Rusland valt en masse voor euro PZC PZC Kazachstan moet verder met Nazarbajev feiten en meningen Berooide bevolking hoopt op einde van dollarisatie Wereldverbeteraar van^ 18 jaar mikt op kamer van de overdenking Journalist geen verlengstuk van justitie 8 januari 1949 fff®»*!'#- vrijdag 8 januari 1999 door Hans Hoogendijk Veel tijd om zich in de nieuwe Europese munt, de euro, te verdiepen, hebben de Russen nog niet gehad. Ze rollen van wege de orthodoxe jaartelling van de ene feestdag in de andere. Alles doen ze twee keer: eerst 'gewoon' Kerstmis, gisteren en vandaag de orthodoxe variant, 31 december was het ook hier oudjaar, maar veertien dagen later volgt de jaarwisseling vol gens de oude kalender. Tot half januari ligt eigenlijk alles stil in Rusland. Maar om de introductie van de euro konden de Russen toch niet heen. In het algemeen is de komst van de Europese munt eenheid met enthousiasme ont vangen. Het Kremlin is er zeker van dat de euro de handel tussen West-Europa en Rusland zal sti muleren. De Russische Centrale Bank meldt dagelijks de koers roebel-euro. De bank zal vol gens experts een deel van de goudreserve omzetten in euro's. Ook de commerciële banken, voor zover die niet ten onder zijn gegaan na de augustuscri- sis, willen gaan handelen in eu ro's. En Gazprom, 's werelds grootste gasproducent en de be langrijkste bron van inkomsten voor de Russische staat, onder handelt al met zijn West-Euro- pese afnemers over betalingen in euro's. Valuta Hoewel het met met zoveel woorden wordt gezegd, hopen de machtigen in Rusland dat op termijn de euro de dollar zal verdringen als belangrijkste buitenlandse valuta in het land. Naar schatting hebben de Rus sen tussen de 30 en 40 miljard dollars in hun oude sok en aan de gestaag vallende koers van de roebel is af te lezen dat de be volking heel wat meer waarde hecht aan het Amerikaanse geld dan aan de eigen roebel. In diverse kranten kwamen de laatste dagen experts aan het woord die een lans braken voor de euro, al was het alleen maar omdat ze fel tegen de dollarisa tie van hun land zijn. Direct na de augustuscrisis be gonnen verschillende deskun digen een nieuwe kruistocht te gen de dollar. Zij zouden het liefst de Amerikaanse munt to taal verbannen. Anderen willen dat de dollar alleen voor inter nationale transacties gebruikt mag worden. Maar los van poli tieke overtuigingen hopen velen toch dat met de komst van de eu ro de overheersende rol van de dollar minder groot wordt en de bevolking wat meer vertrouwen gaat krijgen in de roebel. Een van de populairste kranten zet te direct na de introductie van de euro boven een verhaal: 'Eu ro overtreft verwachtingen - groene (de dollar) verliest op al le fronten'. De krant voorspelde dat de euro stabieler zal zijn dan de dollar en dat de Russen die nu nog dol lars hamsteren, zich enige zor gen moeten maken over de waardevermindering van hun spaarcenten. 'Europa vierde het begin van een nieuw tijdperk. Rusland viert mee en hoopt dat het ook iets zal krijgen', schreef de krant. Verslagen In een ander massablad mocht de econoom Sazanov uitleggen hoe met behulp van de euro de dollar kan worden verslagen en de roebel als 'goudroebel' voor stabiliteit zal zorgen. Ook de communisten en sommige mi nisters hebben al hardop ge dacht over de invoering van een 'goudroebel', waarvan de waar de is gekoppeld aan de goudre serve. Die roebel zou alleen voor internationaal gebruik zijn, in eigen land blijft de oude roebel, die dan niet meer convertibel is en waarvan er dus net zo veel ge drukt kunnen worden als de staat nodig acht. De econoom Sazanov wil nu een monsterverbond van de Euro pese Unie met zijn euro, de Rus sen met hun goudroebel en de Chinezen die er al een goud yuan op nahouden, om zo de dollar te bestrijden. Hij voor spelt fikse koersverliezen voor de dollar, waardoor bijvoor beeld de Russische dollarschul den veel minder waard zullen worden. Om Europa zo ver te krijgen, wil hij dat de Europese landen in de toekomst hun olie- en gasaankopen in Rusland met goudroebels betalen. Europa moet wel, want het is afhanke lijk van Russisch aardgas", stelt de econoom. De enige voorwaarde voor de realisatie van zijn droom is dat de Europese Unie Rusland een krediet verschaft van zo'n 30 tot 50 miljard euro om de goudroe bel een reële basis te geven. Het commentaar van de Centrale Bank: „Serieus over Sazanovs plan denken kunnen we pas als West-Europa Rusland eurokre dieten zou geven. Dat zien we nog niet zo snel gebeuren." Een woordvoerder van het mi nisterie van Financiën: „De eu ro zal tegen de dollar gaan vech ten om de belangrijkste valuta op de wereld te worden. Zonder enige twijfel is de Europese Unie erin geïnteresseerd dat on ze Centrale Bank zijn reserves in euro's omzet." Ook hij hoopt dat de euro een rol kan spelen bij het verminderen van de dominante rol van de dollar in Rusland. Overigens hebben de Russen nog een praktisch probleem met de euro. Is-ie mannelijk, vrou welijk of onzijdig. Voor de Duit sers en Fransen is het een man netje: 'der euro' en 'un euro', Normaal nemen de Russen zo'n geslachtsbepaling over. Maar de euro eindigt op een 'o'. Dit bete kent in Rusland dat het een on zijdig woord is en dat wordt to taal anders vervoegd dan een mannelijk zelfstandig naam woord. De Centrale Bank was voorzichtig met een oordeel: „Er is nog geen officieel be sluit." Dat neemt niet weg dat veel Russen nu al verliefd zijn op dit seksloze, nieuwe Europese betaalmiddel. GPD Talloze munten van 1 euro. Veel Russen zijn al verliefd op het nieuwe Europese betaalmiddel. foto Mare Bolsius/ANP door Robbert Minkhorst Zijn huisgenoten vragen hem hoe ze de Zalmsnip kunnen innen. SP'er Driek van Vugt uit Leiden studeert, is raadslid en wordt over twee weken negen tien jaar. Na 3 maart verruilt hij hoogstwaarschijnlijk de raads zaal voor de Eerste Kamer in Den Haag. Zijn partij heeft hem op de tweede plaats van de kan didatenlijst voor de verkiezin gen gezet. „Het gaat heel snel met mij. Soms te snel, denk ik wel eens." De Socialistische Partij heeft thans één zetel in de Eerste Ka mer, maar hoopt dat de bewe ging net als eerder in de Tweede Kamer flinke progressie kan maken, zodat de partij er straks drie in kan nemen. Eén daarvan is bestemd voor Driek van Vugt. Korstjes kaas De potentieel jongste senator aller tijden woont in een studen tenflat, op een kamer van drie bij vier. De keuken en woonka mer deelt hij met achttien ande ren. Op de keukentafel zwerven broodkruimels, kranten, een pot pindakaas, een leeg bier blikje en korstjes kaas rond. Op een deur hangt de rode tomaat, symbool van de Socialistische Partij. „Het is heel komisch als een studentje zo'n belangrijke functie krijgt." „We noemen de senaat wel de Kamer van Overdenking. De Eerste Kamer kijkt voor een tweede keer naar wetsvoorstel len. Onderzoekt hoe die uitpak ken in de samenleving. Dat is een hele belangrijke rol. Gebruik De senaat zou alleen veel beter gebruik moeten maken van die rol. „De SP heeft wel eens geroe pen dat de Kamer zoals die nu opereert, beter kan worden af geschaft. Er zitten gezapige lui die. het allemaal wel best vin den. Het is een erebaan om je zakken mee te vullen." Hij wil het anders doen. „Ik ga naar de mensen toe. De Eerste Kamer moet meer betekenis krijgen." Van Vugt verhuisde in 1997 van Spijkenisse naar Leiden. Daar voor woonde hij in Tilburg. „Op de middelbare school vond ik politiek onwijs interessant. Al leen als ik naar Den Haag Van daag keek, begreep ik er snars van. Tot ik Jan Marijnis sen een keer op tv zag." „Toen ik in Leiden ging woni heb ik de voorzitter van de Si afdeling opgebeld met de vra; of ik actief kon worden. Ik met de neus in de boter, wantj mocht meteen mee met campa| nes voeren." Initiatief Hij nam zelf het initiatief o: een studentenmensa van slu ting te redden. Hij en partijg? noten haalden zo'n duizen handtekeningen op. Sluitin kon de SP niet voorkomen, leidden de sluiting en de SP-a; tie ertoe dat verzorgingshti Rijn Vliet vorig jaar een soor gelijke voorziening opende. L ter verwierf'Van Vugt een plek; de gemeenteraad. „Ik wil een zo groot mogelijï bijdrage leveren aan een bete maatschappij. Waar dat kan. totaal niet van belang. Ik maa steeds opnieuw de afwegin wat is het beste middel. A Greenpeace of Artsen zondi Grenzen beter is, zou ik me o: middellijk daar aanmelden. 0 dit moment is het de SP. De sta naar de Eerste Kamer ligt im lijn van mijn levensdoel. De n tionale politiek geeft mij me middelen om de strijd voor et sociale samenleving aan gaan." Geen hoge pet Van politici heeft de student pt liticologie geen hoge pet op. „2 hebben hun eigen BV. Denke toch eerst aan hun eigen belanj Ze zitten alleen maar papieré te lezen en zeggen daar een pa: keer per maand wat over. Di krijgen raadsleden nog 2.0C gulden per maand voor ook. „Ik ben een rationele idealii een socialist. Revolutionair is2|? uitgekauwd, maar een activ ben ik ook wel. Een wereldvaj?1 beteraar. Ik wil meer zijh dan: mand die alleen overal tege aanschopt." Zijn studie rondt hij af, hoe da ook. „Daar zorgt Marijnisst wel voor. Vorig jaar heb ik pri cies mijn tempobeurs gehaali Dit jaar moet ik mijn propedei se afmaken. Marijnissen is ee goede schoolmeester. Hij zej gewoon wanneer ik een tentj men moet leren." GPD De gevel van het kantoor van tv-zender SBS 6 in Amster dam wordt sinds kort verleven digd door een neergekalkte strijdkreet. 'Smerissen love SBS. Fuck dead', zo luidt de dreigend bedoelde zin. Deze 'versiering' werd door onbeken den aangebracht na krantenbe richten over het in beslag nemen door justitie van tv-beelden. Het gaat om beelden van Am sterdamse rellen veroorzaakt door een groep Marokkaanse jongeren op 14 en 20 december. Volgens advocaat Doeleman be wijzen de vernielingen aan het SBS-gebouw dat het medium door de daders wordt gezien als verlengstuk van justitie, al stond de zender de beelden niet vrijwillig af. De raadsman ver tegenwoordigde gisteren voor de Amsterdamse rechtbank naast SBS 6 ook de tv-produ- cent Cameo Media Support BV en het fotopersburau WFA in een rechtszitting over deze kwestie. Van deze partijen zijn beelden van de rellen in beslag genomen Hiermee hoopt justi tie de daders op te sporen. Sneller Zelf heeft justitie geen beelden gemaakt van de rellen, 'omdat ongeregeldheden niet waren voorzien'. Daarbij is het volgens officier van justitie Van Schaik moeilijk om op korte termijn het benodigde materiaal te regelen, al werkt het Openbaar Ministe rie wel aan plannen om beeldre gistratie van ongeregeldheden sneller mogelijk te maken. De betrokken media, gesteund door journalistenvakbond NVJ, zijn fel gekant tegen het afstaan van journalistiek materiaal aan justitie. Zij beschouwen het als een principe-kwestie waarbij het recht op bronbescherming en vrije nieuwsgaring in het ge ding is. Agressie Steeds vaker probeert justitie beeldmateriaal los te krijgen van de media. „Als de journalist de politie kan helpen, dan zal hij dat ook doen", aldus Doeleman. „Maar het wordt anders wan neer een journalist zijn beroep niet meer naar behoren kan uit oefenen, omdat hij de politie van dienst is. Als relschoppers weten dat de politie het bewijs materiaal gewoon bij de journa list kan halen, leidt dat ertoe dat de agressie zich tegen de j ourna - list richt, en dan kan deze zijn werk niet meer doen." De rechter doet op 21 januari uitspraak. GPD door Hans Hoogendijk Verkiezingen zijn leuk, als je maar zeker bent dat je wint. Dat moet de president van Ka zachstan, Nursultan Nazarba jev, hebben gedacht toen hij in het afgelopen najaar de presi dentsverkiezingen met een jaar vervroegde. Waarschijnlijk kwam hij ertoe omdat Kazachstan dit jaar de gevolgen van de crisis in Azië, maar vooral in het buurland Rusland, behoorlijk zal voelen. Door nu te laten stemmen, voor komt hij ook dat zich een stevige oppositie kan ontwikkelen te gen zijn dictatoriale bewind. Om helemaal zeker van de over winning te zijn, heeft hij zijn be langrijkste rivaal, oud-premier en huidig zakenman Achezjan Kazjegeldin, van deelname uit gesloten. Daarom bestaat er geen twijfel dat Nazarbajev zal winnen als zondag het kiesge rechtigde deel van de zestien miljoen steppenbewoners naar de stembus gaat. Omdat het al machtige staatshoofd en pas sant ook de grondwettelijke ambtstermijn met twee jaar verlengde tot zeven jaar, zal hij het aan olie en gas rijke land tot 2006 besturen. De 58-jarige oud-metaalarbei der Nazarbajev regeert het reusachtige, dun bevolkte ge bied - dat behalve Rusland ook China als grote buurman heeft - al sinds sovjettijden met ijzeren hand. Hij heeft een macht Waar van de meesten van zijn collega presidenten over de hele wereld alleen maar kunnen dromen. Het parlement stelt niets voor- Het staatshoofd heeft het recht bij decreet te regeren en kan be noemen of ontslaan wie hij wil. Maar Nazarbajev is populair bij de grote buitenlandse bedrijven die vele miljarden dollars inves teren in de olie- en gasvelden in en rond de Kaspische Zee. Na zarbajev legt hen weinig in de weg bij hun plannen als hij zijn deel maar krijgt na te hebben gezorgd voor rust in het land. Maar dat hij de enige andere po tentiële kanshebber - de 46-ja- rige welbespraakte Kazjegeldin - heeft uitgesloten van deelna me, ging de Amerikanen te ver. Ook de Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Europa (OVSE), waarvan Ka zachstan lid is, blijkt weinig in genomen met Nazarbajev. Kaz jegeldin werd in de ban gedaan omdat hij in oktober had deel genomen aan een bijeenkomst van de niet officieel geregi streerde 'Beweging voor Eerlij ke Verkiezingen'. De OVSE liet na zijn uitsluiting weten te twij felen aan de eerlijkheid van de stembusgang en drong vergeefs aan op eerherstel voor Kazje geldin en uitstel van de verkie zingen. Verder betwijfelt de OVSE sterk of de vier resterende kandidaten wel gelijke toegang tot de media hebben. Dat dit laatste direct door de Kazachstaanse verkie zingscommissie werd ontkend, is een gotspe. Alle media zijn in handen van de Nazarbajev- clan. De mededeling dat zijn dochter gedurende de campag ne haar functie als president-di recteur van de staatstelevisie zender Chabar zal neerleggen, werd zelfs in Kazachstan als een pr-stunt uitgelegd. Op de tv en in de kranten is het uitsluitend Nazarbajev wat de &SSIDEN'13 Discogangers houden in de stad Alma Ata de tekst 'Wij zijn voor Nazarbajev' omhoog. Het gisteren ge houden festijn was door de president georganiseerd met het doel stemmen te verzamelen. foto Shamil Zhumatov/RTR klok slaat. Steeds komen Ka zakken aan het woord die bewe ren dat Nazarbajev de door God gezonden leider is. In tv-spots, uitgezonden tussen veelbeke ken speelfilms, verschijnen al leen maar arbeiders, militairen en wetenschappers die de lof van Nazarbajev zingen. Nodig lijkt deze persoonsver heerlijking in oude sovjetstijl niet, want Nazarbajevzit muur vast in het zadel in een land dat onmetelijke rijkdommen aan delfstoffen heeft. Maar die rijk dom is meteen zijn grootste be dreiging. Al jaren houdt hij zijn verarmde volk voor dat de zege ningen van de olie ook hun deel zullen worden, maar gezien hebben de mensen echter nog niets. Ze overleven met inkomens die zelden hoger liggen dan 2 5 0 gul den per maand. Zeker nu de in ternationale oliemarkt in el kaar is gestort, zal het nog wel even duren voordat het geld gaat stromen. Het was de nu in ongenade gevallen ex-premier Kazjegeldin die dat als eerste zonder omwegen verkondigde. En dat werd hem niet in dank af genomen. Pijpleidingen Daarnaast is er nog het pro bleem van de aanleg van miljar den verslindende pijpleidingen. Kazachstan ligt ver van zee en dus zullen de leidingen via Chi na moeten lopen of via Rusland en de altijd onrustige Kaukasus. Het alternatief van een verbin ding over Iraans of Afghaans grondgebied is, gezien de span ningen in die landen, ook niet erg aantrekkelijk. Verder is de vraag van de status van de Kas pische Zee, waarover vier voor malige sovjetrepublieken en Iran strijden, ook nog steeds niet opgelost. En juist onder het wateroppervlak van de Kaspi sche Zee bevinden zich de grootste olie- en gasvoorraden. Alles bij elkaar zit Nazarbajev wel op een geweldige schat, maar kan hij er niets mee begin nen. Maar bedreigend voor zijn verkiezingskansen zijn die moeilijkheden niet echt. De meeste Kazachen zien alleen Nursultan Nazarbajev als een sterke leider. Een bejaarde vrouw: „Natuurlijk kies ik hem, ook al verandert er niets. We moeten toch op iemand stem men." Nazarbajev is ook zéker van zijn zaak. „Ons volk zal kie zen voor politieke stabiliteit, voor vriendschap tussen alle et nische groepen, voor een sterke re regering en voor een verbete ring van de levensstandaard", verklaarde hij in de krant Ka- zachstanskaja Pravda. GPD Waddenmosselen Het Aaiv- en Verkoopkantoor voor Mosselen te Bergen op Zoom heeft besloten 30.000 ton mosselen uit de Wadden zee in te voeren in Zeeland. Mosselkwekers die er behoefte aan hebben kunnen deze mos selen uitzetten in hun perce len. Duitse kinderen In Goes zijn 42 ondervoede Duitse kinderen aangekomen. De kinderen zullen drie maan den in Zeeland verblijven om aan te sterken. Eind deze maand zal opnieuw een groep kinderen uit Duitsland in Goes arriveren. De kerken hebben zich over de kinderen ont fermd. Atoomklok In Amerika is een vreedzame toepassing van atoomenergie gevonden. De klok, die werkt op het principe van de con stante frequentie van atomen, heeft een afwijking van een honderdste seconde per 24 uui BLO-school Tien schoolverenigingen o] Schouwen-Duiveland steu nen het initiatief om op het ei land een school voor Buitenge woon Lager Onderwijs te stichten. Het wachten is nu op de medewerking van de ge meentebesturen. De BLO- school is bedoeld voor kinde ren die niet in staat zijn het ge woon lager onderwijs te vol gen. Uitgever: W F. dePagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur in het weekeinde verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel (0113) 273000 Fax (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457 Fax. (0115) 620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax. (0115)561415 Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114)373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a 4301 KJ Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst. 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Posibus 18 4380 AA Vlissingen http www.pzc nl e-mail. pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden. zaterdags tot 14 00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00, franco per post 128,50: per maand 35 .75; per jaar 372.50. franco per post 491.00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting, losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2,60 p st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw), Postrek.nr 3754316 t.n v PZC ab rek Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm, minimumprijs per advertentie 28,65, ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities tarief op aanvraag, voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer (excl. 17.5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag, (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen Uralsk 'Astrakhan-' Aktyubinsk, Z- -•.•.-„--.Guryev KASP. t™» Kulsary 'Shevchenko Aral mèer Dzambul CI-INA RUSLANI Chimkent BIsjkeK KIRGIZIË CHINA"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2