Lions verguld met winst Zeecu StartRente Zeeuwse slopers te klein voor buitenlandse auto's PZC zeeland vrijdag 8 januari 1999 s 18 Ad Stouten BV Boer is bietenberg eindelijk kwijt Sportopleidingen in Goes en Rotterdam bundelen krachten d Personeel EPZ wil betere vertrekregeling Opbrengst voldoende voor renovatie vakantiehuis gehandicapten Demonstratie rozesnoeien Gemeente Schouwen-Duiveland UITNODIGING Nissan. Je blijft erin rijden. AUTOBEDRIJF VAN DUKE Gevraagd: Parttime herenkapster HERI 0111-412613 mt door Willem van Dam ZIERIKZEE - De Zeecu-actie op Schouwen-Duiveland heeft netto 30.000 tot 35.000 gulden gulden opgebracht. Dat is ruim 5000 gulden meer dan het streefbedrag. Bruto leverde de actie ongeveer 90.000 gulden op. Woordvoerder A Ruijten- berg van de Lions Club Schou wen-Duiveland maakte die Vergif aan Terneuzense zeedijk wordt hond fataal TERNEUZEN - Langs de Ter neuzense zeedijk heeft deze week vermoedelijk een dieren hater vergif gestrooid. Een 49- jarige man uit Terneuzen liet gisteravond zijn hond uit op de gewraakte plaats. Het dier, een boxer, werd later thuis onwel en overleed enkele minuten later. De boxer werd voor sectie over gebracht naar de Utrechtse uni versiteit. Waarschijnlijk heeft het beest het gif strychnine bin nengekregen, een uiterst agres sief middel dat doorgaans wordt gebruikt als rattengif. Dierenarts J. de Vos in Terneu zen meent dat het vrijwel zeker om vergiftiging gaat.Binnen en kele minuten na inslikken kan het beest overlijden doordat de hartspier verlamd raakt. (voorlopige) eindresultaten donderdag bekend. Ruijtenberg toonde zich gister middag zeer verguld met de op brengst. „Het is een hartstikke leuk bedrag." Het geld wordt gebruikt voor de renovatie van een vakantiewoning voor ge handicapten op het vakantie park Aquadelta in Bruinisse. Volgens Ruijtenberg is de op brengst van de actie vermoede lijk voldoende om de opknap beurt van de vakantiewoning geheel te kunnen bekostigen. Ter gelegenheid van de viering van 750 stadsrechten Zierikzee liet de Lions Club Schouwen- Duiveland in april van het vorig jaar een speciale munt uitbren gen: de Zeecu. De munt verte genwoordigde een waarde van KATS - De Nederlandse Rozen- vereniging houdt zaterdag 20 maart een snoeidemonstratie in de Zeeuwse Rozentuin aan de Groenweg in Kats. Wie wil weten hoe verschillende soorten rozen moeten worden gesnoeid, doet er goed aan een schone, scherpe snoeischaar mee te brengen, evenals laarzen en regenkleding. De Zeeuwse Rozentuin in Kats is van 14.00 tot 16.00 uur open voor snoei- lustigen. vijf gulden en werd tot eind 1998 in een groot aantal winkels op Schouwen-Duiveland als be taalmiddel geaccepteerd. De Lions Club ging ex-van uit dat veel toeristen de munt niet als betaalmiddel zouden gebrui ken, maar als souvenir mee naar huis zouden nemen. Verzamelaars In totaal werden 50.000 munten in omloop gebi-acht. Daarvan bleven er een kleine 20.000 in de door Maurits Sep BORSSELE - Het personeel van de kolen- en kerncentrale in Borssele is ontevreden over de vertrekregeling voor werkne mers die elders een baan vinden. De vakbonden CFO en AbvaKa bo zijn door hun achterban te ruggestuurd naar de onderhan delingstafel om over dit punt opnieuw te onderhandelen. Als de directie de regeling niet aan past, zullen de CFO-leden het sociaal plan in zijn geheel afwij zen. Een nipte meerderheid van de AbvaKabo-leden stemde op voorhand al voor het plan. De Elektriciteits Productie maatschappij Zuid-Nederland (EPZ) kondigde vorig jaar okto ber aan dat voor 2001 viei-hon- derdvande in totaal 1500 banen worden geschrapt. EPZ exploi teert behalve de kolen- en de poi-temonees van toei-isten en verzamelaars 'hangen'. Dat le verde de Lions bruto ongeveer 90.000 gulden op. Met aftrek van de kosten (het aankopen van de munten, promotie-acti viteiten, foldermatei'iaal, BTW) resteert een netto-opbi-engst van ruim 30 mille. Bij de aan vang van de actie mikte de Lions Club Schouwen-Duiveland op een eindi-esultaat van ongeveer 25.000 gulden. Ruijtenberg is uiterst tevreden kerncentrale in Borssele ener giecentrales in Maasbi-acht en Geertruidenberg. Het hoofd kantoor staat in Eindhoven. Over één punt in het sociaal plan waren de bonden niet hele maal tevreden toen zij eind no vember met de EPZ-directie een akkoord bereikten: de regeling voor mensen die een andere baan moeten zoeken. Ook de personeelsleden hebben moeite met dit punt in het sociaal plan. „In veel gevallen zal extern werk moeten worden gevonden. De meerderheid van onze leden vindt dat de regeling voor deze mensen te slecht is ten opzichte van de regeling voor mensen die wel bij EPZ kunnen blijven werken, maar voor een andere werkgever, de zogenoemde outplacement", legde CFO-be- stuurder P. Kamps dondei-dag- avond na de laatste ledenraad- over het verloop van de actie. In eerste instantie werden er 30.000 Zeecu's in omloop ge bracht. De vraag naar de specia le herdenkingsmunt was echter zo gi'oot, dat er nog eens 20.000 extra werden geslagenRuij ten- berg kon gisteren niet aangeven hoeveel middenstanders aan de actie hebben meegedaan. Dat varieerde per kern. In Zierikzee en Renesse bijvoorbeeld haak ten veel winkeliers op de actie in. In Haamstede daarentegen pleging uit. „Mij is een grote mate van solidariteit opgeval len en dat is verheugend. Loonverschil Werknemei-s die een andere baan vinden, maar er in salaris tot 25 procent op achteimit gaan, komen in aanmerking voor een aanvulling door EPZ tot honderd procent van hun huidige loon. De directie is be- reid het verschil in salaris gedu rende vijf jaar aan te vullen. Het personeel vindt dat te kort, „Bo vendien is in het sociaal plan voor deze mensen geen pensi oenreparatie opgenomen en daar is men het niet mee eens", voegt Kamps (CFO) daaraan toe. Volgens Kamps eist het perso- door Miriam van der Schot MIDDELBURG - De honderd vijftig ton afgekeurde suiker bieten van Jan Kwekkeboom in Middelburg zijn donderdag te gen betaling door afnemer Sui kerunie opgehaald. De bieten, die halverwege december zijn gerooid, werden twee weken la ter afgekeurd vanwege de vorst. Volgens Kwekkeboom waren de bieten goed, maar kwam de af nemer ze niet op tijd ophalen. De bieten worden nu naar Put- tershoek gebracht waar ze wor den vernietigd. Na de afkeuring zag het ernaar uit dat Kwekkeboom met de bieten op zijn erf zou blijven zit ten. Zijn poging om de suiker- werd nauwelijks meegedaan. Ruijtenberg bei-treurt dat niet in alle winkeliers op Schouwen- Duiveland insprongen op de Zeecu-actie; sommigen vonden de munt teveel op een rijksdaal der lijken, wat aan de kassa soms tot verwarring leidde, an- deren hadden geen zin toeristen voortdurend uit te leggen welk doel de Zeecu diende. „Het is jammer dat ze niet allemaal hebben meegedaan, maar ik be grijp het wel." neel echt niet het onderste uit de kan. „Het sociaal plan is niet he lemaal afgewezen, maar moet op dit ene punt woi-den aange past. Daar gaan we nu over pi-a- ten." J. van Rijsingen (AbvaKabo) was niet verrast over de uitslag van de ledenraadplegingen. „We hebben het sociaal plan neutraal voorgelegd en vervol gens voldoende ai'gumenten kunnen aandragen om de men sen ex-van te overtuigen dat het een goed en evenwichtig ak koord is. We gaan dus nog wel praten over de vertrekregeling en ook over de regeling voor 55- plussers. Onze leden willen op kox-te termijn weten welke men sen daarvan gebruik kunnen maken." bieten bij een andere afnemer onder te brengen, mislukte. De Middelburger dreigde een forse milieuboete te krijgen als de bieten over een maand op zijn erf zouden rotten. Hoewel Kwekkeboom blij is dat de bietenberg voor zijn koeien stal nu weg is, is hij niet tevre den over de manier waarop. Het laten weghalen kost hem vijf tien gulden per ton. Oogstschade Wel kreeg Kwekkeboom van de Suikerunie te horen dat hij kan proberen de opruimingskosten te verhalen bij de regeling voor oogstschade. „Sinds kort vallen bieten ook onder die regeling, maar hoe het precies zit en of de- door Luc Oggel GOES - De opleiding Sport en Bewegen van het ROC Zeeland en de Rotterdamse versie van die opleiding van het Albeda College gaan samenwerken. In het Goese stadhuis werd dat donderdag bekrachtigd. De voorzitters van de colleges van bestuur van beide opleidingexx, respectievelijk A Buijs en P. Boekhoud, zetten hun handte kening in het bijzijn van burge meester D. J. van der Zaag. In de overeenkomst is geregeld dat 105 leerlingen uxt Rotter dam het eex-ste jaar van de MBO-opleiding Spoi*t en Bewe gen, beter bekend als CIOS, in Rotterdam kunnen doorlopen. Deze leerlingen zijn relatief erg jong en vinden Goes nog te ver om hun opleiding daar te begin nen. De leerlingen kunnen zich op deze manier nog dicht bij hxiis zich voorbereiden op ver dere scholing bij Sport en Bewe gen. De 105 leerlingen worden al wel door het Albeda College bij het CIOS in Goes ingeschre ven en komen in aanmerking voor een verlengd traject van de driejarige opleiding. Vanaf het tweede leerjaar volgen ze de op leiding in Goes. Door de over eenkomst groeit het aantal leer lingen aan het CIOS naar 610. De samenwex-king is overigens niet geheel nieuw. Beide oplei- ze situatie onder oogstschade valt, weten ze bij de Suikex-unie ook niet. Maar als ik er wel voor in aanmerking kom, heb ik nog te maken met een eigen risico van dex-tig procent." Dat per centage geldt volgens de Mid delburger ook voor de bieten die eerder gerooid zijn. Die partij is wel normaal vei-werkt. In totaal zou de gedupeerde boer vijf a zesduizend gulden kunnen te rugkrijgen. „Dat is voldoende om de loonwerker van te beta len." Hoewel Kwekkeboom inmid dels alsnog de officiële bevesti ging van de afgekeurde partij binnen heeft, is hij nog niet te vreden. „Ik wil dat de Suiker unie de verantwoordelijkheid dingen wisselden al een aantal jax-en kennis uit, en mede dooi de licentie van het ROC en de toch al goede samenwerking, lag het voor de hand deze te for- maliseren. School met visie Het ROC wil hét instituut vooi sport en bewegen worden voor Zuid-West-Nederland, zei be- stuursvoorzitter A Buijs van he; ROC. Daarin voelt het ROC ziet gesterkt door het Albeda Colle- ge, volgens Buijs 'een school me; visie, die bovendien sterk maat schappelijk gericht is'. Buijj sloot zich aan bij Van der Zaag die eerder het economische be lang van de samenwerking vooi de gemeente Goes aanhaalde „Ik ben blij dat het MBO nu no« structux-eler aanwezig zal zijn Als je als gemeente economisch overeind wil blijven, is het aai kunnen bieden van goed onder wijs daarbij van groot belang', aldus de burgemeester. Het is df bedoeling dat er nog dit jaar be gonnen gaat worden met de bouw van een zogenaamde 'unilocatie' in Goes, die plaats moet gaan bieden aan zo'n 340C leerlingen onder de paraplu vat het ROC. Buijs' Rottex-damse collega B Boekhoud zag de ondertekening als 'een klein feestje': „Deze on dertekening is het eex-ste puntn een ontwikkelingslijn. op zich neemt door tegen mij fc zeggen dat het inderdaad hut fout is dat mijn bieten niet goeo zijn. Trouwens, ze zijn wel goed Bij het ophalen van de bieten gingen er nog een paar stuk en toen konden we zien dat ze nog steeds mooi waren." Kwekkeboom kan het zelf alle maal nog nauwelijks geloven, „Als ik het mezelf zo hoor, sta ik er steeds vex-baasd over. In de eerste plaats komt het bijna nooit voor dat een partij wordt afgekeurd vanwege de vorst en in de tweede plaats ben ik de enige bietenboer op Walcheren die dit is overkomen. Als het zó ex-g was met de vox-st, hadden andere boeren hetzelfde moeten hebben." door Jeroen Vliegenberg VLISSINGEN - De 'stroom' van buiten landse autowrakken naar Nederland waarover de PZC gisteren berichtte, blijkt in Zeeland niet veel meer dan een stroompje te zijn. Daarvoor zijn de slope rijen te kleinschalig. Ook zijn er in Zeeland nauwelijks bedrijven die de bui tenlandse sloopauto's niet volgens de mi lieuregels verwerken. „Dat is in Zeeland niet aan de orde", zegt K. Meijler, hoofd afdeling milieuhygiëne van de provincie. „Ik denk dat er in de provincie eerder meer export clan import van buitenlandse auto's bestaat. De pro- vincie verleent de slopex-ijen vergunnin gen en voert controles uit wanneer bedrij ven over meer dan tien autowrakken beschikken. Hebben ze er minder, dan is de gemeente verantwoordelijk. Ik schat dat er hier momenteel zo'n 25 'provincia le' - zeg maar legale - slopers zij n. Autosloperij Eindeweg in's-Heer Arends- kerke heeft over het algemeen geen bui- terxlandse sloopauto's. Volgens eigenaar Van Doezelaar gebeurt dat in Zeeland nauwelijks. Hij denkt dat sloperijen in het grensgebied veel meer buitenlandse auto wrakken opkopen. Autosloper Ad Stouten uit Oosterland schat het aantal buitenlandse wrakken in zijn bedrijf op hooguit veertig per jaar „Daar zitten ook auto's tussen die uit de Schelde zijn gevist. Veel Belgische auto's. In de zomer een paar Franse en Duitse au to's, maar dan heb je het wel gehad. Alles gaat hier volgens de milieuregels. In de re gio Rotterdam zijn veel meer illegale slo perijen." Ook sloperij Hoogerwerf uit Bruinisse heeft nauwelijks meer dan veertig buiten landse auto's per jaar. „Die zijn bijna alle maal hier total-loss gereden. In het bui tenland halen doe ik niet, dat levert niets op. Ik vind dat het in Zeeland wel goed gaat", zegt eigenaar Hoogerwerf. „De provincie controleert regelmatig, maar ik heb nooit problemen gehad. Misschien wordt er in de buurt niet volgens de mi lieuregels gesloopt, maar dan gaat het om bedrijven die niet zijn aangesloten bij de branchevereniging Stiba, Autorecycling BV Nederland of de Vereniging van Auto recycling Bedrijven (VAB)." Schadeauto's In Nederland verwerken 250 geregistreer de sloopbedrijven ruim tachtig procent van alle autowrakken. Het Centraal Bu- x-eau voor de Statistiek schat dat jaarlijks een half miljoen auto's voor de sloop wor den aangeboden, waarvan vijf procent (25.000) uit de gx-ensoverschrijdende han del afkomstig is. De brancheorganisatie voor autodemontagebedrijven Stiba is sceptisch. „Ik waag het te betwijfelen of het wel om zoveel buitenlandse auto's gaat", zegt woordvoerder F. Van der Laar. „Vaak kopen Nederlandse slopex-ijen in het buitexiland jonge schadeauto's op en bx-engen ze naar Nederland. Die worden volgens Nederlandse regels gedemon teerd. Onze branche is schoon. Negentig procent van alle Nederlandse wrakken is schoon. Natuurlijk proberen we die laat ste tien procent ook nog te pakken. Van der Laar denkt dat er ophef om niets is ontstaan. „Er was nogal wat verkeerde bex-ichtgeving, waardoor de suggestie werd gewekt dat buitenlandse auto's veel geld opleveren. Voor losse onderdelen wel, maar voor de sloop ontvang je geen pre mie. Ik denk dat het probleem bij de sh- redderbedrijven zit. De helft van de aan voer uit het bxiitenland gaat rechtstreeks naar de shredders. Die maken de wrakken alleen maar vloeistofvrij. Wij halen on derdelen als glas, koplampen en bumpers er ook nog af." In ons land zijn 240 sloperijen aangeslo ten bij Stiba. Van der Laar: „We hebben het ministerie van Vrom gevraagd om de vergunningen en het toezicht centraal te houden. Als je de controle decentraliseert is het onoverzichtelijk. We moeten op ter mijn een landelijk, centx-aal afvalbeheer- plan hebben. Daar wordt aan gewex-kt." Mei dankbaarheid voor bewezen diensten melden wij dat de heer Henk Simons na 36 jaar per 1 januari 1999 in stilte is afgetreden als directeur van Schoonmaakbedrijf Simons B.V. De heer Henk Simons heeft bewust niet gekozen voor de veelal gebruikelijke afscheidsrecepties maar wil graag op deze manier zijn erkentelijkheid overbrengen voor het vertrouwen en de jarenlange samenwerking. Ook in de toekomst kunt u rekenen op dezelfde zoniet betere kwaliteit en service die u van ons gewend bent aangezien de bedrijfsvoering ongewijzigd zal worden voortgezet door de heer Louis A A. van Overbeeke, die sinds 1992 als mededirecteur actief betrokken is bij de leiding van het bedrijf. Als bedrijf en persoonlijk wensen wij Henk Simons, zijn vrouw, kinderen en kleinkind een goede en gezonde toekomst toe. Schoonmaakbedrijf Eg LU CL O CC LU I— LU O Q 2 LU CC LU h- CC LU O WORXS Peter van de Zande Beleid voor gezondheid In- Outdoor Sport r- Bewegingsprogramma's Fl1, Fun O'S/O Peter van de Zande, (sport)fysiotherapeut, aerobic- en fitnessinstructeur is trendsetter en pio neer op het gebied van actief bewegen voor een betere gezondheid en medeontwikkelaar van het Fit, Fun Fysio concept. Instructie, educatie en verantwoord en met plezier bewegen zullen een belangrijke bijdrage le veren aan het welzijn en de gezondheid van de mens. Starten met fitness? Beginners aerobics? Starten met een gezonde, verantwoorde activiteit? Dynamische groepstrainingen voor iedereen Drie "ijzersterke" "swingende" Fitness Trainingsprogramma's Vanaf 11 januari kan er deelgenomen worden aan de voorjaarstraining 1999 (januari tot mei) 1. Aquafitness/aquarobics 2. Kracht/aerobic fitnesstraining Conditie en haltertraining op muziek, pump up the Jam 3. Backfun/fitnesstraining (plezier beleven aan je rug) Het nieuwe (educatieve) trainingsprogramma voor een sterke rug Conditie, vaardigheid- en krachttraining in groepsverband op muziek Mountainbiketraining en de cursus Inline skaten starten in april Informatie: Peter van de Zande. Tel. 0111-416809 (na 17.00 uur) PRESENTATIE NIEUWBOUW GEMEENTEHUIS MAANDAG 11 JANUARI 20.00 UUR IN THEATER MONDRAGON ZIERIKZEE (ingang Paardenstraat) Burgemeester en Wethouders nodigen inwoners en andere belangstellenden uit voor de presentatie van het voorlopig ontwerp voor het nieuw te bouwen gemeentehuis van Schouwen-Duiveland. Deze presentatie wordt verzorgd door hel Architectenbureau Rau Partners en het gemeentebestuur. Tijdens deze bijeenkomst kunt u uiteraard vragen ^stellen en suggesties, op- en aanmerkingen naar voren brengen. S A hypotheken vanaf informeer naar de speciale hypotheektarieven voor Poortambacht 1G nutsspaarbank S zierikzee havenpark 16 zierikzee 0111 414051 F3 NISSAN Kerkring 37 Nieuwerkerk 0111-641364 per direct Voor inlichtingen •Frans Jerhoev Nieuwe Bogerdstraat 39 Zierikzee Autodemontagebedrijf Verkoop van grote sortering gebruikte en nieuwe onderdelen. Inkoop van sloop- en schade-auto's Bij inname van uw sloopauto, afgifte van originele RDW vrijwanngsbewijs. Lid van Stiba A.R.N. Ringweg 1a - Oosterland Telefoon 0111-482130 De tonnen bieten, die enkele weken de toegang tot de koeienstal van boer Kwekkeboom versperden, worden alsnog door de Suikerunie op gehaald. foto Ruben Oreó Suikerunie haalt tegen betaling afgekeurde partij op

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 38