Strijd om behoud lijndienst ZWN Varkens wijken voor jamkokers Greet de Vries als burgemeester van Middelharnis geïnstalleerd PZC PZC Agri Groep krijgt geen toestemming extra mestopslag Scherp protest houdt uitbreiding winkels in Burgh niet tegen zeeland 17 Norm te hoog voor kleine kernen Oud-raadslid Bij de Vaate overleden Toelichting op ontwerp voor gemeentehuis Gestrand vrachtschip weer vlot Fiets burgemeester Sluis gestolen Motorrijder gewond bij ongeluk Skipiste verrijst net over grens Winkeldief met flinke buit gepakt Heteluchtkanon gestolen vanaf 9 jan. 50% DE NOBEL4ER vrijdag 8 januari 1999 doorAli Pankow Z1ERIKZEE - Wethouder C. W. Veerhoek van verkeer en ver voer maakt zich ernstige zorgen over het behoud van de ZWN buslijndiensten in de kleine ker nen op Schouwen-Duiveland niet minder dan vijftienhonderd inwoners. Die norm is te hoog voor een plattelandsprovincie als Zeeland, vindt Veerhoek en hij kondigt aan een sterke vuist te maken tegen het voornemen die norm op te nemen in de pro vinciale nota voor het openbaar vervoer. De wethouder zei dat donder- in de commissie ZIERIKZEE - Na een langduri ge ziekte is woensdag op 52-ja- rige leeftijd oud-gemeente raadslid M. A Bij de Vaate-Rozendaal overleden. Mevrouw Bij de Vaate zat na mens de fractie van het CDA van 1984 tot maart 1994 in de gemeenteraad van de voormali ge gemeente Zierikzee. In deze periode trad zij ook enige tijd op als fractievoorzitter. Sinds 1987 was zij bescherm vrouwe van de mijnenveger H M. Zierikzee. Zij toonde al tijd een warme belangstelling voor ontwikkelingen binnen de samenleving en had zitting in besturen van een groot aantal maatschappelijke organisaties. Zij was vice-voorzitter van de Raad van Toezicht van ver pleeghuis Cornelia in Zierikzee en van zorgcentrum Duinoord in Burgh-Haamstede. Ook maakte ze deel uit van het paro chiebestuur van de St. Willi- brorduskerk in Zierikzee. Ver der was zij oud-voorzitter van beleggersclub The Gamblers en bestuurslid van de stichting Zeeuwse Sportraad. De uitvaartdienst wordt zater- 9 januari om 10.30 uur ge houden in de Sint Willibrordus- kerk in Zierikzee, waarna aansluitend omstreeks 11.30 uur de begrafenis zal plaatsheb ben op de rooms-katholieke be graafplaats Sint Barbara aan de Grachtweg in Zierikzee. grondgebiedzaken, ruimtelijke ordening en economische zaken in Zierikzee. Veerhoek kant zich tegen het voornemen dat de ver voerder straks voor kernen met minder dan vijftienhonderd in woners de keus heeft tussen een reguliere lijnbus of een zoge naamd belbusje. Lijn 134 Voor Schouwen-Duiveland zou dat betekenen dat de lijndienst 134 in gevaar komt. Dat is de verbinding tussen Brouwersha ven en de Westhoek van Schou wen. Brouwershaven komt met het huidige inwonertal van 1459 nog het dichtst bij de voorgeno men norm. „Als er veertig inwo ners bijkomen op Brouwersha ven zijn we uit de zorgen, want dan moet er in elk geval een gro te bus rijden, die de andere ker nen dan ook meteen kan aan doen", zegt de wethouder. Vervoersmaatschappij ZWN heeft te kennen gegeven op dit moment absoluut niet van plan te zijn de lijn 134 te vervangen door belbusjes. Veerhoek wil echter toch meer zekerheid voor de toekomst en voorkomen dat de norm van vijftienhonderd bewoners inderdaad in de pro vinciale nota openbaar vervoer wordt opgenomen. De wethouder deelt niet de overtuiging van gedeputeerde J. I. Hennekeij dat belbusjes ZIERIKZEE - Architect Tho mas Rau van architectenbureau Rau Partners geeft maandag avond 11 januari in theater Mondragon in Zierikzee een toelichting op het voorlopig ontwerp voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis. Aan de hand van schetsen en fo tomateriaal legt Rau uit hoe hij tot dit ontwerp is gekomen. Het gemeentebestuur heeft in dertijd voor dit Amsterdamse architectenbureau gekozen om dat het ervaring heeft met de bouw van overheidsgebouwen op 'gevoelige' locaties en met duurzaam bouwen. De bijeenkomst begint om 20.00 Joor Ali Pankow ZERIKZEE - De meerderheid ran de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland is het eens met uitbreiding van de de tailhandel in Burgh. De com missie ruimtelijke ordening en economische zaken bracht dn- derdag een positief advies uit over de wijziging van het be stemmingsplan Burgh. Daar mee is voor de AH-supermarkt de weg vrij voor uitbreiding met een Etos-vestiging en kan pan nenkoekenmolen De Graan halm een eik-voorziening ver wezenlijken. Alleen de SGP-fractie wees het foorstel af en de fractie van GroenLinks was gisteravond niet vertegenwoordigd in de commissievergadering. Voor de commissieleden zich over het voorstel uitspraken, deden in sprekers in vaak emotionele be woordingen een dringend be- toep op de bestuurders 'hun rug rech t te houden' en geen uitbrei- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N. ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl eenzelfde kwaliteit bieden als de reguliere lijndiensten. ,,Ik moet er niet aan denken dat er in de toekomst geen grote gele bus sen meer naar Brouwershaven zouden rijden. Dat zou weer een voorziening zijn op Schouwen- Duiveland die verdwijnt." De provinciale commissie ver keer en vervoer behandelt maandag 11 januari de concept nota over de kwaliteit van het openbaar vervoer in Zeeland. In dat concept wordt uitgegaan van de gewraakte norm van vijftienhonderd inwoners Op boerderij De Stelle is al een complete jamkeuken ingericht. foto Marijke Folkertsma doorAli Pankow ZIERIKZEE - Bij boerderij De Stelle in Ouwerkerk maken tweehonderd mestvar- kens plaats voor fruitplukkers, jamkokers en droogbloemschikkers. Eigenaar W. Kuyper van De Stelle speelt in op de moge lijkheden van plattelandsvernieuwing en voegt recreatieve elementen aan zijn agra risch bedrijf toe. De commissie ruimtelijke ordening en economische zaken van de gemeente Schouwen-Duiveland sprak zich donder dagavond positief uit over uitvoering van de eerste fase van het bedrijfsplan voor De Stelle. Wel kreeg Kuyper het nadrukkelij ke signaal dat aan toestemming voor de eerste fase geen enkel recht kan worden ontleend voor plannen op langere termijn. Workshops In eerste instantie kunnen bezoekers straks bij De Stelle terecht voor het pluk ken van fruit, het bereiden van jam, het volgen van workshops bloemarrange- menten en een rondleiding over de boerde rij. In een later stadium wil Kuyper zijn activiteiten uitbreiden met kleinschalig kamperen en een theehuis en tenslotte voorziet het bedrijfsplan in de bouw van groepsaccommodatie en appartementen Zo ver wilde de commissie nog lang niet gaan. Voorlopig wordt de wet op de ruimtelijke ordening alleen aangepast om op de Stelle dagrecreatie mogelijk te maken. Dit boer derijproject hangt nauw samen met het project van de Stichting Caissons Óuwer- kerk. Door de gecombineerde aanvraag komen beide projecten in aanmerking voor een rijkssubsidie voor plattelands vernieuwing. ding van detailhandel in Burgh toe te staan. A Ossinga sprak namens de werkgroep Behoud Dorpsker nen Burgh en Haamstede. Hij verweet wethouder C. W. Veer hoek zich niet te houden aan eerder gedane uitspraken over de integrale uitvoering van het plan Burgh. Ossinga doelde op het feit dat de aanvraag voor de vestiging van een Verstheater inmiddels is teruggetrokken en het plan op dat punt nu is aange past. „Dat één ondernemer zich terugtrekt, mag niet tot gevolg hebben dat anderen daardoor gedupeerd raken", was daarop de reactie van de wethouder. Even uitgebreid als Ossinga be pleitte M. H. Cohen Stuart de zaak uit naam van de Vrienden van Westerschouwen. Hij om schreef de uitbreiding van de detailhandel in Burgh als 'het opdringen van financiële mach ten vanuit de steden naar het platteland'. Politieke moord Volgens hem is er sprake van 'politieke moord op de klein schaligheid van Burgh' als de plannen gerealiseerd worden. Mevrouw A M. J. van Holthe tot Echten-Boomsma sprak na mens de Ondernemersvereni ging Burgh-Haamstede. Even als L. Kik, eigenaar van een drogisterij in Haamstede, ver wees zij naar het rapport Ruimtelijke Economische Ont wikkeling dat in 1992 werd vastgesteld door de voormalige gemeente Westerschouwen. De uitbreiding in Burgh maakt vol gens hen ernstig inbreuk op de toen vaststelde richtlijnen voor de detailhandel. Wrevel De scherpe woorden van de di verse insprekers bleken wrevel op te wekken bij diverse com missieleden. De bestuurders zelf hadden weinig tijd nodig om tot een advies te komen. Ze toonden wel begrip voor het pleidooi van T. de Gelder na mens enkele omwonenden van de pannenkoekenmolen. Zij willen graag een aarden wal rond de elkweervoorziening die daar wordt aangelegd. Op verzoek van alle commissie leden zal wethouder Veerhoek nog eens nagaan of de aanleg van 45 extra parkeerplaatsen bij AH inderdaad genoeg zal zijn in relatie tot de vestiging van een Etos-drogisterij Greet de Vries-Hommes neemt plaats op de burgemeestersstoel van de gemeente Middelharnis, nadat haar de ambtsketen is omgehangen. foto Marijke Folkertsma Kritiek op sekse en kerkelijke ongebondenheid door Marcel Modde MIDDELHARNIS - Een mon daine vrouw, een echte burger moeder die bovendien weet hoe ze haar gemeente in de schijn werpers moet plaatsen. Een ver lies voor Schiermonnikoog en het Friese Nijefurd en dus onge twijfeld een aanwinst voor Middelharnis, zo schetsten be stuurders uit haar voormalige werkgebieden in een notedop de kwaliteiten van de 54-jarige Greet de Vries-Hommes. De gewezen Zeeuwse PvdA-ge- deputeerde werd donderdag tij dens een bijzondere raadsver gadering geïnstalleerd als de nieuwe burgemeester van de Flakkeese centrumgemeente Middelharnis. Dat gebeurde door het overdragen van de ambtsketting door loco-burge meester J. Slootweg. Zoals verwacht kwam er tijdens de plechtigheid kritiek van SGP fractievoorzitter K. van de Ket terij. De staatkundig gerefor meerden hebben uit principiële overtuiging bezwaar tegen vrouwen in een bestuurlijke functie. Van de Ketterij sprak zijn welkoms woord aan De Vries dan ook met gemengde ge voelens uit. temeer omdat hij had verwacht dat de kerkelijke gemeente na het vertrek van haar voorganger J. Sleunnk- Rabbinge (eveneens PvdA) op een man aan het roer mocht re kenen. „Dat is helaas niet ge beurd." Waardering Zijn PvdA-collega W. Hooijman plaatste de kanttekening van de coalitiegenoot ogenblikkelijk in het juiste perspectief. Want was het niet zo dat er alom waarde ring klonk bij het afscheid van Sleurmk, september vorig jaar, over de wijze waarop zij van 1988 tot aan haar vervroegd pensioen de gemeente had be stierd? Het 'vrouw-zijn' van de nieuwe burgemeester zette evenwel de toon van de druk be zochte bijeenkomst in het ge meentehuis. Ook al was die toon aanzienlijk milder, zo werd van verschillende kanten aangege ven, dan elf jaar geleden en on danks het feit dat RPF fractie voorzitter C. Hameeteman benadrukte dat het voor de ge meente democratischer en beter was geweest als er iemand van zijn signatuur tot burgemeester zou zijn benoemd. „We zijn be nieuwd naar uw culinaire acti viteiten. Want wat dat betreft zijn we hier behoorlijk ver wend", zo verwees Hameete man naar de kookkunst waar mee Sleurink haar bestuur graag verraste. De Vries liet de kritiek omtrent haar sekse en kerkelijke gezind heid langs zich heengaan. „Daar hebben we het samen in een ander verband nog wel eens over." Ze gaf aan als burgemees ter boven de partijen te willen staan en niet er tussenin, zoals Sleurink altijd heeft nage streefd. „Wanneer je tussen de partijen staat, moet je warmte koesteren voor iedereen. Boven de partijen staan betekent: dui delijkheid, zonder welke schijn van vooroordeel dan ook", kwam ze het oppositieüd P. van den Berg van Vooruitstrevend Dorpsbelang 78 bijvoorbaat te gemoet. Haar visie over de toekomst van Middelharnis hield de burge meester nog even voor zich. De BATH - Het Finse vrachtschip Trenden is donderdag aan het eind van de ochtend bij boei 74, halverwege tussen Bath en Antwerpen, aan de grond gelopen. De oorzaak daarvan waren roerproblemen. Dankzij het opkomend tij kwam het schip rond drie uur weer vlot en kon het zijn weg vervolgen. De Trenden (3826 bruto registerton) was onderweg van Antwer pen naar zee en had geen gevaarlijke lading aan boord. SLUIS - Burgemeester C. J. van Liere van Sluis-Aardenburg is danig in het ongerief geraakt. Woensdagmiddag had hij zo als gebruikelijk zijn op maat gemaakte fiets geplaatst aan de achterzijde van het stadhuis Toen Van Liere zich na kantoor uren weer huiswaarts wilde begeven, was zijn vervoermiddel gestolen.Van Liere. zelf niet verlegen om een stunt, looft t weehonderd euro uit voor degene die de tip verstrekt die leidt tot opsporing van het uit de kluiten gewassen rijwiel. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Een 43-jarige motorrijder uit Nieuwdorp is woensdagavond gewond geraakt aan zijn rug bij een eenzijdig ongeluk in Nieuw- en Sint Joosland. De man reed richting Arnemuiden en is vermoedelijk door een te hoge snelheid in een bocht van de dijk afgereden. De man is per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. De motor werd geheel vernield. SLUIS - In de Vlaamse kustgemeente Knokke-Heist. net over de grens bij Sluis, wordt een skipiste aangelegd. De piste ver rijst op het terrein van een voomalige stortplaats, vlakbij de landsgrens. Volgens burgemeester C. J. van Liere kan ook "Sluis-Aardenburg profijt trekken van de voorziening. „Het verblijf aan de kust wordt er aantrekkelijker door, zeker in rustige periodes." De publiekstrekker is een privé-initiatief en vergt een investering van tien miljoen gulden. MIDDELBURG - Een 38-jarige Middelburger is woensdag middag in de Herenstraat in Middelburg aangehouden voor diefstal De man werd betrapt toen hij in een winkel in de Lange Delft goederen die hij niet afrekende, in zijn jas stopte. Zijn kleding bleek vol te zitten met gestolen waar. De man verklaarde dat hij de spullen uil vier winkels had gestolen. Toen de man in de politieauto stapte, vielen er dertig stuks be stek uit zijn jas. Verder had hij onder meer enkele wekkers, een pan, shampoo en cosmetica gestolen. De waarde van de buit bedraagt ongeveer 600 gulden. De man verklaarde de diefstallen te hebben gepleegd omdat hij op de bank geen geld had kunnen opnemen De Middelburger is ingesloten Een 27-jarige Middelburger is dezelfde middag in een winkel aan de Pottenbakkerssingel in Middelburg aangehouden voor diefstalDe man stak een flesje bier in zijn zak zonder te betalen. Een winkelmedewerker zag dat. VLISSINGEN - Bij een bedrijf aan de Edisonweg in Vlissin- gen is in de nacht van woensdag op donderdag een hetelucht kanon gestolen. Bij de inbraak werd een deur geforceerd. De waarde van de buit is onbekend. In een recreatiewoning aan de Noordstraat in Domburg is woensdagmiddag een inbraak ontdekt. In de woning werden een flink aantal vernielingen aangerichtHet is nog onbekend of er iets is gestolen. De toegang tot de woning is verkregen door een deur te forceren. Vries wil zich eerst oriënteren op de precieze handel en wandel van haar nieuwe gemeente. Het CDA had bij monde van fractie voorzitter J. Dillingh duidelijk gemaakt dat Middelharnis fi nancieel in zwaar weer verkeert en onderstreepte de noodzaak van een behoudend beleid. Zuid-Holland Niet in de laatste plaats omdat loco-burgemeester Slootweg (SGP) tijdens zijn aandeel in de toespraken had laten blijken dat de gemeente klaar is voor de ontwikkeling van diverse pres tigieuze plannen. Daartoe hoort ook het intensiveren van de sa menwerking met de drie andere gemeenten op het Zuid-Hol landse eiland en het vernieuwen van de eigen bestuurlijke en ambtelijke structuur. „Of het ooit nog een Zeeuws eiland zal worden, ligt in de schoot van de toekomst", aldus voorzitter M. van Rossen van de burgemees terskring Voorne-Putten, Ro zenburg en Goeree-Overflak- kee. „Voorlopig gaan we uit van het regeerakkoord en daarin blijft het bij Zuid-Holland." doorAli Pankow ZIERIKZEE - Varkensmesterij Agri Groep Zeeland BV aan de Lange Blokweg in Zierikzee krijgt geen toestemming van de gemeente voor uitbreiding van mestopslag op het terrein bui ten de stallen. Het bedrijf kreeg in 1994 van de voormalige ge meente Zierikzee toestemming voor de opslag van 9600 kub mest in kelders onder de var kensstallen. Agri Groep heeft niet volledig gebruik gemaakt van hoeveelheid die toen was toegestaan. Tbt nu toe werd op slag voor maar 4000 kub mest gecreeerd. „Het overige deel willen we niet onder de stallen maar in aparte silo's naast die stallen opslaan", zegt bedrijfs leider H. van Dijk van de var kensmesterij aan de Lange Blokweg. Met die afwijking op de oor spronkelijke bouw- en milieu vergunning neemt de huidige gemeente Schouwen-Duive land geen genoegen. Bovendien heeft Agri Groep het recht op 9600 kub mestopslag verspeeld door niet binnen de wettelijk voorgeschreven termijn van drie jaar de totale capaciteit te realiseren. Van Dijk is verbolgen over de af wijzing van de gemeente. Te meer daar Agri Groep onlangs weer voor 'enkele tienduizen den guldens' heeft geïnvesteerd in verbetering van het systeem voor mestopslag. Die aanpas singen dwong de gemeente af, omdat de varkensmesterij vol gens de bevindingen van onder zoeksbureau TES evenmin vol deed aan de voorschriften van het zogenaamde groen-label. Nu de koel- en spoelsystemen zijn verbeterd, heeft bureau TES een positief rapport uitge bracht. Controles Er spelen meer problemen rond deze varkensmesterij. Bij ge meentelijke controles vorig jaar bleek er nogal wat mis te zijn. De bedrijfsvoering bij Agri Groep week op meerdere pun ten af van de in 1994 verstrekte bouw-en milieuvergunningen. De wet staat de gemeente in zo'n geval niet toe meteen drastisch daartegen op te treden De ge meente diende eerst te onder zoeken of de bestaande situatie gelegaliseerd kon worden. Agri Groep moest daartoe aangepas te bouw- en milieuaanvragen indienen. Inmiddels bestookten de bewo ners van Schuddebeurs de ge meente met klachten over de enorme stankoverlast die de varkensmesterij veroorzaakt. Zij verenigden zich in de actie groep 'Leefbaar Schuddebeurs' en dienden een groot aantal be zwaren in tegen de ontwerp-mi- lieuvergunning aan eigenaar M. Schepers van Agri Groep Zee land BV. Stank Wethouder G J. van de Velde- de Wilde onderschreef de klach ten over de stank. Ook zij meent dat de overlast veel erger is dan men normaliter bij een varkens mesterij kan verwachten. De wethouder liet ook daar een on derzoek naar doen door bureau TES. De preciese oorzaak van het euvel is nog steeds niet vast gesteld. Het gaat om een zeer scherpe geur die mogelijk wordt veroor zaakt door de voeding aan de varkens, door de wijze van aan- zuring van de mest of door de opslag in tanks buiten op het be drijfsterrein. De verwachting is overigens dat de onlangs door gevoerde aanpassingen van koel- en spoelsysteem niet veel effect zullen hebben op de stankoverlast Wethouder Van de Velde ver wacht dat de gemeente sowieso met gerechtelijke procedures te maken krijgt. De bewoners van Schuddebeurs hebben aange kondigd hun bezwaren zonodig tot aan de Raad van State door te voeren en Schepers heeft op voorhand laten weten niet ak koord te gaan met een gehele of gedeeltelijke afwijzing van de mi li euvergunni ng (Advertentie) korting tot oosrsrroor 8 domburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 37