EEUWSE COURANT Samaranch in opspraak Jagers Irak en VS slaags in no-flyzone Miljoenen Delta-bende wachten in Basel op Amsterdams OM 25% korting Bedremmeld door wijsheid uit het Oosten Iran erkent doden schrijvers door geheime dienst 4 WEKEN Voorzitter IOC zou cadeaus Salt Lake City hebben aangenomen Juliana verlaat ziekenhuis Warmterecord Dodewaard zoekt afvoer kernafval via haven Bloedbad door rebellen Congo Vliegveld wil van natte voeten af Van Barneveld verder na thriller Grevelingen in evenwicht VOOR 16,00 Ssintrcrtuin 13° 9° ZW 6 Overdag droog Zonnige perioden, 's avonds een paar buien. Krachtige zuidelijke wind. Middagtemperatuur rond 13 graden. p 242e jaargang no. 4 „i woensdag 6 januari 1999 ie losse nummers 1,80 pagina 9t/m 14 van onze sportredactie SALT LAKE CITY - Ook voorzitter Sama ranch van het Internationaal Olympisch Co mité (IOC) heeft cadeaus gekregen van Salt Lake City voor de verkiezing van deze stad tot locatie voor de Olympische Spelen in 2002. De IOC-voorzitter, die zich bij zulke verkiezin gen altijd van stemming onthoudt, kreeg twee jachtgeweren ter waarde van duizend dollar. Dit onthulde gisteren het dagblad Salt Lake City Tribu ne. Eerder zorgde de Zwitserse IOC-vertegenwoordiger Hodler voor opschudding door te stellen dat diverse IOC-leden zich laten omkopen door steden die de Spe len willen huisvesten. Ook het nominatiecomité van Salt Lake City zou op deze wijze gehandeld hebben. On der anderen het Nederlandse IOC-lid Anton Geesink wordt ervan verdacht dat hij zich een en ander door Salt Lake City heeft toe laten stoppen. Het IOC is een onder zoek begonnen en heeft aangekondigd dat de zaak con sequenties zou hebben. De geweren van het merk Browning zijn rechtstreeks naar Samaranch' kantoor in Lausanne gestuurd. „Wat hij ermee heeft gedaan, is ons niet bekend", verklaarde Travis Hall van de wapenfabrikant in Mountain Green, Utah. Het was destijds, en tegenwoordig nog, voor leden van het IOC verboden cadeaus aan te nemen met een waarde UTRECHT - Prinses Juliana heeft gisteravond het Acade misch Ziekenhuis Utrecht ver laten en is terug op paleis Soest- dijk. De 89-jarige prinses was maandag onwel geworden en bracht ter observatie een nacht door op de afdeling cardiologie van het ziekenhuis. Bij een haxdcontrole werden geen afwijkingen ontdekt, al dus de Rijksvoorlichtings- Juliana's artsen denken n dat de prinses een klein stolsel in een van de bloedvaten in de 'a hersenen heeft gehad. Zij krijgt .{hiervoor medicijnen, zodat de ikans op herhaling volgens de 1' .medici zeer gering is. ANP nf VLISSINGEN - Het januari- n weer breekt records. In Oost- Maarland in Limburg werd gis teren 16,2 graden Celsius geme ten. Daarmee werd het record 's van 10 januari vorig jaar van 14,4 graden gekraakt. DODEWAARD - Kerncentrale Dodewaard pleit er bij de Ne derlandse overheid voor om het kernafval dat bij de ontmante ling vrijkomt via Nederlandse havens af te voeren. Door pro testen, blokkades en een trans portverbod in België lukt het de centrale niet het afval via de ge bruikelijke route over de weg naar het Franse Duinkerken te krijgen, vanwaar het naar de Britse opwerkingsfabriek in Sellafield kan worden vervoerd. In een brief aan de verantwoor delijke ministeries roept de cen trale de overheid op het trans port via Nederlandse havens toe te staan. VROM, dat transport- verguningen moet afgeven, heeft nog geen officiële reactie, mede omdat minister Pronk nog in het buitenland zit. Pronk stond voor de kerstvakantie weer transporten in Nederland toe, nadat zijn voorganger die na incidenten had stilgelegd. Greenpeace verbaast zich over de manier waarop Dodewaard een snelle uitweg voor het afval zoekt. De milieubeweging ver zet zich tegen opwerking en pleit ervoor het afval in Neder land op te slaan. Het debat hier over loopt nog in de Kamer. De splijtstofstaven van Dode waard moeten voor 31 decem ber 2000 uit de centrale zijn die in 2003 leeg moet worden opge leverd. ANP MEXICO CITY - Overdonderd door zoveel wijsheid bijeen poseert een Mexicaans kind met de drie Wijzen uit het Oosten. Katholieken over de gehele wereld vieren vandaag het Driekoningenfeest. Volgens het bijbels verhaal brachten de drie wij zen - anderen zeggen koningen - geschenken mee voor de pasgeboren Jezus in Bethlehem. In Zuid-Amerika wordt het feest grootscheeps gevierd met kermis en cadeautjes voor de kinderen. foto David de la Paz/AP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Voor het eerst sinds ruim zes jaar zijn Iraakse en Amerikaanse gevechtsvlieg tuigen gisterochtend slaags ge raakt in het luchtruim boven Irak. Er vonden kort na elkaar twee luchtgevechten plaats ten zuidoosten en ten zuidwesten van de hoofdstad Bagdad, in de zone die tot verboden gebied is verklaard voor Iraakse vliegtui gen. Als reactie op de luchtgevech ten zei woordvoerder Lockart van het Witte Huis gisteravond dat de VS de no-flyzones boven Irak gaan versterken. Saddam Hoessein handelt uit frustratie over zijn geïsoleerde positie en het feit dat hij weinig steun heeft gekregen van zijn buren, aldus de woordvoerder. De vier Amerikaanse toestellen keerden na de confrontatie vei lig terug naar hun basis aan de grond en het vliegdekschip, de Carl Vinson. Volgens het Penta gon is bij het incident een Iraak se MiG-23 verongelukt. Niet omdat het toestel werd geraakt, aldus het ministerie, maar van wege technische problemen of een brandstoftekort. Bagdad ontkende het verlies. Er werden gisteren acht schen dingen gemeld van de zuidelijke no-fly zone. Bij de incidenten waren volgens het Pentagon in totaal dertien tot vijftien Iraak se toestellen van het type MiG- 23 en MiG-25 betrokken. De Amerikaanse toestellen zijn twee F-15's van de luchtmacht en twee F-14's van de marine. De piloten van de Amerikaanse gevechtsvliegtuigen vuurden in totaal zes raketten af op hun Iraakse tegenstanders. Geen van deze projectielen trof doel. Irak lijkt vastbesloten alles in het werk te stellen om een Ame rikaans of Brits vliegtuig neer te schieten. Saddam Hoessein riep gisteren in een televisierede de inwoners van buurland Saudi- Arabië op in opstand te komen tegen hun leiders, die volgens hem heulen met de vijanden van Allah. GPD/RTR Advertentie KAMERPLANTEN INRUILACTIE 6 T/M 12 JANUARI Bij inruil van uw oude kamerplant op een nieuwe naar keuze Goes, Nieuwe Rijksweg 2D, 0113-215395. Renesse, Laöne 20. 0111-461031, Oostburg, Nieuveltweg 56.0117-452279 door Bob Kroon BASEL - Tenzij de Nederlandse Justitie alsnog de moeite neemt de ruim tien miljoen gulden aan zwart geld te claimen, die de 'Delta-organisatie' zou hebben ondergebracht bij een bank in Basel, vervalt het hele bedrag aan de Zwitserse staat. Dat zegt woordvoerder Melzl van het Openbaar Ministerie in Basel. Deze rekening, die de Zwitserse Justitie drie jaar geleden liet blokkeren omdat ze dacht dat er geld mee werd witgewassen, staat officieel op naam van een zakenman uit Hongkong. De re kening werd echter in 1995 bij Bank Baumann geopend door een financieel adviseur, die uit Sluis komt maar nu in België woont. Deze zou fungeren als penningmeester van de Delta bende, een criminele organisa tie van een ooit in Zeeuws- Vlaanderen actieve pornobaas en de voormalige rechterhand van de enige jaren geleden doodgeschoten Amsterdamse drugskoning Klaas Bruinsma. De Zwitserse Justitie sommeer de vorig jaar de rekeninghouder uit Hongkong naar Basel te ko men om tekst en uitleg te geven over zijn banksaldo. „De man zei daartoe bereid te zijn, maar kwam nooit opdagen. In okto ber hebben we hem opnieuw ge vraagd hierheen te komen om dat anders het geld verbeurd wordt verklaard", aldus Melzl. De Zwitserse Justitie heeft in het verleden samengewerkt met Nederlandse collega's om licht in deze zaak te brengen. Maar nadat de vermeende kopstuk ken van de Delta-organisatie - Monteur sterft bij verwisselen band SINT ODILIËNBERG - Een 27- jarige monteur uit Spaubeek is gistermiddag om het leven ge komen bij een explosie van een autoband in Sint Odiliënberg. Hij verwisselde een band van een cementwagen, na een klap band. De nieuwe klapte even eens. De monteur liep daardoor dodelijke verwondingen op. De chauffeur van de cementwagen raakte zwaargewond. GPD de eerder genoemde pornobaas en zijn juridisch adviseur uit Amsterdam - vorig jaar een an dere strafzaak hadden afge kocht voor twaalf miljoen gul den, 'horen wij uit Nederland ook niets meer over deze affai re', aldus Melzl. Hij begrijpt weinig van 'dit soort Ameri kaanse schikkingen die nu ook in Nederland opgeld doen'. Als Justitie in Nederland deze zaak definitief heeft gesepo neerd en ook de zakenman uit Hongkong niet komt opdagen, dan zal het OM in Basel de zaak overdragen aan de federale pro cureur-generaal Carla del Ponte in Bern. Dan vervalt de tien mil joen zo goed als zeker aan de Zwitserse staat. „We hebben de rekeninghouder uit Hongkong geen termijn gesteld en houden de rekening nog even geblok keerd", zegt Melzl. Dat gebeurt niet om de zakenman een plezier te doen, maar om Nederland te gemoet te komen, verklaart hij, Melzl: „Onlangs hadden we een witwas-affaire met Canada. Toen hebben we ook een miljoe- nenpot aan crimineel geld ver beurd verklaard, maar we heb ben dat gedeeld met CanadaWe zijn bereid ook fifty-fifty te spe len met Nederland." GPD boven de 15 0 dollar. De secretaris-generaal van het IOC, Francois Carrard, verklaarde gisteravond dat het comi té 'de gegevens onderzoekt'. Talloze geschenken Het bericht in de SLC Tribune maakte melding van de talloze geschenken die in het hoofdkwartier te Lausan ne binnenstromen. Vroeg of laat belanden ze in het Olympisch Museum. Samaranch kreeg bij eerdere be zoeken aan Salt Lake City eveneens geschenken, zoals een indianentooi van veren en een deken met een tafe reel. De waarde van deze items beliep tussen de duizend en vijfduizend dollar. Op 2 3 februari neemt het IOC de bevindingen van de on derzoekscommissie in ontvangst. DPA/AFP/ANP Congolese rebellen heb ben in het oostelijk deel van het land een bloedbad aangericht onder zeker 5'00 burgers. Volgens het persbureau Misna zijn er veel vrouwen en kinderen onder de slachtoffers. De slachting zou een vergel ding zijn van een eerdere aanval op de rebellen. Vliegveld Midden-Zeeland heeft aan 1998 een rampzalig jaar gehad; door de weersomstandigheden was de start- en lan dingsbaan in totaal 57 dagen niet bruikbaar. Die si tuatie toont volgens directeur B, van Dam nog maar *1 C eens aan dat een verharde baan hard nodig is. Raymond van Barneveld heeft gisteren de kwartfinale bereikt van de Embassy, het officieuze WK darts. In de tweede ronde balanceerde 'Barney' tegen Les Wallace op de rand van de af grond. De Nederlandse titelver dediger slaagde er net in om een 2-0-achterstand om te buigen in een 3-2-over- O winning. De Grevelingen tussen Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee is in de afgelopen twintig jaar veranderd van een zoete waterplas in een getijdenloos zout meer. In en langs het meer ontwikkelden zich, zoveel mogelijk gescheiden, natuur, visserij en recreatie. Het gebied is in evenwicht en toekomstige ontwikkelingen mogen dat niet versto- O O ren. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; uit: 9,10,11, 12 en 14; zeeland: 15,16,17 en 19; sport: 20 en 21; buitenge bied: 23, 24,25, 26 en 27 door Herman Peerdeman TEHERAN - Iran heeft een aan tal geheime agenten van de poli tie gearresteerd wegens betrok kenheid bij de recente reeks moorden op intellectuelen die ageren tegen de geestelijke lei ding van het land. „Helaas bevond zich een aantal onverantwoordelijke, kwaad aardige en dwarse medewerkers van het ministerie van Inlich tingen onder de arrestanten", zei een woordvoerder. Volgens het ministerie, dat over de binnenlandse veiligheid gaat, ging het om een netwerk van verantwoordelijken voor moordaanslagen, die in de afge lopen weken in Iran zeker drie schrijvers en twee oppositiele den het leven kostten. Aan deze recente moorden gaat een reeks van acht moorden en verdwij ningen van dissidente intellec tuelen vooraf. De moorden maken duidelijk dat de hervormingsgezinde pre sident Khatami niet in staat is zijn aanhangers te beschermen. Khatami is ondanks zijn over weldigende verkiezingszege in 1997 in een heftige politieke strijd gewikkeld met de machti ge conservatieve oppositie. Toch gaf geestelijk leider Kha menei, onder wie geheime dienst, politie en strijdkrachten vallen medio december Justitie opdracht de verantwoordelij ken voor de moorden op te pak ken. Toen al werd een serie ar restaties verricht. Khamenei verwierp suggesties dat radica le behoudenden met de zegen van de conservatieve justitiële macht achter de aanslagen zou den zitten. RTR (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving kf 96,50 Naam: (Advertentie) De Narcissus 'Bridal Crown' inclusief terracotta vaas geeft al in januari het lente-gevoel. Deze licht geurende trosnarcis is wit met een geel hart en dubbelbtoemig. Van 7.95 voor U kunt nu inschrijven voor de workshop'SNOEIEN' Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC Koopavond: vrijdag tot 20.45 KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS Maandag t/m zaterdag vanat 8.45 uur geopend. 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1