Controle op drugs met röntgen tl Santer haalt angel uit fraudedebat Gezonde zesling in Aagtekerke Honduras profiteert van ramptoerisme Zaak Oreel vestigt aandacht op hoge Franse douaneboetes 4 WEKEN VOOR 16,00 Vredesmacht jaagt rebellen uit Freetown Unscom schort alle inspectievluchten U-2's boven Irak op Minister Korthals wil koeriers sneller en beter opsporen Mugabe raakt in isolement Zeelandbrug niet te lang dicht Volksoploop voor Barney JA, ik wil: m WÊÊHÊÊÊÊÊ Griep verbreidt zich in Europa In di ZW 4 Enige sneeuw Toenemende bewolking, in de loop van de middag gevolgd door enige sneeuw. Maximumtemperatuur rond 2 graden. 242e jaargang no. 9 dinsdag 12 januari 1999 losse nummers 1,80 TEGUCIGALPA - Honduras wil toeristen trekken met een ramptour langs de ravage die de orkaan Mitch in oktober heeft veroorzaakt. Het Midden-Amerikaanse land werd samen met Nicara gua het zwaarst getroffen door het natuurgeweld, dat aan 5.657 Hondurezen het leven kostte. In het spoor van de orkaan wordt Honduras al bezocht door ramptoeristen. Zij willen met eigen ogen zien hoe ernstig de schade en hoe groot het leed is dat werd veroorzaakt door de meest dodelijke Atlantische storm van de afgelopen twee eeuwen. Het ministerie van Toerisme meldde gisteren dat het een promotiecampagne start om de morbide fascinatie van deze bezoekers meer effici ent te gelde te maken Ondanks de grootschalige in ternationale steun worstelt het arme land met de schade van in totaal ruim tien miljard gul den. De rampreis die extra geld in het laadje moet brengen gaat volgens het ministerie vijftien dagen duren. De tour voorziet onder meer in bezoekjes aan diverse ramplocaties, de kans ter plaatse de handen uit de mouwen te steken en de bevol king te helpen en, om het nog aantrekkelijker te maken, be zoekjes aan de meer reguliere toeristische trekpleisters als de stranden, bergen en Maya-ru ines. RTR Zimbabwe heeft genoeg van president Robert Mu gabe Volgens de plaatse lijke zondagskrant The Standard zijn 23 militai ren, onder wie hoge offi cieren, gearresteerd we gens plannen voor een staatsgreep. Ze hadden collega's gevraagd of het niet hun plicht was om het wanbeheer van Mugabe te beëin- Pt digen. Het plan om de Zeelandbrug voor groot onderhoud volgend jaar vier maanden af te sluiten voor alle verkeer stuit op ver zet in de Zeeuwse Provinciale Staten De verschil- lende fracties vroegen maandag gedeputeerde Hen- Q nekeij naar andere oplossingen te zoeken. Wereldkampioen darts Raymond van Barneveld is gistermid dag bij na onder de voet gelopen bij zijn terugkomst op Neder landse bodem. Op Schiphol moesten agenten de Hagenaar ontzetten uit de overenthousiaste menigte. Ook in zijn woonplaats werd van Barneveld door een grote 1 "7 menigte onthaald. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 11,13 en 15; sport: 16 en 17. door Roelf Reinders MIDDELBURG - RPF-Twecde- Kamerlid Leen van Dijke wil dat minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken zich sterk maakt om oplossingen te vinden voor de torenhoge douaneboe tes die de Franse justitie oplegt aan Nederlanders die voor drugssmokkel de gevangenis in gaan. Van Dijke zegt dat na een be zoek maandag aan de Oost- Souburgse sleepbootkapitein Kees Oreel in de gevangenis in het Noord-Franse Bapaume. Van Dijke vindt het 'dwaas' dat de douaneboetes de uitvoering van het verdrag belemmeren dat regelt dat gevangenen een in Frankrijk opgelegde straf in Nederland kunnen uitzitten. Van Dijke wil de zaak Oreel bij Van Aartsen aankaarten om duidelijk te maken dat de boetes de uitvoering van het verdrag onaanvaardbaar frustreren. Boven de gevangenisstraf leg gen Franse rechters aan drugs smokkelaars hoge boetes op. De veroordeelde mag pas naar huis als die boete is betaald, ook als de reguliere straf erop zit. ,,Een individuele gevangene moet met de autoriteiten onderhan delen waarna het bedrag van vele miljoenen tot duizenden gulden kan slinken", zegt Van Dijke. Uit gesprekken met de di rectie van de gevangenis van Bapaume, de Nederlandse am bassade en Nederlandse gevan genen is hem gebleken dat er bij die onderhandelingen sprake is van 'volstrekte willekeur'. Volgens het Middelburgse Ka merlid is de psychische situatie van Oreel slecht. Oreel (50) klaagt over de medische behan deling in de Franse gevangenis sen waar hij heeft gezeten. De sleepbootkapitein is in 1996 tot tien jaar cel veroordeeld voor smokkel van hasj met een straatwaarde van tien miljoen gulden. De rechter bepaalde dat hij ook nog een douaneboete van zo'n acht miljoen gulden moet betalen. Van Dijke omschrijft Oreel als 'een kwetsbare man die een aan tal keren in huilen uitbarstte' ,,Ik blijf weg van de vraag of hij wel of niet onschuldig in de ge vangenis zit en of de strafmaat terecht is. Ik respecteerde Fran se rechtspraak. Maar Oreels si tuatie is zodanig labiel dat over plaatsing naar een Nederlandse gevangenis op z'n plaats is." Volgens Van Dijke is de algeme ne situatie in Oreels gevangenis niet slecht- „Het is een ordelijke gevangenis met een ontspannen sfeer, geen grimmigheid of bi zarre huisvesting. Wel plaats ik mijn kanttekeningen bij de me dische behandeling. Het psy chologisch onderzoek van Oreel stelde niks voor. Er was geen tolk en het duurde maar tien mi nuten." (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) 0 een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 34,25 O per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC: afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 713214 000002 van onze redactie buitenland FREETOWN - De West-Afrikaanse vre desmacht Ecomog heeft gisteren vrijwel alle opstandelingen uit het centrum van de Sierraleoonse hoofdstad Freetown verdreven. Ecomog slaagde daarin na de aanvoer van duizend extra militairen. Ecomog, dat voornamelijk uit Nigerianen bestaat, vocht sinds vorige week tegen de rebellen om de heerschappij van het cen trum van Freetown. De rebellen van het Revolutionair Verenigd Front (RUF) drongen woensdag de stad binnen Op hun terugtocht gisteren staken de re bellen in het oosten van de hoofdstad tal loze huizen in brand. Ook gebruikten zij burgers als menselijke schildDe RUF, die door het regime in het aangrenzende Li beria militair wordt gesteund, houdt nog wel de touwtjes in handen in bijna de hele noordelijke helft en het uiterste zuidoos ten van Sierra Leone. Ecomog, een initiatief van de Economi sche Gemeenschap van West-Afrikaanse Staten (Ecowas), steunt de gekozen presi dent van Sierra Leone. Kabbah.. De mi nisters van Buitenlandse Zaken van Togo en Ivoorkust proberen een wapenstil- stand te bereiken. Internationale hulporganisaties sloegen gisteren alarm over het lot van de burger bevolking in Freetown. Als de zware gevechten voortduren, dan worden hon derdduizenden inwoners met hongers nood bedreigd. DPA/RTR DEN HAAG - Minister Korthals van Justitie zal nog voor de zomer een wetsvoorstel naar de Tweede Kamer sturen dat het mogelijk moet maken om vermeende drugskoe riers aan een inwendig on derzoek te onderwerpen. door Joyce Veekman Door het maken van röntgenfo to's en echo's toe te staan, kan sneller en beter worden gecon- a troleerd of verdachten drugs in irm hun lichaam hebben verstopt n,° om deze zo Nederland binnen te smokkelen. Onderscheid J le Volgens een woordvoerder van Justitie zal Korthals het advies van de commissie-Meijer met deze strekking overnemen. De l. belangrijkste aanbeveling van F de commissie is een wettelijk Hl onderscheid te maken tussen onderzoek in en aan het li- DI chaam. Onderzoek in het li- shaam omvat onderzoek in de j1? lichaamsopeningen, maar ook inj röntgenfotografie en echogra fie. Een arts zou dit onderzoek moe ten doen, uitsluitend in op dracht van een officier van justitie of een rechter-commis- saris. Bolletjesslikkers Het voorstel van de commissie- Meijer geeft justitie meer moge lijkheden om drugs op te sporen. Nu kan justitie drugssmokkel door 'bolletjesslikkers', die drugs vervoeren in hun maag, alleen achterhalen door hun ontlasting te controleren. Dit brengt grote gezondheidsrisi- GENÈVE - De griep zal zich volgens de Wereldgezondheids organisatie (WHO) de komende vier weken in de West-Europese landen nog uitbreiden. Maar de WHO denkt niet dat de epidemie op het Europese vaste land de intensiteit krijgt zoals die de afgelopen weken in Groot-Brittannië. Deze laatste epidemie lijkt inmiddels over haar hoogtepunt heen te zijn. In Frankrijk en België stijgt het aantal zieken door griep al. In Duitsland valt het aantal griep- patiënten tot dusver mee. DPA co's voor de drugskoerier met kunnen knappen. Bovendien is zich mee, omdat de bolletjes in deze methode erg tijdrovend, de tussentijd alsnog in de maag Volgens de commissie verdient het maken van röntgenfoto's en derzoek bij. 'bolletjesduwers' echo's ook de voorkeur boven die drugs verstoppen in hun li- het al toegestane inwendig on- chaamsholtes. ANP van onze redactie buitenland 2» ÏASHINGTON - De inspectie- iluchten van Amerikaanse U-2 spionagevliegtuigen boven Irak «•orden opgeschort totdat de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties heeft besloten wat de toekomst is van de speciale ont wapeningscommissie van de VN (Unscom). Dat zei Unscom- hoofd Richard Butler gisteren. Butler kondigde naar aanlei ding van de beschuldigingen van spionage voor de Amerika nen een kleine reorganisatie van demissie aan. Hij sprak overeen jemoderniseefde Unscom, zon der details te geven en voorspel de een compromis tussen Irak en de VN-wapencommissie. Gisteren eerder op de dag vielen n/* Amerikaanse vliegtuigen in de no-flyzone raketinstallaties bij Mosul in het noorden van Irak Cafi aan. Dit gebeurde nadat Irak luchtafweersystemen op de toe stellen had gericht. Het gaat q hier om zelfverdediging, zo ver klaarde een woordvoerster van het Amerikaanse ministerie van Defensie. Alle toestellen zijn veilig op hun basis in het Turkse Incirlik tei-uggekeerd. De VS gaven te kennen dat zij ongeacht het Iraakse wapenge kletter blijven controleren of Bagdad het vliegverbod boven het zuiden en noorden naleeft. Daartoe worden nog eens acht extra F-16's naar het Golfge- bied gestuurd. De VS staan ook 'klaar om terug te slaan' als Irak zijn buren of de Koerden bij de grens met Turkije bedreigt. Executies De VS beschikken over zeer be trouwbare informatie over mas sa-executies in Irak. Dat heeft woordvoerder James Rubin van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren bekendgemaakt. Uit de informatie blijkt onder meer dat tussen 13 en 18 decem ber ongeveer 500 gedetineerden zijn geëxecuteerd. Onder de do den - burgers en militairen - be vinden zich hoge officieren, onder wie een divisiecomman dant. De VS beschouwen dit als teken dat de positie van de Iraakse president Saddam Hoessein steeds zwakker wordt. Het enige Nederlandse lid van de VN-wapeninspectie Uns com, Ooms. riep gisteren op tot een verlichting van het olie-em bargo tegen Irak. Dat zal vol gens hem leiden tot meer een heid binnen de Veiligheidsraad. Door de sancties op het gebied van het onderwijs en de gezond heidszorg te versoepelen, ont neemt de VN Saddam boven dien de mogelijkheid te zeggen dat het Iraakse volk onder de VN-maatregelen lijdt, zei hij. Ondertussen dringt Rusland bij de VN aan op een onderzoek naar de mediaberichten dat in formatie die de Unscom in Irak vergaarde, in handen kwam van Amerikaanse geheime diensten. RTR/DPA/ANP door Mare Peeperkorn STRAATSBURG - De Europese Commissie zal de strijd tegen misbruik en verspilling van be lastinggeld verder opvoeren. Ook vriendjespolitiek bij het vergeven van lucratieve con tracten of baantjes moet bin nenkort tot het verleden beho ren. Met deze toezeggingen nam de commissie gisteravond goed- door Miriam van der Schot AAGTEKERKE - In de stal van P. de Korte uit Aagtekerke heeft een ooi van het Flevolandse ras zondag het leven aan zes gezonde lammetjes geschonken. Een opmerkelijk aantal, want meestal krijgt een schaap twee of drie lammetjes per keer. Moeder en kleintjes maken het goed. ..Dit schaap heeft eerder een vierling en een vi jfling gebaard, maar zes lammetjes heb ik nog nooit gezien. Zeker niet zo ge zond als deze. Ze zijn zelfs op een redelijk normaal gewicht", zegt De Korte. De be valling verliep dan ook prima, er hoefde geen dierenarts aan te pas te komen. „Het is inderdaad een tamelijk bijzonde re gebeurtenis", zegt dierenarts L. A van Dijk uit Middelburg. „De geboorte van vijf lammetjes komt wel eens voor, maar zes gebeurt zeer zelden. Ik heb het in mijn praktijk nog nooit meegemaakt." Volgens de dierenarts is een geboorte in januari niet uitzonderlijk maar wel \Toeg in het jaar. foto Ruben Oreel Nigeriaanse Ecomog-militairen komen aan boord van een helikopter aan in Freetown. foto Jean-Philippe Ksiazek/EPA deels de kou uit de lucht in haar' gespannen verhouding met het Europees Parlement. Het is vrij wel uitgesloten dat een meer derheid van de parlementariërs de commissie donderdag naar huis stuurt. Voor Eurocommissaris Cresson (Onderwijs) ziet de toekomst er iets minder rooskleurig uit. De Franse socialiste weigerde on danks een dringend verzoek van het parlement, antwoord te ge ven op de vele vragen over frau de die vooral haar kabinet tref fen. „Ze had niet eens het fatsoen voor ons op te staan", zei CDA-Europarlementariër Maij-Weggen. De Spaanse Eu rocommissaris Marin, wiens naam ook steevast valt als het over corruptie gaat, verklaarde 'heel veel fouten' te hebben ge maakt, maar zich nooit te heb ben ingelaten met fraude. Alle commissarissen waren naar Straatsburg afgereisd voor het debat met het parlement. De parlementariërs hekelen de af houdende en slappe reactie van de commissie - het dagelijks be stuur van de Europese Unie - op het steeds groeiende aantal af faires over financieel wanbe heer. De Groenen gingen het verst en eisten onverwijld het vertrek van commissievoorzit ter Santer en zijn collega's. Acht-puntenplan De commissievoorzitter greep het debat aan om een acht-pun tenplan te presenteren om fraude, vriendjespolitiek en on doorzichtigheid aan te pakken. Santer zei geen enkele vorm van fraude meer te aanvaarden. Het benoemen van familie of ken nissen als hooggeplaatste en dik betaalde tijdelijke krachten wordt met onmiddellijke in gang stopgezet. Het uitbesteden aan adviesbureaus van miljar den-projecten zal eveneens kri tisch worden doorgelicht. Het eerste slachtoffer is al gevallen: bureau Agenor, dat het oplei dingsprogramma Da Vinei op bedenkelijke wijze uitvoerde, is onder strikte curatele gesteld. Verder zegde Santer toe dat de nieuwe fraudebestrijdings- diensl OLAF geheel onafhanke lijk zal kunnen optreden. Het parlement wordt ook beter van informatie voorzien. Uiterlijk eind 1999 moeten alle nieuwe plannen op de rails staan. De twee grootste fracties, socia listen en christen-democraten, toonden zich na afloop van het debat tevreden met de toezeg gingen van Santer. Over de op roep aan Cresson en Marin om op te stappen, zijn de parlemen tariërs verdeeld. Marin krijgt vanwege zijn publieke boete doening het voordeel van de twijfel, maar Cresson is nog met uit de gevarenzone. GPD zie ook pagina 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1