VN halen personeel uit Angola ItJilNT voor de euro Banken klaar Israëlische bommen op Libanon Postbank verandert ongevraagd namen 4 WEKEN Sneeuwstormen teisteren VS Wij wensen U IQQQI een gezond IWSnr! Millenniumvirus in ziekenhuis Jaspers imponeert in Goes Albright weigert Sharon gesprek Koers omhoog VOOR 16,00 JA, ik wil: ijtenbeek Secretaris-generaal Annan woedend over neerhalen tweede vliegtuig FBI beschuldigt Bin Laden M. KF*" FOTO VERSCHOORE Goes Vlissingen Middelburg Hulst Temeuzen Zierikzee Etten-Leur De Zeeuwse ziekenhuizen spenderen miljoenen guldens om hun apparatuur bestand te maken tegen de eeuwwisseling. Niet elk ziekenhuis is even ver met het controleren en aanpassen van computergestuurde medische appa raten. Het debuut in de nieuwe zaal is voor de biljarters van Brasse rie Ockenburgh uit Goes op een desillusie uitgelopen. De Zeeuwse ploeg in de eredivisie driebanden verloor kansloos van ISMS uit Heemstede: 7-1. Grote man bij de Noord-Hollanders was Dick Jaspers (foto), die Ro- 11 O land Forthomme met ruim verschil versloeg. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16 en 17. van onze redactie buitenland LUANDA - De Verenigde Naties trekken alle blauwhelmen terug uit ge bieden in Angola waar sinds kort weer hevig wordt gevochten. De VN besloten hiertoe nadat zaterdag voor de tweede keer in acht dagen tijd een VN-vlieg- tuig met een raket was neerge haald. Dat gebeurde in het door de re bellen gecontroleerde gebied rond de Centraal-Angolese stad Huambo. Over het lot van de in totaal 22 inzittenden is nog niets bekend. De ongeveer duizend medewer kers van de VN-waame- mersmissie in Angola, Monua, moeten zo snel mogelijk naar de hoofdstad Luanda. „We zijn hier om de vrede te controleren, niet om een oorlog te aanschou wen". verklaarde een VN- woordvoerder gisteren. Alle vluchten binnen Angola zijn voorlopig opgeschort. VN-secretaris-generaal Kofi Annan is woedend over het inci dent. „Aan alle bedreigingen van VN-personeel, op de grond en in de lucht, moet onmiddel- lijk een einde komen." Annan eist dat de Unita-rebellen en het regeringsleger onmiddelijk een wapenstilstand sluiten. Dan kunnen de VN eindelijk gaan zoeken naar overlevenden van de twee vliegtuigrampen en kan het personeel worden wegge haald uit de gebieden waar de strijd weer fel is opgelaaid. Het VN-toestel dat zaterdag door de Unita werd neergehaald JERUZALEM - De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ma deleine Albright, wil geen ontmoeting met haar Isra ëlische ambtgenoot Sha ron. Sharon brengt vol gende week een bezoek aan de Verenigde Staten, zo meldde de Israëlische legerradio gisteren. Albright wil met haar weigering aangeven dat de Amerikaanse regering woedend is over de be vriezing van het Wye-vre desakkoord. Die overeenkomst werd in oktober door de Israëli's en de Palestijnen gesloten in Wye Plantation, bij Washington, onder toe zicht van de VS. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft besloten de uitvoe ring van het akkoord - met name de militaire terug trekkingen uit de Weste lijke Jordaanoever - voor onbepaalde tijd uit te stel len. Volgens politieke com mentatoren in Israël blijft het akkoord bevroren tot de verkiezingen op 17 mei en 1 juni. Sharon zou naar de VS reizen om de Israëlische consuls in het land te ont moeten. Ook praat hij met de spe ciale Amerikaanse gezant voor het Midden-Oosten, Dennis Ross. De radio meldde dat Al bright eveneens afziet van een bezoek dat zij binnen kort aan Israël zou bren gen. AFP was een C-130 transportvlieg tuig met acht mensen aan boord. Twintig minuten na vertrek vanuit Huambo werd het ge troffen door een raket van de Unita-rebellen. Geruchten doen de ronde dat Unita ook verantwoordelijk is voor het neerhalen van een C-130 op 26 december, met veer tien mensen aan boord. Volgens het Angolese leger heeft een aantal inzittenden van dit toe- van onze redactie economie AMSTERDAM - Alle financiële instellingen in Nederland zijn klaar voor de euro. De conver sie, het omzetten van computer bestanden, is de afgelopen da gen goed verlopen. De laatste bank rondde de werkzaamhe den gistermiddag af. Toch durft niemand te garande ren dat er geen problemen zul len ontstaan. De echte test komt immers pas vandaag, als de fi nanciële markten in Europa open gaan. Dan pas zal voor het eerst volop met en in euro's wor den gehandeld. SYDNEY - De euro is vanmor gen op de valutamarkten in het Verre Oosten hoger geopend. Na twee uur handel noteerde-de kersverse munteenheid in Syd ney een koers van 1,1745 dollar. Op oudejaarsdag werd de Euro pese munt nog op iets minder dan 1,17 dollar gewaardeerd. KRF/ANP/DPA stel de ramp overleefd en wor den zij vastgehouden door Uni- ta-strijders. De VN willen de plek waar het toestel is gecrasht bezoeken, maar kunnen daar door de gevechten niet komen. In Centraal-Angola, rond de stad Huambo hebben sinds kort weer hevige gevechten plaats tussen de Unita-rebellen van Savimbi en het regeringsleger van president Dos Santos. Dos Santos en Unita-leider Savimbi Op een persbijeenkomst in Am sterdam vergeleek directeur H. Blocks van de Nederlandse Ver eniging van Banken (NVB) de situatie gisteren met een auto die van de lopende band komt. „Hij is helemaal klaar, de motor draait. Maar of hij echt rijdt, kun je alleen proefondervinde lijk vaststellen." De afgelopen dagen zijn duizen den medewerkers van de ban ken in de weer geweest met het invoeren van de euro en het tes ten van de computersystemen. Alles was gistermiddag klaar, aldus de NVB-voorman. Op het hoofdkantoor van De Nedelandsche Bank (DNB) zijn, net als op menig bankkantoor, de lichten sinds oudjaar niet uitgeweest. „Een miljoen com- putervelden zijn omgezet, die in totaal 134 miljard gulden aan- bestanden, zoals effectenporte feuilles, vertegenwoordigen", somde H. van der Wielen, onder directeur van de Nederlandse centrale bank op. DNB heeft een deel van haar de- viezenreserves overgedragen aan de Europese Centrale Bank, de dealingrooms zijn gereed, het DNB-systeem is gekoppeld aan het Europese stelsel. „Het we gennet voor de euro lijkt ge reed", denkt Van der Wielen. Alle partijen op de beurs hebben het beursbestuur laten weten dat zij klaar zijn voor de nieuwe munt. Met ingang van vandaag worden de koersen in Amster dam alleen nog in euro's aange geven. Ook in het buitenland is alles klaar. GPD/ANP zie ook pagina 4 waren al tijdens de Koude Oor log bittere vijanden. Een vre desakkoord in 1994 moest vrede brengen na een verwoestende burgeroorlog, die begon toen Angola in 1975 onafhankelijk heid verwierf van Portugal. Naleving De VN-waarnemers kregen de taak toe te zien op de naleving van het akkoord. Maar tot echte vrede kwam het niet. Savimbi weigert zijn 30.000 man sterke troepenmacht te ontwapenen. Hij heeft de rebellen voorzien van de modernste wapens, die hij financiert uit de lucratieve diamantenhandel. President Dos Santos beschikt overeen leger van 100.000 man, maar de kracht daarvan wordt niet groot geacht. De soldaten zijn minder goed bewapend dan de rebellen. Bovendien is het moreel laag omdat al maanden geen soldij is betaald. Waarne mers vrezen dat met het terug trekken van de blauwhelmen uit de gebieden waar gevochten wordt, het vredesproces in An gola weer terug bij af is. Annan stuurde gisteren zijn on dersecretaris-generaal Benon Sevan naar Luanda om leiding te geven aan de zoektocht naar overlevenden van de twee vlieg tuigongelukken. AFP/RTR door Els Kemper LEEUWARDEN - De Postbank wijzigt ongevraagd de namen van rekeninghouders. Voorals nog alleen op de pinpassen, maar in de toekomst misschien ook op de rekeningen zelf. Daar wordt nog over gedacht. De bank vindt het niet de moeite waard om vooraf met de reke ninghouder contact op te ne men. Die krijgt gewoon een nieuwe pinpas toegestuurd met een andere naam dan hij had op gegeven. Zonder enige uitleg, toelichting, of verklaring. Eigen naam De voorlopige 'slachtoffers' van deze maatregel zijn gehuwde vrouwen, die samen met een partner een gezamenlijke reke ning op twee namen hebben, maar daarnaast nog een reke ning op hun eigen naam. Wat is iemands 'eigen' naam? De Post bank houdt vol dat de betrokke ne die zelf kan kiezen, maar die keuze is niet alt ijd en voor ieder een weggelegd. Mevrouw Kootwijk-De Hoog heeft samen met meneer Koot wijk een girorekening op twee namen. Die van hem staat erop, en die van haar voluit. De naam die ze van haar man heeft over genomen, plus de naam die ze van haar vader heeft meegekre gen. Het salaris van meneer Kootwijk wordt daarop gestort, maar mevrouw Kootwijk-de Hoog heeft ook nog een eigen in komen. En om die twee inko mens beter uit elkaar te kunnen houden, heeft mevrouw Koot wijk jaren geleden een rekening geopend op haar oorspronkelij ke naam, De Hoog. Er hoort een pinpas bij die ook op de naam De Hoog staqt. Niets aan de hand: op haar paspoort staat die naam ook. Lastig Jarenlang had de Postbank daar geen problemen mee, tot nu. Want nu krijgt mevrouw Koot wijk een nieuwe pinpas toege stuurd, waarmee ze geld van haar De Hoog-rekening kan ha len. Voorzien van een chip, om chipbetalingen te kunnen doen. Maar de naam op de nieuwe pas luidt niet meer De Hoog, maar Kootwijk-de Hoog. Er is haar niets gevraagd. De naam wijkt nu af van de naam op de reke ning, en het wordt lastig om twee passen met dezelfde naam voor twee verschillende reke ningen uit elkaar te houden. WÊÊÊÊÊÊKÊKÊKÊÊÊKÊÊÊKÊ Osama Bin Laden (foto) wordt door de FBI gezien als de man achter de dramatisch afgelopen gijzeling in Jemen. Bij de bevrij dingsactie dinsdag kwamen vier toeristen om het leven. De ontvoerders zijn volgens de Amerikanen getraind in kam pen van Bin Laden. Een voorlichtster van de Post bank stelt dat de verandering heeft te maken met het nieuwe cliënten-administratiesysteem van de bank. Daarin kan een cliënt maar op één manier voor komen. Bovendien geeft het de Post bank minder administratieve rompslomp. „Vroeger hadden we twee administraties, één voor de cliënten en één voor de passen, en die twee zijn nu één geworden", aldus de voorlicht ster. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 J per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters:m/v Straat. Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC Voorspoedig 1999 Tel: (0113) 230 230 Rookwolken boven het Libanese dorp Janta markeren de plaats waar Israëlische vliegtuigen een aanval uitvoerden. foto Hikmat Charif/EPA van onze redactie buitenland BAALBEK - Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben gisteren doelen van de sjiïetische guerrillabeweging Hezbollah in het oosten van Libanon aangevallen. Bij de aanvalsactie, die volgens Israël op trainings kampen en een radiostation van de Hezbollah was gericht, vielen zes gewonden onder de Libanese bur gerbevolking, aldus zegslieden bij de Libanese veilig heidsdienst. De Hezbollah heeft in het verleden vaak als vergel dingsmaatregel raketten op het noorden van Israël af geschoten, wanneer burgers het slachtoffer van Israë lisch militair ingrijpen waren geworden. Zaterdag nog dreigde de secretaris-generaal van de beweging, sjeik Hassan Nasrallah, met dergelijke raketaanval- len in het geval van een Israëlische aanval op doelen in Libanon. AP zie ook pagina 5 Een inwoner van Waukee in de staat Iowa schept de sneeuw bij zijn huis weg om de buitenwereld te be reiken. foto John Gaps/AP CHICAGO - Grote delen van de Verenigde Staten zijn zwaar getroffen door sneeuwstormen. In het bijzonder in staten in de Midwest, zoals Illinois, Wisconsin, Indiana, Michigan en Ohio, veroor zaakte het winterweer chaos in het verkeer en raakte het normale leven volledig ontregeld. Bij ongelukken kwamen zeker tien mensen om het leven. Vooral de inwoners van Chicago kregen het dit weekeinde zwaar te verduren. Hun stad werd, volgens deskundigen, getroffen door de zwaarste sneeuwstorm van de afgelopen twee decennia. De sneeuw lag op sommige plekken een halve me ter hoog en de gevoelstemperatuur daalde tot ruim twintig graden onder nul. Burgemeester Daley van Chicago riep de mensen op zo veel mogelijk binnen te blijven. Van alle vluchten op de internationale luchthaven O'Hare, normaal de drukste ter wereld, ging slechts 10 procent dooi-. De twee grootste luchtvaartmaat schappijen, United Airlines en American Airli nes, hielden tijdelijk al hun toestellen aan de grond. In Arkansas kwamen tienduizenden men sen zonder stroom te zitten. In Engeland kwamen twee Britten om het leven door een hevige storm die gisteren over het zuiden van Engeland raasde. Een 70-jarige man vond de dood toen in Sussex een boom omwaaide en op hem viel. In Sommerset werd een 51-jarige voor bijganger dodelijk getroffen door materiaal dat van een dak woei. De storm woedde vooral aan de kust waar ze snelheden bereikte van 120 km per uur. ANP/RTR/DPA/AFP ZW 7 Wind en regen Perioden met regen bij een vrij krachtige tot harde wind uit zuidwest tot west. Maximum rond 12 graden. 242e jaargang no. 2 maandag 4 januari 1999 losse nummers 1,80

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1