PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT puro maakt spectaculaire entree Juliana ter observatie in ziekenhuis Anarchie heerst in gevangenis op Curasao Vandalen verwoesten grafzerken 4 WEKEN VOOR 16,00 Veerpont geeft direct weer op VS betichten ^Bagdad van '•moord sjiieten Jakarta stuurt troepen naar Atjeh Groei bevolking Zeeland stokt Broers De Boer stellen ultimatum Beurs wapent zich tegen Soptiedebacles ïïl ;d'Slachtpartij in moskee Pakistan Beurzen boeken flinke winsten na introductie van nieuwe munteenheid Frans-Surinaams overleg aanpak drugssmokkel Extreem zacht Eerst wat regen, later af en toe zon. Matige tot vrij krachtige zuidwestenwind. Middagtemperatuur rond 13 graden. ,NZ42e jaargang no. 3 ^dinsdag 5 januari 1999 U losse nummers 1,80 door Theo Bakker WILLEMSTAD - De Cura^aose gevangenis Koraal Specht is sinds het afgelopen weekeinde het toneel van opstand en ver nielingen. Daarbij zijn celdeu ren en muren vernield. De Antilliaanse regering is drie weken geleden al gewaar schuwd voor oplopende spanningen in met name de nieuwbouwafdeling van de ge vangenis, zèi Roland Ignacio van de ambtenarenvakbond ABVO, die de gevangenbewaar ders vertegenwoordigt De be waarders hebben volgens hem medio december twee dagen lang geweigerd om gedetineer den uit politiecellen op te ne men, omdat de nieuwbouwaf deling al overbevolkt was. „Wij hebben minister Martha van Justitie voorgesteld om ge vangenen die hun straf er bijna hebben opzitten, over te plaat sen naar de barakken waarin nu illegalen tot hun uitzetting wor den opgesloten. Maar de minis ter heeft niets met onze aanbe velingen gedaan", aldus de vakbondsman. De onrust begon zaterdagmid dag op de nieuwbouwafdeling. De gevangenen gingen over tot vernielingen, omdat zij te kort waren gelucht. De opstandige gedetineerden probeerden met stalen staven ook de cel van een medegevangene open te hak ken. Die zou volgens de gevan genen betrokken zijn bij de vergiftigde kerstborrel, die op eerste kerstdag het leven kostte aan twee gedetineerden en twintig anderen ziek maakte. Zaterdagavond weigerden ook de gevangenen van de strafin richting terug te keren naar hun cellen. Toen had het personeel de situatie snel onder controle. Zondagavond braken er nieuwe onlusten uit. Volgens Ignacio hebben de gevangenen toen op nieuw grote vernielingen aan de celdeuren en muren aangericht. ,,De situatie is grimmig. Door dat ook de sloten van de celdeu ren vernield zijn, zitten nu ze vengedetineerden opgesloten in een cel waarin hooguit drie mo gen zitten", aldus Ignrftio. Mi nister Martha was gisteren met bereikbaar voor commentaar De Antilliaanse overheid moet zo snel mogelijk stappen onder nemen om het geweld in Koraal Specht tegen te gaan, conclu deerde de antimarielorganisa- tie 'European committee for the prevention of torture' (CPT) vo rig jaar december in een rap port. De Nederlandse Antillen beloven al tijden beterschap, maar lossen die belofte volgens het CPT nauwelijks in. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 34,25 j per kwartaal met automatische afschrijving 96,50 Naam: Plaats: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 000002 pagina 11 ^WASHINGTON - Iraakse een- heden hebben in de afgelopen 01 "zes weken honderden sjiieten in in-het zuiden van het land ver smoord. Dat zegt het Ameri- ssekaanse ministerie van Buiten- "?erjandse Zaken, dat zich baseert *j"op informatie van de Iraakse in- "formatie. Pn Troepen zouden verder twee- eI duizend burgers hebben gegij- *°"zeld en naar Bagdad hebben ge- j^jbracht. Zeven dorpen zouden 0 volledig zijn verwoest. 1 ?'De Iraakse regering heeft giste- 0 "ren de VN gevraagd Ameri- 11 "kaanse en Britse medewerkers P.P'van de Verenigde Naties in Irak jfye vervangen door mensen uit ^andere landen. De Amerikanen eeren Britten zouden volgens Bag hdad in Irak niet meer veilig zijn. RTR/AFP Indonesische militairen patrouilleren in de provincie Atjeh, waar zondag bij rellen twaalf mensen werden doodgeschoten en honderden verwond. Volgens de politie openden veilig heidstroepen het vuur op een woedende menigte die eerder een overheidsgebouw had aangevallen. Ja- 1^ karta stuurde gisteren versterkingen naar Atjeh. Het aantal mensen in Zeeland groeit steeds langzamer. Behal ve in 1997 is de bevolking in de jaren negentig steeds minder snel gaan groeien; kwamen er in 1993 nog 2675 mensen bij, vorigjaarwarendaternogmaar649. De totale bevolking van Zeeland be- *1 I I staan nu uit 370.613 mensen De gebroeders Frank en Ronald de Boer willen voor het einde van de winterstop uitsluitsel van Ajax over hun geplande transfer naar Barcelona Ajax onderhandelt volgens de zaak waarnemer van de tweeling wel met de Spaanse top- club, maar de partijen slagen er niet in om tot een be- 1 slissing te komen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12.13 en 15; sport: 16 en 17 B 35 tka AMSTERDAM - De beurs voert ,e>og deze maand een systeem in idJdat de risicobeheersing op de luwoptiebeurs moet verbeteren. De handel in opties kwam het afge- PJlopen jaar in opspraak doordat 190 meerdere handelshuizen onop- •ou gemerkt voor vele miljoenen ®.np aan verlies konden opbouwen. 1 Het meest spraakmakende irdJvoorbeeld was Coffeng, dat door speculaties op het aandeel Ko- Jninklijke Olie voor zestig mil- joen gulden de boot in ging. aer Door een nieuwe elektronische 2-2jbeveiliging moeten dergelijke ^risico's eerder opgemerkt wor- len Directeur G. Möller van de Am- 2-3. sterdam Exchanges (AEX) "f lakte dat gisteren bekend tij- >ys|dens de nieuwjaarsreceptie van de beurs Het nieuwe systeem in snel berekenen hoe een be- ^(jpaalde positie er voor staat. Ex- 3ri als dat met Coffeng moe- hi ermee voorkomen wor- verklaarde Möller Het sys- was in december al klaar, de beurs besloot introduc tie uit te stellen om alle aan dacht te geven aan de omzetting van guldens in euro's. Tevens kunnen kleinere optie- [contracten met behulp deze me- j^lhode sneller afgewikkeld wor- „i'den. De directeur wil zo snel yëfffipgelijk verder automatiseren 5 3 in de handel om beter te kunnen ^Jjconcurreren met optiebeurzen 22-jinhet buitenland. GPD ir 6- "jjpLTAN - Onbekende schut- 3ia- ters hebben gisteren ten minste VA zeventien moslims, onder wie ^3 drie kinderen, doodgeschoten in 1CI0 een moskee in het Pakistaanse ss« deel van de provincie Punjab. Zeker vier schutters vuurden schoten af tijdens een religieuze bijeenkomst van sjiieten in een dorp nabij Muitan in Punjab. Vijfentwintig personen liepen j.gi verwondingen op, zei een poli- 5-oj tiewoordvoerder. SeiWoedende inwoners blokkeer- 'jn den later de toegang tot het dorp a? met brandende autobanden en 3" beschuldigden de Pakistaanse regering ervan hen niet te be schermen. Anderen beschuldig den de militante soennitische groep SSP van de aanval. Maar een SSP-woordvoerder ontken de dit. Hij noemde het ondenk baar dat moslims andere mos- 3C lims zouden doden, vooral tij— 'ftdens de vastenperiode rama- Hdan. RTR/AFP van onze redactie economie /anr- oor AMSTERDAM - De euro 3soheeft een spectaculaire ^Jstart gemaakt op de wis selmarkten in het buiten sland. De waarde van de "^nieuwe munteenheid van oojelf landen van de Europe an se Unie nam toe ten op zichte van de dollar. 31iDat zorgde voor flinke winsten ™jop de effectenbeurzen in het eu- jrogebied. De euro eindigde de in"iyalutahandel in Europa op iesl,1805 dollar. Dat betekende &e een winst van zo'n 1,2 procent ten opzichte van de officiële koers van 1,16675 dollar die op oudejaarsdag werd vastgesteld. De belangrijkste beurs in de EU Frankfurt, was gisteren meteen in de ban van de euro. Onmid dellijk na de aanpassing van de computers van mark op euro schoten de koersen omhoog. Aan het einde van de dag kon een koersstijging van 5 procent genoteerd worden. En dat ter wijl de grote institutionele be leggers zich gisteren nog niet echt hadden laten zien. Directeur Van Dessel van de Brusselse beurs was gisteren 'bijna euforisch'. „Alles is per fect verlopen!", riep hij uit. Brussel zag de koersen van de BEL20, voor het eerst uitge drukt in euro's, al meteen na de opening oplopen. Even voor 16.00 uur stond de beursbaro- meter op 3.635 punten, goed voor een winst van 3,4 procent. Het vorige BEL20-record be droeg 3.632,07 punten en da teert van 20 juli 1998. Een kwartier na opening van de beurs in Madrid waren de koer sen al met ruim 2,5 procent gestegen. De IBEX 35, de graad meter van de Spaanse beleg gers, sloot op 10.448 punten, een stijging van 6,21 procent. Aandelen van de veertig groot ste bedrijven in Frankrijk ste gen gisteren gemiddeld 5,2 pro cent, waarmee de beurs een van de grootste stijgingen in haar historie noteerde. „Dit is een heel goede ontvangst van de eu ro", sprak Trichet, die als gou verneur van de Banque de Fran ce nu weinig meer is dan een filiaalhouder van de Europese Centrale Bank. Geheel in lijn met het Italiaanse enthousiasme voor de euro no teerde de beurs van Milaan een stijging van 6 procent. Proble men waren er niet. Die deden zich alleen in Rome voor, waar wisselkantoren werden platge lopen door Italianen die hun li res wilden omwisselen voor eu ro's. „De mensen begrijpen kennelijk niet dat dit pas over drie jaar mogelijk is", klaagde eert wisselkantooreigenaar. Aandacht In Londen ging gisterochtend veel aandacht uit naar de vraag of alle systemen goed waren aangepast aan de komst van de euro. Zoals verwacht was de va- lutahandel gering van omvang, juist omdat handelaren de kat uit de boom wilden kijken, uit angst voor falende computer systemen en foutief ingevoerde koersen. Aan het eind van de dag bleek de euro niettemin een vertrouwenwekkende start te hebben gemaakt. Zij was licht in waarde gestegen ten opzichte van het pond sterling. De handel in euro's begon giste ren in Sydney, Australië. Daar ging de euro op 1,1747 dollar uit de startblokken. GPD/ANP/RTR/DPA zie ook pagina 6 en 7 Ongeveer duizend mensen waren gisteravond aanwezig op een feestje in de Parijse beurs ter gelegenheid van de introductie van de euro. foto Jacques Bri non/AP van onze redactie binnenland UTRECHT - Prinses Juliana (89) is gistermiddag ter observa tie opgenomen op de afdeling Cardiologie van het Acade misch Ziekenhuis Utrecht. Ze werd aan het begin van de mid dag onwel op Paleis Soestdijk. Volgens de behandelend artsen maakt de prinses het goed maar zal ze nog wel enige dagen voor nader onderzoek in het zieken huis moeten blijven. Ondanks haar gevorderde leef tijd had de prinses tot vorig jaar weinig problemen met haar ge zondheid. Tot enkele jaren gele den skiede Juliana zelfs nog re gelmatig. Sinds vorig jaar lijkt ze echter een beetje aan het kwakkelen geslagen. In april belandde ze in het Haagse Bro- novo ziekenhuis nadat ze in het huis van een vriendin in Wasse naar over een drempel was ge struikeld. Juliana brak daarbij een heup en moest een operatie ondergaan. In mei 1998 bracht de Rijks voorlichtingsdienst (RVD) naar buiten dat de prinses leed aan 'acute verwardheid'. Die ver wardheid werd door de dienst echter omschreven als weinig zorgwekkend. Verhalen als zou de prinses dementeren, werden van de hand gewezen. De ver wardheid zou vooral veroor zaakt zijn door de narcose bij de heupoperatie. Juliana woonde het huwelijk van haar kleinzoon prins Maurits en Marilène van den Broek later die maand bij, zij het onder medische begelei ding. Sinds haar heupoperatie staat de prinses echter wel onder voortdurend medisch toezicht. Juist daardoor kon volgens RVD-directeur E. Brouwers gis termiddag snel worden ingegre pen toen de prinses onwel werd. Welke klachten de prinses pre cies heeft, maakte Brouwers niet bekend. Het ging volgens de RVD niet om een hartaanval. De prinses ligt niet op de intensive care. Ambulance Een arts voerde op Soestdijk een eerste controle uit. Een klein uur daarna werd de prinses met een ambulance naar het zieken huis gebracht. In het AZU is prinses Juliana onder behande ling bij twee artsen. E. Robles de Medina treedt op als cardioloog en S. Duursma als geriater. RVD-directeur Brouwers zegt niet te weten waar prins Bern- hard op dit moment verblijft. „Hij is nog met bij prinses Juli ana op bezoek geweest", zo laat hij niettemin weten. Dat geldt ook voor koningin Beatrix. „De koningin is voor een paar dagen met vakantie in het buitenland. De behandelend artsen zien geen reden haar terug te laten komen naar Nederland. Of ze dat desondanks doet. weet ik niet", aldus Brouwers. GPD/ANP PARAMARIBO - Hoge ambte naren uit Suriname en Frank rijk voeren deze week bespre kingen over de bestrijding van drugssmokkel. Dit is gisteren in Paramaribo bekendgemaakt. Het Frans-Surinaamse overleg heeft plaats onder verantwoor delijkheid van de Franse am bassadeur in Suriname. Het heeft tot doel de samenwerking tussen politiekorpsen, legers en immigratiediensten te verster ken. Suriname grenst aan Frans-Guyana. Morgen ontmoeten de autoritei ten elkaar in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo en een dag later zetten ze de besprekin gen in Frans-Guyana voort. Vo rig jaar kwam de drugsproble matiek al aan de orde tijdens overleg in Paramaribo. Nu zal intensiever worden gesproken over de aanpak van criminali teit en veiligheid Afgelopen week maakten Suri name en de Verenigde Staten bekend dat ze de samenwerking op het gebied van de bestrijding van drugssmokkel versterken. Dit gebeurt op basis van een ak koord dat gezamenlijk optreden in de Surinaamse territoriale wateren mogelijk maakt. ANP door Edith Ramakers WESTKAPELLE - Vandalen hebben zondagmiddag dertien grafzerken omver geschopt op de begraafplaats achter de vuurtoren aan de Kerkeweg in Westkapelle. Een aantal kleinere grafzerken van oorlogsslachtoffers was omver getrapt. Enkele konden worden teruggeplaatst. De gro tere particuliere graven liepen ernstiger schade op. De marme ren grafzerken lagen in stukken gebroken op de grond. „De ste nen moeten worden vernieuwd. Zeker de zerken die ook nog eens van de betonnen voet zijn afgebroken." De politie tast nog in het duister omtrent de identiteit van de ver antwoordelij ken voor 'de laffe daad'. De gemeente Veere heeft de nabestaanden ingelicht. Wethouder J Houmes van de gemeente Veere, woonachtig in Westkapelle, was geschokt. „Ik snap echt niet wat de motieven van de daders zijn. Wat bereiken ze hier nu mee? Tijdens de jaar wisseling gebeurt er altijd wel iets. Zoals jongelui die een tele fooncel uit elkaar laten spatten. Maar als je graven kapot maakt, dan raak je de emotie van mede mensen. Dit is toch een opzette lijke daad, die nergens op slaat. Houmes noemt het een triest be gin van het nieuwe jaar. „Op oudjaarsdag was ik nog op die begraafplaats. Er lagen veel bloemen en veel mensen hebben juist in deze tijd behoefte om naar een vertrouwd graf te gaan. Die zinloze vernieling is daarom nog teleurstellender." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1