Massage is heilzaam voor baby's PZC Roker stopt in januari of september Kerkleden geven veel meer aan het goede doel dan ongelovigen 3 varia 4 Gratis cursussen voor ouders van couveusekinderen Tom Poes en het monster Trotteldrom puzzel het weer at fa recept HansEcl—- vrijdag 8 januari 1999 door Diana Ponsteen Soms is het aanraken van couveusebaby's dodelijk. Het zenuwstelsel van te vroeg geboren kinderen kan de prik kels niet verwerken. Die leiden soms tot een hartstilstand. Toch is het goed deze baby's rustig aan te raken en te masseren, desnoods met twee vingers. Dit zegt docente babymassage Al- bertine van der Zee uit Soest. Van der Zee geeft sinds kort ou ders van couveusebaby's, huil- baby's en gewone baby's les in het masseren van hun kinderen. „Baby's die in een couveuse lig gen, hebben een moeilijke start", zegt Van der Zee. De noodzakelijke aanraking van hun ouders moeten baby's kort na de geboorte ontberen. De gevolgen kunnen groot zijn. „Baby's die in een couveuse hebben gelegen, leggen hun hoofdje vaak achter in de nek. Daardoor kunnen ze moeilijk drinken. Ook de huilbabv heeft vaak een couveuse-geschiede nis achter zich. En uit onder zoek blijkt dat kindermishan deling vaker voorkomt bij een voormalig couveusekind." Veel problemen kunnen door massage worden voorkomen. „Een baby communiceert. Niet alleen met huilen, maar ook met lichaamstaal. Met masseren leer je als ouder die taal kennen. Daarbij blijkt uit Amerikaans onderzoek dat couveusebaby's door massage harder groeien. Ze worden rustiger, slapen die per en ze mogen drie dagen eer der naar huis dan de baby's die niet gemasseerd worden." Afstand Ook voor de ouders kan baby massage heilzaam zijn. Uit angst het kind te verliezen, ne men sommigen een afstandelij ke, afwachtende houding aan. Zodat een mogelijk verlies ge makkelijker te verwerken is. De zo gecreëerde afstand tussen kind en ouders is soms moeilijk te overbruggen. Van der Zee: „Ouders moeten contact met hun kinderen maken. En dat kan met masseren. Via de huid krijgt het pasgeboren kind de eerste informatie over de bui tenwereld binnen. Deze aanra king is niet alleen belangrijk voor de relatie tussen ouder en kind, maar ook voor de ontwik keling van het kind.Dat aanra king op jonge leeftijd belangrijk is, blijkt ook uit een onderzoek van het Leiden/Amsterdam Centre for Drugs Research. Daarbij werden jonge ratjes een etmaal bij him moeder wegge haald. Daardoor bleken de kleintjes meer van het stress hormoon Cortisol aan te maken. Dit heeft als doel stressgevoe- lens beter te verwerken. Maar Massage is goed voor het welzijn van met name baby's die in de couveuse hebben gelegen. foto Jaap de Boer/GPD door Haris Leber Agenda's van acupunctu risten, hypnotiseurs en gedragstherapeuten vullen zich. Bij drogisterijketen Etos worden de schappen met nico tinepleisters. -kauwgum en kruidenthee leeg gekocht. En nu volgt dus ook de 'anti-rook- pil'. Stoppen met roken is hét goe de voornemen voor het nieuwe jaar. Met lede ogen wordt tij dens de oudejaarsnacht de laatste sigaret gedoofd. De strijd eindigt vaak een dag of een paar dagen later. De sfeer thuis lijdt eronder en het nico- tinegebrek leidt tot fysieke malheur. Van de 200.000 Ne derlanders die het j aarlij ks po gen, slaagt ongeveer de helft. Bij de Stichting Volksgezond heid en Roken staat de tele foon roodgloeiend. Directeur BoudewijndeBlij: „Hetisdui- delijk januari." Hij verwacht nog meer drukte. Maandag be gint de door zij n stichting gefi nancierde docu-soap Stop watch op televisie. Daarin volgt de EO in zeven afleverin gen drie stugge rokers bij hun pogingen te stoppen. Driekwart van de groep die wil stoppen gebruikt geen hulp middelen. Het is vooral een zaak van overtuiging en wils kracht, vindt De Blij. Hij ziet niets in het alternatieve circuit van genezers.,Ik heb nog geen enkel deugdelijk wetenschap pelijk artikel gelezen over de werking van acupunctuur of hypnose." Toch is het ook druk bij acu puncturist Jan Joost Kolsteeg in Utrecht. „De mensen zijn op 1 januari begonnen en bellen na een paar dagen op. bang dat ze het niet volhouden." Kol steeg heeft de stopper vooral iets te bieden in de eerste we ken, waarin de fysieke nicoti- neverslaving een rol speelt. Primeur In Groningen heeft Jan Kers- sen met zijn 'stop-shop'- een wereldprimeur. „We zijn de enige winkel die helemaal in het teken staat van stoppen met roken." Kerssen werkt sa men met Academisch Zieken huis Groningen. Cardiologen sturen verstokte rokers door naar hem door. Kerssen ziet veel mogelijkhe den voor de anti-rookpil. Zo als gemeld verwacht het far maceutisch bedrijf Glaxo Wellcome dit jaar de registra tie. Dit middel werkt op de plaats in het centraal zenuw stelsel waar de verslaving zich manifesteert. Januari is volgens Kerssen niet de enige piekmaand voor rokers die willen stoppen. „Kijk maar naar september, als men op vakantie is geweest. Wie in juni stopt, rookt na de vakantie vrijwel zeker toch weer. Daarom geven we hierna mei geen stopcursussen meer, pas in september is iedereen weer welkom." GPD D Toonder Studio's door Wilfred Scholten TZ"erkelijke christenen zijn de Xm.gulste gevers aan goede doelen. Ruim driekwart van alle inkomsten in de 'charimarkt' komt van kerkleden, terwijl zij 52 procent van de bevolking uit maken. Slechts 22 procent van de inkomsten komt van niet-ge- lovigen. Dat leert onderzoek van de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam, dat gisteren bij het begin van de Kerkbalans be kend werd gemaakt. Van de 2,5 miljard gulden die in 1997 zijn opgehaald voor goede doelen, ging bijna de helft naar de kerken of levensbeschouwe lijke organisaties. Daarnaast le veren kerkleden nog 30 procent van het totale bedrag dat aan met-christelijk geïnspireerde, charitatieve doelen wordt uit gegeven, aldus het VU-onder- zoek 'Geven in Nederland'. Volgens de zeven kerkgenoot schappen die gisteren hun jaar lijkse fondswerving begonnen, de actie Kerkbalans, staat de kerk op nummer 1 van de fonds wervers. In 1997 is bijna 1,2 mil jard gulden binnengehaald. De opbrengst van vrijwillige bij dragen en collectes bedraagt 726 miljoen gulden. Ondanks een verdere daling van het le dental van de kerken, kregen de kerken 16 miljoen gulden meer binnen dan het jaar ervoor Vanaf vandaag gaan kerkelijke vrijwilligers onder het motto 'Je geeft om elkaar' bij leden van de kerken hun vrijwillige bijdrage voor 1999 innen. Derde Wereld Kardinaal Simonis riep de kerkleden op bij de verkiezin gen voor het Europese Parle ment te stemmen op partijen die zich inzetten voor de kwijt schelding van schulden van Derde-Wereldlanden. De rooms-katholieke voorman sluit zich aan bij pleidooien, on der meer van de Wereldraad van Kerken, om in 2000 de schulden van de armste landen kwijt te schelden. Zij kunnen dan, naar bijbelse traditie, in dat 'jubel jaar' een nieuw begin maken. Ontwikkelingslanden met schulden ontvangen nu wel hulp, maar moeten vaak een veelvoud van dat bedrag terug betalen aan rente. Aan aflossen komen ze vaak niet eens toe. Het Internationaal Monetair Fonds en de Wereldbank dwingen deze landen bovendien te bezuinigen op uitgaven aan gezondheids zorg en onderwijs. Om deze neerwaartse spiraal te doorbreken zou, onder voor waarden, schuldsanering of zelfs kwijtschelding moeten plaatsvinden. Simonis vraagt de Nederlandse regering druk uit te oefenen in de Europese Ünie om dit mogelijk te maken. Ook moet er een eind komen aan de afscherming van goedkope producten uit de Derde Wereld Christenen kunnen volgens de bisschop van Utrecht zelf iets doen door kandidaten voor het Europarlement te steunen die hiervoor pleiten. Daarnaast dienen zij de handtekeningen actie te steunen om de G7. de ze ven rijkste industrielanden, te bewegen tot schuldsanering. In juni worden die handtekenin gen in Keulen aangeboden. Verandering in het consumptie gedrag is ook van belang, meent Simonis. Christenen moeten minder luxe artikelen kopen en het vrijkomende geld besteden aan de minderbedeelden in de Derde Wereld. GPD Hij ging voorzichtig weer liggen en staarde met holle ogen voor zich uit. "Ach, hoe vreselijk is dit alles', mompelde hij. 'Vanmorgen was ik nog monter en vol moed om het monster te gaan bestrijden. Z-zou ik... zou ik werkelijk ziek zijn, vraag ik me af. Alleen in een vreemd land!' 'Kalm', sprak de eerste trot. 'Laat het denken maar aan ons over. Jij bent alleen en wij zijn met z'n drieën.' 'Je bent ziek', verklaarde de tweede. 'Daar is de meerderheid het over eens.' 'Maar je hoeft niet bang te zijn', zei de derde. 'We zullen je naar een goed ziekenhuis brengen en met z'n allen brengen we jeer wel boven Advertentie Weet u nog? De slechte zomer van het afgelopen jaar? D-reizen biedt u nü de eerste keus uit de zomergldsen '99 van de vele Neder landse touroperators. HAAL GRATIS DE SPECIALE KRANT! ''.■aar ESI Fgl j :gratis vakantieweken; ESJIBB; 724: 789:1 CORFU App. Sofia. Vertrek 6/4, 3,10.17, 24/S, 27/9,4.11/10. Al vanal CYPRUS App. Pro lea. Vertrek da- I gelijks van 1 t/m 27/4,5 t/m 31/5 en II Um 25/6. Al vanal 989:1249;: Of CA NAAR (Of Bil) ÈtN VAN 0N/1 DRll/lN VARANTIIWINKUS (/li VOOR Tfl.NUMMfRS SBS TtXt PAO S01 Of COUDIN CID5) Doorloper Horizontaal: 1. Vrucht, Japanse rijstwijn; 2. vlek, toegangsweg; 3. woudkoe, stad in Duitsland; 4. Griekse letter, bioscoop; 5. sprekerstribune, deel v.d. vinger; 6. bloem, trompetvogel; 7. verbouw, behoeftige; 8. Grieks eiland, plooi; 9. verharde huid, rich ting; 10. Engels bier, onlangs; 11. schrijfkosten, spijslijst; 12. bakplaats, schaakstuk; 13. speelruimte, graansoort. Verticaal: 1Bewijsstuk, cadans, overal; 2. Grieks wijsgeer, werkelijk, schortje; 3. vloei baar voedsel, toevluchtsoord, strijdmacht; 4. verordening, kasteel, vis; 5. halfaap, stamppot, gesloten stand; 6. schop, stad in Japan, god v.d. liefde; 7. uitbouw, vlakte maat, voedsel; 8. wortelspruft, want, landtong; 9. vulkaan in Italië, kanaal, kunststukje. 1 9 Oplossing donderdag Bloot, kaftan, laster, schoof, tomaat, schaar, haring, pa ling, schuin, duivel, brasem, sigaar, schuit, tarbot. Het citaat isvan BaltasarGra- cién: "Spreek de tegenspre ker niet tegen". Zeeland: Winter onderweg als het in grote hoeveelheden wordt aangemaakt, breekt het hersencellen af. Dit gebeurde bij de jonge ratjes, waardoor ze hyperactief en overgevoelig werden en minder snel leerden. Groei Veel onderzoekers schrikken er voor terug om de resultaten van de dierproef te betrekken op mensen. Op de Medical School in Harvard bestond die vrees niet. In een recent onderzoek werd de ontwikkeling van wees kinderen in ziekenhuizen in Roemenië bekeken. De kinde ren die geen persoonlijke aan dacht kregen, hadden een ver hoogd cortisolgehalte in hun bloed. Zij hadden een groeiach terstand en namen minder goed kennis op. Van der Zee heeft de wantoe standen waarin de wezen in Roemeense ziekenhuizen leven gezien. „Het was verschrikke lijk. Ik heb gezond geboren ba by's gezien die volkomen apa thisch waren. Ze reageerden nergens op. Het personeel had het veel te druk om goed voor de kinderen te zorgen. Ik vond dit zo erg dat ik de stichting Kind in Roemenië heb opgericht. Ik heb naar oplossingen gezocht." Via een artikel in een tijdschrift kwam Van der Zee achter het bestaan van de organisatie In ternational Association of In fant Massage. Hier volgde ze de cursus babymassage. De kennis die ze opdeed, gebruikte ze me teen in Roemenië. „Ik heb drie dagen lang diverse keren eenze ven maanden oude, volkomen apathische baby gemasseerd. Na de eerste dag begon het kind me aan te kijken. Op de tweede dag begon het te bewegen. Op de derde dag begon het te kin-en. Ik vond het ongelooflijk." Terug in Nederland besloot Van der Zee haar kennis van baby massage door te geven. Onder de naam Touch&Play geeft ze gratis cursussen aan ouders van couveusebaby's. Ouders van an dere kinderen moeten voor de massage betalen. „De winst gaat naar de stichting Kind in Roemenië. Hiermee wil ik men sen in Roemenië opleiden tot masseur." GPD Albertine van der Zee geeft cursus sen babymassage aan huis voor groepen van maximaal zes ouders. Het adres is Chalonhof 129 in Soest. Door: Tom van der Sp- Het is gedaan met het fraaie lente achtige weer. Woensdag steeg het kwik opnieuw tot rond 13 graden, maar voorlopig zijn deze temperaturen niet meer voor ons land weggelegd. Gedurende het weekeinde gaat het kwik gevoelig omlaag, om vanaf zondag nog maar net boven het vriespunt uitte komen. In de nachten ochtend gaat het in onze regio licht vriezen, wat verder naar het noorden en oosten komt het lokaal tot matige vorst. Vandaag is het nog niet ecf koud en ligt de middagtemperatuur op 7 of 8 graden. Daarbij waait er een matige, aan zee krachtige westelijke wind. In de avond volgt er vanuit het noorden opnieuw enige regen en geleidelijk begint de wind te ruimen. In de nacht van vrijdag op zaterdag stroomt er, met een matige noordelijke wind, duidelijk frissere lucht binnen. Zaterdag overdag wordt de 5 graden nog maar net gehaald. Opklaringen worden door een enkele bui afgewisseld en in de loop van de dag leveren deze buien ook hagel of natte sneeuw op. Vervolgens luwt de wind en worden de opklaringen breder. Een serie koude nachten is het gevolg, met op uitgebreide schaal lichte vorst. Overdag komt het kwik op zondag en maandag, ondanks een behoorlijke hoeveelheid zonneschijn, maar net boven nul. Of dit koudere weer uitmondt in een echte vorstperiode is onzeker. Dinsdag lijkt er vanuit het westen zachtere lucht op te dringen, waardoor de bewol king toeneemt en er wellicht enige sneeuw gaat vallen. Of deze dooiaanval zal slagen is onduidelijk. Misschien blijft de winter in het zadel met af en toe wat sneeuw of ijzel. Wisselvallig 17T zw 4 To7 W4 W5 WJ Minimumtemperatuur voor de komende i Vooruitzichten Zon weer zaterdag zondag at, maandag O dinsdag max. 5° 3° 1° 0° min. 2° -1° -3° -3° wind W 5 VAR 2 VAR 2 Z 6 vrijdag onder 16.5/ zaterdag op 8.48 Maan vrijdag onder 11.58 zaterdag op0.19 Nautisch bericht Er waait een vrij krachtige tot krachtige westelijke wind. Het zicht is goed en overdag blijft het droog. De watertemperatuur ligt rond 6 graden. Waterstanden VRIJDAG 8 JANUARI Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West Laag water uur 06.09 200 06.29 224 07.25 265 06.10 146 07.35 145 06.22 135 07.40 167 07.40 153 uur cm 18.38 197 18.58 221 19.49 263 18.45 148 20.05 148 18.48 146 20.10 169 20.15 159 uur op. Dal is het voordeel om in een voorgeraakt land te zijn.' 'Het is vreselijk om in een achterlijk land te zijn', zei Travelijn Trot, die ver vandaar professor Prhvytzkofski de les las. 'Hoe kan je iets weten wanneer je alleen bent? Noem je dat wetenschap? Achterlijk noem ik het! Alleen werken! Bah! Ben jij een professor?' Nu werd de geleerde oprecht boos. 'Praw!' riep hij uit. 'Ik ben klaar met u, mijnheer Trot. Als u een on wetenschappelijker kwak zoekt, moet u naar der Sickbock gaan- Hier hoort u niet! Voort met u!' Met deze woorden greep hij het ventje in het nekvel en werkte hem krachtig het gemeentelaboratorium van Rommeldam uit. ZATERDAG Hoog water 9 JANUARI LK uur cm uur cm Vlissingen 06.55 180 19.28 173 Terneuzen 07.18 20419.45 196 Bath 08.09 242 20.38 235 Roompot Buiten 07.00 132 19.35 130 Z'zee/Colijnsplaat 08.15 135 20.45 135 Stellendam Buiten 07.08 12319.42 128 Wemeldinge 08.25 154 20.55 152 Krammersl. West 08.15 146 20.50 147 uur cm 12.30 186 00.19 165 12.56 1 01.26 193 13.55 12.35 146 01.15 114 13.45 1 12.20 096 01.20 129 13.50 01.15 123 13.45 Laag water uur cm uur 00.35 145 13.15 In 01.06 153 13.46 02.02 183 14.38 00.45 107 13.25 1! 01.55 111 14.25 1 00.54 057 13.09 0! 02.00 126 14.35 02.00 121 14.30 Ijei lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware tegenIsoba Prei met aardappelen en eieren uit de oven Het gerecht van vandaag heeft veel weg van een stamppotje. Fijngesneden prei en geprakte aardap pelen gaan goed samen en met wat uitgebakken spekjes erdoor levert het een winterse maaltijd op. De eieren zorgen er in hun holletjes voor dat het u niet aan de nodi ge eiwitten zal ontbreken. Vegetariërs kunnen de spek jes weglaten en in plaats van het spekvet wat boter (of margarine) nemen. Hoofdgerecht voor 4 personen: ca. 6 middelgrote preien, schoongemaakt en gesneden ca. 600 gram; 1 kg aardappelen; zout; 60 gram boter; 150 gram (magere] spekreepjes; witte peper uit de molen; eventueel snuf nootmuskaat; 4 eieren; 50 gram gerasp te belegen (of nog oudere) Goudse kaas gemengd met 2 eetl. droog kruim van wit- of bruinbrood (liever geen pa neermeel). Maak de preien schoon. Gebruik uitsluitend de witte en licht geelgroene delen. Snijd de preistokken in uiterst smalle ringetjes. Spoel de prei enkele malen in ruim koud water. Laat ze uitlekken. Kook de aardappelen gaar in water waaraan wat zout is toegevoegd. Zet de prei op in water waaraan eveneens wat zout is toegevoegd. Laat de prei 10 minuten koken. Stort de prei op een zeef en laat ze uitlekken. Maak intussen een koekenpannetje heet. Laat er30 gram boter insmelten en roer daarna de spekreepjes erdoor. Laat alles, onder regelmatig om scheppen, zolang fruiten tot de spekreepjes goudbruin zien en knapperig zijn. Laat ze op keukenpapier uitlek ken. Houd het spekvet apart. Giet de gare aardappelen af en laat ze even droog sto men. Schenk het spekvet er over en prak de aardappelen fijn. Schep de prei erdoor. Voeg naar smaak peper en eventueel nootmuskaat toe. Doe alles over in hen oven vaste schaal. Strijk het oppervlak glad af. Maak met be hulp van een juslepel vier holletjes in de stamppot. Breek boven elk holletje een ei. Bestrooi het gerecht met het mengsel van geraspte kaas en broodkruim. Leg er flintertjes boter (samen ca. 30 gram) op. Plaats de schaal in het midden van de tot 200°C. voorverwarmde oven. Laat in ca. 20 minuten een fraai goudbruin korstje op het gerecht bakken. Dien het gerecht in de ovenschaal op. Europa: Regenachtig Vooral in Duitsland en een groot deel van Frankrijk is het vandaag ft' regenachtig. Boosdoener is een depressie die net ten noorden fe van ons land naar het oosten trekt. Ook de Britse eilanden en de Benelux houden het niet droog maar daar is wel ruimte voor enkelej^ opklaringen. De temperatuur doet een stapje terug en komt uit op 5 tot 10 graden. In de Alpen blijft het meest droog maar het is daar bovendien nog behoorlijk zacht met een vorstgrens rond 2000 meter. Veel kouder wordt het in Scandinavië, waar het kwik op veel?1 plaatsen niet boven de -10 uitkomt. Er kan een enkele sneeuwbui t vallen maar sneeuw vinden we vooral in Rusland. Wel is het daar P relatief zacht met temperaturen rond het vriespunt. Griekenland, f11 Italië, de zuidkust van Frankrijk en de zuidoostelijke helft van Spanjfjo kunnen van de zon genieten bij temperaturen die in het algemeen pr tussen 10 en 15 graden liggen. Het warmste plekje van Europa is hefa zuidoosten van Spanje, waar het plaatselijk 20 graden kan worden.' Het noordwesten van Spanje heeft duidelijk meer bewolking en bovendien kunnen er enkele buien vallen. Rustig is het op de Balka' met af en toe zon maar ook mistvelden. Het kwik schommelt tussen] 5 en 10 graden, maar in demist is het kouder. Bijna overal in Euro; gaat de temperatuur de komende dagen flink omlaag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4