Sociaal plan EPZ onvoldoende PZC Boer is bietenberg eindelijk kwijt Strijd om hofje in Middelburg nog niet beslecht Varkens wijken voor jamkokers Particulier mag drie woningen bouwen in Waarde Zeeuwse slopers te klein voor demontage buitenlandse auto's Nog geen klaarheid over komst vrieshuis zeeland 18 Personeel eist betere regeling voor vertrekkende medewerkers vrijdag 8 januari 1999 door Maurits Sep BORSSELE - Het personeel van de kolen- en kerncentrale in Borssele is ontevreden over de vertrekregeling voor werkne mers die elders een baan vinden. De vakbonden CFO en AbvaKa bo zijn door hun achterban te ruggestuurd naar de onderhan delingstafel om over dit punt opnieuw te onderhandelen. Als de directie de regeling niet aan past, zullen de CFO-leden het sociaal plan in zijn geheel afwij zen. Een nipte meerderheid van de AbvaKabo-leden stemde op voorhand al voor het plan. De Elektriciteits Productie maatschappij Zuid-Nederland (EPZ) kondigde vorig jaar okto ber aan dat voor 2001 vierhon derd van de in totaal 1500 banen worden geschrapt EPZ exploi teert behalve de kolen- en de kerncentrale in Borssele ener giecentrales in Maasbracht en Geertruidenberg. Het hoofd kantoor staat in Eindhoven Kerken halen kerstbomen op KAPELLE - De kerken van Ka- pelle en Biezelinge leveren een bijdrage aan de inzameling van kerstbomen. Zaterdag gaan tus sen de 75 en 100 vrijwilligers langs de deuren om de bomen op te halen, tegen een vergoeding van 2,50 gulden per stuk. Ook kunnen lege plastic statiegeld- flessen worden ingeleverd. De opbrengst is bestemd voor het Poolse kindertehuis Rodzinka. De ingezamelde kerstbomen worden versnipperd. Drankrijder aangehouden GOES - Een 42-jarige inwoner van de gemeente Reimerswaal werd in de nacht van woensdag op donderdag op de Van der Spiegelstraat in Goes betrapt op rijden onder invloed. De man scoorde bij de blaastest drie maal de toegestane hoeveel heid. Hij moest zijn rijbewijs in leveren en kreeg een rijverbod aan zeven uur. Over één punt in het sociaal plan waren de bonden niet hele maal tevreden toen zij eind no vember met de EPZ-directie een akkoord bereikten: de regeling voor mensen die een andere baan moeten zoeken. Juist op dit punt hebben de personeels leden ook moeite met het sociaal plan. „In veel gevallen zal extern werk moeten worden gevonden. De meerderheid van onze leden vindt dat de regeling voor deze mensen te slecht is ten opzichte van de regeling voor mensen die wel bij EPZ kunnen blijven werken, maar voor een andere werkgever, de zogenoemde outplacement", legde CFO-be- stuurder P. Kamps donderdag avond na de laatste ledenraad pleging uit. „Mij is een grote mate van solidariteit opgeval len en dat is verheugend." Loonverschil Werknemers die een andere baan vinden, maar er in salaris tot 25 procent op achteruit gaan, komen in aanmerking voor een aanvulling door EPZ tot honderd procent van hun huidige loon. De directie is be reid het verschil in salaris gedu rende vijf jaar aan te vullen. Het personeel vindt dat te kort. „Bo vendien is in het sociaal plan voor deze mensen geen pensi oenreparatie opgenomen en daar is men het niet mee eens", voegt Kamps (CFO) daaraan toe. Volgens Kamps eist het perso neel echt met het onderste uit de kan. „Het sociaal plan is niet he lemaal afgewezen, maar moet op dit ene punt worden aange past. Daar gaan we nu over pra ten." Neutraal J. van Rijsingen (AbvaKabo) was niet verrast over de uitslag van de ledenraadplegingen. „We hebben het sociaal plan neutraal voorgelegd en vervol gens voldoende argumenten kunnen aandragen om de men sen ervan te overtuigen dat het een goed en evenwichtig ak koord is. We gaan dus nog wel praten over de vertrekregeling en ook over de regeling voor 55- plussers. Onze leden willen op korte termijn weten welke men sen daarvan gebruik kunnen maken." De tonnen bieten, die enkele weken de toegang tot de koeienstal van boer Kvvekkeboom versperden, worden door Suikerunie opgehaald. foto Ruben Oreel Suikerunie haalt tegen betaling afgekeurde partij op door Miriam van der Schot MIDDELBURG - De honderd vijftig ton afgekeurde suiker bieten van Jan Kwekkeboom in Middelburg zijn donderdag te gen betaling door afnemer Sui kerunie opgehaald. De bieten, die halverwege december zijn gerooid, werden twee weken la ter afgekeurd vanwege de vorst. Volgens Kwekkeboom waren de bieten goed, maar kwam de af nemer ze niet op tijd ophalen. De bieten worden nu naar Put- tershoek gebracht waar ze waarschijnlijk worden vernie tigd. Na de afkeuring zag het ernaar uit dat Kwekkeboom met de bieten op zijn erf zou blijven zit ten. Zijn poging om de suiker bieten bij een andere afnemer onder te brengen, mislukte. De Middelburger dreigde een forse milieuboete te krijgen als de bieten over een maand op zijn erf zouden rotten. Hoewel Kwekkeboom blij is dat de bietenberg voor zijn koeien stal nu weg is, is hij niet tevre den over de manier waarop. Het laten weghalen kost hem vijf tien gulden per ton. Oogstschade Wel kreeg Kwekkeboom van de Suikerunie te horen dat hij kan proberen de opruimingskosten te verhalen bij de regeling voor oogstschade. „Sinds kort vallen bieten ook onder die regeling, maar hoe het precies zit en of de ze situatie onder oogstschade valt, weten ze bij de Suikerunie ook niet. Maar als ik er voor in aanmerking kom, heb ik nog te maken met een eigen risico van dertig procent." Dat percentage geldt volgens de Middelburger ook voor de bieten die eerder ge rooid zijn. Die partij is wel nor maal verwerkt. In totaal zou de gedupeerde boer vijf a zesdui zend gulden kunnen terugkrij gen, „Dat is voldoende om de loonwerker van te betalen." Hoewel Kwekkeboom inmid dels alsnog de officiële bevesti ging van de afgekeurde partij binnen heeft, is hij nog niet te vreden. „Ik wil dat de Suiker unie de verantwoordelijkheid door Ab van derSluis MIDDELBURG - De juridische strijd om het veelbesproken Hofje Onder den Toren in Mid delburg is nog lang niet be slecht. De commissie bezwaar- en beroepschriften behandelt donderdag 14 januari een rela tief oud bezwaarschrift van de twee bewoonsters B. J. Taver- ne-Kieboom en C. J. Jobse tegen de verkoop van het hofje aan projectontwikkelaar P. H. van den Bos. De gemeenteraad ging al in juni '96 akkoord met de verkoop. De commissie én het college van B en W verklaarde de bewoners eerst niet-ontvan- kelijk in hun bezwaar, maar de rechtbank vernietigde dat be sluit in '97. De commissie moet hun bezwaarschrift nu inhou delijk beoordelen. De twee bewoonsters voeren al sinds juli '96 een juridisch ge- vecht met de gemeente. Een maand daarvoor verkocht de Woningbouwvereniging Mid delburg (WVM) de twaalf wo ninkjes aan Van den Bos. Taver ne en Jobse stapten daarop naar de bestuursrechter om dat be sluit te laten schorsen. Zij von den en vinden namelijk dat de gemeente onvoldoende reke ning heeft gehouden met de be langen van de huurders van de woningen. Er had bijvoorbeeld meer overleg gevoerd moeten worden, Beperkt De rechtbankpresident wees dat verzoek in augustus '96 van de hand. Volgens hem is de rol van de gemeente beperkt. Die bekijkt alleen of met de verkoop van de woningen een financieel risico is gemoeid en of de volks- huisvestingsbelangen niet wor den geschaad. Daar was geen sprake van. Tegelijkertijd stapten de twee bewoonsters naar de plaatselij ke commissie bezwaar- en be roepschriften. Die adviseerde het college om Jobse en Taverne niet-ontvankelijk te verklaren in het bezwaarschrift. B en W namen dat advies over. De ver koop van het hofje was volgens het dagelijks gemeentebestuur namelijk een overeenkomst tus sen twee privaatrechtelijke par tijen, waarover de burgerrech ter een uitspraak moet doen en niét een bestuursrechter. Voorbereiding Het besluit van de gemeente raad om in te stemmen met de verkoop was slechts nodig ter voorbereiding op die privaat rechtelijke overeenkomst. In maart '97 stapten de bewoon sters opnieuw naar de recht bank in Middelburg, dit keer om het besluit van B en W aan te vechten dat zij niet-ontvanke lijk zijn in hun bezwaarschrift tegen de verkoop van het hofje. Die bepaalt in augustus van dat jaar dat de Jobse en Taverne wel degelijk gelijk hebben. Het col lege besluit daarop geen hoger beroep in te stellen tegen het be sluit van de rechtbank, maar de inhoud van het bezwaarschrift van de twee bewoonsters onge grond te verklaren. De advocaat van Jobse en Ta verne laat het daar niet bij zit ten en stapt in november vorig jaar opnieuw naar de rechter. Die bepaalt uiteindelijk op 2 de cember '98 dat de commissie be zwaar- en beroepschriften in de gemeente Middelburg het bezwaarschrift van de twee be woonsters wel degelijk inhou delijk moet beoordelen. De rechtbank vindt dat de commis sie bezwaar- en beroepschriften het college een duidelijk advies had moeten geven, toen zij in augustus '97 bepaalde dat de twee bewoonsters wel degelijk ontvankelijk zijn in hun bezwa ren. Die stukken ontbraken tij dens de laatste rechtszitting. Op 14 januari volgt een nieuwe hoorzitting over de verkoop van het hofje. Met dankbaarheid voor bewezen diensten melden wij dat de heer Henk Simons na 36 jaar per 1 januari 1999 in stilte is afgetreden als directeur van Schoonmaakbedrijf Simons B.V. De heer Henk Simons heeft bewust niet gekozen voor de veelal gebruikelijke afscheidsrecepties maar wil graag op deze manier zijn erkentelijkheid overbrengen voor het vertrouwen en de jarenlange samenwerking. Ook in de toekomst kunt u rekenen op dezelfde zoniet betere kwaliteit en service die u van ons gewend bent aangezien de bedrijfsvoering ongewijzigd zal worden voortgezet door de heer Louis A A. van Overbecke. die sinds 1992 als mededirecteur actief betrokken is bij de leiding van het bedrijf. Als bedrijf en persoonlijk wensen wij Henk Simons, zijn vrouw, kinderen en kleinkind een goede en gezonde toekomst toe. Schoonmaakbedrijf E3 Op boerderij De Stelle is al een complete jamkeuken ingericht. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Bij boerderij De Stelle in Ouwerkerk maken tweehonderd mest- varkens plaats voor fruitplukkers, jam kokers en droogbloemschikkers. Eige naar W. Kuyper van De Stelle speelt in op de mogelijkheden van plattelandsver nieuwing en voegt recreatieve elementen aan zijn agrarisch bedrijf toe. De commissie ruimtelijke ordening en economische zaken van de gemeente Schouwen-Duiveland sprak zich donder dagavond positief uit over uitvoering van de eerste fase van het bedrijfsplan voor De Stelle Wel kreeg Kuyper het nadrukkelij ke signaal dat aan toestemming voor de eerste fase geen enkel recht kan worden ontleend voor plannen op langere termijn Workshops In eerste instantie kunnen bezoekers straks bij De Stelle terecht voor het pluk ken van fruit, het bereiden van jam. het volgen van workshops bloemarrange- menten en een rondleiding over de boer derij In een later stadium wil Kuyper zijn activiteiten uitbreiden met kleinschalig kamperen en een theehuis en tenslotte voorziet het bedrijfsplan in de bouw van groepsaccommodatie en appartementen. Zo ver wilde de commissie nog lang niet gaan. Voorlopig wordt de wet op de ruimtelijke ordening alleen aangepast om op de Stelle dagrecreatie mogelijk te maken. Dit boer derijproject hangt nauw samen met het project van de Stichting Caissons Ouwer kerk. Door de gecombineerde aanvraag komen beide projecten in aanmerking voor een rijkssubsidie voor plattelands vernieuwing. op zich neemt door tegen mij te zeggen dat het inderdaad hun fout is dat mijn bieten niet goed zijn. Trouwens, ze zijn wel goed. Bij het ophalen van de bieten gingen er nog een paar stuk en toen konden we zien dat ze nog steeds mooi waren." Kwekkeboom kan het zelf alle maal nog nauwelijks geloven. „Als ik het mezelf zo hoor, sta ik er steeds verbaasd over. In de eerste plaats komt het bijna nooit voor dat een partij wordt afgekeurd vanwege de vorst en in de tweede plaats ben ik de enige bietenboer op Walcheren die dit is overkomen. Als het zó erg was met de vorst, hadden andere boeren hetzelfde moeten hebben." door Ingrid Huibers KRUININGEN - Waarde krijgt er langs de Weelweg drie wonin gen bij. Waardenaar D. Goud wiens bedrijf wordt verplaatst, gaat ze op het vrijkomende ter rein bouwen. Het voornemen van Goud zorgde donderdag avond in de commissie Wonen en Milieu van de gemeente Rei merswaal niet voor louter blijd schap. Het drietal woningen wordt namelijk wel van het to taal aantal woningen dat de ge meente van de provincie nog in Waarde mag bouwen, afgetrok ken. Dat is ook voor de dorpsraad van Waarde het zere punt. M. Koeman vroeg wethouder M. van Overloop namens deze dorpsraad het zogenoemde wo ningcontingent - een door de provincie vastgesteld maximaal aantal woningen dat een ge meente mag bouwen - nog eens bij laatsgenoemde instantie aan te kaarten. „Wij zijn niet tegen- de bouwplannen van Goud, in tegendeel wij zijn juist heel blij- met deze drie huizen, maar ze moeten niet van het woningcon tingent afgaan", zei Koeman. „Er mogen al zo weinig huizen worden gebouwd in Waarde." Het net door de provincie goed gekeurde bestemmingsplan dorpszicht Waarde voorziet de komende jaren in de bouw van totaal zeventien woningen. Acht in de komende twee jaar, zes in de twee jaar daarna en in de laatste twee jaar nog eens drie. De huizen van Goud moe ten in deze aantallen worden meegenomen. Iets wat gister avond door alle commissieleden werd betreurd. „Geen enkele partij is blij met de woningcon- tingering van de provincie", verwoordde J. P. Kramer (Be woners Belangen Reimerswaal) de gevoelens. „Maar de provin cie legt het ons nou eenmaal op. Toewijzing Deze nuchtere constatering kon de bezorgdheid over het plan bij C. J. Knuit (PvdA) niet wegne men. Hij maakte zich niet alleen druk over het aantal woningen dat er in het dorp gebouwd mag worden, maar ook over de toe wijzing van deze huizen. Vooral het feit dat de gemeente niks in de melk te brokkelen heeft bij de toewijzing van de woninge wanneer deze door een partieu lier gebouwd worden, baardi hem zorgen. „Straks wordt e een aantal dure woningen ge. bouwd waar helemaal gee Waardenaren in komen te wo nen".zeihij. Van Overloop voelde wel wa: voor het bezwaar van Knuit. Hi stelde voor toch nog eens go« na te denken over de uitgifte vai woningen. „Misschien zou vanuit volkshuisvesting regels kunnen opstellen voor deze uit gifte en ook voor bijvoorbeeli de prijscategorie van de wonin gen, anders worden er straks al leen nog maar hele dure huize gebouwd." Over de contingering was Va: Overloop kort: „We hebbe daarover destijds duidelijk ona mening laten horen bij de pro vincie. Bovendien loopt he door ons aangevraagde onder zoek van het Centraal Burea; voor de Statistiek naar de be volkingssamenstelling van dt gemeente nog." Aan de ham daarvan hoopt hij straks bij d provincie hard te kunnen ma ken dat er in Reimerswaal ee grotere behoefte aan nieuw woningen bestaat dan in andei gemeenten. De Vries-Hommes geïnstalleerd in Middelharnis MIDDEI.HARNIS - Een raoj daine vrouw, een echte burger moeder die bovendien weet hw ze haar gemeente in de schijn werpers moet plaatsen. Een verlies voor Schiermonnik oog en het Friese Nijefurd er dus ongetwijfeld een aanwins voor Middelharnis, zo schetster bestuurders uit haar voormali ge werkgebieden in een notedo de kwaliteiten van de 54-jarigi Greet de Vries-Hommes. De gewezen Zeeuwse PvdA-ge deputeerde werd donderdag tij dens een bijzondere raadsver gadering geïnstalleerd als d< nieuwe burgemeester van d( Flakkeese centrumgemeent Middelharnis. Dat gebeurd) door het overdragen van di ambtsketting door loco-burge meester J. Slootweg. door Jeroen Vliegenberg VLISSINGEN - De 'stroom' van buitenlandse autowrakken naar Nederland waarover de PZC gisteren berichtte, blijkt in Zeeland niet veel meer dan een stroompje te zijn. Daai*voor zijn de sloperijen te kleinschalig. Ook zijn er in Zeeland nauwe lijks bedrijven die de buiten landse sloopauto's niet volgens de milieuregels verwerken. „Dat is in Zeeland niet aan de orde", zegt K. Meijler, hoofd af deling milieuhygiëne van de provincie. „Ik denk dat er in de provincie eerder meer export dan import van buitenlandse auto's bestaat. De provincie ver leent de sloperijen vergunnin gen en voert controles uit wan neer bedrijven over meer dan tien autowrakken beschikken. Hebben ze er minder, dan is de gemeente verantwoordelijk. Ik schat dat er hier momenteel zo'n 25 'provinciale' - zeg maar lega le - slopers zijn." Autosloperij Eindeweg in's- Heer Arendskerke heeft over het algemeen geen buitenlandse sloopauto's. Volgens eigenaar Van Doezelaar gebeurt dat in Zeeland nauwelijks. Hij denkt dat sloperijen in het grensge bied veel meer buitenlandse au- towrakken opkopen. Autosloper Ad Stouten uit Oos- terland schat het aantal buto landse wrakken in zijn bedif op hooguit veertig per jaa „Daar zitten ook auto's tussa die uit de Schelde zijn gevist Veel Belgische auto's. In de zo mer een paar Franse en Duits auto's, maar dan heb je het wei gehad. Alles gaat hier volgens de milieuregels. In de regio Rot terdam zijn veel meer illegale sloperijen." Woordvoerder F. Van der Laai van de branchevereniging Stiba denkt dat er ophef om niets is ontstaan. „Er was nogal wat verkeerde berichtgeving, waar door de suggestie werd gewekt dat buitenlandse auto's veel geld opleveren. Voor losse on derdelen wel, maar voor sloop ontvang je geen premie. Ik denk dat het probleem bij de sh- redderbedrijven zit. De helft van de aanvoer uit het buiten land gaat rechtstreeks naar de shredders. Die maken de wrak ken alleen maar vloeistofvrij Wij halen onderdelen als glas. koplampen en bumpers er ook nog af." In ons land zijn 240 sloperijen aangesloten bij Stiba. Van der Laar: „We hebben het ministe rie van Vrom gevraagd om de vergunningen en het toezicht centraal te houden. Als je de controle decentraliseert is het onoverzichtelijk." door Ingrid Huibers KRUININGEN - Tot teleurstel ling van een groot aantal aan wezigen werd er donderdag avond tijdens de vergadering van de commissie wonen en mi lieu van de gemeente Reimers waal niets nieuws gezegd over de vestiging van een groot vries huis op bedrijventerrein de Nis- hoek in Kruiningen. Op de agenda was sprake van 'diverse ontwikkelingen' waarover de commissie mondeling geïnfor meerd zou worden. AardappeLfabrikant Lamb Weston Meijer wil op het bedrij venterrein graag een nieuw viieshuis bouwen. Deze hal zou wel zo'n dertig meter hoog moe ten worden. Resultaat is een bouwwerk vergelijkbaar met een twaalf verdiepingen tellend flatgebouw. Om deze uitbrei ding van het bedrijventerrein mogelijk te maken zou op ter mijn een achttal woningen aar. de Zanddijk, grenzend aan dt Nishoek, moeten verdwijnen. De commissie is nog verdeeld over de bouw van het vrieshuis De bewoners van de huizen aar de Zanddijk hebben inmiddels een advocaat in de arm geno men. Zij willen niet weg of wan neer dit onvermijdelijk zou blijken, alleen tegen een zeel adequate vergoeding. Daar zou Lamb Weston Meijer op zij» beurt weer aan moeten meebe talen. Wethouder M. van Overloop kon de commissie donderdag slechts meedelen dat er overleg is geweest met de bewoners var de huizen aan de Zanddijk met hun advocaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 32