PZC 1 Herenigd Barrelhouse zet muziek naar eigen hand Borsele heeft succes met Kindertheaterkwartaal Roemenen te gast met Zigeunerbaron to to to to to to to to to to to to to to to to to to 6 11 c -ka c c e 1/3 50 O j»r •(*>i 3 -to e ■c -to 3 to SO o c to T3 3 5 N c 3 3 3 to to O woensdag 13 januari 1999 f Dood Paard brengt theater over het niet zo mooie leven 12 Johnny Jones kan geen afscheid nemen van de blues 13 Actuele kunst in Goese galerie Van den Berge 15 Scorsese verfilmt het levensverhaal van de Dalai Lama 16 J Nieuwe blikken in blikkenmuseum van Renesse 16 Eigenlijk houdt ze niet van groepen die na een tijdje uit el kaar te zijn geweest, weer bij elkaar komen. „Ik vind dat een beetje dubieus", zegt zangeres Tineke Schoemaker. Toch bracht ze, nu alweer bijna vijf jaar geleden, de band leden van Barrelhouse na tien jaar weer in de oorspronke lijke samenstelling bij elkaar. En met succes. „De mensen waren ons niet vergeten." door Mariëtte Hitzert op drums, Jan Willem Sligting op bas, de broers Guus en Barrelhouse werd opgericht in Johnny Laporte op gitaar en 1974. De zes-mansformatie pianist Han van Dam. Het ty- met zij n eigen bluesgeluid was pische Barrelhouse-geluid behoorlijk succesvol in het - toen nog - jeugdsozencircuit. „Er waren tenten waar we elk jaar één of twee keer speel den", vertelt Schoemaker Maar na een jaar of tien optre den, waarin de band zeven al bums uitbracht, was de inspi ratie op. „We waren toen natuurlij k wat j onger en muzi kaal liepen we steeds meer uit een. We hebben onszelf niet de tijd gegund de tegenstellingen te overbruggen." Eén van de bandleden stapte op, werd vervangen en Barrel- house speelde nog eventjes dooi; maar halverwege de ja ren tachtig besloot de band uit elkaar te gaan. Definitief, was de bedoeling. Een live-cd be geleidde het afscheid en de bandleden gingen hun eigen weg. ,.Na een tijdje ben ik weer blues gaan zingen", vertelt Schoemakers. „Ik deed een aantal gastoptredens bij blues bandjes en kreeg een enorm warm onthaal. Ik kreeg ook zelf het oude gevoel er weer bij terug. En toen drong het tot me door hoe goed Bar relhouse eigenlijk was ge weest." Festival „In 1994 werd ik gevraagd op te treden op een festival in Wij - chen. Omdat ik extra goed voor de dag wilde komen, be sloot ik een paar oud-bandle den te vragen me te begelei den. De gitaristen speelden nog steeds samen. En toen ik de pianist weer opbelde, rea geerde hij zo enthousiast dat we meteen BaiTelhouse weer hebben opgericht. Dat ge beurde binnen vijf minuten." De drummer speelde inmid dels bij de Gigantjes. „Die hebben we daar weggeplukt. Dat vonden ze niet leuk, maar de enige mogelijke combinatie van Barrelhouse is die van de eerste acht jaar." Behalve Schoemaker zijn dat Bob Dros wordt volgens Schoemakers gekenmerkt door 'een bepaal de drive in de bas-drum com binatie' en uiteraard door haar exgen stem. „We proberen cli chés te vermijden Het gaat ons om de intensiteit." De reacties op de hereniging waren 'enorm positief'. „De mensen waren ons helemaal nog niet vergeten. We blijken ti'ouwe fans te hebben, die moeiteloos over het verleden beginnen, over optredens die ze hebben bijgewoond. En tus sen ons publiek bevinden zich nu ook kinderen van fans van vroeger. Dat is wel zo gezond, we spelen dus niet alleen voor de oude hap." De band treedt minder vaak op dan voorheen, en deels ook in een ander circuit. „Er zijn te genwoordig minder jongeren centra omdat de subsidies zijn teruggedraaid en de tenten die er nog zijn, hebben een andere muziekbeleid. We treden te genwoordig meer op in grotere muziekcafés. Verder spelen \ye vaak als afsluiter tijdens jazz- en bluesroutes, die had je tien jaar geleden nog niet zoveel. En op festivals, dat is heel leuk, want dan heb je veel mensen onder het publiek die eigenlijk voor een andere band komen. Die kun je proberen mee te krijgen." Energie Blues-groep Barrelhouse Het Kindertheaterkwartaal in de gemeente Borsele, een voor Zeeland uniek project, beleeft dit jaar de tiende edi tie en er zit nog steeds groei in. Volgens Silke Heddema, jeugd en jongerenmedewerkster bij de Stichting Borsels Orgaan voor Samenlevingsopbouw (BOS), komen de be langstellenden inmiddels uit de hele provincie. ties in de gemeente voorstel lingen voor jongeren waren te zien. In de opzet van het festival, dat over het hele eerste kwartaal van het jaar is uitgesmeerd, heeft de BOS een coördineren de taak. Silke Heddema, die inmiddels zes jaar bij hetreali- seren van het evenement is be trokken, stelt een lijst op van groepen en voorstellingen die in aanmerking komen, waar bij criteria worden aangelegd door Frans Doeleman Ooit was er op cultureel gebied voor de jeugd weinig te bele ven in de gemeente Borsele. Bij jongerencentrum De Klomp in Ovezande meende men in de loop van de jaren tachtig dat daar verandering in moest ko men. Dat sloeg aan en onder leiding van Ad Boonman ont stond in 1990 voor het eerst het Kindertheaterkwartaal waarbij op verschillende loka als kwaliteit, betaalbaarheid en of een optreden past in het kader van een dorp. De deelne mende jongereninstellingen in de verschillende plaatsen, die hoofdzakelijk drijven op vrij willigerswerk, kunnen vervol gens hun keus bepalen. Aan de hand van deze gegevens stelt de BOS het definitieve pro gramma samen. De verantwoordelijkheid voor de organisatie van het betref fende evenement ligt bij de vrijwilligers van plaatselijke instellingen. Zij doen ook de betalingen aan de artiesten, uit de opbrengst van de en treegelden. aangevuld met een subsidie van de gemeente Borsele Ka- pelle zoekt overigens aansluiting bij het Kindertheaterkwar- W/V taal met een voorstelling in jongerencentrum Trinnety, na in 1997 ook al eens met twee optredens te hebben deelgt nomen. De laatste voorstelling - woensdag 31 maart in Verenigingsge- bouw Nieuw- dorp - komt voor reke- ning van de Culturele Raad Borsele. „We zoeken hiervoor een voor stelling uit die iets extra's heeft, een wat hogere drempel, en daardoor wellicht niet zo gauw door de clubs wordt ge kozen", verklaart Silke Hed dema. Dit jaar is het oog geval len op het gezel schap Tim- b"3neUi,Der2'9eunerbaron. de komende De muziek van Barrelhouse is er in de tussenliggende jaren alleen maar beter op gewor den, vindt Schoemakers. „We zijn ouder geworden, zowel muzikaal-technisch als gees telijk hebben we ons verder ontwikkeld. We hebben meer overzicht en meer rust. Maar er zit ook nog genoeg energie en jeugd in onze muziek." En, het allerbelangrijkste: „We spelen met plezier met elkaar. Het is vreselijk gezellig. Daar gaan we beter van spelen. We zijn zo goed op elkaar inge speeld, dat we heel vrij kunnen spelen. Op onze laatste cd zijn sommige nummers in één keer opgenomen, met mijn zang er meteen bij. Dat kan alleen als je het helemaal in je vingers hebt." De band is volgens de zangeres ook iets 'gewaagder' gewor den in zijn muziekkeuze. Bar relhouse speelt voornamelijk blues, maar bewandelt ook 'zijpaadjes'. De helft eigen werk, de andere helft covers. „Maar die zetten we naar onze eigen hand. Pure bluesfans vinden ons iets te ruim in onze nummerkeuze, maar wij vin den het juist goed om veel ver schillende invalshoeken te zoeken. Anders maak je alleen museumstukken," Op de laatste cd die september vorig jaar uitkwam -de tweede sinds de 'herstart'- staan be halve echte bluesnummers ook nummers met rythm blues- en rock roll-invloe- den. Verder staat er een coun- try-gospel op en een nummer dat is opgenomen met een Mongools orkestje van boven toonzangers. Barrelhouse treedt zater dag op in Brogum in Zierik- zee, aanvang 22.00 uur. week te zien in Bergen op Zoom e„ (Vfj(,del. Opnieuw is deze maand een Oosteuropees operagezel schap te gast in Nederland: de Roemensse Staatsopera van Timisoara toert door het land en doet daarbij twee keer het zuidwesten aan. In Bergen op Zoom en Middel burg staat het gezelschap op het podium met de na 'Die Fledermaus' bekendste operette van walsenkoning Jo- hann Strauss: Der Zigeunerbaron. door Kees Cijsouvu Operette staat doorgaans voor een avondje uit, waarbij de wervelende muziek, waaie rende gewaden en kleurrijke enscenering zeker zo belang rijkzijn als wat er inhoudelijk gebeurt. Dat laat zich door gaans handzaam samenvatten in Lusten en Lasten van de Liefde. Op dat gegeven vormt Der Zi geuner baron geen uitzonde ring. Johann Strauss - de jon gere dus - schreef niet alleen de beroemdste walsen, die de componistenfamilie voort bracht, hij leverde ook zestien operettes af. Tot het compone ren ervan werd hij gestimu leerd door zijn vrouw Henriette Treffz, zelf operette zangeres. Der Zigeunerbaron gaat over - zegmaar - liefde, standsver schil en al dan niet echte adel Twee in de militaire hiërarchie opgeklommen mannen trou wen met vrouwen, die allebei vinden dat ze dat alleen kun nen doen met echte edellieden. Een zigeunerin heeft beide mannen, de avonturier Ba- rinksy en de grafelijke Carne- ro. voorspeld dat ze 'schatten' vinden. Het blijkt in beide be tekenissen van het woord op te gaan. Der Zigeunerbaron zit door de rijke verwerking van de muziek in orkestpartijen, soli en royale koorpartijen op de grens tussen operette en opera. Hoogtepunten De Roemeense Staatsopera Ti misoara was in 1947 de opvol ger van een opera-instelling, die nog uit de achttiende eeuw dateerde. Het gezelschap bracht de afgelopen decennia alle hoogtepunten uit de ope raliteratuur. In de zestiger ja ren van de vorige eeuw vestig de men de aandacht op zich door al Wagner-opvoeringen te geven en later door een reeks vermaard geworden voorstel lingen onder leiding van de nog jonge Bruno Walter. Sinds enkele jaren hoort de Staatsopera uit Timisoara tot de instellingen, die regelmatig op toemee gaan door Europa. Van 'uitwisseling' is daarbij geen sprake. Het cultureel ver keer is eenzijdig: de Roemenen brengen hun voorstellingen naar Nederland. Vorig jaar was men in Zeeland te gast met onder meer 'Madame Butter fly' van Puccini en in Bergen op Zoom met onder meer Mo- zarts 'Don Giovanni'. Het ge zelschap, met zangers van de Roemeense zangschool, werkt nauw samen met de Staatso- per en de Volksoper uit Wenen als het gaat om zaken als de cors, regie en ensceneringen. Der Zigeunerbaron van Jo hann Strauss jr. is zaterdag te zien in De Maagd te Ber gen op Zoom (20.15 uur) en vrijdag 22 januari in de Stadsschouwburg Middel burg (20 uur). Goochelaar Hilbert Geerling. bila met De Firma Luchtdicht, een concert met theatrale ele menten. Drie blazers geven op een vindingrijke manier vorm aan alles wat met muziek en lucht te maken heeft, zoals een hilarische pa rade met mini- orgelpijpjes, een geïmproviseerd duet van trompet en venti lator en de fietspom- pen-reggea. De belangstelling voor het Kinderthea terkwartaal neemt nog steeds toe. „Het zijn niet louter dorpsactiviteiten meer", constateert Silke Heddema, „De bezoekers komen uit heel Zeeland.'" Telde men in 1997 een totaal van 1078 toeschou- wertjes, vorig jaar groeide dat uit tot 1457 kinderen, wat neerkomt op een gemiddelde van meer dan honderd per voorstelling. De opening komt zaterdag (16 januari, 14.00 uur) op naam van Poppentheater Robhetty uit Steenbergen, dat al meer in deze provincie wordt gesigna leerd. In dorpshuis Versvliet in Rik van Boeckel (links) en Paola Tuin spelen De Tranen van Krokodil. 's-Heer Abtskerke - organisa tie kinderclub De Vrije Uurtjes en de speeltuinvereniging - wordt voor de jeugd van 4 tot 10 jaar de voorstelling Prins Hugo en de Tijdmachine ge bracht, waarbij de kinderen invloed kunnen uitoefenen op het verloop van het verhaal Om met prinses Cindy te kun nen trouwen, moet prins Hugo een opdracht uitvoeren, waar bij hij vier avonturen beleeft. De toeschouws hebben daarbij echter de keus uit elf beleve nissen. Maneschijn Woensdag 20 januari (14.00 uur) komt poppenspeler Ru- dolf Thijssing naar dorpshuis De Burcht in Kwadendamme - organisatie Jeugdwerk Kwa dendamme - met De wonder baarlijke avonturen van Man netje Maneschijn voor jeugd van 4 tot en met 12 jaar. De poppen waarmee hij speelt, zijn delen van hem zelf. Man netje Maneschijn, die van ijs jes houdt en het liefst met blote voeten in het gras zit, woont in zijn hart en beleeft wonderlij ke avonturen Het programma van het Kin dertheaterkwartaal ziet er verder als volgt uit. Woensdag 27 januari speelt Theater Cas siopeia Duimeliesje in vereni gingsgebouw d'Ospit in Oude- lande. Zaterdag 6 februari is het Aldo Theater met poppen in 't Dorpsuus in Nisse te zien met De avontuurlijke ridder Jeugdcircus Hogerop treedt zaterdag 13 februari op in 't Nut in Ellewoutsdijk. Kange- roekinderen wonen in buidels van Poppentheater Jejem Pi- ron kan woensdag 17 februari worden bijgewoond in jonge rencentrum Trinnety in Ka- pelle en Reint Laan (van Rijn en Trijn) brengt zijn solovoor stelling De Zot Speelt Nieuwe Kleren van de Keizer zaterdag 20 februari in Soos De Klomp in Ovezande. Soos de Prange in Heinkenszand vormt zater dag 27 februari het podium voor Theater De Verhalenboot met Tranen van de krokodil en woensdag 3 maart vermaakt goochelaar Hilbert Geerling de jeugd in sporthal De Zwake in 's-Gravenpolder met de voorstelling De tijdmachine van professor Quantum Schoon genoeg luidt de titel van het verhaal dat Theater Snater zaterdag 13 maart voor het voetlicht brengt in het Ver enigingsgebouw in Lewedorp. De Borsselse Gymzaal biedt woensdag 24 maart onderdak aan Dizz's Kids Theater met Een vreemde vogel. Zoals reeds vermeld besluit Timbila het Kindertheaterkwartaal. Alle voorstellingen (behalve in Soos de Prange, 14.30 uur) be ginnen om 14.00 uur. Het Kindertheaterkwar taal in de gemeente Borse le begint zaterdag 16 janu ari en wordt woensdag 31 maart afgesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 11