Justitie trapt Kessen op de ziel PZC PZC Boeken van bisschop Jansenius terug op Hulster geboortegrond Rechter voorkomt gedwongen veiling winkelcomplex Ergernis beheerst eerste vergadering nieuw waterschap Openstelling Morres op feestdagen hangt af van intern overleg zeeland 17 Burgemeester voelt zich aangevallen op drugsbeleid Fiets burgemeester Sluis gestolen Omzetting werkstraf geëist Skipiste verrijst net over grens Dealer harddrugs aangehouden Gestrand vrachtschip weer vlot Compensatie huurders Axel Vergif aan Terneuzense zeedijk wordt hond fataal Bijscholing in bescherming van gewassen Geld aanpak straat in Hoek T vrijdag 8 januari 1999 door Joost Bosman TERNEUZEN - De executie veiling van het zogeheten vvin- kelcomplex XYZ in het cen trum van Terneuzen is van de baan. De eigenaar van de panden op de hoek van de Vlooswijkstraat en de Nieuw Diepstraat, A Meeusenwon gisteren het kort geding dat hij tegen de Rabo bank Terneuzen had aange spannen. De bank had de open bare verkoop van het complex voor dinsdag 12 januari aange vraagd, omdat Meeusen de hy potheek ervan niet langer kon opbrengen. De Rabobank legt zich volgens Meeusen neer b'ij de uitspraak van de rechter. Door de executieveiling dreig de het hele complex, waarin nu de boekhandel Littooijeen ca deaushop en het voormalige grand-café De Paddock zijn gehuisvest, leeg te komen staan. Meeusen zelf spreekt van een 'Pyrrhusoverwinning', gezien de financiële en persoonlijke schade die hij zegt te hebben geleden. De problemen ont stonden voor hem, toen de uit baters van De Paddock (dat af gelopen zomer failliet ging) hun (huur)schulden aan Meeu sen niet betaalden. Daardoor kon deze zijn hypotheek aan de Rabobank niet aflossen. Hoge leningen Ironisch genoeg hadden de ex ploitanten van De Paddock ook hoge leningen bij dezelfde bank lopen. „Ik heb het faillis sement al lang van tevoren zien aankomen en begrijp niet dat die mensen nog altijd geld kre gen van de bank", verklaart Meeusen. Wel stelt hij dat de Rabobank en hij 'als heren' weer met elkaar verder gaan, nu het kort geding achter de rug is. Meeusen zegt er het volste ver trouwen in te hebben, zijn hy potheek aan de bank verder te kunnen aflossen door nieuwe huurders aan te trekken. ,,Ik ben weer volop bezig met nieu we exploitanten voor De Pad- doek, Er zijn vier serieuze kan didaten voor het pand." Volgens Meeusen komt er we derom een grand-café in. Wie de potentiële uitbaters allen afkomstig van buiten Zeeland, zijn, wil hij niet zeggen. door Barend Pelgrim HULST - Het Openbaar Minis terie is onjuist en onvolledig ge ïnformeerd over het drugsbe leid van Hulst. Dat zegt burgemeester A A L. G. M. Kessen van Hulst. Hij is niet spreken over de manier waarop het OM in Middelburg zich in zijn beleidsplan voor 1999 uit laat over het drugsbeleid van Hulst. Volgens Kessen wekt het OM de indruk dat Hulst de problemen afwentelt op andere gemeenten (met name Terneuzen). „Door het woord afwentelen te gebrui ken wordt gesuggereerd dat wij in Hulst alleen bezig zijn met ons eigen stoepje te vegen", al dus de boze Hulster burgemees ter. Volgens de plaatsvervangend hoofdofficier van justitie J. Eland streeft het OM er enkel naar de gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen als politieregio be hoorlijk te doen samenwerken, maar wordt het Hulster stand punt daarmee niet in twijfel ge trokken. Hulst volgt de zogehe ten nuloptie: geen enkele koffieshop wordt getolereerd, softdrugshandel in de horeca evenmin. Don Quichotte Kessen is het zat om continu ge- ifficheerd te worden als een ioort Don Quichotte die in zijn ;entje ten strijde trekt tegen de Irugs. De burgemeester vindt dat luist door zij n geografische lig- png een aparte aanpak nodig leeft, gezien de steeds groter vordende overlast van drugs- oerisme, -handel en -gebruik. „Het drijven van een koffieshop heeft in Hulst een heel andere werking dan elders in Neder land. Hier is dat contraproduc tief, voor het imago van Hulst als koopstad is dat een ramp. Gedogen van handel in soft drugs heeft een enorme aanzui gingskracht. Het straatbeeld in Hulst is de afgelopen in dat op zicht veel rustiger geworden. Jaloezie De burgemeester wijst erop dat zijn beleid nota bene door de Raad van State wordt onder schreven. „Zelfs voormalig mi nister Sorgdrager erkende in een debat dat een koffieshop in Hulst haaks op de doelstellin gen zou staan, terwijl zij toch een pleitbezorgster van één shop per 20.000 inwoners was. Het wordt tijd ze bij het OM in Middelburg eens accepteren dat een en ander op nationaal ni veau èn in de visie van de procu reurs-generaal is veranderd." Volgens Kessen heerst er in de rest van Zeeland gewoon jaloe zie op het succes van Hulst. Hij beweert stellig dat er onder in woners en middenstand vreug de is over de ingeslagen weg. Niettemin steekt Kessen als drugsbestrijder niet de kop in het zand, vindt hij. „Het is een feit dat het hier nu beheersbaar is. Ik weet ook wel dat er nog steeds gehandeld wordt in Hulst. Waar het echter de pan uitrijst, daar wordt inge grepen. Café De Schuur bij- voorbeeld- is inmiddels aange schreven dat het dicht moet. Dat zal ook elders gebeuren als dat nodig is." Kessen weerspreekt verder dat Hulst niet solidair zou zijn met jloor Conny van Gremberghe AXEL - Het nieuwe waterschap Zeeuws-Vlaanderen mag dan sinds 1 januari een feit zijn, van een bestuurlijke eenheid is nog geen sprake. Dat bleek donder dag tijdens de tweede algemene vergadering van het fusieschap, die werd beheerst door de cul tuurverschillen tussen de hoofdingelanden uit de vroege re drie schappen. Het name het optreden van ïoofdingeland J. R Hageman voorheen het Hulster Ambacht m ZVP-statenlid) wekte bij de roegere algemene bestuursle den van De Drie Ambachten be- ioorlijk wat ergernis. Hageman rilde per sé dat het algemeen «stuur van het fusieschap een mtspraak zou doen over de aan eg van een fietspad tussen Oostburg en Groede. In de laat ste vergadering van het schap 't ffije van Sluis was over dit on derwerp een motie door de alge- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax:(0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl buurgemeente Terneuzen, waar het drugsprobleem veel groter is. „In de nieuwe planning van de politiesterkte levert Hulst agenten in ten gunste van Ter neuzen. Ik ga daar ook mee ak koord, want ik erken dat de pro blematiek ginds veel groter is Kijk, dat is solidariteit die hout snijdt." Plaatsvervangend hoofdofficier Eland zou echter liever zien dat de drugsoverlast in Zeeuws- Vlaanderen meer wordt ge spreid. Het OM volgt een norm van één koffieshop per 20.000 inwoners. „Hulst neemt een uit zonderingspositie in. Ik zou lie ver zien dat er wordt gepraat over een algemene aanpak. Dat hoeft echter niet te betekenen dat wij de handel in Hulst graag willen gedogen. Ik ga hier liever niet over in discussie via de krant, maar wel zie ik natuur lijk het beleid van Hulst meer in overeenstemming met dat van het OM." mene vergadering aangenomen en Hageman vond dat het dage lijks bestuur van het water schap Zeeuws-Vlaanderen daaraan niet voorbij kon gaan. Dijkgraaf H. Eversdijk voelde er echter niets voor om de alge mene vergadering op te zadelen met een adhoc-voorstel over een fietspad. Maat vol Toen Hageman vervolgens ook nog begon over een personeels lid van het schap dat door de fu sie geconfronteerd was met minder goede arbeidsvoor waarden, was voor hoofdinge land A J. van Pagee (voorheen De Drie Ambachten) de maat vol. Hij drong er bij de dijkgraaf dan ook op aan om dit soort za ken niet tijdens de vergadering aan de orde te stellen. Eversdijk gaf Van Pagee gelijk, maar be loofde Hageman en passant dat de personele kwestie zo netjes mogelijk zal worden afgerond. Niet alleen Van Pagee sprak zijn ergernis uit. Ook hoofdingeland P. Apers (Drie Ambachten) maakte zich even later kwaad toen vanuit West-Zeeuws- Vlaanderen kritiek geuit werd op de agendasamenstelling en vanuit het oosten werd erop aangedrongen om in het vervolg 's avonds of 's middags te verga- deren.Apers meende dat ook aan die zaken geen woorden moesten worden vuilgemaakt. Toen Hageman vervolgens nog een laatste poging deed om het fietspad op de agenda te krijgen, was de irritatie van de gezichten van de Drie Ambachten-hoofd ingelanden te lezen. Besluiten Ook werden er nog twee zinnige besluiten genomen. Op verzoek van hoofdingeland Van Himme zal het schap onderzoeken of geld is te besparen op de inning van heffingen door dit geza menlijk te doen met de gemeen ten in de regio. Dat geld zou dan vervolgens gebruikt kunnen worden om een eventuele ver ruiming van de kwijtschel dingsregeling van het schap te bekostigen. Verder werd een motie van hoofdingeland K. Martinet aan genomen, waarin gesteld werd dat het schap een eerder besluit om geen steunpunten er op na te houden in Hulst en Oostburg in heroverweging neemt. Bibliothecaris W. Bauwens met de aanwinsten van de Oudheidkundige Kring van Hulst. door Barend Pelgrim HULST - De Oudheidkundige Kring van Hulst, De Vier Ambachten, heeft een bij zondere aankoop gedaan. Het gaat om twee exemplaren van een boek van de hand van Cornelius Jansenius, een res pectievelijk eerste en tweede druk uit 1571 en 1572. Het werk is een commentaar op de Vier Evangeliën en wordt be schouwd als de voornaamste pennen vrucht van de geboren Hulstenaar en eerste bisschop van Gent. De Vier Am bachten bezit al een late druk (1692) van Jansenius' commentaar op de psalmen van David. De oudheidkundige kring is erg trots op de boeken, maar maakt zich ook zorgen over de afnemende bekendheid en mis- kendheid van Jansenius in Hulst. De man werd er in 1510 geboren en volgens de ge schiedvorsers van de Vier Ambachten is hij misschien wel de beroemdste persoon die de Zeeuws-Vlaamse stad ooit heeft voortgebracht. Zo vinden secretaris P. Prince en bibliothecaris W. Bauwens het klinkklare onzin dat het lyceum van Hulst enkele jaren geleden bij een fusie afstand deed van de naam Jansenius. Wethouder van culturele zaken, P. Weemaes, vindt het jammer. Prince: „Met de naam Jansenius appelleerde de school juist aan een histo risch figuur van formaat. Maar ja. alles moet ontkerkelijkt worden hè. Maar het is vreemd dat de burgei's steeds minder weet hebben van Jansenius, terwijl het iemand is om trots op te zijn." Aantekeningen De Kring telde voor de boeken 1.750 gul den neer. De exemplaren werden in op dracht van de vijfhonderd leden tellende historici-club, onafhankelijk van elkaar, opgespoord door een antiquariaat in Ter hole. Bibliothecaris Bauwens: „Eerst kregen we een eerste druk aangeboden, met daarin met pen gemaakte aanteke ningen, die er waarschijnlijk later inge schreven zijn. Een week later kwam de zelfde antiquair met een tweede druk. foto Charles Strijd Toen hebben we besloten ze beide te ko pen, mede omdat het om het hoofdwerk van Jansenius gaat. Hij was niet alleen de eerste bisschop van Gent, maar ook theo loog en doceerde in die hoedanigheid als hoogleraar in Leuven. Tevens nam hij - in opdracht van de landvoogdes - in 1563 deel aan het Concilie van Trente om de misbruiken binnen het katholicisme aan te kaarten en het opkomend protestantis me een halt toe te roepen Hij beschouwde het als zijn taak om ketterij tegen te gaan." De twee werken zij n op het ogenblik te be wonderen in de hal van het Hulster stads kantoor, waar de Kring sinds kort een per manente vitrine tot de beschikking heeft. De boeken bevinden zich in uitstekende staat, de één is gebonden in kalfsleer, de ander in karton. Na expositie zullen de boeken op aanvraag ter inzage liggen, zij het onder strenge begeleiding en toezicht van de bibliothecaris van De Vier Am bachten, die over ze zal waken als een kloek over haar kuikens. door René Hoonhorst HULST - Het staat nog niet vast dat meubelbedrijf Morres zijn deuren opent op eerste paasdag en eerste pinksterdag. De ge meenteraad van Hulst heeft weliswaar de Verordening Win keltijden aangepast, maar de directie overlegt nog met de on dernemingsraad over de daad werkelijke openstelling. Eind deze maand wordt een beslis sing genomen, liet woordvoer der J. Goossen donderdag we ten. Goossen noemde een brief van de PvdA-fractie met een oproep om 'iets te doen aan het ontevre den gevoel van medewerkers over de extra openstelling' dan ook prematuur. Hij bevestigde dat Morres er, net als overigens de ondernemersvereniging Hulst Reynaertstad, bij het ge meentebestuur op heeft aange drongen om de openstellingstij den te verruimen. „Met dat verzoek reageerden we op vra- gen van onze klanten of we ook niet op eerste paasdag en eerste pinksterdag open konden zijn. Veel mensen zien op dat soort dagen het bezoek aan een meu belwinkel als een uitje en omdat ze bij verschillende andere za ken wel terecht kunnen, ston den er de laatste jaren bij ons nogal eens wat klanten voor een dichte deur." Draagvlak Hoewel de meerderheid van de gemeenteraad in december toe stemming gaf voor het winkelen op de twee feestdagen, betekent dat niet direct dat het meubel bedrijf van die mogelijkheid ge bruik maakt, stelt de directie woordvoerder. „Voor de kerst is al eens met de OR gesproken over openstelling op de twee feestdagen. Toen is afgesproken dat met het managementteam wordt gesproken en dat de on dernemingsraad het draagvlak voor het werken op eerste pink sterdag en eerste paasdag on derzoekt Aan het eind van deze maand volgt opnieuw overleg, waarna de knoop zal worden doorgehakt Goossen benadrukt dat in een bedrijf van de omvang van Mor res altijd rekening wordt gehou den met de standpunten van de ondernemingsraad. „Dat kan ook niet anders, want dat is ge woon bij wet verplicht. De vraag van de PvdA om extra aandacht en overleg lijkt me dan ook wat prematuur." De PvdA ging overigens vorige maand akkoord met de verrui ming van de openingstijden De fractie was zich ei-van bewust dat niet iedereen daar even blij mee zou zijn, maar meende dat de 'gemeenteraad niet als vak bond moet fungeren'. Mensen die een dagje uit willen, staan op eerste paas- en eerste pinkster dag in Hulst voor dichte deuren en de Hulster winkeliers kun nen niet aan de in verschillende branches steeds populairder wordende themadagen mee doen, stelden de sociaal-demo craten. Hulst moet met die ontwikkeling mee en het ge meentebestuur moet daarvoor voorwaarden scheppen. Boven dien kunnen ondernemers zelf beslissen of ze al dan niet de winkeldeuren openen, betoogde fractievoorzitter P. Plasschaert. SLUIS - Burgemeester C. J. van Liere van Sluis-Aardenburg is danig in het ongerief geraakt. Woensdagmiddag had hij zo als gebruikelijk zijn op maat gemaakte fiets geplaatst aan de achterzijde van het stadhuis. Toen Van Liere zich na kantoor uren weer huiswaarts wilde begeven, was zijn vervoermiddel gestolen. De burgemeester moet zich nu per auto verplaatsen in zijn gemeente. Van Liere, zelf niet verlegen om een stunt, looft tweehonderd euro uit voor degene die de tip verstrekt die leidt tot opsporing van het uit de kluiten gewassen rijwiel. MIDDELBURG - Officier van justitie C. Fetter eiste donder dag voor de rechtbank in Middelburg dat een 30-jarige vrouw uit Terneuzen alsnog een gevangenisstraf van vijf weken uit zit. De Terneuzense had haar dienstverlening niet afgemaakt. Van de 214 uur resteerde nog 74 uur onbetaalde arbeid die ze zou moeten verrichten. De vrouw zei het niet eens te zijn met de werkplek die haar door het ZCAD was toegewezen. ..Ik moest in het opvanghuis voor verslaafden werken, terwijl ik zelf voor dealen ben opgepakt." Zij krijgt methadon ver strekt. Volgens de officier was ze haar afspraken tot vier keer toe niet nagekomen. De vrouw had zelf in het opvanghuis ge woond, maar is inmiddels verhuisd naar een woning in de bin nenstad. De rechtbank doet 20 januari uitspraak. SLUIS - In de Vlaamse kustgemeente Knokke-Heist, net over de grens bij Sluis, wordt een skipiste aangelegd. De piste ver rijst op het terrein van een voomalige stortplaats, vlakbij de landsgrens. Volgens burgemeester C. J. van Liere kan ook Sluis-Aardenburg profijt trekken van de voorziening. „Het verblijf aan de kust wordt er aantrekkelijker door. zeker in rustige periodes." De publiekstrekker is een privé-initiatief en vergt een investering van tien miljoen gulden. TERNEUZEN - De politie heeft donderdagmiddag een 42-ja- rige man uit Biervliet aangehouden, omdat hij vanaf februari 1996 op verschillende plaatsen in Terneuzen op straat heroïne zou hebben verkocht. Na een onderzoek in zijn woning trof de politie 120 gram harddrugs aan. De verdachte zit vast in het politiebureau en moet op vrijdag 8 januari voor de rechter commissaris verschijnen. BATH - Het Finse vrachtschip Trenden is donderdag aan het eind van de ochtend bij boei 74, halverwege tussen Bath en Antwerpen, aan de grond gelopen. De oorzaak daarvan waren roerproblemen. Dankzij het opkomend tij kwam het schip rond drie uur weer vlot en kon het zijn weg vervolgen. De Trenden (3826 bruto registerton) was onderweg van Antwer pen naar zee en had geen gevaarlijke lading aan boord. AXEL - De huurders die deze week een orangeriewoning in Axel betrokken, krijgen tweehonderd gulden omdat hun wo ning nog niet helemaal gereed was bij oplevering. De Regio nale Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwvereniging, de ver huurder, en de aannemer schenken dat bedrag aan de eerste vijftien huurders bij wijze van 'financiële compensatie'. De afgelopen dagen moest onder meer nog wat schilderwerk worden gedaan en nieuwe isolatie onder de zonnecollector panelen worden aangebracht. Daarnaast waren de woningen niet aangeveegd. Sommige bewoners lieten weten dat ze het onredelijk vonden dat ze direct huur moesten betalen. TERNEUZEN - Langs de Ter neuzense zeedijk heeft deze week vermoedelijk een dieren hater vergif gestrooid. Een 49- jarige man uit Terneuzen liet gisteravond zijn hond uit op de gewraakte plaats. Het dier, een boxer, werd later thuis onwel en overleed enkele minuten later. De boxer werd voor sectie over gebracht naar de Utrechtse uni versiteit. Waarschijnlijk heeft het beest het gif strychnine bin nengekregen, een uiterst agres sief middel dat doorgaans wordt gebruikt als rattengif. Tot nu toe hebben de verschil lende dierenartsen in de buurt nog geen meldingen gekregen van andere voorvallen. Dierenarts J. de Vos in Terneu zen meent dat het vrijwel zeker om vergiftiging gaat. Wanneer een dier het goedje inslikt, krijgt het zeer snel last van krampen en verlammingsverschijnselen. Binnen enkele minuten kan het beest overlijden doordat de hartspier verlamd raakt. De gemeente Terneuzen heeft op het terrein waar de hond werd uitgelaten,een waarschu wingsbord geplaatst. Morgen ochtend zal gemeentepersoneel het dijkvak uitkammen om te AARDENBURG - Al vierhon derd landbouwers, loonspui- ters, distributeurs en fruitkwe kers uit Zeeuws-Vlaanderen hebben deze week bijscholings- lessen gekregen over gewasbe schermingsmiddelen bij Firma Van Overloop in Aardenburg. Zij hebben deze opfriscursus nodig omdat de Plantenziekte- kundige Dienst (PD) hen zonder bijscholing geen nieuwe spuitli- centie verleent De meeste licenties lopen af in 2001 en worden niet automa tisch verlengd, maar moeten op nieuw worden aangevraagd. Daarvoor is bijscholing noodza kelijk. Volgen de boeren de les sen niet, dan moeten de meesten van hen opnieuw examen afleg gen en daar voelen ze niet veel voor. In Aardenburg hebben ze de mogelijkheid in twee dagdelen hun kennis weer op te halen en nieuwe technieken te leren. In de grote loods van Van Overloop zijn speciaal voor de cursus ge deelten omgetoverd tot klaslo kalen en een instructielokaal waar de modernste machines op spuitgebied staan opgesteld. onderzoeken of er verdachte botjes of andere lokkertjes met gif te vinden zijn. Het veld is speciaal bestemd voor het uitla ten van huisdieren. De eigenaar van de boxer sprak zijn ongerustheid uit over spe lende kinderen. Die zouden in aanraking kunnen komen met eventueel gif met alle gevolgen van dien. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen wil ruim 7,5 ton be schikbaar stellen voor de verbe tering van de Langestraat in Hoek. Eerder was al bijna twee ton uitgetrokken voor snel heidsremmers en ruim ander halve ton voor de reparatie van de riolering. Voor het gelijktijdig opknappen van de straat wil de gemeente nog ruim vier ton extra geven. De driekwart miljoen moeten komen uit het rekenoverschot (zes ton) van 1997. Ruim twee ton daarvan was gereserveerd voor een nieuwe veegwagen, maar die aanschaf is uitgesteld. Voor de resterend benodigde middelen (187.500 gulden) zal de gemeente putten uit de alge mene reserve. De bewoners. Dorpsbelangen Hoek en de openbare school Op Weg hebben positief gereageerd op het extra krediet. De commissie ruimte lijke ordening vergadert op 19 januari om 19.30 over het plan. HOEK Jazzconcert - In café De Molen hoek in Hoek wordt zondag middag 10 januari een jazzcon cert verzorgd door Philippe Dechassoix. Deze jazzviolist wordt bijgestaan door Roney Verbiest op accordeon, Aad Ver steeg op drums en Mario Ver- mandel op bas. Het optreden be gint om 15.00 uur. (Advertentie) vanaf 9 jan. korting tot 50% DE NOBELÜiüER oosrsrroor 8 domburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 45