Johnny Jones door een oude liefde ingepalmd Rowwen Hèze in het theater lRe PZC Met The Brandos leeft Creedence op Sterren rijzen en sterren stralen 13 I3t/m 19 januari popmuziek Podium 't Beest staat vandaag in het teken van de Week van de Nederlandse Popmuziek. Het voorprogramma komt voor rekening van Pipersub, met de oorpronkeli|k uit Hulst af- mstige gitarist JB Meyers. Vervolgens is de e Drenten tellende band Skik aan de beurt de avond wordt besloten door Racoon, iwo. 't Beest, Goes, 20.30 uur Trio Aurora Het Trio Aurora geeft een concert in de serie Rijzende Sterren. Zie elders op deze pagina. •do Concertzaal, Middelburg. 20.00 uur Boudewijn de Groot Boudewijn de Groot brengt zijn theatercon cert Een nieuwe herfst. Tijdens dit concert brengt hij composities van 'zijn cd Een Nieuwe Herfst en hits van toen. De ze voorstelling is uitverkocht, tdo. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Bonte Avond De Werkgroep Van Bij Ons houdt voor de der tiende keer een Bonte Avond. Deze voorstelling biedt talent uit Zeeuws- Vlaanderen: operettekoor Grüss Gott, Hulste naar Pim Hoek en zijn zoon Paul op slagwerk en zangeres Liselotte Ivens. Toneel is er door Ronald Möhring en Anny van Hoecke, een Mi chael Jackson-imitatie door NebiSalim uit Ax el en de DOW-Singers uitTerneuzen brengen countrynummers. George Sponselee vertelt een verhaal en de volksmuziekgroep Ambras besluit de avond. De presentatie is in handen van Frans de Schepper en Miss Zeeland, Ellen Willaert. •vr. Den Dullaert, Hulst, 20.00 uur Hans Dulfer Saxofonist Hans Dulfer is de eerste muzikant die optreedt op het heropende podium van De Piek. Het pand heeft de afgelopen maanden een verbouwing ondergaan. vr. De Piek, Vlissingen, 21.00 uur Gitaarduo Het gitaarduo Rein Kooien zorgt voor sfeer in de Brasserie Rein Kooien en Sietske Hoogendoorn bren gen een gevarieerd programma voor twee Wassieke gitaren •za. De Drvkkery, Middelburg, 14.30 ui ONDA De brassband ONDA geeft een nieuwjaars concert. Onderdelen van de vereniging brengen kleine programmaatjes ten gehore: het Jeugdorkest en de samenspelgroep olv Piet Baan, de brassband olv Arjo Briggeman en het Brassk- wintet, bestaande uit Walter Minderhoud, El len Baan, Rudi Boone, Alex van de Veen en Keimpe Paulus. •za. Zuiderbaken, Middelburg, 19.30 u StefBos fk Stef Bos brengt een try-out van zijn nieuwe programma Zien. De chansonnier van het literaire luisterlied schrijft over de dingen die hem persoonlijk ra ken. Hij combineert poëtische teksten met e( sterke composities. •za. Theater Mondragon, Zierikzee, 20.00 Zenga De muziektheatergroep Zenga brengt de voorstelling De Sfinx. De multï-fluitisten Annet Visser en Peter Weekers worden terzijde gestaan door de mu sici Mark Eshuis en Marcel Schmidt en de vo caal begaafde danseressen Chantal de Vries Marieke Esser. Voor De Sfinx zwierven An- t en Peter door Egypte, •za. Zuidlandtheater, Terneuzen, 20.00 uur Pianiste Tomoko Mukaiyama. - Antigone Jannie Pranger zingt en speelt met pianiste Tomoko Mukaiyama Antig- de Amerikaanse componist Frederic Rzewski. Op tekst van Bertolt Brecht wordt Antigone als bmeropera uitgevoerd. •za. Kloveniersdoelen Middelburg 20.30 u. Dubbelconcert De groepen 1009BAND en Courteous Crowd zorgen voor een dubbelconcert. Voor Courteous Crowd betekent dit de vuur doop, de 1009BAND benut het optreden voor een try-out van enig nieuw werk. De vijf leden lellende formatie speelt uitsluitend eigen composities •za. De Piek, Vlissingen, 22.00 uur rrelhouse Barrelhouse geeft feen concert, met in het voorprogramma Hugo Remmelt&Thijs ius. groep werd opgericht in 1974 en besloot ind (aren tachtig te stoppen. Maar inmiddels m zangeres Tineke Schoenmaker het toch et laten en maakte de band een vliegende herstart. Zie ook de voorpagina van dit katern. •za. Brogum, Zierikzee, 22.00 uur Brassband Excelsior De brassband Excelsior Kloetinge geeft het traditionele nieuwjaarsconcert. Aan dit concert wordt medewerking verleend door Fanfare Euphonia uit Goes en, als specia le gast, Huug Steketee, solotrompettist bij het Residentie Orkest. Dit jaar viert Excelsior het honderdjarig bestaan, zodat het concert Spent met de fanfare Jubilee, die Steketee speciaal heeft geschreven ter gelegenheid van het eeuwfeest. De leiding is in handen van dirigent Anno Appelo. •zo. Goese Lyceum, Goes, 12.00 uur ISint Maarten In de Kapel van Sint Maarten zijn verschillen de muzikanten te beluisteren. Het Zeeuwse Helikan Strijkkwartet treedt op, maar ook de organist Jos Vogel en het duo A Rob en Willy met Schotse en Ierse songs. Het I kwartet bestaat uit Elly Kopmels en Clara I Brouwer (eerste en tweede viool), Petra Flipse (altviool! en Greetje Buytendijk (cello). Zij spdelen het strijkkwartet van Mendelssohn in I E-mol. I »zo. Kapel van Sint Maarten, Hoogelande, «14.30 uur W Hu9 emmelten Muus Hugo Remmelt en Thijs Muus geven ei eert. Op het repertoire van de twee Haags/Rijswijk- se singer/songwriters staat alleen eigen werk, bestaande uit gevarieerde popsongs, •zo. Celtic Club The Duke, Middelburg, 15.00 JohnnyJones De Johnny Jones Band speelt blues. Zie elders op deze pagina. •zo^Arsenaaltheater, Vlissingen, 15.00 uur Seatsniffers De band Seatsniffers treedt op. Deze Belgische formatie beweegt zich op het terrein van de rock roll. zo. Café De Pompe, Goes, 16.30 uur Tamminga Sjoerd Tamminga bespeelt gedurende een uur het carillon. Tamminga is stadsbeiaardier van Goes, •di. Grote Kerk, Goes, 13.30 uur. Van Kralingen Zangeres Miranda van Kralingen treedt op met Lars Wouters van den Oudenweijer op klarinet en Tan Crone achter de paino. Zie elders op deze pagina. di. Zuidlandtheater, Terneuzen, 20.00 uur woensdag 13 januari 1999 Bluesgitarist Johnny Jones was eigenlijk al opgehouden met optreden. De in 1936 in Tennessee geboren hing hal verwege de jaren zeventig zijn gitaar aan de wilgen. Na een comeback in de band van Bobby Bland leek zijn carri ère in 1979 definitief geëindigd. In zijn woonplaats Nash ville begon Jones een eigen restaurant. Maar de organisa tie van de jaarlijkse bluesestafette in Utrecht wist hem bijna twee jaar geleden om te turnen. Jones' succesvolle concert in Nederland leidde tot het opnemen van het al bum I was raised on the blues en nu is de oude gitarist te rug voor een tournee die hem zondag brengt naar het Arse naaltheater in Vlissingen. rijke studiomuzikant werd. Tijdens de vroege jaren zestig vormde hij met bassist Billy Cox en drummer Hal Nesbitt zijn eigen groep The Imperial Seven. Tijdens repetities kwam de jonge Jimi Hendrix regelmatig een kijkje nemen. Later zou hij Cox uit Nashville halen om in zijn band te komen spelen. Tot omstreeks 1970 maakte Jones deel uit van ver schillende groepen en hij speelde samen met tal van be kende bluesartiesten. Tot hij geen zin meer had. Het was door Ernstjan Rozendaal Op zijn album I was raised on the blues laat Jones zich ken nen als een vaardig gitarist die zijn puntige solo's niet onno dig oprekt, maar in dienst stelt van zijn rauwe muzikale boodschap. Al veertig jaar lang mag Jones zich de beste bluesgitarist van Nashville noemen. Dat lijkt op het eerste gezicht nauwelijks opzienba rend, omdat Nashville immers de bakermat is van die andere Amerikaanse rootsmuziek: de country. Maar in de stad huis de jarenlang WLAC, het be langrijkste blues-radiostation van de Verenigde Staten. Er waren tal van onafhankelijke platenlabels die zich op blues richtten en op de podia van de nachtclubs vertoonden arties ten als Fats Domino, Ivory Joe Hunter en Clarence Gate- mouth Brown hun muzikale kunsten. Jones is geboren in het stadje Edes. Op veertienjarige leef tijd liep hij van huis en trok naar Memphis, waar hij in de legendarische Beale Street kennismaakte met de blues. Hij zag Joe Hill Louis op straat spelen en was verkocht. Na de scheiding van zijn ouders volgde Jones zijn moeder naar Chicago, nogzo'n stad waar de blues floreerde. In de nacht clubs hoorde hij Muddy Wa ters, Howlin' Wolf en Little Walter en spoedig jamde hij met lokale muzikanten. Zwerftocht Na een zwerftocht langs Wi chita en Memphis, vestigde Jo nes zich eind jaren vijftig in Memphis waar hij een belang- Bobby Bland die Jones over haalde weer gitaar te spelen, toen hij kwam optreden op een festival in Nashville en drin gend een gitarist nodig had. Jones bleef drie jaar hangen in de groep van Bland, om vervol gens de horeca weer in te gaan. Op zijn oude dag heeft zijn ou de liefde hem opnieuw inge palmd. Jones speelt weer gitaar en blueskenners zijn on der de indruk van zijn meesle pende spel. Zondag speelt hij in het Arsenaaltheater in Vlis singen, met in zijn band onder anderen blueszanger Charles 'Wigg' Walker Zijn vingers zullen nog allerminst stram bhjken en het dunne laagje roest op zijn stem maakt zijn blues alleen maar doorleefder. Concert: Johnny Jones en band. Arsenaaltheater Vlissingen, zondag 17 ja nuari. Aanvang: 15 uur. Johnny Jones: Rauwe muzikale boodschap. Het is even wennen. Rowwen Hèze in het theater. Geen zwetende muzikanten voor meezingende ontblote boven lijven in, pak 'm beet, de feesttent in Made, maar zes muzi kanten die spelen voor een theaterpubliek dat zittend op theaterstoeltjes vooral luistert. In plaats van een moor dend tempo met veel volume, ligt tijdens deze tournee de nadruk op de langzame(re) liedjes, die een semi-akoesti- sche invulling krijgen. En dat is ook even wennen voor de band zelf. door Michèl Vermeer „Ik realiseer me steeds vaker dat er meer is dan feesttenten alleen en dat het theater toch wel erg leuk is om erbij te doen", zegt zanger/componist JackPoels. „Die feesttenten zouden we overigens voor geen goud willen missen, maar het theater is dè plek om te zien wat er binnen de grenzen van Rowwen Hèze nog mogelijk is. Over het veroveren van Duits land of België wordt binnen de band niet eens gepraat. Als je dan kijkt wat je jezelf als band na dertien jaar nog aan uitda gingen kan stellen, dan kom je in het theater uit." Poels moet zelf ook nog wen nen aan optredens in theaters. „Rowwen Hèze is nog steeds dezelfde band als die destijds de gitaren uit het plastic haal de. We zijn inmiddels aanmer kelijk betere muzikanten dan toen we begonnen, maar het theater, daar vonden we ons lange tijd niet goed genoeg voor", legt Poels uit. „In het theater gelden ook andere wetten. Mensen luisteren echt naar wat je zingt, dus daar moet je rekening mee houden. Op het podium zit ik nu nog echt van: 'rustig aan Poels, woordjes netjes uitspreken, pas op de plaats'. Laatst speel den we 'De Peel in brand' voor ons gevoel erg sloom, maar kregen we later te horen dat we het nummer wel erg snel af hadden geraffeld. Het is nog Zanger/componist Jack Poels van Rowwen Hèze. aftasten, hoe vaker we spelen in het theater, des te beter het gaat. Kwestie van ervaring. Bovendien word je nu erg bekeken. Als je met je voet schuifelt, valt dat meteen achthonderd man op. Denken ze allemaal dat er iets gaat ge beuren." Reisverslag De theatershow heeft dezelfde titel als de documentaire die eind december werd uitgezon den bij de NPS: 'Van America helemaal naar Amerika'. Een reisverslag van de trip die de band vorig jaar maakte naar het zuiden van de Verenigde Staten, waar gezocht werd naar de wortels van de tex- mex-muziek. „De verhaallijn is zo'n beetje hetzelfde. We be ginnen in klein America (het Limburgse dorp waar de band vandaan komt), dan naar groot Amerika en weer terug naar het dorp." Tijdens de show wordt de muziek op ge paste tijden ondersteund met beelden uit zowel de docu mentaire als met beelden die later nog zijn geschoten in America. „We hadden eerst minder filmpjes", legt Poels uit. „Maar dat bleek niet te werken, want als er achter je op het podium een scherm hangt, dan verwachten men sen ook dat er iets gebeurt op dat scherm. Zo werkt dat blijkbaar in het theater." Rowwen Hèze treedt za terdag op in Schouwburg De Kring in Roosendaal. Antigone De Ameriaanse componist Fre deric Rzewski schreef zijn mu ziek bi] Antigone in de bewer king van Bertolt Brecht in de zomer van 1982. In die periode speelde zich een dramatische confrontatie af tussen Israëli's en Palestijnen. Het gaf de com ponist het gevoel, dat hi] niet be zig was materiaal uit het verle den op muziek te zetten, maar zich middenin de continuïteit van de gschiedenis bevond. Zo kreeg zijn Antigone een actu ele lading. De produktie beleef de haar première vorig jaar op het Festival aan de Werf en gaat aanstaande zaterdag in een nieuwe vorm bij Nieuwe Muziek Zeeland. In de oorspronkelijke opzet zou via een acteur, een danser of schaduwbeelden worden verbeeld wat in het li bretto wordt verteld. In Middel burg nemen de sopraan Jannie Pranger en pianiste Tomoko Mukaiyama de theatrale ele menten van dit muziektheater mee in hun uitvoering. Rzewski hechtte daarom aan een uitvoe ring door juist deze twee musici omdatze in staatzijn de theatra le en muzikale facetten van deze 'kameropera' te combineren. Zo ontstaat niet een pure concert uitvoering, maar zorgen ze tege lijk voor de visuele uitbeelding van het verhaal. Antigone is zaterdagavond (20.30 uur) te horen in de Klove niersdoelen in Middelburg. Zie ook pagina 18. door Gert Meijer The Brandos The Brandos hebben het in Nederland nooit echt gemaakt, ondanks een leuke single ('The Day Of Light') en een daar aan gekoppelde tour een paar jaar ge leden. Het Amerikaanse viertal klinkt - met dank aan zanger Dave Kincaid - vooral als Creedence Clearwater Revi val en je zou verwachten dat zoiets in Nederland toch iets van herkenning zou moeten geven. Op het vijfde album Nowhere Zone (SPV/PLAS) doen The Brandos zelfs geen enkele moeite meer om niet als CCR te klinken middels een cover van CCR's 'Lodi'. Cover? Het lijkt CCR zelf wel. Volstrekt onnodig, want getuige nummers als 'Trial By Fire', het Jayhawks-achtige 'Desperado Love' en het sterk op folk leunende 'The Smo ky Mt. Lament', zijn The Brandos heel goed in staat om voor zichzelf te zor gen. Sterker nog, Noiohere Zone is een van de aardigste albums van deze sterk in traditie gewortelde band. Ross Curry Ross Curry is er eentje uit de onvervals te Amsterdamse gitaarschool. Hij maakte ooit deel uit van Spo-Dee-O- Dee. die leuke maar net niet verrassen de gitaarband en kwam twee jaar gele den ineens op de proppen met Shamus, geheel gemodelleerd volgens de richt lijnen van Curry. De cd 'Doolallv' sloot aardig aan bij de heersende Britpop- trend, maar desondanks schopte Curry er nog geen deuk in een pakje boter mee, verkooptechnisch dan, want 'Doolallv' was zo'n slechte plaat nog niet. Om zijn gelijk te halen heeft Curry het album in een geremasterde en ger- mixte versie opnieuw uitgebracht, nu onder eigen naam. De verschillen zit ten 'm vooral in de arrangementjes; zo gaat 'Simple Song' nu vergezeld van Indiase klanken plus een sample van Steely Dan's 'Do It Again'. Eén num mer verdween en er kwamen er drie voor terug, waaronder een cover van Pink Floyds 'See Emily Plav'. Door de nieuwe aanpak klinkt Ross Curry wat rauwer en iets minder gepolijst dan 'voorganger' 'Doolally'. The Tamperer 'If You Buy This Record (Your Life Will Be Better)' is een aardige one-liner en met de gelijknamige single heeft The Tamperer recentelijk ook de Neder landse radio onveilig gemaakt. Het Ita liaanse dance-duo maakt op The Tam perer feat. Maya (Jive/Zomba-Rough Trade) gebruik van tamelijk eenvoudi ge beats en samples en huurde voor de zang Maya in de hoop er nog iets van te maken Dat lijkt te lukken, want behal ve 'If You Buy This Record' werd ook 'Feel It' (gebaseerd op Michael Jack- sons 'Can You Feel It?') een hit. En 'Get Up Get It On', gepikt van de Four Tops' 'Reach Out, I'll Be There', zal wellicht eenzelfde lot beschoren zijn. Het geluid van The Tamperer feat. Maya is simpel weg gebaseerd op de discobeats van eind jaren zeventig, waarmee vrouwen als Donna Summer en Gloria' Gaynor hun weg naar de dansvloer vonden. Die beats worden wat extra kracht bijgezet en dat is het dan wel zo ongeveer. In be paalde kringen schijnen ze daar nog steeds gek op te zijn, maar artistiek heeft het natuurlijk niet veel om de hakken. Pianiste Tan Crone, sopraan Miranda van Kralingen (midden) en klarinettist Lars Wouter van den Oudeweijer komen met een liederenprogramma in Terneuzen foto Jan Swinkels Het klassieke muziekaanbod voor kleine bezetting brengt deze week aankomende musici en gevestigde namen naar Zeeland. In de serie Rijzende Sterren speelt donderdag avond het trio Aurora in Middelburg. De sopraan Miranda van Kralingen, een gevierde ster van nu, is de spil in een liederenprogramma, dat dinsdag in Terneuzen tot klinken komt. door Kees Cijsouw In de serie Rijzende Sterren biedt het impresariaat Effacta Concert- en Theaterproduc- tions jonge ensembles een podium. Begaafde jonge Ne derlandse klassieke musici zijn in de serie bijeengebracht en maken een toernee door het land. Middelburg doet er vier keer in mee: eind oktober tra den de blazers van het Villa Lobos Trio op, te verwachten zijn nog het Gaudea Trio (harp, altviool en fluit) op 10 februari en het NOG-ensem- ble met nonetten en septetten op 31 maart. Het Trio Aurore bestaat uit violiste Hebe Mensinga, alt violiste Marjolein Dispa en cellist Maarten Jansen. De laatste nam na zijn conserva- toinumstudie deel aan het nationale concours jong mu ziektalent, waar hij in 1993 de eerste prijs behaalde. Hij volg de verschillende masterclasses en speelt in verschillende ka- mermuziekensembles, onder meer het NOG-ensemble. Mensinga is na haar studie ac tief op het terrein van de ka mermuziek en speelt in ver schillende orkesten, zoals het Radio Philharmonisch Orkest. Ook Dispa koos voor het or kest: zij is sinds 1992 solo-al- tiste van het Zweeds strijkor kest Camerata Roman. Door de combinatie van in strumenten kan het Trio Auro ra zich toeleggen op een van de minder vaak betreden terrei nen van de kamermuziek,die van het strijktrio, In Middel burg spelen zij het eerste strijktrio uit opus 3 van Van Beethoven, muziek die hij schreef vóór zijn eerste reeks strijkkwartetten, de vroege Serenade (opus 10) van de uit Hongarije afkomstige Ernst von Donanyi en het strijktrio van de Tsjechische - lang in Amerika levende - componist Bohuslav Martinu. Andere rol Terneuzen krijgt aanstaande dinsdag Miranda van Kralin gen op bezoek in een andere rol dan meestal het geval is- niet als operazangeres, maar als vertolkster van een liederen programma. Zij wordt terzijde gestaan door de klarinettist Lars Wouters van den Ouden weijer en pianiste Tan Crone. Hun optreden valt in de serie 'Sterren van Nu met Sterren van Morgen', waarin gere nommeerde artiesten samen optreden met talentvolle jonge musici Overigens- ook Miran da van Kralingen heeft podi umervaring opgedaan con certseries, speciaal bedoeld om jonge talenten podiumera- ring te laten opdoen. Dat was in 1987, als 'Jong Nederlands Talent'. In die tussentijd is zij van rijzende ster een stralende ster geworden met onder meer tal van succesvolle dragende rollen in binnen- en buiten land in werken van Mozart, Puccini, Strauss en Verdi. Het programma omvat liede ren met begeleiding van piano, klarinet of beide (zoals in de Romanze en Der Hirt auf dem Felsen van Schubert.). De keu ze viel voorts op liederen van Brahms, Louis Spohr, Reoger Quilter en Gordon Jacob. Pia no en klarinet zorgen voor in termezzi met de sonate van Hendrik andriessen en Hon gaarse dansen van Rszó Kokai Het Aurora Trio is donder dag (20 uur) te horen in de Concertzaal Middelburg. Miranda van Kralingen, Tan Crone en Lars Wouters van den Oudenweijer tre den dinsdag (20 uur) op in het Zuidlandtheater Ter- Stel Bos Stef Bos is de meester van het li teraire luisterlied. De afgelopen laren heeft deze chansonnier zijn toehoorders weten te overtuigen met zijn poëtische teksten en sterke composities Voor zijn nieuwe programma Zien graaft hij in zijn rijke muzikale geheugen. De vier cd's die de afgelopen ja ren het licht zagen vormen de bo dem van het theaterconcert, maar daarnaast heeft hij nieuw werk in petto van onder meer de in het najaar verschenen live-cd Stad en Land. Stef Bos houdt zich al sinds de middelbare school met theater bezig Na zijn studie kleinkunst in Antwerpen speelde hij in toneel stukken en deed hij aan cabaret. Stef Bos begint zaterdagavond om 20.00 uur in Theater Mondra gon in Zierikzee. Angelique Het zal wel op een ongezonde dosis vooroordelen gebaseerd zijn, maar An gelique. dat künkt toch eerder als een uithangbord voor domme discodreu- nen dan als een naam voor een zangeres van eigenzinnige, alternatieve pop liedjes. In die zin waren de eerste noten van Present (Red Ant/CNR) al gelijk een aangename verrassing. Angelique maakt namelijk indringende poplied jes met een lichte techno- en hiphop- saus. Nooit voorspelbaar, wel voorzien van een sterke melodie, zoals in 'What Love Is' of de Heather Nova-achtige ti tels 'Ruby' en 'James A Junkie'. 3. Ilse DeLange: World of hurt (7) 4. De Dijk: Het beste van (6) 5. Madonna: Ray of light (8) 6. Volumia!: Volumia! (4) 7. Marco Borsato: De bestemming 8. Boyzone: Where we belong (3) 9. Dion en anderen: Divas live (13) 10. Bee Gees: One night only (63) tussen haakjes de notering van vorige week samenstelling Stichting Meo^Too 100

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13