Yertrekregeling EPZ wekt wrevel PZC Boer is bietenberg eindelijk kwijt Huiveren bij medisch marteltuig Kritiek bij installatie De Vries-Hommes in Middelharnis Sportopleidingen in Goes en Rotterdam bundelen krachten zeeland Achterban stuurt bonden terug naar onderhandelingstafel Vakantiekriebels? Haal nu de nieuwe zomergidsen bij Rabobank Reizen vrijdag 8 januari 1999 w 18j door Marcel Modde MIDDELHARNIS - Een mon daine vrouw, een echte burger moeder die bovendien weet hoe ze haar gemeente in de schijn werpers moet plaatsen. Een verlies voor Schiermonnik oog en het Friese Nijefurd en dus ongetwijfeld een aanwinst voor Middelharnis, zo schetsten bestuurders uit haar voormali ge werkgebieden in een notedop de kwaliteiten van de 54-jarige Greet de Vries-Hommes. De gewezen Zeeuwse PvdA-ge- deputeerde werd donderdag tij dens een bijzondere raadsver gadering geïnstalleerd als de nieuwe burgemeester van de Flakkeese centrumgemeente Middelharnis. Dat gebeurde door het overdragen van de ambtsketting door loco-burge meester J. Slootweg. Zoals verwacht kwam er tijdens de plechtigheid kritiek van SGP fractievoorzitter K. van de Ket terij. De staatkundig gerefor meerden hebben uit principiële overtuiging bezwaar tegen vrouwen in een bestuurlijke functie. Van de Ketterij sprak zijn welkomswoord aan De Vries dan ook met gemengde ge voelens uit, temeer omdat hij had verwacht dat de kerkelijke gemeente na het vertrek van haar voorganger J. Sleurink- Rabbinge (eveneens PvdA) op een man aan het roer mocht re kenen. „Dat is helaas niet ge beurd." Waardering Zijn PvdA-collega W. Hooijman plaatste de kanttekening van de coalitiegenoot ogenblikkelijk in het juiste perspectief. Want was het niet zo dat er alom waarde ring klonk bij het afscheid van Sleurink, september vorig jaar, over de wijze waarop zij van 1988 tot aan haar vervroegd pensioen de gemeente had be stierd? Het 'vrouw-zijn' van de nieuwe burgemeester zette evenwel de toon van de druk be zochte bijeenkomst in het ge meentehuis. Ook al was die toon aanzienlijk milder, zo werd van verschillende kanten aangege ven, dan elf jaar geleden en on danks het feit dat RPF fractie voorzitter C. Hameeteman benadrukte dat het voor de ge meente democratischer en beter was geweest als er iemand va zijn signatuur tot burgemeeste zou zijn benoemd. „We zijn be nieuwd naar uw culinaire acti viteiten. Want wat dat betref zijn we hier behoorlijk ver wend", zo verwees Hameete man naar de kookkunst waar mee Sleurink haar bestuu graag verraste. Sekse De Vries liet de kritiek omtren haar sekse en kerkelijke gezind heid langs zich heengaan „Daar hebben we het samen u een ander verband nog wel een over." Ze gaf aan als burgemees ter boven de partijen te wille staan en niet er tussenin, zoal Sleurink altijd heeft nage streefd. „Wanneer je tussen d( partijen staat, moet je warmtf koesteren voor iedereen. Bovei de partijen staan betekent: dui delijkheid, zonder welke schijt van vooroordeel dan ook": kwam ze het oppositielid P. vai den Berg van Vooruitstreveni Dorpsbelang 78 bijvoorbaat te gemoet. Toekomst Haar visie over de toekomst va; Middelharnis hield de burge meester nog even voor zich. Di Vries wil zich eerst oriënterei op de precieze handel en wande van haar nieuwe gemeente. He CDA had bij monde van fractie voorzitter J. Dillingh duideliji gemaakt dat Middelharnis fi nancieel in zwaar weer verkeei en onderstreepte de noodzaa! van een behoudend beleid. Niet in de laatste plaats omda loco-burgemeester Slootweg (SGP) tijdens zijn aandeel inti toespraken had laten blijke: dat de gemeente klaar is voord ontwikkeling van diverse pres tigieuze plannen. Daartoe hooi ook het intensiveren van de sa menwerking met de drie andei gemeenten op het Zuid-Hol landse eiland en het vernieuw® van de eigen bestuurlijke e: ambtelijke structuur. „Of het ooit nog een Zeeuws ei land zal worden, ligt in d schoot van de toekomst", aldu voorzitter M. van Rossen van d burgemeesterskring Voorne Putten, Rozenburg en Goeree Overflakkee. „Voorlopig gaai we uit van het regeerakkoord® daarin blijft het bij Zuid-Hol land." door Maurits Sep BORSSELE - Het personeel van de kolen- en kerncentrale in Borssele is ontevreden over de vertrekregeling voor werkne mers die elders een baan vinden. De vakbonden CFO en AbvaKa bo zijn door hun achterban te ruggestuurd naar de onderhan delingstafel om over dit punt opnieuw te onderhandelen. Als de directie de regeling niet aan past, zullen de CFO-leden het sociaal plan in zijn geheel afwij zen. Een nipte meerderheid van de AbvaKabo-leden stemde op voorhand al voor het plan. De Elektriciteits Productie maatschappij Zuid-Nederland (EPZ) kondigde vorig jaar okto ber aan dat voor 2001 vierhon derdvan dein totaal 1500banen worden geschrapt. EPZ exploi teert behalve de kolen- en de kerncentrale in Borssele ener- Politie bekeurt 179 hardrijders op Walcheren VLISSINGEN - Bij een vijftal snelheidscontroles op diverse plaatsen op Walcheren zijn don derdag 179 hardrijders be keurd. Op de Pekelingseweg in Aagtekerke zijn tussen 6.20 en 8.00 uur 271 voertuigen geregi streerd. Daarvan reden er 9 har der dan 50 kilometer per uur. Op de Oostkapelseweg in Se- rooskerke reden tussen 11.20 en 12.00 uur 3 mensen te hard. De hoogst gemeten snelheid was 68 kilometer per uur. In totaal pas seerden 106 voertuigen de radar. Tussen 13.35 en 17.20 uur zijn er op de Veerseweg in Veere 86 mensen van de 331 op de bon ge slingerd. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 59 kilometer per uur. De grootste snelheidsovertre ding werd gemaakt op de Rit- themsestraat in Ritthem. Daar passeerde iemand met 130 kilo meter in plaats van 80 de con trolepost. Tussen 5.45 en 8.30 uur reden daar 54 van de 523 voertuigen te hard. Op de Veerseweg bij Zanddijk zijn tussen 11.20 en 13.05 uur27 bestuurders van de 380 be keurd. De hoogst gemeten snel heid is onbekend. giecentrales in Maasbracht en Geertruidenberg. Het hoofd kantoor staat in Eindhoven. Over één punt in het sociaal plan waren de bonden niet hele maal tevreden toen zij eind no vember met de EPZ-directie een akkoord bereikten: de regeling voor mensen die een andere baan moeten zoeken. Juist op dit punt hebben de personeels leden ook moeite met het sociaal plan. „In veel gevallen zal extern werk moeten worden gevonden. De meerderheid van onze leden vindt dat de regeling voor deze mensen te slecht is ten opzichte van de regeling voor mensen die wel bij EPZ kunnen blijven werken, maar voor een andere werkgever, de zogenoemde outplacement", legde CFO-be- stuurder P. Kamps donderdag avond na de laatste ledenraad pleging uit. „Mij is een grote mate van solidariteit opgeval len en dat is verheugend. Loonverschil Werknemers die een andere baan vinden, maar er in salaris tot 25 procent op achteruit gaan, komen in aanmerking voor een aanvulling door EPZ tot honderd procent van hun huidige loon. De directie is be reid het verschil in salaris gedu- ï'ende vijf jaar aan te vullen. Het personeel vindt dat te kort. „Bo vendien is in het sociaal plan voor deze xxiensen geen pensi- oeni'epai'atie opgenomen en daar is men het niet mee eens", voegt Kamps (CFO) daaraan toe. Volgens Kamps eist het perso neel echt niet het onderste uit de kan. „Het sociaal plan is niet he lemaal afgewezen, maar moet op dit ene punt worden aange past. Daar gaan we nu over pra ten." J. van Rijsingen (AbvaKabo) was niet verrast over de uitslag vaxi de ledenraadplegingen. „We hebben het sociaal plan neutraal voorgelegd en vervol gens voldoende ax'gumenten kunnen aandragen om de men sen ervan te overtuigen dat het een goed en evenwichtig ak koord is. We gaan dus nog wel praten over de vexti'ekregeling en ook over de regeling voor 55- plussers. Onze leden willen op korte texmi jn weten welke men sen daaxwan gebruik kunnen maken." De tonnen bieten, die enkele weken de toegang tot de koeienstal van boer Kwekkeboom verspex-den, wordeix door Suikerunie opgehaald. foto Ruben Oreel Suikerunie haalt tegen betaling afgekeurde partij op door Miriam van der Schot MIDDELBURG - De honderd vijftig ton afgekeurde suiker bieten van Jan Kwekkeboom in Middelburg zijn donderdag te gen betaling door afnemer Sui kerunie opgehaald. De bieten, die halverwege december zijn gerooid, werden twee weken la ter afgekeurd vanwege de vorst. Volgens Kwekkeboom waren de bieten goed, maar kwam de af nemer ze niet op tijd ophalen. De bieten worden nu naar Put- tershoek gebracht waar ze waarschijnlijk worden vernie tigd. Na de afkeuring zag het ernaar uit dat Kwekkeboom met de bieten op zijn erf zou blijven zit ten. Zijn poging om de suiker bieten bij een andex-e. afnemer onder te bx-engen, mislukte. De Middelbui'ger dreigde een forse milieuboete te krijgen als de bieten over een maand op zijn erf zouden rotten. Hoewel Kwekkeboom blij is dat de bietenberg voor zijn koeien stal nu weg is, is hij niet tevre den over de manier waarop. Het laten weghalen kost hem vijf tien gulden per ton. Oogstschade Wel kreeg Kwekkeboom van de Suikenxnxe te horen dat hij kan proberen de opruimingskosten te verhalen bij de regeling voor oogstschade. „Sinds kort vallen bieten ook onder die regeling, maar hoe het precies zit en of de ze situatie onder oogstschade valt, weten ze bij de Suikerunie ook niet. Maar als ik er wel voor in aanmerking kom, heb ik nog te maken met een eigen risico van dertig procent." Dat per centage geldt volgens de boer ook voor de bieten die eerder ge rooid zijn. Die partij is wel nor maal vex'werkt. In totaal zou de gedupeerde boer vijf a zesdui zend gulden kunnen terugkrij- gen. „Dat is voldoende om de loonwerker van te betalen." Hoewel Kwekkeboom inmid dels alsnog de officiële bevesti ging van de afgekeurde partij binnen heeft, is hij nog niet te vreden. „Ik wil dat de Suiker- unie de verantwoordelijkheid op zich neemt door tegen mij te zeggen dat het ixxdex-daad hun fout is dat mijn bieten niet goed zijn. Trouwens, ze zijn wel goed. Bij het ophalen van de bieten gingen er nog een paar stuk en toen konden we zien dat ze nog steeds mooi waren." Kwekkeboom kan het zelf alle maal nog nauwelijks geloven. „Als ik het mezelf zo hoor, sta ik er steeds vex-baasd over. In de eerste plaats komt het bijna nooit voor dat een partij wordt afgekeurd vanwege de vorst en in de tweede plaats ben ik de enige bietenboer op Walcheren die dit is oveikomen. Als het zó erg was met de vorst, hadden andere boex-en hetzelfde moeten hebben." .Vlet dankbaarheid voor bewezen diensten melden wij dat de heer Henk Simons na 36 jaar per 1 januari 1999 in stilte is afgetreden als directeur van Schoonmaakbedrijf Simons B.V. De heer Henk Simons heeft bewust niet gekozen voor de veelal gebruikelijke afscheidsrecepties maar wil graag op deze manier zijn erkentelijkheid overbrengen voor het vertrouwen en de jarenlange samenwerking. Ook in de toekomst kunt u rekenen op dezelfde zoniet betere kwaliteit en service die u van ons gewend bent aangezien de bedrijfsvoering ongewijzigd zal worden voortgezet door de heer Louis A. A. van Overbeekc, die sinds 1992 als mededirecteur actief betrokken is bij de leiding van het bedrijf. Als bedrijf en persoonlijk wensen wij Henk Simons, zijn vrouw, kinderen en kleinkind een goede en gezonde toekomst toe. Schoonmaakbedrijf évvJP SHMfOMS t». ffl; Het echte beeld van toen: de röntgenafdeling van de rooms-katholieke zieneverpleging St. Joanna in Goes. foto gemeentearchief Goes doorMieke van der Jagt GOES - De afdeling Zuid- en Noord-Beveland van de Ko ninklijke Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst viert het 150-ja- rig jubileum met een tentoon stelling van verouderd me disch instrumentarium in het Museum voor Zuid- en Noord- Beveland in Goes. Van 12 j anuari tot en met 8 mei kunnen bezoekers van de ten toonstelling huiveren bij de gedachte dat hun grootouders en andere voorzaten van hun kwalen werden afgeholpen met de meest grove hulpmid delen. De Stichting Medisch Farmaceutisch Museum De Griffioen in Delft, die zich ten doel stelt oud en in onbruik ge raakt medisch insti-umentaxi- um te behouden en te expose ren, heeft de tentoonstelling samengesteld. Sommige voor werpen treffen door hun mooie vormgeving, het degelijke ma teriaal en de duurzaamheid, maar andere schokken door hun grote gelijkenis met mar telwerktuigen. Zo steekt het hedendaagse weggooimateri- aal: papieren spuugbakjes, kartonnen piespotten, schril af tegen het tinnen, aardewerk eix emaille vaatwerk van het ziekenhuis van vroeger. Bij het gereedschap waarmee vroeger ledematen werden ge amputeerd, moet' je er echter niet aan denken dat ze nu nog zouden worden gebx-uikt. De tentoongestelde chirurgische instrumenten zijn overigens veel gebruikt want amputeren was honderd jaar geleden nog schering en inslag. Sterilise ren en desinfectex-en is nog maar een goede gewoonte van de afgelopen eeuw. Bij de veel vuldig voorkomende wondin- fecties was amputatie van het betreffende lichaamsdeel dik wijls de enige manier om de dood te voorkomen. Voorwereldlijk Sommige van de tentoonge stelde zaken zijn niet eens zo heel oud, maar doexx toch een beetje voorwereldlijk aan. De glazen injectiespuit, helemaal niet zo lang geleden vex*vangen door die van kunststof, oogt ouderwets degelijk. De ge- hoorappax-aten, van toeter tot boi-stluidspreker, lijken uit een ver verleden maar werden rond de Tweede Wex-eldooxiog nog gewoon gebruikt door slechthorenden. De orgarxisa- tox-en van de tentoonstelling garanderen de bezoeker één overwegende emotie: „Ben ik even blij dat ik nü leef, en niet toen." De tentoonstelling is tot en met 8 mei geopend van dins dag tot vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Op zatex'dagen is het Museum open van 13.00 tot 16.00 uur. door Luc Oggel GOES - De opleiding Sport en Bewegen van het ROC Zeeland en de Rotterdamse versie van die opleiding van het Albeda College gaan samenwerken. In het Goese stadhuis werd dat donderdag bekrachtigd. De voorzitters van de colleges van bestuur van beide opleidingen, respectievelijk A Buijs en P. Boekhoud, zetten hun handte kening in het bijzijn van burge meester D. J. van der Zaag. In de overeenkomst is geregeld dat 105 leerlingen uit Rotter- daixx het eerste jaar van de MBO-opleiding Sport en Bewe gen, beter bekend als CIOS, in Rotterdam kunnen dooxiopen. Deze leerlingen zijn relatief erg jong en vinden Goes nog te ver om hun opleiding daar te begin nen. De leerlingen kunnen zich op deze manier nog dicht bij huis zich voorbereiden op ver dere scholing bijSpox-t en Bewe gen. De 105 leerlingen worden al wel door het Albeda College bij het CIOS in Goes ingeschre ven en komen in aanmerking voor een verlengd traject van de driejarige opleiding. Vanaf het tweede leex-jaar volgen ze de op leiding in Goes. Door de over eenkomst groeit het aantal leer lingen aan het CIOS naar 610. De samenwex-king is overigens niet geheel nieuw. Beide oplei dingen wisselden al een aantal jaren kennis uit, en mede door de licentie van het ROC en de toch al goede samenwerking, lag het voor de hand deze te for maliseren. TREKKINGSLIJST EINDEJAARSACTIE ONDERNEMERSVERENIGING K0UDEKERKE OP DE VOLGENDE LOTEN ZIJN DE PRIJZEN 1 T/M 20 GEVALLEN 081988 095276 096737 098364 107762 010403 021975 023226 040798 045628 112211 129849 148888 149300 152113 053900 058804 061035 072946 080596 PRIJSUITREIKING ZATERDAG 9 JANUARI 1999 OM 11.00 UUR IN HET CAFETARIA VAN INTRATUIN TE KOUDEKERKE Onze reisadviseurs zien u graag zaterdag 9 januari van 10.00 tot 15.00 uur in ons kantoor aan de Lange Zelke te Vlissingen. Bij uw gidsen ontvangt u tevens gratis Vakantie Voordeel Vouchers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 18