Klad in winkelgebied Haamstede PZC Partijen overleggen na uitstel geding ambulancedienst Papierbak concurrent van vereniging Brug aan 't Luitje niet gereed voor watersportseizoen zeeland s17 Ondernemersvereniging tegen uitbreiding detailhandel Burgh Souburger bekent 42 diefstallen Aantal middelen voor gewasbescherming neemt drastisch af Rotondes op gevaarlijke weg Rechter ontziet vechtersbaas Boete en werkstraf voor dief Man breekt been bij aanrijding Cel voor verzaken werkstraf Zeeuwse patiënten dupe sluiting epilepsiekliniek woensdag 6 januari 1999 rioorAli Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Het winkelgebied van Haamstede dreigt zijn aantrekkingskracht le verliezen door de leegstand van veel zakenpanden. De on dernemersvereniging Burgh- Haamstede wijt het vertrek van diverse ondernemers uit Haam stede aan de plannen tot uit breiding van de detailhandel in de kern Burgh. Die uitbreiding betreft een Etos-vestiging bij het AH-filiaal in Burgh en een elkweervoorziening met ver koop van Zeeuwse natuurpro ducten bij pannenkoekenmolen De Graanhalm. Aanvankelijk wilden enkele on dernemers in de kern van Burgh ook een zogenaamd Verstheater vestigen, met daarin een lunch room en de verkoop van groen ten, fruit, vlees en bloemen. Dat plan is inmiddels van de baan. De betrokken ondernemers stopten met hun voorbereiding nadat de dorpsraad Burgh- Haamstede en de Vereniging MIDDELBURG - Waarom had j de jonge Souburger door auto's te stelen en te kraken, benzine uit auto's weg te nemen en brommers te helen zoveel men sen op Walcheren gedupeerd? Dat wilde de offici er van j ustitie dinsdag in Middelburg weieens weten. Het antwoord moest de pas 22-jarige verdachte uit Oost-Souburg gisteren op de zitting van de politierechter schuldig blijven. Hij werd 21 juli '97 aangehou den, maar toen had de Soubur ger vanaf eind '96 al 42 diefstallen, die hij op cle zitting bekende, op zijn conto staan. •Als ik niet was gepakt, was ik gewoon nog doorgegaan", zei hij, tot stomme verbazing van officier van justitie C. Olden- burger. Ze eiste de maximale werkstraf van 240 urn; Politie rechter W. ter Berg nam de eis* over. „De diefstallen zijn veel te lang doorgegaan." Behalve de werkstraf moet de dader nog schade aan slachtof fers vergoeden. Vrienden van Westerschouwen zich expliciet hadden uitge sproken tegen de komst van een Verstheater. De gemeente Schouwen-Duive- land blijft echter - via een voor genomen wijziging van het bestemmingsplan - mogelijkhe den bieden tot uitbreiding van detailhandel in Burgh. De voor gestelde wijziging komt don derdagavond 7 januari aan de orde in de commissie ruimtelij ke ordening en economische za ken. Bezwaren Vooruitlopend daarop heeft de ondernemersvereniging Burgh- Haamstede de commissieleden een brief gestuurd met haar be zwaren tegen uitbreiding van het winkelgebied in Burgh. De ondernemers beroepen zich op het rapport Ruimtelijk Econo misch Onderzoek (REO), waar in een maximum aantal vier kante meters voor detailhandel in Burgh-Haamstede is vastge steld. Met de voorgestelde wijziging van het bestemmingsplan wordt inbreuk gemaakt op het REO- rapport, meent voorzitter A M. J. van Holthe tot Echten- Boomsma van de ondernemers vereniging Burgh-Haamstede. Zij is bovendien boos over het feit, dat er tot op heden geen overleg is geweest met de onder nemersvereniging, hoewel de gemeente dat wel had toege zegd. Dorpsraad Voor de dorpsraad Burgh- Haamstede blijkt met het terug trekken van het Verstheater de belangrijkste angel uit het voor stel tot wijziging van het be stemmingsplan te zijn wegge nomen. De dorpsraad rekent het niet tot haar competentie een uitspraak te doen over de uit breiding van de AH-vestiging met een Etos en over de uitbrei ding van de pannenkoekenmo len. De aanleg van 45 extra parkeer plaatsen bij de AH-vestiging acht de dorpsraad in strijd met het gemeentelijk mobiliteits plan, waarin ernaar wordt ge streefd het autogebruik te be perken. Anderzijds zegt de dorpsraad er wel begrip voor te hebben dat de verkeersdruk toeneemt als het winkelbestand uitbreidt. door Marcel Modde BRUINISSE - Het aantal ge wasbeschermingsmiddelen voor de landbouw zal binnen nu en vijf jaar drastisch zijn terug gebracht. Die voorspelling deed secretaris J. Boleij van het Col lege Toelating Bestrijdingsmid delen (CBT) dinsdag op de jaarlijkse bijeenkomst van agrariërs, toeleveringsbedrij ven en chemiefabrikanten in restaurant De Grevelingen bij Bruinisse. Volgens Boleij is het huidige be leid niet lang meer vol te houden en hebben zowel de overheid als de agrariërs en het chemisch be drijfsleven er alle (economisch) belang bij samen naar een nieu we situatie toe te werken „An ders wordt het slagveld dat ve len hebben voorspeld zeker bewaarheid." Het streven is binnen afzienbare tijd eenderde van de in totaal zeshonderd be schikbare bestrijdingsmiddelen in Nederland van de lijst van REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N. ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl In Haamstede staan diverse zakenpanden te koop of te huur. foto Marijke Folkertsma toegestane producten af te voe ren. Daarnaast zou er een even redig deel gehandhaafd kunnen blijven, na aanpassing van de samenstelling. Voor het restant liggen geen restricties in het vooruitzicht. Veilig „Bij het toewijzingsbeleid zijn twee punten belangrijk. Op de eerste plaats is dat het kosten- batenplaatje. En anderzijds geldt natuurlijk dat de midde len dermate veilig zijn, dat ze aan scherpe criteria kunnen voldoen", aldus de secretaris van de landelijke overheidsor ganisatie. „Je ziet een aantal agrariërs dat zich op dit punt als voorloper manifesteert. Mensen die de helft minder aan gewas beschermers gebruiken, kiezen voor milieuvriendelijker mid delen en toch hun oogstop brengst optimaal houden. Bin nen vijf jaar zal er op dit front een duidelijke verandering waarneembaar zijn. Dat kan niet anders." In het kader van het meerjaren programma gewasbeperking is onder meer afgesproken dat het agrarisch bedrijfsleven in 2000 sterk minder afhankelijk moet zijn van bestrijdingsmiddelen. De tijdslimiet wordt weliswaar niet gehaald, maar de doelstel ling komt langzaam, maar zeker toch in beeld, menen zowel Bo leij als directeur W. in 't Veld van gewasbeschermer Mol Agrocom BV (mede-organisator van de bijeenkomst in Bruinisse) uit Noordgouwe. Weersafhankelijk In 't Veld: „Het gaat traag, maar elk jaar komen er nieuwe mid delen op de markt die beter zijn. Het probleem is dat de land- en tuinbouw zeer weei"safhanke- lijk is. Dat hebben we de afgelo pen zomer nog eens gezien. Door alles wat in de grond is blijven zitten, ontstaan schimmels en die moeten worden bestreden. Waar het om gaat, is dat er ver- antwoorde keuzes worden ge maakt tussen de diverse midde len en dat ze alleen worden ingezet waar het werkelijk no dig is." Mol Agro en de Flakkeese on derneming Agrocom (Van der Wal en Mast) maakten gisteren officieel bekend per 1 januari te zijn gefuseerd. Het toeleve ringsbedrijf heeft negentien mensen in dienst en bedient de Zeeuwse, Zuid-Hollandse en Brabantse markt. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Het kort geding dat de ambulance dienst Delta-Noord heeft aan gespannen tegen de provincies Zeeland en Noord-Brabant en zorgverzekeraars is zes weken uitgesteld. In overleg wordt geprobeerd de knelpunten op te lossen. De ambulancedienst ontstond enkele maanden ge leden uit een fusie tussen Goe- ree-Overflakkee en Tholen. Dat is besloten na overleg met de rechtbankpresident, zo deelde organisatie-adviseur J. Heijmans van Delta-Noord dinsdagavond mee in de com missie algemeen bestuur en welzijn van de gemeente Tho- len. Het kort geding zou 29 december dienen. De ambu lancedienst strijdt voor erken- ning van haar vergunning. „Die volgens ons, en dat wordt juridisch ondersteund, klip en klaar in ons bezit is", aldus Heijmans. Volgens hem is de onaangepaste naam op de ver gunning het hete hangijzer. Een tweede probleem is de fi nanciering van de gefuseerde dienst. „Er moet een opwaar dering komen voor Tholen", meent Heijmans. De 2,70 gul den per uur die voor piket dienst wordt neergeteld, geeft volgens hem duidelijk aan dat de beschikbare gelden ontoe reikend zijn. „Door Tholena- ren is ook jarenlang premie betaald", betoogde de organi satie-adviseur van Delta- Noord. Calamiteiten De nieuwe ambulancedienst pleit voor behoud van een post in Sint-Maartensdijk en voor de invoering van een parate dienst. Behoud van de post is heel belangrijk, vindt het be stuur, omdat anders de kans groot is dat binnen de gemeen te Tholen gewerkt gaat wor den met first responders. De alarmcentrale West-Brabant overweegt invoering van first responders. Dat kunnen bij voorbeeld huisartsen zijn die zich bij calamiteiten met en kele eerste hulpattributen op de plek des onheils als eersten kunnen melden. Het koit geding is met van de baan, verzekerde Heijmans de Thoolse commissieleden. Wel gaf hij aan mogelijkheden te zien in overleg. Zo krijgt het bestuur van de ambulance dienst donderdag 14 januari de mogelijkheid zijn zegje te doen in een overleg van de gedeputeerden van beide betrokken provincies. De zorgverzekeraars hebben toe gezegd de bestuurlijke be sluitvorming te volgen. door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - Kerken, muziek- en sport verenigingen op Schouwen-Duiveland reageren verbijsterd op het plan van de gemeente om in elk dorp papierbakken te plaatsen. Zij vrezen dat zij daardoor een belangrijke bron van inkomsten mislo pen. Ook betwijfelen ze of de gemeentelij ke papier-inzameling een betere schei ding van het normale afval oplevert. „De gemeente moet niet een taak overnemen die de burgers zelf prima kunnen vervul len." De muziekvereniging Crescendo in Dreischor ziet de aanschaf van een deel van haar instrumenten en bladmuziek in gevaar komen indien de gemeentelijke plannen doorgaan. Secretaris C. J. van Dixhoom heeft uitgerekend dat Crescen do jaarlijks zo'n twintig ton aan papier in zamelt. Dat wordt, ongetwijfeld als de ge meente ook containers gaat plaatsen. „Voor kerken en sportvei'enigingen bete kent het plan eveneens een forse financië le aderlating", voorziet Van Dixhoom. Het papier wordt binnen en buiten Dreischor volgens een vast schema inge zameld en volgens van Dixhoorn verloopt dit prima. „De gemeente moet niet een taak overnemen die de burgers zelf pi-ima kunnen vervullen. We gaan zeker protes teren." Penningmeester B. S. Nelisse van fanfare Luctor et Emergo in Renesse, vreest even eens veel inkomsten te verliezen. „Afgelo pen jaar hebben we 170 ton papier verza meld en het wordt elk jaar meer." De opbrengst daarvan, minimaal 8500 gul den bij de minimumgarantieprijs van vijf cent per kilo, zegt de vereniging niet te kunnen missen. Verbaasd Ook reageren de verenigingen verbaasd op de constatering van wethouder G. J. van de Velde dat jaarlijks 1800 ton papier in de normale afvalcontainers belandt. J. G. Krips, secretaris van ASV Brouwer shaven: „In Brouwershaven verdwijnt er nauwelijks papier in de grijze bakken om dat we het papier huis aan huis ophalen. Het is maar de vraag als die gemeentelijke bak er komt of het papier dan nog zo strikt gescheiden wordt." D. P Korstanje. scriba van de Hervormde Streekgemeente De Gouwe bepleit nau wer overleg tussen gemeenten en maat schappelijke organisaties. „Als het klopt dat 1800 ton papier met het overige afval wordt vermengd, dan moeten de vereni gingen het papier vaker ophalen. Maar dat zo'n plan zonder vooroverleg wordt gepresenteerd, is een verdomd slechte zaak. De kerken in Brouwershaven, Noordgouwe, Dreischor en Zonnemaire vinden door de papier-ophaal een moge lijkheid om de diaconale taken te verzor gen. Dan moet u denken aan het sturen van bloemen en kaarten aan zieken, ster venden en bejaarden. Het zijn dit soort uitgaven die de kerken met de papier-in zameling financieren." In een reactie laat wethouder Van de Velde weten dat zij alsnog overleg met de ver enigingen zal voeren. „Het is niet de be doeling de verenigingen het papier uit de mond te stoten, maar feit is dat er bij steekproeven nu nog te veel papier bij het gewone afval zit." SINT-ANNALAND - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden on derzoekt cle mogelijkheid om twee rotondes aan te leggen op de Bram Groenewegeweg tussen Sint-Annaland en Poort vliet. In mei wordt uitsluitsel verwacht Volgende maand wordt met onderzoek begonnen. Vraag is of de smalle weg een rotonde kan hebben, zonder dat dat tot problemen leidt voor onder meer landbouwverkeer. De rotondes zouden moeten komen op de kruisingen met de Bitterhoekseweg en de Enge- laarsdijk. De weg geldt als riskant traject Dat is voor het schap in het afgelopen half jaar aanleiding geweest voor het nemen van verschillende verkeersmaatregelen, zoals het aan brengen van paaltjes en reflectoren. Bovendien worden de ko mende maand nog een matrixbord - met de tekst U rijdt te hai'd - en een aantal waarschuwingsboi'den neergezet. MIDDELBURG - Volgens cle pyschiater heeft een 26-jarige man uit Middelburg problemen zich in de hand te houden. „Hij is iets minder slim dan de doorsnee mens", luidde het rapport dat dinsdag op de zitting van de Middelburgse poli tierechter op tafel kwam. Daarom mochten cle klappen die de Middelbui'ger uitdeelde aan een tandarts, omdat hij niet snel genoeg werd geholpen en aan een krantenjongen die hem ii-ri- teerde, volgens de psychiater niet te zwaar worden aangere kend. De politierechter kon zich daarin vinden. „We hebben hier te maken met een persoon, die er misschien zelf niets aan kan doen." Hij legde de verdachte, die zich ook moest verant woorden voor rijden tijdens een rij-ontzegging op 2 septem- ber'97 in Vlissingen, zestig uur voorwaardelijke dienstverle ning op, met toezicht van de reclassering. Officier van justitie F van Es had vier weken voorwaardelijke gevangenisstraf met reclasseringstoezicht geëist. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter W. ter Berg heeft dinsdag een 31-jarige man uit de Zeeuwse hoofdstad veroordeeld tot deidig uur dienst verlening. Omdat hij nog in zijn proeftijd verkeerde van een eerdere veroordeling werd ook een boete van 750 gulden tenuitvoergelegd. De man had februari vorig jaar in zijn woonplaats onder invloed van alco hol twee fietsen gestolen. „Door mijn verslaving gebeuren er dingen die ik niet in de hand heb. Ik ben daar niet trots op, maar gelukkig is er sprake van een positieve verbetering", reageerde de verdachte gisteren op de zitting. „Dat is een lof felijk streven, want het zijn vervelende feiten", concludeerde de politierechter. VROUWENPOLDER - Een 29-jarige man uit Vrouwenpolder is maandag in zijn woonplaats gewond geraakt bij een aanrij ding tussen twee auto's. De manzat in de auto bij een 38-jarige plaatsgenoot. Deze reed over cle Vrouwenpolderseweg en sloeg linksaf de Zoekweg op. Hierbij verleende hij geen voor rang aan een 25-jarige plaatsgenoot die uit de tegenoverge stelde richting kwam. Het slachtoffer is met een gebroken been naar het ziekenhuis vervoerd. De brandweer moest de auto openknippen om de man uit de auto te bevrijden. MIDDELBURG - Een 40-jarige man uit Dordrecht moet als nog zes maanden de gevangenis in, omdat hij zijn alternatieve straf niet heeft voltooid. De ex-inwoner van Goes heeft van de politierechter in Middelburg ettelijke keren de kans gekregen om een werkstraf te doen, maar hij liet het grotendeels afwe ten. Derecividerende junk, die gisteren niet op de zitting ver scheen, was voornamelijk voor diefstal van pakken koffie en cd's tot een fors aantal uren dienstverlening veroordeeld. weging het hele karwei maar uit te stellen tot half september. De wethouder zegde toe de plan ning voor de werkzaamheden in elk geval nog eens nauwkeurig te bekijken. Onderhoud De totale kosten worden ge raamd op 318.450 gulden. Daar het college van burgemeester en wethouders plotseling werd ge confronteerd met dit achter stallig onderhoud, is in de meer jarenbegroting geen rekening gehouden met een bedrag van ruim drie ton. De kosten worden nu in één keer afgeschreven ten laste van de reserve havens. Uit diezelfde reserve wordt een bedrag van 56.000 gulden geput voor vervanging van het af- meei-ponton aan haven De Val in Zierikzee. Ook hier is sprake van achterstallig onderhoud. De bak raakte vorig jaar lek en zonk. De ponton wordt vooral gebruikt door passagiers van rondvaartboot De Friesland en van het voet- en fietsveer Hec tor De verwachting is dat dit karwei wel voor het begin van het toeristenseizoen geklaard zal zijn. In het bedi'ag dat voor de nieuwe ponton wordt uitge trokken is nu ook rekening ge houden met jaarlijks onder houd. Tenslotte zullen ook de drijven de steigers in de jachthaven van Brouwershaven nog voor de start van het watersportseizoen dit jaar worden vernieuwd. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De nieuwe brug aan 't Luitje bij de Nieuwe Ha ven in Zierikzee zal niet voor het begin van het watersportsei zoen gereed zijn. In de aanbeste dingsvoorwaarden is bepaald dat er tussen 15 juni en 15 sep tember niet aan de brug kan worden gewerkt. Er zullen in die tussentijd noodmaatregelen ge troffen moeten worden om de verbinding tussen de vaste wal en de steiger naar de jachthaven in het Havenkanaal in stand te houden. De brug aan 't Luitje verkeert in zeer slechte staat, zo is bij con trole gebleken. Om ongelukken te voorkomen, werd de brug vo- xig j aar al afgesloten voor gemo toriseerd verkeer. Er is inmid dels een plan opgesteld voor vervanging van de stalen ver bind! ng tussen de wal en de stei ger. Voordat de nieuwe brug ge plaatst kan worden, moet een deel van het lanclhoofd gerepa reerd worden. Dat vergt wat meer tijd dan gepland. Watersportdeskundige én D66- i*aadslid C. J. Geluk voorziet problemen als pas in februari, na het definitieve besluit van de gemeenteraad, met het werk kan worden begonnen. Juist in de maanden apiil en mei wordt de brug het meest gebruikt. Zij gaf wethouder G. J. van de Vel- de-de Wilde van openbare wer ken deze week tijdens een commissievergadering in over- geen bestaansrecht meer heeft. Volgens Maljaars dreigen daar mee ook de maandelijkse spreekuren te verdwijnen die de Hans Berger Kliniek in de zie kenhuizen irf Goes enTexmeuzen houdt. Maljaars noemt het 'een grote slag voor de epilepsiepati- enten in Zeeland' (Jat zij nu wel moeten kiezen voor het centrum inHeeze. „Het is onzinnig en ho peloos om vier uur heen met de trein naar Eindhoven en vier uur texoig te reizen. Dan moet er ook nog een taxi komen. Veel patiënten kunnen vanwege hun epilepsie niet met de auto", zegt zij. De afdeling Zeeland is uit protest een kaartenactie ge start. door Roelf Reinders MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de Epilepsie Ver eniging Nederland (EVN) vreest dat bonderden epilepsiepatien- ten in Zeeland de dupe worden van de dreigende sluiting van de epilepsiekliniek Dr. Hans Ber ger van de Klokkenbergkliniek in Breda. Voorzitter Margreet Maljaars vreest dat de patiënten voor behandeling en consult naar epilepsiecentrum Kem- penhaege in Heeze bij Eindho ven moeten. Minister Els Borst van Welzijn, Volksgezondheid en SpoiT heeft vlak voor de kerst bekendge maakt dat De Klokkenbei-g Oud papier Container. ALLÉÉN OUD PAPIER. EEN PLASTIK.HOUT,STAAL,STENEN ENZ. 'i netjes stapelen en deur sluiten. Penningmeester B. S. Nelisse van fanfare Luctor et Emergo uit Renesse voor de papiercontainer. Afgelopen jaar zamelde zijn vereni ging 170 ton oud papier in. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 35