Overwerk voor eurosysteem Witte Huis stelt Republikeinen vertragingsspel in vooruitzicht PZC Verboden toegang Rehnquist blijft langs de zijlijn Guerrillaleider Colombia mijdt vredesberaad buitenland 5 Roep om bestand in Sierra Leone S Eenheidsmunt wordt uitzonderlijk veel gebruikt Duitse waarden gooien tap dicht Gorom ademt nu ook zelf Braziliaanse deelstaat failliet Blazoen Monty verder besmeurd Gesjoemel met subsidies Israël Serviers ilokkeren ivegen hinese strijder egen smokkel n kraag gevat tjtSVU) 1.11 oic clcdj. Miljarden meer melkwegstelsels vrijdag 8 januari 1999 f FREETOWN - President Kabbah van Sierra Leone heeft gisteren verklaard samen met de gevangen rebellenleider Foday San- koh opdracht te hebben gegeven tot een onmiddel lijk ingaand bestand om een einde te maken aan de gevechten in de hoofdstad Freetown. Maar rebellencomman- dant Sam Bockarie ver klaarde dat hij pas op drachten aanvaardt, als Ihij Sankoh zelf ziet. Gis- I teren woedden nieuwe zware gevechten tussen de rebellen die woensdag de stad binnenvielen en eenheden van de West- Afrikaanse vredesmacht Ecomog. Bij de gevechten vielen opnieuw doden. Volgens ooggetuigen lagen de straten van de stad vol lij ken. Beide partijen zeiden de overhand te hebben. Kabbah las een verkla ring van Sankoh voor dat 'beide partijen een onmid dellijk bestand bevelen'. Tevoren zei de president op een persconferentie op de luchthaven waar hij naartoe is gevlucht, be reid te zij n de ter dood ver oordeelde Sankoh vrij te laten, als die zich aan de afspraken houdt en er een bestand is. Bij de afspra ken doelde Kabbah op het vredesakkoord van Abid jan in Ivoorkust uit 1996, dat een eind maakte aan jaren burgeroorlog in Sierra Leone. Sankoh werd in oktober ter dood veroordeeld we gens zijn aandeel in de staatgreep tegen Kabbah in mei 1997. De gekozen president Kabbah keerde in maart 1998 met buiten landse militaire hulp te rug aan de macht in Free town. Waar Kabbah Sankoh sprak zei de president niet. De rebellen hadden woensdag de vrijlating van Sankoh geëist, als voorwaarde voor een be stand. RTR/DPA door Raymond Peil FRANKFURT - De euro wordt zo gretig gebruikt dat het be taalsysteem voor de elf Europe se lidstaten er dagelijks meer dan een biljoen (1.000.000.000.000) euro's door heen draait. Voor de afhande ling moest het betalingssysteem een paar dagen langer door draaien dan normaal 'doordat er bij grotere banken in alle lan den menselijke fouten werden gemaakt'. President Duisenberg van de Europese Centrale Bank zei gis teren blij te zijn met de koers van de euro ten opzichte van de dollar: maandag wat hoger, dinsdag wat lager en woensdag weer iets hoger. Gisteren daalde de munt kortstondig onder de introductiekoers ten opzichte van de dollar. Desondanks is de munt zo in trek dat het systeem 'Target' dat alle betalingen ver werkt, overuren moet draaien. Afgezien van de groeistuipjes rond Target is de overgang op de euro 'vlotjes verlopen, tot onze tevredenheid', zo meldde Dui senberg gisteren na afloop van de bestuursvergadering van de ECB. De bank zelf, noch de cen trale banken in de andere euro landen hoefden in te grijpen om de koers van de nieuwe munt op peil te houden, De problemen met Target waren de enige wanklank. Duisenberg lichtte ze uitgebreid toe en be nadrukte dat het systeem 'uit zonderlijk goed werkt'. „De commerciële banken moeten nog wennen aan het systeem. Target is eerder het slachtoffer van zijn eigen succes: door de enorme toevloed van betalingen van de meer dan 5000 aangeslo ten financiële instellingen doet zich wel eens een hikje voor." Normaal Volgens de ECB-president is Target in enkele dagen uitge groeid tot het grootste beta lingssysteem ter wereld, inclu sief de twee grote Amerikaanse dollar-systemen. „Het is nor maal dat bij zo'n snelle groei en het feit dat gebruikers van hun vergissingen moeten leren, dat er wat pijntjes zijn als de eerste tandjes doorkomen." De ECB is verder bereid enigs zins tegemoet te komen aan onder meer de Nederlandse middenstand om euro-bankbil jetten en munten vóór 1 januari 2002 te verspreiden. Als ze maar pas na die datum in handen van het publiek komen, dat er dan mee kan betalen. „Betalingen met euromunten en -bankbiljetten vóór 2002 is ver boden door E uropese regelsWel mag het geld bij financiële in stellingen, beveiligd transport, de detailhandel en bedrijven met verkoopautomaten terecht komen. Maar alleen als contrac tueel of wettelijk is vastgelegd dat zeniet voor 1 januari 2002 in omloop komen", aldus Duisen berg. De eurorente, tot en met 21 ja nuari zeer strak aan banden tus sen 2,75 en 3,25 procent, krijgt na die datum wat vrijere teu gels, zo maakte Duisenberg be kend. De banken hebben dan tot die tijd wat kunnen droog zwemmen met de korte euroren te, daarna geldt een plafond van 4,5 procent en een bodem van 2 procent. GPD HEBRON - Een Israëlische soldaat maakt een Palestijnse demonstrant duidelijk dat het niet mogelijk is de stad Hebron op de Weste lijke Jordaanoever in te gaan. Palestijnen hielden er gisteren een protestmars in verband met de dood van een geestelijk gehandicap te inwoner van Hebron, die met een neppistool zwaaide. Israëlische soldaten dachten dat de man kwaad in de zin had en schoten hem dood. foto Jamal Aruri/EPA HAMBURG - Duitse bierdrinkers kunnen het niet geloven. De bierprijs stijgt aanzienlijk en de waard heeft een staking uitgeroepen. De grote brouwers van onder andere Dortmunder en Schlös- ser hebben het vatenbier met soms tien procent in prijs ver hoogd. Consumenten staan op de achterste benen en herber giers in heel Duitsland willen geen bier van het vat meer tap pen. Tweehonderd cafés in Noordrijnland-Westfalen serveren daarom vanaf 15 januari alleen nog maar flessenbier. „De 'Kneipe' op de hoek gaat eraan", zei één van de ox-ganisatoren van de bierstaking, een bareigenaar in Bonn. Een glas bier gaat straks 20 a 30 pfennig meer kosten. „Het water staat ons aan de lippen", klaagde de herbergier. ANP HOUSTON - Alle zeven overlevende kinderen van een acht- ling die in december in Texas werden geboren, ademen zelf. Woensdagavond werd in het ziekenhuis in Houston ook de laatste van de kinderen van beademingsapparatuur gehaald. Het kindje, Gorom, had de dag na kerst een operatie aan de buik ondergaan. De toestand van de kinderen, twee jongens en vijf meisjes, Werd omschreven als kritiek maar stabiel. Een achtste kindje overleed op 27 december, een week na de geboorte. De 27-jari- ge moeder kon vorige week het ziekenhuis verlaten. RTR BELO HORIZONTE - De Braziliaanse deelstaat Minas Ge- rais heeft geen geld meer en is nagenoeg failliet. Gouverneur Franco heeft met terugwerkende kracht de schuldafdrachten aan de federale regering in Brasilia negen tig dagen opgeschort. Minas Gerais, qua oppervlakte groter dan Frankrijk, is de eerste deelstaat die niet aan zijn schuld verplichtingen kan voldoen. Ook andere provincies zouden willen morrelen aan de afspra ken over afdrachten aan de federale staatskas. De staat kan daardoor in grote financiële problemen komen. ANP/KRF LONDEN - De reputatie van de beroemde Britse oorlogsheld veldmaarschalk Montgomery van Alamein is opnieuw be smeurd door de onthulling van documenten waaruit blijkt dat hij grote, racistische getinte plannen had voor Afrika na de Tweede Wereldoorlog. 'Monty' zoals hij bekend stond diende in 1948 een serieus plan in bij de Britse Defensiestaf om op het Afrikaanse continent een blank bolwerk te maken tegen het gevaar van een goedge organiseerde communistische beweging in Afrika. Zijn plan was gebaseerd op een rondreis in 1947, tijdens welke hij con cludeerde dat de Afrikaan 'een complete wilde is en niet in staat zelf zijn land te ontwikkelen.' Premier Attlee stelde alles in het werk om te voorkomen dat Monty zijn voorstellen verder zou uitdragen.ANP JERUZALEM - De Israëlische politie stelt een onderzoek in naar miljoenen guldens die het ministerie van Godsdienst heeft overgemaakt naar niet-bestaande Talmoedscholen. Woordvoerder Shimon Malka van het ministerie zei gisteren dat een fraudeteam van de politie tientallen dossiers heeft meegenomen van Talmoedscholen die niet zouden bestaan maar wel subsidie ontvingen. Volgens het hoofd van het departement, Blaustein, zou het gaan om 35 miljoen gulden per jaar. Volgens hem zoekt de po litie 47 religieuze instellingen die op de betaallijst staan maar niet kunnen worden gelokaliseerd. AFP RISTINA - Honderden gewa- ende Serviërs hebben gisteren de belangrijkste toegangswe- engeblokkeerd naar de hoofd- ad van Kosovo, Pristina. De c ilokkades volgen op de moord I p een Serviër ten zuiden van ristina op de voorafgaande vond. Het was kerstavond voor e (Servisch-) orthodoxen. J! II istermorgen blokkeerden de 1! ervische betogers de hoofdweg in Pristina naar het zuiden, aar Macedonië. De acties heb- :n zich verder uitgebreid naar westelijke uitvalsweg naar ic en de hoofdweg naar Bel- lv4ado, dat naar het noorden toe gt. De Servische politie hield :orts alle verkeer tegen naar reoce, de woonplaats van het achtoffer, een 36-jarige Servi ce bewaker van de kolenmijn anBelacevac. Hij werd volgens betogers vermoord door 'Al- inese terroristen', e Servische betogers eisen van e Joegoslavische leider Milose- ic en de president van de deel- Jpubliek Servië, Milutinovic, at ze naar Kosovo komen en en bescherming bieden, •e gewelddadigheden in Koso- o zijn de laatste weken behoor- jk opgelaaid. Beide strijdende afrijen tonen zich zo goed als oof voor vertegenwoordigers gj an de Organisatie voor Vrede n Samenwerking in Europa JVSE) en andere bemidde- g§ iars. AFP/RTR (Advertentie) door John Wanders WASHINGTON - Het Witte Huis heeft gisteren, kort na de formele opening in de Ameri kaanse Senaat van de rechts zaak tegen president Clinton, gewaarschuwd dat het histori sche proces tegen de president maanden zal duren als de havi ken in de Republikeinse partij hun zin krijgen. Mocht de Senaat besluiten ge tuigen op te roepen, dan zullen Clintons advocaten hetzelfde doen, zo verzekerde een woord voerder van het Witte Huis. Hij voegde er onmiddellijk aan toe dat dit tot aanzienlijke vertra ging zal leiden. Clintons adviseurs trachtten tot nog toe tevergeefs munt te slaan uit de weerzin die er in de VS be staat tegenover het pokerspel dat in Washington wordt ge speeld. Volgens opiniepeilingen voelde een ruime meerderheid van de Amerikanen niets voor een rechtszaak tegen de presi dent. Nu die x-echtszaak onver mijdelijk is, meent de meerder heid van de bevolking dat het proces in sneltreinvaart dient te worden afgewikkeld. Het Witte Huis zal niet nalaten te onderstrepen dat Clintons te genstanders in strijd handelen met de wil van het volk als zij hameren op het belang van het horen van getuigen, onder wie Monica Lewinsky. Met de beëdiging van opper rechter William Rehnquist - die voor de duur van het proces te gen Clinton de Senaat zal voor zitten - is gistermiddag de rechtszaak tegen Amerika's 42ste president formeel van start gegaan. De 96-jarige Re publikeinse senator Strom Thurmond uit Zuid-Carolina nam Rehnquist de eed af. EKING - De Chinese vice-mi- ister van Openbare Veiligheid, 1 Jizhou, blijkt in december 'egens corruptie te zijn gear- esteerd. Dat is van betrouwba- c bronnen in China vernomen, li Jizhou, een hoge officier uit et leger, is speciaal belast met e strijd tegen smokkelaars, werd in december 1995 vice- lünister. Zijn belangrijkste aak was de beveiliging van de fenzen en het tegengaan van mokkelen. Zijn aanhouding ijeoont. volgens de bronnen dat 'resident Jiang Zemin werk wil hemaken van de strijd tegen cor- uptie. De smokkel is een be- ireiging van de industrie en be- ooft Peking van inkomsten die ^net land nodig heeft, nu de eco- 'omie stagneert. RTR door John Wanders WASHINGTON - Opperrech ter William Rehnquist is een man van stiptheid en precisie. Hij zal er voor waken dat de historische rechtszaak tegen president Clinton, die gisteren formeel van start ging in de Amerikaanse Senaat, ont aardt in een ordinair modder- gevecht tussen voor- en tegen standers van de president. De 74-jarige Rehnquist trad 27 jaar geleden met een con servatief imago toe tot het Amerikaanse Hooggerechts hof. Ook toen legde hij op de zevende januari de eed van trouw af. Hij werd benoemd door de Republikein Nixon, vooralsnog de enige Ameri kaanse president die zich ge dwongen zag tot een voortijdig aftreden. In 1986 benoemde president Ronald Reagan Reh nquist, het conservatiefste lid van het Hooggerechtshof, tot 'Chief Justice', als opvolger van Warren Burger, die zich vanwege zijn hoge leeftijd had teruggetrokken. Volgens mensen die hem ken nen, heeft Rehnquist bepaald niet zitten uitkijken naar de spectaculairste rechtszaak van zijn leven. Zijn 'Supreme Court' verricht uiterst belang rijk werk in redelijke beslo tenheid. Dat werk gaat ook de komende maanden gewoon door. Er zijn geen camera's aanwezig als de opperrechters beslissingen nemen over hei kele kwesties als abortus, de doodstraf, gelijkberechtiging, positieve discriminatie, zaken die direct of indirect het leven van alle Amerikanen raken. Maar Rehnquist bevindt zich nu in het hete licht van de schijnwerpers en voor de ogen van de televisiecamera's. Hij kan niet meer de straat op zon der lijfwacht. Als hij plaats neemt in de stoel van de voor zitter van de Senaat, formeel toebehorend aan Al Gore, de vice-president van de Verenig de Staten, kijkt de wereld toe. Oordelen De grondwet schrijft voor dat de voorzitter van het Hoogge rechtshof de Senaat voorzit als deze moet oordelen over een formele aanklacht van het Huis van Afgevaardigden te gen de president van de Ver enigde Staten. De oprichters van de VS hebben met deze grondwettelijke bepaling het ge wicht van een rechtszaak te gen de president willen onder strepen. De verwachting is dat Rehn quist zich tijdens de rechts zaak tegen de president zal op7 stellen als een scheidsrechter aan de zijlijn, die zich niet laat verleiden tot het doen van uit spraken die makkelijk kunnen worden uitgelegd als partij dig. Hij weet uiteraard dat zijn beslissingen aangaande de procedure of de presentatie van bewijsmateriaal door een simpele meerderheid van de Senaat ongedaan gemaakt kunnen worden. Hij is behalve een excellent ju rist een amateur-historicus, Opperrechter Rehnquist maakt zich op voor het afnemen van de eed van de senatoren. foto Larry Downing/RTR met drie boeken op zijn naam. ments' (aanklachten bij de Zeven jaar geleden kwam er Senaat door het Huis van Af- een boek van hem uit over de gevaardigden van overheids- geschiedenis van 'impeach- functionarissen). GPD De eerste handeling die Rehn quist in zijn nieuwe rol verricht te, was de beëdiging van de hon derd senatoren tot leden van de jury. Alle senatoren beloofden dat zij als onafhankelijke leden van de jury onpartijdig zullen zijn in hun oordeel over de aan klacht die het Huis van Afge vaardigden tegen president Clinton heeft ingediend. Clin ton is door het Huis schuldig bevonden aan meineed en het belemmeren van het justitiële onderzoeknaar de aard van zijn relatie met Monica Lewinsky. De dag van gisteren was er voor al een van ceremoniële hande lingen, die de zaal van de Senaat omvormden van een vergader zaal tot een rechtszaal. De ei genlijke rechtszaak gaat naar verwachting in de loop van vol gende week van start met het betoog van de aanklagers. Het team van aanklagers wordt gevormd door dertien Republi keinse leden van de justitiecom- missie van het Huis van Afgevaardigden, zonder uit zondering felle tegenstanders van Clinton. Clintons team van advocaten neemt de verdedi ging van de president op zich. De senatoren luisteren zwi j gend toe. Opperrechter Rehnquist ziet erop toe dat alles volgens het boekje verloopt. Als ten minste 67 van de honderd sena toren één of beide aanklachten van het Huis overnemen, dan moet Clinton aftreden. Johnson Het is voor de tweede keer in de Amerikaanse geschiedenis dat een president van de Verenigde Staten terecht staat in de Se naat. De eerste president die dit overkwam was Andrew John son, 131 jaar geleden. In een door partijpolitieke tegenstel lingen gekleurde atmosfeer overleefde Johnson de rechts zaak tegen hem op het nippertje. Zijn tegenstanders in de Senaat kwamen één stem te kort om hem uit het Witte Huis te stoten. De algemene verwachting is dat Clintons tegenstanders onvol doende stemmen in de Senaat kunnen verzamelen om de nog altijd populaire Democratische president uit het zadel te wip pen, Daar staat tegenover dat in dit bizarre Lewinsky-drama - dat later deze maand zijn twee de jaar ingaat - reeds vele voor spellende uitspraken door de feiten zijn gelogenstraft. GPD Iglo Thuismenu's Kies uit Nasi Goreng, Bami Goreng of Hutspot met ham. In de diepvries Pak 500/450 gram. Met Klantenkaart i' 50% korting.4^S van onze redactie buitenland SAN VICENTE DEL CAGUAN - De Colombiaanse rebellenlei der Marulanda heeft zijn land gisteren versteld doen staan door niet op te komen dagen voor een ontmoeting met presi dent Pastrana. Met hun ont moeting hadden de onderhan delingen over vrede in het meest gewelddadige jand van Zuid- Amerika moeten beginnen. De afwezigheid van de 68-jarige leider van de Revolutionaire Strijdkrachten van Colombia (FARC) wierp een schaduw over het begin van de besprekingen. FARC-commandant Reyes zei dat Marulanda niet naar San Vicente del Caguan, waar de ontmoeting zou plaatshebben, kon komen omdat hij met de dood was bedreigd. Gilberto Toro, de voorzitter van de natio nale federatie van burgemees ters, noemde het wegblijven van Marulanda, die al tientallen ja ren niet in het openbaar is ver schenen, verontrustend. In plaats van Marulanda voerde Joaquin Gomez, een comman dant die niet tot de top van de FARC behoort, het woord. Een duidelijk aangeslagen Pastrana luisterde toe, met naast zich een witte plastic stoel waar Maru landa had moeten zitten. De president betrad toen Gomez was uitgesproken het podium en bezwoer de vredesonderhande lingen te zullen doorzetten. AP AUSTIN - Op grond van een nieuwe foto van de ruimtetele scoop Hubble uit oktober heb ben deskundigen hun schatting van het aantal melkwegstelsels in het universum verhoogd van tachtig miljard tot 125 miljard. Voor de nieuwe foto keek Hub ble op het zuidelijke halfrond door een uiterst klein segment binnen het sterrenbeeld Toekan zover als mogelijk het heelal in. In de 'koker' tot het eind van het zichtbare heelal telde de satel liet 620 melkwegstelsels. Op grond daarvan maakten de ex perts hun nieuwe schatting. In 1995 maakte Hubble op het noordelijk halfrond, door het sterrenbeeld Grote Beer heen, een soortgelijke foto. Toen kwa men deskundigen tot een schat ting van tachtig miljard melk wegstelsels. RTR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5