Sportopleidingen werken samen PZC Op vrijwilligers moetje zuinig zijn Bezwaarmaakster eist dossiers op van gemeente Tholen PZC Huiveren bij medisch marteltuig Bouw supermarkt Kapelle stuit op protest van buurt Bouw 33 woningen in plan Koert Wolphaartsdijk zeeland 17 ROC Zeeland en Rotterdamse school bundelen krachten Gestrand vrachtschip weer vlot Fiets burgemeester Sluis gestolen Motorrijder gewond bij ongeluk Skipiste verrijst net over grens Winkeldief met flinke buit gepakt Blazers weg uit kledingzaak Fietstas weggenomen Hardrijders T DE NOBELAER Schouws oud-raadslid Bij de Vaate overleden vrijdag 8 januari 1999 rioor Luc Oqqel GOES - De opleiding Sport en Bewegen van het ROC Zeeland en de Rotterdamse versie van die opleiding van het Albeda College gaan samenwerken. In het Goese stadhuis werd dat donderdag bekrachtigd. De voorzitters van de colleges van bestuur van beide opleidingen, respectievelijk A Buijs en E Boekhoud, zetten hun handte kening in het bijzijn van burge meester D. J. van der Zaag. In de overeenkomst is geregeld dat 105 leerlingen uit Rotter dam het eerste jaar van de MBO-opleiding Sport en Bewe gen, beter bekend als CIOS, in Rotterdam kunnen doorlopen. Deze leerlingen zijn relatief erg jong en vinden Goes nog te ver om hun opleiding daar te begin nen. De leerlingen kunnen zich op deze manier nog dicht bij huis zich voorbereiden op ver dere scholing bij Sport en Bewe gen. De 105 leerlingen worden al wel door het Albeda College bij het CIOS in Goes ingeschre ven en komen in aanmerking voor een verlengd traject van de driejarige opleiding. Vanaf het tweede leerjaar volgen ze de op leiding in Goes. Door de over eenkomst groeit het aantal leer lingen aan het CIOS naar 610. Niet nieuw De samenwerking is overigens niet geheel nieuw. Beide oplei dingen wisselden al een aantal jaren kennis uit, en mede door de licentie van het ROC en de toch al goede samenwerking, lag het voor de hand deze te for maliseren. door Mieke van der Jagt WOLPHAARTSDIJK - Het Bouwbedrijf De Kok uit Bergen i Zoom gaat in het plan Koert in Wolphaartsdijk 33 woningen bouwen. Daarmee is het plan Koert tussen de burgemeester Koertstraat en de Molendijk na genoeg vol. De gemeente heeft oog vijf kavels uit te geven, waarvan er wellicht één of twee nog in tweeën gedeeld kunnen lorden. Het plan Koert, genoemd naar de boer die uiteindelijk de beno- grond heeft verkocht, geeft Wolphaartsdijk ten lange este de gelegenheid de achter- Stand eens in te halen. Al sedert aren is in het doip geen snipper iouwgrond meer beschikbaar, vlet het plan Koert is de ge- neente vijf jaar bezig geweest, nmiddels zijn ook losse inbrei- ingspercelen aangewezen, vaar lintbebouwing wordt op- evuld of vervangende nieuw- iouw kan worden gepleegd. )ok het plan Koert is een inbrei- lingsplannetje. Het ligt inge- Het ROC wil hèt instituut voor sport en bewegen worden voor Zuid-West-Nederland, zei be stuursvoorzitter A Buijs van het ROC. Daarin voelt het ROC zich gesterkt door het Albeda Colle ge, volgens Buijs 'een school met visie, die bovendien sterk maat schappelijk gericht is'. Buijs sloot zich aan bij Van der Zaag, die eerder het economische be lang van de samenwerking voor de gemeente Goes aanhaalde: ,,Ik ben blij dat het MBO nu nog structureler aanwezig zal zijn. Als je als gemeente economisch overeind wil blijven, is het aan kunnen bieden van goed onder wijs daarbij van groot belang", aldus de burgemeester Het is de bedoeling dat er nog dit jaar be gonnen gaat worden met de bouw van een zogenaamde 'unilocatie' in Goes, die plaats moet gaan bieden aan zo'n 3400 leerlingen onder de paraplu van het ROC. Buijs' Rotterdamse collega P. Boekhoud zag de ondertekening als 'een klein feestje': „Deze on dertekening is het eerste punt in een ontwikkelingslijn." sloten tussen de bebouwing van de Burgemeester Koertstraat en die van de Molendijk. Met de op vulling van het stuk landbouw grond krijgt de grens van de be bouwde kom kom een logischer verloop. Bouwbedrijf De Kok gaat twee typen woningen bouwen. Zeven vrijstaande woningen met gara ge komen aan de zuid-west- kant van het plan langs een nieuw aan te leggen straat die evenwijdig loopt met de Molen dijk en aan de westkant naar het noorden afbuigt en aansluit op de Burgemeester Koertstraat. Aan de westkant van het plan is een speelterrein gepland. Het binnenste deel van het plan wordt doormidden gesneden door een straat die loopt van de Burgemeester Koertstraat naar de nieuw aan de leggen straat. Daar komen in twee blokken 26 twee-onder-een-kap woningen die met garages geschakeld worden. De woningen hebben een piramide-vormig dak. In het plan komt een ontsluiting naar de Molendijk voor fiets- verkeer. Lisan Traas overhandigt namens vrijwilligers in het Borselse welzijnswerk een stapel handtekeningen aan burgemeester J. L. M. Mandos. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Zo'n 150 vrijwilligers van 73 organisa ties in de gemeente Borsele maken zich ernstige zorgen over de voorgenomen veran deringen in de organisatie van het welzijnswerk. Lisan Traas van het Kindervakantiewerk Baarland en omgeving, bood burgemeester J. L. M. Mandos gisterenavond een stapel handtekeningen aan. Dit ge beurde tijdens de gemeente raadsvergadering van Borsele inHeinkenszand. Traas legde uit dat de vrijwilli gers vrezen voor de onafhan kelijkheid van het welzijns werk. Het Borsels Orgaan voor Samenlevingsopbouw^ (BOS), dat alle 73 organisaties in meer of mindere mate ondersteunt, moet verdwijnen en de ge meente gaat de taken overne men. „Maar", redeneerde Traas, „een gemeenteambte naar moet het gemeentelijk beleid uitvoeren en dat kan weieens fricties geven ten op zichte van de belangen van vrijwilligers." Op vrijwilligers moet de gemeente juist zuinig zijn, want zij dragen het vrij willigerswerk. Het college beloofde de op merkingen over de onafhan kelijkheid ter harte te zullen nemen. BATH - Het Finse vrachtschip Trenden is donderdag aan het eind van de ochtend bij boei 74, halverwege tussen Bath en Antwerpen, aan de grond gelopen. De oorzaak daarvan waren roerproblemen. Dankzij het opkomend tij kwam het schip rond drie uur weer vlot en kon het zijn weg vervolgen. De Trenden (3826 bruto registerton) was onderweg van Antwer pen naar zee en had geen gevaarlijke lading aan boord. SLUIS - Burgemeester C. J van Liere van Sluis-Aardenburg is danig in het ongerief geraakt. Woensdagmiddag had hij zo als gebruikelijk zijn op maat gemaakte fiets geplaatst aan de achterzijde van het stadhuis. Toen Van Liere zich na kantoor uren weer huiswaarts wilde begeven, was zijn vervoermiddel gestolen.Van Liere looft tweehonderd euro uit voor degene die de tip verstrekt die leidt tot opsporing van het uit de klui ten gewassen rijwiel. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Een 43-jarige motorrijder uit Nieuwdorp is woensdagavond gewohd geraakt aan zijn rug bij een eenzijdig ongeluk in Nieuw- en Sint Joosland. De man reed richting Arnemuiden en is vermoedelijk door een te hoge snelheid in een bocht van de dijk afgereden. De man is per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. De motor werd geheel vernield. SLUIS - In de Vlaamse kustgemeente Knokke-Heist, net over de grens bij Sluis, wordt een skipiste aangelegd. De piste ver rijst op het terrein van een voomalige stortplaats, vlakbij de landsgrens. Volgens burgemeester C. J. van Liere kan ook Sluis-Aardenburg profijt trekken van de voorziening. De pu bliekstrekker is een privé-initiatief en vergt een investering van tien miljoen gulden. MIDDELBURG - Een 38-jarige Middelburger is woensdag middag in de Herenstraat in Middelburg aangehouden voor diefstal. De man werd betrapt toen hij in een winkel in de Lange Delft goederen die hij niet afrekende, in zijn jas stopte. Zijn kleding bleek vol te zitten met gestolen waar De man verklaarde dat hij de spullen uit vier winkels had gestolen. Toen de man in de politieauto stapte, vielen er dertig stuks bestek uit zijn jas. Verder had hij onder meer enkele wekkers, een pan, shampoo en cosmetica gestolen. De waarde van de buit bedraagt onge veer 600 gulden. GOES - Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op donderdag een grote hoeveelheid blazers gestolen uit een kle dingwinkel in de Lange Kerkstraat in Goes. Zij gooiden daar voor rond drie uur een van de ruiten in. De waarde van de kle ding is onbekend. De politie vraagt getuigen van de snelkraak zich te melden (0113-245000). VLISSINGEN - Een 78-jarige vrouw uit Vlissingen heeft woensdag aangifte gedaan van diefstal uit een fietstas in Vlis singen. De tas met daarin onder andere levensmiddelen en een leesbril, was onbeheerd achtergelaten aan de Oude Markt. Van de dader ontbreekt elk spoor. door Rolf Bosboom SINT-MAARTENSDIJK - C. J. Hendriksen-van der Horst uit Anna-Jacobapolder eist dat de gemeente Tholen haar zo snel mogelijk de dossierstukken toe stuurt waar ze al herhaaldelijk heeft gevraagd. Volgens mar houdt de gemeente de be- icheiden doelbewust achter. lerdag diende een hoorzit- ing naar aanleiding van een be waarschrift dat Hendriksen "J teeft ingediend. De zitting was I en besloten bijeenkomst. Wet- louder W. C. van Kempen CDA) beriep zich daarbij op en verordening van de gemeen- e. Ook na afloop wilde de wet- louder niet ingaan op de kwes- - ie. lendriksen heeft de gemeente legin september gevraagd om en aantal documenten die te naken hebben met de bouw van en varkensstal op Sint Philips- ind, enkele jaren geleden.De REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman R. Bosboom te Vlissingen: L. Fransen E L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis i K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl gemeente stuurde twee tekenin gen van een andere dan de ge vraagde datum op en presen teerde vervolgens daarvoor een rekening van 191 gulden. C. van Splunter-Noorthoek, die donderdag als gemachtigde van Hendriksen optrad, stelde tij dens de hoorzitting dat de ge vraagde stukken uit het dossier zijn verdwenen. Een ambtenaar zou volgens haar hebben toege geven het dossier te hebben 'ge screend'. „Het is voor u de taak deze stukken weer boven water te krijgen", zei Van Splunter in de richting van Van Kempen. Een andere ambtenaar zou vol gens Van Splunter tegenover PvdA-raadslid M. A J. van dei- Linde hebben beweerd dat de stukken zijn zoekgeraakt tij dens de verhuizing van de admi nistratie van de voormalige ge meente Sint Philipsland naar Tholen. Volgens Hendriksen kan dat niet waar zijn omdat zij in het bijzijn van getuigen, de stukken in het dossier heeft zien zitten 'alvorens dat gescreend werd'. Hendriksen wil ook dat de reke ning die de gemeente voor het opsturen van de (verkeerde) stukken heeft ingediend, onge daan wordt gemaakt. Het colle ge beslist over enkele weken over het bezwaarschrift. Als B en W het afwijzen, dan over weegt Hendriksen beroep in te stellen bij de rechtbank. GOES - Bij snelheidscontroles op de Ringbaan West en de Oranjeweg in Goes zijn gister ochtend en -middag in totaal 88 hardrijders betrapt. De politie controleerde op de wegen 1350 voertuigen. Advertentie vanaf 9 jan. korting tot 50% oosrsrroar 6 domburg Het echte beeld van toen: de röntgenafdeling van de rooms-katholieke zieneverpleging St. Joanna in Goes, foto gemeentearchief Goes door Mieke van der Jagt GOES - De afdeling Zuid- en Noord-Beve land van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Genees kunst viert het 150-jarig jubileum met een tentoonstelling van verouderd medisch in strumentarium in het Museum voor Zuid en Noord-Beveland in Goes. Van 12 januari tot en met 8 mei kunnen be zoekers van de tentoonstelling huiveren bij de gedachte dat hun grootouders en andere voorzaten van hun kwalen werden afgehol pen met de meest grove hulpmiddelen. De Stichting Medisch Farmaceutisch Museum De Griffioen in Delft, die zich ten doel stelt oud en in onbruik geraakt medisch instru mentarium te behouden en te exposeren, heeft de tentoonstelling samengesteld. Sommige voorwerpen treffen door hun mooie vormgeving, het degelijke materiaal en de duurzaamheid, maar andere schok ken door hun grote gelijkenis met martel werktuigen. Zo steekt het hedendaagse weggooimateriaal: papieren spuugbakjes, kartonnen piesporten, schril af tegen het tinnen, aardewerk en emaille vaatwerk van het ziekenhuis van vroeger. Amputaties Bij het gereedschap waarmee vroeger lede maten werden geamputeerd, moet je er ech ter niet aan denken dat ze nu nog zouden worden gebruikt. De tentoongestelde chi rurgische instrumenten zijn overigens veel gebruikt want amputeren was honderd jaar geleden nog schering en inslag. Steriliseren en desinfecteren is nog maar een goede ge woonte van de afgelopen eeuw. Bij de veel vuldig voorkomende wondinfecties was amputatie van het betreffende lichaams deel dikwijls de enige manier om de dood te voorkomen. Sommige van de tentoongestelde zaken zijn niet eens zo heel oud, maar doen toch een beetje voorwereldlijk aan. De glazen injec tiespuit, helemaal niet zo lang geleden ver vangen door die van kunststof, oogt ouder wets degelijk. De gehoorapparaten, van toeter tot borstluidspreker, 1 ij ken uit een ver verleden maar werden rond de Tweede We reldoorlog nog gewoon gebruikt door slechthorenden. De organisatoren van de tentoonstelling garanderen de bezoeker één overwegende emotie „Ben ik even blij dat ik nü leef, en niet toen." De tentoonstelling is tot en met 8 mei ge opend van dinsdag tot vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Op zaterdagen is het Museum open van 13.00 tot 16.00 uur. ZIERIKZEE - Na een langduri ge ziekte is woensdag op 52-ja- rige leeftijd oud-gemeente raadslid M. A Bij de Vaate-Rozendaal overleden. Mevrouw Bij de Vaate zat na mens de fractie van het CDA van 1984 tot maart 1994 in de gemeenteraad van de voormali ge gemeente Zierikzee. In deze periode trad zij ook enige tijd op als fractievoorzitter. Sinds 1987 was zij bescherm- vrouwe van de mijnenveger H. M. Zierikzee Zij toonde al tijd een warme belangstelling voor ontwikkelingen binnen de samenleving en had zitting in besturen van een groot aantal maatschappelijke organisaties. Zij was vice-voorzitter van de Raad van Toezicht van ver pleeghuis Cornelia in Zierikzee en van zorgcentrum Duinoord in Burgh-Haamstede Ook maakte ze deel uit van het paro chiebestuur van de St. Willi- door Rolf Bosboom KAPELLE - Vijf bewoners van de Elstarstraat in Kapelle heb ben bezwaar aangetekend tegen de bouw van een supermarkt in hun omgeving. Zij maken zich zorgen over het verdwijnen van het groen en vrezen overlast door parkeren en bevoorrading. Ook zijn ze bang voor onveilige verkeerssituaties rond de su permarkt. De vijf bezwaarschriften zijn identiek. De indieners hebben hun handtekening gezet onder een brief die in de buurt is ver spreid. Wie het initiatief heeft genomen is niet duidelijk; de brief vermeldt geen afzender. De bezwaren richten zich tegen de uitwerking van het bestem mingsplan Kom Kapelle. die de bouw van de supermarkt plano logisch mogelijk maakt De in spraakprocedure daarvan liep donderclag af. Meermarkt Prisma Vastgoed BV wil op de hoek van de Elstarstraat en de Weststraat, op het terrein naast het gemeentehuis, een Golff-su permarkt van 1400 vierkante meter realiseren. De winkel ver vangt de huidige Meermarkt in de Weststraat. Naast de nieuwe supermarkt bouwt Prisma een complex van twee bouwlagen, met op de be gane grond langs de Weststraat zevenhonderd vierkante meter winkeltjes die worden verhuurd en op de eerste etage zes appar tementen. Rond de supermarkt en langs de Weststraat komen extra parkeerplaatsen. Onderdelen Dat er gebouwd gaat worden staat vast. De uitwerking van het bestemmingsplan laat in principe alleen nog aanpassing op onderdelen toe. Prisma Vast goed BV heeft aangegeven zo snel mogelijk te willen beginnen met de bouw. Gestreefd wordt naar de herfst van dit jaar. De ontwikkelaar en de gemeente Kapelle zijn het in middels eens geworden over een samenwerkingsovereenkomst, die deze week alle lof kreeg van de raadscommissie volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieu. De commissie ging ook akkoord met de verkoop aan Prisma van de delen van het gebied die ei gendom zijn van de gemeente. Op het terrein staan ook nog drie panden, die moeten ver dwijnen Met de sloop is al onbe doeld een begin gemaakt, omdat tijdens de jaarwisseling brand werd gesticht in een van de pan den. Om meer vandalisme te voorkomen, zijn de muren daar van omver gehaald. brorduskerk in Zierikzee. Ver der was zij oud-voorzitter van beleggersclub The Gamblers en bestuurslid van de stichting Zeeuwse Sportraad. De uitvaartdienst wordt zater dag 9 januari om 10 30 uur ge houden in de Sint Willibrordus- kerk in Zierikzee, waarna aansluitend omstreeks 11.30 uur de begrafenis zal plaatsheb ben op de rooms-katholieke be graafplaats. Naast het gemeentehuis in Kapelle is onbedoeld al een begin ge maakt met de sloop van drie panden, omdat in een van de gebouwen tijdens de jaarwisseling brand werd gesticht. foto Willem Mieras R. K. ZIEKENVERPLEGING ST. JOANNA. GOES RÖNTGENAFDEELING.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 31