarschuwt Faasse. „Ik pleit ervoor dat mensen een adviseur moeten inschakelen. Een aankopend makelaar bij voorbeeld. Zo haal je de scherpe kantjes van de prijsdalingen en prijsstijgingen af, waardoor er meer kennis op de markt komt. Dat is gunstig om de rust terug te laten keren. Naast Zeeland zijn ook in Noordoost-Groningen en Fries land de prijzen minder gestegen dan elders in het land. Utrecht is de duurste stad voor eengezins woningen en Amsterdam de duurste appartementenstad. De NVM-makelaars verkochten vorig jaar ruim 113.000 wonin gen, bijna 10 meer dan in 1997 De prijs van een gemid delde koopwoning is in ons land het afgelopen jaar met 8 toe genomen tot 293.000 gulden. Van een evenwicht in vraag en aanbod is nog lang geen sprake, stelt de NVM, want daarvoor moet een koper kunnen kiezen uit vijf of zes huizen. Vorig jaar konden potentiële kopers kie zen uit slechts drie woningen. door Henk Postma MIDDELBURG - Vrijwel het gehele onderwijs in Zeeland gaat volgende woensdag plat. Dat is de verwachting van de onderwijsbonden. Ze hebben hun Zeeuwse en Zuid-Holland se leden opgeroepen de hele dag het werk neer te leggen om de druk op minister Hermans te verhogen. De stakingsactie, waarop half december al een voorschot werd genomen, is be doeld om een loonsverhoging af te dwingen van 3,5 procent. De minister wil de bonden nog maar voor de helft tegemoet ko men. De Zeeuwse woordvoerder van de Algemene Onderwijsbond (AOb), Jo Korstanje, verwacht niet dat op korte termijn een ak koord uit de bus rolt. Daarom is besloten de voorbereidingen voor de staking met volle kracht ter hand te nemen. In december deed een derde van de AOb-le- den aan de staking mee. Kors tanje verwacht dat nu zo'n tweederde van alle onderwijs krachten in Zeeland het werk zal neerleggen. Estafettestaking De staking treft zowat alle scho len, van basisonderwijs tot en met voortgezet onderwijs en be roepsonderwijs. Alleen de Ho geschool Zeeland blijft buiten het conflict omdat daarvoor een andere cao geldt. De actie in Zeeland maakt onderdeel uit van een estafettestaking. Die begint aanstaande maandag in Limburg en Noord-Brabant en eindigt volgende» week vrijdag in Overijssel, Gelderland en Flevoland. Het is in Zeeland zo'n beetje ge woonte geworden dat onder- wijsacties plaatsvinden op woensdagen, wanneer op basis scholen alleen 's ochtends wordt gewerkt Wat Korstanje betreft gaat daar binnenkort verande ring in komen. „Want anders gaan de mensen straks nog den ken dat we hier in Zeeland al leen maar op halve dagen dur ven staken, en dat is natuurlijk niet het geval Zwaartepunt De staking is een initiatief van de gezamenlijke onderwijsbon den. Het zwaartepunt van de or ganisatie ligt in Zeeland bij de AOb, omdat die bond hier het grootst is en over de meeste faci liteiten beschikt. Korstanje spreekt dan ook mede namens de andere bonden. Bedoeling is dat alle stakers in Zeeland zich volgende week woensdagmid dag verzamelen in De Stenge te Heinkenszand. Daar vindt dan, van twee uur tot half vier, een protestmanifestatie plaats, 's Ochtends kunnen stakende leerkrachten zich op drie plaat sen laten registreren: te Goes in het kantoor van de AbvaKabo, te Middelburg in het AOb-kan- toor en te Terneuzen in sporthal 't Zwaantje. Inbrekers stelen schoenen in Sluis SLUIS - Een schoenenwinkel in de Kapellestraat in Sluis werd in de nacht van maandag op dinsdag bezocht door inbrekers. Uit de winkel werd een onbe kend aantal schoenen gestolen. Op die zonnige zondag deden die Vlissingse vader en zijn dochter van vijf wat rechtge aarde Vlissingers op zo'n soort dag horen te doen: uit waaien op het strand. Maar naarmate de middag vorderde kreeg de winterkil- te enige grip op het dollende duo. Speciaal op kleine spil lebeentjes. Tot 't meiske er eentje liet icaaien. Mmmmmbecommentari eerde ze. Da's lekker warm in mijn broek!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17