Parijs weer kwaad op Duisenberg Nieuwjaars uitverkoop! PZC Indiase premier eist einde hetze tegen christenen NAVO vrijwel machteloos bij Sovjetinval Praag '68 Inflatie Rusland schiet omhoog Indonesische leger verricht in Atjeh tientallen arrestaties VN is tegenwerking Unita in Angola beu Pakistani bidden om regen Peruanen krijgen boeken cadeau buitenland zaterdag 2 januari 1999 Spoorstaking treft vooral Wallonië Ruzie over Eurobank Guerrillaleiders in vuilcontainer gevangenis uit Videoclip van Michael Jackson beste uit historie (Dit mag u niet missen!) Gekaapt schip duikt op in China Zes doden door lawine in Canada Man glijdt zich dood met matras VS zetten illegalen even niet uit Gevangenen Brazilië aan de haal Shakespeare belangrijkste Brit Tweeling geboren in 1998 en 1999 BRUSSEL - De spoorsta king in België tijdens de jaarwisseling heeft wei nig overlast veroorzaakt. Volgens een woordvoer der van de Belgische spoorwegen (NMBS) reed 80% van de treinen vol gens het boekje. De problemen waren het grootst in Wallonië, waar op oudejaarsavond de helft van lokale treinen uitviel. In Vlaanderen was de hinder het grootst op lokale lijnen rond Gent, doordat machinisten niet kwamen opdagen. Volgens de Nederlandse Spoorwegen zijn in totaal achttien internationale treinen uitgevallen op de lijnen Am-sterdam-Brus sel en Luik-Maastricht. Twee kleine vakbonden zaten achter de werkon derbreking, die donder dag om 18 uur begon en gistermiddag om twee uur afliep. Inzet was de eis dat wer ken tijdens de jaarwisse ling als weekenddienst wordt gezien. ANP BOGOTA - Twee leiders van een linkse guerrilla-organisatie en een wapenhandelaar wisten donderdag, op oudejaarsavond, te ontsnappen uit de zwaarst bewaakte gevangenis van Co lombia in hoofdstad Bogota. Het drietal had zich verstopt tussen het vuilnis dat medege vangenen in containers buiten het gebouw zetten. De autori teiten hebben de directeur en het hoofd van de beveiliging van de gevangenis ontslagen. De rebellenleiders, Hugo Ar mando Toro en Freddy Llanos Moncayo, waren onder meer verantwoordelijk voor de ont voering van Juan Carlos Gavi- Èia, broer van de Colombiaanse Óud-president Cesar Gaviria. te hielden Gaviria ruim twee maanden vast, ontkwamen ver volgens naar Cuba en keerden later in het geheim terug naar Colombia. In de gevangenis waaruit ze ont snapten, zitten Colombia's be ruchtste gedetineerden. EFE van onze redactie buitenland PARIJS - De uitspraak van Wim Duisenberg, hoofd van de Euro pese Centrale Bank (ECB), om na de eerste helft van zijn acht jarige ambtstermijn aan te blij ven is niet overeenkomstig zijn belofte. Dat heeft de Franse mi nister van Financiën, Domini que Strauss-Khan, donderdag gezegd. Daarmee reageert de bewinds man op het vraaggesprek met de Nederlander dat het Franse dagblad Le Monde woensdag publiceerde. Daarin kondigde Duisenberg ondubbelzinnig aan na de eerste vier jaar op zijn post te zullen blijven en dus niet plaats te maken voor de presi dent van de Franse centrale bank, Jean-Claude Trichet, zijn beoogd opvolger. Duisenberg verklaarde donder dag in Brussel, waar hij aanwe zig was bij de officiële vaststel ling van de koers van de euro, niet meer te zullen antwoorden op vragen over de datum van zijn vertrek. Hij gaf aan tot nu toe voldoende duidelijk te zijn geweest. ,,Het laatste antwoord was aan Le Monde. Vanaf nu antwoord ik alleen maar: geen commentaar", aldus Duisen berg. Minister Zalm van Financiën is het niet eens met de Franse uit leg dat Duisenberg in 2002 zijn functie van ECB-president moet opgeven. Volgens Zalm heeft Duisenberg bij zijn benoe ming in mei alleen beloofd dat hij eerder opstapt. „Vier jaar is nergens genoemd," aldus Zalm in Brussel in de marge van het euro-feest. Dat Duisenberg wellicht weinig diplomatiek is geweest met zijn uitspraak zo kort voor de lance ring van de euro op 1 januari, kon Zalm begrijpen. De vroege re president van De Nederland- sche Bank krijgt aanhoudend vragen over zijn termijn als ECB-topman, stelde de minis ter. „Hij stuurt niet spontaan dit soort berichten de wereld in." Begin mei benoemden de Euro pese regeringsleiders op de EU- top in Brussel Duisenberg als eerste man van de ECB voor een periode van acht jaar, maar hij beloofde in een intentieverkla ring eerder te zullen terugtre den. Daarbij noerrïde hij geen tijdstip. Volgens Parijs heeft de ECB-president evenwel aan de Franse president Chirac zijn woord gegeven toch na vier jaar op eigen verzoek op te stappen. Aanvankelijk ging de discussie over het voorstel om de ambts termijn van de ECB-topman te splitsen in tweemaal vier jaar. Het Franse staatshoofd eiste harde afspraken over een datum waarop Duisenberg zou ver trekken. De Duitse bondskan selier Kohl wilde niets van een tijdstip weten, omdat dat in strijd is met het Verdrag van Maastricht. RTR/AFP/ANP zie ook pagina 7 LONDEN - De video van Mi chael Jacksons Thriller uit 1983 is door de kijkers van het Britse muziekkanaal VH 1 uitgekozen tot beste clip uit de geschiede nis. De videoclip versloeg andere klassiekers als Bohemian Rhapsody van Queen en Take on Me van A-Ha. „Het was de eer ste keer dat een artiest de clip als legitieme kunstvorm be schouwde. Dat is de rest daarna ook gaan doen", verklaarde een woordvoerder van VH 1 de over winning. Bijna 100.000 kijkers belden de zender om hun voorkeur door te geven. RTR van onze redactie buitenland NEW DELHI - De radicale hin- doepartij BJP van de Indiase premier Atal Behari Vajpayee wil dat de verwante hindoe-or ganisatie VHP ophoudt met haar hetze tegen de christelijke minderheid in het land. De ex tremistische VHP zou verant woordelijk zijn voor de recente golf van geweld tegen christe nen. In de westelijke deelstaat Guja rat zijn 45 Hindoes opgepakt in verband met aanvallen op christenen de afgelopen week. Dat deelde het hoofd van het district Dang ten zuiden van de hoofdstad Ahmedabad gisteren mee. Woensdag raakten vier normen en twee priesters gewond toen een menigte een kerk in brand stak. Het was de tiende aanval op een christelijk doelwit sinds van onze redactie buitenland JAKARTA - Het Indonesische leger heeft donderdag in de Noord-Sumatraanse provincie Atjeh tientallen mensen opge pakt. De arrestaties volgden op dagen vol geweld met als diep tepunt de slachtpartij waarbij uitzinnige dorpelingen acht mi litairen vermoordden en een po litie- en legerpost in brand sta ken. De moorden zouden volgens de autoriteiten het werk zijn van leden van een afscheidingsbe weging. Zij vielen een groep mi litairen aan die in hun vrije tijd met het openbaar vervoer op stap waren. Ongeveer tweehonderd gewa pende mensen hielden in het dorp Lhok Nibung de bus tegen en sleurden de militairen eruit. Acht van hen overleefden het bloedbad niet. Andere soldaten wisten aan de woedende menig te te ontkomen. Volgens de Atjeehse krant Serambi zaten ook echtgenotes en kinderen van de militairen in de bus. Zij zouden door de menigte zijn meegenomen. De legerleiding heeft driehonderd militairen naar het gebied gestuurd om de lichamen van de slachtoffers te zoeken en de aanvallers op te spoi-en. Het streng islamitische Atjeh, in de uiterste noordpunt van Sum atra, kent een militante afschei dingsbeweging. Aceh Merdeka. Een opstand in 1989 werd bloe dig neergeslagen door het leger. Volgens mensenrechtenorgani saties zijn hierbij ten minste tweeduizend mensen gedood en velen gemarteld of verkracht. Er is nog altijd een grote Indo nesische troepenmacht in de Noord-Sumatraanse provincie. De aanvallen op de Indonesi sche autoriteiten komen na een periode waarin de regering in Jakarta juist minder hard op trad in Atjeht. Vorige week zei de minister van Justitie nog dat hij zeer binnenkort politieke ge vangen zou vrijlaten, waaron der Atjeeërs. De opperbevelhebber van de strijdkrachten, generaal Wiran- to, bood in augustus zijn veront schuldigingen aan voor „mis dragingen" door Indonesische militairen. Hij zei alle gevechts eenheden terug te zullen trek ken uit de provincie. Het vertrek van militairen uit de stad Lhok- seumawe leidde in augustus tot rellen. ANP/RTR eerste kerstdag. Niemand heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de aanslagen, maar vol gens christelijke activisten zijn rechtsextremistische Hindoes de schuldigen. De kerken heb ben dit jaar in heel India ruim zestig gewelddaden geregi streerd, variërend van bijbel- verbrandingen tot verkrachting en moord. Volgens het Indiase dagblad The Hindustan Times acht ook een commissie van het ministerie van Binnenlandse Zaken de VHP (Wereld Hindoe Raad) schuldig aan het geweld. De VHP beschuldigt christelijke missionarissen van gedwongen bekeringen van vooral hindoes uit de lage kasten. De BJP zal naar verwachting haar geest verwanten dit weekeinde tij dens haar congres in Bangalore oproepen om hun kritiek te ma tigen. Verkeerd bezig B JP-minister van Binnenlandse Zaken Lal Krishna Advani ver oordeelde de gewelddadighe den donderdag. „Wie hier ach ter zit is verkeerd bezig. Een aanval op een gebedsruimte is betreurenswaardig en gaat in tegen de hindoeïstische cultuur en traditie.Ook Vajpayee keer de zich in zijn nieuwjaarsbood schap tegen religieus fanatisme. Iedere Indiër, ongeacht geloof of kaste, heeft volgens hem recht op een 'welvarenden vreedzaam leven'. Ongeveer 3 procent van de 960 miljoen Indiërs is christen. De overgrote meerderheid behoort tot het hindoeïsme. RTR/AFP (Advertentie) Vanaf 2 januari is het weer uitverkoop. Een ruim assortiment meubelen tegen spectaculaire kortingen.' De Jonge Hoek van Dijke Stenevate 2 Heinkenszand (0113) 561482 ISLAMABAD -Duizenden Pakistani bidden om regen in de Faisla Moskee in Islamabad. Premier Nawaz Sharif had alle gelovigen in het hele land hiertoe opgeroepen. Pakistan zucht al drie maanden onder de droogte. foto B.K. Bangash/AP van onze redactie buitenland LONDEN - Opening van Britse archieven heeft dertig jaar na dato een verrassend inkijkje op geleverd in de nogal uiteenlo pende reacties op het einde van de Praagse Lente. De Russische invasie in Tsjechoslowakije in 1968 bracht de wereld niet al leen dichter bij een atoomoor log, maar leidde ook tot een knallende ruzie binnen de Brit se regering over het kerstkaar- tenbeleid. NAVO-generaals waren in 1968 zo somber over hun kans om een Russische aanval af te slaan na de Sovjet-invasie in Tsjechslo- wakije dat ze overwogen kern- PEKING - China heeft donder dag bevestigd dat een Japans vrachtschip dat in september verdween, vermoedelijk na een kaping, in een Chinese haven is teruggevonden. Gevreesd wordt echter dat de kapers de volledige bemanning van het schip hebben omgebracht. wapens te gebruiken, zo blijkt uit Britse documenten die op Nieuwjaarsdag zijn vrijgegeven omdat de termijn van dertig jaar geheimhouding is verstreken. De invasie die eind augustus 1968 een eind maakte aan de de mocratiseringsbeweging van Alexander Dubcek, veroor zaakte een enorme schok in het Westerse bondgenootschap. De hoogste militairen maakten el kaar verwijten over de geringe omvang en kwaliteit van de NAVO-troepen in Europa. De Amerikaanse generaal Ly- ron Lemintzer van het Gealli eerde Commando in Europa zei in september 1968 tijdens een vergadering van het militaire Het schip, de 2.600 ton metende Tenyu, is op verzoek van de ei genaar aan de ketting gelegd, zei woordvoerder Zhu Bangzao van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken. Zhu be loofde dat China blijft meewer ken aan de bestrijding van het probleem. AP comité van de NAVO dat het bondgenootschap zo slecht voorbereid was, dat het bij een aanval misschien alleen af doende kon terugslaan met nu cleaire wapens. Lemintzer zei ervan doordrongen te zijn dat dat een 'gevaarlijke prijs was voor een gebrek aan militaire voorzichtigheid Woedend Binnen het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Londen woedde een minstens zo verhit te discussie op een wat ander ni veau. De Foreign Office was zo woedend over de invasie, dat de deelnemende landen van het Warschaupact van de adreslijst voor kerstkaarten werden ge schrapt. De toenmalige Labour- premier Harold Wilson uitte 'grote reserves' over het plan, zo blijkt uit het archiefmateriaal Buitenlandse Zaken wilde ech ter van geen wijken weten en stuurde de premier een lange brief waarin het zijn standpunt uitlegde. De ruzie haalde zelfs de kabinetsvergadering. De premier besloot daarop zelf de Warschaupactlanden zijn beste wensen te sturen. RTR/ANP MONTREAL - Door een lawine zijn in de nacht van donder dag op vrijdag in het eskimodorp Kanjiqsualujjuaq in het ho ge noorden van Quebec zes doden en zeker 25 gewonden ge vallen, De lawine rolde over een sportzaal waar ongeveer 500 mensen de jaarwisseling vierden Volgens de politie hinderden sneeuwval en extreme koude de reddingsacties. Het gebouw ligt onder enkele meters sneeuw. Toch slaagden de meeste aanwezigen er gisteren in op eigen gelegenheid uit het pand te komen AFP/RTR GRENOBLE - Een glijpartij met een matras op een skihelling in het Franse Serre Chevalier heeft op nieuwjaarsdag tot een dode en twee gewonden geleid Drie Fransen gebruikten een soort kussen, dat normaal om de steunpilaren van skiliften gewikkeld zit, als slee. Ze raakten de controle kwijt over het gevaarte en gleden ermee met hoge snelheid een bomenrij in. Een 24-jarige man kwam om. zijn twee metgezellen raakten zwaargewond. RTR WASHINGTON - De Verenigde Staten zullen illegale immi granten uit de Midden-Amerikaanse landen die het hardst getroffen zijn door de orkaan Mitch gedurende ten minste achttien maanden niet uitzetten. De Amerikaanse Immigra tie- en Naturalisatiedienst heeft laten weten dat de getroffen landen economische 'ruimte krijgen om te ademen.' De maatregel geldt alleen voor naar schatting 150.000 Nica- raguanen en Hondurezen die op 30 december al in de VS ver bleven. De immigranten ook tijdelijk in de VS werken. Procu reur-generaal Reno had de uitzettingen al uitgesteld tot ja nuari 1999, maar die periode is nu verlengd. Illegalen uit Gua temala en El Salvador mogen tot 8 maart blijven. AP RIO DE JANEIRO - In de twee grootste steden van Brazilië zijn gisteren in totaal 106 gevangenen ontsnapt. Uit de Todos os Santos gevangenis in Rio de Janeiro ontsnapten 43 gedeti neerden nadat zij wapens hadden ontfutseld aan de bewa kers. In Sao Paulo was het nieuwe jaar nog maar drie minuten oud toen 63 gedetineerden uitbraken uit de Vila Joaniza gevange nis, nadat een groep gewapende mannen de gevangenis om singelde en het vuur opende. AP LONDEN - Luisteraars van de BBC vinden William Shake speare de belangrijkste Brit van het millennium. Van 45.000 ondervraagden brachten op Nieuwjaarsdag 11.717 hun stem uit op de zestiende eeuwse dichter en toneelschrijver. Hij bleef daarmee ex-premier Winston Churchill (10.957 stemmen en de eerste Britse typograaf, William Caxton (7109), voor. De bioloog Charles Darwin, de natuurkundige Isaac Newton en de 17e eeuwse staatsman Oliver Cromwell eindigde respectievelijk vierde, vijfde en zesde. In eerdere rondes waren al kandidaten als Henry VIII, Mick Jagger en Miss Piggy afgevallen. RTR/ANP THESSALONIKI - Een eeneiige tweeling met een verschil lende geboortedatum. Dat zijn de dochters die de 22-jarige Guler Ibrahim in de nacht van donderdag op vrijdag baarde in het Ippokratio-ziekenhuis in de Griekse stad Thessaloniki. De meisjes werden vijftien minuten na elkaar geboren, het jongste een minuut na middernacht in het nieuwe jaar. AP van onze redactie buitenland in gevecht zijn. Het wrak is ge signaleerd bij Huambo, een re- NEW YORK - De Veiligheids- geringsbolwerk dat is omsin- raad van Verenigde Naties heeft geld door troepen van Unita. donderdag geëist dat de Ango- Een deel van het toestel is niet lese beweging Unita meewerkt beschadigd en er zouden overle- aan het zoeken naar overleven- venden kunnen zijn. De rege- den uit een neergestort VN- ring heeft donderdag medewer- vliegtuig. king beloofd, maar Unita heeft nog niet gereageerd op oproe- VN-chef Kofi Annan heeft on- pen om te zoeken naar overle- der-secretaris-generaal Benon venden. Sevan opdracht gegeven zo snel De VN hebben donderdag be- mogelijk naar Angola te gaan sloten hun medewerkers te eva- om daar leiding te geven aan de cueren uit het Huambo, de reddingsactie. Sevan moet zich tweede stad van het land. Door bovendien op de hoogte stellen hevige gevechten rond de stad van de toenemende bedreiging dreigen tienduizenden burgers van het VN-personeel in Ango- zonder voedsel te raken. Woens- la. Annan verwacht van de An- dag vielen zeker zes doden ge- golese autoriteiten dat zij de ge- vallen bij de beschietingen door zant op alle mogelijke manieren de Unita-belegeraars. helpen. De in 1994 bijgelegde strijd tus- De Veiligheidsraad wil voor 11 sen de ex-marxistische regering januari stappen van Umta zien, van de MPLA (Volksbeweging anders neemt hij nieuwe maat- voor de Bevrijding van Angola) regelen tegen de beweging, die en de voorheen pro-Westerse grote delen van Angola beheerst Unita (Unie voor de Totale On- en weer met de regering in oor- afhankelijkheid van Angola) is log is. Er is al een VN-embargo in het afgelopen jaar hervat. De tegen Unita dat de verkoop van regeringstroepen hoopten met diamanten moet verhinderen, krachtig optreden, ook in het Bovendien mogen Umta-leiders buurland Congo, de Unita ein- van de VN niet reizen. delijk te kunnen uitschakelen. Zaterdag stortte een toestel van Maar dit heeft geleid tot een het type Hercules C-130 met nieuwe Angolese oorlog, die de veertien inzittenden neer in regering met olie-inkomsten fi- Centraal-Angola, waar rege- nanciert en Unita met diamant ringstroepen en Unita-strijders handel. DPA/AFP/RTR/ANP door Herman Hoeneveld bank zijn in 1998 geslonken tot weinig meer dan 11 miljard MOSKOU - De inflatie in Rus- dollar, aldus de centralebank- land is vorig jaar fors opgelo- president, Viktor Gerasjtsjen- pen. Vergeleken met 1997 stegen ko. Eind 1997 was dat nog 18 de prijzen met 84,4 procent, zo miljard dollar, terwijl het Inter- heeft het staatscomité voor de nationaal Monetair Fonds de statistiek donderdag bekendge- deviezenvoorraad met 4 miljard maakt. In 1997 bleef de geldont- dollar aanvulde, waarding beperkt tot 11 De vreemde valuta's zijn vooral De inflatie schoot omhoog na- gebruikt om buitenlandse dat de financiële autoriteiten schulden af te lossen, aldus de half augustus hadden besloten bank. Tegenover de verminde- de roebel te devalueren. Uitein- ring van de valutareserve, staat delijk is de roebel' ten opzichte evenwel een toename van de van de Amerikaanse dollar dit goudhoeveelheid met 69 mil- jaar 71 procent gekelderd. joen ton tot 515 miljoen ton, op Met het jongste cijfer komt e§n de eerste december, einde aan de dalende trend van Gerasjtsjenko stelt dat het suc- de inflatie in de afgelopen zes ces van de begroting niet af- jaar. Die prijsstabilisering gold hangt van de wisselkoers van als een van de beste prestaties 21.5 roebel tegenover de dollar, van het monetaire beleid van Van veel groter belang acht Ge- Moskou sinds de hyperinflatie rasjtsjenko het vermogen van de begin jaren negentig. regering om belastingen te in- De reserves van de centrale nen. KRF/ANP LIMA - Medewerkers van een Peruaanse uitgeverij gooien in Lima boeken naar beneden vanaf het balkon van hun kantoor. De oudejaarsactie is bedoeld om de mensen door populaire boeken weg te geven aan te zetten tot lezen. Aan het balkon hangt een spandoek met de tekst Golf van boeken. foto Jaime Razuri/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5