Wegdromen in 24 edities Piet Louwerse neemt afscheid van zijn Ronde 23 PZC vrijdag 8 januari 1999 Volgende week vrijdag neemt hij afscheid. Piet Louwerse, de man die de Ronde van Midden- Zeeland groot maakte, zet er een punt achter. In 1974 trad hij als pr- man toe tot het organisatiecomité en werd in 1976 voorzitter. De Goesenaar die zegt nooit naar het verleden te willen kijken en altijd naar de toekomst, ging voor een keer overstag. Een terugblik op 23 Ronden van Midden-Zeeland en één Delta Profronde. Piet Louwerse (61) heeft thuis de tv even op Teletekst gezet. Op pagina 571, de beurskoersen. ,,Ik heb de bank vanochtend opdracht gegeven m'n aan delen Accell voor 16 Euro te verkopen. Even kijken of ze die prijs gehaald heb ben", verontschuldigt hij zich. ,,'t Is puur hobby hoor." Een nieuwe verontschuldi ging. Nog maar een paar minuten binnen en de herkenning van de ware Piet Louwerse is al daar. Vriendelijk, voorkomend, inne mend, nooit het hoogste woord voerend. Zo moet hij ook tegenover ploegleiders en wielrenners van naam hebben gestaan. Ooit vouwde hij, ergens in Zuid-Frank rijk, voor meervoudig Tour-winnaar Greg Lemond de kaart van Nederland open. ,,Kijk daar is het te doen", zei hij in z'n beste Engels. Lemond glimlachte, Lou werse glimlachte terug en het contract werd getekend. Trouwens, Accell, is dat niet die f ietsenf a- briek? „Inderdaad. Maar dat is puur toe val hoor. Ik dacht gewoon bij mezelf, dat aandeel heeft toekomst. Maar niet omdat het met fietsen te maken heeft hoor." Hoorden we daar opnieuw een veront schuldiging? Geloof het of niet, maar Louwerse raakte in 1974 per ongeluk verzeild in het wiel rennen. Ooit werd hem door collega's ge vraagd toe te treden tot het organisatieco mité van de Ronde van Midden-Zeeland. „Ik had gevolleybald, gezaalhandbald, gekorfbald, gedamd, geschaakt, geten nist en gevoetbald. Gewielrend had ik nog nooit. Maar het leek me wel wat. Ik deed het omdat ik organiseren leuk vind. Was het een belangrijk polsstokhoogspring- toernooi geweest, dan had ik het ook ge daan." Louwerse verhaalt over zijn jongensjaren in Yerseke. Thuis organiseerde hij toer nooien tafelvoetbal voor zijn drie zussen, twee broers en vrienden en bekenden. La ter was hij de drijvende kracht achter de straatvoetbalcompetitie. „Ik speelde in de ploeg van de Steenweg. Andere ploe gen waren van de Dam, de Lange Viele, de Breeweg, de Grindweg en nog een paar. Thuis maakte ik uitnodigingen met mijn stempel doos. Die gaf ik aan de aanvoer ders. Heden, op het grasveldje aan de Lange Viele, voetbalwedstrijd Breeweg - Grindweg. Aanvang 16.00 uur. Dat soort dingen." Zelfstandig Zijn drijfveer om in het wielercomité te stappen was om in het topsport-arme Zeeland iets moois neer te zetten,Toen ik begon, was er bijna niets te doen", herin nert Louwerse zich. Van 1974 tot 1979 was de Ronde van Midden-Zeeland een on derdeel van de Ronde van Nederland. Daarna vonden Louwerse en zijn comité leden het tijd om zelfstandig aan de slag te gaan. „We wilden laten zien dat we het ook zelf konden. We kregen van de inter nationale wielrenunie (UCI) vijf jaar de tijd om dat te bewijzen. Na twee jaar kre gen we al een plaats op de kalender." Het was voor Louwerse en de zijnen niet genoeg. De profwielrennerij kent wed strijden van verschillende gradaties. De Ronde kreeg de status drie, maar men wil de twee. In 1996 was het eindelijk zo ver. „We hebben nooit de illusie gehad dat we een wedstrijd als de Amstel Gold Race naar de kroon konden steken. Dat heeft niets te maken met de kwaliteit van de or ganisatie, want die was altijd goed. Dat bleek wel uit de juryrapporten. Het komt door het parkoers. De Gold Race heeft een selectief parkoers, het gaat door de Lim burgse heuvels. Wij zijn afhankelijk van de wind. Wanneer die niet waait, kan de koers nooit hard zijn." De laatste jaren van de Ronde waren voor Louwerse meteen de turbulentsteIn 19 9 6 konden de renners vanwege de verhoogde status van het evenement meer punten voor de wereldranglijst (FICP-punten) verdienen. En toch, de toppers kwamen niet. Volgens Louwerse had dat onder meer te maken met startgelden. „In Frankrijk wordt veel meer betaald", weet hij. „Minder FICP-punten nemen de ren ners dan voor lief." Het is wel korte ter- In de toekomst gaat Piet Louwerse zich verdienstelijk maken bij voetbalvereniging Kloetinge.(foto boven) Foto rechts: Piet Louwerse, geflankeerd door Jelle Nijdam (links) en Maarten den Bakker, aan de vooravond van zijn laatste Ronde. foto's Willem Mieras mijnpolitiek. „Hoe meer FICP-punten je hebt, hoe hoger je startgeld in de criteri ums is." De organisator had best meer startgeld willen betalen, maar hij had het eenvou digweg niet. „De organisatie van Veenen- daal-Veenendaal krijgt 150.000 gulden subsidie van lokale overheden. In Frank rijk gaat het ook om dat soort bedragen. Wat wij van de provincie en de gemeenten krijgen, valt daarbij in het niet. Ik vind dat onbegrijpelijk. De ronde heeft ontzet tend veel uitstraling, maakt veel reclame voor Zeeland. Dat schijnt men niet te be seffen." In 1997 kwam de Ronde helemaal niet van de grond. Het betekende een inktzwarte bladzijde in de carrière van Louwerse. Het grootste probleem was het vinden van een geschikte datum, maar ook het bud get was te krap. De UCI streek de hand over het hart en ontnam de organisatie de hoge status niet. Dat bleek achteraf de redding. Louwerse vond in 1998 in de Del ta Nuts bedrijven een nieuwe hoofdspon sor en had bovendien de wind mee omdat Rund um Köln, een profkoers die een dag na de Delta Profronde - de nieuwe naam - gehouden zou worden, werd afgelast. Plots bleek de Telekom-formatie bereid om naar Zeeland te komen. Mét Tourwin naar Jan Ullrich en mét sprintkoning Erik Zabel. En wat heet, bereid. „Ze kwamen hier voor een bedrag waarvoor niemand anders ze nog zal kunnen contracteren. Ze wilden opeens dolgraag komen. Mede daarom werd zijn 24e en laatste Profronde een van de mooiste. Met Ull rich als publiekstrekker, met een mooie, keiharde finale en een schitterende win naar: Erik Zabel. „Dat was de bekroning. Tijdens de wedstrijd heb ik in de volgwa- gen met volle teugen genoten, maar ik was bang dat er misschien een of andere koe kenbakker zou winnen. Toen ik hoorde dat Zabel de eindsprint gewonnen had, schoot ik bijna met mijn hocffd door het dak van de auto." Eruptie Louwerse droomt weg. Hij heeft even een zetje nodig, maar dan komt een eruptie van herinneringen. Hij ziet de editie van 1993 voor zich. Toen won Jeroen Blijle- vens na een prachtige wedstrijd. En de ze ge van Nijdam in 1996 mocht er ook zijn. „Die was ook zo mooi, omdat het Nijdams laatste overwinning uit zijn carrière was." In 1986 reisde hij af naar Milaan, om aan Zijn 24e en laatste Prof ronde was dankzij de komst van Jan Ullrich en Erik Zabel een van de mooiste. foto Ruben Oreel de vooravond van de voorjaarsklassieker Milaan-San Remo renners te contracte ren. Louwerse hield in Brussel het vlieg tuig een kwartier op, omdat zijn tickets door eigen schuld op de verkeerde naam stonden. Tijdens de koers miste hij bijna de wagen van de ploeg Raas waarin hij meereed, omdat hij op de plaats van de ra vitaillering op een bankje in slaap gesuk keld was. En de terugvlucht liep hij bijna mis omdat de taxi waarin hij zat in bot sing kwam met een vrachtwagen. Ook in Nice stapte hij toen als laatste in het vlieg tuig. De vertrekkende voorzitter herinnert zich ook nog die editie waarin Peter Post, ploegleider van TI Raleigh, zich vlak voor de start wilde terugtrekken omdat hij in conflict kwam met de jury. „Zijn renners waren zich al aan het omkleden en de fiet sen stonden al op de auto's. Ik heb toen lange tijd met stroop gesmeerd. Gezegd dat we juist zo blij waren met zijn deelna me en dat we het zo waardeerden dat hij elk jaar met een sterke ploeg van de partij was." Post ging overstag en zijn getergde ren ners zorgen alsnog voor vuurwerk. Nog een herinnering. In de eeuwige zoek tocht naar een aantrekkelijk parkoers, kwam iemand op het idee het traject over de nog niet opengestelde Stormvloedke ring te laten lopen. Vanuit Roosendaal werden tientallen matten aangerukt om te voorkomen dat de dunne bandjes in de roosters zouden vastlopen Aan het eind van de kering was een premie van 15.000 gulden te verdienen. Een volkomen onbe kende renner ging er met de prijs vandoor. Nog steeds is Louwerse daar verbaasd over: „De echte sprinters deden helemaal niet mee in die sprint. Toch een aardig be drag zou ik zeggen. 15.000 gulden." De editie van 1990 was ook een bijzonde re. Die organiseerde Louwerse voor een deel vanuit het ziekenhuis. Vanwege een hernia was hij aan het bed gekluisterd. Het organisatiecomité kwam regelmatig op bezoek, de telefoon stond er bij vlagen roodgloeiend. Een foto met Gerrie van Gerwen (de man die de renners contracteert). de renners Patrick Tolhoek en Gerrit de Vries, ploeg leider Cees Priem en gedeputeerde Esther Maris-Koster aan zij n bed, is een stille ge tuige uit die tijd. In de loop der jaren schudde Louwerse menig hand van 'groten der aarde'. Dries van Agt herinnert hij zich, en minister Tuinman van Landbouw en Visserij. En natuurlijk tal van ploegleiders en renners. De Goesenaar is nog steeds onder de indruk van de charme van Freddie Maer- tens en diens ploegleider Lomme Dries- sens. Verder haalde hij mannen als Fig- non, Lemond, Musseeuw, Ballerini en natuurlijk Ullrich en Zabel naar Zeeland. Laatste ronde Louwerse maakte pas enkele weken gele den bekend er definitief een punt achter te zetten. Hij had de knoop echter al veel eerder doorgehakt. Al voor de start van de 34e editie wist hij het. „Het idee om te stoppen was er al lang. Ik was me bewust dat het m'n laatste ronde was." In feite was hij al enkele jaren met zijn af- scheidstoernee bezig. In 1996 stelde hij zij n opvolger Gert-J an Sarneel voor. Toen zei Gerrie van Gerwen dat Louwerse al ja ren met het idee speelde. „Eigenlijk klopt dat wel", ei-kent Louwerse. „Kijk, als de sfeer in het comité nou slecht was geweest dan was ik veel eerder gestopt. Maar het ging allemaal zo soepel. Na de ronde van '96 ben ik doorgegaan omdat ik vond dat een ronde van tweede categorie beter kon In '97 wilde ik niet de indruk wekken dat ik het zinkende schip aan het verlaten was. Nu komt m'n vertrek volgens mij op een prima moment. Niet Gert-Jan Sarneel neemt het vaandel over - hij zag er uit zakelijke overwegin gen vanaf - maar de nog onbekende Lieu- we Rienstra. Zou hij het succes van de Ronde van '98 ooit kunnen evenaren? „Hij heeft een zeer ervaren comité achter zich", vindt Louwerse, die onmiddellijk erkent dat het toeval tegenwoordig een steeds belangrijkere rol speelt, „Ik heb vorig jaar slapeloze nachten gehad omdat ik dacht dat we er niet in zouden slagen een sterk veld naar Zeeland te halen. We hebben het aan Rund um Köln te danken dat Zabel en Ullrich hier naartoe kwa men." „In de jaren tachtig was alles veel eenvou diger. We begonnen met een budget van 50 000 gulden. Tegenwoordig heb je voor een wedstrijd als deze minstens 250.000 gulden nodig. Bovendien staan er op de kalender veel meer koersen. De concur rentie is moordend. Het is een heidens karwei om een geschikte datum te vinden. Dat laatste heeft ook te maken met de toe genomen drukte in Zeeland. Er zijn dagen waarop je absoluut geen wedstrijd kunt laten verrijden. We zijn door aanleg van rotondes en verkeersremmers steeds meer aangewezen op doorgaande wegen, maar die zitten op sommige dagen propvol met toeristen." Niet sentimenteel Louwerse zal volgende week vrijdag, wanneer hij in café-restaurant Bestevaer in Kamperland wordt uitgezwaaid, niet sentimenteel zijn. Er zal natuurlijk van- alles door me heen gaan. Maar emotioneel heb ik al afscheid genomen. Het tijdperk van de Ronde van Midden-Zeeland ligt achter me." Wat hem rest zijn een kast vol videoban den met opnamen van de Ronde, goede herinneringen, karrevrachten goede con tacten en een zee aan vrijetijd. Vroeger was hij acht maanden per jaar met wiel rennen bezig, die tijd ligt braak. Boven dien is hij aan zijn laatste jaar als notari eel medewerker bezig. Wat gaat Piet Louwerse, van wie bekend is dat hij niet al te lang kan stilzitten, in de toekomst doen? Aanvankelijk houdt hij zich een beetje op de vlakte. Pas als het vermoeden uitge sproken wordt dat hij bij voetbalvereni ging Kloetinge misschien goed werk zou kunnen verrichten, geeft hij toe. „Ik heb er toevallig al een paar besprekinkjes ge had. Toevallig woensdag weer een. Het lijkt me mooi om bij een club uit de top van het zaterdagvoetbal wat te gaan doen In welke vorm weet ik nog precies." Koen de Vries

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 49