Jacht op lagere premies PZC Loterijmiljonair moet afgeschermd worden Kamer eist betere runderregistratie Kopers trendy baby-driewieler slaan advies in de wind Ambtenaren boos op VNO-NCW binnenland Druk bij verzekeraars Politie arresteert spoorsaboteur NewMetropolis krijgt adempauze Zwembad weert mannen in strijd tegen pedofilie Personeel AzG klaagt over top Beslag op woningen directie Aajo Geen cassatie Tjoelker-zaak Haitink benoemd tot eredirigent De Rijk preses GroenLinks Biografie van Hermans komt in maart uit GroenLinks wijst koop Duitse kernenergie af vrijdag 8 januari 1999 door Alex Bogers tin PEN HAAG - Verzekerden zijn massaal op zoek gegaan naar een goedkopere ziektekosten verzekering. De verzekeraars worden momenteel overstelpt met verzoeken om informatie en offertes. Anoz Verzekeringen krijgt drie keer zoveel verzoe ken om informatie als normaal en de CZ Groep meldt 20 pro- tg] cent meer activiteit .Volgens de verschillende verze keraars zijn klanten geschrok- n, ken van de forse premieverho gingen waarover zij eind vorig jaar werden geïnformeerd. De verhogingen lopen uiteen van 7 q tot 15 procent. Aangezien de Verzekerden tot een maand na d de verhoging vrij zijn om over te m stappen, begonnen ze volgens Jan Hol van VGZ deze week een ee beetje rond te bellen. De verhoging van de premies is volgens de verzekeraars nodig door de gestegen kosten van me dische behandelingen. Hier naast hebben de ziekenfonds verzekerden een verdubbeling van de nominale premie voor de an, kiezen gekregen door de af schaffing van de eigen bijdrage. De verzekeraars betalen deze kosten nu weer zelf, maar reke nen die wel door aan de klanten. De verzekeraars hadden de zoektochten van de consumen ten aan zien komen en springen hierop in met extra reclame-in spanningen. Zo stelt Monique van der Ven namens FBTO ieder uur op de televisie dat iedereen zich een ziektekostenverzeke ring moeten kunnen veroorlo ven. De Tilburgse CZ Groep grijpt de gelegenheid aan om middels een advertentiecam pagne ook in de Achterhoek vaste grond onder de voeten te krijgen. Volgens Sicco Louw, woord voerder van de Consumenten bond, heeft het rondkijken naar goedkopere verzekeraars altijd zin. ,,De premies zijn gemiddeld 10 procent hoger geworden, maar er zijn er ook die met 15 of 20 procent zijn gestegen. Als mensen nu massaal naar goed kopere verzekeraars gaan zou het kunnen dat de anderen hun premies verlagen, dat is de kracht van de concurrentie." GPD Het aanbrengen van een oormerk bij een kalf. foto Ed Oudenaarden/ANP TILBURG - De spoorwegpolitie heeft een 31-jarige man uit Tilburg aangehouden die ruim drie jaar het spoorwegverkeer in Nederland, met name Brabant en Limburg, in gevaar heeft gebracht. De Tilbur- ger stal en verplaatste bakenzenders die langs spoorlijnen staan om veiligheidsberiehten en noodoproepen door te geven. Volgens persofficier Corten van het Openbaar Ministerie in Breda zijn als gevolg daarvan geen treinongelukken gebeurd. Wel liepen verschillende treinen vertraging op. Op welke schaal dat was, kon Corten niet zeggen. De schade wordt geschat op minimaal enkele onnen. In totaal zijn enkele tientallen zenders gestolen waarvan ilechts een paar onderdelen bij de man zijn teruggevonden. ajj De Tilburger heeft bekend, maar volgens Corten gaf hij geen motief foor zijn handelen. De man is niet werkzaam bij de NS of een andere poorweginstantie la de eei-ste diefstallen werd in 1996 een speciaal opsporingsteam jeformeerd, maar het duurde toch nog tot dinsdag voor de Tilburger ton worden aangehouden. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Er worden veel te veel fouten gemaakt met de registratie van koeien door het gebruik van oormerken. De spoorloze verdwijning van en kele honderdduizenden koei en uit het registratiesysteem is veeleer te wijten aan die fou ten dan aan fraude of opzet. Dit heeft PvdA-Kamerlid H. Waalkens, zelf rundveehou der, gisteren gezegd. Waalkens toonde zich onaan genaam verrast door de be kendmaking deze week dat koeien door een falend regi- stratiebeleid op grote schaal 'zoek' zijn. Ook zouden bui tenlandse runderen worden voorzien van Nederlandse oorflappen. Het opsporen van dieren met een ziekte, zoals BSE, wordt daardoor ernstig bemoeilijkt. „Ik wil van de staatssecretaris van Landbouw de verzekering dat het aantal fouten met dit systeem omlaag gaat. Ik ben niet tevreden als het voor 98 procent blijkt te werken. Dat is onvoldoende", aldus de PvdA'er. WD-landbouwwoordvoerder G. Oplaat vindt dat staatsse cretaris Faber eerst op haar ministerie orde op zaken moet stellen. Hij vroeg al in novem ber opheldering over de kwes tie. De CD A-Kamerleden Van Ar- denne en Eisses hebben inmid dels nieuwe vragen gesteld aan Faber. De Tweede Kamer debatteert binnenkort met de bewindsheden van Landbouw over de registratie. J. Kodde, tweede voorzitter van de vakgroep veehouderij van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZL- TO), zei gisteren dat alles in het werk moet worden gesteld om het Identificatie- en Regi stratiesysteem voor de runde ren waterdicht te krijgen. De veehouderij heeft er het groot ste belang bij dat het systeem met de gele oormerken perfect functioneert, aldus Kodde. De Algemene Inspectie Dienst (AID) heeft het ministerie van Landbouw laten weten dat een aantal illegaal ingevoerde runderen een Nederlands oor merk draagt. Met het registra tiesysteem is geknoeid door een aantal slachterijen, ex portbedrijven en destructie bedrijven. Volgens Kodde is er geen abso lute garantie te geven dat er geen koeien, die leden aan BSE, zijn geslacht en zo bij ie mand op het bord zijn geko men. Rond de vijf runderen waarbij in Nederland BSE werd geconstateerd, zijn niet alle runderen getraceerd die ermee in aanraking zijn ge weest. Kodde: „Maar de kans dat er dieren zijn geslacht die BSE hadden, is wel enorm gering. Bij de slacht wordt ieder dier gecontroleerd door de Keu ringsdienst van Waren. Sinds 1990 is de keuring van het voer dat koeien krijgen zwaar ver scherpt. Ook dat heeft de kans op BSE heel sterk doen afne men. Dat neemt niet weg dat het I&R-systeem moet woi'den verbeterd. Het is er niet voor niets." GPD door Wim Vonk DEN HAAG - De fabrikant vertelt het de winkelier, de verkoper aan de klant en het staat ook in de gebruiksaanwij zing: pas op met gebruik van auto stoeltjes voor baby's op de trendy en veel verkochte driewielers. Maar veel ouders negeren dat advies. Bij Out door Baby Cars in Naarden, produ cent van de Easywalker, weten ze waarom: „Ze willen gewoon niet ach ter zo'n truttige kinderwagen lopen." Medewerkers van de kraamzorg en fysiothex-apeuten waarschuwen voor vervoer van jonge baby's in de stoere kar met de grote wielen. Dat gebeurt meestal door een autostoeltje boven op de wagen te plaatsen. Totdat baby's stevig en zelfstandig kunnen zitten, brengt dat risico's met zich mee. De rug- en nekspieren zijn de eerste zes tot negen maanden nog niet voldoen de ontwikkeld. Zuigelingen moeten zoveel mogelijk plat liggen, zodat de spieren voldoende steun krijgen. Bij Outdoor, producent van 'terrein buggy's', is dat een bekend verhaal. „Wij vertellen dat heel goed aan de winkeliers", zegt woordvoerster D. Floore. „En de verkopers geven het door aan hun klanten. Maar in de praktijk blijkt dat veel ouders deze raad in de wind slaan. Een slechte zaak, maai- de verantwoox-ding ligt bij de oudei'sWij krijgen de indruk dat ze gewoon niet achter zo'n truttige kin derwagen willen lopen. Bovendien stuurt en rijdt de nieuwe buggy heel lekker Maar, met de voorlichting aan de consument is niets mis." Floore stelt dat met de baby best korte ritjes kunnen worden gemaakt. „Bij voorbeeld om even boodschappen te doen. Lange wandelingen raden wij af." Dat onderschrijft ook kindei'fy- siotherapeut M. Lentze: „Mijn advies is: niet te jong, niet te lang en altijd goed opletten of de baby stevig zit." Outdoor Baby Cai's maakt nog geen speciale reiswieg, die net als een auto stoeltje op de Easywalker kan worden gezet en waai'in baby's wel kunnen liggen. De reiswiegen voor de driewie lers zijn nog maar koit op de markt. Floore:Waarom dat niet eerder is ge beurd? Omdat de Easywalker bedoeld is voor jonge kinderen die al kunnen zitten. Met dereiswieg reageren fabri- kanen op de ontwikkeling dat steeds meer oudei's de nieuwe buggy's ook voor hele jonge baby's willen gebrui ken." Bij Outdoor zijn ze blij dat kraamzorg en fysiotherapie waai'schuwen. Extx'a voox-lichting komt goed uit, want de belangstelling voor de Easywalker groeit nog steeds. Dit jaar worden naar verwachting weer duizenden exemplaren vex-kocht. GPD loor Ferdi Schrooten )EN HAAG - Nederlandse lote- ijen moeten in een gedragscode /astleggen dat ze de identiteit van winnaars van miljoenen- prijzen geheimhouden. De Staatsloterij wil toestanden als iu Teteringen voorkomen. Daar heeft een 63-jarige weduwe dreigtelefoontjes ontvangen, t zij tijdens een recht streekse televisie-uitzending op oudejaarsavond te horen kreeg dat ze 4,2 miljoen gulden in de Postcodeloterij had gewonnen. Volgens de Staatslotex-ij brengt een voorval als in Teteringen al le loterijen en andere kansspe len in diski'ediet. Holland Casi no en de Bank Giro Loterij steunen daarom het voorstel om de identiteit van prijswinnaars geheim te houden. Maar de 'ostcodeloterij voelt helemaal niks voor een gedragscode. „De belangen van onze winnaars worden met de grootste zorg vuldigheid behax-tigd", zegt di recteur R. van der Giessen. „In acht jaar tijd hebben wij vijftig miljoen gulden uitgereikt. On der de winnaars kunt u bijna niemand vinden die tegen zijn of haar zin op de televisie komt." 'De Staatsloterij ziet dat anders. „Wij bedrijven geen commercie over de ruggen van prijswin naar-s en wij kiezen dus ook niet voor emotionele televisie met de winnaars pontificaal in beeld, zoals de Postcodeloterij. Want door de winnaars tijdens een li ve-uitzending op televisie te vex-rassen met een prijs van een paar milj oen verkoop j e natuur lijk wel meer loten", zegt woordvoerder A de Lange van de Staatsloterij. Toestemming Net als de Bank Giro Loterij en Holland Casino houdt de Staatslotex-ij de identiteit van grote winnaars geheim. „Als ex- een pi'ijs valt van boven de vijf miljoen, dan maken we zelfs niet eens het verkooppunt van het winnende lot bekend", aldus De Lange. De Sufa, de organisa tie achter de Bank Giro Loterij, en Holland Casino verstrekken alleen gegevens over de win naars als die daar toestemming voor geven. De Staatsloterij ne geert dit soort verzoeken stee vast. „Je moet mensen niet in de vex-legenheid brengen. Prijs winnaars doen alles op het mo ment dat ze hebben gewonnen, omdat ze bang zijn dat ze anders de prijs niet krijgen. De impact van foto's en televisie beseffen mensen pas later. De Teteringense winnares van de Postcodemiljoenen, die tijde lijk elders woont, is zelf niet be reikbaar, Volgens M. Bom, haar huisvriend en woordvoex-der, heeft de kersvei-se miljonaire de afgelopen dagen diverse dreig telefoontjes gehad. Haar huis is inmiddels beveiligd tegen in brekers. De winnaars van 15,2 miljoen gulden aan de Bei'ken- laai-, de straat waar de 23,8 mil joen gulden mocht worden ver deeld, hebben volgens Bom uit voox-zorg hun dochter meegeno men op vakantie. „De Postcode loterij heeft die vakantie voor ze geregeld. Het was netjes ge weest als ze zoiets ook voor mijn huisvriendin hadden gedaan." Bom vindt de werkwijze van de Postcodeloterij achteraf niet fraai. „Het gaat xne net iets te ver. Ik was erbij toen zij eex-st te hox-en kreeg dat ze een auto had gewonnen. Dat bleek een trucje om haar met andere winnaars naar een centraal punt te halen waar opeens Ron Brandsteder binnen kwam met camera's en de miljoenenpxijzen. Tja, wat moetje dan?" Directeur Van der Giessen van de Postcodeloterij geeft toe dat de latere miljonairs met een smoes zijn binnengehaald. GPD Een als Newton verklede medewerker van NewMetropolis (op de achtergrond) huilt uit bij een politie agent. foto Raymond Rutting/ANP doorCarine Neefjes en Thea van Beek AMSTERDAM - Het noodlij dende wetenschapscentrum NewMetropolis in Amsterdam kan mogelijk worden gered door producent Joop van den Ende of het Van der Valk horecaconcern. Deze twee bedrijven worden achter de schermen genoemd als belangrijkste kandidaten voor een eventuele overname. De overheid komt niet met vol doende geld over de brug om het museum uit de financiële pro blemen te halen. De overheid stelde gisteren voor een periode van chie maanden een overlevingskrediet van 1,3 van onze redactie binnenland SOEST - Volwassenen die in hun eentje willen zwemmen, zijn op woensdagmiddag niet meer welkom in het Soester zwembad Aqua Indoor. Op deze speciale kindermiddag mogen ouderen alleen vei'gezeld van een minder jarige zwem men. Aqua Indoor hoopt zo pedofielen te weren. Het zwem bad wox-dt gemiddeld zo'n drie keer per jaar geconfronteerd met volwassenen die zich ver lekkeren aan de aanwezigheid van kleine kinderen. Aqua In- door heeft vorig jaar twee man nen betrapt. Eén man toonde zijn geslachtsdeel op de glij baan, de ander betastte zichzelf in het bijzijn van. minderjari gen. „In dat soort situaties kun je al leen achteraf ingrijpen", stelt J. Schoormans, teamleider van de badmeesters in Aqua Indoor. „Daar willen we nu vanaf. We hebben besloten volwassenen die zonder kind naar Aqua In- door komen op woensdagmid dag niet meer binnen te laten." A Timmerman, hoofd bedrijfs voering van Sportfondsen Ne derland, noemt het initiatief 'interessant'. Spoxtfondsen be heert 113 baden in Nedei'landen is daarmee de grootste. „Ik zie het echter niet als dé oplossing om handtastelijkheid te voor komen. Een pedofiel meldt zich natuurlijk niet keurig op woensdagmiddag aan de poort. Ook op de drukke zondag of in de zomermaanden kan er nog van alles gebeuren." GPD miljoen gulden beschikbaar. Dit bedrag is onvoldoende om de opgelopen schuld van 10 mil joen gulden te betalen. Vanwege het miljoenentekoxi is het onvermijdelijk dat spoedig bij de rechtbank sui'seance wox-dt aangevraagd. De recht bank zal dan een bewindvoer der aanstellen Inmiddels zijn al vijftig perso neelsleden op non-actief ge steld. Zo'n veertig medewerkers trokken gisteren naar Den Haag om steun te vragen bij ministers Hermans van Onderwijs en Jor- ritsma van Economische Zaken. Samen met de gemeente Am sterdam zegden zij 1,3 miljoen gulden toe. Daai'door kan New Metropolis aan het IJ nog drie maanden voor het publiek open blijven. GPD AMSTERDAM - Het personeel van Artsen zonder Gi-enzen is ontevreden over de leiding van de hulporganisatie. Uit een in tern onderzoek blijkt dat driekwart van de medewei'kers vindt dat het management niet in staat is om goed leiding te geven. Maar volgens directeur L. Winkler is het beeld in het onderzoek, dat een jaar geleden is uitgevoerd, 'gedateerd'. Het ondeixoek zou over twee weken officieel worden gepre senteerd, maar kwam gisteren voortijdig in de publiciteit. Twintig procent van de medewei'kers meldde in februari vo rig jaar zo snel mogelijk een baan te willen buiten AzG en nog eens 55 procent wilde binnen twee jaar weg. Over een gebrek aan duidelijke doelen klaagde 82 procent. Volgens de directeur is de situatie inmiddels veranderd. ANP BEST - De cui'ator in het faillissement van het omstreden bus bedrijf Aajo Toure in Best heeft beslag laten leggen op de wo ningen van twee van de drie directeui'en. Een toux'ingcar van de Brabantse onderneming veroorzaakte vorig jaar zomer in het Franse Montelimar een ongeluk waardoor zeven mensen om het leven kwamen, onder wie drie Nederlandei's Het Franse justitiële onderzoek naar de oorzaak daarvan loopt nog. Daarbij wordt met name gekeken naar het rijge drag van de chauffeur, die wellicht te hard heeft gereden. Ook in Nederland loopt een ondex*zoek tegen Aajo Tours. Justitie verdenkt het bedrijf ervan dat het meerdere keren het rijtij denbesluit heeft overtreden. ANP LEEUWARDEN - De tweede hoofdverdachte in de Tjoelker- zaak gaat niet in cassatie bij de Hoge Raad. De 28-jarige man uit Stiens werd door het gei'echtshof veroordeeld tot 30 maan den gevangenissti'af wegens zware mishandeling met de dood van Meindert Tjoelker als gevolg. De rechtbank veroordeelde de man eerder voor openlijke geweldpleging. „Mijn cliënt vindt dat te lang gaan duren", aldus advocaat Snorn. Eerder deze week besloot de andere hoofdverdachte wel in cassatie te gaantegen het vonnis. Zijn advocaat komt in verweer tegen de verzwaarde tenlastelegging. ANP AMSTERDAM - Bernard Haitink is benoemd tot eredirigent van het Koninklijk Concertgebouworkest. Het is voor het eerst dat het orkest die titel verleent. Haitink (69) krijgt de on derscheiding voor zijn grote verdiensten voor het orkest. Haitink maakte in 1956 zijn debuut. Na enkele jaren samen met Eugen Jochum, kreeg hij in 1963 alleen de leiding over het orkest. Haitink bleef chefdirigent tot april 1988. Haitink is vorig jaar door koningin Beatrix onderscheiden met de Eremedaille voor Kunst en Wetenschap in de Huisorde van Oranje. Hij is sinds 1988 muzikaal directeur van de Royal Opera in Londen. ANP DEN HAAG - Oud-journaliste Mirjam de Rijk wordt de nieu we partijvoorzitter van GroenLinks. De kandidatencommis- sie die haar voordraagt, is vorig jaar aan het werk gezet door het partijbestuur nadat de toenmalige voorzitter Ab Harre wijn naar de Tweede Kamer vei*trok. De leden van Groen Links moeten de benoeming van De Rijk nog beki'achtigen tijdens het partijcongx-es van 5 en 6 februari in Rotterdam. De door het partijbestuur voorgedragen kandidaat moest het aanvankelijk opnemen tegen de huidige waarnemend vooi- zitter Mai'jan Brouwer. Zij had zichzelf, samen met het Doornse gemeentei'aadslid Henk Brandei'horst, ook gekandi deerd voor de vacature. Na de unanieme vooi'di'acht van de kandidatencommissie ti'ok Brouwer zich echter terug. GPD door Sylvia Marmelstein DEN HAAG - De werkgevers vereniging VNO-NCW heeft zich de woede op de hals ge haald van de ambtenaren. H. Blankert, voorman van de werkgevers, zei gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak dat de ambtenaren 'niet zo moeten zeuren over hun lage salaris'. Hij i'iep het kabinet op om de lo nen laag te houden en voet bij stuk te houden tijdens de lopen de CAO-ondei'handelingen. Het kabinet biedt een loonsverho ging van rond de 2 procent, maar de bonden eisen 3,5 of meex'. „Waar bemoeit die man zich mee", bxiest AbvaKabo-voor- zitter C. Vrins. „Die Blankert heeft helemaal geen verstand van wat er in de collectieve sec tor leeft. De salarissen in onze sector lopen erg achter op de lo nen in de marktsectoren-. Dat willen we gelijktrekken." Blankert vindt echter dat hij het volste x-echt heeft om zich in het openbaar met de ambtenaren- CAO's te bemoeien. „De uit komsten van deze CAO's zijn cruciaal voor de loonkostenont wikkeling in het hele land." De ambtenaren bijten dit jaar na melijk het spits af van het CAO- seizoen en zetten daarmee de toon voor andere CAO's. Dat de salarissen van het over heidspersoneel achterlopen op de rest van Nedex'land wil er bij de werkgevers niet in. „De amb tenaren hebben massaal een kortere werkweek gekregen en dat kost ook geld. Ze hebben die loonsverhoging dus gekregen in de vorm van tijd." Deze uitspraak maakt Vidns nog woester „Die i36-uiige werk week was nodig om banen te redden. In de collectieve sector hebben we tenminste onze ver antwoordelijkheid genomen door de wex'kloosheid te lijf te gaan met arbeidsduurverkor- tmg. Dat kunnen we van de werkgevers in de markt - die Blankei*t dus vertegenwoordigd - niet zeggen. Daar hebben werkgevers veelal geweigei'd om de werkweek te verkoiien." GPD DEN HAAG - GroenLinks is er tegen dat de Nederlandse Spoorwegen in Duitsland kern energie 'inkopen'. Zo komt via de achterdeur kernenergie het land binnen, terwijl Nederland besloten heeft geen kerncentra les voor stroom te bouwen. Maandag werd bekend dat de NS stroom zullen inkopen in bij het Duitse Preussen Elektra. Dat bedrijf produceert stroom met onder meer zeven kerncen trales en vier sterk vervuilende bi'uinkoolcentrales. „Wij willen geen kerncentrales, maar vervolgens liberaliseren wij eerst de NS en dan de elek- triciteitsmarkt zodat het oude staatsbedrijf nu Duitse kern energie afneemt", aldus de Ka merleden Vos en Van der Steen hoven. Dat is een 'ongewenst gevolg' van de liberahsei'ing van de elektriciteitsmai'kt, die groot- verbruikers de mogelijkheid biedt in het buitenland stroom in te kopen. De NS zullen niet het enige bedrijf zijn dat kern energie uit het buitenland gaat importeren. Nederland onder mijnt daaxmee zijn eigen mi lieubeleid, aldus Gi'oenLinks. GPD (Advertentie) UTRECHT - De eerste grote biografie van de in 1995 overle den schrijver W.F. Hermans ver schijnt in maart. Tijdens deBoe- kcnweek komt het werk in de winkels. Het is van de hand van de journalist Hans van Straten. Van Straten heeft zijn biografie 'Hermans, zijn tijd, zijn werk, zijn leven' geschreven zonder de medewerking van de familie van de auteur. D ie heeft plannen om zelf met een geautoriseerde uitgave van Hermans brieven te komen. ANP Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3