Strijd om Hofje nog niet beslist PZC PZC Ergernis beheerst eerste vergadering nieuw waterschap Dishoek krijgt nieuw parkeerterrein zeeland 17 I Commissie moet alsnog oud bezwaarschrift tegen verkoop behandelen Veere in de fout met toestemming bouw woningachtige garage Hardrijders Vergif aan Terneuzense zeedijk wordt hond fataal Heteluchtkanon gestolen Brand boven sportwinkel Gestrand vrachtschip weer vlot Skipiste verrijst net over grens Dealer harddrugs aangehouden Omzetting werkstraf geëist ZVU hoopt dat cursus over geschiedenis van platteland aanslaat Fietstas weg vanaf 9 jan. 50% DE NOBELA.ER vrijdag 8 januari 1999 MIDDELBURG - De juridische strijd om het veelbesproken Hofje Onder den Toren in Mid delburg is nog lang niet be slecht. De commissie bezwaar- en be roepschriften behandelt don derdag 14 januari een relatief oud bezwaarschrift van de twee bewoonsters B. J. Taverne-Kie- boom en C. J Jobse tegen de rerkoop van het hofje aan pro- rioor Ab van der Sluis jectontwikkelaar P. H. van den Bos. De gemeenteraad ging al in juni '96 akkoord met de verkoop. De commissie én het college van B en W verklaarde de bewoners eerst niet-ontvankelijk in hun bezwaar, maar de rechtbank vernietigde dat besluit in '97. De commissie moet hun bezwaar schrift nu inhoudelijk beoorde len. De twee bewoonsters voeren al sinds juli '96 een juridisch ge- IdoorAdri Klinkenberg DEN HAAG - De Afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State vindt dat de bewoon ster van de Kaai 91 in Veere zich terecht beklaagt over de dubbe le garage die de Wassenaarder Yi. Mees enkele jaren geleden heeft gebouwd aan de Simon Oomstraat 7 in Veere. Het rechtscollege constateert dat het gebouw in strijd is met het bestemmingsplan Beschermd Stadsgezicht zonder dat het ge meentebestuur er iets aan doet. De dubbele garage, die veel wegheeft van een woonhuis, GOES - Bij snelheidscontroles Dp de Ringbaan West en de Oranjeweg in Goes zijn gister- achtend en -middag in totaal 88 ïardrijders betrapt. De politie :ontroleerde op de wegen 1350 roertuigen. Wandeltochten - Wandelsport- rereniging Willen is Kunnen uit yiissingen houdt op zaterdag 9 anuari winterwandeltochten iver 5, 10 en 30 kilometer. De start van de 30 kilometer is tus sen 9 en 10 uur; voor de overige ifstanden beginnen de lopers :ussen 10.30 en 13.30 uur. Start- mnt is het clublokaal aan de Idr. Coortelaan 1 in Vlissingen. VLISSINGEN door Conny van Gremberghe iXEL - Het nieuwe waterschap Zeeuws-Vlaanderen mag dan sinds 1 januari een feit zijn, van een bestuurlijke eenheid is nog geen sprake. Dat bleek donder- dag tijdens de tweede algemene (j .vergadering van het fusieschap, die werd beheerst door de cul- d luurverschillen tussen de hoofdingelanden uit de vroege re drie schappen. Met name het optreden van 'a. loofdingeland J. P. Hageman voorheen het Hulster Ambacht :n ZVP-statenlid) wekte bij de roegere algemene bestuursle- den van De Drie Ambachten be- ïoorlijk wat ergernis. Hageman wilde per sé dat het algemeen bestuur van het fusieschap een uitspraak zou doen over de aan- 1 leg van een fietspad tussen Oostburg en Groede. In de laat ste vergadering van het schap 't m Vrije van Sluis was over dit on- Berwerp een motie door de alge- "r REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman R. Bosboom te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl vecht met de gemeente. Een maand daarvoor verkocht de Woningbouwvereniging Mid delburg (WVM) de twaalf wo ninkjes aan Van den Bos. Taver ne en Jobse stapten daarop naai de bestuursrechter om dat be sluit te laten schorsen. Zij von den en vinden namelijk dat de gemeente onvoldoende reke ning heeft gehouden met de be langen van de huurders van de woningen. Er had bijvoorbeeld meer overleg gevoerd moeten worden. De rechtbankpresident wees dat verzoek in augustus '96 van de hand. Volgens hem is de rol van de gemeente beperkt. Die bekijkt alleen of met de verkoop van de woningen een financieel risico is gemoeid en of de volks- huisvestingsbelangen niet wor den geschaad. Daar was geen sprake van. Tegelijkertijd stapten de twee bewoonsters naar de plaatselij ke commissie bezwaar- en be roepschriften. Die adviseerde het college om Jobse en Taverne niet-ontvankelijk te verklaren in het bezwaarschrift. B en W namen dat advies over. De ver koop van het hofje was volgens het dagelijks gemeentebestuur namelijk een overeenkomst tus sen twee privaatrechtelijke par ti jen, waarover de burgerrech ter een uitspraak moet doen en niét een bestuursrechter. Het besluit van de gemeenteraad om in te stemmen met de verkoop was slechts nodig ter voorberei ding op die privaatrechtelijke overeenkomst. In maart '97 stapten de bewoon sters opnieuw naar de recht bank in Middelburg, dit keer om het besluit van B en W aan te vechten dat zij niet-ontvanke lijk zijn in hun bezwaarschrift tegen de verkoop van het hofje. Die bepaalt in augustus van dat jaar dat de Jobse en Taverne wel degelijk gelijk hebben. Het col lege besluit daarop geen hoger beroep in te stellen tegen het be sluit van de rechtbank, maar de inhoud van het bezwaarschrift van de twee bewoonsters onge grond te verklaren. De advocaat van Jobse en Ta verne laat het daar niet bij zit ten en stapt in november vorig jaar opnieuw naar de rechter. Die bepaalt uiteindelijk op 2 de cember '98 dat de commissie be zwaar- en beroepschriften in de gemeente Middelburg het bezwaarschrift van de twee be woonsters wel degelijk inhou delijk moet beoordelen. De rechtbank vindt dat de commis sie bezwaar- en beroepschriften het college een duidelijk advies had moeten geven, toen zij in augustus '97 bepaalde dat de twee bewoonsters wel degelijk ontvankelijk zijn in hun bezwa ren. Die stukken ontbraken tij dens de laatste rechtszitting. Op 14 januari volgt een nieuwe hoorzitting over de verkoop van het hofje. staat op korte afstand van de woning van Weijers. Het ge bouw is uitgevoerd met dakka pellen, acht ramen in de boven- gevel, een loopbrug tussen de puntdaken en een tussenvloer. Het pand is eigendom van de in Wassenaar woonachtige Mees die de molen De Koe op de Stadswallen als tweede woning heeft. De garage wordt door Mees gebruikt voor het opber gen van spullen waarvoor in zij n molen geen plaats is. De tussenvloer, dakkapellen, ramen en de loopbrug werden in 1995, na een uitspraak van de Raad van State, door de ge meente uit de bouwvergunning gehaald. De gemeente trad ech ter niet tegen Mees op omdat ge deeltelijke sloop van het pand de eigenaar 25.000 gulden zou gaan kosten. B en w zeiden in 1996 van plan te zijn om de om streden garage in zijn geheel te legaliseren met een bestem mingsplanherziening. De Raad van State constateert nu dat deze planherziening er nog steeds niet is. De kwestie loopt eigenlijk al vanaf 1992. Toen kreeg Mees zijn bouwver gunning die in 1995 zou worden aangepast. Weijers stelt dat het gebouw van tien bij tien meter geschikt is voor bewoning en vreest dat dit in de toekomst ook zal gaan ge beuren. Alleen al het uitzicht op de acht ramen ervaart ze als een enorme inbreuk op haar priva cy- Achter de ramen van enkele pandjes van het Hofje hangen nog steeds protestpamfletten tegen verkoop. foto Ruben Oreel mene vergadering aangenomen en Hageman vond dat het dage lijks bestuur van het water schap Zeeuws-Vlaanderen daaraan niet voorbij kon gaan. Dijkgraaf H. Eversdijk voelde er echter niets voor om de alge mene vergadering op te zadelen met een adhoc-voorstel over een fietspad. Maat vol Toen Hageman vervolgens ook nog begon over een personeels lid van het schap dat door de fu sie geconfronteerd was met minder goede arbeidsvoor waarden, was voor hoofdinge land A J. van Pagee (voorheen De Drie Ambachten) de maat vol. Hij drong erbij de dijkgraaf dan ook op aan om dit soort za ken niet tijdens de vergadering aan de orde te stellen. Eversdijk gaf Van Pagee gelijk, maar be loofde Hageman en passant dat de personele kwestie zo netjes mogelijk zal worden afgerond. Niet alleen Van Pagee sprak zijn ergernis uit. Ook hoofdingeland P. Apers (Drie Ambachten) maakte zich even later kwaad toen vanuit West-Zeeuws- Vlaanderen kritiek geuit werd op de agendasamenstelling en vanuit het oosten werd erop aangedrongen om in het vervolg 's avonds of 's middags te verga deren. Apers meende dat ook aan die zaken geen woorden moesten worden vuilgemaakt. Toen Hageman vervolgens nog een laatste poging deed om het fietspad op de agenda te krijgen, was de irritatie van de gezichten van de Drie Ambachten-hoofd ingelanden te lezen. Besluiten Ook werden er nog twee zinnige besluiten genomen. Op verzoek van hoofdingeland Van Himme zal het schap onderzoeken of geld is te besparen op de inning van heffingen door dit geza menlijk te doen met de gemeen ten in de regio. Dat geld zou dan vervolgens gebruikt kunnen worden om een eventuele ver ruiming van de kwijtschel dingsregeling van het schap te bekostigen. Verder werd een motie van hoofdingeland K. Martinet aan genomen, waarin gesteld werd dat het schap een eerder besluit om geen steunpunten er op na te houden in Hulst en Oostburg in heroverweging neemt. foto Ruben Oreel Veere heeft de Kaapduinseweg in Dishoek uitverkoren voor de aanleg van een nieuw parkeerterrein. door Lukas Fransen KOUDEKERKE - De gemeente Veere wil nog voor de zomer een parkeerterrein aanleggen met ongeveer vierhonderd plaatsen aan de Kaapduinseweg en Ver lengde Dishoekseweg in Koudekcrke. Het gaat niet om extra parkeerplaatsen, maar om vervanging van bestaande. Automo bilisten moeten betalen om hun auto op het parkeerterrein te zetten. Tevens wor den bij het parkeerterrein enkele wonin gen gebouwd. Omdat het parkeerterrein aan de rand van Dishoek wordt aangelegd, zal de parkeer- problematiek in het buurtschap zelf afne men. Door het gebrek aan parkeerruimte en de ligging van parkeerterrein direct aan de duinen, rijden veel auto's door Dis hoek op zoek naar een plekje om de auto achter te laten. Dat levert gevaarlijke si tuaties op voor voetgangers en fietsers. Door de aanleg van een parkeerterrein aan de rand van Dishoek - zo dicht moge lijk bij het strand - neemt het autoverkeer in het buurtschap af. Hierdoor zal de leef baarheid van Dishoek sterk verbeteren en zullen fietsers en voetgangers minder hin der ondervinden van automobilisten die door Dishoek rijden op zoek naar een par keerplaats. De gemeente wil een eenzijdig parkeer verbod instellen voor de zijstraten van de Kaapduinseweg en Verlengde Dishoekse weg. Hierdoor gaan 75 parkeerplaatsen verloren. Daarnaast wordt de afsluiting van de bei-men aan de Westerscheldelaan verbeterd. Automobilisten trokken vaak de houten paaltjes uit de grond, zodat de auto op het gras geparkeerd kon worden. In de toekomst is dat met meer mogelijk Hierdoor verdwijnen 125 gedoogde par keerplekken. Particulier bezit Door de herinrichting van de Kaapduin seweg, die grotendeels is afgerond, ver dwijnen dertig parkeerplaatsen bij de duinen. Tevens is een deel van de huidige beschikbare parkeerruimte in handen van particulieren. Op deze terreinen rust een andere bestemming, waardoor niet duidelijk is hoelang de circa 140 parkeer plaatóen daar nog zijn te handhaven. De gemeente wil niet afhankelijk zijn van particulieren die elk moment hun par keerterrein kunnen sluiten. Deze par keerterreinen worden daarom op termijn niet meer toegestaan. Om de aanleg van het parkeerterrein te kunnen betalen, worden er maximaal acht woningen bijgebouwd. Die zijn ge schikt voor zowel permanente als recrea tieve bewoning. De gemeente verwacht echter dat het merendeel van de woningen als recreatiewoning dienst zal doen. De bouw van de nieuwe woningen heeft daarom nauwelijks gevolgen voor het wo ningbouwprogramma van de gemeente Veere. Recreatieve woningen gaan name lijk niet af van het totaal aantal woningen dat een gemeente mag bouwen. Het ontwerpbestemmingsplan ligt vanaf vandaag (vrijdag) gedurende vier weken ter inzage op de gemeentehuizen in Kou- dekerke en Serooskerke. door Catliine Akkermans TERNEUZEN - Langs de Ter- neuzense zeedijk heeft deze week vermoedelijk een dieren hater vergif gestrooid. Een 49- jarige man uit Terneuzen liet gisteravond zijn hond uit op de gewraakte plaats. Het dier, een boxer, werd later thuis onwel en overleed enkele minuten later. De boxer werd voor sectie over- gebracht naar de Utrechtse uni versiteit Waarschijnlijk heeft het beest het gif strychnine bin nengekregen, een uiterst agres sief middel dat doorgaans wordt gebruikt als rattengif Tot nu toe hebben de verschil lende dierenartsen in de buurt nog geen meldingen gekregen van andere voorvallen. Dierenarts J. de Vos in Terneu zen meent dat het vrijwel zeker om vergiftiging gaat.Binnen en kele minuten na inslikken kan VLISSINGEN - Bij een bedrijf aan de Edisonweg in Vlissin gen is in de nacht van woensdag op donderdag een hetelucht kanon gestolen. Bij de inbraak werd een deur geforceerd. De waarde van de buit is onbekend. In een recreatiewoning aan de Noordstraat in Domburg is woensdagmiddag een inbraak ontdekt. In de woning werden een flink aantal vernielingen aangericht. Het is nog onbekend of er iets is gestolen. De toe gang tot de woning is verkregen door een deur te forceren. MIDDELBURG - Op de etage boven een Middelburgse sport winkel aan de Sint Janstraat is gisteravond rond zeven uur brand ontstaan in een apparaat om ski's te waxen. De eige naar van de winkel had het apparaat enkele minuten daar voor aangezet; toen de brandweer arriveerde, had hij het vuur al geblust. De brandweer heeft de nog nasmeulende resten ge blust en met behulp van een ventilator zoveel mogelijk rook weggeblazen. Daarmee kon niet meer worden voorkomen dat belendende winkels en woningen aanzienlijke rookschade opliepen. BATH - Het Finse vrachtschip Trenden is donderdag aan het eind van de ochtend bij boei 74, halverwege tussen Bath en Antwerpen, aan de grond gelopen. De oorzaak daarvan waren roerproblemen. Dankzij het opkomend tij kwam het schip rond drie uur weer vlot en kon het zijn weg vervolgen. De Trenden (3826 bruto registerton) was onderweg van Antwer pen naar zee en had geen gevaarlijke lading aan boord. SLUIS - In de Vlaamse kustgemeente Knokke-Heist, net over de grens bij Sluis, wordt een skipiste aangelegd. De piste ver rijst op het terrein van een voomalige stortplaats, vlakbij de landsgrens. Volgens burgemeester C. J van Liere kan ook Sluis-Aardenburg profij t trekken van de voorziening. De pu bliekstrekker is een privé-initiatief en vergt een investering van tien miljoen gulden. TERNEUZEN - De politie heeft donderdagmiddag een 42-ja- rige man uit Biervliet aangehouden, omdat hij vanaf februari 1996 op verschillende plaatsen in Terneuzen op straat heroïne zou hebben verkocht. Na een onderzoek in zijn woning trof de politie 120 gram harddrugs aan. De verdachte zit vast in het politiebureau en moet op vrijdag 8 januari voor de rechter commissaris verschijnen. MIDDELBURG - Officier van justitie C. Fetter eiste donder dag voor de rechtbank in Middelburg dat een 30-jarige vrouw uit Terneuzen alsnog een gevangenisstraf van vijf weken uit zit. De Terneuzense had haar dienstverlening niet afgemaakt. Van de 214 uur resteerde nog 74 uur onbetaalde arbeid die ze zou moeten verrichten. De vrouw zei het niet eens te zijn met de werkplek die haar door het ZCAD was toegewezen. ,,Ik moest in het opvanghuis voor verslaafden werken, terwijl ik zelf voor dealen ben opgepakt." Zij krijgt methadon ver strekt. „Ik wil uit het drugswereldje stappen", zei ze. Volgens de offi cier was ze haar afspraken tot vier keer toe niet nagekomen. De vrouw had zelf in het opvanghuis gewoond, maar is inmid dels verhuisd naar een woning in de binnenstad van Terneu zen. De rechtbank doet 20 januari uitspraak het beest overlijden doordat de hartspier verlamd raakt. De gemeente Terneuzen heeft op het terrein waar de hond werd uitgelaten, een waarschu wingsbord geplaatst De eige naar van de boxer sprak zijn on gerustheid uit over spelende kinderen. Die zouden in aanra king kunnen komen met even tueel gif met alle gevolgen van dien. door Winnie van Dam MIDDELBURG- Walcherena- ren zijn wel te porren voor een cursus. Dat vindt Aad de Klerk, consulent regionale geschied beoefening en historisch geo graaf. Hij hoopt dat deze stel ling eind deze maand weer bewaarheid wordt als de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) een nieuwe cursus in Vee re start over de geschiedenis van het Walcherse platteland. ,.Zo'n plattelandscursus bleek al succesvol op Schouwen en de Bevelanden met meer dan vijf tig deelnemers per cursus", ver klaart De Klerk. Hij verzorgt de eerste van de acht bijeenkom sten. Gedurende die acht bij eenkomsten zullen zes verschil lende deskundigen op eigen vakgebied hun licht laten schij nen over de geschiedenis van het platteland op Walcheren, Zaken als Walcherse architectuur en archeologie komen aan bod. De moeite waard De Klerk zelf vindt de cursus de moeite waard om drie redenen. Ten eerste omdat hij ervan uit gaat dat de nieuwsgierigheid van de cursist zo geprikkeld wordt, dat hij in de toekomst uit eigen beweging eens in een ar chief duikt. ,.Ik ga ze leren om hun ogen goed de kost te geven. Wij willen dat de cursist de tech niek van het goed kijken onder de knie krijgt. Door bijvoor beeld goed naar een schilderij te kijken kan de geschiedenis er van gaan leven." Bovendien vindt De Klerk de cursus bijzonder, omdat tijdens elke van de acht avonden een deskundige een eigen invals hoek van de materie geeft. Een archeoloog vult een avond over de archeologie van Walcheren en de gemeentearchivaris neemt de cursist mee op ontdekkings reis door archiefland. De Klerk; „Ik hoop dat we de deelnemers acht weken lang kunnen blijven boeien door de variëteit aan onderwerpen en gastsprekers." Ten slotte is de historisch geo graaf in zijn nopjes met het stadhuis in Veere als entourage. „Er zijn al genoeg cursussen die onder tl-licht plaatsvinden." Volgens De Klerk biedt het stad huis in Veere genoeg concurren tie om mensen vanachter de tv te lokken. De cursus is in eerste in stantie voor personen die op dit vlak nog weinig van kennis van zaken hebben. De Klerk: „We mikken niet op mensen die al deskundig zijn. Voorkennis is in principe niet nodig." Het pu bliek bestaat meestal voor vijf enzeventig procent uit nieuw komers. Vaak zijn het nieuwe bewoners, die meer willen we ten over de gemeente waar ze naar toe zijn verhuisd. De rest zijn mensen die bijna iedere cur sus volgen. De Klerk: Het zou natuurlijk mooi zijn als er jon geren op af komen, maar die ge ven hier over het algemeen wei nig gehoor aan." De historisch geograaf meent dat de interesse voor geschiede nis pas wordt geprikkeld als het te laat is. „De historische ach tergronden van een vorige gene ratie, je vader of moeder wordt pas aantrekkelijk als ze overle den zijn." Er zijn echter wel on derwerpen die jongeren de moeite waard vinden, maar dan moet er een zekere spanning in zitten. „Zaken als opgravingen vindt de jeugd leuk," aldus De Klerk.' Tot nu toe zijn er achttien aan meldingen voor de cursus, maar de verwachtingen zijn hoogge spannen, omdat de cursussen op de Bevelanden en Schouwen een groot succes bleken. De Klerk vindt de Walcherena- ren een actief volk als het op cursussen aankomt. Ze zijn er. zoals hij dat zelf zegt, wel voor te porren. VLISSINGEN - Een 78-jarige vrouw uit Vlissingen heeft woensdag aangifte gedaan van diefstal uit een fietstas in Vlis singen. De tas met daarin onder andere levensmiddelen en een leesbril, was onbeheerd achter gelaten aan de Oude Markt. Van de dader ontbreekt elk spoor. korting tot oosrsrroor 8 domburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17